Commissiebrede steun voor Regiovisie Schouwen-West Woningbouw Scheepstimmerdijk is face-lift voor de omgeving Bejaardensociëteit Burgh terug in vast onderkomen De Koebel 'Toedeling Neeltje Jans aan Schouwen-Duiveland bepleiten' Onder voorwaarden en met kritische kanttekeningen SGP/GPV/RPF vreest pijpela Stichting Renesse College b en w Middenschouwen: DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 NR 25511 5 BURGH-HAAMSTEDE - De commissie ruimtelijke ordening (ro) van de ge meente Westerschouwen schaarde zich gisteren, zij het met de nodige kritische kanttekeningen, unaniem achter de Regiovisie Schouwen-West. Van alle raads fracties kwam de opmerking dat zowel het Verblijfs Recreatief Ontwikke lingsplan (VOP) als het Mobiliteitsscenario integraal, dan wel zo goed als inte graal, opgenomen wordt in de Regiovisie. Dit geheel in lijn met de visie van het college van b en w van Westerschouwen met betrekking tot de Regiovisie. Commissievoorzitter wethou der ir. C. W. Veerhoek legde voordat hij de commissieleden om hun visie vroeg nog even in het kort uit hoe het college te gen de Regiovisie aankijkt. Al lereerst stelde Veerhoek dat het college wil dat het VOP in zijn volle omvang alsnog in de Regiovisie geïntegreerd dient te worden. Veerhoek koppelde daar meteen de opmerking aan vast dat de recreatieparagraaf in de visie van het college veel te weinig diepgang heeft. Sanering In de Regiovisie wordt uitge gaan van verplaatsing van re creatieve bedrijven. In de prak tijk houdt dat in dat voor de re creatieondernemingen in kwestie een ander passend plaatsje gevonden zal moeten worden. In de visie van het col lege kan een dergelijke sane ring alleen op basis Van vrij willigheid. En moclit het on verhoopt in een aantal gevallen toch tot gedwongen sanering komen dan wil het college tevo ren afspraken maken over on der meer de hoogte van de schadeloosstelling. Veerhoek zei het verder te betreuren dat in de Regiovisie weliswaar veel aandacht wordt besteed aan de natuur, maar dat niet of nau welijks aandacht geschonken wordt aan de iepziekteproble- matiek. Aandachtspunt voor het colle ge is verder de woningbouw. Men is en blijft van mening dat er in alle kernen van Wester schouwen mogelijkheden voor nieuwbouw moeten blijven Ook springt het college op de bres voor het plan Soeten Haert. Dat plan, zo is de rede natie, mag niet opgeofferd wor den terwille van de natuuront wikkeling zoals die in de Regi ovisie geschetst wordt. Verder wil het college dat eventueel vrijkomende gronden welis- Commissievoorzitter ir. C. W. Veerhoek: Teleurgesteld over gebrek aan aandacht voor iep ziekte". waar omgevormd mogen wor den tot natuurgebied, maar dan wel onder voorwaarde dat recreatief medegebruik moge lijk blijft. Het college wil ver der opname in de Regiovisie van het plan voor de aanleg van een bedrijventerrein bij Renesse. WD-commissielid dr. H. J. van Zuylen stelde dat zijn frac tie zich in grote lijnen kan vin den in de visie van het college. Als het aan Van Zuylen ligt gaat men op sommige punten zelfs nog een stapje verder. Zo wil hij niet alleen opname van het VOP in de plannen maar ook handhaving van de ^m- pings aan de Hoogenboomlaan in Renesse. Van Zuylen wil zich verder sterk maken voor wo ningbouw. ,,De uiterst lange lijst van woningzoekenden is een blijvend en voortdurend groeiend probleem. Jongeren bijvoorbeeld hebben nu geen schijn van kans om in Wester schouwen een woning te vin den", aldus Van Zuylen. Hij stelde dat er in de Regiovi sie onevenredig veel aandacht voor de natuur is terwijl de mens er maar bekaaid afkomt. ,,Er dient een symbiose te be staan tussen mens en natuur", aldus Van Zuylen. Hij pleitte verder voor het toestaan 'daar waar maar mogelijk is' van het kamperen bij de boer en het ontwikkelen van hoevetoe risme en veeteelt. In de visie van Van Zuylen dient zeer voorzichtig omgegaan te wor den met de waterhuishouding. ,,Het scheppen van moerassen en plassen dient dan ook be perkt te blijven", aldus Van Zuylen. Onderlegger PvdA-commissielid J. C. Hen- drikse omschreef de Regiovisie als: 'een onderlegger voor het samen zoeken naar en verken nen - en het benutten - van kan sen op ruimtelijk, planologisch en economisch gebied. In na volging van Van Zuylen vroeg Hendrikse aandacht voor de mensen die wonen en werken in het gebied. Verder sprak hij zich tijdens de commissiever gadering uit tegen mogelijke ontwikkeling van recreatie in de Burgh-Westlandpolder. Voor het overige kon hij zich, behou dens enkele details, vinden in de visie van het college. CDA-vertegenwoordiger H. J. Klatter had ook niet zoveel toe te voegen aan de visie van het college. Wel nuanceerde hij de opmerking van Veerhoek met betrekking tot het VOP. „Inte grale overname daarvan gaat ons wat te ver", aldus Klatter. Hij pleitte voor het actualise ren van het VOP. Net als Van Zuylen en Hendrikse stelde Klatter dat vrijkomende grond niet voor de mens afgesloten dient te worden. „Ze moeten er zeker geen prikkeldraad om heen gaan zetten", aldus de christen-democraat. Voor het CDA, zo bleek uit het verhaal van Klatter, is de aanleg van fiets- en wandelpaden door de natuur een harde eis. Later zou hij dat standpunt overigens wat nuanceren. In de visie van het CDA dienen de in de Regiovisie aangegeven natuurontwikkelingsgebieden hun huidige structuur te be houden. „Terugploegen naar 50 a 100 jaar geleden leidt tot ka pitaalsvernietiging", aldus Klatter. Net als de andere spre kers sprak hij zich uit tegen re creatie in het open polderge bied. Hetzelfde deed ook SGP/RPF/GP V-commissielid J. van den Berge. Met betrek king tot het recreatief medege bruik van vrijkomende gron den bleek Van den Berge een iets anders standpunt in te ne men dan de overige commissie leden. „De vrijkomende gron den hoeven per definitie niet geheel voor recreatief medege bruik te worden benut". Voor het overige week de mening van Van den Berge niet echt af van de visie van het college. In een korte reactie op het com mentaar vanuit de commissie benadrukte Veerhoek nog eens dat als het aan het college ligt er niet getornd wordt aan het VOP, en stelde hij dat ook inte grale opname in de Regiovisie van het Mobiliteitsscënario voor het college een harde voorwaarde is. Na een korte pauze kreeg het publiek gele genheid om nog een duit in het zakje te doen. Een van de spre kers waarschuwde voor het aanleggen van fietspaden door de natuur. „Dat werkt erg ver woestend". Ook werd aandacht gevraagd voor de verdroging die volgens de spreker op ver schillende plaatsen in de Kop van Schouwen al heel wat na tuur heeft doen verdwijnen. Hij pleitte voor herstel van de grondwaterstand zoals die eind vijftiger jaren in de Schouwse Westhoek bestond. Een andere spreker viel hem bij met de op merking dat men weliswaar voorzichtig moet zijn met het verhogen van de grondwa terstand, maar dat men het ze ker niet bij voorbaat moet uit sluiten. In een tweede discus sieronde kwamen geen nieuwe gezichtspunten meer naar vo ren. ZIERIKZEE - Even leek het er woensdagmiddag op dat het verkiezingsvonkje nu ook overgesprongen is naar de Zierikzeese fracties. In de discussie die de commissie ruimtelijke ordening en industrie voerde over de wenselijkheid van woningbouw op het per ceel Scheepstimmerdijk 4 pakten de commissiele den J. J. Geleijnse (VVD) en C. Legemaate hun colle ga W. F. Sprengelmeijer (SGP/GPV/RPF) verbaal flink aan. Toch handhaafde de man van klein rechts zijn bezwaren tegen woningbouw daar met de woor den sorry, maar ik zie het niet zitten". De kwestie wel of geen woning bouw op de Scheepstimmer dijk kwam woensdagmiddag ter sprake toen de commissie een uitspraak moest doen over het opnieuw nemen van een voorbereidingsbesluit voor dit perceel waarop nu een be- drijfsloods staat. Begin maart '93 nam de raad zo'n voorberei dingsbesluit al om zo de weg vrij te maken voor een bestem mingsplanwijziging. Die is no dig om Bij de Vaate makelaar dij in de gelegenheid te stellen om op die plaats veertien tot zestien woningen te bouwen. Omdat de bestemmingsplan herziening het afgelopen jaar nog niet ter inzage heeft gele gen, moet de raad opnieuw een voorbereidingsbesluit (voor maximaal een jaar) nemen. Totaalplan Of die woningen er ook komen hangt af van het totaalplan van Bij de Vaate Makelaardij voor het gehele perceel. Op dit mo ment beschikt de gemeente al leen over een bouwplan voor een deel van het perceel. Pas als het plan voor de invulling van het gehele perceel er is, kan de stedebouwkandige van de gemeente beoordelen of het plan voldoende rekening houdt met de door de gemeente vast gestelde stedebouwkundigde uitgangspunten, zoals bij voor beeld het handhaven van vol doende doorkijkjes. Daarbij loopt Zierikzee zonder zo'n to taalplan een kansje om bij ge deputeerde staten zijn neus te stoten. Dat totaalplan zagen de com missieleden wel zitten en dus ging de commissie unaniem akkoord met het opnieuw ne men van een voorbereidings besluit. Waar niet iedereen het zelfde over dacht was de vraag of op dat perceel ook woning bouw moet komen. Geleijnse, Legemaate en mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) von den dat geen verkeerd idee, mits de plannen aansluiten bij de stedebouwkundige princi pes die Zierikzee hanteert. Pijpela Het is een mooie invulling van de buurt daar en zeker te ver kiezen boven een bedrijf op die plaats. „Een face-lift (door ver antwoorde woningbouw) kan dat gedeelte van de Scheeps timmerdijk best gebruiken" vond burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs. Het alternatief, verpaupering van de be drijf sloods op die locatie, vond niemand binnen de commissie een aantrekkelijke gedachte. Maar woningbouw op die plaats is niet het enige alterna tief tegen verpaupering, vond Sprengelmeijer. Hij zag die plaats het liefst een functie als openbare ruimte krijgen. Als toegangsweg tot Zierikzee, waar volgens de man van klein rechts behoorlijk hard gereden wordt, is de Scheepstimmer dijk niet gebaat met woning bouw daar, want daardoor zal dit gedeelte een pijpela wor den. Als de gemeente toch mee werkt aan de bouw van huizen daar, dan druist dat volgens Commissielid W. F. Sprengel meijer: Sorry, ik zie dit niet zitten". Sprengelmeijer in tegen het be leid van vroeger. In het toentertijd opgestelde bestemmingpslan werd reke ning gehouden met het feit dat de Scheepstimmerdijk een rui me ingang tot het centrum moest zijn. Nu wordt dan de mogelijkheid geboden om de zaak vol te bouwen, net zoals volgens Sprengelmeijer ge beurd is in de Venkelstraat en het Groendal. Dat volbouwen vond Geleijnse daarentegen juist een karakteristiek van Zierikzee. De liberaal vond bo vendien dat er nu maar eens spijkers met koppen moeten worden geslagen, na een jaar ligt de zaak nog open en dat is in een tijd waarin er een grote vraag naar woningen is geen goede zaak. Auberge Maritime Dat de keuken en de sanitaire voorzieningen van Auberge Maritime door de uitbreiding van het pand aanmerkelijk be ter worden, dat is alleen maar toe te juichen. Maar als de aan bouw die eigenaar J. Brongers wil gebruikt wordt om het restaurantgedeelte uit te brei den dan trapt de gemeente op de rem. Zoiets is immers in strijd met de horecastop die Zierikzee kent. Op zich had de commissie er geen enkel be zwaar tegen om door het wijzi gen van de bestemming van het perceel dat in de Nieuwe Bo- gerdstraat aan Auberge Mariti me grenst, de uitbreiding van deze eetgelegenheid mogelijk te maken. Voor de begane grond van deze aanbouw is de functie duidelijk, deze zal als keuken annex toiletruimte gaan fungeren. Maar wat er op de bovenverdieping van deze aanbouw gaat gebeuren, daar was de commissie toch wat hui verig voor. Volgens de bouwaanvraag die Bongers heeft ingediend gaat die bovenverdieping dienst doen als opslagruimte voor zijn cateringbedrijf. Krijgt het perceel echter de bestemming horeca dan kan dat gezien het gevaar voor een precedentwer king in de toekomst weieens lastig worden. Door het opne men van een gebruiksvoor schrift bij het gewijzigde be stemmingsplan kan worden voorkomen dat de bovenverdie ping een horecafunctie krijgt. Die mogelijkheid trok de com missie over de drempel om toch in te stemmen met het nemen van een voorbereidingsbesluit. RENESSE - Op woensdag 16 februari komt bet algemeen bestuur van de Stichting Re nesse bijeen voor een openbare vergadering. Op de agenda staat de over dracht van de erfpachtsrechten van een aantal stukken grond, verbouwingsplannen van erf pachters en het onderhoud van de beplantingen langs de Vroonpias. Verder wordt ge praat over een aantal zaken die het Sportcentrum Westerschou wen betreffen. Onder meer de bestuurs- en beheerskosten, de bijdrage aan de exploitatie in 1993, een investeringslijst en de begroting-1994. Do vergade ring begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het pand Jan van Renesseweg 25. BURGH-HAAMSTEDE - De leden van Bejaardensociëteit Burgh vierden gisteren, woensdag, een klein feestje: na een aantal maanden soos te hebben gehouden in de Christelijke Gereformeerde kerk van Haamstede, kon het gezelschap voor het eerst weer terecht in hun vaste onderkomen, De Koebel in Burgh. De grote zaal van dit gebouw waar de bejaardensociëteit normaliter om de twee weken een bijeenkomst houdt, werd in die periode ingrijpend gerenoveerd, waardoor de leden el ders hun heil moesten zoeken. Ruim twintig vrijwilligers vernieuwden onder meer de ramen en het plafond van de grote zaal in De Koebel. Alleen de inventaris bleef bij het oude, maar volgens waar nemend secretaresse van de bejaardensociëteit, Tiny de Koning uit Burgh, zal ook die in de toe komst worden vernieuwd. De Burghse soos telt zo'n vijftig leden waarvan een groot deel eens in de veertien dagen een middag bijeenkomt voor een gezellig samenzijn. De sociëteit is blij met de terugkeer naar hun vaste stek en de leden hebben goede hoop dat ze tijdens de volgende renovatie fase van De Koebel die voor 1995 op stapel staat, niet opnieuw hoeven uit te wijken naar elders. Tiny de Koning: ,,We houden nu eenmaal erg veel van dit dorp. Het blijft voor ons toch altijd 'Burghje boven' ZIERIKZEE NBvP-jaarvergadering De onlangs gehouden jaarver gadering van de afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen (NBvP) werd door 40 dames bijgewoond. De notulen, het jaarverslag, het financieel overzicht en het potje Lief en Leed werden in orde bevonden. Mevrouw J. de Boer-van Schel ven en mevrouw C. J. van der Klippe-Krug werden beiden herkozen. Na de pauze werd door de hier Viergever uit Burgh eqn film vertoond over de voormalige RTM-stoom- tram. BURGH-HAAMSTEDE Jubileumzangavond In het kerkgebouw van de Ge reformeerde Gemeente in Haamstede wordt zaterdag 12 februari een jubileumzang avond gehouden. Het evene ment is georganiseerd naar aanleiding van het tien-jarig bestaan van de zangvereniging Canticum. Op het programma staat koorzang door het jubile rende koor onder leiding van J. K. Versprille en koorzang door het koor Sursum Corda onder leiding van I. Rietdijk. De bij eenkomst begint om 19.30 uur en is toegankelijk voor iedere belangstellende. Oliebollen De Hervormde gemeente in Haamstede houdt zaterdag 12 februari weer de jaarlijkse oliebollen-actie. De opbrengst komt ten goede aan de Neder landse Hervormde Kerk. Deze actie valt samen met de Strao. Vanaf 09.30 uur worden de naar oud Schouws recept gebakken bollen huis-aan-huis verkocht in de kernen van Westerschou- BROUWERSHAVEN Bru's Visserskoor In woon-zorgcomplex Poorters- hof in Brouwershaven treedt zaterdagmiddag 12 februari het Bru's Visserskoor op. De uitvoering begint om 16.00 uur en is voor iedereen toeganke lijk. DREISCHOR Oud papieractie Leden van de muziekvereni ging Crescendo houden zater dag 12 februari een oud papier actie in de kern Dreischor en de polders daarom heen. Het pa pier wordt opgehaald vanaf 9.00 uur. De inwoners van het gebied wordt gevraagd het ou de papier voor die tijd gebun deld aan de kant van de weg ge reed te zetten. OOSTERLAND Geslaagd S. P. Clerx uit Oosterland be haalde het diploma milieudes kundig koeltechnisch installa teur. Hij volgde zijn opleiding in Zoetermeer. CD Duivelands Mannenkoor Het Duivelands Mannenkoor uit Oosterland heeft meege werkt aan een CD-opname. Op zaterdag 19 februari wordt de CD in het Dorpshuis Oosterhof in Oosterland gepresenteerd. Aanvang 19.30 uur. BRUINISSE Ledenvergadering ijsclub De Bruse ijsvereniging Nooit Gedacht houdt vrijdag 11 fe-' bruari haar jaarvergadering. Op de agenda staan huishoude lijke zaken waaronder een be stuursverkiezing. En het orga niseren van een uitstapje naar ijsbaan De Uithof in Den Haag. De vergadering wordt gehouden in café Centrum en begint om 19.30 uur. SCHARENDIJKE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Middenschouwen ligt wordt Neeltje Jans toegevoegd aan het grondgebied van de nieuw te vormen gemeente Schouwen-Duiveland. „Financiële argumenten kunnen geen motief zijn om van toedeling van het gebied aan Schouwen- Duiveland af te zien", aldus het college in haar toe lichting op het voorstel aan de raad om toedeling van Neeltje Jans aan Schouwen-Duiveland inet kracht te bepleiten. De kwestie komt aan de orde tij dens de gemeenteraadsvergadering van donderdag 17 februari. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis in Scharendijke en begint om 19.30 uur. Het standpunt van het college van b en w van Middenschou wen met betrekking tot de ge meentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland mag be kend worden verondersteld. De raad sprak zich in een eer der stadium al unaniem uit voor de vorming van één ge meente Schouwen-Duiveland. Herindeling tot meerdere ge meentes is in ieder geval voor het college van b en w van Mid denschouwen niet bespreek baar. De nieuw te vormen ge meente zou - overeenkomstig het voorstel van de provincie de naam Schouwen-Duiveland moeten krijgen. Knelpunt Voor wat betreft de meeste on derdelen ervan kan het college van b en w van Middenschou wen meegaan met de plannen van de provincie, maar met één voornemen is men het absoluut oneens en wel de toedeling van Neeltje Jans aan Veere. „Wij zijn van mening dat bij de vraag aan welke gemeenten Neeltje Jans moet worden toe bedeeld primair gekeken dient te worden naar de sociaal- geografische, bestuurlijke en functionele samenhangen. In dat verband bezien zijn wij van oordeel dat geografisch bezien het niet meer dan logisch is dat Neeltje Jans en de Roggen- plaat - thans grondgebied van de gemeente Westerschouwen - één geheel vormen" Het college voegt daar aan toe dat als men naar het functione le verband kijkt, het voor de hand ligt om het gebied aan de nieuw te vormen gemeente Schouwen-Duiveland toe te voegen. „Daarbij denken wij aan de ontwikkeling van be leid voor een samenhangend gebied en het voorkomen en bestrijden van calamiteiten", aldus het college. Ook voor de bezoekers/gebruikers van het gebied zou dan volgens het col lege de nodige duidelijkheid ontstaan voor wat betreft de wettelijke bepalingen. „Hier door wordt de naleving van die bepalingen en de handhaving ervan bevorderd", aldus het college. Slotconclusie van het college is dat er zeker wel voordelen zijn verbonden aan de toedeling van Neeltje Jans aan de nieuw te vormen gemeente Schou wen-Duiveland. Het argument van de provincie dat de be stuurlijke continuïteit beter gewaarborgd zou zijn als Neel tje Jans aan de gemeente Wal cheren zou worden toegevoegd wijst het college van de hand. „Door gedeputeerde staten wordt voorbij gegaan aan het feit dat per saldo de gemeente Walcheren ook een nieuwe ge meente zal zijn. Hiervan zal weliswaar het gebied van de huidige gemeente Veere deel uitmaken, maar dit behoeft op zich geen grotere waarborg voor de bestuurlijke continuï teit te betekenen, aangezien het beleid toch door die geheel nieuwe plattelandsgemeente Walcheren zal worden be paald", aldus het college.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5