Nog geen onderkomen voor Brouwse jeugdsoos Trump Politiek forum met Zierikzeese politici Musschengilde heeft na 75 jaar nog steeds recht van bestaan 4 4 Onmogelijk om 1 april van start te gaan' Omroep Westerschouwen krijgt zendmachtiging 0 lievensQ Rechtszaak Greenpeace Grondvervuiling vroegere tramremise Brouwershaven Fietspad Den Osse-Broüw wordt kleischelpenpad 4 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1994 NR 25512 3 De Brouwse jongeren die 1 april willen starten met jeudsoos The Trump moeten nog even geduld hebben. Ze lopen volgens wethouder Loschacoff iets harder dan het gemeentebestuur". (Foto: Marijke Folkertsma). BROUWERSHAVEN - „Helaas, helaas, helaas, de oprichters van jeugdsoos The Trump rennen iets harder dan wij. Het spijt mij zeer, maar wij halen het niet om voor 1 april een onderkomen voor de soos te creëren". Het toverstokje waarover ze graag zou beschikken, kon de Brouwse wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter ook donderdagavond niet vinden. Daarom gebruikte ze tijdens de openbare vergadering van de Brouwse adviescommissie algemene zaken in het stadhuis, regelmatig het woord 'helaas'. Gezamenlijk initiatief van ANBO en PCOB ZIERIKZEE - Op initiatief van de Algemene Neder landse Bond voor Ouderen en de Protestants Chris telijke Ouderenbond discussiëren Zierikzeese politi ci donderdag 17 februari over tal van politieke kwes ties die ouderen raken. Deze forumdiscussie wordt gehouden in het vroegere CSG-gebouw in Malta (Zierikzee) en begint om 14.00 uur. Over enkele maanden in ether Het. tot in details uitgewerkte actieplan van zes Brouwse jon geren, die een jeugdsoos willen oprichten, werd door de ad viescommissie positief beoor deeld. Behalve de zin 'De ge meente zal het soosplan moe ten goedkeuren en voor ons een voorlopige, tijdelijke of vaste soosruimte beschikbaar moe ten stellen'. En daaraan gekop peld de mededeling dat men van plan is om 1 april aan staande met de nieuwe jeugd soos The Trump van start te gaan. „Eerst zullen we moeten kij ken wat financieel haalbaar is", temperde WD-commissie- lid G. van de Velde-de Wilde de jeugdige enthousiastelingen, die op de publieke tribune za ten. Ook hun nieuwste sug gestie om de zolder boven het achterste deel van het Tonnen- magazijn (aan de kant van de Nieuwe Haven) beschikbaar te stellen als onderkomen vond niet veel weerklank bij de com missieleden. Men was bevreesd voor hinderlijke geluidsover last voor andere gebruikers van het Tonnenmagazijn. Als mogelijke alternatieven werden, het Groene Kruisge- bouw aan de Nieuwstad in Brouwershaven genoemd, het Plaetsenhuus in Dreischor, de zolder boven het toiletgebouw aan de Brouwse Haven Zuidzij de en een demontabel houten gebouw zoals de Brouwse scou tinggroep heeft. Allemaal in afwachting van het vrijkomen van de ruimte boven het voor ste gedeelte van het Tonnenma gazijn (aan de kant van de Ou- Bestuurslid M. de Hamer, boekhouder, meldt dat vorig jaar Siem Kooman tot koning uitgeroepen is. Zijn vangst: 1350 mussen, zonder ook maar één mus geschoten te hebben. Dit behoeft een nadere verkla ring. Het Mussschengilde werd in 1919 in het leven geroepen op initiatief van de Landbouwver- eniging Noordwelle en omstre ken. Het doel was iets te doen tegen de grote overlast die de talrijke mussen, kraaien, ek sters, wilde duiven en Vlaamse gaaien de boeren bezorgden. De jacht op deze vogels, voor namelijk de mussen, werd gestimuleerd door een belo ning. Elk lid van het gilde had de plicht meer dan vijftig mus sen per jaar te vangen. Voor ie dere mus boven dat aantal ont ving men het aantrekkelijke bedrag van één cent per mus. echter wie lui was en minder de Haven) waar nu nog de Brouwse Watersportvereniging haar onderkomen heeft. Zoals bekend wil die een nieuw club gebouw bouwen aan de Nieu we Haven. „Maar voorlopig zit de water sportvereniging daar nog", al dus de wethouder. Zij vertelde dat het Brouwse college van b en w daarom een aantal andere huisvestingsmogelijkheden voor The Trump onderzoekt. „Tijdens de vergadering bleek dat een aantal van de genoem de locaties gelijk al afviel. Het Plaetsenhuus in Dreischor wordt de komende zomer ge bruikt voor een beperkte col lectie van het Landbouwmu seum en een expositie over de restauratie van de boerderij Goemanszorg. Op de zolder in het achterste gedeelte van het Tonnenmagazijn is geen elek triciteit en water. Onderbren gen van The Trump op de zol der boven het toiletgebouw aan de Oude Haven Zuidzijde zou geluidsoverlast geven. En de Kruisvereniging Rond om de Oosterschelde zou niet van plan zijn haar gebouw in Brouwershaven af te stoten. Toch zag burgemeester L. N. Labruyère in die laatste locatie nog wel mogelijkheden. „Wel licht kunnen de (weinige) acti viteiten die nu in het kruisge- bouwtje plaatsvinden worden verplaatst naar een andere lo catie. Dan zouden we als ge meente het gebouw kunnen aankopen". Labruyère om schreef als een bijkomend voordeel dat het gebouw naast een gemeentewerkplaats ligt. „Het nadeel is dat het niet dan 50 mussen ving kreeg een boete van 1 gulden vijftig. An dere vogels dan mussen wer den wel gerekend als mussen: Een volwassen Vlaamse gaai, ekster, kraai of wilde duif tel de voor 10 mussen. Een jong, nog niet vliegend, exemplaar van voornoemde vogels als 5 mussen en een eitje als 2xh mus. Een eitje van een mus tel de als een halve mus en een mus als een mus. Zo kon het ge beuren dat koning Siem Koo man aan de 1350 mussen kwam. In werkelijkheid schoot hij 52 duiven, 41 kraaien en 32 eksters. Een rekensommetje leert dat hij hiervoor 13,50 gul den plus de premie van 3,50 gulden is 17 gulden ontving, minder als de uitgave aan pa tronen en onderhoud van wa pentuig. Het geld werd dan ook teruggestort in de kas. Hetzelfde deed Jan Gloude. morgen geregeld is". The Trump zal dus nog even geduld moeten hebben. De adviescommissie was ver der van mening dat er een 'raad van bestuur'; een groep volwassenen moet komen die een oogje in het zeil houdt bij het soosgebeuren. Verder zag men niets in het geplande ge bruik van alcoholhoudende dranken (bier) in The Trump. Dorpshuizen De dorpshuizen in de gemeente Brouwershaven moeten eigen dom blijven van de gemeente. Het beheer ervan zou in één pakket moeten worden uit besteed aan een particuliere ondernemer. En het bestuur zou in handen moeten komen van een commissie of een stich ting waarin enkele gemeente bestuurders, maar vooral dorpsbewoners moeten zitten. Dat bestuur zou na de herinde ling van Schouwen-Duiveland tot één gemeente wellicht kun nen uitgroeien tot een dorps raad. Dat waren in grote lijnen de eerste reacties van de ad viescommissie op de gemeente lijke nota Herziening Be heersstructuur Dorpshuizen. Een stuk dat de basis moet vor men voor een nieuwe wijze van beheer van de vier dorpshuizen in de gemeente. Neeltje Jans Unaniem was de commissie in haar standpunt dat Neeltje Jans in het kader van de ge meentelijke herindeling bij de Als tweede leverde hij 930 mus sen in, oftewel 40 kraaien, 43 duiven en 10 eksters. Dit lever de hem 12,80 gulden plus de ti tel van Deken op. Ook hij liet het geld waar het was: in de kas. Het bestuur van het Musschengilde bestaat naast de boekhouder en de se cretaris uit voorzitter J. van den Hoek, de heer P. Wandel en S. Kooman. Deze heren weten de vereniging springlevend te houden. Jaarvergadering Secretaris P. Berrevoets toont een schoolschrift met de ver slagen van jaarvergaderingen uit de jaren dertig en veertig. Hieruit blijkt wat toen, en ook nu nog een belangrijk element nieuwe gemeente Schouwen- Duiveland moet worden inge deeld, en niet bij de nieuwe ge meente Walcheren. Dat zou vol gens de Brouwse commissiele den zowel geografisch als be stuurlijk meer voor de hand liggen. Men vond deze aspecten belangrijker dan de financiële, die inhouden dat er vanuit de rijksoverheid meer geld naar Zeeland stroomt*'wanneer het voormalige eiland bij Walche ren wordt ingedeeld. Ontwikkelings samenwerking Niet helemaal mislukt, maar wel in die zin dat het bewust zijn van de inwoners van de ge meente Brouwershaven op het gebied van ontwikkelingssa menwerking niet groter is ge worden. Die conclusie werd ge trokken tijdens de evaluatie van het beleid op het gebied van ontwikkelingssamenwer king dat de gemeente de laat ste jaren voerde. Jaarlijks werd een bedrag van ruim 3600 gulden (een gulden per inwo ner) verdeeld over projecten ten bate van de Derde Wereld waarbij inwoners van de ge meente waren betrokken. De adviescommissie kwam in meerderheid tot de conclusie dat men wellicht meer langlo pende projecten financieel moet steunen. Verder werd be sloten te inventariseren welke (oud)inwoners actief zijn in Derde Wereldlanden. Ook werd de mogelijkheid geop perd om een noodfonds in te stellen voor financiële bijdra gen aan rampgebieden. was van deze vergaderingen: de gezelligheid. Uit een verslag van 12 februari 1938: „Daar niemand meer het woord ver langt, sluit de voorzitter de vergadering en gaan we over tot de gezellige na-vergadering welke tot laat in de nacht duurt." Dit na-vergaderen is steeds belangrijker geworden bij de vergaderingen van het Musschengilde en is sinds ja ren de hoofdzaak. Bijzonder is dat het blijkbaar zó gezellig is dat het ledenaantal groeit. In 1990 telde de vereniging 68 le den, momëntecl 116. Steeds melden zich weer jonge nieuwe leden aan. Voorzitter Hamer vertelt dat sommige leden, die verder nooit uit gaan, wel trouw naar de jaarvergadering komen. De jubileumjaarverga dering aanstaande zaterdag zal niet veel afwijken van gewone vergaderingen. Ieder lid krijgt vijf consumptiebonnen in plaats van de gebruikelijke drie. Daarnaast twee sigaren en twee worstebroodjes. Nadat de subsidie van het Landbouw schap in 1973 stopgezet werd moest men andere inkomsten bronnen aanboren. Besloten werd tot een verloting hetgeen ieder jaar weer een groot suc ces is. De jaarvergaderingen zijn beregezellig en de traditie om voor de thuisblijvers een worstebroodje mee te nemen wordt nog steeds in ere gehou den. De discussie wordt geleid door de oud-hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad, A. C. van der Vet. Achter de tafel zullen de dames J. Bos (VVD), L. Kneepkens-Schraven (PvdA) en de heren J. de Bruijne (SGP/GPV/RPF), W. de Oude (CDA) en J.B. Katerberg (D66) plaats nemen. Zij zullen samen met de ouderen van gedachten wisselen over zaken als het be lang van een landelijke om budsman tegen leeftijdsdiscri minatie, de noodzaak om de toeslagregeling voor AOW-ers met een jongere partner onge- RENESSE - De Stichting Lo kale Omroep Westerschouwen (SLOW) kan gaan uitzenden. Het Commissariaat voor de Media heeft eind vorige week een zendmachtiging verleend voor het radiostation dat straks op commerciële basis wordt geëxploiteerd. Volgens stichtingsvoorzitter S. van Roosmalen uit Den Bosch heeft het station inmiddels de benodigde apparatuur voor handen, terwijl ook de finan ciële basis is gelegd. De om roep in spé is echter nog zoe kende naar een geschikt adres voor de studio. In de programma's die de SLOW gaat uitzenden is zowel informatie als muziek ruim schoots vertegenwoordigd. De omroep gaat werken met enke- Tijdens de openbare vergade ring van de Brouwse advies commissie algemene zaken vertelde burgemeester L. N. Labruyère dat hier toe moest worden besloten omdat de kruin van de Grevelingendijk voorzien blijkt te zijn van een puinverharding van tweetot 2,5 meter breed en dertig centi meter diep. Die verharding zou aangebracht zijn in de vijftiger jaren. Aanvankelijk was het de be doeling om (op voorschrift van het Waterschap Schouwen- Duiveland) de Grevelingendijk tussen Den Osse en Brouwers haven op 7,25 meter hoogte te brengen, voor aanleg van het fietspad. Labruyère vertelde Tijdens de openbare vergade ring van de adviescommissie algemene zaken, in het stad huis in Brouwershaven, vertel de burgemeester L. N. La bruyère dat het vermoedelijk gaat om vervuiling die is ver oorzaakt door de vroegere tramremise van de RTM. De vervuiling van de grond met oliën, vetten en ijzerhoudende stoffen is het ergste op de plaats waar vroeger de tramre mise stond en volgt vandaar een spoor langs de trambaan. De tram heeft tot het begin van de vijftiger jaren over Schou wen-Duiveland gereden. La bruyère concludeerde op grond daarvan dat het om een 'oude' grondvervuiling zou gaan die onder verantwoordelijkheid van het provinciaal bestuur zou vallen. De vervuiling vlak bij het benzinetankstation zou ook veroorzaakt kunnen zijn door werkzaamheden bij het garagebedrijf. Omdat die vervuiling zich uit- wijzigd te laten en de bescher ming van de koopkracht van de AOWer. Een betere pensioenregeling voor alleenstaande vrouwen, de mogelijkheid om alle 65- plussers (dus ook kleine zelfstandigen) met een laag in komen toe te laten toe het zie kenfonds alsook de invoering van een brede basisverzeke ring met een premie naar inko men zijn deze middag onder werp van gesprek, evenals het verder bezuinigen op de zorg sector. Voor de ouderenbonden is dat laatste onaanvaardbaar. Ie professionele krachten, aan gevuld met vrijwilligers. Hoe wel ook wordt gestreefd naar uitzending op de kabel, zal het station voorlopig alleen via de ether te ontvangen zijn. Op de vraag hoe een inwoner van Den Bosach op het idee komt om op Schouwen- Duiveland een station te ex ploiteren is Van Roosmalen heel duidelijk: „Gewoon. Mijn collega Van Noord en ik gaan al jarenlang met vakantie naar Renesse." Lokaal Volgens de voorzitter kunnen de uitzendingen al over enkele maanden beginnen. De stich ting is op Schouwen-Duiveland sinds april vorig jaar doende met de voorbereidingen voor een lokaal radiostation. dat het waterschap nu van die eis afziet, mits de gemeente op voorhand verklaart geen be zwaar te maken wanneer die verhoging in de toekomst als nog moet worden gerealiseerd. Of de veranderde opzet ook zal leiden tot een wijziging van de geplande kosten voor de aan leg van een fietspad (250.000 a 300.000 gulden) kon Labruyère nog niet zeggen. Als voordeel van een kleischelpen-fietspad noemde hij het feit dat het geen snelle fietsers aantrekt, na tuurvriendelijk is en water- doorlatend. „Ook voor wande laars is zo'n fietspad aantrek kelijk". De commissieleden gingen moeiteloos akkoord met de verandering. strekt tot onder de openbare weg zijn zowel het bedrijf als de gemeente Brouwershaven verantwoordelijk voor het schoonmaken van de verontrei nigde grond. Labruyère stelde voor om voor dat doel 33.000 gulden 'te parkeren'. Momenteel wordt een onder zoek gedaan naar de aard en omvang van de vervuiling. Op basis daarvan kan worden be paald wie moet betalen voor het schoonmaken ervan en hoe veel. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 Verwachting t/m dinsdag 15 februari WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. -8 graden Mid.temp. -3 graden Windkracht oost 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -10 graden Mid.temp. -5 graden Windkracht oost 6 Dinsdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 20% Min.temp. -7 graden Mid.temp. -2 graden Windkracht zuido. 5 ZON- EN MAANSTANDEN 12 febr.Zon op 08.00, onder 17.44 Maan op 08.11, onder 20.19 13 febr.Zon op 07.58, onder 17.46 Maan op 08.30, onder 21.26 14 febr.Zon op 07.56, onder 17.47 Maan op 08.49, onder 22.32 Eerste Kwartier: 18 febr. (18.48). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt bitter koud de komende dagen. Morgenmiddag komt het kwik op de meeste plaat sen nog iets boven het vriespunt uit, begin volgende week lukt dat niet meer. Overdag vriest het dan meest licht, 's nachts matig tot streng. Even belangrijk als de temperaturen is de wind. Er waait vanaf zondag namelijk een stevige oostenwind en de combinatie van wind en tempe raturen maken het voor het gevoel erg koud. Het feit dat de zon waar schijnlijk geregeld doorbreekt doet daar weinig aan af. Het ziet er op dit moment wel naar uit dat midden vol gende week de kou iets wordt ge temperd. Morgen vindt de overgang naar het koudere weer plaats. Van nacht vriest het licht, zeker op plaat sen waar het opklaart. Overdag speelt de zon een goede rol, al zijn er ook enkele wolken. Het blijft droog. De wind waait uit de oost hoek en is boven land matig, in het Waddengebied later krachtig. AMSTERDAM - De milieu organisatie Greenpeace gaat procederen tegen de exploitant van de Britse nucleaire opwer kingsfabriek Sellafield, Bri tish Nuclear Fuels. Dat bedrijf heeft het eerder aangekondigde kort geding dat het tegen Greenpeace wilde voeren over een advertentie van de milieu-organisatie, don derdag ingetrokken. Greenpeace hoeft nu geen recti ficatie te plaatsen of een scha devergoeding van 100.000 gul den te betalen wegens de ad vertentie „Vanaf vandaag kun nen zwangere vrouwen bij Sel lafield beter een abortus over wegen". Die stond op 18 januari in vier dagbladen. De milieu-organisatie gaat nu zelf in een zogenoemde bodem procedure aantonen dat de ge gevens die in die advertentie stonden juist zijn en worden gesteund door wetenschappe lijk onderzoek. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE Hl Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% B.T.W. RENESSE - De jaarlijkse ledenvergadering van het Musschengilde is een onuit roeibaar evenement in Renesse. Wie niet vies is van de jacht op 'schadelijke' vo gels, maakt nog steeds kans uitgeroepen te worden tot koning der vogelvangers en ontvangt een premie van 3 gulden 50. Minimaal 50 mussen moeten ingeleverd worden bij de Mussenknijper, anders betaal je een boete van 1 gulden 50. Mor gen, zaterdag, viert het gilde haar 75-jarig jubileum in café Het Wapen van Zee land. Oliën, vetten en ijzerhoudende stoffen in bodem BROUWERSHAVEN - Tijdens een aanpassing van het benzinepompstation bij het autogaragebedrijf aan de Brouwse Poortdijkstraat is men op een be hoorlijke grondvervuiling gestuit. Top Grevelingendijk heeft puinverharding BROUWERSHAVEN - Geen asfalt, maar een klei schelpenpad. Dat wordt de aard van het fietspad dat in april wordt aangelegd op de kruin van de Greve lingendijk tussen Brouwershaven en Den Osse. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3