Franse vissersacties breiden zich verder uit Politie-agente gewond na gijzeling Overveen DEURLGOm Zware kritiek op 'kaketoe-vonnissen' waterstanden Tegen goedkope import en lage prijzen Protocol Bijenkorf Rampoefening NOREX met geblokkeerde telefoons Toestand volgens de politie Restauratie Geld automaat Nog eens acht afgewezen vluchtelingen vrijgelaten Twee jaar cel en boetes voor belas tingfraude y tó VAAMA i uJÉ££ SJ Cn rl V1 Jï*»/ VrZ 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Van Wereld Natuur Fonds ALKMAAR - Het Wereld Natuur Fonds (WNF) en Vogelbescherming Nederland hebben zware kritiek op de vrijspraken van de rechtbank in Alkmaar (dinsdag) in de geruchtmakende smokkelzaak rond Australische zwarte kaketoes. Het WNF vreest dat Nederland een .serieuze poging doet haar plek als Europees paradijs voor illegale dierenhandel te heroveren". De Vogelbescher ming spreekt van ,,een rechter lijke dwaling". Officier van justitie J. Scheffer heeft donderdag hoger beroep tegen de vonnissen ingesteld. Hij weigert dé tachtig in beslag genomen kaketoes aan de vrij gesproken eigenaren terug te geven, zoals de rechtbank heeft gelast. De officier kan dat doen omdat het instellen van hoger beroep een schorsende werking aan de uitspraak geeft. Woordvoêrder A. van Kreveld van het WNF verwacht-dat de zes vrijspraken vérgaande ge volgen zullen hebben voor an dere onderzoeken naar illegale dierenhandel, wanneer ze in hoger beroep worden beves tigd. Het WNF betreurt dat de rechtbank illegale handel on der de bestaande wetgeving niet bewezen acht hoewel de kaketoe-zaak relatief eenvou dig leek". Volgens Van Kreveld zijn er duidelijke aanwijzingen dat er in Nederland op grote schaal in bedreigde uitheemse vogels, reptielen, amfibieën, cactussen en orchideeën wordt gehan deld. Het WNF verwacht dat de vrijspraken die handel verder zullen stimuleren en de prijzen opjagen. „Het houden van zwarte kaketoes zonder dat je kunt aantonen hoe je eraan komt, is immers goedgekeurd door de Alkmaarse recht bank", aldus het WNF. De organisatie pleit voor nieu we wetgeving omdat het huidi ge In-en Uitvoerbesluit en de wet Bedreigde Uitheemse Diersoorten (BUD) kennelijk geen garanties bieden. Volgens woordvoerder M. Oe- nema van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij is de wet-BUD inder daad „ernstig verouderd" en ligt een gewijzigde versie klaar voor parlementaire behande ling. In de nieuwe wet Bedreig de Uitheemse Dier- en Planten soorten (BUDEP) krijgt Justi tie ook in een zaak als die rond de zwarte kaketoes meer be- wijsmogelijkheden. Het minis terie heeft tien jaar aan ver nieuwing van de wet gewerkt. Volgens woordvoerder H. Pee- ters van Vogelbescherming Ne derland wordt het de illegale dierenhandel met „deze abso luut onbegrijpelijke rechterlij ke dwaling" wel erg gemakke lijk gemaakt. Volgens zijn or ganisatie blijkt uit justitieel onderzoek, dat illegale handel in dieren qua omvang en winsten op de tweede plaats staat na de handel in drugs. WILLEMSTAD - Nederland en de Antillen streven ernaar nog dit jaar een nieuw protocol over de ontwikkelingssamen werking te ondertekenen. Dit heeft de Antilliaanse minister van Ontwikkelingssamenwer king, Rudy Thomas, donder dag iij Willemstad meegedeeld. MAARSSEN - Bij de Konink lijke Bijenkorf Beheer (Hema, Praxis, Bijenkorf) wordt per 1 februari 1995 een 35-urige werkweek ingevoerd voor de 24.000 personeelsleden. Dit zijn de directie van het bedrijf en de Dienstenbond FNV vrij dagochtend vroeg overeenge komen in een cao-akkoord, zo deelde een woordvoerster van de bond mee. VLISSINGEN - De rampenplannen en -regelingen in Zeeland zijn zo opgesteld dat zij voorzien in doel treffend optreden als zich een rampsituatie voor doet. Informatie tussen de verschillende deelnemers werd vlot uitgewisseld. Een onvolkomenheid was dat bij het regionaal coördinatiecentrum - in de ka zerne van de regionale brandweer te Vlissingen - de telefooncentrale geblokkeerd raakte door het veel vuldig bellen van gefingeerde persmedewerkers. Dat zijn de conclusies van de Zeeuwse deelnemers aan de rampoefening NOREX. Woens dag werden zo'n veertig perso nen van hulpverleningsorgani saties en de provinciale en lo kale overheid geconfronteerd met de oefening, die op papier werd gehouden. Uitgangspunt was dat een van de veerboten van de Olauline in aanvaring was gekomen met een chemicaliëntanker op de Noordzee. De aanvaring deed zich 25 zeemijl van Vlissingen, buiten de territoriale wateren, voor. Aan boord van de veer boot bevonden zich 1.248 passa giers en 130 bemanningsleden, van wie er 59 gewond waren en met een helikopter van boord moesten worden gehaald. De andere passagiers moesten op zee overstappen op andere ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater. tijd stand tijd stand 5 februari 10.05 136 03.40 - 123 22.55 122 16.25 - 135 6 februari 11.30 133 04.55 - 122 17.45 - 128 7 februari 00.20 124 06.25 - 130 13.00 144 19.05 - 128 5 februari 09.00 134 02.35 - 119 21.45 118 15.15 - 129 6 februari 10.15 130 03.55 - 115 23.05 120 16.40 - 120 7 februari 11.30 140 05.30 - 123 17.55 - 122 5 februari 10.15 148 03.40 134 22.55 134 16.20 - 144 6 februari 11.35 145 04.55 - 129 17.45 - 134 7 februari 00.20 136 06.25 - 137 12.50 152 19.10 - 136 5 februari 10.15 144 03.40 - 129 22.55 130 16.25 - 140 6 februari 11.30 141 05.00 - 127 17.45 - 132 7 februari 00.20 132 06.30 - 135 12.55 150 19.05 - 133 WEMELDINGE Doodtij: 5 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 PARIJS/BOULOGNE - De acties van de Franse vis sers uit protest tegen goedkope import en de lage prijzen, hebben zich donderdag uitgebreid tot Noord-Frankrijk. Met twaalf autobussen zijn Bretonse vissers naar het Noordfranse Boulogne-sur- Mer getogen, dat zij beschou wen als het middelpunt van de invoer van goedkope vis voor de Franse markt. Net als in de nacht van woensdag op donder dag op de grote Parijse markt van Rungis - de „buik" van een groot deel van Frankrijk - zijn ook in Boulogne vernielingen aangericht. Na een korte maar hevige bot sing bleek het centrum en de haven van Boulogne onneem baar voor de vissers, wegens de aanwezigheid van de honder den man oproerpolitie met schermen, wapenstok en traan gas. Driehonderd vissers ont deden daarop een supermarkt van zijn biervoorraad. In de volgende plunderden zij alle vrieskisten. Alle vis ging over de vloer. Enkele tientallen vis sers togen daarop naar Calais en blokkeerden er alle verkeer naar de pont voor Engeland. De Noordfranse vissers had den zich wel solidair verklaard met hun Bretonse collega's, maar waren merkwaardig af wezig: zij waren vertrokken naar Lille om met voorzitter Blandin van de regionale raad te praten over hun problemen. Vechtpartij Donderdagmorgen vroeg was het al tot een hevige vechtpar tij gekomen tussen 1200 vissers en oproerpolitie op de centrale markt van Rungis. Daarbij vie len twintig gewonden aan weerszijden. Eén visser is er ernstig aan toe. In Rungis zijn de voorraden van de groothandelaren ge plunderd, is brand gesticht, politie-auto's zijn omgegooid en vijftig ton vis ging over de straat. In de middag „vonden" demonstrerende vissers in het Normandische Cherbourg tachtig ton zojuist uitgeladen makreel uit Schotland op de kade. Die moest het ook ontgel den. Aldus treft de woede van de Franse vissers niet alleen vis afkomstig uit landen bui ten de Europese Unie. De Britse regering heeft daar tegen al fel geprotesteerd bij minister Jean Puech voor de Zee. Londen is razend over het vernietigen van Britse vis, dinsdag in Lorient in Bretagne, waar alles is- begonnen. Daar gingen vissers en hun vrou wen, gewapend met houwelen, de oproerpolitie te lijf. De Britten zijn ook boos over de manier waarop de Franse vis sers hun Engelse en Schotse collega's behandelen. De 300 miljoen francs (100 mil joen gulden) die minister Pu ech de Franse vissers woens dag in alle haast toezegde, zijn voor hen onvoldoende. De hulp bestaat uit belasting- en beta lingsfaciliteiten, verlaging van hun sociale lasten en uit daad werkelijke subsidies. Het is de vraag of die subsidies in overeenstemming zijn met de Europese regels tegen con currentievervalsing. De Euro pese Commissie spreekt zich daar vrijdag over uit. Voor pre mier Balladur had dat niet op een ongelukkiger ogenblik kunnen komen. Hij is dan op bezoek in Rennes, de hoofdstad van Bretagne. Daar togen don derdagavond grote aantallen oproerpolitie heen, terwijl de vissers daar zich beraamden op mogelijke acties. De Franse vissersschepen van de Atlantische kust liggen in tussen zonder uitzondering aan de wal. Donderdag begon nen tekorten te ontstaan aan vis uit Frankrijk, maar de groothandel en de winkeliers durfden nauwelijk elders in te slaan. Zij zijn bang voor verde re plunderingen en weten niet of hun verzekeringsmaatschap pijen die schade dekken. De gevolgen van de acties zijn in Nederland al merkbaar bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten in Den Haag. Driekwart van de gebruikelij ke vraag uit Frankrijk is voor alsnog weggevallen. Frankrijk is één van de belangrijkste af nemers van verse vis uit Neder land. Hoe groot de schade is, is nog niet duidelijk. DEN HAAG - Een 25-jarige. agente van het politie korps van Weesp is donderdagochtend bijna twee uur gegijzeld. Ze werd aan haar gezicht gewond, maar haar toestand is volgens de politie redelijk. De vrouw kon na opvang naar huis. De politie heeft de 32-jarige dader om kwart voor tien na een wild westschietpartij in Overveen (gemeente Bloemen- daal) gearresteerd. Hij is zwaargewond overge bracht naar een ziekenhuis. schepen, daar op de veerboot brand was uitgebroken en de risico's in verband met gevaar lijke stoffen aan boord te groot waren. Aanvankelijk speelde de oefe ning zich op nationaal niveau af. Het scenario voorzag in het terugvaren van de veerboot naar Vlissingen. De overheve ling van informatie van het landelijk naar het regionaal ni veau verliep niet vlekkeloos. Die afstemming moet daarom nader worden bekeken en op termijn geoefend. Van Zeeuwse zijde werd aan de oefening deelgenomen door de regionale brandweer, GGD, politie, Rode Kruis, Schelde Coördinatie centrum, Rijkswaterstaat, Olauline, regionaal voorlich tingscentrum, gemeente Vlis singen en provincie Zeeland. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP De gijzeling begon even voor acht uur nadat de agente en een mannelijke collega op de Al bij Muiderberg twee mannen in een gestolen auto hadden aan gehouden. Toen de auto stopte, sprongen de mannen eruit en renden een weiland in, achter na gezeten door de agenten. De mannelijke agent over meesterde een van de mannen. De andere verdachte viel de agente aan, greep haar pistool en dwong haar in de surveillance-auto weg te rij den. De tweede verdachte bleef met de politieman op de vluchtstrook achter. Vast gereden De man en de gegijzelde agente reden met hoge snelheid in de politiewagen langs de file over de vluchtstrook van de Al. Op de Gaasperdammerweg in Am sterdam reden ze zich vast in de rij. Daar ramden ze enkele auto's waarbij ze de politiewa gen, een twee dagen oude Mer cedes, total loss reden. De verdachte dwong vervol gens een automobilist zijn auto af te staan. In de Banstraat in Amsterdam-zuid werd op nieuw van wagen gewisseld. Hoewel de politie van Amster dam een helikopter inzette, verloor ze de auto uit het oog. Tbrwijl de politie in Amster dam aan het zoeken was, belde de agente met de mededeling dat ze in de Jan van Ga lenstraat stond. Daar werd ze echter niet aangetroffen. Pas enige tijd later werd de agente in Zandvoort uit de auto ge duwd. Daar meldde ze zich te gen half tien op het politiebu reau. Het is nog onduidelijk waarvandaan het telefoontje kwam. Kort daarop kwam het op de Zeeweg in Bloemendaal tot een schotenwisseling tussen de man en de achtervolgende poli tie. Daarbij werd niemand ge raakt. De achtervolging werd voortgezet en de ontknoping vond plaats op de Julianalaan in Overveen (gemeente Bloe mendaal). De man probeerde daar een voorbijgangster op de fiets in gijzeling te nemen en opende het vuur op politiemensen. Er ontstond een schotenwisseling, waarbij 15 tot 20 keer is gescho ten door 4 van de 25 aanwezige agenten. De politie schoot ge richt en raakte de man met drie kogels. De vrouw, een 55-jarige Bloe- mendaalse, werd in haar arm geraakt. Het is nog onduide lijk door wie. Zij is inmiddels geopereerd en verblijft in het ziekenhuis. De verdachte is ook geopereerd. Zijn toestand is stabiel. Bij politie hekend De man en de andere verdachte zijn bij Justitie bekend van in braken en diefstallen met ge weld. De gijzelnemer is 32 en komt uit Almere. Hij heeft een verleden van diefstallen met geweld, vuurwapenbezit, ver zet tegen de politieen openlijke geweldpleging en mishande ling. De man die meteen werd gearresteerd op de Al is 26, komt uit Almere en is veroor deeld voor inbraken. De politie-agente heeft op het politiebureau van Zandvoort bezoek gehad van hoofdcom missaris Nordholt van Amster dam. Hij deed dat volgens zijn woordvoerder „omdat hij be gaan is met het lot van politie mensen en ornaat de gijzeling zich ook in Amsterdam heeft afgespeeld". De vrouw, die al meerdere ja ren in dienst is, heeft net als haar collega hulp gekregen van het zelfhulpteam van het hoofdstedelijke korps. Dit team bestaat uit politiemensen die zelf ook traumatische erva ringen hebben gehad. De rijksrecherche gaat de schietpartij in Overveen onder zoeken. Dat gebeurt altijd in soortgelijke gevallen. Het korps Gooi- en Vechtstreek en het korps Kennemerland heb ben een rechercheteam'aan het werk gezet die de hele gijzeling bekijkt. Ook wordt onderzocht hoe de agente haar wapen aan de man heeft kunnen „verlie zen". De Walter P5 is gebruiksklaar zodra het uit de holster wordt genomen. Het is dan ook de be doeling dat agenten het wapen zolang mogelijk in de holster houden. De districtschef van Haarlem, Westen, zei het als een incident te zien dat de agente het wapen kwijtraakte. Iedere politieman kan dit vol gens hem overkomen. DEN HAAG - De restauratie van Panorama Mesdag gaat een nieuwe fase in. Het 1600 m2 grote schilderij zal de komende maanden aan de hele achter kant worden voorzien van een nylon doek. Die bedoeking is uniek in de restauratiegeschie denis. Nooit eerder is zo'n groot en zwaar schilderij ter plekke onder handen geno men. MAASTRICHT - Medewerkers van Vroom Dreesmann aan de Grote Straat in Maastricht ontdekten donderdag dat de geldautomaat in het warenhuis was gekraakt. Volgens de poli tie is een nog onbekende dader ervan doorgegaan met een be drag van tenminste 280.000 gul den. Vermoed wordt dat de kraker zich de dag vooraf gaand aan de diefstal heeft la ten insluiten in het warenhuis. AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam heeft nog eens acht afgewezen vluchtelingen In vrijheid gesteld in verband met vormfoutep van het minis terie van justitie. De acht krij gen ook een schadevergoeding. Dat heeft persrechter M. Mast boom donderdag desgevraagd meegedeeld. Eind januari kwamen al vijftig afgewezen vluchtelingen vrij door fouten. Het gros van hen verbleef in vreemdelingende tentie in het Grenshospitium. Oorzaak van de fouten bij het ministerie is de nieuwe vreem delingenwet, waardoor het mi nisterie onder meer vluchtelin gen binnen een bepaalde ter mijn moet aanmelden bij de rechtbank. MIDDELBURG - De recht bank in Middelburg heeft don derdag de 56-jarige D.C.W. (Wouterse) uit Ossendrecht we gens belastingfraude en vals heid in geschrifte veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. De officier van justi tie had drie jaar celstraf geëist. De bedrijven Metal Welding Service bv en Marpo Zeeland bv uit Kwadendamme, waar van W. enige aandeelhouder en directeur is, kregen een boete van 1 miljoen en 600.000 gulden opgelegd. De fraude speelde zich af van 1987 tot en met ja nuari 1990, waarbij de belas ting en de bedrijfsvereniging voor 3,5 miljoen werden bena deeld. Volgens de opgave die aan de fiscus werd gedaan moest er slechts 6,5 miljoen gulden aan loonbelasting en premies wor den betaald, terwijl dat in wer kelijkheid een dikke tien mil joen gulden zou moeten zijn. De frauduleuze handelingen begonnen tóen W. in 1988 meer werk dan personeel had. Zijn mensen wilden wel overuren maken, maar dan wel „zwart". door Mare Legendre Vrijdag 4 februari Zierikzee Theatersportwedstrijd Kiekie- res. Concertzaal. 20.00 uur. Brou wersha ven Politiek forum Vader Cats. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Zaterdag 5 februari Zierikzee Midwinterfeest. Concertzaal. Zaal open 19.30 uur; aanvang 20.00 uur. Ars Musica-concert door Lies- beth van der Loop en Ben Mar tin Weyand, met clavecimbel en piano. Zeeuwse Muziekschool. 20.00 uur. Culturele manifestatie. Res taurant Mondragon. 20.00 uur. Death Metal Meeting. Brogum. 14.00 tot 21.00 uur. Burgh-Haamstede Opening expositie Tien Hees termans. Bewaerschole. 15.30 uur. Renesse Verkoping Welfare-handwer ken. 't Seepaerdje. Van 12.00 tot 16.00 uur. Brouwershaven Oud papier inzameling. Vanaf 09.00 uur. Zondag 6 februari Serooskerke Zangdienst met koor Sursum Corda. Nederlandse Hervorm de kerk. 19.00 uur. Maandag 7 februari Kerkwerve Excursie Witlofstudieclub Schouwen-Duiveland: Bedrijf L. de Kok, Tellersweg. 19.30 uur. Ouwerkerk Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. Nieuwer kerk Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. Oosterland Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. Sirjansland Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. I&uinisse Vertrek naar Middelburg om enquête-uitslag aan te bieden. Molenstraat/gemeentehuis. 14.00 uur. Dinsdag 8 februari Zierikzee Commissievergadering onder wijs. Raadzaal stadhuis. 16.30 uur. Jaarvergadering Christelijke Plattelandsvrouwenbond. Zaal Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Openbare ledenvergadering af deling Schouwen-Duiveland D66 in café De Gekroonde Sui kerbiet aan de Nieuwe Haven. 20.00 uur. Informatiebijeenkomst Vrouw, Geloof Samenleving in Her vormd Kerkcentrum. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Inspraakbijeenkomst ont- werp-groenstructuurplan en dorpsplan. Dorpshuis Zuudèn de. 20.00 uur. Woensdag 9 februari Zierikzee Crea-middag figuurzagen. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Aanbieding orgel aan directie verpleeghuis Corneliastichting tijdens feestelijke bijeen komst. 15.00 uur. Commissievergadering ruimte lijke ordening en industrie. Raadzaal stadhuis. 16.30 uur. Start cursus Een zieke thuis verzorgen. Wijkgebouw Kruis vereniging Rondon de Ooster- schelde. Van 19.00 tot 21.00 uur. Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 17.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie ro. Gemeentehuis. 19.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2