dichters Honderdjarige in In 't Opper ®E5ericMien streeknieuws CDA-Middenschouwen wil meer fietspaden en 30-kilometerzones <u 'Maken van stripver haal kan heel leer zaam zijn' Korenavond in Haamstede Beleidsprogramma Spelletjes en werk Schoolvakken Tanden spoelen Schoolkamp Favoriete les: Engels i DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 NR 25510 5 Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te IJlst: drs. M. N. Ariesen-Holwerda, kandidaat te Rijsenhout en J. Ariesen te Rijk-Rijsenhout (SoW), beiden part-time; te Rijssen (wijk 5) (toez.): dr. G. van den End, Hui zen; te Veendam: J. A. Kremer, Franeker en Herbayum. Aangenomen naar Wommels- Hijdaard: J. H. Strubbe, Koot- stertille-Twijzel; naar Gassel- ternijveen (SoW) (part-time): mevr. S. D. Kits, kandidaat te Groningen; naar Haastrecht: mevr. W. J. Keuning, kandidaat te Leiden. Toegelaten tot de evangeliebe diening: J. de Visser, Chry santstraat 46, 3551 TT Utrecht. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Zwolle: A. Moer kerken te Gouda; te Oosterend- Texel: A. Bac te Bodegraven. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Monster: D. J. van Diggele te Oosterwolde (Fr.) in combinatie met Wijnèwoude; te Lutten: G. Timmermans, kandidaat te Kampen. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Sint Philipsland: A. P. van der Meer, Krimpen aan den IJssel. Gereformeerde Gemeente NIEUWERKERK - Woensdag 9 februari, 19.30 uur ds. Th. van Stuijv^nberg, Waarde. Obs De Schoener in Brouwershaven BROUWERSHAVEN - De kleine Jodda. Big Hippo. Meneer Heumeur. De pijnlijdende bandiet en Bliep Bliep. Allemaal stripfiguren die zijn bedacht door leer lingen van de openbare basisschool De Schoener in Brouwershaven. Op die school wordt via de expres sievakken veel aandacht besteed aan de culturele vorming van de leerlingen. „Hier in de directe omge ving is niet zo veel te doen op cultureel gebied. Daarom is het goed om aan de kinderen te laten zien dat toneel, muziek, schilderen, gedichten en poppen theater er ook allemaal bij hoort", aldus schooldirec teur Ton Schults. Hij vindt die dingen ook belangrijk omdat kinderen er door kunnen leren om zich op allerlei verschillende manieren te uiten. Daarom maakt men bij De Schoener een paar keer per jaar gebruik van de leskisten die het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming beschikbaar stelt voor basisscholen in Zeeland. Zo maakte men via de les kist 'taaldrukken' in de Brouwse openbare basisschool gedichten die de leerlingen vervolgens met behulp van loden letters zelf mochten drukken en voorzien van illus traties. Via andere drukkisten van het Steunpunt maakten de kinderen kennis met de technieken zeefdrukken en etsen. Heel enthousiast reageerden de leerlingen op de leskist stripverhalen. Tijdens de tekenlessen en enkele taaiessen leerden ze stap voor stap een eigen stripverhaal maken. ,,Dat begon met het maken van vlekken waarin men een figuurtje moest proberen te zien. Later leerden de kinde ren om die figuurtjes te laten bewegen, op een bepaalde manier te laten kijken en in te kleuren. Om ze te laten leven. Op die manier ontstonden allerlei verschillende stripverhalen, waarvan een aantal zeer originele", aldus Ton Schults. Bijvoorbeeld de kleine Jodda die in hele enge situaties terecht komt wanneer ze van huis weg loopt. Of Big Hippo die zijn eigen huis bouwt. En meneer Heumeur die altijd zo chagrijnig is dat hij verslaafd raakt aan de pils. Ook de pijnlijdende bandiet werd de held van een strip en men kan op een andere afbeelding zien hoe er wordt geknokt om een meisje. Ton Schults plastificeerde de strips die zijn leerlingen maakten en bundelde ze in een map. Die staat nu in de leeshoek van De Schoener tussen de kinderboeken en tijdschriften, waarin de kinderen op rustige momenten en na schooltijd kunnen lezen. Daaruit blijkt de waardering voor hun werk. Maar ook op allerlei andere manieren was het project waardevol volgens de schooldirecteur. „Het maken van een stripverhaal kan heel leerzaam zijn. Natuurlijk is het een uitdaging om van niets iets te maken, iets te creëren. Tijdens het tekenen van de strips krijgen de kinderen ook inzicht in verhoudingen en leren ze gezichts- en lichaamsuitdrukkingen uitbeelden. Tijdens de taallessen hebben we aandacht aan de stripfiguren besteed via sketches en gesprekjes". UTRECHT - Verslaafden die in Utrecht worden gepakt voor een vermogensdelict kunnen voortaan kiezen: hulpverle ning of de cel. HAAMSTEDE - In de Neder landse Hervormde kerk in Haamstede treden woensdag 9 februari verschillende koren op. Deze korenavond begint om 19.30 uur en staat in het te ken van het thema winter. Medewerking aan deze avond geven het Interkerkelijk Kerk koor Haamstede onder leiding van A. Krijger, het Smalstads gemengd koor Brouwershaven onder leiding van B. Gebben, het Valco'ogh kwartet en het Christelijk Gereformeerd koor De Lofstem onder leiding van J. Schouls. De avond wordt ge opend door C. van der Wekken. Na de samenzang bijt het Inter kerkelijk Kerkkoor Haamste de de spits af met onder meer het lied van Maarten Luther, een vaste burcht is onze God. Na de voordracht van het ge dicht Winternevel door Jacque line Waals is de beurt aan het Smalstads gemengd koor Brouwershaven. Dit gezel schap zingt onder meer het lied der bergen van T. Ortelli. Ver volgens verzorgt het Valcoogh kwartet een muzikaal inter mezzo, waarna, het Christelijk Gereformeerd koor De Lofstem het gedeelte voor de pauze af sluit met drie geestelijke liede ren. Het gedeelte na de. pauze be gint met samenzang waarna het Smalstads gemengd koor drie liederen zal zingen. Twee daarvan, Anthem for the world en Stay with me till the mor ning zijn van Tom Parker. Het optreden van de Smalstads vo calisten wordt gevolgd door een muzikaal intermezzo van het Valcoogh kwartet. De Dankzegging van G. F. Handel is een van de drie liederen die het Christelijk Gerefoord koor De Lofstem zal brengen. De de clamatie van het gedicht Op 't gladde ies wordt verzorgd door mevrouw J. Duinhouwer-Hille- brand. Na het tweede en laat ste optreden van het Interker kelijk Kerkkoor Haamstede en het slotwoord, wordt de avond traditioneel afgesloten met het gezamenlijk zingen van het Schouwse volkslied. Na het uitgaan van de kerk wordt ge collecteerd. - ZIERIKZEE Geslaagd M. Koper uit Zierikzee is ge slaagd voor het diploma leer meester (afdeling keuken). Ko per volgde zijn opleiding via de Stichting Vakopleiding Ho reca. Hij is als kok werkzaam bij hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. Bijeenkomst la Leche League La Leche League, de organisa tie die moeders wil informeren over en helpen bij het geven van borstvoeding. Na een pe riode waarin de flessevoeding de boventoon voerde kiezen steeds meer moeders tegen woordig voor borstvoeding. Voor moeders die hun kind de borst geven en aanstaande moeders wordt woensdag 9 fe bruari een informatiebijeen komst gehouden op het adres Schouwenbank 111. Deze bij eenkomst begint om 20.00 uur. Moeders die de bijeenkomst bij willen wonen kunnen hun kind meenemen. Meer informatie over deze bijeenkomst en La Leche League is verkrijgbaar via 01110-17776. BRUINISSE Ledenvergadering RPF Bru/Duiveland 'Duivenisse' - De RPF- kiesvereniging Bruinisse/Dui- veland nodigt leden en belang stellenden uit om op woens dagavond 9 februari de leden vergadering te bezoeken. Deze vergadering wordt gehouden in zaal Rehoboth aan de Oost straat in Nieuwerkerk. Tijdens deze bijeenkomst zal drs. J., Klein uit Grijpskerke, leraar economie en bedrijfskunde, een inleiding houden met als thema: 'Problemen in de ver zorgingsstaat'. Hierna is er ge legenheid om over deze zaken te discussiëren. Tevens kunnen er vragen gesteld worden naar aanleiding van de komende ge meenteraadsverkiezingen op 2 maart aanstaande. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Ie dereen is hartelijk welkom. SCHARENDIJKE - De afdeling Middenschouwen van het CDA wil meer fietspaden en 30-kilometerzones in de gemeente. Dat schrijft de afdeling in haar beleidsprogramma gemeenteraadsverkiezingen 1994. De CDA-afdeling spreekt zich in het beleidsprogramma ook uit voor verbetering van het tracé van de N59. Knelpunten bij het verwerken van de vele vervoersstromen op Schouwen-Duiveland zijn veelal de zomerpieken in het recreatief verkeer. ,,De daar mee gepaard gaande overlast voor kernen en woonwijken dient beperkt te worden, door deze te ontlasten van door gaand verkeer", aldus het CDA. „Het CDA zal erop blij ven hameren dat langs de pro vinciale weg tussen Zierikzee en Westerschouwen parallelwe gen moeten worden aange legd." Verder vraagt de CDA- afdeling in haar beleidspro gramma aandacht voor werk gelegenheid en landbouw. Zo wordt ervoor gepleit om de be drijfsgebouwen in het buiten gebied die leeg komen te staan een landbouwvriendelijke be stemming te geven die geen be perkingen oplegt aan de agra rische bedrijven in de omge ving. Dit om leegloop van het platteland te voorkomen. Het kamperen bij de boer moet in de visie van de CDA-afdeling een agrarische aangelegenheid blijven. „Zodat de bedrijfstak zelf geen hinder ondervindt in de sfeer van de ruimtelijke or dening." In het beleidsprogramma gaat de CDA-afdeling ook in op de recreatieve toekomst van de ge meente Middenschouwen. Het CDA vindt dat er een regionaal toeristisch beleidsplan moet 'komen. „Het CDA staat voor een gestructureerde ontwikke ling van de verblijfsrecreatie, waarin kwaliteitsverbetering en seizoensverlenging centraal staan. Grootschalige uitbrei ding van verblijfsmogelijkhe den zien wij als een onge wenste ontwikkeling." Wat het CDA wel wil is het sti muleren van cultuurhistori sche routes. Ook de leefbaar heid in de kleine kernen staat bij de CDA-afdeling hoog in het vaandel. „Op regionaal niveau dient een actief beleid gevoerd te worden, gericht op verster king van de kleine kernen in het gebied". Deze rubriek verschijnt wekelijks 'in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. BRUINISSE - Schouwen-Duiveland heeft er weer een honderdjarige bij. Zaterdag vierde mevrouw C. E. de Reus-Smalheer haar honderdste verjaardag in verzorgingshuis In 't Opper in Bruinisse. Het aantal eeuwelingen in het Bruse verzorgingshuis is hiermee op twee gekomen. In 't Opperdi- rectrice juffrouw N. J. Bal wijdde een speciale feestrede aan de verjaardag van mevrouw De Reus die honderd jaar geleden geboren iverd in Nieuwerkerk. Mevrouw De Reus kreeg tien kinderen, heeft 25 kleinkinderen en 32 achterkleinkinderen. Na de officiële bijeenkomst werd het verjaar dagsfeest van mevrouw De Reus in familiekring gevierd. (Foto: Joop van Houdt). Vrager», hoe het in vroeger jaren. Met veel dingen, toch is gegaan. Waarom die herinneringen. Toen toch zo maar weg gedaan. Vragen zijn het, vragen blijven het. Hoe was dit, en hoe was dat Je kunt er beter over zwijgen. Want op vele vragen, in het leven zal je nooit een antwoord krijgen. Corry Kloet-Slager, Burgh Streekgedicht Vragen zijn het. vele vragen. Die door je gedachten gaan. Vragen, over al die dingen. Die niet in een boekje staan. Hallo Ik ben Colin Kesteloo, onze meester maakt graag grapjes. Donderdag gaan we bijna altijd schoolzwemmen. Ik vind tekenen het leukst wat er op school bestaat. We gaan elke maandag en vrij dag gymen. Ik vind apekooi het leukst. We moeten ook onze tanden en kiezen spoelen. Dat vind ik vies. Mijn beste vriend is meester Friedus. Veel groeptjes. Colin Kesteloo, 9 jaar. Vorig jaar op schoolkamp was het hartstikke gaaf. We zijn naar de militaire kazerne geweest in Bergen op Zoom. We hebben een rondleiding gehad. En we mochten twee keer over de stormbaan. Een heleboel kinderen hadden leger-kleren aan. We hebben daar ook gegeten. Vincent Dan, 11 jaar en Michel Schiettekatte, 11 jaar Rekenen is leuk. W\j zijn in map 12, week 2. Wat voor sommen deel, plus, min en keer. Lezen is fijn. Daar kun je wat van leren. Dan kan je lange brie ven schrijven. Verhalen enz. Muziek is ook leuk. De muziekjuf heet Dian Fluyt. Dat is lachen. Het is heel heel leuk op school. Jacoline Zorge, 10 jaar. Ik hou van knutselen, dat vind ik leuk maar dat is niet alles ik hou van woortbouwen en rekenen en juf Emmy is juf. Zij doet speletjes met ons en ook werk en mijn naam is Kyra Kloet, 7 jaar. Stripverhaal gemaakt door Shanta van fc^bceut-r) oor ■5>>v>(<, u/4 uwe de Weele, IS jaar. Een grassnoeier (géén maaier) getekend door Aron van Beveren, 4 jaar Hello everybody my name is Maurice Lievense. I am a pupil of group 8 at the school OBS de Schoener from Brouwershaven. Mij favourite sub ject is English that's why I wrote this in English. Bye bye. Maurice Lievense, 11 jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5