Zierikzeeënaar speelt en zingt in Amsterdamse Lido 'Ons uitgangspunt is dat mensen veel meer kunnen dan ze denken Kustachteruitgang lijkt onder controle 'Jam, blues, folk en ballads' Uitbreiding kindplaatsen in commissie financiën Expositie alcohol gebruik in bibliotheek Veehouderij en recreatie Kinderjury in bibliotheek Politieke avond in Midden- schouwen Project Begeleid wonen voor ex-psychiatrische patiënten DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 NR 25511 Robin Hoefnagel:Hopen en door blijven gaan, dan lukt het misschien om professioneel artiest te worden". (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „Voor ik moet optreden ben ik altijd heel gespannen; koude handen en het gevoel dat er een baksteen in mijn maag ligt. Maar wanneer ik eenmaal voor het voetlicht sta, met mijn zwarte hoed op en kleurige kleding aan, voel ik me een ander mens. De muziek die ik maak en het optreden voor publiek geeft me een echte kick. Dat is fantastisch." Robin Hoefnagel uit Zierikzee hoopt op een carrière als professione le zanger/gitarist/pianist. Bijna dagelijks is de 32-jarige beroepsmilitair in zijn Zierikzeese woning bezig met het componeren, schrijven en uitvoeren van eigen songs. Jam, blues, folk en ballads. ZIERIKZEE - B en w van Zierikzee overwegen om de halve kindplaats die de gemeente huurt in kinder dagverblijf De Petteflet uit te breiden tot een hele kindplaats. De financiële consequenties daarvan be spreekt de commissie financiën, volkshuisvesting en informatiebeleid. Deze vergadering wordt don derdag 10 februari vanaf 19.30 uur gehouden in het stadhuis. „Wanneer ik triest ben ga ik achter de piano zitten. Dan ont staat binnen vijf minuten een gigantisch mooi nummer". Via het winnen van een aantal lan delijke talentenjachten begint de Zierikzeeënaar door te drin gen tot het professionele cir cuit. Aanstaande zondag treedt hij in het Amsterdamse Lido op in de tweede voorronde van de Barry Stevens talenten jacht. „Wanneer ik die win mag ik deelnemen aan' de grote fi nale in mei. Dat geeft mij kans op een contract voor regelmati ge optredens in het Amster damse Lido. En deelname aan de 'Vooral doorgaanshow' die Barry Stevens volgend jaar op televisie wil brengen." Het muzikale talent van Robin Hoefnagel ontwikkelde zich nadat hij op negen-jarige leef tijd begon te tingelen op een oude gitaar die zijn vader ooit kocht op een camping in Span je. „Ik zag het voorbeeld voor me, want ik kom uit een muzi kale familie. Mijn vader speelt De Stichting Zeeuwse Instel ling Beschermd Wonen houdt zich bezig met geestelijke ge zondheidszorg. Beschermd wo nen is één van de activiteiten waar de stichting zich al jaren mee bezig houdt. Beschermd wonen is wonen in groepsver band. Een aantal mensen woont samen in één huis en on der leiding van een vaste bege leider wordt samen ook het huishouden verzorgd en de in kopen gedaan. Bij het begeleid wonen gaat men weer een stap je verder. Ontwikkeling Begeleid wonen is de jongste loot aan de stam van de activi teiten van de ZIBW. „We zijn er eigenlijk pas zo'n vijf jaar mee bezig", aldus Adan. Het project Begeleid wonen is bedoeld voor psychiatrische patiënten die wat men noemt 'uitbehan- deld' zijn. Vrij vertaald: hun verblijf in een psychiatrische inrichting biedt geen kansen meer voor verder herstel. „Maar als je je realiseert dat sommige mensen vijftien jaar gitaar en mijn moeder piano." Spelenderwijs kreeg Hoefna gel het gitaarspel onder de knie. Op vijftien-jarige leeftijd richtte hij met een aantal vrienden een band op in zijn toenmalige woonplaats Gouda. „Ik was daarin gitarist/zanger en later zanger. De band be stond ongeveer acht jaar onder verschillende namen en in di verse bezettingen. Op het laatst traden we met veel suc ces op onder de naam Cup a Jam. Maar toen ging het mis vanwege onderlinge onenig heid." Een ervaring waardoor Hoef nagel naderhand bewust koos voor solitair optreden. Onder de artiestennaam 'The Man Alone' won hij aan het begin van de negentiger jaren het Leidens Zangfestival en een landelijke talentenjacht in Groningen. Hij vertolkte daar bij het zelfgeschreven nummer Hold me. „Het was heel verras send om te winnen omdat ik in een psychiatrische inrich ting hebben gewoond dan kun je je voorstellen dat het voor hen heel moeilijk is om weer terug te keren in de 'gewone' maatschappij", aldus mevrouw Man in 't Veld. Zij legt uit dat mensen die ja renlang verpleegd zijn in een psychiatrische inrichting daar vaak een handicap aan over houden. Al. die tijd werd er voor hen gezorgd, werd er voor hen nagedacht. De praktijk heeft volgens mevrouw Man in 't Veld geleerd dat het voor hen dan ook een bijna onmogelijke taak is om plotseling weer een eigen huishouden op te zetten, Ze moeten in feite helemaal op nieuw leren wat er bij een huis houden komt kijken: schoon houden, inkopen doen, koken etcetera. In het verleden werd volgens Adan en Man in 't Veld vaak teveel gekeken naar wat ex-psychiatriscbe patiënten niet meer konden en te weinig naar wat nog wel in hun macht ligt. Adan en Man in 't Veld draaien de zaak om. „Ex-psychiatrische patiënten hebben natuurlijk een hele tijd compleet beschermd geleefd en een aantal andere deelnemers ook heel goed vond." In het voorjaar van 1993 meldde de Zierikzeese musicus/zanger zich aan voor een optreden bij Barry Stevens dat door profes sionele mensen beoordeeld werd. „In het rapport stonden nogal wat aanmerkingen op mijn manier van ademen tij dens het zingen. Ik dacht daar hoor ik nooit meer iets van". Maar enkele weken geleden kwam de brief binnen, waar mee Barry Stevens de Zierik zeeënaar uitnodigde deel te ne men aan de selectie-ronden voor de vaste groep artiesten die hij om zich heen wil verza melen. „Stevens zoekt' cabare tiers, bandartiesten, dansers, zangers en komieken voor een nieuwe show. Het gaat daarbij vooral om mensen die graag professioneel artiest willen worden." De bekende Neder lander speelt daarmee precies in op het ideaal van de Zierik zeeënaar. „Ik weet dat het een harde wereld is. Je moet kei zij hebben ook gewoon hun be perkingen, maar de meesten kunnen veel meer dan ze zelf denken", aldus mevrouw Man in 't Veld. Ze tekent daar wel meteen bij aan dat een en an- ,der goede begeleiding behoeft. „Je moet die mensen niet al leen leren hoe ze weer een huis houden op kunnen zetten, maar ze moeten bijvoorbeeld ook leren hoe ze met geld om moeten gaan". Heel belangrijk voor de ex-psychiatrische pa tiënten is ook dat ze weer so ciale contacten opbouwen. Door hun jarenlange verblijf in een psychiatrische inrichting zijn ze vaak hun sociale contac ten kwijtgeraakt, en meer nog dan andere mensen hebben ex- psychiatrische patiënten moei te met het leggen van contac ten. Daarom wil de ZIBW mid dels het project Begeleid wo nen proberen ex-psychiatrische patiënten weer in staat te stel len om zelfstandig te wonen. Daarbij wil men zoveel moge lijk voorkomen dat de ex- psychiatrische patiënten een stempel opgedrukt krijgen. Ze moeten net als ieder ander ge woon in een (huur)huis zonder speciale voorzieningen leven. Het enige verschil met de ande re bewoners van de straat is dat er van tijd tot tijd iemand langskomt om de bewoner met raad en daad terzijde te staan. Vrijwilligers Voor die begeleiding wordt een beroep gedaan op vrijwilli gers. Zij worden dan weer ter zijde gestaan door de beroeps krachten in dienst van de stich ting. Verder kan de hulp inge roepen worden van instellin- hard knokken om iets te berei ken. Het enige wat je kunt doen is hopen en doorgaan. Dan lukt het misschien een keer." Robin Hoefnagel werkt daar om regelmatig aan zijn reper toire. Covers van The Eagles, The Beatles, Led Zeppelin en eigen nummers. Ballads in het Engels, Nederlands en Duits. „Engels is 'dé gemakkelijkste taal, maar Nederlandse en Duitse nummer kunnen ook heel mooi zijn, wanneer er een mooie melodielijn in zit." De afgelopen twee jaar schreef hij ongeveer zes nummers waar over hij zo tevreden was dat hij ze aan zijn repertoire toevoeg de. The Man Alone beschikt over zeven verschillende snaar- instrumentèn om zichzelf te be geleiden en bespeelt alle toets instrumenten. Verder speelt hij mondharmonika en zingt van de eerste tot de vijfde stem. „Muziek maken en zingen is mijn passie. Ik drink niet, ik rook niet. Ik speel". gen als de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) en het Algemeen Maatschappelijk Werk (AMW); „We gooien de vrijwilligers ook zeker niet in het diepe", aldus mevrouw Man in 't Veld. „We gaan uit van een bepaalde inwerkperio- de en als de vrijwilligers pro blemen hebben met het werk zijn er altijd mensen waar ze een beroep op kunnen doen". £)e vrijwilligers moeten vol gens Adan en Man in 't Veld mensen zijn die nuchter tegen de dingen aankijken en met beide benen op de grond staan. „We hebben het liefst stabiele mensen met behoorlijk wat le venservaring. Want vooral dat laatste is erg belangrijk", al dus mevrouw Man in 't Veld. In de tijd dat men - in andere re gio's - ervaring heeft opgedaan met begeleid wonen zijn de re sultaten bemoedigend. „Na tuurlijk komt het voor dat mensen weer terugvallen", al dus Adan. „Maar voor mij is het zonneklaar dat mensen die goed begeleid worden minder snel terugvallen". Om de ex-psychiatrische pa tiënten te stimuleren om zelf moeite te doen om weer iets van het leven te maken moeten ze een vergoeding betalen voor de begeleiding. „Het gaat er maar om, dat ze beseffen dat ze het niet voor niets krijgen en dat ze er zelf ook moeite voor moeten doen", aldus Adan. Wie meer wil weten over het project of wie zich aan wil melden als vrijwilliger kan bellen met M. Man in 't Veld. Zij is elke werk dag tussen 9.00 en 10.00 uur be reikbaar via telefoonnummer 01100-50435. Een ander punt waarover de commissie zich buigt is een ex tra subsidie van 6272,- voor het peuterspeelzaalwerk. Dit verzoek is ingediend door het Leger des Heils. Voor dit extra bedrag willen b en w de post voor onvoorziene uitgaven ge bruiken. Meer geld is nodig voor de verdere aanpassing van het multifunctioneel ge bouw. Daarvoor zijn twee plan nen ontwikkeld, waartussen een aanmerkelijk prijsverschil bestaat. Hoe deze bedragen ge dekt moeten worden, daarover moet de commissie donderdag avond een uitspraak doen. Inzake het heffen van BTW op BREDA - Winkeldieven krij gen in Breda en Tilburg te ma ken met een lik-op-stuk- beleid. Zij krijgen direct ria hun aan houding een transactie aange boden. Betalen zij die „boete" dan hoeven ze niet voor de rechter te verschijnen. ZIERIKZEE - Onder het motto Alcohol, denk meer over min der wordt in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee een exposi tie over het gebruik en mis bruik van alcohol gehouden. Deze expositie is daar van vrij dag 11 tot en met maandag 28 februari in de bibliotheek te zien. De tentoonstelling die uit circa dertig wandplaten bestaat is samengesteld door het Zeeuws Consultatiebureau voor Alco hol en Drugs (ZCAD). Die af beeldingen moeten de mensen ertoe aanzetten om wat meer ha te denken over het vermin deren van het alcoholgebruik. Uitgebeeld worden onderwer pen als het verloop van alco holgebruik tot alcoholmis bruik en de gevolgen ervan voor het lichaam. Maar ook de situaties waarin te veel alco holgebruik uit den boze is, zo als in het verkeer, tijdens het werk en bij het sporten worden belicht. Verder ontbreken ook de hulpverleningsmogelijkhe den niet in deze expositie. Zo wordt het verhaal dat drie kop pen koffie drinken na een flin ke hoeveelheid drank helpt om te ontnuchteren door middel van tekst en tekeningen naar het rijk der fabelen verwezen. Overmatig drankgebruik is een forse schadepost voor het bedrijfsleven. Volgens de Alge mene Nederlandse Drank bestrijders Organisatie (AN- DO) kost overmatig drankge bruik het bedrijfsleven jaar lijks drie miljard gulden. Der tien procent van alle mensen die in de ziektewet belanden heeft een alcoholprobleem. De reizende expositie die de ko mende tijd in de Stolpe te zien is, is een bron van inspiratie voor leerlingen die een werk stuk over dit onderwerp moe ten maken. De kustachteruitgang werd on der meer tot staan gebracht doordat de uitvoering van het kustverdedigingsbeleid in 1991 meteen op gang is gekomen. De Provinciale Overlegorganen Kustverdediging (POK's) in de vijf kustprovincies zijn voort varend van start gegaan. Het uitgangspunt bij de kustverde diging is het dynamisch hand haven van de kustlijn van 1990 zoals die is vastgesteld en is vastgelegd in de nota 'Kustver dediging na 1990'. In 1995 zal een evaluatienota over de kust verdediging worden uitge bracht. Minister Maij-Weggen heeft eveneens de uitvoeringsmoge- bouwgrond is de gemeente Zie rikzee gedagvaard. De kosten voor juridische bijstand wor den geraamd op 10.000 gulden. Dat geld wil de commissie ha len uit de exploitatie-opzet van het bestemmingsplan Poort ambacht VII. Voor de interna tionale jeugduitwisselingen willen b en w een aanvullend krediet van 1760 gulden be schikbaar stellen. Ook daarover moet de commis sie een oordeel geven. Verder behandelt de commissie ook het verzoek van Beter Wonen om gemeentegarantie voor in totaal zes geldleningen. BROUWERSHAVEN - Het be stemmingsplan Buitengebied Brouwershaven staat centraal tijdens een openbare vergade ring van de Brouwse advies commissie ruimtelijk beheer en Financiën. De commissieleden komen op donderdag 17 februari bijeen in het stadhuis te Brouwersha ven. Ze praten dan over een de finitieve aanpassing van het bestemmingsplan waarmee men kan voorkomen dat zich intensieve veehouderijbedrij ven vestigen in het polderge bied van de gemeente. Voor de ze herziening is een extra be drag van 55.000 gulden nodig waarvan 15.000 gulden uit de post onvoorzien zou moeten worden gehaald. De commis sieleden brengen hierover ad vies uit. Belangstellenden kun nen de vergadering volgen van af de publieke tribune in de raadzaal van het stadhuis. ZIERIKZEE - In de bibliothe ken de Stolpe in Zierikzee, de Zaete in Bruinisse en de Schut- se in Burgh-Haamstede kun nen jongeren tussen de 6 en 17 jaar weer hun keuze eigen boe ken top 5 samenstellen. Hier mee kunnen ze zelf bepalen wat het beste boek van '93 is. De Nederlandse kinderjury is een initiatief van de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek, het Ne derlands Bibliotheek- en Lite ratuurcentrum en de VARA. Via deze kinderjury willen ge noemde organisaties het lezen onder kinderen en jongeren sti muleren. Daarnaast is de kin derjury ook een tegenhanger van de Griffels die volwasse nen jaarlijks aan kinderboe ken toekennen. Bij de kinder jury bepalen jongeren immers zelf wat ze het beste boek van '93 vinden. De vorig jaar verschenen boe ken zijn herkenbaar gemaakt door middel van een stickertje. Elke jongere kan op een spe ciaal formulier, dat bij de balie van de bibliotheek verkrijg baar is, aangeven welke vijf boeken hij het leukste vindt. Voor 1 juni moet het formulier bij de bibliotheek zijn ingele verd. Voor elk kinderjurylid is er een boekelegger. lijkheden van de twee kleinste projecten van het alternatief voor zandsuppleties, het plan 'Zeewaarts' (Ibxel en Zeeuwsch-Vlaanderen), laten bestuderen. Met deze werken zou kunnen worden gepro beerd de erosie plaatselijk te verminderen zodat daar met minder inspanning de kust kan worden gehandhaafd, uiter aard zonder op andere kust- vakken grotere erosie te ver oorzaken. De resultaten van deze studie zijn respectievelijk terug te vinden in de rapporten: 'Kust verdediging Eierland' en 'Zee- waartse Kustverdediging Zeeuwsch-Vlaanderen'. Verwachting t/m maandag 14 feb. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 70% Kans op neerslag 10% Min.temp. -4 graden Middagtemp. 0 graden Windkracht oost 4 Zondag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. -8 graden Middagtemp. -3 graden Windkracht oost 5 Maandag Zonneschijn 60% Kans op neerslag 10% Min.temp. -8 graden Middagtemp. -4 graden Windkracht oost 5 ZON- EN MAANSTANDEN 11 feb. Zon op 08.02, onder 17.42 Maan op 07.51, onder 19.11 Eerste Kwartier: 18 feb. (18.48) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt de komende da gen flink kouder. Een krachtig hoge- drukgebied boven Skandinavië, dat daar al dagen lage temperaturen veroorzaakt, breidt eindelijk zijn in vloed uit naar west-Europa. Vanaf het weekeinde komt boven onze omgeving een stevige oostelijke stroming te staan. Hiermee wordt koude vrieslucht uit Oost-Europa aangevoerd. De temperatuur komt vanaf zaterdag niet meer boven nul en 's nachts gaat het matig, later mogelijk zelfs streng vriezen. Van avond en vannacht wordt de invloed van het hogedrukgebied al lang zaam merkbaar. De buienkans neemt af evenals de wind. Bij opkla ringen daalt de temperatuur aan zee tot enkele graden boven nul ter wijl het in het binnenland licht vriest. Overdag zijn er perioden met zon en het blijft droog. In de middag stijgt het kwik tot ongeveer 4 gra den. De zwakke wind is eerst nog noordelijk, later op de dag waait hij uit uiteenlopende richting. In de loop van zaterdag steekt dan een flinke oostenwind op die het weer, ook de dagen daarna, een schraal karakter geeft. SCHARENDIJKE - Met het oog op de komende gemeente raadsverkiezingen houden CDA, PvdA en VVD van Mid- denschouwen gezamenlijk een voor iedereen toegankelijke politieke avond. De avond wordt dinsdag 22 februari ge houden in gemeenschapscen trum De Putmeet in Scharen- dijke en begint om 20.00 uur. Centraal thema van de discus sieavond is Wonen in Midden- schouwen. De discussie wordt geleid door dr. ing. H. W. van der Klooster, adjunct-directeur van de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman BV. Voor het onderwerp Wonen in Midden- schouwen is gekozen omdat dit onderwerp naar verwachting bij vele inwoners van de ge meente Middenschouwen een sterke interesse heeft. ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE Hl Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkranf maandag tot 1130 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. ZIERIKZEE - De Stichting Zeeuwse Instelling Be schermd Wonen (ZIBW) wil op Schouwen-Duiveland een project Begeleid wonen opstarten. Doel van het project is om ex-psychiatrische patiënten de kans te bieden om - onder begeleiding - zelfstandig te wonen en in ieder geval voor wat betreft dat aspect de draad van hun leven weer op te kunnen pakken. „Voor ons is het uitgangspunt dat mensen vaak veel meer kunnen dan ze zelf denken", aldus G. Adan, voorzitter van de stichting. Samen met beroeps kracht M. Man in 't Veld is hij de drijvende kracht achter het nieuwe project. Nota Drie jaar kustlijnzorg ZIERIKZEE - De kustachteruitgang is onder contro le, concludeert de minister van verkeer en water staat, mevrouw J. R. H. Maij-Weggen, in haar voort gangsrapportage 'Drie jaar kustlijnzorg' over de kustverdediging die zij naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Uit het werkschema 1994, dat de minister daarbij heeft vastgesteld blijkt dat dit jaar 80.000 kubieke meter zand wordt opgespoten op het Noor- derstrand in de Kop van Schouwen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3