'Wij in Zierikzee kunnen uw tempo niet bijhouden' GRATIS ADVERTENTIE 9 0 1 r IIIHI KRANT VAN Jongeren Advies en Informatie Bureau voor jongeren met vragen Inbraken in kantoor, huis, winkel en auto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wethouder tegen minister over asielzoekers: 3 WERKZOEKENDEN O 4 GIFZAKJES 5 KUIJERDAMSEWEG 7 SCHAATSEN Brand door kortsluiting op zolder in een diepvrieskist dé krant van schouwen - duiveland! Geopend in De Driehoek naast de Dikke Toren-in Zierikzee ZïERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 3 FEBRUARI 1994 150e JAARGANG NR 25507 WAARIN OPGENOMEN DE ZÏERIKZEESCHE COURANT 1797-1809 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. D1110-16551 Politiek is geen zaak van beginselen, het is een zaak van tact. Louis Latzarus Ook op Schouwen-Duiveland neemt het aantal werk zoekenden steeds verder toe. Een strandwandeling mag alleen op eigen risico van wege aangespoelde gifzakjes. De Dorpsraad Ellemeet vindt de reconstructie van de Kuijerdamseweg weggegooid geld. Zeeuws record voor schaatser Leon van der Wielen uit Zierikzee. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZIERIKZEE/RENESSE - In de nacht van maandag op dinsdag waren inbrekers actief in Zierikzee en Renesse. Er werd ingebroken in een kantoor, een wo ning en een winkel terwijl uit de tank van een perso nenauto twintig liter benzine werd ontvreemd. In Zierikzee drong men binnen in het kantoor van Zeelandia aan de Poststraat. De inbre kers kwamen het pand via de achterzijde binnen, waarna zij diverse ruimten doorzochten. Uit een in aanbouw zijnde ver gaderruimte werden elektri sche gereedschappen weggeno men. Ook namen de inbrekers een TV/video-combinatie mee. Enkele tientallen meters ver derop, bij een winkel aan de Paternosterstraat werd even eens een inbraakpoging ge daan. Daarbij werd een ruit naast de voordeur ingeslagen, maar het lukte de daders niet om het pand binnen te dringen. Uit de benzinetank van een auto die geparkeerd stond aan de Nieuwe Haven werd twintig liter benzine gestolen. S. uit Zierikzee deed aangifte van de diefstal. In Renesse werd in de nacht van maandag op dinsdag inge broken in een winkel aan de Oosterenbanweg, Daarbij werd een slot op grove wijze ge forceerd, waarna een kleuren televisie, een video en andere geluidsapparatuur werd weg genomen. BROUWERSHAVEN - De blusploeg Brouwershaven van de Brouwse brandweer moest woensdag in actie komen van wege brand op de zolder van een schuur die als woning wordt gebruikt aan de Poort- dijkstraat in Brouwershaven. De brand zou volgens de politie ontstaan zijn door kortsluiting in een diepvrieskist die op de zolder van het onderkomen was geplaatst. De brandweer had het vuur op de zolder snel onder controle. De brand- en rookschade was niettemin groot. De diepvries kist werd geheel vernield. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr/mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gifonummer vermelden: SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. i CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. meer dan voorheen. Opvang op boten en in kloosters blijft no dig want WVC zoekt nog naar huisvesting voor vluchtelingen met een verblijfsstatus. Direc teur P. Wezenberg van het AZC Gilze en Rijen wilde weten hoe het met de maatschappelijke acceptatie van asielzoekers staat. d'Ancona nam de gele genheid te baat om uit te leg gen dat het gemiddelde oplei dingsniveau van asielzoekers hoger ligt dan dat van de ge middelde Nederlander. „De Nederlandse bevolking haalt alles door elkaar: asielzoekers, gezinsherenigers en allochto nen. Al het vooroordeel richt zich op het vreemde." Het is vaak alleen het negatieve nieuws over asielzoekers dat de kranten haalt, vindt de mi nister. Wethoudèr Van der Wek ken begon zijn verhaal dan ook met de positieve melding dat de gemeenteraad onmiddellijk en unaniem had ingestemd met huisvesting van 64 asielzoekers in Zierikzee. Maar Van der Wekken heeft ook zorg. Zorg over accepatie van deze mensen door de lokale bevolking, zorg over toekomstige huisvesting door krappe woningbouwcon- tingenten en zorg over het aan kunnen bieden van werk op een krappe arbeidsmarkt. Deskundigheid van andere gemeenten gebruiken Zorg ook over toenemende druk op maatschappelijk werk en RIAGG. Het antwoord hier op kwam niet van de minister maar van Wezenberg. „Het is niet terecht om alleen naar de overheid te wijzen. U kunt ook de deskundigheid van de op vangcentra en de andere ge meenten gebruiken. En door een betere besteding is met gel den die nu al beschikbaar zijn veel meer te doen." Applaus oogstte de heer drs. P. Vis, die op vrijwillige basis taalles geeft aan asielzoekers. „Drie van mijn zes leerlingen zijn in genieur. Met heel veel inzet proberen ze zich dat moeilijke Nederlands eigen te maken. Ga eens kijken op die boot. Die mensen zijn het waard om eens mee te gaan praten," riep Vis de redelijk gevulde zaal op. Ouderen Met betrekking tot de aow zei de minister het „volstrekt on acceptabel" te vinden deze uit kering vier jaar lang te bevrie zen, zoals het CDA wil. Partij genoot en minister van finan ciën Kok wil de hoogte van de aow van jaar tot jaar bekijken. „Maar ik ben Kok niet. Ik ge bruik gespierde taal, aldus d'Ancona. In een discussie met Borrendamme-directeur H. Zeegers en raadslid E. Kneep- kens pleitte de minister voor het slopen van de 'schotten' tussen verzorgingstehuis, ver pleegtehuis en thuiszorg. „Maar het moderne verzor gingstehuis met al zijn activi teiten buiten de deur heeft nog wel degelijk toekomst." Gehandicapten Vanaf 1 april moeten gehandi capten voor vervoer, rolstoelen of aangepaste woningen bij de gemeente aankloppen. Het rijk sluist hiervoor ruim 1,2 mil jard gulden door naar de ge meenten. De bezwaren hierte gen van forumleden W. van Ballegooien (Intergemeentelij ke Sociale Dienst) en mevrouw M. Timmerman-van der Wek ken (Werkgroep Tbegankelijk- heidsbevordering) kon d'Anco na niet weerleggen. „De kosten waren onbeheersbaar en door de nieuwe wet is ook de on rechtvaardigheid ten opzichte van de 65-plussers er uit ge haald. Het is zo dat sommigen erop achteruit zullen gaan, maar wie het het hardst nodig heeft, krijgt zorg." Na vragen van P Brakman van de stich ting gehandicaptenbeleid Mid delburg zei d'Ancona dat ze gaat nadenken over het opzet ten van congressen of seminars voor gemeente-ambtenaren om de werking van de nieuwe wet uit te leggen. Bewolkt HET WEER Overwegend bewolkt. Minimum temperatuur 4 graden. Middagtem- peratuur 7 graden. Oostelijke wind, matig kracht 3 4, aan de kust af en toe krachtig, 6. ZIERIKZEE - „Wij in Zierikzee kunnen uw tempo niet bijhouden. U stelt ons voor problemen. Als de op vang van asielzoekers een blijvend verschijnsel wordt, zien we graag dat u middelen ter beschikking stelt zodat bijvoorbeeld taallessen niet meer door vrijwilligers hoeven te worden gegeven." Met klachten van de ze aard bestookte de Zierikzeese wethouder D. van der Wekken gisteravond, woensdag, minister Hedy d'An cona van WVC. De minister was in het multi functionele gebouw Malta op uitnodiging van de Zierikzeese PvdA. Ze sprak daar in drie kleine forums over haar beleid met betrekking tot ouderen, gehandicapten en asielzoekers. De gemeenten in Nederland kunnen 8000 gulden per asiel zoeker tegemoet zien voor op vang en integratie van deze mensen. Dat is 3000 gulden Minister d'Ancona in gesprek met v.l.n.r. H. Zeegers, afdelingsvoorzitter C. Bosman en raadslid E. M. Kneepkens-Schraven. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - ,,Ik hoop dat het bureau snel bekend wordt en dat het een g-oede naam krijgt". Die wens sprak de nieuwe voorzitter van de Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland, W. G. Renden uit ter gelegenheid van de opening van een Jongeren Advies en Informatie Bureau (JAIB) in Zierikzee. Het gaat om een ruimte in het gebouw De Driehoek waar jongeren terecht kunnen met vragen over de meest uiteenlopende onderwer pen. Tegelijk met het JAIB in Zierikzee werd eenzelfde voorziening geopend in Tholen. De Zeeuwse gedepu teerde A. J. Dijkwel (D66) was via een driehoeks-telefoonverbinding vanuit Goes met Zierikzee en Tholen direct betrokken bij de officiële opening van de beide Jongeren Advies en Informatiebureaus. lening het eerste op te starten in.de grote steden. Maar Schou- wenDuiveland en Tholen wa ren de grote steden voor". Dijkwel benadrukte dat de ma nier waarop de mensen, die het adviesbureau in de praktijk opzetten en draaiende houden, van het grootste belang is voor het succes van de voorziening. „En dat doet men in deze regio heel goed". Als cadeautje maakte hij bekend dat het pro vinciaal bestuur heeft besloten 5000 gulden beschikbaar te stellen voor de drukkosten van de nieuwe editie van Zestien of Zo. Een boekje waarin allerlei wetenswaardigheden staan voor jongeren. De woorden van Dijkwel wer den in De Driehoek beluisterd via een telefoonapparaat dat in de hele ruimte was te horen. In de kring van luisteraars bevon den zich onder andere de Brouwse wethouder S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter, de Zie rikzeese wethouder P. de Rijke en de uit Zierikzee afkomstige provinciale statenleden I. Sturm en R. Geluk. Zij hoorden via de telefoon de Tholense wethouder J. Ver- sluys, die aandacht besteedde aan de ontwikkeling van* de jeugdvoorzieningen, die vooraf gingen aan de vestiging van een JAIB in zijn gemeente. Ver volgens was het de beurt aan de Zierikzeese wethouder van jeugdzaken, De Rijke. Via de telefoon liet hij tot in Goes en Tholen weten blij te zijn met De Driehoek als on derkomen voor de jeugd-info- winkel. „De voorziening heeft daar een lage drempel". Vol gens de wethouder zal in de praktijk moeten blijken of het advies- en informatiebureau in een behoefte voorziet. „Jonge ren kunnen er terecht voor ad vies over een vakantievoorzie ning, maar ook voor informa tie over banen, hulp bij het schrijven van een sollicitatie brief. Er wordt naar ze ge luisterd, met ze mee gedacht en ze krijgen zonodig een gezond verstand advies". De wethou der omschreef de voorziening als 'hulpverlening op maat' waaraan de gemeente graag een financiële bijdrage levert via haar subsidie aan de Stich ting Jeugd en de Federatie Maatschappelijke Dienstverle ning. Het JAIB draait groten deels op een structurele finan ciële bijdrage van het provin ciaal bestuur, terwijl men door het comité Kinderpostzegels fi nancieel werd gesteund via een eenmalige bijdrage van 9000 gulden. De Rijke opende het nieuwe JAIB officieel door een bord te onthullen waarop de naam van het bureau en de openingstij den staan. Op straat voor De Driehoek moet dat bord de aandacht trekken van de jonge ren voor wie de voorziening is bedoeld. Na de openingshande ling namen de genodigden een kijkje in de ruimte van de Stichting Jeugd waar een rek met vele informatiefolders is ondergebracht en maakten zij kennis met Ingrid van Liefland uit Serooskerke die het JAIB gaat runnen. Elke dinsdag, woensdag en donderdag van 13.30 tot 17.00 uur en op don derdag ook van 19.00 tot 21.00 uur. Hij liet daarbij weten dat het goed gaat met de jeugdhulpver lening en preventie in de pro vincie Zeeland. „Er komen steeds meer antwoorden op vragen die bij jongeren leven". De gedeputeerde schoof daar bij alle eer toe aan de gemeen ten op Schouwen-Duiveland en Tholen die alert hebben in gespeeld op de ontwikkeling van advies- en informatiebu reaus waar jongeren terecht kunnen met hun vragen. „Het was oorspronkelijk de bedoe ling om deze vorm van hulpver- De Zierikzeese wethouder van jeugdzaken P. de Rijke onthulde het bord waarmee het Jongeren Advies- en Informatiebureau wordt aangeduid. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1