De Strao, ouder dan we wisten WIGWAM HEROPENT Zeeuwse jaarvergadering van NCVB Grandioze heropening 11 hEtÓEschEnhEnhuis Stra in Schouwen Drukte in havens Bruinisse Asiel aanvragen Feest verplaatst van zondag via maandag naar zaterdag voordelige aanbiedingen Lego raadwedstrijd VRIJDAG 11 FEBRUARI 1994 NR 25512 5 Fa. W.J. GOUDZAARD en Zn. Op deze foto uit 1925 is een aantal straorieërs te zien met wat toeschouwers achter de tramrails voor de smederij van P. Saman aan de Burghseweg. De "Stoet van minstens twintig paarden is op weg naar Haamstede. BURGH-HAAMSTEDE - De tijd van het straorieën (straorijden) in de Westhoek van Schouwen is weer aan gebroken. Veel is er, vooral de laatste zestig jaar geschreven en gefilosofeerd over de oorsprong en ouderdom van dit typisch Schouws folkloristisch feest. De verschillende theorieën van diverse historici en publicisten zijn nog eens bij elkaar gezocht en opgenoemd in een belangwekkend artikel in de laatste Kroniek van het land van de Zeemeermin onder de titel Strao een Schouws dorpsfeest onder gezamenlijke redactie van H. Uil, J. J. Kuipers en M. K. Buth. Voor zeker wordt nu aangeno men na uitgebreid archiefon derzoek door Uil (door vroege re auteurs nooit gedaan) dat de strao zich altijd op zondag voor vastenavond heeft afgespeeld. Echter door de sterker worden de invloed van de reformatie, is dit ergens eind 1600 naar de maandag daarop verschoven, alleen de laatste dertig jaar wordt dit nu om praktische re den op zaterdag daarvoor ge daan. De vastenavondfeesten, later carnaval genoemd, hebben vroeger een veel grotere rol op Schouwen gespeeld dan tegen woordig. In 1643 klaagt de do minee van Eikerzee 'dat op zon dag voor vastenavond ,,uut meest alle plaatsen van Schou wen vele peerden comen.waar door den sabbath ten hoochsten ontheyligt wordt". Dit is de oudste melding van het vermoedelijke straorijden die tot nu toe gevonden is. De strao leefde dus kennelijk in bijna geheel Schouwen dus ook buiten de kustdorpen. Uitspattingen en gerechterlij- ke veroordelingen van dit toen blijkbaar dolle lentefeest (vas tenavond) zijn er dan ook nogal wat te vinden in de archieven uit de 17de en 18de eeuw. Toch zijn deze bijna nooit direct ge koppeld aan de strao want men hield zich op de straozondag betrekkelijk rustig, te Haam stede dus direct voor vasten avond. Ook de 'kerk' klaagt weinig over uitspattingen tij dens de verschillende zondagse strao's in deze toch strenge 17de eeuw. Dit bevreemdt Uil en hij concludeert dan ook dat het moeilijk aan te nemen is da't dit feest zijn oorsprong in de voorchristelijke tijd moet hebben (heidens) dus eventueel Keltisch, want dan zou er van de zijde van de geestelijkheid hier veel meer tegen geageerd zijn (of was de 'kerk' de oor sprong toen al vergeten). Adel Een andere reden dat de kerk niet klaagde over het straorij den als zijnde van heidense oorsprong kan naar mijn me ning zijn dat tot in de late mid deleeuwen paarden (edele die ren) alleen door de adel, rid ders, kasteelbewoners en rijke ambachtsheren gebruikt (mochten) worden. Dit waren trouwens veelal ook de mensen die grote invloed hadden bij godsdienstige zaken. Hierdoor kan de strao dus een zweem van belangrijkheid mee heb ben gekregen, doordat alleen de best gesitueerden een pro cessieachtige straooptocht vormden, terwijl het gewone volk kon toekijken. Als dat zo geweest is kunnen we de strao zich ook in de vroege middel eeuwen zien afspelen. De Keltische oorsprong die Luc Montigny in een viertal op het oog sterk makende punten naar voren brengt wordt door de auteurs overigens in twijfel getrokken. Ook onder meer door het feit dat met het Christendom (8e a 9e eeuw) ook pas de paarden in onze streken zouden zijn verschenen, (had den de Romeinen dan hier geen paarden?) of nog anders, vierde men in oorsprong soms strao zonder paarden? Het blijft the oretiseren, echter kan gezegd worden dat ook het straorijden door de eeuwen heen evolueer de en het oorspronkelijke uit gangspunt best eens voor onze ogen van nu onherkenbaar. Zeewater Getuige het woord strao, moet de oorsprong toch zeker op het strand bij het zeewater worden gezocht. Volgens (oude of mo derne?) boerenopvattingen was dit laatste goed voor winterse paardehoeven en benen. Of had het zeewater in de ogen van de mensen van toen soms ook nog geestelijke functies? Het blijft onduidelijk. Volgens een Neerlandicus en Schouwse streektaalkenner op ons eiland zou het unieke Schouwse woord strao voor strand, nog maar 300 jaar oud zijn en afgeleid van het op meer plaatsen in Zeeland be kende 'strange'. Met de kennis dat in het heden daagse Iers (Keltisch) 'tra', strand betekent, is deze theorie mijns inziens bedenkelijk, te meer dat we bijna zeker weten dat de Kop van Schouwen als enig gebied in Zeeland vanaf 2500 voor de jaartelling onafge broken bewoond is geweest en dat dus zo'n woord als strao makkelijk van oude Keltische oorsprong kan zijn en in de rest van Zeeland onbekend. Dan zou Montigny toch weer wat dichterbij komen. Paardenmarkt Het wedstrijdelement zal een rol gespeeld hebben tijdens draverijen, wellicht op andere dagen dan de strao of mis schien gekoppeld aan een jaar lijkse paardenmarkt die veel dorpen hadden. Dapperen is draven, er is een Dapperweg te vinden op vier plaatsen in Schouwen, op een kaart uit 1917. Behalve bij Haamstede ook vlak bij Noord welle, Brouwershaven, Nieuwerkerk (Schutje) en te Haamstede zelfs aangesloten aan een Omloopsweg. Al met al blijkt het dat we op Schou wen allang met paarden be gaan zijn. W. P. de Vrieze. zij plasschen en wasschen de koten; hun pooten gaan klapperen hij 't dapperen door 't water- geklater. De hoeven beproeven het vochtige zand; een lustige kwant, een vroolijke ruiter zet 't paard om, maar stuit er bij 't stuivende duin. ZIERIKZEE Jaarvergadering NCVB De leden van de afdeling Zie- rikzee van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond (NCVB) houden op woensdag 16 februari hun jaarvergade ring. De bijeenkomst begipt met een broodmaaltijd en wordt verder irigëvuld door de bestuursleden. De vergadering wordt gehouden in de zaal van de Christelijke Gereformeerde Kerk en begint om 17.30 uur. NBvP-discussiemiddag Donderdag 17 februari ver zorgt de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) een discussiemiddag over het thema Keuzen in de zorg, vrou wen een zorg? Mevrouw E. Reijnhoudt van het bureau Hulpverlening Nederland Me tis verzorgt een inleiding over het thema. Het accent daarbij ligt op de keuzemogelijkheden van vrouwen in de rol van con sument/patiënt van de gezond heidszorg. De themabijeen komst wordt gehouden in de foyer van restaurant Mondra- gon aan de Oude Haven in Zie- rikzee en begint om 14.00 uur. Wandeling met Gidsendienst Zeeland Op initiatief van de Gidsen dienst Zeeland wordt zaterdag 19 februari vanaf Zierikzee een fietstocht gehouden over - de Schouwse Dijk. Vanaf het par keerterrein bij het Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis fietst men van 14.00 tot 15.30 uur onder leiding van een gids door het Schouwse land. Belangstellen den die aan de tocht willen deelnemen dienen tevoren kaarten te kopen bij de VVV Zierikzee of via telefonische reservering 01180-33000. BURGH-HAAMSTEDE Bazar Dinsdag 15 februari wordt in de recreatiezaal van Verzor gingscentrum Duinoord in Burgh-Haamstede een bazar gehouden. Tussen 10.00 en 15.00 uur kan men er terecht voor boeken, planten en allerhande huishoudelijke artikelen. Wie moe is van het geslenter langs de kraampjes kan even uitpuf fen onder het genot van een kopje koffie. De hongerigen kunnen zich laven met erwten soep, groentesoep of een slaat je. Er worden ook oliebollen ter verkoop aangeboden. De gokkers kunnen een kansje wa gen bij het Rad van Avontuur. De Hutspot Toneelvereniging De Hutspot van sportvereniging DFS treedt zaterdag 19 februari op voor ouderen. De Hutspot brengt in De Schutse in Burgh- Haamstede de klucht Zeg, kan ik je man even lenen, een blij spel in drie bedrijven. Deze voorstelling begint om 14.00 uur. Na afloop wordt een lote rij gehouden. NEELTJE JANS Duinexcursie Neeltje Jans Op initiatiefvan de stichting Het Zeeuwse Landschap en'Na1 tuurmonumenten wordt zon dag 20 februari een excursie ge houden door het duingebied van Neeltje Jans. Dit jonge na tuurgebied ligt langs de Oosterscheldekering tussen Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland. De excursie begint om 14.00 uur in de hoek van de hoogste parkeerplaats aan de Oosterscheldezijde van het eiland en duurt ongeveer drie uur. NIEUWERKERK Gereformeerde Bijbelstichting Op woensdag 16 februari wordt in het kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeente een bij eenkomst gehouden van de Ge reformeerde Bijbelstichting. Daarbij spreekt ds A. J. Gunst uit Tholen. Aanvang 19.30 uur. Vergadering Oranjevereniging Op woensdag 16 februari wordt in Nieuwerkerk een vergade ring gehouden van de Oranje vereniging. De bijeenkomst is in het pand Oude Noordstraat 11 en begint om 20.00 uur. EHB O-oefenavond Op initiatief van de afdeling Duiveland van de Koninklijke Nederlandse Vereniging Eerste Hulp Bij Ongelukken (EHBO) wordt donderdag 17 februari een grote oefenavond gehouden met Lotus-slachtoffers. De bij eenkomst wordt gehouden in Ons Dorpshuis en begint om 19.45 uur. Iedere belangstellen de is welkom. OOSTERLAND CD Duivelands Mannenkoor Het Duivelands Mannenkoor uit Oosterland heeft op eigen initiatief een CD laten maken. Het muziekschijfje wordt za terdag 19 februari gepresen teerd in Dorpshuis Oosterhof in Oosterland. aanvang 19.30 uur. GOES Kapasi Op zaterdagavond 19 februari houdt vriendenkring Kapasi weer een gezellige avond voor alleenstaanden in wijkcen trum de Spinne in Goes. Aan vangstijd 21.30 uur. Voor infor matie: telefoon 01109-259. BRUINISSE - Het jaar 1993 is een druk jaar geweest in de Bruse havens. Er meerden niet alleen meer vissersvaartuigen af, maar ook het aantal sport vissers dat het oude vissers dorp met een bezoek vereerde steeg. Dat blijkt uit een over zicht van de havenbewegingen in 1993. Vijfhonderdzestig vissersvaar tuigen meerden in 1993 af in de Bruse havens. In 1992 waren dat er 505. Druk was het ook voor wat betreft de recreatie vaartuigen. In 1992 werden de Bruse havens 600 keer bezocht door sportvissers, maar in 1993 waren dat er 633. Een lichte da ling deed zich voor in het aan tal jachten dat de Bruse haven bezocht. In 1992 deden 568 ple zierjachten Bruinisse aan maar in 1993 waren dat er wat min der: 490. In 1993 meerden 16 passagiersschepen af in Brui nisse en dat zijn er ruim dan twee keer zoveel als in 1992. In dat jaar werden de Bruse ha vens door zeven passagiers schepen bezocht. DEN HAAG - In januari heb ben ruim 5.000 vreemdelingen een asielaanvraag ingediend. Vorig jaar vroegen 2.400 bui tenlanders in die maand om een verblijfsvergunning. Het ministerie van justitie heeft deze gegevens bekendgemaakt. Wat de oude route van de strao- rijders uit de vorige eeuw be treft kan gezegd worden dat de stoet komende van Burgh bij de Haamsteedse molen links af de Molenweg in ging. (De Burghseweg was tot Haamste de toen onbewoond). Daar lie ten de ruiters de paarden drin ken uit de tempelput die toen nog aan de voet van de hoge Pa- senhil lag. Hier vermaakte Westhoeks jong en oud zich tij dens de nu vergeten voorjaar festiviteiten met Palmpasen en Pasen. Was het toeval of symboliek dat de straopaarden dronken uit de eeuwenoude tempelput! Verder tot Haamstede draaf den of galoppeerden de paar den door de slotdreef en ston den zo aan de kerkring waar al tijd driemaal linksom het kerkhof werd gereden. Een overblijfsel hiervan is het he dendaagse draven in de slot- laan. Op zondag 4 maart 1832 liet de burgemeester van Haamstede een publikatie afkondigen dat op de strao de volgende dag het verboden was ,,te galopperen of springen op de straten, op de Ring of tussen de aldaar staan de bomen". Veiligheid speelde blijkbaar mee. De snellere paarden van toen waren van een veel lichter type dan de zware werkpaarden uit onze eeuw en zullen het heden daagse rijpaard benaderd heb ben. KERKWERVE - De jaarvergadering van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, afgelopen woensdagavond, stond geheel in het te ken van Zeeland. De bestuursleden kwamen in Zeeuwse klederdracht en de avond werd begonnen met een mosselmaaltijd. Het eer ste kopje koffie werd geserveerd met een bolus en het tweede met een Zeeuwse babbelaar. Aftredend bestuurslid mevrouw M. van der Wekken-Mays schreef voor deze gelegenheid het jaarverslag geheel in het Zeeuws en op rijm. De dames speelden een spelletje bingo en een quiz met Zeeuwse plaatsnamen, bruggen en dammen. Ook de verschillende sketches die opgevoerd werden, handelden in het Zeeuws over herkenbare onderwerpen. Mevrouw M. van der Wekken-Boot werd als nieuw bestuurslid gekozen. Na afloop werd er een hapje en een drankje geserveerd. (Foto: Joop van Houdt). |Oi op 16 februari a.s. met een aantal en een leuke

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5