Kun je onze namen in het Farsi voor ons opschrijven? Definitieve beslissing over fusie waterschap uitgesteld 1 GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ii2(g Herman Amin uit Iran op Willibrordusschool voor de klas Dagelijks bestuur teruggefloten door hoofdingelanden 3 LIDO Q 4 0 5 9 Geen extra geld voor kwaliteits verbetering VVV's Inbraak in auto THEATER-MENU M0NDRAG0N I-; dé krant van schouwen-duiveland! j ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 150e JAARGANG NR 25511 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Herman Amin werd met de meest uiteenlopende vragen bestookt. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Een is yek, twee heet doo en drie is hetzelfde als se. De leerlingen van meester P. van der Snep pen van de Willibrordusschool in Zierikzee tellen hardop mee als Herman Amin, een Iraanse asielzoeker hen tot tien leert tellen in zijn moedertaal, het Farsi. De kinderen uit groep acht lusten er wel pap van en bestoken Amin met de meest uiteenlopende vragen, want geïnteresseerd zijn ze. Ze willen aan ook maar wat graag dat hij na de voorjaarsvakantie terugkomt maar dan wel met een briefje waarop hun namen in het Farsi zijn opgeschreven en met het Farsi abc. Herman Amin houdt van kin deren. Als student bouwkunde aan de universiteit van Tehe ran gaf hij al Engelse les en nu zou hij niets liever doen dan hier in Nederland een oplei ding voor leraar volgen. Als een voorproefje is hij woens dagochtend voor de derde keer te gast bij groep 8 van meester Van der Sneppen om iets over zijn achtergronden te vertellen en om samen met hen „een Kousbroekje" (een gedicht van Rudy Kousbroek) te doen. Dit keer is dat Hoe heten ze, een ge dicht waarin steeds gevraagd wordt hoe een dier heet. „...Hoe heet de kip?" vraagt Amin, die sinds een week of zes hard bezig is om de Nederland se taal onder de knie te krij gen. ...Verhip heet de kip" roept de klas in koor en zo gaat het ritueel van vraag en ant woord nog even in een vlot tempo door. Onbekendheid De meeste kinderen uit de klas willen vooral veel van Amin zelf weten. Dat is ook de reden dat Amin te gast is op de Willi brordusschool. Dit stukje in terculturele vorming kan im mers bijdragen tot meer begrip voor en meer tolerantie jegens vreemdelingen en dat kan in een multiraciale samenleving als Nederland geen kwaad. Onbekend maakt immers on bemind. Diet onbekendheid met een islamitische cultuur komt heel voorzichtig om de hoek kijken als een van de kin deren vraagt of Iraanse meisjes zelf hun huwelijkspartner mo gen kiezen of dat ouders dat voor hen regelen. Die door ou ders gearrangeerde huwelijken zijn in Nederland vaak het be gin van de meest wilde en vaak ook ongenuanceerde verhalen. Naast het kweken van meer be grip is de les van Amin voor de leerlingen ook een goede oefe ning om hun Engels te oefenen en kan Amin met zijn optreden voor de klas zijn kennis van het Nederlands vergroten. Dat lukt hem al aardig, want in plaats van meis zegt hij deze ochtend haast perfect muis. Ook zijnverslag van een uit stapje dat hij vorige week sa men met andere asielzoekers maakte is voor de leerlingen goed te volgen. Farsi Op hun beurt doen de leerlin gen hun best om een „mondje Farsi" te leren. Dat lesje Farsi ontwikkelt zich spontaan als een van de kinderen vraagt hoe oud zijn ouders zijn en waarom die niet mee gekomen zijn naar Nederland. Het antwoord op die laatste vraag is voor Amin eenvoudig te geven. Zijn leven liep in Tbheran gevaar, dat van zijn ouders niet. Hoe oud ze zijn? Dat hangt af van welke jaartelling wordt gebruikt. De Iraniërs hebben nu eenmaal een andere kalender dan in West-Europa. Zo valt het Perzische nieuw jaar niet op een januari maar ergens in het voorjaar. Met het opschrijven van de cijfers een tot en met tien in het Farsi zijn de pupillen van Van der Snep pen nog niet tevreden, ook het Farsi alfabet moet eraan gelo ven. Zelf lepelen ze zonder een moment van aarzelen het Ne derlandse, Engelse én Spaanse alfabet op, waarna Amin laat horen hoe het abc in het Farsi is. Maar de kinderen willen meer, willen net als hun klas genootje Céline, die haar naam net zo vlot in het Farsi als in het Nederlands schrijft, ook hun naam in het Perzisch zien. Toekomst Dat is woensdagochtend gezien de tijd een beetje lastig. Als hun meester na afloop van de les dan ook vraagt of Herman na de zomervakantie nog een keertje terug moet komen roe pen alle kinderen in koor jaa- aa, maar dan wel met hun Per zische naam. En wat hen be treft mag Amin best een lotge noot meenemen. Er valt im mers zo veel te vragen, over het leven in Iran, zijn verblijf hier en zijn toekomstverwachtin gen. Op die laatste vraag kan hij niet veel meer doen dan zijn schouders ophalen. Hij heeft al een gesprek met WN (de orga nisatie die belast is met het be geleiden van de vluchtelingen bij hun juridische procedure) maar het beslissende interview moet nog volgen. Amin hoopt hier te mogen blijven, want waar moet hij anders naar toe. Hij zou het echt niet weten. Engeland, dat een leerling als mogelijkheid aandraagt, spreekt hem niet aan. De men sen zijn er minder tolerant je gens vreemdelingen, dat weet hij van een kennis. Neen, dan vindt hij de mensen in Zierik zee vriendelijker en bovendien zou hij in Engeland ook uitge nodigd worden om voor de klas iets te vertellen? Die bezigheid wordt woensdagochtend door groep 8 en meester Van der Sneppen beloond met vijf mi nuten bellen vanuit de Willi brordusschool naar zijn moe der in Teheran. Een aardiger geschenk voor hem dan een boekenbon of een ander aar digheidje. Want thuis is voor hem toch wel ver weg, hoe goed hij zijn best ook doet om zich hier aan te passen. ZIERIKZEE - Het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland moest gisteren een gevoelige nederlaag slikken. Een ruime meerderheid van het algemeen bestuur stemde tegen het voorstel van het dagelijks bestuur met be trekking tot de plannen voor een fusie van het Schouwse waterschap met de wa terschappen Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland en Tholen. Grootste struikel blok voor de hoofdingelanden was het ontbreken van de garantie dat Schouwen- Duiveland goed vertegenwoordigd zal zijn in het als gevolg van de fusie nieuw te vormen waterschapsbestuur. Onder de titel Koers 2000 of ge gist bestek is door een speciale stuurgroep onder voorzitter schap van CDA-Eerste Kamer lid H. Eversdijk een rapport opgesteld waarin de mogelijk heden voor een fusie van de vier waterschappen op een rij tje worden gezet. In een eerste reactie sprak hoofdingeland mr. J. J. P. M. Asselbergs zijn waardering uit voor het rap port, maar tekende daar wel meteen bij aan dat het rapport niet op alle fronten uitblinkt in duidelijkheid. „Er zitten nogal wat open einden en bespreek- punten in", aldus Asselbergs. Teleurgesteld Volgens hem zal een gevolg van de voorgestelde schaalvergro ting zijn dat de afstand tussen bestuurders en bestuurden gro ter wordt. „En ik ben een beet je teleurgesteld over het feit dat daar in het rapport erg wei nig aandacht aan wordt ge schonken", aldus Asselbergs. Hij vindt, zo bleek uit zijn be toog, dat het rapport ook op andere punten 'uitermate vaag' blijft. Er wordt wel gesteld dat er per belangencategorie een vertegenwoordiging in het nieuwe waterschapsbestuur dient te zijn, maar dat wordt niet als harde voorwaarde ge steld. Asselbergs zei zich af te vragen waarom het dagelijks bestuur van het waterschap zich zo - zo als hij het omschreef - kritiek loos achter het rapport heeft geschaard. „Ik denk dat wij ons als waterschap veel asser- tiever moeten opstellen, anders hebben wij straks binnen dat grote cluster verdraaide weinig te vertellen. Ik betreur het dat op dit soort wezenlijke punten onvoldoende ingegaan wordt", aldus Asselbergs. Verder dient volgens Asselbergs voor de huisvesting niet alleen naar Goes en Middelburg, maar ook naar Zierikzee gekeken te wor den. Hoofdingeland J. «J- Stols schaarde zich achter het ver haal van Asselbergs. Hij voeg de daar nog de opmerking aan toe dat ook gekeken zou moe ten worden naar de mogelijk heden die een fusie met het wa terschap Goeree-Overflakkee - als dat gebied aan de provincie Zeeland toegevoegd zou wor den - biedt. Hoofdingeland me vrouw B. J. Flach-de Geus kon zich eveneens helemaal vinden in het betoog van Asselbergs. Wat haar betreft is een goede vertegenwoordiging van Schouwen-Duiveland in het nieuw te vormen waterschaps bestuur een absolute voor waarde. Volgens haar zou het daarnaast ook uit historisch oogpunt verantwoord zijn als het nieuwe waterschapshoofd kwartier in Zierikzee geves tigd zou worden. Geschot Ook hoofdingeland J. A. Gaan- derse bleek zo zijn bezwaren tegen de voorgenomen fusie te hebben. Struikelblok voor hem was verhoging van het ge- schot als gevolg van de fusie. „Ik vind het niet terecht als dat geschot omhoog zou gaan", al dus Gaanderse. In de visie van hoofdingeland B. de Groot gaan de fusieplannen te snel. Het streven naar een verder gaande samenwerking tussen de verschillende waterschap pen is voor hem geen pro bleem, maar hij vindt dat het dagelijks bestuur te voortva rend te werk gaat met betrek king tot de fusie. De Groot deed het voorstel om de be sluitvorming omtrent de fusie op te schorten tot na de in maart te houden waterschaps verkiezingen. De Groot sprak de angst uit dat door de fusie van de water schappen Schouwen-Duive land een 'mooie eilandelijke voorziening' zal gaan verlie zen. „De trein voor het vertrek staat gereed en de stationschef heft zijn spiegelei, maar ik stap niet in omdat ik weet dat er geen retourtje mogelijk is", aldus De Groot. Ook hoofdin geland J. J. Verseput kwam met kritiek op de plannen. „Er kleven toch nogal wat nadelen aan", aldus Verseput. „Ik be twijfel of professionalisering wel een vooruitgang is.". Verse put pleitte voor het (laten) ma ken van een sterkte/ zwakte analyse van de bij de fusie be trokken waterschappen. Volgens hoofdingeland R. J. van der Wekken zou de fusie van de waterschappen weieens kunnen leiden tot uitholling van de democratie binnen het waterschapsapparaat. „De af stand tussen bestuurder en be stuurde zal veel groter wor den", voorspelde Van der Wek ken. Dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan reageerde op de kri tiek met de opmerking dat het dagelijks bestuur de inhoud van het rapport in grote lijnen onderschrijft en dat men kri tiek op details eigenlijk te pre matuur vindt. ,We moeten nu nog niets weg gaan strepen, maar er later in alle rust over praten", aldus de dijkgraaf. Zij schaarde zich achter de op merking dat een goede verte genwoordiging vanuit Schou wen-Duiveland in het nieuwe waterschapsbestuur noodzaak is. Volgens de dijkgraaf is de noodzaak tot fusie er wel dege lijk. „We beschikken zeker over een goed ambtelijk apparaat, maar in de toekomst zal toch meer specialisatie nodig zijn". Het betoog van de dijkgraaf bleek de hoofdingelanden toch niet te kunnen overtuigen. Na een korte schorsing van de ver gadering deed zij nog een laat ste poging om de hoofdingelan den over de streep te trekken. Haar toezegging het besluit vergezeld te doen gaan van een brief waarin een aantal voor waarden vermeld wordt maak te weinig indruk. Een brief kan de provincie gewoon naast zich neerleggen, zo luidde - vrij ver taald - de reactie van de hoofd ingelanden. Uiteindelijk werd het voorstel van het dagelijks bestuur in stemming gebracht en met 27 stemmen tegen en tien voor verworpen. Eind van het liedje is voorlopig dat het dagelijks bestuur wel verder mag werken aan de plannen, echter zonder dat er nu al een definitief besluit genomen wordt. Kennis bezitten heeft twee voordelen: men oordeelt minder en men oordeelt beter. J. A. de Moncrif Perioden met zon HET WEER Vannacht opklaringen en mini mumtemperatuur van 3 graden in het noordelijk kustgebied tot min 2 in het binnenland. Overdag perio den met zon en droog. Middag- temp. ongeveer 4 graden. Wind zwak tot matig, rond kracht 3. Zierikzeeënaar Robin Hoefnagel speelt en zingt in het Amsterdamse Lido. ORGEL Verpleeghuis Corneliastichting kreeg gisteren een nieuw orgel cadeau. REGIOVISIE De commissie ro Westerschouwen schaarde zich gis teren achter de Regiovisie Schouwen-West. ZWEMMEN Zwemclub Onderdak uit Zierikzee grossiert in medail les tijdens districtszwemcompetitie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MIDDELBURG - Een meerder heid van de provinciale advies commissie economie ziet niets in het beschikbaar stellen van extra geld om de kwaliteit van de VVV's te verbeteren en deze verenigingen meer professio neel te maken. Dat bleek tijdens een vergade ring in Middelburg waarbij de adviescommissie zich uitsprak over het gs-voorstel om ruim 31.000 gulden beschikbaar te stellen voor dat doel. Het geld zou uit het Tberistisch Recrea tief Ontwikkelings Fonds (TROF) gehaald kunnen wor den. Uit de reacties van de commissieleden bleek, echter dat men professionalisering en kwaliteitsverbetering van VW-organisaties ziet als een taak voor het bedrijfsleven. De provinciale VW zou van het provinciaal bestuur genoeg geld krijgen om deze taken voor eigen rekening te nemen. Gedeputeerde De Kok bracht daar tegen in dat de WV reeds de kosten voor organisatie en coördinatie van haar werk zaamheden draagt. De bijdra ge van 31.000 gulden zou be doeld zijn voor de opleiding van de informateur van de lo kale VW's. Een meerderheid van de provinciale adviescom missie stemde echter niet in met het voorstel. BURGH-HAAMSTEDE - Op de Strandweg bij Nieuw- Haamstede werd ingebroken in de personenauto van me vrouw Van B. De inbraak gebeurde woens dag tussen 14.00 en 15.00 uur. Nadat het voertuig werd open gebroken gingen de dieven er vandoor met een handtas met daarin een onbekend aantal cheques en persoonlijke papie ren. DEN HAAG - Staatssecretaris Kosto van justitie moet de Tweede Kamer nog deze week uitleggen waarom hij een groep van 43 asielzoekers uit Zaïre niet volgens de regels heeft behandeld. Advertentie Op zaterdag 12 februari in RESTAURANT f 40,- Inclusief koffie in de pauze Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 12670 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 25 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, OOI Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ~1 ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1