SLA UW SLAG Dartssport op Schouwen-Duiveland verheugt zich in groeiende interesse OW KMI VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Slager Timmers zet deuren open voor viering tien-jarig bestaan Staatsbosbeheer spreekt slechte verzorging natuurgebieden tegen BOS VISHANDEL TAXATIESFBENIDDEUMG r n h; Deur loo HANSEHAHSE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 3 februari demonstratie in dorpshuis Bruinisse Dode stier al vijf weken op Slikken van Flakkee Klaverjassen voor ouderen Cursus zieke thuis verzorgen kabeljauwfilet 2e kilo f 10,- dé krant van schouwen-duweiand! NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAND Zie advertentie pagina 7 WOO NT EXT IEL ZONWERING HAVENPLEIN 3 4301 JD ZIERIKZEE TEL. Oil 10-15061 PAX. 16378 ZIERIKZEE - Voor de een is het 'pijltjes gooien'. Voor de ander is het 'darts'. Hoe het ook zij; de belangstelling voor deze bezigheid, die alle inwoners van Groot- Brittannië met de paplepel krijgen ingegoten, lijkt toe te nemen op Schouwen- Duiveland. In Bruinisse wil Tom Weeber in het dorpshuis een club oprichten. In Zierikzee is in Tapperij 't Sloepje een tiental spelers serieus naar de competitie aan het toewerken en in Snookercentrum de Graanbeurs is sinds kort ook bewe ging aan het dartstront te constateren. Vanuit de Country Club in Renesse speelt reeds twee jaar een team in competitieverband, zij het dat het hier een wilde competitie betreft. De vraag waarom steeds meer mensen de drie pijltjes ter hand nemen om daarmee een zo hoog mogelijke score op het bord te gooien, is niet gemak kelijk te beantwoorden. Nog moeilijker is het antwoord te geven op de vraag: waarom niet? We hebben hier immers te maken met een spel dat door iedereen gespeeld kan worden jong en oud, man en vrouw. En dat bovendien een leuk spel is; zowel om te kijken als om zelf te doen. Volkssport Wie in de eerste dagen van het nieuwe jaar tijdens het zappen langs de vele televisiezenders even gestopt is bij BBC 2, heeft ongetwijfeld iets gezien van deze sport. Aan het begin van ieder jaar vindt namelijk de strijd plaats om de zogenaam de Embassy World Darts. Dé ti tel bij de professionele beoefe naars van deze sport. En de En gelse zender biedt ruimschoots aandacht aan hun volkssport. Men heeft dan ook kunnen zien dat het zomaar 'pijltjes gooien' een zeer serieuze bezigheid is, waarmee veel geld te verdie nen is. Alleen al rond de vin gers van verliezend finalist Bobby George zit zoveel kapi taal, waarvoor Jan Mod'aal een aantal jaren moet werken. Op Schouwen-Duiveland is een dergelijk niveau voorsalsnog een droom. Dat wil echter niet zeggen dat er met minder ple zier gespeeld wordt. In Tappe- rij 't Sloepje werd ongeveer vijf jaar geleden het idee geop perd om een dartsclub te begin nen. Een liefhebber, die vanuit Rotterdam naar Zierikzee was verhuisd, vond het jammer dat er in zijn nieuwe woonplaats nergens werd gedart. Hij ging niet bij de pakken neerzitten en richtte een club op in zijn stamkroeg. Inmiddels is hij zelf alweer verdwenen, maar de club be staat nog steeds. Momenteel telt deze club negen leden. Vol gens uitbaatster Cobie van der Linde zijn de meeste stam gasten, die elke vrijdagavond hun trainingsavond hebben. Dan wordt er zeer fanatiek ge speeld, maar de gezelligheid staat voorop. Van de negen leden zijn er ze ven die een jaar gelden nog nooit een pijltje in hun handen hadden gehad. Het afgelopen jaar werd dan ook alleen maar gebruikt om de kneepjes onder de knie te krijgen. Dit doen zij niet alleen in 't Sloepje. De meesten hebben ook thuis een dartsbord en oefenen elke dag. ,,En dat kun je merken, want ze zijn ontzettend vooruit ge gaan, aldus Corrie. Animo De darters van 't Sloepje be perken zich tot onderlinge par tijtjes tijdens de trainings avond op vrijdag. Verder orga niseert Corrie ieder jaar een Paastoernooi, waaraan overi gens ook alleen de eigen leden meedoen. Volgens haar is de animo in Zierikzee voor de dartssport niet groot. „In to taal zijn er ongeveer 25 man, verdeeld over 't'Sloepje en het snookercentrum. Er zijn wel eens mensen die vragen of ze hier kunnen darten. Maar dat zijn meestal toeristen". Toch denkt ze erover om in de toekomst aan de officiële com petitie van de Nederlandse Darts Bond (NDB) mee te doen. Me't hetzelfde idee lopen de darters van Snookercentrum de Graanbeurs rond. Sinds half december wordt er in het snookercentrum iedere vrij dagavond gedart. ,,We begon nen met z'n vieren en nu heb ben we al een clubje van tien personen", aldus Kees Wester weel, één van de leden van het eerste uur. De bedoeling is dat aan het begin van het nieuwe seizoen (na de zomer) in ieder geval met een team deelgeno men wordt- aan de competitie. Om aan het wedstrijdelement te wennen neemt een aantal van hen deel aan een Paastoer nooi in Colijnsplaat. Ook Tbm Weeber uit Bruinisse heeft plannen om met ingang van het volgens seizoen met een team aan de competitie mee te doen. Tom's vader, Rob Weeber, is sinds 1 januari de beheerder van het dorpshuis in Bruinisse. Tom was in zijn stamcafé in Klundert, waar hij woonde, een fervent darter. Tben zijn vader het dorpshuis in Bruinisse onder zijn beheer kreeg was het Tom die van de kans gebruik maakte en in een hoek van de kantine twee dartsborden neerhing. Demonstratieteam Het mooiste van het dartspel vindt hij de spanning. „Het is niet zomaar pijltjes gooien. De concentratie speelt een zeer grote rol en in de competitie komt er ook een stuk tactiek bij kijken". Om de mensen in de omgeving van Bruinisse warm te maken voor het dartspel heeft hij voor morgen, donderdag 3 februari, 20.00 uur Het ziet er misschien allemaal heel serieus uit, maar als het puntje bij paaltje komt gaat het om de gezelligheid. (Foto: Joop van Houdt). een demonstratieteam uitgeno digd. Dit team doet niet anders dan overal in het land demon straties geven en ze geven daar bij uitleg over het spel. Boven dien kan men ze ook uitdagen voor een partijtje. Weeber heeft hoge verwachtingen van zijn initiatief. „In het begin waren de reacties op de dartsborden stug. De meeste mensen von den de kantine op een café gaan lijken. Nu zijn er steeds meer mensen die vragen stel len en komen kijken. Er zijn zelfs al twee jongens die een set pijlen hebben aangeschaft en iedere vrijdagavond komen darten". In de competitie zullen de 'nieuwe' teams het op moeten nemen tegen de routiniers van de Country Club uit Renesse. Hier is men reeds acht jaar gel den begonnen met een club, die nu zestien leden telt. Iedere maandag en-vrijdag is het club avond en 's zondags wordt er competitie gespeeld tussen ca- fé's uit West-Brabant en één uit Rilland-Bath. De Country Club doet nu voor het tweede jaar mee aan deze niet-offjiciële competitie. Volgens wedsstrijdleider, Ed die Boer, is de kans groot dat de Country Club volgend jaar onder de vlag van de NDB gaat spelen. Er zijn vergevorderde plannen om een nieuwe federa tie op te zetten in de regio West- Brabant/Zeeland. Deze zou met ingang van het seizoen 1994/1995 van start moeten gaan. Wellicht dat er dan vier eilan delij ke teams strijden om de hoogste eer. Maar meedoen zal voor de meesten toch altijd nog belangrijker zijn dan winnen. Want zoals Corrie van 't Sloep je zegt: „We spelen niet met het mes op tafel. Het gaat om de leut. Wij moeten er tenslotte niet ons brood mee verdienen". NIEUWERKERK - Tien jaar geleden blies Bert Tim mers samen met zijn vrouw Rina nieuw leven in de slagerij aan de Kerkring in Nieuwerkerk. De zaak had reeds enige jaren te maken met leegloop, maar door hard werken slaagden zij erin om de zaak bin nen onafzienbare tijd er weer bovenop te krijgen. Woensdag 9 februari staan zij stil bij het tien-jarig bestaan van Slagerij Timmers. Vanaf 16.00 uur kan iedereen een kijkje nemen in de slagerij. Voordat de deuren van de win kel opengaan voor het publiek wordt er voor de kinderen een ball on wedstrijd gehouden. On der de vrolijke klanken van een draaiorgel is het de bedoe ling dat er zoveel mogelijk bal lonnen de lucht ingaan. Vervol gens kan iedereen die dat wil, onder het genot van een hapje en drankje, een kijkje achter de schermen van de slagerij ne men. Produktieproces „Het doel hiervan is de mensen te laten zien wat er allemaal komt kijken voordat het assor timent in de toonbank ligt", al dus Timmers. De mensen moe ten een indruk krijgen van het produktieproces. Zij krijgen bijvoorbeeld uitleg over het worstmaken en over de wer king van de verschillende ma chines. waaronder de rook- kast. Daarnaast wordt het open huis gebruikt om een aan tal produkten naar voren te brengen die Timmers ook maakt, maar waar veel mensen niet van weten. Hij doelt hier onder meer mee op het koud buffet en de bittergarnituren die men kan bestellen. Timmers wil op deze manier de andere kant van het slagersvak laten zien. „De mensen denken vaak dat het een bloedige toe stand is, maar dat is tegen woordig niet meer zo. Het slachten van koeien, dat ik nog zelf doe, is slechts een klein fa cet". Tbr illustratie hiervan zal er ook allerlei informatie in de winkel verkrijgbaar zijn voor jongeren die erover denken om een slagersopleiding te gaan volgen. Timmers houdt van het sla gersambacht. Ook al wordt het zelf slachten door de overheid erg tegengewerkt, hij blijft dit doen. „Ik weet niet of iedereen dat tegenwoordig nog op prijs stelt, maar ik weet wel dat een beest dat; door mij geslacht wordt, minder te lijden heeft dan dat het op vervoer gaat naar de fabriek. Het is een on derdeel van mijn vak en ik heb er enorm veel plezier in". Timmers maakt ook nog een groot deel van de worsten en vleeswaren zelf. Op deze ma nier is hij verzekerd van een goed produkt, waar hij boven dien voor honderd procent ach ter kan staan. Dit moet ook wel, want de consument is vol gens hem zeer kritisch. Een missertje kan hij zich niet ver oorloven, „want dit heeft direct weerslag op de verkoopcij fers". Wensen Naast het ambachtelijke ver liest Timmers de moderne klanten niet uit het oog. Zij kunnen bij hem terecht voor de kant-en-klare produkten, zoals gekruide lapjes vlees, gegrilde kippepootjes, fondue- en gour metschotels en volledige maal tijden. De vraag naar dergelij ke produkten neemt nog steeds toe. En zoals een goed onderne mer betaamt, past Timmers zich aan, aan de wensen van zijn klanten. De slagerij steekt sinds 1988 in een modern jasje. De eerste vier jaar hebben Bert en Rina de zaak gelaten zoals deze was. De toegenomen werkzaamhe den maakten een verbouwing noodzakelijk. Deze werd in 1988 uitgevoerd. De drukte maakte ook versterking nood zakelijk. Zeker toen in 1988 zich een baby aankondigde en Rina stopte met werken. Sinds vorig jaar is zij weer regelma tig achter de toonbank te vin den, samen met Marleen van Donk, Everdina Braam en Krijn van Zuidland en natuur lijk Bert zelf. Met z'n vijven vormen zij, volgens Timmers een hechte groep „vrienden on der elkaar". Slagerij Timmers viert 10-jarig bestaan. HERRINGEN - De Landelijke inspectiedienst (LID) van de Dierenbescherming constateert dat vee in natuurgebieden in Nederland onvoldoende wordt ver zorgd. Op de Slikken van Flakkee trof de dienst een dood rund aan dat al vóór Kerstmis verward was geraakt in prikkeldraad. Volgens de LID komt het te vaak voor dat gewonde of zieke dieren aan hun lot worden overgelaten. In een reactie spreekt Staatsbosbeheer dit tegen. De LID maakte maandag mel ding van twee gevallen van ver waarlozing, waarvan één op Goeree-Overflakkee. In het na tuurgebied de Slikken van Flakkee trof de dienst een rund aan dat al vóór Kerstmis verward was geraakt in prik keldraad. Het dier bleek na een dagenlange doodsstrijd te zijn bezweken en is volgens de LID door de terreinbeheerders nooit opgemerkt. Bepaalde buitenlandse veeras sen worden in Nederland op steeds grotere schaal ingezet om natuurgebieden te begra- zen. Hiermee wordt voorko men dat de terreinen dicht groeien. Adjunct-directeur W. Koedijk van de LID zegt dat verwaarlozing van deze dieren een structureel probleem be gint te worden. Volgens hem zijn de dieren veelal te gedo mesticeerd (tot huisdier ge maakt) om zelfstandig in het wild te kunnen overleven. Zo blijken drachtige koeien vaak niet in staat om zonder mense lijke hulp een kalf ter wereld te brengen. Dat heeft in het recen te verleden geleid tot proble men, aldus 'Koedijk. Verder komt het voor dat schaapskud des niet genoeg voedsel kun nen vinden en ondervoed ra ken. Staatsbosbeheer spreekt de verwaarlozing tegen. De be heerder van Staatsbosbeheer heeft het rund reeds vóór Kerstmis dood aangetroffen. De stier bleek tijdens een rang ordegevecht met een andere stier door schrikdraad gegaan te zijn. Het dier heeft bij de worsteling een stuk van het schrikdraad meegenomen. Staatsbosbeheer vermoedt dat de doodsoorzaak van de stier een steek van zijn rivaal is. Staatsbosbeheer houdt zelfs in ruige natuurgebieden toezicht. Als er bij de dagelijkse contro le een ziek of gewond dier wordt aangetroffen, schakelt de beheerder onmiddellijk de veearts in. Indien noodzakelijk laat deze het dier inslapen. Dood aangetroffen dieren gaan naar de Gezondheidsdienst in Gouda voor onderzoek. Het dagelijks toezicht is de af gelopen weken, door de grote nattigheid en kwetsbaarheid van het gebied, vanaf de dijk uitgevoerd. Hiervandaan is het terrein goed te overzien. Van wege de drassige terreinen is besloten het al dode dier nog niet weg te halen. Dit gebeurt wanneer het terrein beter be gaanbaar is. Gisteren, dinsdag, heeft de beheerder samen met de inspectie van de Dierenbe scherming het betreffende do de dier en de rest van de kudde, aan een nadere inspectie on derworpen. Deze inspectie vormde geen aanleiding tot verdere stappen. NIEUWERKERK - In Ons Dorpshuis in Nieuwerkerk wordt zaterdag 5 maart weer het jaarlijkse klaverjasfestijn voor ouderen gehouden. Het betreft een initiatief van de afdeling Nieuwerkerk van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) in samenwerking met de Stich ting Welzijn Ouderen Schou wen-Duiveland. Het evenement duurt van 13.30 tot 18.00 uur. In die periode kunnen ouderen zich inzetten om via het bekende kaartspel een gooi te doen naar de wissel- beker of de eerste, tweede en derde prijs die jaarlijks be schikbaar worden gesteld. Ook wordt een verloting ge houden. Belangstellenden die nen zelf voor vervoer naar het dorpshuis te zorgen en moeten zich voor 25 februari aanmel den via telefoonnummer 01114 2754. ZIERIKZEE - Op initiatief van de kruisvereniging Rondom de Oosterscheldc wordt in Zierik zee een cursus gehouden voor mensen die thuis een zieke ver zorgen. De cursus wordt ge houden in het wijkgebouw aan het Jannewekken en gaat van start op woensdag 9 februari. Ze bestaat uit zes wekelijkse bijeenkomsten op woensdag van 19.00 tot 21.00 uur. De kruisvereniging houdt de cur sus omdat het thuis verzorgen van een zieke voor de huisgeno ten niet altijd even gemakke lijk is. Zeker niet wanneer de zieke bedlegerig is en daardoor veel zorg vraagt. Verder komt de inrichting van de ziekenkamer aan de orde en wordt gepraat over de beteke nis van ziek zijn. De cursus wordt geleid door de dames T. van Duren en T. de Vos. Er kun nen acht tot vijftien cursisten aan deelnemen. Belangstellen den kunnen voor nadere infor matie of aanmelding contact opnemen via telefoonnummer 01100-49200. Advertentie (Ook geschikt voor de diepvries) Zie advertentie elders in deze krant DEN HAAG - Het aantal dier proeven is in 1992 gedaald met 9 procent van 876.058 naar 797.400 vergeleken met 1991. Vooral met muizen, vissen en konijnen werd minder geëxpe rimenteerd. Het aantal dier proeven met apen, katten en paarden nam wel toe. SOESTERBERG - De stichting „Vrienden van het vliegdorp" in Soesterberg heeft minister Ter Beek van defensie maan dag per brief gevraagd de vliegbasis daar open te hou den. Er zouden zeshonderd fa milies achter de stichting staan. Advertentie Ing. A. J. Hanse- J. Langkemper MAKELAARS O. G. Makelaardij O.G. en Assurantiën Haamstede - Zierikzee A Ring 19 4328 AE Burgh-Haamstede QjJ) Fa!1 Telefoon 01115-3424 NBvA Fax 01115-3707 Haringvlietplein 8 4301 XG Zierikzee Telefoon 01110-14275 Fax 01110-17484 Blijf op de hoogte van al hef nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. kwartaalabonnement jaarabonnement met autom. afschr. O jaarabonnement en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht al. f 47,00 f 49,50 f 177,00 1 187.00 naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3K Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1