Midwinterfeest, een gezellig dansfeest voor jong en oud(er) Een op vijf inwoners van Bru en Westerschouwen is 65-plus iH:1: "m m\± Asielzoekerscentrum zoekt vrijwilligers Het is net een bruiloft, alleen het bruidspaar ontbreekt Zeeland meest vergrijsde provincie I t! Diefstal decoupeer- machine uit auto Diefstal bromfiets Gestolen personenbus gevonden Diefstal sanitair en huis telefoon Waterstaat wil praten over wegen Vergadering commissie financiën/ onderwijs MAANDAG 7 FEBRUARI 1994 NR 25509 3 De liefhebbers van een foxtrotje en een walsje ontmoetten elkaar zaterdag tijdens het eerste Zierikzeese Midwinterfeest. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Zierikzee heeft er een nieuw fenomeen bij, het Midwinterfeest. Een ouderwets gezellig dans feest dat zaterdagavond voor het eerst in de Concertzaal werd gehouden. Een initiatief waarvoor niet alleen grote belangstelling van zowel jong als oud bestond, maar waaraan ook ziekenomroep Nomen Nescio zeker goede herinneringen bewaart. Alvorens de beentjes van de vloer gingen kreeg Ap Bongers van Nomen Nescio immers een cheque van vijfhonderd gulden, de opbrengst van dit dansfestijn. „Er is altijd wel een reden om uit de band te springen en feest te vieren." Die woorden van burgemeester mr J. J. P. M. As- selbergs bij de opening van het eerste Zierikzeese Midwinter feest moeten ook Frans van Aken en Roel Jansen door het hoofd hebben gespeeld' toen ze op een gegeven moment op het idee kwamen om in hartje win ter een echt onvervalst dans feest'te organiseren. Een beetje levenün de brouwerij doet Zie rikzee zeker in de wintermaan den geen kwaad vonden ze. Het feest dat ze voor ogen hadden zou een beetje moeten lijken op de vroegere Zomeravondfees ten, feesten waarbij Zierikzee zich massaal waagde aan een pittig foxtrotje of een zwierige wals. Aan zoiets zou zeker behoefte bestaan, want wie de leeftijd van de disco is ontgroeid, heeft tegenwoordig weinig mogelijk heden meer om op de dans vloer uit zijn bol te gaan. Het feest zou bovendien voor ieder een toegankelijk moeten zijn en dus werd de entreeprijs vastgesteld op een niveau van jaren geleden; een rijksdaal der. Dat kon omdat de organi satoren, die inmiddels verster king hadden gekregen van Rob Vaillant veel steun van het be drijfsleven kregen, waardoor de kosten tot een minimum be perkt bleven. Die gedachte om een ouder wets gezellig dansfeest te orga niseren bleek een schot in de roos. In nog geen drie weken tijd waren de 350 toegangs kaarten weg. 't Is zaterdag avond dan ook behoorlijk druk in de Concertzaal die voor deze avond in een heuse ballroom was omgetoverd: een glimmen de dansvloer met eromheen wat zitjes, een podium en uiter aard een barretje. Want dansen maakt nu eenmaal dorstig. Die zitjes zijn gelijk bij aanvang van de avond al in beslag geno men en dus moeten de laatko mers het doen met een staan plaats. Iets dat niet iedereen even leuk lijkt te vinden. Het is een kwestie van aanpassen, zoals de burgemeester in zijn openingswoord zegt en dat te kunnen is ook een kunst. De meesten echter laten zich hier door niet uit het veld slaan. Ze ker voor de wat oudere Zierik- zeeënaren, die volop aanwezig zijn, is het al weer zo lang gele den dat ze konden genieten van een dansfeest dat ze deze „kin derziekte" (te weinig zitjes) er graag voor over hebben. Wat ze willen is gewoon een gezellig avondje met lekkere muziek, een dansje, een drankje en een babbeltje. Want ook dat laatste hoort erbij, zeker als je weer, oude bekenden ziet. Stoepeschietersfeest Wat dat betreft ademt het eer ste Midwinterfeest volgens Rob Vaillant een beetje de sfeer van een reünie. Een reü nie voor jong en oud, want vol gens Vaillant loopt de leeftijd uiteen van een jaar of zestien tot ruim zeventig. Onder het publiek ook een groepje dames van de UW dat deze avond „een avondje uit" is. Om het publiek alvast een beetje in de sfeer te brengen zet Maarten Bruynes om 19.30 uur de toon met wat pittige jazzy klanken. Voor deze speciale gelegenheid heeft de musicus zich omringd met een jazzcombo, bestaande uit leden van de andere bands. Na deze swingende introductie is dan het grote moment aange broken dat burgemeester As- selbergs het feest mag inwij den. Dat het in de wintermaanden in Zierikzee een beetje doods is bestrijdt de burgemeester, het bruist volgens hem in die maanden van de verenigingsac tiviteiten. Dat neemt niet weg dat hij het initiatief van Frans van Aken en Roel Jansen ten zeerste toejuicht. Niet alleen omdat dergelijke initiatieven een stad doen leven, maar ook omdat „er altijd wel een reden voor een goed feest is, feesten zijn immers zo oud als de we reld." Asselbergs erkent dat er behoefte aan zo'n feest voor de eigen bevolking is. Van hem mag het Midwinterfeest dan ook een.traditie woi'den, maar dan als 't kan graag onder de naam Stoepeschietersfeest. Nomen Nescio Met deze woorden is het officië le gedeelte nog niet ten einde, want ook de opbrengst van de ze avond moet nog worden overgedragen aan ziekenom roep Nomen Nescio. Een goed doel dat op aanraden van bur gemeester Asselbergs is uitge kozen, gezien het vele werk dat de ziekenomroep verzet. Als blijk van waardering daarvoor ontvangt Ap Bongers van No men Nescio een cheque van vijfhonderd gulden. Dat be drag komt goed van pas bij de aanschaf van onder meer CD's. Na al die woorden en plichtple gingen beginnen de dansbenen de kriebels te krijgen en dus wordt de microfoon gauw af gestaan aan de band Magnum, die moet het juiste sfeertje erin zien te brengen. Evenals de twee andere bands, het Delta Combo en het Cocktail Combo. Genoemde bands brengen deze avond een uitgebreid repertoi re van dans- en stemmingsmu ziek, waarop het goed foxtrot ten en walsen is. En als ieder een even op adem moet komen, dan zijn er Mario de Gooche laar en dansschool Kramer c^ie het publiek bezighouden met raadselachtige trucs en werve lende dansen. Na middernacht als de nette schoenen zijn gaan knellen en de niet meer zo jon ge benen vermoeid raken heb ben de musici nog een verras sing in petto: ....even wach ten....pizza! Het pizzalied waarmee dit eerste Midwinter feest in ieder geval wel carna valesk wordt afgesloten. ZIERIKZEE - Het aantal Zeeuwen van 65 en ouder is in 1992 met 1% toegenomen. Begin '93 waren er 57.508 65-plussers. Dit is 16% van de totale bevol king. Hiermee is Zeeland de meest vergrijsde pro vincie van Nederland. Die vergrijzing doet zich het sterkste voor in gemeenten als bij voorbeeld Brui- nisse en Westerschouwen. Daar is een op de vijf in woners 65 of ouder. Aan die toenemende vergrijzing komt vooralsnog geen verandering. Dit meldt de Stichting voor Volksgezondheid Maatschappelijke ontwikkeling en Cultuur (VMC)-Zeeland in haar sta tistisch overzicht Ouderen in Zeeland. In Zeeland woonden begin '93 57.508 65-plussers. Het hoogste percentage ouderen (16.8%) is te vinden in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Maar ook op in Noord- Zeeland (Schouwen-Duive- land/Tholen/Sint Philipsland) is het percentage 65-plussers aanzienlijk (16.2%). Het laagste percentage ouderen is te vinden in Midden-Zeeland (15.4%), maar nog altijd ligt dat percentage boven het lan delijke cijfer (13.0%). Relatief veel senioren zijn te vinden in de gemeenten Bruinisse (237) en Westerschouwen (602). Sa men met Wissenkerke, Kortge- ne, Domburg, Oostburg, Aar denburg en Sluis zijn deze de meest grijze gemeenten in Zee land. Het aandeel senioren op de totale bevolking zal de ko mende tien jaar nog toenemen, zodat het percentage ouderen in Zeeland ook tot na de eeuw wisseling boven het landelijk gemiddelde blijft. Dubbele vergrijzing Behalve dat er in Zeeland rela tief meer ouderen wonen, zijn de ouderen ook relatief ouder (dubbele vergrijzing). Het aan deel 75-plussers (hoogbejaar den) is de afgelopen vijf jaar - 5 i Si Eenzaam is de oudere fietser in Zeeland niet, want Zeeland spant de kroon wat betreft het aantal ouderen. (Foto: Joop van Houdt). geleidelijk aan toegenomen. Dat komt in hoofdzaak door de groei van het aantal hoogbe jaarde vrouwen. Alleen op Schouwen-Duiveland waren er begin '93 2434 hoogbejaarden, onder wie 54 95-plussers. Pro centueel gezien heeft Schou wen-Duiveland samen met het platteland van Walcheren de meeste 95-plussers. Wat de komende vijf jaar be treft verwacht de Stichting VMC dat het aandeel 65 plus sers op de totale bevolking zal toenemen. Aangenomen wordt dat het percentage oudere man nen in Noord-Zeeland per 1 ja nuari 1998 14,6% bedraagt. Voor oudere vrouwen zal dat uitkomen op ongeveer 18,5 Verzorgingshuizen Tegenover-die toename van het aantal vooral oudere senioren staat de afname van het aantal beschikbare plaatsen in ver- zorgings- en verpleeghuizen. Begin '93 waren er voor elke honderd Zeeuwse 75-plussers zestien plaatsen beschikbaar. Dat aantal is in Noord-Zeeland de laatste vijf jaar achtergeble ven in vergelijking met Mid den-Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen. Op Schouwen- Duiveland/Tholen en Sint Phi lipsland waren er 14,3 verzor gingsplaatsen per 100 75- plussers. Al met al ligt het aan tal beschikbare plaatsen in verzorgingshuizen lager dan het landelijk gemiddelde. Dit verschil is de laatste vier jaar alleen maar groter geworden. In de nota Ouderenzorg van de provincie wordt ervan uitge gaan om het aantal plaatsen in de komende jaren nog eens met tien procent te verminderen. In het jaar 2003 zijn er dan 12,4 verzorgingsplaatsen per hon derd hoogbejaarde Zeeuwen. Dit betekent een teruggang van 22,5%. BRUINISSE - In de nacht van zaterdag op zondag werd aan de Hageweg te Bruinisse inge broken in de personenauto van K. uit Mönchengladbach. De dieven kwamen het voer tuig binnen door een raampje in te slaan. Ze gingen er van door met een radio-cassettere corder uit de auto en een decou- peermachine en ander gereed schap uit de kofferbak. ZIERIKZEE - De K. uit Zierik zee deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn brom fiets. Hij liet het voertuig zaterdag avond noodgedwongen achter op de carpoolplaats naast de Rijksweg N59 bij Serooskerke, omdat hij pech had gekregen met de bromfiets. Then hij daar zondag om ongeveer 12.45 uur terug kwam om zijn voertuig op te halen bleek de bromfiets ontvreemd te zijn. Het gaat om een 24 jaar oude, donkergroene Batavus. ZIERIKZEE/FIJNAART - Bij een benzinepomp in Fijnaart trof de politie donderdag om streeks 08.00 uur het personen- busje van L. uit Zierikzee aan. Deze bus was eerder die nacht in Zierikzee gestolen. In de buurt van de bus trof de politie G. uit Zierikzee en de Roemeen T. aan. Ze werden aangehouden en overgedragen aan de politie op Schouwen- Duiveland. Bij het verhoor ont kenden beiden iets met de ge stolen auto te maken te heb ben. Na onderzoek kwamen ze vrijdag weer op vrije voeten. Wel is proces-verbaal opge maakt. BRUINISSE/ZIERIKZEE Van den B. pit Den Bommel kwam dit weekeinde tot de ontdekking dat in de nacht van donderdag op vrijdag een aanzienlijke hoeveelheid sani tair is ontvreemd uit een in aanbouw zijnde woning aan het Grevelingenhout in Brui nisse. Onbekenden ontvreemdden in die nacht voor vijfduizend gul den aan mengkranen, douche koppen, wastafels en ander sa nitair. Ook J. uit Zierikzee kreeg dit weekeinde ongenode. gasten op bezoek. Zij gingen aan de haal met een huistele foon die in een metalen kast lag. Deze inbraak werd ge pleegd op het bedrijfsterrein aan de Oosthavendijk. ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat wil op korte termijn met de vereniging van burgemeesters, wethouders en secretarissen op Schouwen-Duiveland ko men praten over de wegenpro- blematiek. Dat antwoordt hoofdinge nieur-directeur C. de Reu op een verzoek van de vereniging om meer aandacht voor de weg Bruinisse-Zierikzee-Haam- stede. De Reu is het eens met de vereniging dat deze weg uit het oogpunt van verkeersveilig heid aanpassingen behoeft. Maar overleg hierover heeft pas zin als er zekerheid bestaat over de Westerschelde Oever verbinding, antwoordt De Reu. Verwachting tJm vrijdag 11 feb. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 5 graden Windkracht west 4 Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 feb. Zon op 08.07, onder 17.36 Maan op 06.32, onder 15.39 Nieuwe Maan: 10 feb. (15.31) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een zwakke rug van hoge- luchtdruk bepaalt morgen het weer j in Nederland. Het blijft dan nog rustig weer. Vannacht is er weinig wind en omdat er ook opklaringen zijn is er kans op mistbanken. De minimumtemperatuur wordt onge veer 1 graad boven nul. Aan de grond kan het plaatselijk vriezen zo dat in de ochtend met gladheid re kening moet worden gehouden. Overdag schijnt de zon af en toe en het blijft de hele dag droog. De tem peratuur is 's middags ongeveer 5 graden. De wind waait uit uiteenlo pende richtingen en is zwak tot ma tig van kracht. Woensdag komt er een einde aan het rustige weer. Van het westen uit nadert een storing die het begin is van een wisselvallig weertype tot aan het weekeinde. Er komt een flinke westelijke stroming op gang en van tijd tot tijd valt er re gen. De temperaturen bereiken in de middag waarden van ongeveer 5 graden, 's Nachts daalt het kwik tot dicht bij het vriespunt. Voor nieuw project BURGH-HAAMSTEDE - In het Asielzoekerscen trum in Burgh-Haamstede wordt per 1 april gestart met een nieuw project. Een van de onderdelen van dit project is dat bewoners van het centrum met be hulp van schriftelijk studiemateriaal en materiaal op cassette zelfstandig Nederlands kunnen leren. Voor dit project worden vrijwilligers gezocht die kunnen zorgen voor een stukje begeleiding tijdens deze zelfstudie. schikbaar, zodat bewoners zichzelf op de hoogte kunnen houden over de situatie in hun thuisland. Bewoners van het centrum tot 18 jaar volgen ieder, afhanke lijk van de leeftijd, hun oplei ding in het basisonderwijs en voortgezet onderwijs. Aan de mensen ouder dan 18 jaar wordt binnen het centrum Ne derlandse les aangeboden. In de praktijk blijkt dat veel be woners naast hun lessen op school of in het centrum be hoefte hebben aan een vorm van zelfstudie, Speciaal voor deze zelfstudie wordt binnen het centrum een leslokaal vrij gemaakt waar bewoners op vaste tijden kunnen studeren. Benodigde materialen als woordenboeken, taaicassettes zijn in het lokaal voorhanden. Op de leestafel in dit lokaal is tevens een aantal buitenlandse kranten en tijdschriften be- Om het project goed te doen slagen is het Asielzoekerscen trum op zoek naar vrijwilli gers die, tijdens de uren dat het leslokaal geopend is, kunnen zorgen voor enige begeleiding bij het maken van het huis werk. Wie geïnteresseerd is in dit vrijwilligerswerk kan con tact opnemen met de sectie In troductie van het centrum, te lefoon 01115-2800. In een per soonlijk gesprek met de vrij williger kan bepaald worden wat zijn/haar werkzaamheden worden en besproken worden op welke tijden hij /zij beschik baar is. NIEUWERKERK - De Duive- landse commissie onderwijs komt donderdag 10 februari in vergadering bijeen in het ge meentehuis in Nieuwerkerk. Deze vergadering begint om 16.30 uur. Een van de agendapunten voor deze vergadering is het vast stellen van een bedrag van ruim negenduizend gulden voor het uivoeren van taxaties van eigendommen. Dit is nodig voor de verzekeringen. Verder moet de commissie zich ook uitspreken over een krediet dat nodig is voor de voorbereidin gen voor de aanleg van een bergbezinkstation in Ouwer- kerk. De jaarrekening '92 van het Streekarchivariaat Schou- wen-Duivelkand en Sint Phi lipsland, de begroting voor '94 van de Stichting Besthwerk en het vaststellen van de over schrijdingen '85-'90 voor het basisonderwijs komen deze vergadering eveneens aan bod. ZIERIKZEESCHEO NIEUWSBODES! Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nou weiand Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551 Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3