Bewoners polder Beldert boos over rekening rioolaansluiting Bruse commissie ziet niets in aantrekken parkeercontroleur Inspraakbijeenkomsten over ontwerp-groenstructuurplan Zierikzeeënaren bekennen diefstallen en inbraken Monument Geschept door auto Bromfietser aangereden Kop/staart- aanrijding Deltaplan @|0Üfo® liQvénsQ Brouwse wethouder J. K. Goemans: Aansluitkosten moeten al sinds mensenheugenis worden betaald' Kosten staan in geen verhouding tot de baten' VRIJDAG 4 FEBRUARI 1994 NR 25508 Verwachting t/m dinsdag 8 februari ZIERIKZEESCHEO NIEUWSBODE® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur A. van den Nouweland Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12905 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr.' 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. In Kerkwerve, Scharendijke en Ellemeët SCHARENDIJKE - Het ontwerp-groenstructuur plan voor de gemeente Middenschouwen staat cen traal tijdens inspraakbijeenkomsten voor de bevol king die volgende week worden gehouden in de drie kernen van de gemeente: Kerkwerve, Scharendijke en Ellemeet. Met het opstellen van een groenstructuurplan wil het Middenschouwse gemeentebe stuur samenhang brengen tus sen de bebouwing, de bestra ting en de beplanting in de ge meente. Men wil de kwaliteit van de openbare ruimten ver beteren en dan met name toe gespitst op het openbaar groen. Daarvoor is een ont- werp-plan gemaakt waarover de Middenschouwse gemeente raad op 29 maart een definitie ve beslissing moet nemen. Voor die tijd wil men de inwo ners van de gemeente in de ge legenheid stellen hun zegje te doen over het plan, zodat de ge meenteraad daar rekening mee kan houden. In de kernen Kerkwerve en Scharendijke wordt tijdens de inspraakbij eenkomst ook aandacht be steed aan de dorpsplannen die respectievelijk voor beide ker nen zijn opgesteld en reeds ge deeltelijk uitgevoerd. Nu een aantal jaren met de uit voering van deze plannen is ge werkt willen de burgemeester en wethouders van Midden- schouwen van de inwoners ho ren hoe zij de maatregelen er varen die zijn getroffen. Ook wil men weten hoe de mensen staan tegenover de projecten die nog moeten worden uitge voerd. Wellicht heeft men nieu we wensen voor maatregelen die de leefbaarheid van de dor pen ten goede kunnen komen. In Ellemeet wordt het dorps- plan later geëvalueerd omdat dit plan pas in oktober 1992 werd vastgesteld. Voorafgaand aan de inspraakbijeenkomsten kunnen belangstellenden het ontwerp groen-structuurplan en de dorpsplannen inzien in het gemeentehuis te Scharen dijke. Men kan er iedere werk dag terecht van 08.30 tot 12.00 Op dinsdag 8 februari wordt een inspraakbijeenkomst ge houden in dorpshuis 't Zuudèn- de in Kerkwerve, op woensdag 9 februari in De Putmeet in Scharendijke ên op donderdag 10 februari in 't Durpsuus in Ellemeet. Alle bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur. ZIERIKZEE - De regiopolitie op Schouwen-Duive- land heeft vier jonge Zierikzeeenaren aangehouden die zich de afgelopen tijd schuldig maakten aan in braken in woningen, schuurtjes en eert winkel en diefstal van fietsen, een motor en geluidsappara tuur. Het gaat om de 23-jarige W, de 22-jarige S, de 26-jarige E. en de 28-jarige K. De politie kwam hen op het.spoor naar aanleiding van het onderzoek dat plaats vond na een inbraak in een woning in Zierikzee in de nacht van 29 op 30 januari. Door bekentenissen die zij af legden tijdens politieverhoor werden acht zaken opgelost. Dé 'Ziërikzeeënarén bleken twee inbraken te hebben ge pleegd, in wonipgén; twe,e in schuurtjes achter woningen en één in een winkel. Verder sta len zij twee dure fietsen en een motor. De politie vond bij de daders een stereo-installatie te rug die was ontvreemd uit een woning in Zierikzee. Uit nader onderzoek bleek dat de installatie was ontvreemd in Tiel, zodat ook tegen het slachtoffer van de inbraak proces-verbaal werd opge maakt Vanwege digf stal dfihej- y ling. BREDA - Voor de Polen die tij dens de Tweede Wereldoorlog deelnamen aan de strijd tegen de nazi's, moet in Warschau een monument verrijzen. Britten en Nederlanders zijn het geld aan het inzamelen. Er is al een plekje in een park in de Poolse hoofdstad uitgezocht. Maar of het monument er ooit komt, is op dit moment nog zeer de vraag. nooit of bijna nooit benut wor den. „Daar zou iets aan gedaan moeten worden, maar evenwel vinden wij een parkeercontro- leur niet nodig", aldus Houte kamer. CDA-woordvoerder Wiebrens kon zich geheel vinden in die laatste opmerkingen van Hou tekamer. Hij steldé dat in de Margrietstraat in Bruinisse vaak aan beide zijden gepar keerd wordt hetgeen tot gevolg heeft dat de doorgang soms moeilijk tot onmogelijk is. „Terwijl in de Marijkestraat al tijd maar aan één kant gepar keerd wordt", aldus Wiebrens. Burgemeester A. Vogelaar rea geerde op het commentaar van uit de commissie op de par- keergewoonten van de Brue- naars met de opmerking dat in ieder geval tegenover hem nooit geklaagd is over onge wenst parkeergedrag. „Ieder een wil nu eenmaal zijn auto vlak voor de deur, maar als dat geen problemen oplevert hoe ven wij ook geen problemen op te lossen", aldus Vogelaar. Tijdens de commissievergade ring kwamen ook de plannen tot gemeentelijke herindeling aan de orde. Zoals bekend mag worden verondersteld is de Bruse gemeenteraad unaniem van mening dat Bruinisse een zelfstandige gemeente moet blijven of - indien dat onmoge lijk blijkt - samengevoegd dient te worden met de ge meente Duiveland. Uit een on langs onder de Bruse bevol king gehouden enquête is ge bleken dat ook de overgrote meerderheid van de inwoners van Bruinisse tegen de herin delingsplannen is. De commis sieleden waren kort in hun commentaar. Stuk voor stuk liet men weten dat men bij het eerder ingenomen standpunt blijft. „Ik snap eigenlijk ook niet zo goed waarom dit op de agenda staat", aldus mevrouw Maaskant. „Iedereen kent ons standpunt". BURGH-HAAMSTEDE - Op de Ring in Burgh werd donder dagavond een vier-jarig jonge tje geschept door een auto. Het kind is met lichte verwondin gen opgenomen in het zieken huis. Het ongeluk gebeurde donder dag om ongeveer 18.45 uur toen het kind plotseling de rijbaan op liep. De K. uit de gemeente Westerschouwen die daar juist met zijn auto kwam aanrijden kon het jongetje niet meer ont wijken. Het kind werd door de auto geschept. Het werd per ambulance overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zie kenhuis in Zierikzee waar bleek dat het lichte verwondin gen had. ZIERIKZEE - Op de kruising Haringvlietstraat/Laan van Saint Hilaire te Zierikzee werd donderdag een brom fietsbestuurster aangereden door een automobiliste. Het ongeluk gebeurde om on geveer 09.45 uur toen D. uit de gemeente Middepschouwen met haar bromfiets vanaf de Haringvlietstraat de Laan van Saint Hilaire overstak om in de richting van het centrum te rij den. Zij zou daarbij de auto be stuurd door G. uit de gemeente Brouwershaven over het hoofd hebben gezien die over de Laan van Saint Hilaire reed. Er volg de een aanrijding waarbij bei de voertuigen werden bescha digd. Niemand werd gewond. BRUINISSE - Op de Rijksweg N59 bij Bruinisse botsten don derdagmorgen twee personen auto's op elkaar. Het ongeluk gebeurde om on geveer 07.45 uur toen S. uit Zie rikzee, die in de richting Oude- Tbnge reed, remde voor de auto voor hem die ineens langzamer zou zijn gaan rijden. De V. uit de gemeente Duiveland die met haar personenauto achter hem reed, was daarop niet voorbereid. Zij botste met haar auto achterop die van S. Beide voertuigen werden behoorlijk beschadigd. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 20% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht zuido. 3 Dinsdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. -1 graad Mid.temp. 3 graden Windkracht zuido. 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 febr.Zon op 08.13, onder 17.30 Maan op 04.07, onder 12.25 6 febr.Zon op 08.11, onder 17.32 Maan op 05.06, onder 13.23 7 febr.Zon op 08.09, onder 17.34 Maan op 05.54, onder 14.29 Nieuwe Maan: 10 febr. (15.31). HET WEEROVERZICHT DE BiLT - Het is dit weekeinde rustig weer in Nederland. De restanten van een frontensysteem liggen dicht in de buurt van ons land maar verto nen weinig activiteit. Zowel zaterdag als zondag overheersen de wolken en is er voor de zon weinig ruimte. Uit deze wolken valt wellicht van tijd tot tijd wat motregen. Grote hoeveel heden worden echter niet verwacht en op sommige plaatsen verloopt het weekeinde droog. Er staat niet veel wind. De middagtemperatuur ligt zaterdag rond 6 graden, zondag valt ze een fractie lager uit. Na het weekeinde ondergaat het Neder landse weer weinig verandering. Het blijft aan de bewolkte kant en de neerslagkansen zijn vrij klein. Het wordt wel iets kouder, 's Nachts daalt het kwik tot rond het vriespunt, overdag wordt het ongeveer 4 gra den. Het ziet er echter naar uit dat op de langere termijn de zachte lucht toch weer terugkomt in Neder land. ROTTERDAM - Burgemeester Peper van Rotterdam heeft donderdagmiddag tijdens zijn nieuwjaarsrede gepleit voor een Deltaplan voor de Neder landse steden. Dat plan moet elementen bevatten als een „onorthodoxe aanval" op dé werkloosheid, een nieuwe ver zorgingsstaat, ruimte voor in tegreren en inburgeren van nieuwkomers, investeringen in de fysieke omgevin'g van de -stadsenjjeh eigen beslastingre- gime voor steden en 'regio's. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 De bewoners van de polder Beldert bij Dreischor kregen twee jaar na dato een rekening voor aansluiting van hun woningen op het gemeentelijk rioolstelsel. (Foto: Joop van Houdt). DREISCHOR - Twaalf bewoners van een woning of boerderij in het poldergebied Beldert van de gèmeente Brouwershaven hebben verontwaardigd gereageerd op de rekening die zij van de gemeente ontvingen voor aansluiting yan hun woning op de riolering. ,,Ruim twee jaar nadat de aansluiting is gerealiseerd, krijgen we die rekening terwijl ons indertijd mondeling is toegezegd dat de aansluiting gratis was", aldus A. van Rijn uit Dreischor. Het gaat om rekeningen van 646,25 die men gepresenteerd krijgt voor aansluitingen die in 1991 of 1992 werden gereali seerd. Niet volgens afspraak volgens de bewoners van de Beldert. „We hebben indertijd bezoek gehad van de heer Imandsen van het ingenieurs bureau Witteveen en Bos. Die kwam ons namens de gemeente Brouwershaven vragen of wij het zakelijk recht wilden verle nen om de riolering door ons grondgebied te laten leggen. Dat zou het voor de gemeente allemaal wat goedkoper ma ken. Hij heeft toen gezegd dat de eigenaren en gebruikers van de woningen die op de riole ring werden aangesloten daar niet aan mee hoefden te beta len". Ook andere bewoners uit de Beldert hadden op die manier contact met een medewerker van het ingenieursbureau. Na dat de onderhandelingen met hen waren afgerond werden de woningen door een plaatselij ke aannemer aangesloten op de gemeentelijke riolering en men dacht dat daarmee alles was geregeld. Tot begin januari de onverwachte rekeningen van de gemeente Brouwershaven in de brievenbus vielen. Twaalf inwoners van de polder Beldert hebben daarop gereageerd met een brief naar het Brouwse ge meentebestuur waarin ze om opheldering vragen. „Die brie ven hebben we op 14 januari verzonden met het verzoek om voor 31 januari te reageren. Maar we hebben helemaal niets gehoord van de gemeen te", aldus Van Rijn. Uit een reactie van de Brouwse wethouder J. K. Goemans blijkt dat de gemeente de brie ven wel degelijk heeft ontvan gen en ook van plan is om er op te reageren. Hij is wel wat ver baasd over de commotie onder de polderbewoners. „Het is al sinds mensenheugenis zo dat mensen een eigen bijdrage moéten betalen wanneer hun woning wordt aangesloten op de riolering". De woningen in de Beldert en de Groeneweg die in 1991 en 1992 op de riole ring werden aangesloten wor den in ambtelijke termen aan geduid als 'bebouwingsconcen traties'. Het Brouwse gemeentebestuur nam een aantal jaren geleden het besluit om die groepjes wo ningen en boerderijen in de polder aan te sluiten op de ge meentelijke riolering. Volgens Goemans is het logisch dat de mensen daarbij een eigen fi nanciële bijdrage moeten beta len voor de aansluitkosten. Zo wel de aansluiting alö'dé aan sluitkosten kunnen volgens de wethouder door de gemeente verplicht worden opgelegd. Hij toonde zich dan ook verbaasd over het feit dat een medewer ker van Witteveen en Bos aan de bewoners gezegd zou hebben dat de aansluitingen gratis wa ren. „Dat moet op een mis verstand berusten". Tijdens de behandeling van de begroting 1994 in het najaar van 1993 besliste de Brouwse gemeenteraad dat in de komen de jaren ook de woningen in het buitengebied van de ge meente, de huizen en boerderij en die solitair in de polder staan, op de gemeentelijke rio lering worden aangesloten. Ook in die gevallen zijn de be woners verplicht aansluit kosten te betalen. Van hen wordt echter geen extra finan ciële bijdrage verwacht zoals dat wel het geval is bij mini- campings en bedrijven Verder werd beslist om met in gang van 1 januari 1994 een ri oolrecht in te voeren, waarmee de inwoner^ van de gemeente B ro u wersh averi®o ft aan jaar- lijks' 'éen finaricïële bijdrage moeten leveren aan de kosten die de gemeente in de komende jaren heeft aan de vernieu wing, uitbreiding en aanpas sing aan de milieu-eisen van de gemeentelijke riolering. Volgens Goemans zullen de brieven, waarmee de polderbe woners protesteren tegen de fi nanciële bijdrage voor de riool aansluitingen die in 1992 wer den gerealiseerd, worden be handeld in de Brouwse advies commissie bezwaar- en beroep schriften. „Ze krijgen daar allemaal persoonlijk een brief over". vindt, zo bleek uit de toelich ting op het aan de commissie voorgelegde voorstel, dat de kosten voor aanstelling van een parkeercontroleur niet in een redelijke verhouding staan tot de noodzaak ervan. De pan uit De fractie Algemeen Belang (AB) is dezelfde mening toege daan. „Ik heb moeite met het prijskaartje", aldus AB-woord- voerder mevrouw M. C. Maas- kant-Okkerse. „De kosten rij zen de pan uit". Daarmee was voor haar de kous af. Lijst van de Velde-vertegenwoordiger C. van den Berge - de fractie die het idee lanceerde - haastte zich daarop te zeggen dat zijn fractie zich aan zou sluiten bij de meerderheid. „En als die meerderheid vindt dat er geen parkeercontroleur moet komen hebben wij daar geen moeite mee", aldus Van den Berge. Van den Berge tekende daar wel meteen bij aan dat een par keercontroleur weliswaar geld kost maar dat het ook geld kost als de trottoirs bescha digd worden door veelvuldig parkeren. „Er staat dus wel wat tegenover", aldus Van den Berge. SGP/RPF/GPV-com- missielid G. E. Houtekamer sprak zich uit tegen de aanstel ling van een parkeercontroleur maar bracht tevens onder de aandacht dat er nu in Bruinisse op sommige plaatsen veel ge parkeerd wordt terwijl elders in het dorp parkeerplaatsen BRUINISSE - De commissie algemeen bestuurlijke zaken (abz) van de gemeente Bruinisse sprak zich gisteren, donderdag, tijdens de commissievergadering in het Bruse gemeentehuis unaniem uit tegen de aanstelling van een parkeercon troleur. ,,De kosten gaan voor de baat uit, maar in dit geval staan de kosten in geen verhouding tot de baten", vertolkte CDA-commissielid J. S. Wiebrens het standpunt van zijn fractie. De overige fracties bleken er net zo over te denken. De kwestie werd eerder be sproken tijdens een vergade ring van de commissie abz in april vorig jaar. Dit naar aan leiding van een suggestie van de fractie Lijst van de Velde om eens te bezien of aanstelling van een parkeercontroleur wenselijk zou zijn. Het college Parkeerproblemen zijn er wel in Bruinisse, maar volgens de commissie is aanstellen van een par keercontroleur toch een wat al te kostbare ingreep. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3