Actie Frisse Lucht: een weekje vakantie voor kinderen Rijnmond Eeuwigheid contra vergankelijkheid vormt thema in Berichten in Blauw Drukke avond voor regio-ondernemers Werk Tien Heestermans in Bewaerschole Humanitas op zoek naar gastgezinnen Art Hotel Commissaris der Koningin te gast in Midden- schouwen Brouwse advies commissie praat over jeugdsoos Schietpartij in Terneuzen CONTROLE MAANDAG 7 FEBRUARI 1994 NR 25509 5 Tien Heestermans voor haar drieluik Berichten in Blauw. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Een adembenemend diepblauwe achtergrond waartegen door de tijd aangetaste zinken bladen omhoog lijken te dwarrelen. Zinken bladen met uitgewiste stukken tekst. Olieverf, zink en lood, daarmee heeft Tien Heestermans uit Noordgouwe haar Berichten in Blauw vormgegeven met als ach terliggende gedachte de tegenstelling tussen eeuwigheid en vergankelijkheid. Deze Berichten in Blauw, een drieluik plus een viertal schilderijen zijn tot en met woensdag 23 februari te zien in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Zaterdagmiddag opende Ton Brandenbarg, directeur van het Haagse museum Meerman- no Westreenianum (het museuem van het hoek) deze eerste solo-expositie van Tien Heestermans op Schou- wen-Duiveland. Neen, mystiek vindt ze zichzelf niet. Haar inspiratie put ze vooral uit de literatuur en dan in het bijzonder het werk van Arthur Rimbaud, Marguerite Yourcenar, Marquez en Ed Lee- flang. Bovendien is ze geboeid door tegenstellingen. Tegen stellingen tussen eeuwigheid en vergankelijkheid, tussen het spirituele en het materiële. Die tegenstelling heeft ze ver werkt in haar installatie Be richten in Blauw, een installa tie die bestaat uit een groot drieluik, drie grote olieverf schilderijen die op zich ook weer een drieëenheid vormen en een klein schilderij, de mu ze van Cahors, waarin metalen wikkels van wijnflessen zijn verwerkt. Berichten in Blauw is een installatie die door een uiterst sober gebruik van vor men een krachtige uitstraling heeft. Wie in de Bewaerschole binnenstapt raakt hoe dan ook gepakt" door die intense blauwtinten, waartegen zin ken platen als gewichtsloze ob jecten door de ruimte lijken te fladderen. Die Berichten in Blauw doen wellicht denken aan de zake lijkheid waarmee een nieuws lezer zijn berichten doorgeeft. Van die afstandelijkheid is vol gens Ton Brandenbarg echter geen sprake. Niet alleen omdat hij de kunstenares en haar werkgoed kent, maar ook ge zien zijn functie als directeur van het museum Meermanno Westreenianum, het museum van het boek, was hij gevraagd om tijdens de opening van deze expositie het werk van Heestermans toe te lichten. In dat werk speelt literatuur im mers een belangrijke rol. Rimbaud Veel inspiratie heeft de kunste nares uit Noordgouwe geput uit het gedicht l'Eternité van Arthur Rimbaud, een markan te Franse dichter die op jonge leeftijd stierf, maar die desal niettemin een oeuvre van groot formaat heeft nagelaten. Ook hijzelf was een man van tegen stellingen. Na een periode van intensief leven volgde voor hem een episode van verval. Behalve teksten van Rimbaud zijn in haar werk ook teksten verwerkt van Yourcenar, Mar quez en Ed Leeflang, de man die jaren in Zierikzee woonde en werkte. Naar aanleiding van de dood van een collega schreef Leeflang De vakge noot, waarin kwetsbaarheid, vergankelijkheid en hoop el kaar afwisselen. Behalve dat Tien Heestermans gèboeid is door literatuur heeft ze volgens Brandenbarg ook iets met drieluiken. Berichten in Blauw, het drieluik dat nu in de Bewaerschole te zien is, is niet het enige drieluik van haar. Eerder werden in onder meer Rotterdam en Middel burg kleinere drieluiken (Voya ge Nocturne en l'Eternité) van haar tentoóngèsteld. Die drie luiken vormen volgens Bran denbarg de symbolische uit drukking van het volmaakte, het verwijst immers naar har monie. Kleur en vorm beelden het thema, de tegenstelling tussen eeuwigheid, en vergan kelijkheid uit. Het diepe, in tense blauw symboliseert het tijdloze, het universum. De ra felige zinken platen waarin heel vaag nog wat flarden tekst te ontdekken zijn geven de ver gankelijkheid weer, want zegt Tien Heestermans „ook com municatie vervliegt". Behalve het drieluik bestaat de expositie nog uit drie grote olieverfschilderijen, waarop stukken onleesbare tekst zijn afgebeeld, eveneens tegen die intrigerende blauwe achter grond. Deze schilderijen zijn geplaatst op loden sokkels en voorzien van loden lijsten. Die sokkels heeft Heestermans doelbewust gekozen om te voorkomen dat haar werken iets theatraals zouden krijgen. Met die loden lijsten geeft ze aan dat de eeuwigheid niet zonder meer toegankelijk is. Door die begrenzing blijft de mens vaak gekluisterd aan het aardse bestaan. Dat spannings veld tussen eeuwigheid en ver gankelijkheid wordt in haar werk versterkt door een uiterst spaarzaam maar wel uitge kiend gebruik van vormen. Niet iedereen zal die tegenstel ling zo bij de eerste oogopslag zien. Berichten in Blauw is vol gens Brandenbarg dan ook niet bij voorbaat een open boek. Het is een boek waar je even de tijd voor moet nemen, dan laat het je niet meer los. De expostitie in de Bewaer schole is de eerste solo-exposi tie van Tien Heestermans op Schouwen-Duiveland. Wel deed ze in 1991 mee aan een groepsexpositie in galerie Ga lerij, de expositieruimte van de regionale scholengemeen schap. Verder exposeerde zij onder meer in Rotterdam, Eek- lo, Schiedam, Sommelsdijk, Amsterdam, Assenede en Mid delburg. Haar werk maakt ook deel uit van de artotheken in Rotterdam, Middelburg en Bergen op Zoom. Berichten in Blauw is tot en met woensdag 23 februari te zien in de Be waerschole en wel op werkda gen van 13.30 tot 16.30 uur. ZIERIKZEE - Frisse lucht happen, even op adem ko men in een ander gezin. Die mogelijkheid biedt Hu manitas aan kinderen uit het Rijnmondgebied. Kin deren tussen de zes en twaalf jaar die onder moeilij ke omstandigheden opgroeien. Voor het eerst dragen dit jaar ook de afdelingen Schouwen-Duiveland, Walcheren en de Bevelanden hun steentje bij aan de ze actie door het werven van gastgezinnen, die be reid zijn om deze kinderen een weekje vakantie te bieden. De actie Frisse Lucht van Hu manitas mag dan voor Zeeland nieuw zijn, voor Drenthe is het een jaarlijks terugkerend iets. Al meer dan vijftien jaar kun nen kinderen uit het Rijn mondgebied een weekje met vakantie in Drenthe. Aanvan kelijk waren dat kinderen met aandoeningen aan de luchtwe gen. Van lieverlee heeft de doelgroep zich verbreed en ko men ook andere kinderen in aanmerking voor zo'n weekje vakantie in een gastgezin. Kin deren die door sociale, finan ciële. lichamelijke en/of gees telijke omstandigheden in de knel dreigen te raken en die zo'n weekje er-tussen-uit hard nodig hebben om even bij te tanken. Dit jaar kan dit ook in Zeeland. De afdelingen Wal cheren, de Bevelanden en Schouwen-Duiveland zijn dan ook driftig op zoek naar gastouders die bereid zijn om zo'n vakantiekind een weekje onbezorgd vakantieplezier te geven. Dit jaar is daarvoor de week van 2 tot 9 juli uitgeko- Welke Rijnmond-kinderen in aanmerking komen voor een weekje Frisse Lucht wordt door een coördinator van Hu manitas in Rotterdam bepaald in samenwerking met de scho len, het maatschappelijk werk, schoolartsen en medische dag verblijven. De verschillende Humanitasafdelingen zorgen op hun beurt voor het werven van de gastgezinnen. Alleen op Schouwen-Duiveland zijn al minstens vijftien gastgezinnen nodig om deze kinderen voor een week onder te brengen. Het aanbod is immers groot. De gezinnen die zich als gastge zin hebben aangemeld worden door de Humanitasmedewer- kers bezocht zodat deze een beeld van het gezin krijgen maar ook om na te gaan of het gezin een bepaalde voorkeur voor een kind heeft. Dit is no dig om ongewenste verrassin gen voor zowel het gezin als het kind zoveel mogelijk te voor komen. Tips Voor het welslagen van die va kantieweek is het belangrijk dat gastouders zich ervan be wust zijn dat het opnemen van een vakantiekoter in het gezin weieens wat aanpassing vraagt. Wie alleen rozegeur en maneschijn verwacht loopt de kans zijn neus te stoten, het kind heeft immers zijn eigen achtergrond. Om de gastouders zoveel mogelijk ter wille te zijn verstrekt Humanitas ook over zichten met allerhande prakti sche tips. Een daarvan is om zo min mogelijk contact met de ouders van deze kinderen te zoeken. Het uitgangspunt van actie Frisse Lucht is het kind een onbezorgde vakantie bie den. Ook wordt ontraden om de kinderen dure of grote ca deaus te geven. Dit omdat dat weieens sneu kan zijn voor de broertjes en zusjes van het kind. Verder wordt van de gastouders verwacht dat ze hun vakantiekind in Zierikzee op halen en ook weer terugbren gen. Mochten er ondanks alle tips toch problemen rijzen tij dens het verblijf dan kan het gastgezin altijd terugvallen op een contactpersoon van Huma nitas. Wie meer informatie over de actie Frisse Lucht wil of wie zich als gastouder op wil geven kan contact opnemen met A. J. Collet, telefoon 01110- 13024. AMSTEERDAM - Vier verdie pingen van het Hilton hotel in Amsterdam worden van 9 tot en met 13 februari omgedoopt tot Art Hotel. In de zestig ka mers die het kunsthotel rijk is zullen galerieën uit vooral Ne derland, Canada en de VS hun jonge kunstenaars presente ren. Het Hilton telt in totaal 275 kamers. MIDDENSCHOUWEN - De Commissaris der Koningin in Zeeland, drs W. T. van Gelder brengt maandag 14 februari een bezoek aan Middenschou- wen. Rond 12.30 uur wordt hij in het gemeentehuis in Scha- rendijke ontvangen. Een kwartier later (12.45 uur) volgt een gesprek met het colle ge van b en w, waarna Van Gel der omstreeks 14.30 uur aan zijn rondrit door de gemeente begint. In de route zijn twee be drijfsbezoeken opgenomen. Zo neemt de commissaris een kijkje bij duikcentrum Mathij- sen en bij de witlofkwekerij De Kok aantle Tbllersweg. Ook het haventje van Flaauwers en de inlagen zijn in de route op genomen. Na terugkeer in Scharendijke (16.30 uur) ont moet de commissaris in de Put- meet de raadsleden van Mid- denschouwen. Omstreeks 17.30 uur keert Van Gelder dan weer huiswaarts. BROUWERSHAVEN - De oprichting en huisvesting van een nieuwe Brouwse jeugdsoos The Trump. Daarover brengt de Brouwse adviescommissie algemene zaken advies uit tij dens een openbare vergade ring die donderdag 10 februari wordt gehouden in het stad huis te Brouwershaven. Het initiatief voor de jeugd soos is afkomstig van een aan tal Brouwse jongeren. Zij heb ben de gemeente gevraagd om een onderkomen voor hun soosactiviteiten. Daarbij wordt gedacht aan de boven verdieping van het Tbnnenma- gazijn. Op de agenda van de vergadering staat verder de be leidsnota Herziening Be heersstructuur Dorpshuizen en de herindeling van de gemeen ten op Schouwen-Duiveland en Walcheren. Ook komt een eva luatie van het beleid ontwikke lingssamenwerking aan de or de. De vergadering kan door ie dere belangstellende vanaf de publieke tribune worden ge volgd. Aanvang van de verga dering 19.30 uur. Voorlichting over bedrijfsopvolging ZIERIKZEE - Een volle zaal in Mondragon in Zierik zee demonstreerde afgelopen dinsdag de belangstel ling van de ondernemers voor het onderwerp opvol ging. „Naast fiscale aspecten gaat het er vooral om het voortbestaan van het bedrijf veilig te stellen. Het gaat immers om een levenswerk." Dat betoogde drs. G. A. M. Rood van de ING Bank tijdens een bij eenkomst die georganiseerd was door de Schipper Groep, accountants en belastingadviseurs, en de ING Bank Midden Zeeland. ING Bankdirecteur C. P. Lin- nenbank sprak namens de or ganisatoren zijn tevredenheid uit over de grote opkomst. Veel ondernemers en hun beoogde opvolgers waren op de uitnodi ging ingegaan van de Schipper Groep en de ING Bank. Het moment van opvolging bete kent een mijlpaal in de ge schiedenis van elk bedrijf. Dat heeft niet alleen ingrijpende gevolgen voor de organisatie, het management en de finan ciering, maar met name ook voor de belastingen. Afreke nen van een overdracht heeft dermate veel haken en ogen dat goed advies onontbeerlijk is. De vele mogelijkheden om zo fiscaal vriendelijk mogelijk de overdracht te regelen kwamen aan bod tijdens inleidingen van de specialisten drs. L. P. A. Cleiren, hoofd fiscale afdeling, en mr. K. A. M. Stoffels, be lastingadviseur van Schipper Accountants in Zierikzee. Zij gingen in op het overdragen van een firma van de ene gene ratie op de volgende. Dat kan met afrekening van de waarde van het bedrijf, maar ook 'ge ruisloos'. In het laatste geval worden de verplichtingen doorgeschoven naar de toe komst. Gaat het om een B.V. dan gelden andere voorschrif ten. De laatste sprekers, drs. G. A. M. Rood, Hoofd Ondernemers- voorlichting van ING Bank in Amsterdam, schetste in een vloeiend betoog de belevings wereld van de ondernemers. Kleinere en middelgrote be drijven worden gekenmerkt door het feit dat vrijwel alles besloten moet worden door de ondernemer zelf. Hij is de on dernemer en tegelijk de onder neming. Met alle mogelijkhe den zoals een enorme inzet, maar ook beperkingen. Voorzitter Linnenbank leidde vervolgens op geroutineerde wijze een forum dat de vele vragen uit de zaal beantwoord de. Met de aankondiging dat over deelthema's verder zal worden gesproken op vervolg- bij eenkomsten te weten op dinsdag 1 maart over Bedrijfs opvolging bij de B.V.'s, op dins dag 8 maart over Samenwer king in de man/vrouw-firma, op dinsdag 15 maart over Be drijfsopvolging bij de Een manszaak of firma, op woens dag 16 maart over Aandeelhou der/directeur van de B.V. en op dinsdag 22 en/of 29 maart over Hoe zakelijk bent u privé? TERNEUZEN - Vrijdagavond werd een 22-jarige man uit Rotterdam in een café in het Zeeuwsch- Vlaamse Terneuzen beschoten door zijn 22-jarige neef uit Terneuzen. De Rotterdammer werd gewond aan het rechterbeen. Aanleiding voor het schietinci dent was een woordenwisse ling tussen de Rotterdammer en de 24-jarige broer van de schutter. Daarbij ontstond een handgemeen waarbij de 24-ja- rige man zodanig werd gewond dat hij met ernstig hoofdletsel naar het ziekenhuis in Brugge moest worden overgebracht. Toen zijn 22-jarige broer dat hoorde zocht hij zijn Rotter damse neef op die naar een café was gevlucht en loste twee schoten op hem. Het eerste schot miste, maar het tweede doorboorde zijn rechterbeen. De gewonde Rotterdammer werd overgebracht naar het zie kenhuis in Tbrneuzen. clb Als ik in de kille vroege morgen aan de rand van het zwembad state bibberen zie ik vanuit het water de ogen op me gericht: een vreem de eend in de bijt. Maar zodra ik de sprong in het diepe gewaagd heb zwemt een katholieke zangeres naar me toe. Ze heet me hartelijk welkom in het gilde van de vroege vissen. Het zijn echter geen dartelende jonge visjes meer die in het water heen en weer schieten. 'Ach' zegt de katholieke vis, 'we zijn hier allemaal op doktersadvies, hoor'. En zo worden de baan tjes getrokken. De dames aan de ene kant en de heren aan de andere kant. Want zo is dat nu eenmaal. 'Het is hier net de kerk van vroeger' zegt de katholieke vis. Dat was vroeger bij jul lie toch ook zo?' Zo zwemmen en zwammen we in alle rust. Geen duikende jongelui over je heen waarvan je water in je ogen krijgt. Geen tenen die wild in je gezicht trappen. Geen leerlingen die je aan je benen naar beneden trekken. Het is 'strek- ken-spreid-sluit'ineen adagio tempo terwijl je vriendelijk links en rechts knikt: 'Goedemor gen, mevrouw. Goedemorgen, meneer'. Terwijl ik me afdroog besef ik de zegen dat mensen elkaar controleren. Stel je voor dat er geen dirigent was die de orkestleden op de vingerstikte. Bach en Beethoven zouden stel selmatig vermoord worden. Stel je voor dat er geen juffrouw was die controleert of het kind het werk goed gemaakt heeft. Stel je voor dat er geen dokter was die zou zeggen: Beste Marzas, spring jij maar eens elke morgen vroeg in het water van Onderdak, dan kun je uiteindelijk langer stukjes schrijven in de Nieuwsbode. Aan de overkant hoor ik in een kleedhokje een vrouwtjesvis een liedje uit de oude doos galmen. 'Wat fijn dat mensen ge controleerd worden' glimlach ik en kam m'n natte haren voor de spiegel. Vrolijk rijd ik naar Flakkee naar m'n school vol met bakvissen en ander gespuis. Maar even voor Oude-Tonge verschijnt er een agent op de weg die me gebiedt te stoppen. Een algemene verkeerscontrole! Een woord dat ik niet mag publiceren komt in me op. In een flits besef ik dat ik nog steeds deel drieniet op de voorruit geplakt heb. Kunnen die jon gens niet beter boeven vangen dan onschul dige muzikanten? Maar er is geen weg terug. Ik zit in het net ge vangen. Als ik het raampje opendraai is er ineens een vonk van herkenning. Dat is die jongen uit de MAVO 3 van jaren geleden! Hoe vaak heb ik die niet op z'n sodemieter gegeven omdat hij zat te donderjagen. 'Dag Kees' probeer ik. Maar nu zijn de rollen omgedraaid. Nu gaat hij z'n oude muziekleraar controleren. Nu kan hij met een fikse prent revanche nemen voor het strafwerk dat ten onrechte jaren geleden in z'n maag is gesplitst. 'Ah, meneer Marzas' roept de agent.U gaat zeker naar school om de kin dertjes muzikaal te maken.' Ik knik en de ge vangen vis begint wat te spartelen: 'De bel gaat over tien minuten, Kees....'. 'Nou rijdt u dan maar door naar school'. Hij werpt de vangst weer in het water. Dankbaar start ik de wagen. 'Maar wel even het gordeltje vastma ken'. Ik kijk naar beneden en wordt vuurrood. 'Ja agent, bedankt hoor!' Toch vervolg ik mijn reis met vreugde. Uitein delijk kom ik bij school aan waar een MAVO 3- klas met lieve en ondeugende leerlingen op me staat te wachten. Later zullen ze mij be keuren en mij de les lezen. Later zullen ze me een injectie geven of m'n billen wassen. Later geven ze me een handje in de Cornelia. 'We gaan even het huiswerk controleren'. Maar ik was nog nooit zo'n aardige leraar ge weest. MARZAS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5