Waterschap wil afwatering in poldergebied verbeteren uw krant van schouwen-duiveland GRATIS ADVERTENTIE r Vekabo Schouwen-Duiveland gaat óp in Zeeuwse Vereniging Kampeerboeren rcw UOJAAR^I AKTIEF 1 I- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voorzitter H. Geluk: Dat werkt gemakkelijker Peiloverschrijdingen bij extreme regenval volgens onderzoek aanvaardbaar Verkeersdode bij Borsele 0Q& KLEUREN BLAUW FOCWA van Lint autoschade bv TAXATIE? HANSE VERBEEK dé krant van schouwen - duiveland! j NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 I VRIJDAG 4 FEBRUARI 1994 150e JAARGANG NR 25508 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Burgemeester Labruyère denkt dat het plattelandstoerisme altijd een marginale rol zal blijven spelen in vergelijking met de grote groep toeristen die vooral voor het strand en de zee naar Schouwen-Duiveland komt. (Foto: Joop van Houdt). ELLEMEET - De afdeling Schouwen-Duiveland van de Vereniging van Kampeerboeren (VEKABO) is opge heven. Tijdens de algemene ledenvergadering, donderdagavond in het Durpsuus in Ellemeet, werd met 57 stemmen voor besloten om de afdeling te laten opgaan in de Vekabo Zeeland. Volgens voorzitter H. Geluk zou dat gemakkelijker werken. ,,Tot nu toe waren er in Zeeland drie Vekabo-afdelingen: Zeeuwsch-Vlaande- ren, Walcheren en Schouwen-Duiveland, die samen een federatie vormden. Van daaruit werd weer in federa tief verband samen gewerkt met de Vekabo-afdeling Nederland. Het was dus een federatie binnen een fede ratie. Dat werkt een beetje moeilijk".. De voorzitter was dan ook zeer tevreden met het grote aantal Vekabo-leden dat naar het Durpsuus kwam en instemde met de opheffing van de afde ling Schouwen-Duiveland (slechts één persoon stemde te gen). Hij vertelde dat er on danks het opgaan in één Zeeuwse afdeling in de prak tijk niet veel zal veranderen voor de Vekabo. Het bestuur van de afdeling Schouwen- Duiveland blijft in functie en de jaarlijkse vergaderingen worden zoals gewoonlijk in El lemeet gehouden. De samen voeging houdt wel in dat een deel van de contributie moet worden afgedragen aan de jT nieuwe afdeling Zeeland. Die contributie werd tijdens de vergadering met meerderheid van stemmen verhoogd van tachtig tot honderd gulden per jaar. Daarmee komen de Veka- bo-leden van Schouwen-Duive land op één lijn met de contri butie die bij de meeste Neder landse Vekabo-afdelingen wordt betaald. De nieuwe Wet op de Open lucht Recreatie (WOR) die reeds door de Tweede Kamer, maar nog niet door de Eerste Kamer is goedgekeurd, speelde een belangrijke rol tijdens de vergadering. De voorzitter Van de Vekabo-afdeling Zeeland, P. Lampert vertelde dat staatsse cretaris drs J. D. Gabor heeft laten weten dat hij in maart aanwezig zal zijn tijdens de fusie-vergadering van de nieu we Zeeuwse afdeling. De staatssecretaris gaat daarbij in op het plattelandstoerisme en de nieuwe Wet Openlucht Re creatie. Dat laatste deed de burgemees ter van de gemeente Brouwers haven L. N. Labruyère reeds tijdens de Vekabo-vergadering donderdagavond. Hij plaatste daarbij kritische kanttekenin gen bij de nieuwe Wet Open lucht Recreatie. Het grote na deel van de wet is volgens La bruyère dat ze in principe toe stemming geeft om bij elke wo ning in het buitengebied (mits er ruimte genoeg voor is) vijf tien tenten of caravans te plaat sen. Daarmee speelt de wet in op het feit dat slechts de helft van de Nederlandse mini-cam pings momenteel aan een boer derij is gekoppeld. Om te bewerkstelligen dat mini-campings in Zeeland wel uitsluitend bij boerderijen worden opgericht moeten kunstgrepen worden toegepast die Labruyère niet zo zag zit ten. Het idee van het provin ciaal bestuur om een formule ring te maken voor 'reëel agra rische bedrijven' omschreef hij als buitengewoon moeilijk. ,,Wij hebben dat in het verle den eens geprobeerd in de ge meente Domburg, waar ik toen werkte, maar we kwamen er niet uit". Hij wees verder op de mogelijkheid dat een aantal gemeenten kan weigeren aan het initiatief van het provin ciaal bestuur mee te doen. De tweede mogelijkheid om mini-campings te koppelen aan boerderijen is het bestem mingsplan. Maar ook hieraan zitten volgens de Brouwse bur gemeester de nodige haken en ogen. ,,Je krijgt dan gebieden waar èlle woningen en boerde rijen een mini-camping mogen hebben en gebieden waar dat nergens is toegestaan. Ook kunnen de 'zes gemeenten op Schouwen-Duiveland die ge bieden allemaal apart vaststel len zodat ze aan de gemeente grenzen vreemd op elkaar kun nen aansluiten". Labruyère waarschuwde de kampeerboeren om in de toe komst geen gouden bergen te verwachten van de mini-cam pings. ,,Het plattelandstoeris me zal altijd een marginale rol blijven spelen omdat de meeste toeristen toch voor het strand en de zee komen". Desondanks krijgen ook de kampeerboeren op Schouwen- Duiveland deze zomer een ver ruiming van het aantal kam- peereenheden wanneer de nieuwe wet door de Eerste Ka mer is goedgekeurd. Labruyère vertelde dat de gemeenten op Schouwen-Duiveland in de pe riode van 4 tot en met 24 mei en de maanden juli en augustus vijftien kampeereenheden wil len toestaan op de mini- campings. Een periode van elf weken terwijl dat tot nu toe zes weken was. De burgemeester adviseerde de Vekabo om zich te beraden op haar houding naar de gemeenten toe ten aan zien van het koppelen van mini-campings aan boerenbe drijven. ,,We moeten daarbij samenwerken om te voorko men dat er keuzes worden ge maakt die pijn doen". ZIERIKZEE - Als er - zoals in september 1993 - sprake is van extreem veel regen val is het aanvaardbaar als het peil van het grondwater tijdelijk te hoog is. Dat is de conclusie van een op verzoek van het Waterschap Schouwen-Duiveland in gesteld onderzoek. Toch wil het waterschap proberen de afwatering op verschil lende lokaties in het poldergebied te verbeteren. Een en ander komt-aan de orde tijdens de vergadering van het Waterschap Schouwen-Duiveland op woensdag 9 februari in 's Landskamer aan het Havenpark in Zierikzee. De vergadering be gint om 9.00 uur. In september vorig jaar ont stond door de overvloedige re genval op verschillende plaat sen wateroverlast. Het water kon niet tijdig afge voerd worden en dat hield in de praktijk in dat sommige land- bouwprodukten niet te oogsten waren en in de natte grond we grotten. Een forse schadepost voor een aantal boeren die dan ook schadeclaims indienden bij de instantie die op Schouwen- Duiveland verantwoordelijk is t Wateroverlast op het land: een schadepost voor de boer.... (Archieffoto). voor het grondwaterpeil: het waterschap. Onderzoek De neerslaggegevens blijken van meetpunt tot meetpunt nogal uiteen te lopen. Volgens het onderzoek is in september vorige jaar de meeste neerslag gevallen in juist dat gebied dat er prat op gaat de meeste zonne-uren te hebben: de Kop van Schpuwen. In Westerschou- wen werd in drie dagen tijd cir ca 100 millimeter neerslag ge meten, waarvan fneer dan de helft op één dag. In Brouwers haven en de omgeving van Kerkwerve werd in drie dagen tijd 70 a 80 millimeter neerslag gemeten. Volgens de onderzoekers gaat het hier om extreme gevallen. Bij dergelijke extreme neer slaghoeveelheden raakt de grond na verloop van tijd ver zadigd en wordt een deel recht streeks naar de waterlopen en de sloten afgevoerd. Hoewel volgens de onderzoekers het af wateringssysteem in zijn alge meenheid voldoet worden wel enkele knelpunten gesigna leerd. Met name het zuidweste lijk deel van de Prunjepolder is wat dat betreft een pro bleemgebied. Het waterschap wil dan ook bekijken of er mo gelijkheden zijn om de ber gingscapaciteit in dat gebied te vergroten. Dat zou kunnen door berging in bestaande bin nendijks gelegen wateren als inlagen en kreekgebieden. Een andere mogelijkheid om in de Prunjepolder ook bij extre me regenval wateroverlast te voorkomen is het vergroten van de bergingscapaciteit door aanleg van natuurvriendelijke oevers - ofwel piasbermen - langs (hoofd) waterlopen in on der meer het Prunjegebied. Verder wil het waterschap aan dacht voor wat genoemd wordt omgekeerd werkende rioolwa- teroverstortputten waarbij het water bij zeer hoog peil vanuit de polder het riool instroomt. De suggestie wordt gedaan om bij grote recreatieterreinen als Aquadelta bij Bruinisse en Den Osse bij Scharendijke te rugslagkleppen te plaatsen. Als het aan het dagelijks be stuur van het waterschap ligt wordt verder onderzoek ge daan naar de mogelijkheden om de capaciteit van de gema len bij Den Osse en Prom- melsluis te verhogen. Ook wil men bekijken of het mogelijk is om (tijdelijk) de waterafvoer vanuit het westelijk deel van de polder Schouwen te vertra gen in geval van extreme neer slag. Dit zou kunnen door de plaatsing van regelbare stu wen in zijtakken van hoofdwa terlopen. Nieuw gemaal Tfen behoeve van een beter te re guleren waterafvoer in het ten noorden van de Delingsdijk ge legen deel van de Prunjepolder zou volgens het dagelijks be stuur van het waterschap een nieuw gemaal geplaatst moe ten worden. Dit gemaal zou een capaciteit van 30 35 kubieke meter per minuut moeten heb ben. Tbr verbetering van de af watering van het gebied ten zuidoosten van de Schenders- weg zou de sloot langs de De lingsdijk rechtstreeks gekop peld moeten worden aan de wegsloot langs de Schenders- weg. Mogelijk moeten ook en kele waterlopen of kavelsloten voorzien moeten worden van een bodembescherming. Bedenk het Wat, doch meer bedenk het Hoe. Goethe Eerst nog regen HET WEER Overwegend bewolkt en eerst nog kans op wat regen of motregen. Vannacht een enkele mistbank en een minimumtemp. van ongeveer 3 graden. Middagtemperatqur om streeks 6 graden. Zuidoostenwind, zwak tot matig, kracht 2 3. 3 RIOOLAANSLUITING Inwoners van de Beldert zijn boos over rekeningen die zij kregen voor woningaansluiting op het riool. 1 5 TAFELTJE DEK JE De warme maaltijdvoorziening Tafeltje Dek Je staat centraal in de pagina Voorlichting Ouderen. 6 NIEUWE HOOFDREDACTEUR Ton van den Nouweland is de nieuwe hoofdredacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode. 9 BILJARTTITEL Piet Vijverberg uit Ouwerkerk won de biljarttitel vierde klas kader. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BORSELE - Op de Postweg in Lewedorp, gemeente Borsele is gistermiddag, donderdag, mevrouw V. uit Lewedorp overleden ten gevolge van een aanrijding. De vrouw reed in haar auto frontaal achterop een tractor. Met deze tractor werden weg werkzaamheden verricht. Het slachtoffer overleed ter plaat se. Zowel auto als tractor werden zwaar beschadigd. Advertentie 1001ste is nu net uw kleur blauw. Zoiets moet je weten. Laat het daarom aan de vakman over: van Lint Autoschade bv. Wij her- stellen iedere schade snel en vakkundig. Richten, uitdeuken en spuiten; alles met de modernste apparatuur. Prutweg 2, 3245 LW Sommelsdijk, Telefoon 01870-82292 Industrieweg 14, 4301 RS Zierikzee, Telefoon 01110-14794. Focwa garantie bedrijf, 2 jaar garantie op iedere autoschade. Advertentie MAKELAARDIJ O.G. TELEFOON 01110-16888 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. a f 47,00 a f 49,50 a f 177,00 f 187,00 JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2* Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1