l^vHll Jil 11 Al II A IO ~2eelaod Uitbreiding Praxis noodzakelijk door hardere groei dan begroot Statenvergadering f0- ^ÜJ Telematica IN BEROEP Ter inzage Ondersteuning beroepskeuze van Vrouw en Werk Zeeland 1 Zoon beroemde jazzviolist en schilder bij Borsboom AccoN opent in Zierikzee 25e kantoor van Nederland Woensdag 2 maart heropening Saman installeert jeugdige voetballers van Ouwerkerk WOENSDAG 9 FEBRUARI 1994 mm ma At>C^ N'euws 'S de I I I informatierubriek van MUUIJ INIcllWb "--i fj Vrijdag 18 februari vergaderen provinciale staten van Zeeland. Zoals gewoonlijk is de vergadering openbaar. Wie belangstelling heeft voor een van de onderwerpen kan een plaatsje zoeken op de publieke tribune. De provincie Zeeland stopt met de uitgave van het Telematica bulle tin. De reden om te stoppen met dit voorlichtingsbulletin is een po sitieve: het langs electronische weg uitwisselen van gegevens, telematica dus, raakt redelijk inge burgerd bij bedrijven en instellin gen. Dat is in korte tijd gebeurd en het is nu aan de branche- en vakorganisaties om de fakkel over te nemen en via de eigen informa tiekanalen aan voorlichting en be wustwording te doen. De techni sche ontwikkelingen op het terrein van telematica gaan door. De mo gelijkheden voor toepassing ne men toe en natuurlijk is het van belang om nieuwe ontwikkelingen te volgen, te kennen en toe te passen. Wat in zijn algemeenheid geldt, geldt bij telematica in het bijzonder: stilstand is achteruit gang. Vandaar ook dat de provincie het beleid voor telematica doorzet. Dat gebeurt op een aantal manie ren. Zelf deelnemen aan projec ten, bij andere overheden probe ren subsidies los te weken voor projecten en zelf geld stoppen in nieuwe telematica-projecten. Het Telematica bulletin werd in een oplaag van 2500 gratis ver spreid bij Zeeuwse bedrijven en in stellingen. In het laatste nummer staan onder meer artikelen over de verhoging van de dienstverle ning door het elctronisch verwer ken van allerlei gegevens die van belang zijn bij de aankomst van schepen, over het binnenkort van start gaan van een sociaal-econo mische databank in Zeeland, over electronische postverwerking in de Zeeuwse binnenvaart en een terugblik op drie jaar telematica- Donderdag 17 februari zijn er drie openbare zittingen van de hoor- commissie bestemmingsplannen. Om 9.15 uur komen de bezwaren aan de orde die zijn ingediend over het bestemmingplan Indus trieterrein Vlissingen-Oost. De be zwaren zijn ingediend door een in woner van de gemeente Vlissmgen en door het Landbouw-* schap. De Vlissinger is het er niet mee eens dat al de grond binnen het bestemmingsplan zijn agrari sche functie verliest. Het Land bouwschap sluit hier eigenlijk op aan door te stellen dat het niet aannemelijk is dat alle plannen ge realiseerd gaan worden binnen de aangegeven planperiode. Om 10.00 uur gaat het om het be stemmingsplan WOV van de ge meente Terneuzen. Vier inwoners beleid, gezien door de ogen van PTT-telecom. Het Telematica bulletin is gratis verkrijgbaar bij het informatiecen trum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31400. Het ontwerp woonwagenplan 1993-2000 ligt twee weken langer ter inzage dan eerder is aange kondigd. Tot 10 maart kan men het plan nog gaan inzien In het in formatiecentrum van de provincie, Abdi/ 9 in Middelburg of in het ge meentehuis van de eigen woon plaats. De termijn om te reageren is eveneens verlengd tot 10 maart. Belanghebbenden kunnen dat schriftelijk doen door hun commentaar te sturen naar het college van gs, postbus 153, 4330 AB Middelburg. Mondeling reageren kan ook door te bellen met de heer Boone, beleidsmede werker bij de provincie, tel. 01180-31238. Van ieder gesprek wordt een verslag gemaakt. van de gemeente en het Land bouwschap hebben bezwaren. De aanleg van de WOV en samenhan gende wegen is bestemmingsplan- matig niet goed geregeld omdat de uitvoerbaarheid niet is aange toond, er beperkingen zijn in de agrarische bedrijfsvoering, er sprake is van versnippering van landbouwgronden en waardeda ling van de grond, de WOV ge-, luidsoverlast met zich brengt, de natuur aantast en de verkeersvei ligheid niet vergroot. Het plan Oude Veiling van de ge meente Kapelle komt om 11.00 uur aan de orde. De bezwaren van zeven inwoners van de gemeente Kapelle hebben te maken met naar hun mening verlies van priva cy, toename van de geluidsover last, en optredende planschade. Bovendien vinden ze dat de hoog te van het appartementengebouw niet in verhouding staat tot het vei- Neeltje Jans Provinciale staten komen traditie getrouw bijeen in de statenzaal van het provinciehuis, Abdij 10 in Middelburg. De vergadering be gint om 10.00 uur. Op de agenda staan een reeks van onderwerpen. Aan het begin van de vergadering linggebouw, hebben ze twijfels over het nut van afschermende beplanting; vinden ze de ontslui ting verkeersonveilig en is het een en ander aan te merken op de ge volgde procedures. De hoorzittingen vinden plaats in het provinciehuis, Abdij 6 in Mid delburg. a* doen gs een tweetal mededelin gen. De minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur geeft te kennen dat een eerdere motie van provinciale staten binnen de normen van de wet valt. De motie hield in dat nieuwe voorzieningen voor ouderen moesten vallen on der een bestuur van algemene sa menstelling, dus niet gebonden aan één bepaalde signatuur. Het is de bedoeling van de staten dat de geldende regel dat bijvoor beeld ieder tehuis onbeperkt on- derdak moet bieden aan bewo ners van welke gezindte dan ook, ook tot resultaat heeft dat de be woners zich moeten kunnen her kennen in de samenstelling van het bestuur. De minister wijst er wel op dat een groep die een voorziening op wil richten, naar de rechter kan stappen als gs weige ren mee te werken omdat het be stuur geen algemeen beeld geeft. De tweede mededeling is dat gs het Jandinrichtingsplan ruilverkave ling Walcheren hebben vastge steld. Vervolgens doen gedeputeerde staten een aantal voorstellen die kunnen worden uitgevoerd als de staten het er mee eens zijn. Om te beginnen het meerjarenplan verwijdering afvalstoffen. De pro vincie is verantwoordelijk voor de inrichtingen die zich bezighouden met het verwijderen van gevaarlij ke afvalstoffen. Samen met het rijk hebben alle provincies afspra ken gemaakt over voorwaarden en eisen om de klus te kunnen kla ren. De plannen voor het verbeteren van de provinciale weg N 675 (Breskens-Sluis) zijn klaar. Voor onder meer de aankoop van grond is een bedrag nodig van 800.000,-. Gs stellen voor dit bedrag beschikbaar te stellen. Het plan moet in 1996 helemaal zijn uitgevoerd en dan is er bijna vier miljoen gulden verspijkerd aan het verbeteren van de weg en het ver hogen van de verkeersveiligheid op dit stuk weg. In de sport moet worden bezui nigd, vindt het dagelijks provincie bestuur. Evenementen voor top sport moeten zichzelf kunnen bedruipen, er ligt in ieder geval geen taak meer voor de provincie. Dat scheelt 50 duizend gulden per jaar. Een aantal opleidingen vol doet niet aan de verwachtingen. Het schrappen van deze post le vert bijna 24 duizend gulden op. Gespreid over drie jaar moet de Zeeuwse Sportraad 56 duizend gulden inleveren. Tezamen met het schrappen van nog een paar kleinere bedragen komt de bezui niging uit op 150.000,=. Na de bezuinigingen blijft voor de sector sport een bedrag van ruim zes ton over op de provinciale begroting. Gs stellen voor de n.v. Beheer maatschappij Neeltje Jans te ont binden. Een dergelijke maatschap pij is niet meer nodig omdat ook de samenwerkingsovereenkomst "Themapark Neeltje Jans" van de baan is. De verschillende overhe den die met Neeltje Jans te maken hebben, blijven wel voeling houden met elkaar in wat heet het Be stuurlijk Overleg. Wat het dagelijks provinciebestuur betreft kan de Vrouwenadviescom missie voor de woningbouw het komend jaar rekenen op een sub sidie van zesduizend gulden. Het streekplan Zeeland is aan her ziening toe. Het is de bedoeling dat de staten de evaluatie van het huidige streekplan vaststellen en instemmen met de voorbereidin gen om het streekplan aan te pas sen aan de nieuwste inzichten. Dit jaar besteedt de provincie ruim 530 duizend gulden aan on derzoek. Het is aan de staten om dit geld te verdelen over de ver schillende directies. Het plan is 343 duizend gulden te reserveren voor milieu en waterstaat, 150 duizend gulden voor economie, ruimtelijke ontwikkeling en welzijn en een kleine 40 duizend gulden voor algemeen beheer. Het college van gs wil het perso neel van de provincie in staat stel len een computer voor thuis aan te schaffen. Daar is een bedrag voor nodig van 200 duizend gul den. De ambtenaren kunnen dan gebruik maken van de inkoop van de provincie en door een maande lijkse inhouding op het salaris be talen ze de kosten van de compu ter terug in maximaal drie jaar. De lening die men op die manier krijgt is renteloos. De begroting 1994 van de PSD moest worden gewijzigd. Het is aan de staten om dit goed te keu ren. De openbare veiligheid is er bij ge baat dat de verschillende overhe den, provincie en gemeenten, el kaar goed weten te vinden. Dat kan door bijvoorbeeld opleidingen en regelingen op elkaar af te stemmen en samen te oefenen. Voor de onderlinge hulp en bij stand komt er een Beleidsonder steunend crisisteam. Voor de pro vincie brengt dat een kostenpost met zich mee van 13.100,-. Gs stellen de staten voor 100 dui zend gulden beschikbaar te stel len aan de provincie Limburg. Het bedrag is bedoeld als bijdrage voor de vergoeding van schade die is ontstaan door de recente overstromingen. De agenda en bijbehorende stuk ken van de vergadering van pro vinciale staten liggen ter inzage in het informatiecentrum van de pro vincie, Abdij 9 in Middelburg. ZIERIKZEE - Donderdag 17 februari start Vrouw en Werk Zeeland in Zierikzee een twaalf-weekse cursus banen- en beroepenoriëntatie. De cursus is bestemd voor vrouwen die overwegen, in deeltijd of full-time, (weer) te gaan werken. Donderdag 10 februari wordt er een informatie-ochtend gehouden. uit te breiden. Vanuit Zierik zee moeten we tegen grote ste den opboksen. Mensen rijden snel naar Goes, Middelburg en Rotterdam. We konden het di rect merken toen de Zeeland- brug tolvrij werd. Met de uit breiding hopen we de bewoners van het eiland zoveel mogelijk hier te houden". Voor het uitstallen van alle produkten maakt Praxis ge bruik van zeer moderne stellin gen. „We kunnen meer kwijt op deze stellingen. En dit is nodig want we werken zonder maga zijn en dus ook de overvoor- raad moet op de stellingen", al dus Vaes. Behalve de stellingen zijn ook de kassa's vernieuwd. Deze werken met de zogenaam de bar-eodes. En het is vanaf maart mogelijk om met de pin code te betalen. Volgens Vaes dient dit de veiligheid en het gemak van zowel de klant als het bedrijf. Bovendien is het commercieel aantrekkelijk. „De klanten hoeven nu niet meer eerst naar de bank om geld te halen wanneer ze iets willen kopen waarmee ze van tevoren geen rekening hebben gehouden. Dit is voor ons be langrijk, want zoals het gezeg de luidt: Van uitstel komt af stel". Ook aan de beveiliging is ge dacht bij de verbouwing. Over al in de zaak zijn camera's ge plaatst die permanent opna men maken van hetgeen er in de winkel geschiedt. Voor de inbraakbeveiliging is gebruik gemaakt van infrarood. „He laas is dit noodzakelijk", zegt Vaes. „Maar het is gebleken dat de criminaliteit zich ver plaatst naar het winkelbedrijf. Er wordt voor tienduizenden guldens per jaar gestolen. Zelfs de kranen op de wastafels die geshowd worden zijn niet vei lig. Ik had dat in Zierikzee niet verwacht, hoewel het een stuk minder is dan in grotere ste den". Het einde van de rommel zit er bijna op. Op 2 maart wordt de zaak heropend. Deze gebeurtenis wordt opgeluis terd met een aantal demonstra ties, waaronder tegelzetten, parketvloer leggen en het aan brengen van sierpleisterwerk. Daarna kan Vael in een opge ruimde zaak rondlopen en meewerken, want dat doet hij ook graag. „Ik ben tevreden over de ploeg werknemers en werk graag met ze mee. Wat dat betreft voel ik me niet echt een directeur. Bovendien moet je in Zeeland niet te hoog van de to ren blazen". Veel vrouwen hebben zich we gens de zorg voor kinderen of huishouding teruggetrokken van de arbeidsmarkt. Als zij na een aantal jaren (weer) aan het werk willen, vragen zij zich vaak af hoe de arbeidsmarkt er nu uitziet en welke kansen zij nog hebben gezien hun leeftijd, opleiding en vroegere werker varing. In de cursus banen- en beroe penoriëntatie zoekt de deel neemster uit welk werk zij wil en kan doen. Via een onder zoekje bekijkt zij of dat bij haar past, en vervolgens gaat zij de haalbaarheid, en de voor- en nadelen van haar gekozen beroep na. Voortdurend wordt daarbij in het oog gehouden of de plannen te combineren zijn met de zorg voor huishouding en kinderen. Stappenplan Om een goede keuze mogelijk te maken wordt informatie ge geven over beroepen, arbeids markt, en opleidingsmogelijk- Rens van Bergen werd in 1950 in Utrecht geboren. Van 1971 tot 1976 volgde hij in deze plaats een studie aan de Kunstacademie Artibus. Hij houdt van de Oud Hollandse School. De donker- en lichtver- houdingen en de emotionele expressie en stemming zijn in zijn werk dan ook zeer duide lijk terug te vinden. Volgens Van Bergen is het belangrijk dat de romantiek in de kunst heden voor om- en bijscholing. Dat gebeurt door middel van excursies, video's en gastdo centen. Er wordt geoefend in solliciteren en het inwinnen van informatie over adverten ties. De cursus wordt in groeps verband gegeven, maar iedere deelneemster maakt haar ei gen individuele stappenplan, dat bijgesteld kan worden naarmate zij meer informatie heeft gekregen. Belangstellenden kunnen deel nemen aan de informatiemor gen die op donderdag 10 fe bruari van 9.30 - 11.30 uur aan de cursus vooraf gaat. Zij moe ten zich daarvoor aanmelden bij Vrouw en Werk Zeeland in Goes (telefoon: 01100 - 20329). De cursus wordt gegeven in het Arbeidsbureau in Zierikzee, Oude Haven 15. Er is iedere donderdag van 9.30 - 14.00 uur les. Opleiding of diploma's zijn voor het volgen van de cursus niet van belang. Er zijn geen kosten aan de cursus verbon den en er is een regeling moge lijk voor kinderopvang- en reiskostenvergoeding. niet verloren gaat. In de tachtiger jaren reisde hij naar de Carribean en Surina me. Hij leefde hier met en on der de Indianen en besteedde veel tijd aan het componeren en spelen van jazzmuziek. In 1989 vestigde hij zich met zijn vrouw op Mallorca. Kunst en Antiekhandel Bors- boom is geopend op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE - In de maanden februari, maart en april exposeert Rens van Bergen een aan tal olieverfschilderijen in Galerie Borsboom aan de Achterweg in Burgh. ZIERIKZEE - De Zierikzeese vestiging van Accoun tantskantoor Schouwen-Duiveland is onlangs over genomen door AccoN, Accountants en Belastingad viseurs. AccoN is de nieuwe naam voor Accountants kantoor Gelderland, Accountantsunie ZLM en Accountants- en Belastingadviesbureau ULG. Deze drie bedrijven fuseerden ongeveer een jaar geleden. De vestiging in Zierikzee is de 25e van AccoN in Ne derland. Het werkterrein van AccoN bestrijkt accountancy en fis caal, juridisch en bedrijfskun dig advies. Deze terreinen grij pen nauw in elkaar in. Zo kun nen bijvoorbeeld bedrijfskun dige beslissingen gevolgen hebben voor de fiscale of juri dische positie van een onderne ming. In totaal werken er zo'n vierhonderd werknemers bij Accon verspreid over de 25 kan toren in Nederland. Deze kan toren werken geheel zelfstan dig. Hierdoor hebben de be drijven allemaal hun vaste con tactpersoon, die altijd lekker dicht in de buurt zit. Mede door het directe contact van de werknemers met hun cliënten beschikken deze over ruime kennis van het betref fende type bedrijf. Indien er meer specifieke kennis vereist is, bestaat altijd de mogelijk heid terug te vallen op werkne mers van een andere vestiging of op het hoofdkantoor. De accountants van AccoN be geleiden bij het inrichten en verzorgen van de administratie tot en met het samenstellen van de jaarrekening en even tueel andere financiële over zichten. Daarnaast is het moge lijk de wettelijke controle uit te laten voeren. Daarnaast voorzien de werknemers hun cliënten van fiscale, juridische en bedrijfskundige adviezen. En zoals elders geldt ook hier: Voorkomen is beter dan gene zen OUWERKERK/ZIERIKZEE - De E-pupillen van sportvereni ging Ouwerkerk werden onlangs door sponsor Saman Construc tie Installatie uit Zierikzee voorzien van een geheel nieuw wedstrijdtenue. De aankomende talentjes gingen hiervoor graag op de foto met hun trainer Chris van de Bosch. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Trots loopt directeur A. Vaes door de nu nog wanordelijk ogende Praxis-vestiging aan het Haringvlietplein in Zierikzee. Vanaf november 1992 is men druk doende om de vestiging met zo'n 500 vierkante meter uit te breiden. Op dit moment is een ploeg van ruim dertig personen de doe-het-zelfzaak aan het herinrichten. Zij hebben hiervoor nog een kleine drie weken. Woensdag 2 maart moeten alle verbouwingswerkzaamheden achter de rug zijn. De winkel is tijdens de werk zaamheden gewoon geopend. „Het is wel behelpen en ik moet dan ook mijn excuses ma ken tegenover onze klanten. We kunnen de artikelen soms zelf niet eens vinden", aldus Vaes. „Maar ik heb nog geen wan klank gehoord. Iedereen toont heel veel begrip voor de situa tie. De klanten zijn alleen maar blij dat de winkel uitge breid wordt". De uitbreiding volgt reeds 3,5 jaar na de opening van de vestiging. Volgens Vaes is dit aan een aantal factoren toe te schrijven. „We zijn veel harder gegroeid dan is begroot en bo vendien is het assortiment sterk toegenomen. We hadden niet genoeg schap-meters om alles te laten zien wat we in huis hebben". Aan schap- meters is er in totaal zo'n 750 meter bijgekomen. In de grote re ruimte komen de artikelen veel beter tot hun recht. Dit geldt zeker voor de badkamers, keukens en parketvloeren. De ze kunnen nu in al hun ver scheidenheid worden getoond. Daarbij worden er steeds meer artikelen los verkocht, zoals de ijzerwaren. Dit vergt meer ruimte. En bovendien zijn de produkten ook in hun soort toegenomen. Een voorbeeld hiervan zijn de verven. Door de nog steeds toenemende vraag naar milieuvriendelijke acryl verven staat er nu een dubbel assortiment verven op de schappen. Ook de concurrentie van andere steden was voor Vaes aanleiding om zijn zaak Er moet letterlijk èn figuurlijk nog veel werk verzet worden voordat de Praxis in Zierikzee op 2 maart geopend wordt. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3