1 'Het Straofeest is een soort carnaval, maar dan anders' 'Volgend jaar prins en prinses' GRATIS ADVERTENTIE UWKRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Een pover optreden Peter van Vossen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE O 3 Z) O 5 7 9 Inbraak in vakantiehuis dé krant van schouwen-duiveland! j Bijna zeventig deelnemers strao-ruiterstoet Burgh-Haamstede Serooskerke op weg naar volwaardig carnaval Tuinhuisje afgebrand UNIFORMEN De fanfares Nut en Uitspanning en Nu met Hope pre senteerden hun nieuwe uniformen. OOGSTSCHADE De ZMO vindt dat de oogstschaderegeling voor alle bedrijven moet gelden. VOETBAL Keeper Jacob Muller van Bruse Boys vertolkte een hoofdrol in de wedstrijd tegen Breskens. SCHAKEN De schakers van Zierikzee verloren in de vijfde ronde van koploper HWP 3. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MAANDAG 14 FEBRUARI 1994 150e JAARGANG NR 25513 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uil onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Wie een vriend weldoet, doet het zichzelf. Erasmus Aanhoudend koud HET WEER Vannacht opklaringen en mini- mumtemp. omstreeks min 9 gra den. Overdag perioden met zon. Middagtemp. ongeveer min 5 gra den. Droog. Wind oost tot zuidoost vrij krachtig, 4 5, aan de kust krachtig tot hard, 6 7 Bft. Ajax komt naar Zierikzee ZIERIKZEE - De 25-jarige Zierikzeeënaar Peter van Vossen mocht zondagmiddag voor de eerste keer van Ajax-trainer Louis van Gaal in de basis starten te gen Sparta. Ruim een uur duurde zijn lijden als een zame spits voordat hij werd gewisseld. Op donderdag 28 juli speelt Ajax op sportpafk Den Hogen Blok in Zierikzee tegen de Zeeuwse selectie. Het da mesteam van volleybalvereni ging Kwiek uit Bruinisse ver loor kansloos in de beker kwartfinale van Vollido uit Hendrik Ido Ambacht. Op het sportveld van Zonne- maire maakte scheidsrechter Luijk uit Vlissingen een vergis sing. Hij floot tien minuten de wedstrijd Zonnemaire tegen Luctor'88 3 tien minuten te vroeg af. Luctor'88 weigerde daarna verder te spelen. ME- VO, Duiveland en DFS zijn een ronde verder in de zaterdagbe ker en Ouwerkerk wist haar minderwaardigheidsgevoel te gen Domburg niet te overwin nen. Voor sportnieuws zie pagi na 7, 8 en 9. HAAMSTEDE/ZIERIKZEE - A. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van diefstal van goederen uit zijn vakantiewoning aan de Adriaan van der Weyde- weg in Haamstede. In de nacht van vrijdag op za terdag werd ingebroken in de vakantiewoning. Het huis werd geheel doorzocht. Gesto len werden geluidsapparatuur, gereedschappen en levensmid delen. De schade wordt ge raamd op 1200,-. Van der W. uit Zierikzee deed bij de politie aangifte van in braak in zijn schuur aan de Straalweg bij Zierikzee. Voor zover kan worden nagegaan is er- niets gestolen. De schade door de inbraak bedraagt on geveer 30,-. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. I JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 I kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee I weken gratis. i Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I postcode: plaats: telefoon handtekening: j Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. Dit jaar deden 69 ruiters mee aan het Straofeest in Burgh-Haamstede. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - „Het is iets heel bijzonders om met zo'n grote groep versierde paarden een tocht over het strand en door de duinen te maken. Dat geeft een heel apart gevoel. En dan de intocht in het dorp met de muziek en met zijn allen naar café Bom. Het Straofeest is een soort carnaval, maar dan anders." Voor de 24-jarige Doret van der Sloot uit Zierikzee was het zaterdag de derde keer dat zij deelnam aan het Strao- feest-in Burgh-Haamstede. Voor de 82rjarige Mari Geleijnse uit Nieuw-Haamstede ongeveer -4e zestigste keer. Het enthousiasme was even groot. „Voor mij is het geen nieuwtje meer om mee te doen aan het strao feest. Maar ik vind het nog net zo leuk als vroeger. Al die paarden en die mensen, dat is enig. En je kunt met je paard zo lekker op de maat van de muziek lopen". Precies 69 ruiters deden dit jaar mee aan het Straofeest in Burgh-Haamstede. Volgens lid van het organisatie-comité, C. W. Kooman een nieuw record. „Vorig jaar waren er 62 deelne mers en dat was al een record. Dit jaar zijn alle paarden en pony's uit de maneges in Burgh-Haamstede en Renesse gebruikt, de maneges zijn leeg. Wanneer er nog meer paarden beschikbaar waren geweest, hadden we nog meer deelne mers gehad". Maar dat zou vol gens Kooman niet gewenst zijn. „De groep is nu nog net groot genoeg om het zaakje recht te houden. Wanneer er nog meer deelnemers zou ko men wordt dat moeilijker'. De groep straorijders in Burgh- Haamstede werd vooraf ge gaan door twee mensen van de bereden politie in Den Haag. Politiemensen die van oudsher een band met de Westhoek heb ben omdat zij daar in de zomer maanden met hun paarden heen komen om te helpen bij het toezicht op de grote groep toeristen. Om 12.00 uur verza melden de straorijders zich aan de Achterweg om hun versierde paarden te laten keuren. De ju ry bestond dit jaar uit Nelleke Geene, die ook vorig jaar jury lid was, en Bert Frijns en So phia Veerhoek, die dit jaar voor het eerst in de straojury plaats namen en ook volgend jfcar van de partij zullen zijn. Eerste prijs De juryleden werden het vrij snel eens over de paarden die naar hun idee het mooist ver sierd waren. Zij kenden aan Marja Sluis uit Burgh-Haam stede de eerste prijs toe in de categorie oudere deelnemers en aan Angelique Kend uit Burgh-Haamstede in de catego rie jeugd. De prijs voor het meest origineel versierde paard ging naar Rilane Roest uit Burgh-Haamstede die haar rijdier in de sfeer van Valen tijnsdag optuigde. Jurylid Veerhoek was van mening dat de straorijders zich in het alge meen wat meer zouden moeten inspannen voor het versieren van hun rijdieren. „Dan komt er wat meer spanning in de keuring". Jurylid Frijns stelde bij de prijsuitreiking, enkele uren later in hotel Bom vast dat de paarden tijdens de Straorit veel versieringen moe ten hebben verloren. „Er is niet veel meer over van wat ik vanmiddag aan de Achterweg zag". Na de keuring vertrok de rui terstoet naar het strand voor het belangrijkste onderdeel van het Straofeest. De rit door het ondiepe zeewater om de winter van de paardevoeten af te wassen. Tijdens de route over het strand, door duinen en over polderwegen werd gestopt bij een café in Westerschou- wen, het havenkantoor in Burghsluis (bij gebrek aan een café daar) en aan de Meeldijk waar men bij de familie Koo man een oliebol kreeg. Vanaf daar werd de stoet strao rijders begeleid door de drum band van de muziekvereniging Witte van Haamstede. Om on geveer 16.00 uur trok men zo Burgh-Haamstede binnen, waar burgemeester H. Tees en zijn echtgenote al gereed ston den om de straorijders te ver welkomen. Ondanks de buitentempera tuur, die zaterdag maar enkele graden boven het vriespunt bleef, bleken de strao-rijders geen last te hebben gehad van de kou. „Het was hartstikke leuk om zo'n rit te maken", al dus Doret van der Sloot. Zij vertelde dat zij slechts enkele keren per jaar paard rijdt. „Ei genlijk alleen om wat te oefe nen voor het Straofeest. Dat is voor mij het hoogtepunt van het paardrijden". Zij had haar paard versierd met een paarse lap stof over zijn rug en strik jes van dezelfde stof in zijn ma nen. „Dat is lekker warm voor het dier". Nadat de strao-rijders met een witte rozet waren beloond voor hun deelname, trok de rui terstoet weer verder om zich te presenteren bij het rusthuis Duinoord. Daarna kwam men terug naar Haamstede voor de traditionele galop over de slot- laan van Slot Haamstede. Op de hekken van het slot prijkte een opvallende versie ring ter ere van brandweerman en beheerder van het slot G. S. M. Geleijnse die deze week vijftig jaar wordt. Zijn collega 'kaderbrammen' prikten zelfs proclamaties op de bomen in de directe omgeving met een op Geleijnse toegespitst gedicht. Het Straofeest werd voortgezet met de prijsuitreiking en een bal in hotel Bom. Een van de kleinste dorpjes op het eiland had vrijdag de pri meur van een heuse carnavals optocht. Voorzitter R. de Groot van de dorpsgemeenschap had, geholpen door mensen van de toneelvereniging, een boeren kar van de familie Straayer omgebouwd tot praalwagen. Een grote pop van papier- maché, veel ballonnen, serpen tines, confetti en vooral een po tente geluidsinstallatie maken het verschil met een 'gewone' platte kar. Voor het dorpshuis houdt de wagen stil. De haremvrouw, de dikke dame, het boertje en Flip Fluitketel zelf helpen de kin deren op de wagen. Twee keer trekt de wagen door het dorp. Onderweg gadegeslagen door de Serooskerkenaren, van wie sommigen hun warme huis ver laten om op straat het schouw spel gade te slaan. Na afloop toont De Groot zich dik tevreden. „Het slaat wel aan, geloof ik. We vieren nu drie jaar carnaval en dit was de eerste keer dat we ermee naar buiten komen. Het plan is om elk jaar iets meer te doen. Vol gend jaar een wagen erbij als Ellemeet ook meedoet en ver der hoop ik dat we op elf no vember een prins en prinses kunnen kiezen." Kinderfeest Carnaval in Geitegat is nog voornamelijk een kinderfeest. Desondanks werd het carna valsbal in het dorpshuis, na af loop van de gezamenlijke maaltijd door ongeveer vijf tien volwassenen bezocht. Het was een - zeker voor Se- rooskerkse begrippen - druk bezocht feest. Disc-jockey Mar co de Vrieze wisselde zijn hos- en housemuziek af met een playbackwedstrijd, een stoe lendans en een verkiezing van de best verklede feestganger. Jurk Tbgen tien uur in de avond had 't Geitegat opnieuw bewezen dat er zonder enige wanklank carnaval gevierd kan worden. En dat gold zowel voor het als kat verklede schoolmeisje als voor de uit de kluiten gewassen stratenmaker, getooid in een zomerjurk van zijn moeder. ZIERIKZEE - Het tuinhuisje van S. uit Zierikzee aan de Van Veenlaan in Zierikzee is vrij dag door brand verwoest. De politie vermoedt dat de brand aangestoken is. De brandmelding kwam vrij dagavond omstreeks 22.50 uur binnen. De Zierikzeese brand weer was snel ter plaatse, maar kon niet voorkomen dat het tuinhuisje tot de grond toe af brandde. Buiten het tuinhuisje werden diverse tuingereed schappen vernield. GEITEGAT - Het is bitterkoud op het dorpsplein van Serooskerke, het dorpje dat zich deze dagen graag 'Geitegat' laat noemen. Een ballon aan de hand van een kind flappert in de snijdende wind. Vanuit de verte nadert een tractor met daarachter een kleurrijk versierde boerenkar. Een dertigtal bont versierde kin deren op de wagen doet haar best om de keiharde hoempapa-muziek te over stemmen. Daar is ie dan: de eerste echte carnavalswagen van Schouwen Duive land. „Man, wat 'n leven maakt dat," zegt een oudere inwoner. Maar net als de meeste andere toeschouwers krijgt ook hij een warm gevoel van binnen. Serooskerke had vrijdag de primeur van de eerste carnavalsoptocht van Schouwen-Duiveland. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1