Bonte knaagkever bivakkeert in stadhuis en Nobelpoort Raadsvergaderingen moeten voor publiek aantrekkelijker worden Paasbeurs voor het kinder- en jeugdwerk 'Grootschalige aanpassing Brouwse Markt niet nodig' Werkzaamheden Schutterszaal nog voor april D66-lijsttrekkers Theo van Dijk en Bernhard Katerberg: Maritiem Museum in vakantie weer open zierikzeesch e es9 nieuwsbodeH DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 NR 25510 9 Verkiezingsprogramma CDA-Broutvershaven BROUWERSHAVEN - De CDA-afdeling Brouwers haven vindt een grootschalige aanpassing van de Markt in Brouwershaven niet nodig. Men is van me ning dat alleen de verkeersstroom rondom de Markt verbeterd moet worden. Ook het parkeren op de Markt zou beter gestroomlijnd moeten worden. t Is een klein beestje, de bonte knaagkever, maar de schade die hij aanricht is groot. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Een kwaaie rakker is het, de bonte knaagkever. Menig kerkbestuur begint al te rillen bij het horen van zijn naam. Die kleine beestjes, met een lengte van 4,5 tot 9 mm zijn ware vandalen die door hun geknaag van solide loofhouten balken „sponzen" maken. Wat het betekent om dergelijke ongenode gasten in huis te hebben weet de gemeente Zierikzee inmiddels ook. Gedeelten van de Schutterszaal en de stad huistoren maar vooral ook de Nobelpoort zijn aangetast. Nog voor april hoopt de gemeente te kunnen be ginnen met de aanpak van de bonte knaagkever in de Schutterszaal. Dat de bonte knaagkever, ook wel grote houtwormkever ge noemd, in de kap van de Schut terszaal en het tafelement (ba sis) van de stadhuistoren huist kwam aan het licht na een in spectie van de Monumenten- wacht. Elk jaar inspecteert de ze dienst een aantal gemeente lijke monumenten. Die consta tering moet een onaangename verrassing zijn geweest voor de gemeente Zierikzee. „Veel meer dan wat kleine gaatjes in de opleggingen waren niet te zien" vertelt monumenten ambtenaar J. van Baaien. Die kevergaatjes waren in het ver leden al eens bewerkt met een vloeistof ter bestrijding van de gewone houtwormkever. Zon der veel resultaat, want de bon te knaagkever liet zich door het goedje niet op de- vlucht jagen en ging al die jaren gewoon door met „houthappen". De bonte knaagkever is immers dol op vocht en looizuur dat in eikehout aanwezig is. Achter die ogenschijnlijk onschuldige gaatjes gaan dan ook aanmer kelijk grotere vernielingen schuil. Om na te gaan hoe groot de schade is die dit kleine diertje in de stadhuistoren en de Schutterszaal heeft aangericht werd het bedrijf Conserduc Re- nofors bv ingeschakeld, dat door het afboren van de hout constructie in kaart kon bren gen op welke plaatsen de bonte knaagkever het meeste heeft huisgehouden. In de eerste ring In de stadhuistoren zijn in de eerste ring drie opleggingen (balken die in de muur doorlo pen) weggevreten. In de Schut terszaal met zijn eeuwenoude kapconstructie in de vorm van de romp van een schip, heeft het diertje eveneens zijn spo ren nagelaten. Zowel de strijkspant tegen de schouw als die er tegenover zijn aange tast en van een drietal spanten is de onderzijde voor een deel uitgehold maar ook bovenin de kap heeft het diertje zijn ver nietigende werk gedaan. Ernstiger nog is de situatie in de Nobelpoort. Behalve dat ook hier de dakconstructie be hoorlijk is aangetast moeten ook het tafelement van de to ren en de eerste en tweede eta ge onder handen worden geno men. Hoewel Van Baaien op dit moment nog geen enkele dui delijkheid in de kosten heeft schat hij heel voorzichtig dat voor het herstel van de aange richte schade aan de Nobel poort weieens ruim een ton no dig kan zijn. Voor het' bestrij den van de bonte knaagkever en het herstellen van de „knaagschade" in het stadhuis zijn de kosten geraamd op zestig mille. Een deel daarvan, ruim 48 mille denkt de ge meente via rijkssubsidie terug te krijgen. Een week Met het oog op het naderend toeristenseizoen hoopt Van Baaien dat de Conserduc Reno- fors de werkzaamheden nog voor april kan uitvoeren. Op zich behoeft dat niet lang te du ren. Volgens Van Baaien moet het in principe mogelijk zijn om het werk binnen een week af te ronden, al hangt dat natuurlijk af van het aantal werkmensen die Renofors naar Zierikzee stuurt. Die moeten de aange taste houtdelen vervangen door nieuw hout of door kunst harsmortel, daar waar het moeilijk te bereiken plaatsen betreft. Daarnaast wordt in het hout een vloeistof (Conserduc) geïnjecteerd dat korte metten moet maken met de bonte knaagkever. Hiervoor worden in het hout om de tien centime ter kunststofpluggen aange bracht waarin de vloeistof on der hoge druk in het hout wordt gespoten: Daarmee moet de gemeente de komende vijf jaar gevrijwaard blijven tegen de vraatzucht .van 'de bonte knaagkever. Wat het herstel van de Nobelpoort betreft hoopt Van Baaien dat dit eind '94 of begin '95 voor uitvoering in aanmerking komt. Binnen een maand hoopt hij daarvoor een plan met een kostenplaatje bij b en w op tafel te kunnen leggen. Dat staat in het CDA-verkie- zingsprogramma dat deze week werd gepresenteerd. Het programma heeft het thema 'een veilige, een sterke, een schone en een activerende ge meente'. De Brouwse CDA- afdeling is van mening dat ook de inrichting rondom de Nieu we Haven in Brouwershaven moet blijven zoals die op dit moment is. Alleen kleinschali ge aanpassingen zijn bespreek baar volgens het CDA. Verder is men tegen afsluiting van de Schendersweg wanneer de ont- sluitingsweg Den Osse wordt aangelegd. Om leegloop van het platte land te voorkomen dienen be drijfsgebouwen in het buiten gebied die leeg komen te staan door schaalvergroting een be stemming te krijgen die land- bouwvriendelijk is. Een be stemming die geen beperkin gen op legt aan de agrarische omgevingen in de omgeving. Het kamperen bij de boer moet volgens het CDA een agrari sche aangelegenheid blijven, zodat de bedrijfstak landbouw zelf hiervan geen hinder onder vindt in het kader van de ruim telijke ordening. De partij zegt het belang van kinderopvang te onderkennen. Men geeft daarbij de voorkeur aan particuliere initiatieven. Het aanbod aan gesubsidieer- GOES - Op donderdag 10 fe bruari wordt in Goes de jaar lijkse provinciale Paasbeurs gehouden voor het kinder- en jeugdwerk. Tijdens déze beurs is program mamateriaal voor vrijwilli gers in kinderclubwerk, kin- dernevendienst of zondags school te koop en ter inzage. Centraal zal staan de voorbe reiding op de 40-dagentijd en het Paasfeest. Èr is een toerus- de plaatsen (kinderdagver blijf) kan op die manier ten goede komen aan mensen voor wie andere vormen van kinder opvang niet toegankelijk zijn. De belangen van jongeren in de gemeente wil men onder meer behartigen door zich sterk te maken voor een ruimte voor de Brouwse jeugdsoos in oprich ting The Trump. Wat betreft de ontwikkeling van de horeca in de gemeente Brouwershaven wil men een te rughoudend beleid voeren. Het aantal speelautomaten mag niet verder worden uitgebreid en moet zo mogelijk beperkt worden. Onder het motto 'de vervuiler betaalt' wil men kos ten die de gemeente maakt voor het milieubeleid zoveel mogelijk doorberekenen aan de burgers of bedrijven voor wie men die kosten maakt. Geluidshinder in woonwijken wil het CDA beperken door die wijken zoveel mogelijk ver keersluw te maken en geen luidruchtige sporten in de om geving van woonwijken toe te laten. De toeristen- en woonfo- renzenbelasting moet regelma tig worden verhoogd met de stijging van de gemeentelijke uitgaven mee. De jaarlijkse stijgingen van het pas inge voerde rioolafvoerrecht wil het CDA zoveel mogelijk beper ken. tingsprogramma op basis van het nieuwe project uit Kind en Zondag. Inleider is René van Rijst van de Nederlandse Zon dagsschool vereniging. De Paasbeurs wordt gehóuden iri' Hervormd Centrum De Hoog te, Populierenstraat 29 in Goes- Zuid. Inzien van programma- materialen van 19.30-20.30 uur en het toerustingsprogramma van 20.30-21.30.uur. Informatie: Oecumenisch Jeugdwerkburo OJCZ. Telefoon 01180-11813. In Hervormd Centrum De Hoogte en niet binnen de commissies, waarvan er volgens Katerberg in Zierikzee te veel zijn. Dat de raadsvergaderingen daardoor langer zullen duren is voor hem geen bezwaar. Een andere manier om de gemeentepoli tiek wat dichter bij de burger te brengen kan het invoeren van het discussierecht zijn. Theo van Dijk: „Bij de com missies kan iemand vooraf zijn woord doen, dan is zijn beurt voorbij en kan hij niets meer toevoegen, ook niet als de com missie zijn verhaal verkeerd begrijpt." Dergelijke mis verstanden zouden door het discussierecht tot het verleden behoren. Spreekuur Maar ook willen de Democra ten de afstand burger - be stuurder verminderen door eens in de maand ergens spreekuur te houden. „Raads leden moeten aanspreekbaar zijn" vinden ze. Een goed voor beeld van zo'n raadslid is W. F. Sprengelmeijer, de vertegen woordiger van klein rechts in de Zierikzeese raad. Heel vaak zie je die op zijn fiets door Zie rikzee rijden. De lokale over heid moet de burger ook raad plegen voor het opstellen van allerlei plannen die gevolgen hebben voor de bevolking, zo als bij voorbeeld het plan van Brouwershaven voor de inrich ting van de Markt. Dat D66 zich achter zo'n referendum verschuilt ontkennen de beide lijsttrekkers met klem. Het in nemen van een concreet stand punt in de raad zullen de De mocraten zeker niet schuwen. Waar de D66-ers zich in hun programma zeer duidelijk over uitspreken is de noodzaak om op Schouwen-Duiveland tot één gemeente te komen. Dorpsraden, adviescolleges met een eigen budget en eigen bevoegdheden, moeten ervoor zorgen dat bevolking en be stuur niet meer van elkaar ver wijderd raken. Fietspaden Het zou bovendien een goede zaak zijn als er voor heel Schouwen-Duiveland een en hetzelfde natuurmilieube- leidsplan zou komen, met daaraan gekoppeld een uitvoe ringsprogramma, waarvan de verantwoordelijke wethouder om de zoveel tijd een overzicht van de stand van zaken geeft. Als echte milieupartij hecht D66 zwaar hieraan. Dat be scherming van het milieu geld kost is voor de Democraten geen bezwaar, wie vervuilt moet betalen (baatbelasting). Met het oog op dat milieu kiest D66 voor meer fietspaden in de regio. Alleen in het geval van het fietspad vanuit Brouwers haven naar Den Osse heeft Theo van Dijk zijn bedenkin gen. De mogelijkheid om sub sidie te krijgen heeft ertoe ge leid dat niet het fietspad over de Roterijdijk bij Dreischor maar dit fietspad eerder voor uitvoer in aanmerking komt. Met de aanleg van de rondweg bij Brouwershaven is dat fietspad over de dijk ook niet echt nodig volgens Van Dijk. „Straks hebben we daar drie fietspaden," zegt hij. Wat de verkeerssituatie betreft valt ook in Zierikzee nog wel wat te verbeteren vult Kater- berg aan. Het centrum zou in ieder geval auto-arm moeten worden en op het Havenplein zouden terrassen niet misstaan. Met het instellen van 30-kilometer zones in het cen trum kan het voor de bezoekers van het centrum ook wat pret tiger toeven worden en omwil le van de inwoners van de bin nenstad voelt Katerberg wel wat voor het vergunning- parkeren. Dat Zierikzee nog geen toeristenbelasting kent is iets waarover beide lijsttrek kers het hoofd schudden. Die had er allang moeten zijn vin den ze. De manier waarop het invoeren van die toeristenbe lasting is voorbereid bestem pelt Katerberg als „een van de grootste blunders". Waarom Zierikzee de verorde ning van Brouwershaven niet als voorbeeld heeft gebruikt begrijpen beiden nog altijd niet. Nog een paar weken en dan zijn Katerberg en Van Dijk niet langer „de beste stuurlui die aan wal staan". Als de opi niepeilingen uitkomen dan zul len ze vanaf 2 maart zelf lid van de gemeenteraad zijn en kunnen ze als jonge, ongebon den partij voor een frisse wind zorgen. Als eenmanspartij maar wellicht ook als twee mansfractie. Dat hangt af van de kiezer. kleine partij, die volgens de opiniepeilingen hard op weg is een grote, stevige vent te wor den. Het feit dat Van Dijk, kwali teitsmedewerker bij een che misch bedrijf in het Botlekge- bied, op de Nederlandse Antil len is geboren speelt zeker een rol bij zijn liefde voor de demo craten van Hans van Mierlo. Met een familie die voor de helft gekleurd is, is hij aller gisch voor alles wat naar dis criminatie riekt en dat is iets wat hij ook bij D66 terugvindt. Dat hij, eenmaal woonachtig in Brouwershaven tijdens de ge meenteraadsverkiezingen niet op zijn favoriete partij kon stemmen verdroot hem dan ook zeer. Zowel Katerberg als Van Dijk waren er dan ook snel bij toen de Schouwen-Duive- landse D66 afdeling begin 1991 opnieuw tot leven kwam na een winterslaap van acht jaar. Nu drie jaar later voeren ze in Brouwershaven en Zierikzee de lijst aan en maken ze een zeer reële kans om na de ver kiezingen van 2 maart het D66 gezicht in de gemeenteraad te worden. Aantrekkelijker Als voorbereiding op hun ko mende raadslidmaatschap heb ben ze de raadsvergaderingen de afgelopen tijd nauwgezet gevolgd om zo een indruk te krijgen hoe het eraan toegaat. Als het aan hen ligt wordt dat in de toekomst anders, moeten de raadsvergaderingen aan trekkelijker worden om de af stand tussen burger en be stuurder wat te verkleinen. Die burgers laten het bij veel raads- en commissievergade ringen immers afweten. „Je zou die onderwerpen die aan de orde komen aan de hand van dia's en videobeelden kun nen verduidelijken" vinden ze. Maar ook zouden de inhoude lijke discussies weer binnen de raad moeten worden gevoerd ZIERIKZEE - Lege publieke tribunes en een raad die het ene na het andere agendapunt zonder enige dis cussie goed- of afkeurt. Theo van Dijk en Bernhard Katerberg, de lijsttrekkers voor D66 in respectieve lijk Brouwershaven en Zierikzee rillen ervan. Die raadsvergaderingen mogen wat hen betreft best wat aantrekkelijker worden gemaakt door bij voorbeeld gebruik te maken van dia's of videobeelden. En in plaats van het spreekrecht bij de commissies zou het publiek van hen best mee mogen doen aan de discus sie in de commissie. Kortom, als het aan D66 ligt steekt er na 2 maart een fris briesje op binnen de ge meentebesturen van Brouwershaven en Zierikzee. D66 vaag en kleurloos, zoals nogal eens wordt veronder steld? Katerberg en Van Dijk schudden het hoofd. Ze zien de partij waarvoor ze nu lijsttrek ker zijn niet als vaag en kleur loos, maar als een partij die niet gekluisterd is aan politie ke tradities en dogma's. Een partij ook die weet dat er tus sen een krachtig ja en een reso luut nee nog andere antwoor den mogelijk zijn, dat van het compromis. Dat idealistische maar tegelijkertijd ook prag matische en dat wars zijn van dogma's waren een belangrijke reden voor Bernhard Kater berg om na een korte flirt met het CDA zo'n zes jaar geleden lid te worden van D66. „Het is een partij waar je op kunt stemmen zonder dat je ge wetensnood krijgt" zegt de projectingenieur (WOV) bij de provincie, die twee jaar lang ontwikkelingswerk in Burki na Faso deed en na enige om zwervingen uiteindelijk in Zie rikzee neerstreek. Discriminatie Ook voor Theo van Dijk uit Brouwershaven is dat vrij zijn van dogma's een belangrijke reden geweest om zich drie jaar geleden aan te sluiten bij deze Meer inhoudelijke discussies in de raad, minder commissies en discussierecht in plaats van spreek recht. De D66-lijsttrekkers Theo van Dijk (l.) en Bernhard Katerberg (r.) hebben duidelijke ideeën hoe de raadsvergaderingen aantrekkelijker gemaakt kunnen worden. (Foto: Joop van Houdt). Verwachting t/m zaterdag 12 feb. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 70% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht west 4 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 5 graden Windkracht zuidwest 4 Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 2 graden Mid.temp, 7 graden Windkracht zuidwest 6 ZON- EN MAANSTANDEN 9 feb. Zon op 08.06, onder 17.38 Maan op 07.03, onder 16.50 10 feb. Zon op 08.04, onder 17.40 Maan op 07.29, onder 18.01 Nieuwe Maan: 10 feb. (15.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Vanavond en vannacht zijn er eerst nog opklaringen. Later van nacht en morgen bepaalt een storing het weer waardoor bewolking de overhand krijgt. Tijdens de opklarin gen daalt de temperatuur in het be gin van de nacht tot dicht bij of net on der het vriespunt. In de loop van de nacht neemt de zuidenwind toe tot matig, kracht 4, aan de kust tot krach tig, 6 bft. Er komt geleidelijk meer be wolking en de temperatuur loopt langzaam op. Tegen de ochtend gaat het van het noordwesten uit rege nen. In de middag trekt het neerslag- gebied naar het zuidoosten weg en de wind draait naar het westen. Daarmee wordt drogere lucht aange voerd waarin enkele opklaringen voorkomen. De maximumtempera tuur is ongeveer 6 graden. Na mor gen blijven depressies het weer be palen. Donderdag is er naast buien ook af en toe zon. Daarna overheerst de bewolking en valt er van tijd tot tijd regen. Nu en dan waait het flink. De middagtemperaturen liggen rond 6 graden en ook 's nachts blijft het kwik boven het vriespunt. EINDHOVEN - Twee verkeers ongevallen op de autosnelwe gen bij Eindhoven hebben dinsdagmorgen geleid tot een verkeerschaos. Er ontstonden files met een lengte van twin tig kilometer. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. ZIERIKZEE - Tijdens de Kro kusvakantie, die dit jaar ver spreid is over de periode van zaterdag 12 februari tot en met zaterdag 5 maart, staan de deuren van het Maritiem Mu seum weer open. Van maandag tot en met zaterdag kan het pu bliek tussen 10.00 en 17.00 uur een blik op alle maritieme schatten werpen, 's Zondags gaat het museum om 12.00 uur open. Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Va% B.T.W. Vrijdag Zaterdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3