Boutros Ghali vraagt om luchtaanvallen Serviërs Ruim twintig gewonden bij treinongeval in Den Haag D66 wil 2,5 miljard extra bezuinigingen Recordaantal deelnemers bij Strao in Renesse Na bloedbad zaterdag op markt in Sarajevo Gevangene moet gaan verdienen Meer bezoekers en meer geld Filmfestival Rangerende locomotief ramt intercity Lasten van werkgevers lager door meevaller Kappers in actie tegen zwartwerkers fbuf£<£ ■7JM! mottwm. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE het keuren van de paarden moeten de dames De Korte, Van Oosten en Krijger ook nog eens vaststellen welk kind het meest origineel verkleed is. Die eer van moeders mooiste komt uiteindelijk Kimberley de Hamer toe, gevolgd door Christa Krijger (tweede) en Saskia Everaers (derde). Kinderen die nog te jong zijn voor een rit op de rug van een echt paard kunnen hun geluk beproeven bij het ringsteken vanaf de rug van een kabel- paard, dat via een monorail op en neer beweegt. Dat kabel- paard blijkt de knaller van de ze Strao. Zeker wanneer een kind de ring mist en een regen van confetti op de pnfortuinlij- ke ringsteker neerdaalt. Kam pioen kabelpaard-ringrijder deze dag is Ramon van de Vel de. Op de voet gevolgd door Da niel van de Palm en Remo van Hengel. Voor hen is er een be ker. Natuurlijk zijn er ook kin deren die het liever op de rug van een echte pony proberen. Daarvoor heeft manege Grol een paar pony's beschikbaar gesteld. Bij het pony ringste ken blijkt Mariska de Vrieze de beste. Als tweede eindigt Christa Krijger, terwijl Maart- je van de Bos derde wordt. Popvedette Hiermee zijn de activiteiten voor de kinderen nog niet ten einde. Na het ringsteken met paarden, waarbij Irene van de Schraaf na een spannende strijd Menno van Goor (twee de) en Frank Jachmann (derde) achter zich laat verplaatst het feestgedruis zich naar het Wa pen van Renesse. Daar hebben zich heel wat ouders, opa's en oma's en andere familieleden en kennissen verzameld om te zien hoe hun kroost zich als een ware popvedette ontpopt tij dens de miniplaybackshow. De hele top 40 passeert zaterdag middag zo'n <beetje de revue. Uiteindelijk blijkt Renate van de Palm de beste van de zeven deelnemers. Haar vertolking van Nog een kans van Vera Mann scoort hoog. Maar ook de gelegendheidsformatie van Jo- sien Provoost, Remo van Hen gel, Stefanie Fennet en Christi- aan Overweel gooit met haar house-hit hoge ogen waardoor ze uiteindelijk als tweede ein digen, gevolgd door Loes Krij ger die voor deze gelegenheid in de (schubben)huid van de kleine zeemeermin is gekro pen. Flessenpost Prijzen zijn er deze middag ook voor Saskia Everaers, Maartje van de Bos en Anne Roest. Hun fles die zij in het kader van de flessenpostwed strijd in zee hebben geworpen is in Denemarken teruggevon den, waarbij de fles van Saskia de grootste afstand heeft afge legd. Haar fles is aangespoeld op het strand van Fano. Daar in het Wapen van Renesse gaat het er zo gezellig aan toe dat heel wat Renessenaren nog wat blijven plakken en ervoor zor gen dat het Straofeest zo rond 21.30 uur een nogal carnava lesk einde krijgt, compleet met polonaise. Daarna pas kan het organisatiecomité geholpen door enkele vrijwilligers de mouwen opstropen om de boel weer aan kant te brengen, want ook dat hoort erbij. Uitkomst van partijcongres AMSTERDAM - D66 neemt in zijn verkiezingspro gramma extra bezuinigingen op voor een bedrag van 2,5 miljard gulden. In totaal willen de democraten nu 13 miljard ombuigen. Het D66-congres is hiermee zaterdag, in Amsterdam, akkoord gegaan. Het congres heeft verder beslo ten dat het tracee van de Betu welijn verdiept en op knelpun ten ondergronds aangelegd moet worden, zonder daarvoor extra geld uit te trekken. Dat kan tot problemen leiden bij de kabinetsformatie, omdat CDA en PvdA een nieuwe discussie over de Betuwelijn afwijzen. De extra bezuinigingen zijn volgens de D66-top nodig om dat het huidige kabinet, vol gens het Centraal Planbureau (CPB), een bezuiniging van 5 miljard oningevuld heeft gela ten voor de komende vier jaar. D66 wil dat bedrag vinden door ruim een miljard aanvul lend te bezuinigen op de socia le zekerheid en door bijna eèn miljard binnen te halen door een verdere afslanking van het overheidsapparaat. Daarnaast wil de partij haar doelstelling voor het terug dringen van het financie ringstekort enigszins matigen. Dat tekort komt nu in 1998 uit op 2,5 procent van het bruto binnenlands produkt in plaats van op 2,25 procent. CDA en VVD hebben eerder al tot extra ombuigingen beslo ten. De christen-democraten willen in totaal 17 miljard be zuinigen in de komende kabi netsperiode, de WD 20 mil jard. De PvdA gaat uit van 8 miljard. Voor CDA en PvdA moet daarbij nog eens de 5 mil jard van het CPB worden opge teld, de WD heeft dat bedrag verwerkt. De extra bezuinigingen in de sociale zekerheid vindt D66 grotendeels door een aanscher ping van maatregelen die al in het concept-programma waren opgenomen, zoals een verdere beperking van de toegang tot de ww en een beperking van de kinderbijslag. D66 blijft er van uitgaan dat de uitkeringen de komende jaren slechts voor de helft de lonen in de marktsector kunnen vol gen. Daarbij wordt een uitzon dering gemaakt voor de aow, die de lonen voor driekwart volgt. Wel zullen bejaarden met een royaal aanvullend pen sioen hun premievrijstelling voor de aow verliezen. Bevriezen Het CDA wil alle uitkeringen de komende jaren bevriezen. De PvdA bekijkt van jaar' tot jaar of dit nodig is. De VVD wil alle uitkeringen voor nieu we gevallen verlagen, maar ga randeert de koopkracht van be jaarden. Het D66-programma levert zes miljard op aan lastenverlich ting. AMSTERDAM - Het duo Burke en Brouwer uit Utrecht heeft zondag het elfde „Concours de la Chanson" in de Kleine Ko medie in Amsterdam gewon nen. De Alliance Frangaise in Nederland organiseert jaar lijks deze wedstrijd. De zanger Burke en pianist Brouwer wonnen de eerste prijs (1000 gulden). AMSTERDAM - De Amster damse Mirakelspelen, een mid deleeuws megaspektakel waaraan minstens drieduizend spelers deelnemen, is wegens geldgebrek een jaar uitgesteld. De Mirakelspelen zouden plaatsvinden in september van dit jaar, maar het organiserend gilde slaagt er niet in om de fi nanciering rond te krijgen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteoccntrum Zeeland l.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 8 februari 01.35 137 07.40 -141 14.15 159 20.15 -128 ROOMPOT BUITEN 8 februari 00.10 134 06.25 -137 12.30 157 18.50 -125 BRUINISSE 8 februari 01.50 143 07.40 -150 14.40 169 20.15 -136 WEMELDINGE 8 februari 01.40 142 07.40 -147 14.20 166 20.15 -133 Springtij 12 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 NEW YORK - Secretaris-generaal Boutros Ghali van de Verenigde Naties heeft de Navo gisteren, zondag, gevraagd voorbereidingen te treffen voor luchtaanvallen op artilleriestellingen in en rond Sarajevo die verantwoordelijk zijn voor aanvallen op burgerdoelen". Deze moeten een af schrikking" zijn om nieuwe dodelijke beschietingen te voorkomen. De meeste ministers zijn van daag bijeen in Brussel voor de Raad van de Europese Unie, waar de toestand in Sarajevo na het bloedbad op zaterdag zal worden besproken. Een ho ge VN-functionaris wees erop dat de VN-vredesmacht bij ten minste een van de bombarde menten „heeft vastgesteld dat die was uitgevoerd door de Bosnisch-Servische troepen". In zijn verzoek verwees Bou tros Ghali niet specifiek naar het bloedbad zaterdag in Sara jevo, toen een granaat op een markt insloeg en er 68 doden en meer dan 200 gewonden vie len. Boutros Ghali zei niet dat hij luchtaanvallen zal laten uit voeren, maar hij gaf aan daar toe bereid te zijn indien de Na vo in staat is ze uit te voeren. Zijn oproep hangt samen met resoluties van de Veiligheids raad waarin staat dat luchtsteun kan worden ge bruikt indien zogenoemde vei lige gebieden worden aange vallen. Sarajevo en vijf andere Moslim-enclaves zijn door de V-Raad tot zulke veilige gebie den verklaard. In Brussel komen vandaag de ministers van buitenlandse za ken van de Europese Unie bij een om zich te beraden over stappen. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Willy Claes, sprak zich er in het weekeinde al voor uit de besluiten van de Navo-top in januari „onmid dellijk uit voeren". Het bond genootschap verklaarde toen onder mee bereid te zijn tot luchtaanvallen om een verdere wurging van Sarajevo tegen te gaan zodra de VN daartoe het groene licht zouden geven. Claes zei vandaag tijdens de Europese Raad, te zullen aan dringen op een Europees initia tief. Maar tot nu toe is er geen eenstemmigheid onder de Navo-lidstaten over eventuele luchtaanvallen in Bosnië. Veel zal afhangen van Frankrijk en Groot-Brittannië, die de mees te VN-troepen in Bosnië leve ren. Clinton De Amerikaanse president Clinton verklaarde dat de ver antwoordelijkheid van de Ser viërs voor de massamoord van zaterdag „uiterst waarschijn lijk" is, hoewel hun leiders dit ontkennen. Maar het is belang rijk dat de VN hun onderzoek voortzetten en eventuele „re presailles" niet uitsluiten, al dus Clinton. SCHEVENINGEN - De duizen den gedetineerden in de Ne derlandse gevangenissen moe ten zich als werknemers in een commercieel bedrijf gaan ge dragen. Dat blijkt uit een nota over de toekomst van het ge vangeniswezen. Minister Hirsch Ballin en staatssecreta ris Kosto van justitie hebben het plan maandag in het peni tentiair complex Schevenin- gen gepresenteerd. De bewindslieden vinden dat de kosten die gemoeid zijn met opsluiting van criminelen om laag moeten. Nu trekt het rijk tussen 235 en 300 gulden per dag uit voor een gevangene. Per jaar verblijven 24.000 veroor deelden in cellen. Arbeid staat centraal in de voorstellen die het duo aan de Tweede Kamer doet. Hun rap port „Werkzame detentie" voorziet in een regime waaron der 80 procent van de gedeti neerden straks 26 uur per week verplicht aan de slag moet. Wie weigert blijft in zijn cel. De gevangenisdirecties zullen de markt op moeten om orders van het bedrijfsleven te ver werven. Het gaat daarbij voor lopig om eenvoudig werk. ROTTERDAM - Het Filmfesti val Rotterdam is financieel en wat betreft bezoekersaantal len een succes geworden. Het aantal filmkijkers steeg verge leken met vorig jaar van 110.000 naar 155.000. De op brengst groeide daardoor van 630.000 gulden naar 831.000 gulden. Dat heeft de organisa tie zondag bekendgemaakt. Volgens de organisatie zijn dit jaar opvallend veel passepar touts voor het hele festival en dagkaarten verkocht (47 pro cent meer dan in 1993). Verder denkt het festival een nieuw publiek te hebben aangeboord. Uit onderzoek is namelijk ge bleken dat 22 procent van de bezoekers voor het eerst het festival bezocht. Tijdens de laatste dag zaterdag werden twee prijzen uitge reikt. De club van internatio nale filmcritici Fipresci gaf haar prijs aan de rolprent Red Beads van de Chinese cineast He Yi. De Kring van Neder landse Filmjournalisten be kroonde' de Russische film Li ving With an Idiot van Alexandr Rogozhkin met de jaarlijkse persprijs. DEN HAAG - Bij een botsing tussen een passa- gierstrein en een locomotief op het Centraal Station in Dén Haag zijn zaterdag tegen de avond 21 mensen gewond geraakt. Vijf van hen lagen zondagavond nog in het ziekenhuis. Zij waren dermate gewond dat zij volgens de politie ,,niet op eigen kracht het station konden verlaten." Ze zijn wel buiten levens gevaar. Het ongeluk gebeurde kort na dat de Intercity van 17.36 naar Utrecht en Leeuwarden was vertrokken. De trein werd ge raakt door een locomotief die aan het rangeren v?as om voor een trein naar Keulen te ko men. In de Intercity zaten zo'n hon derd mensen. „De treinen re den nog niet hard, maar de pas sagiers gingen hotsend en bot send door de coupé", aldus een woordvoerder van de spoor wegpolitie. Verschillende ziekenhuizen vingen de gewonden op. Een traumateam hielp in de stati onsrestauratie andere passa giers van de schrik te beko men. De oorzaak van het onge luk wordt onderzocht door de spoorwegpolitie en de gemeen tepolitie van Den Haag. Zon dagavond was er nog geen licht in de zaak. Van Vollenhoven De voorzitter van de Spoorweg Ongevallen Raad, mr. Pieter van Vollenhoven, kwam zater dagavond naar Den Haag om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de gebeurtenis sen. Het opruimen van de ravage nam nogal wat tijd in beslag. Door de botsing was een wissel kapotgegaan. Zondagochtend was op het traject tussen Den Haag CS en Gouda één spoor vrij. NS haalde daarop alle in tercity's tussen Den Haag CS en Utrecht CS uit de dienst. Om half drie gistermiddag werd de normale dienst hervat. Ledematen Volgens B. Speulman van de centrale verkeersleiding van de NS gaat het bij de verwon dingen van de vijf mensen in het ziekenhuis vooral om ge broken ledematen. Eén per soon heeft buikklachten. Bij de botsing bleven de conduc teurs en de machinist van de lo comotief ongedeerd. De machi nist van de intercity is in het ziekenhuis behandeld maar in middels ontslagen. PvdA oneens met kabinet DEN HAAG - Het kabinet overweegt de belastingmeeval ler van vorig jaar vooral te ge bruiken om de lasten van werkgevers te verlagen. Daar bij wordt gedacht aan een ver mindering van de overheve lingstoeslag, die bedrijven op het loon moeten betalen. Pre mier Lubbers heeft dat vrijdag gezegd tijdens zijn wekelijkse persconferentie. Ook de CDA-fractie is voor stander van die aanpak. De PvdA wil de meevaller liever teruggeven aan de burgers. Op die lijn leek ook minister Kok van Financiën tot dusver te zit ten. De overhevelingstoeslag is ingevoerd na de belastingope- ratie-Oort, omdat de werkne mers voortaan zelf de premies volksverzekering moesten be talen. De verlaging van de toeslag moet volgens Lubbers worden gecombineerd met een vermindering van het tarief in de eerste belastingschijf, om dat er anders koopkrachtver lies voor burgers zou optreden. Kok heeft een aantal malen la ten weten dat hij de meevaller vooral wilde inzetten voor de verlaging van het tarief in de eerste belastingschijf. Een Ka mermeerderheid heeft zich daarvoor vorig jaar al uitge sproken. De PvdA bepleit de tariefsverlaging nog steeds. De sociaal-democraten menen dat een lastenverlaging voor bur gers een matigend effect heeft op de lonen en daardoor goed is voor de werkgelegenheid. Het CDA heeft echter inmid dels een draai gemaakt. Vol gens de grootste coalitiepartij levert een verlaging van de overhevelingstoeslag veel meer banen op. Werkgevers en werk nemers hebben dit eveneens bepleit in een brief aan het ka binet. Lubbers kon nog niet zeggen hoe groot het structurele deel is van de meevaller, die in to taal vier miljard groot is. Een bedrag van 1,5 miljard, zoals genoemd in het Financieele Dagblad, noemde hij „te laag". Eind deze maand zal het kabi net een besluit nemen over de besteding van het geld. AMSTERDAM - Een groep van ongeveer vijftig krakers heeft zondagmiddag een gedeeltelijk leegstaand kantorencomplex annex woning aan de Heren gracht 491 in Amsterdam ge kraakt. De politie greep niet in. Volgens een woordvoerder wordt er gewacht tot de eige naar aangifte doet. UTRECHT - Bij een alcohol controle op de A2 (Utrecht- Amsterdam) hebben dit week einde 16 automobilisten een proces-verbaal wegens rijden onder invloed aan hun broek gekregen. Dat is twee procent van het totale aantal mensen dat moest blazen. HUIZEN - Legale kappers kunnen hun zwartwerkende „collega's" binnenkort aange ven bij een speciaal meldpunt. Dat meldpunt komt bij de kap persorganisatie ANKO in Hui zen. Dat heeft directeur mr. R. Vos vandaag, maandag, beves tigd. „Het bestuur moet nog beslis sen, maar ik verwacht dat we in het tweede kwartaal van start kunnen gaan", aldus Vos. De gegevens over de zwartwer kers worden doorgegeven aan de belastingdienst. Volgens Vos zijn de zwartwerkers bij hun legale vakbroeders in de omgeving meestal wel bekend. „We hebben informele gesprek ken gevoerd met de fiscus en er is zeker belangstelling voor, al is een mededeling van onze kant natuurlijk nog lang geen bewijs. Als het kan zullen we natuurlijk wel documenteren, bijvoorbeeld door advertenties van zwartwerkers uit'te knip pen en mee te sturen", aldus Vos. Maandag 7 februari Kerkwerve Excursie Witlofstudieclub Schouwen-Duiveland. Bedrijf L. de Kok, Tbllersweg. 19.30 uur. Ouwerkerk Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. Nieu werker k Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. Oosterland Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. Sirjansland Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. Bruinisse Vertrek naar Middelburg om enquête-uitslag aan te bieden. Molenstraat/gemeentenuis. 14.00 uur. Dinsdag 8 februari Zierikzee Commissievergadering onder wijs. Raadzaal stadhuis. 16.30 uur. J aarvergadering Christeli j ke Plattelandsvrouwenbond. Zaal Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Openbare ledenvergadering af deling Schouwen-Duiveland D66 in café De Gekroonde Sui kerbiet aan de Nieuwe Haven. 20.00 uur. Informatiebijeenkomst Vrouw, Geloof Samenleving in Her vormd Kerkcentrum. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Inspraakbijeenkomst ont- werp-groenstructuurplan en dorpsplan. Dorpshuis Zuudèn de. 20.00 uur. Woensdag 9 februari Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Waterschap Schouwen- Duiveland in 's Landskamer. 9.00 uur. Crea-middag figuurzagen. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Aanbieding orgel aan directie verpleeghuis Corneliastichting tijdens feestelijke bijeen komst. 15.00 uur. Commissievergadering ruimte lijke ordening en industrie. Raadzaal stadhuis. 16.30 uur. Start cursus Een zieke thuis verzorgen. Wijkgebouw Kruis vereniging Rondon de Ooster- schelde. Van 19.00 tot 21.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 17.00 uur. Burgh-Haamstede Bejaardensoos. De Koebel. 14.30 uur. Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Korenavond. Nederlandse Her vormde kerk. 19.30 uur. Scharendijke Inspraakbijeenkomst ont- werp-groenstructuurplan. De Putmeet. 20.00 uur. Donderdag 10 februari Zierikzee Informatiemorgen cursus Vrouw en Werk. Arbeidsbu reau, Oude Haven 15. 09.30- 14.00 uur. Ëilemeet Inspraakbijeenkomst ont- werp-groenstructuurplan. 't Durpsuus. 20.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie az. Stadhuis. 19.30 uur. Zonnemaire Jaarvergadering IJsvereniging Zonnemaire. Kantine voetbal vereniging. 20.00 uur. Vrijdag 11 februari Zierikzee Vergadering Vissersvereniging Helpt Elkander. Huis van Nas sau. 14.00 uur. Receptie jubileum M. C. J. Mol. ING Bank. 17.00 tot 19.00 uur. Serooskerke Carnavaloptocht. Vanaf dorps huis. 17.30 uur. Scharendijke Oliebollenactie Helchersee- school. Huis-aan-huis verkoop en afhalen bij school. Vanaf 16.00 uur. Zaterdag 12 februari Zierikzee Vakantie-filmdag van CJV Sa men Verder in gebouw De Drie hoek. Kerkhof NZ. 14.00 uur: Jungle Book (tot 8 jaar). (Me&JiSP&É (/üOO&OUJé pyxff adoS®- V üaog/ UMyrf door Mare Legendre

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2