GRATIS ADVERTENTIE Laatste wanhoopsoffensief Bruenaars tegen de gemeentelijke herindeling 'De sfeer bij de brandweer is nog hetzelfde als vroeger' 0 1 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND f ZIERIKZEESCHE J NIEUWSBODE aig Bru's patriottisme in Middelburgse statenzaal iii«È5§r J. M. van Langeraad dertig jaar bij de brandweer 2 BOSNIË 3 KNAAGKEVER 5 SCHOENER Bezetting Auto tegen lantaarnpaal Winkel diefstal Te hard gereden Overval in IJzendijke dé krant van schouwen - duiveland! MORHOF1. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 150e JAARGANG NR 25510 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Burgemeester A. Vogelaar aan het hoofd van de stoet, op weg naar de Statenzaal. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Niet bemoedigend, maar ook niet ontmoedigend. Zo omschreef burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse gisteren de reactie van Commissaris van de Koningin, drs. W. T. van Gelder op de aan hem overhandigde enquête-uitkomst waarin negentig procent van de Bruenaars zich uitspreekt tegen de plan nen voor gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. Bru's patriottisme vierde gisteren hoogtij in de Statenzaal van het Middelburgse Abdijcomplex waar voor de eerste - en vermoedelijk ook laatste - keer uit volle borst het Bruse Volkslied met de onsterfelijke regels 'En we komen van Bru en we weten van niks' gezongen werd. Het is allemaal bijzonder snel gegaan in Bruinisse. Nog maar een paar weken geleden werd in het vissersdorp een hoorzit ting over de herindelingsplan nen gehouden, een paar dagen daarna werden huis-aan-huis enquêteformulieren in de bus gedaan en gisteren werd de uit slag van die enquête de monstratief overhandigd aan drs. W. T. van Gelder, de Com missaris van de Koningin in Zeeland. De uitspraak van de Bruse bevolking laat, zo bena drukte burgemeester Vogelaar van Bruinisse nog eens in een korte toespraak, niets aan dui delijkheid te wensen over. ,,Nu is de provincie aan zet om te to nen dat deze uitspraak serieus wordt genomen", aldus de Bru se burgemeester. Hij wist zich gisteren in het gezelschap van 76 Bruenaars die het gloeiend met hem eens waren. Volle bus Gistermorgen nog moest in al- lerhaast een grotere bus ge charterd worden om de toeloop van verontruste Bruenaars aan te kunnen. Tegen de klok van tweeën verzamelden de reizi gers zich in de hal van het Bru se gemeentehuis. Onder hen vaste bezoekers van de ge meenteraadsvergaderingen maar ook opvallend veel men sen die zich doorgaans niet zo met de (gemeentelijke) politiek bezig houden. Bru toog met een brede delegatie naar Middel burg: jong en oud, politiek geïnteresseerd en oprecht ver ontrust. Vertegenwoordigers van de bejaardensoos waren er, maar ook de hoogste groep van basisschool De Meerpaal. Al snel na vertrek kwam de stemming er al goed in bij de Bruenaars. Tbr hoogte van Oos- terland greep burgemeester Vogelaar de microfoon en at tendeerde de reizigers erop dat men nu door de gemeente reed waar men samen mee op weg wil. Commentaar van achter uit de bus: 'Mag die witte streep dan weg'. Hilariteit. Even voor de Stormvloedke ring werd in de bus alvast even geoefend op het Bruse volks lied. Wethouder en (vis- sers)koorlid J. Huizer fungeer de als voorzanger en dirigent. „En we zingen het niet in het Hollands zoals het op papier staat, maar natuurlijk op z'n Bru's", beslist Huizer. Twee keer werd het lied gezongen. In volle overtuiging. Niet veel later arriveerde de bus Bruenaars bij het Middel burgse Abdijcomplex. De Zeeuwse vlag en de Bruse vlag werden tevoorschijn gehaald en met burgemeester Vogelaar aan het hoofd begaf het gezel schap zich in optocht richting hoofdingang. Nadat de gasten onthaald waren op een kopje koffie werd vervolgens de Sta tenzaal 'bezet'. De leerlingen van De Meerpaal namen bezit van de perstribune terwijl waar anders de statenleden zit ten nu Bruenaars plaatsnamen achter de compleet met micro foon uitgeruste bankjes. Toen iedereen zat en men door Van Gelder welkom geheten was kreeg burgemeester Vogelaar het woord. In een korte maar krachtige toespraak onderstreepte hij nog eens de ondubbelzinnige uitspraak van de Bruse bevol king. „Geen apathie of doffe berusting in Bruinisse. Ons dorp heeft zich massaal uitge sproken tegen het provinciale herindelingsplan en men heeft tevens een deugdelijk en breed gedragen alternatief aangebo den. De bevolking van Bruinis se heeft gesproken zoals het Europees handvest voor de lo kale autonomie dit bedoelt. Democratischer kan het niet", aldus Vogelaar. Hij deed Van Gelder de suggestie aan de hand om de doos met daarin de ingevulde enquêteformulieren tijdens de vergadering van ge deputeerde staten waarin over de herindelingsplannen beslist moet worden op tafel te zetten. „Zij ontsiert niet en er klinken veel stemmen uit op." Commissaris van de Koningin Van Gelder begon zijn toe spraak met het uitdelen van vervolg pagina 2 KERKWERVE - Toen hij zijn intrede deed bij de dat hii brandweerman wilde zoek in. „Wanneei brandweer Kerkwerve was er nn«r «reen snrake van word®n. ."Ik.he.1? er nooit.zo het dorP woonde h KERKWERVE - Toen hij zijn intrede deed bij de brandweer Kerkwerve was er nog geen sprake van cursussen, hogedrukspuiten, een strakke taakverde ling en een geavanceerde brandweerauto. „De colle ga-brandweerlieden vertelden mij zo'n beetje hoe ik met de apparatuur moest omgaan. We werkten met brandweerslangen van vlas, die altijd een poos lek ten tot het materiaal was uitgezet door het vocht." J. M. van Langeraad uit Kerkwerve is ruim dertig jaar lid van de vrijwillige brandweer. In 1963 begon hij als aspirant-brandweerman bij het brandweerkorps Kerkwerve. Momenteel is hij (al weer vijftien jaar) commandant van de blusploegen Kerkwerve en Scharendijke die samen de brandweer Midden- schouwen vormen. Hoewel er in die periode heel veel is veranderd in de wereld van de vrijwillige brand weer, vindt van Langeraad dat één ding hetzelfde is gebleven. „De sfeer bij de brandweer is nog net als vroeger. Je hebt een band met elkaar. De brandweer is een vriendenclub, een sociaal gebeuren." dat hij brandweerman wilde worden. „Ik heb er nooit zo aan gedacht tot de fietsenmaker uit het dorp, Van den Hoek, er over begon. Hij was brandweercom mandant en nodigde me uit om bij de brandweer te komen." Van Langeraad ging op dat ver zoek in. „Wanneer je vlak bij het dorp woonde hoorde het er vroeger zo'n beetje bij dat je bij de brandweer ging. Dat was een sociale plicht." Het Kerk- werfse brandweerkorps be schikte in die tijd over een sim pele brandweerauto waarin al leen plaats was voor de man- Daarom vindt Van Langeraad het niet zo'n prestatie dat hij reeds dertig jaar actief is als brandweerman. „Door de ver trouwensband die je met el kaar hebt is het hartstikke leuk om daar bij te horen. Na tuurlijk is het ook heel leuk om een brand te blussen, om die uitdaging aan te gaan en die klus te klaren." Ondanks zijn enthousiasme was de 53- jarige brandweerman er niet van jongsaf aan van overtuigd Brandweercommandant Van Langeraad: ,,Een brandweerkorps moet één vriendenclub zijn". (Foto: Joop van Houdt). schappen. Achterop zat het pompje waarmee het water uit de sloot gepompt kon worden. „Je kreeg het alleen aan de gang wanneer je het met een paar man aanslingerde. De brandweerslangen van vlas konden alleen worden opge borgen wanneer zij goed droog waren. Daarom werden ze aan de kerktoren opgehangen." Oefenen was met die simpele middelen niet zo nodig. „Al leen al omdat het zo'n gedoe was om de brandweerslangen weer droog te krijgen." Het duurde nog tot 1969 voor de eerste cursus voor brandweer lieden werd gehouden. „Dat was in de brandweerkazerne in Zierikzee door de toenmalige Zierikzeese commandant C. Berrevoets." Van Langeraad behaalde op die manier zijn di ploma brandwacht tweede klasse en ontwikkelde zich verder binnen het Kerkwerfse brandweerkorps tot hij in 1978 de taak van brandweercom mandant moest overnemen van J. Landman. In de loop van de tijd rukte hij vele keren uit voor kleine en grotere branden en vanaf de ze ventiger jaren ook voor hulp verlening bij ongelukken. Al naar gelang de taken van de brandweer en het materiaal waarmee men werkte uitgroei de, nam ook het aantal cursus sen toe waaraan men moest deelnemen. „Er zat zoveel aan vast dat wc heel goed moesten vervolg pagina 2 ■Zolang er slachthuizen zijn zullen er veldslagen gevoerd worden. Tolstoj Eerst regen HET WEER In de nacht toenemende bewol king gevolgd door regen. In de middag een enkele opklaring. Mi- nimumtemp. rond het vriespunt, middagtemp. ±6 graden. Wind zuid, draaiend naar west, kracht 4. aan de kust af en toe krachtig, 6. Datum spoedoverleg over Bosnië nog steeds niet vastgesteld. De Bonte Knaagkever bivakkeert in stadhuis én No- belpoort. OBS De Schoener uit Brouwershaven staat deze week centraal in Uit de school geklapt. VOETBAL De junioren van Zierikzee maken weinig kans in de derde divisie B. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's AMSTERDAM - Aan de bezet ting van daklozenpension Zee zicht in Amsterdam is dinsdag ochtend rond 06.00 uur een ein de gekomen. Dat heeft een woordvoerder van de ongeveer 35 bezettende bewoners meege deeld. ZIERIKZEE - Maandag reed W. uit de gemeente Midden- schouwen op het Havenplein in Zierikzee met zijn personen auto tegen een lantaarnpaal. Het ongeluk gebeurde om on geveer 11.50 uur toen W. met zijn auto langzaam over het Havenplein reed. Hij zou daar bij een lantaarnpaal over het hoofd hebben gezien. Bij de aanrijding werden zowel de lantaarnpaal als de auto be schadigd. BURGH-HAAMSTEDE - Z. uit de gemeente Westerschou- wen maakte zich schuldig aan winkeldiefstal. Maandag werd hij in een super markt te Burgh betrapt omdat hij een aantal artikelen pro beerde weg te nemen. De poli tie maakte proces-verbaal op. BURGH-HAAMSTEDE - Bij een snelheidscontrole op de Krayesteinweg bij Haamstede registreerde de politie elf voer tuigen waarmee te hard werd gereden. De controle werd maandag ge houden van 17!30 tot 18.30 uur met behulp van radarappara- tuur. De automobilisten over traden de maximum snelheid van tachtig kilometer met snel heden die varieerden van 91 tot 111 kilometer per uur. IJZENDIJKE - Maandag werd een gewapende overval ge pleegd op een benzinestation aan de rondweg bij IJzendijke in Zeeuwsch-Vlaanderen. Om ongeveer 12.50 uur werd de exploitant van het benzinesta tion bedreigd door een man met een wapen die geld eiste. Hij verdween met een bedrag van enkele honderden guldens. Samen met een handlanger reed hij in een rode personen auto met een Belgisch kente ken in de richting IJzendij- ke/Biervliet. De regiopolitie Zeeuwsch-Vlaanderen is direct gestart met een onderzoek. Ge tuigen van de gewapende over val wordt verzocht contact op te nemen met het politiebureau in Oostburg. Telefoon 01170- 53156. I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- I Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnerpent. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr D kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. f 47,00 f 49,50 f 177,00 f 187,00 Dhr./mevr. adres plaats: postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar «O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. OQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1