Nog geen spoedoverleg NAVO ingrijpen Bosnië dieeeL Bru's patriottisme in de Statenzaal Verplaatsing veebedrijven stuit op weerstand Kamer 'Sfeer bij brandweer is nog steeds goed' Verdeeldeid onder Europese ministers Olietanker vastg-elopen Besluit Zestienhoven was verkeerd Tijdens debat over inrichting landelijk gebied Conflict in het Land bouwschap duurt voort Politie op zoek naar vrijwilligers /lit WP> Wju'u owe w*, I 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE een complimentje aan het adres van zowel de Bruse bestuurderen als de Bruse bur gers. ,,U bent bijzonder snel ge weest met het verzamelen van het commentaar van de bevol king en dat is zeker vermel denswaard", aldus Van Gelder. Hij voegde daar aan toe dat er maar weinig gemeenten zijn die dergelijke initiatieven ne men. Hij noemde de vragen zoals die door de gemeente aan de Bruse bevolking werden voorgelegd neutraal en objectief. Hij bleek wat minder te spreken over de redactie van de bij het enquête formulier gevoegde begelei dende brief waarin kritische kanttekeningen worden ge plaatst bij het provinciaal be leid met betrekking tot de her indelingsplannen. ,,Het open overleg tussen de provincie en de gemeente is zeker - zoals in de brief wel gesuggereerd wordt - geen wassen neus ge weest", aldus Van Gelder. ,,Het overleg is precies zo ge voerd als door de wet is voorge schreven. Ook de provincie heeft zich aan de wet te hou den", aldus Van Gelder. Hij voegde daar aan toe dat de uit slag van de enquête hem geens zins verrast heeft. ,,Het is mij tijdens een werkbezoek al dui delijk geworden hoe de Brue- naars over herindeling den ken." Vervolgens legde Van Gelder uit dat uiteindelijk de landelijke overheid beslist over de herindelingsplannen. ,,Maar in ieder geval komt er snel duidelijkheid", aldus de Commissaris van de Koningin. Van Gelder stelde vervolgens dat als de herindeling daad werkelijk doorgevoerd wordt het dorp Bruinisse haar eigen identiteit zeker niet zal verlie zen. ,,Bru blijft Bru, ook als het gemeentehuis ergens an ders staat", aldus Van Gelder. „Aan de sociaalmaatschappe lijke verbondenheid verandert niets", aldus Van Gelder. Hij oogstte applaus met die uit spraak. Desalniettemin, zo rea geerde burgemeester Vogelaar, ziet men in Bruinisse niets in de plannen voor herindeling. „En wij hopen dat u de gevoe lens van de Bruse bevolking onder de aandacht van de gede puteerden en statenleden wilt brengen. Die toezegging deed Van Gelder. Burgemeester Vo gelaar verklaarde na afloop te vreden te zijn over het verloop van de 'actie'. „We moeten ons natuurlijk niet meteen rijk gaan rekenen, maar als de Commissaris van de Koningin zegt dat het overleg tussen ge meenten en provincie geen wassen neus is ga ik ervan uit dat dit signaal van de Bruse be volking heel serieus genomen wordt." weten waarmee we bezig wa ren." Inmiddels is het heel ge woon geworden dat een brand weerman vijftig a zestig avon den per jaar besteedt aan cur sussen en oefeningen. „Dat vraagt heel wat van een vrij williger. Daarom leggen we dat tevoren heel goed uit aan men sen die bij de brandweer wil len." Ja zeggen Van Langeraad heeft ervaren dat mensen die desondanks ja zeggen tegen de brandweer meestal ook voor lange tijd blijven. „Het gebeurt zelden dat men afhaakt voor men daartoe wordt verplicht van wege de leeftijd. Jubilea van 25 jaar zijn bij de brandweer geen uitzondering." Het is daarom grotendeels dezelfde groep die jaar in jaar uit branden bestrijdt. De branden die Van Langeraad nog haarscherp in het geheugen staan gegrift zijn de brand in het meubelbedrijf Paauwe in Zonnemaire en een vuurzee in een schuur aan de Mosseleeweg bij Kerkwerve. „Bij Paauwe hebben wij de Brouwse brandweer geas sisteerd. Dat was een van de grootste branden die ik heb meegemaakt. Toen we pas ter plaatse kwamen hebben wé nog in en op het gebouw gelo pen om het vuur te bestrijden. Maar het gebouw was door het gas zo heet geworden dat het via een flash-over in een keer in brand schoot." De brand aan de Mosseleeweg herinnert hij zich vanwege de lege benzineblikken van het helikopterbedijf Prince die achter de schuur lagen opgesla gen. „De damp van de restjes benzine in die blikken werd zo heet dat die blikken explodeer den. Dat gaf.enorme klappen". In de beginperiode beschikten de brandweerlieden nog niet over persluchtmaskers. Een ro kerige ruimte ging men in met een natte zakdoek voor de mond en kruipend op de hur ken. „Vlak bij de grond is de rook het minst dik". Maar vaak kon men een gebouw he lemaal niet in vanwege de ster ke rookontwikkeling. „Zo is in een brandend café in Scharen- dijke een man overleden die naar later bleek slechts onge veer tien meter van de ingang lag. We konden dat café niet in vanwege de rook. Na die brand hebben we de beschikking ge kregen over persluchtmas kers". Belangen Als lid van de Zeeuwse Brand weer Advies Commissie (BAC) ijvert Van Langeraad samen met de Westerschouwse com mandant S. de Feiter voor de belangen van de brandweer op Schouwen-Duiveland. „We vin den het momenteel heel be langrijk dat de komende regio nalisatie van de brandweer zo wordt aangepakt dat het een verbetering wordt in plaats van een pure bezuinigingstoe stand". Van Langeraad denkt daarbij vooral aan het behoud van alle blusploegen op Schouwen-Duiveland. Een an dere wens die bij hem leeft is een grote brandweergarage voor de blusploeg Scharendij- ke. „We zitten nu midden in het dorp. Dat levert in de zomer de nodige problemen op vanwege het recreatieverkeer". Hoewel hij als commandant niet op 55-jarige leeftijd, maar pas op zijn zestigste zijn werk zaamheden voor de brandweer regulier moet beëindigen, neemt Vdn Langeraad half 1995 afscheid. „Ik raak op den duur een beetje achter, omdat het al zo lang is geleden dat ik mijn eerste opleidingen heb gehad. Die jongere kerels moeten het maar eens overnemen.'-' Tot die tijd ligt zijn brandweerkleding in zijn huis aan de Weelweg in Kerkwerve 'startklaar'. En zijn vrouw is er helemaal op inge steld om bij brandalarm de ga ragedeuren voor de comman dant open te doen. „Steun van het thuisfront is een absolute voorwaarde om langere tijd bij de brandweer te kunnen func tioneren". Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 9 februari 02.40 149 08.45 -150 15.10 170 21.05 -125 10 februari 03.35 157 09.30 -155 15.55 174 21.45 -122 ROOMPOT BUITEN 9 februari 01.05 148 07.15 - 149 13.20 170 19.35 -125 10 februari 01.45 159 07.55 -156 14.05 179 20.10 -125 BRUINISSE 9 februari 03.10 162 08.35 -158 15.30 185 21.00 -134 10 februari 04.00 175 09.20 -163 16.20 192 21.40 -131 WEMELDINGE 9 februari 02.50 157 08.45 -155 15.20 179 21.00 -131 10 februari 03.45 167 09.30 -160 16.05 184 21.45 -J27 Springtij 12 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG/BRUSSEL - De NAVO is er maandag niet in geslaagd een datum vast te stellen voor een speciale bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de zestien lidstaten. Dat is uit bronnen binnen het bondgenootschap vernomen. De bewindslieden zouden op de ingelaste vergadering hun definitieve goedkeuring moe ten geven aan het uitvoeren van luchtaanvallen op Servi sche stellingen rond Sarajevo. De permanente vertegenwoor digers van de NAVO-landen zetten woensdag hun pogingen voort om tot een overeenstem ming te komen. Een mortieraanval op een markt in Sarajevo die afgelo pen zaterdag aan 68 mensen het leven kostte, heeft de interna tionale roep om harder optre den in Bosnië doen toenemen. De ministers van buitenlandse zaken van de EU slaagden er echter maandag niet in een eensluidend standpunt in te nemen over het uitvoeren van bombardementen op artillerie nesten rond Sarajevo. De Unie bleef steken bij een oproep aan de NAVO-Raad om op zo kort mogelijke termijn bijeen te ko men. De alliantie moet dan de Serviërs een tijdslimiet stellen voor het opheffen van het beleg van de Bosnische hoofdstad. Het door moslims gedomineer de parlement van Bosnië- Hei-zegowina heeft maandag gedebatteerd over een nieuw vredesplan dat de opdeling van Bosnië beoogt. Vice-president Ejup Ganic sprak van een plan dat voorziet in de instelling van vier kantons onder een centrale regering zonder grote bevoegdheden. Dit komt mogelijk donderdag in Genéve ter tafel, wanneer het vredesoverleg wordt her vat. De nieuwe gespreksronde zal zich overigens toespitsen op Sarajevo. De Serviërs in Bos nië zijn volgens EG- bemiddelaar Lord Owen name lijk bereid over een afzonder lijke vrede in Sarajevo te pra ten. „Het gaat om een akkoord over VN-bestuur en demilitari sering van Sarajevo, los van een algeheel vredesverdrag", zei Owen. Volgens het plan, waarover Ga nic sprak, zou Bosnië moeten worden verdeeld in drie secto ren, voor Kroaten, Serviërs en 'moslims, en een vierde waar geen enkele bevolkingsgroep in de meerderheid is. ROTTERDAM - Een met 125.000 ton ruwe olie geladen tanker is maandagmiddag aan de grond gelopen in de mon ding van de Nieuwe Waterweg. De 132.500 ton metende tanker White Sea werd na een half uur vlotgetrokken door schepen van sleepdienst Adriaan Koo- ren uit Rotterdam. Volgens dit bedrijf is de oorzaak van hpt vastlopen een defect roer. De White Sea is voor een dui- kersonderzoek en reparatie naar Europoort teruggesleept. Volgens een woordvoerder van Adriaan Kooren zijn door het vastlopen geen lekkages opge treden. DEN HAAG - Minister Alders (milieubeheer) vindt dat het kabinet een verkeerd besluit heeft genomen door Rotter dam een eigen luchthaven toe te kennen. De PvdA- bewindsman vindt het echter zinloos om af te treden, omdat daarmee het besluit toch niet zou veranderen. Het kabinet besloot vrijdag dat Rotterdam een bescheiden luchthaven nodig heeft. Dat be tekent dat de huidige luchtha ven Zestienhoven kan blijven bestaan of dat er een nieuw vliegveld wordt aangelegd. Het kabinetsbesluit is zeer te gen de zin van Alders die vindt dat het vliegveld een te grote aanslag betekent op het mi lieu. Alders zei maandag dat het ka binet „een verkeerd besluit" heeft genomen. Hoewel hij eer der had laten weten een besluit ten gunste van de luchthaven als „ontoelaatbaar" te be schouwen, verbindt de minis ter geen conclusies aan zijn ne derlaag. „Als ik zou aftreden, verandert dat niets aan het be sluit. Het kabinet heeft nog vier maanden te gaan. Gedu rende die periode komen er nog een aantal belangrijke za ken op het gebied van milieu aan de orde. Aftreden zou wat die onderwerpen betreft alleen maar tot vertraging leiden." Alders moet de komende tijd nog de Wet bodembescherming door de Kamer loodsen. Verder staat nog een debat op de agen da over het tweede Nationaal Milieubeleidsplan (NMP 2) en over de nota Produkt en Mi lieu. Alders heeft voor zijp stand punt in het kabinet slechts de steun gekregen van zijn PvdA- collega D' Ancona. Ook van de onlangs overleden minister Da- les was bekend dat zij tegen stander was van een vliegveld voor Rotterdam. Haar opvol ger Van Thijn is juist een fer vent voorstander van de lucht haven. DEN HAAG - be Tweede Kamer heeft maandag ver hinderd dat het kabinet het milieubeleid voor de veehouderij op de zandgronden verder aanscherpt. Dat gebeurde tijdens een debat over de inrichting van het landelijk gebied. Het beleid voor het landelijk gebied staat omschreven in het Structuurschema Groene Ruimte (SGR). Daarin kondig den de ministers, Alders (mi lieu) en Bukman en staatsse cretaris Gabor (landbouw) aan de ammoniakuitstoot van vee bedrijven verder te willen be perken om bos en hei te ont zien. In een strook van 500 1000 meter langs grote bos- en natuurgebieden zouden veebe drijven de uitstoot van ammo niak tot praktisch nul moeten terugdringen. Enige duizenden bedrijven dreigden daardoor j het veld te moeten ruimen. Dé fracties van CDA, Pvda en VVD staken maandag een stok je voor het voornemen van de bewindslieden. Die toonden, zich hogelijk verbaasd. Zowel Bukman als Alders verwezen naar het debat van december vorig jaar, waarin de Kamer akkoord is gegaan met het. mestbeleid van 1995 tot 2000. Volgens dat beleid moet de zu re regen in het hele land met 70 procent worden teruggedron gen tot 1400 zuureenheden per hectare. Ammoniakvrije ring Volgens de ministers is het noodzakelijk om rond natuur gebieden op de zandgronden een qmmoniakvrije ring te leg gen, om ook daar de norm van 1400 zuureenheden te halen. „De maatregel is dus in feite niks nieuws", aldus Alders maandag. De CDA'er Van Noord zegt echter grote moeite te hebben het voorstel. „We kunnen niet zomaar op een achternamiddag nieuw beleid toevoegen. De strook van 500 tot 1000 meter is nergens door gesproken en komt zomaar uit de lucht vallen." De Tweede Kamer zegt zich unaniem zorgen te maken over de toestand van de natuur in Nederland. Directe aanleiding is het sombere rapport dat het ministerie van landbouw vori ge week presenteerde. Blijkens dat rapport gaat de natuur over de gehele linie in snel tempo achteruit. Aanscherping van het natuur beleid is echter niet nodig, oor deelt de Kamer. De fracties willen eerst het huidige beleid uitvoeren. Of dat vruchten af werpt blijkt pas in 1998. Alleen D66, GroenLinks en GPV wil len dat er sneller landbouw grond wordt aangekocht ten behoeve van de natuur. Helaas geeft het kabinet een hogere prioriteit aan investeringen in de infrastructuur, constateert Van Middelkoop (GPV) mis troostig. „Zoveel ruimte als het vliegverkeer van Schiphol en helaas ook Zestienhoven in de nabije toekomst krijgt, zo wei nig blijft er over voor dagvlin ders en libellen." De Kamer twijfelt of het kabi net wel genoeg geld heeft uit getrokken voor de financiering van het natuurbeleid. Tot 2015 moet nog 150.000 hectare land bouwgrond worden aange kocht ten behoeve van de na tuur. Voor de inrichting van het landelijke gebied is tot 2000 jaarlijks circa een miljard gul den gereserveerd. Dat geld komt niet alleen uit de schat kist, maar bij voorbeeld ook uit de EU-structuurfondsen. Minister Bukman verzekerde de Kamer maandag dat de fi nanciële onderbouwing af doende is. „Als de Brusselse gelden tekort schieten, vult het kabinet het bedrag aan via een heffing op grondwater." Cultuurlandschap De Kamer wil verder dat de Zaanstreek en de Zak van Zuid-Beveland tot waardevol cultuurlandschap worden bestempeld. Dat betekent dat de gebieden in hun huidige vorm beschermd blijven. Daar naast moet de regio Venlo wor- den uitgeroepen tot internatio naal tuinbouwcentrum. Het ge bied krijgt daarmee dezelfde status als het Zuidhollands Glasdistrict en Aalsmeer, waardoor de mogelijkheden voor uitbreiding worden gega randeerd. Volgende week nieuwe poging UTRECHT - Werkgevers en werknemers binnen het Landbouwschap zijn er maandagavond niet in ge slaagd het interne conflict op te lossen. Volgende week woensdag wordt een tweede poging gedaan om vrede te sluiten. Lukt dat niet, dan is het definitief gedaan met de samenwerking van beide partijen in het Landbouwschap. De Centrale landbouw Orga- nisaties liggen al enkele weken in de clinch met de vakbonden van FNV en CNV over het openbreken van de tuinbouw- cao. De ruzie heeft het Land bouwschap volledig lamgelegd omdat beide partijen niet meer met elkaar willen praten over sociaal-economische onderwer pen. Volgens een woordvoerster van de Voedingsbond FNV toonden de landbouworganisaties zich ook maandagavond niet bereid de werknemers tegemoet te ko men. Afgesproken is dat 15 februari een laatste poging wordt ge daan uit de impasse te gera ken. Slaagt die poging niet, dan is het sociaal-economisch overleg tussen werkgevers en werknemers definitief failliet, aldus de woordvoerster. ROTTERDAM - De Rotter dams politie gaat op zoek naar honderden vrijwilligers. Over enkele maanden wordt begon nen met een intensieve wer vingscampagne. Het te vormen vrijwilligerskorps komt in de plaats van de reservepolitie. Burgemeester Peper van Rot terdam heeft dit maandagmid dag gezegd voor Radio Rijn mond. Volgens Peper zal bij de wer ving een strenge selectie wor den toegepast. „We willen geen avonturiers, maar burgers met betrokkenheid met mens en sa menleving", aldus Peper. Maandag is over de vorming van het vrijwilligerskorps overleg gevoerd tussen de bur gemeester, de politie en de hoofdofficier van justitie. door Mare Legendre Dinsdag 8 februari Zierikzee Commissievergadering onder wijs. Raadzaal stadhuis. 16.30 uur. Jaarvergadering Christelijke Plattelandsvrouwenbond. Zaal Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Openbare ledenvergadering af deling Schouwen-Duiveland D66 in café De Gekroonde Sui kerbiet aan de Nieuwe Haven. 20.00 uur. Informatiebijeenkomst Vrouw, Geloof Samenleving in Her vormd Kerkcentrum. 20.00 uur, Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Inspraakbijeenkomst ont- werp-groenstructuurplan en dorpsplan. Dorpshuis Zuudèn de. 20.00 uur. Woensdag 9 februari Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Waterschap Schouwen- Duiveland in 's Landskamer. 9.00 uur. Crea-middag figuurzagen. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Aanbieding orgel aan directie verpleeghuis Corneliastichting tijdens feestelijke bijeen komst. 15.00 uur. Commissievergadering ruimte lijke ordening en industrie. Raadzaal stadhuis. 16.30 uur. Start cursus Een zieke thuis verzorgen. Wijkgebouw Kruis vereniging Rondon de Ooster- schelde. Van 19.00 tot 21.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 17.00 uur. Burgh-Haamstede Bejaardensoos. De Koebel. 14.30 uur. Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Korenavond. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Scharendijke Inspraakbijeenkomst ont- werp-groenstructuurplan. De Putmeet. 20.00 uur. Donderdag 10 februari Zierikzee Informatiemorgen cursus Vrouw en Werk. Arbeidsbu reau, Oude Haven 15. 09.30- 14.00 uur. Eliemeet Inspraakbijeenkomst ont- werp-groenstructuurplan. 't Durpsuus. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie algemene zaken. Stadhuis. 19.30 uur. Zonnemaire Jaarvergadering IJsvereniging Zonnemaire. Kantine voetbal vereniging. 20.00 uur. Nieuwerkerk Commissievergadering finan ciën en onderwijs in gemeente huis. 16.30 uur. Vrijdag 11 februari Zierikzee Vergadering Vissersvereniging Helpt Elkander. Huis van Nas sau. 14.00 uur. Receptie jubileum M. C. J. Mol. ING Bank. 17.00 tot 19.00 uur. Serooskerke Carnavaloptocht. Vanaf dorps huis. 17.30 uur. Scharendijke Oliebollenactie Helchersee- school. Huis-aan-huis verkoop en afhalen bij school. Vanaf 16.00 uur. Zaterdag 12 februari Zierikzee Vakantie-filmdag van CJV Sa men Verder in gebouw De Drie hoek, Kerkhof NZ. 14.00 uur: Jungle Book (tot 8 jaar). 19.00 uur: Indiana Jones and the Tbmple of Doom. Macbeth Nederlandstalig pop pentheater voor volwassenen. Concertzaal. 20.00 uur. Kerkwerve Feestavond sportvereniging WIK in 't Zuudènde. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Oliebollenactie van Hervorm de Gemeente in kernen Wester- schouwen. Vanaf 09.30 uur. Jongerencentrum Big S. Optre den feestrockformatie Storm. 22.00 uur. Rencssc Ledenvergadering Musschen- gilde in café Het Wapen var Zeeland. 20.00 uur. Dinsdag 15 februari Zierikzee Jaarvergadering CPB. Zaal Ge reformeerde kerk. 19.45 uur. Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2