i Geen interesse in Zierikzee voor hoorzitting herindeling Tafeltje Dek Je Zierikzee wil in 1994 uitbreiden Vijftig gifzakjes op Westerschouws strand GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND bij ZMF wil gebruik van compost bevorderen r h' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE '&k Vorming van één gemeente geen bedreiging voor identiteit kernen en financieel aantrekkelijk Met tien maaltijd-koffers en een derde transportwagen Diefstal elektrisch gereedschap Ruiten kerk Haamstede ingegooid Honden vergiftigd Neeltje Jans Schouwen- Duiveland Sinds maandagmiddag niets meer gevonden 3 Q 5 O 6 8 dé krant van schouwen-duiveland! j ^BIBUOTTte tof Qr>c:t ^nr>c< «- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DINSDAG 1 FEBRÜARI 1994 ZIERIKZEE - Het samenvoegen van de zes gemeen ten tot één grote Sehouwen-Duivelandse gemeente biedt niet alleen financiële voordelen, maar kan er ook toe bijdragen dat de afstand tussen bestuur en bevolking kleiner wordt, dan nu met alle gemeen schappelijke regelingen het geval is. De Zierikzeese commissie algemene en bestuurlijke zaken bleef maandagavond dan ook bij haar eerdere (voorlopi ge) advies om bij een gemeentelijke herindeling te kiezen voor één gemeente. Die definitieve keuze maakte de commissie tijdens een uitermate slecht bezochte hoorzitting. Op een enkele geïnteresseerde na bestond het publiek deze avond uit wethouders en raadsleden. gemeenten was (eilandelijk lag dat percentage op krap 50%). Identiteit Gezien de sociaal-geografische eenheid die Schouwen-Duive- land is en het moeizaam func tioneren van een aantal ge meenschappelijke regelingen, een argument dat door de com missieleden werd aangevoerd, kiest D66 zonder meer voor een Sehouwen-Duivelandse. ge meente, waarbij Zierikzee als centrumgemeente een bijzon dere rol kan vervullen. Als bestuurlijke eenheid zal Schouwen-Duiveland volgens de Democraten beter toegerust zijn voor de toekomst. Een ge heel ander geluid liet streek- taaldeskundige dr A. de Vin horen. Die toonde.zich een fer vent tegenstander van gemeen telijke herindeling omdat dit een bedreiging voor de eigen identiteit van de verschillende kernen betekent. De Vin be twistte de stelling dat Schou wen-Duiveland in sociaal-eco nomisch opzicht een eenheid zou zijn. Tassen het oostelijk en westelijk deel van de regio bestaan aanzienlijke verschil len, niet alleen wat betreft de middelen van bestaan maar ook wat betreft de mentaliteit van de bevolking. Door dit al les „in een smeltpot" te gooien kan dit weieens nadelig uit werken voor de verschillende dialecten in de regio. In plaats van die ene gemeente zag De Vin meer in de vorming Burgemeester mr J. J. P. M. As selbergs: ,,Vorming van één ge meente biedt financieel voor deel." Die geringe belangstelling van de Zierikzeese bevolking voor deze nieuwe gemeentelijke her indeling werd met name door de VVD-er J. J. Geleijnse en mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal aangestipt. „Blijk baar is het geen hot item" con cludeerde de liberaal. Dat ver stek laten gaan kan ook bete kenen dat de Zierikzeeënaren het er mee eens zijn dat er op hun (vroegere) eiland één ge meente wordt gevormd. Vol gens J. B. Katerberg, lijsttrek ker voor D66 in Zierikzee en te vens secretaris van deze partij is dat het geval. Uit een telefo nische enquete die D66 eind '92 hield bleek dat slechts 31% van de ondervraagde Zierikzeeëna ren tegen het samenvoegen van van drie bestuurlijke eenhe den: Bru en Duiveland samen in de gemeente Duivenisse of Duiveland, Schouwen en een stadsgemeente, gevormd door Zierikzee en Brouwershaven. Een manier om, zo zei De Vin, de eeuwenoude tegenstellingen tussen beide steden weg te poetsen en om Schuddebeurs weer terug in de armen van Zierikzee te brengen. De com missie luisterde welwillig naar het alternatief van De Vin, maar liet zich daardoor niet op andere gedachten brengen. Eén gemeente is en blijft voor de commissie de allerbeste oplos sing, temeer ook omdat door alle gemeenschappelijke rege lingen de afstand tussen be stuur en bevolking alleen maar groter is geworden. Niet alleen omdat die niet altijd soepel werken, maar ook omdat via deze regelingen besluiten wor den genomen door besturen die volgens burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs nu „mijlenver van de burger afstaan". Door de vorming van die ene ge meente zal die afstand volgens hem eerder kleiner dan groter worden. Dat de vorming van één grote gemeente het einde van de ei gen identiteit van de kernen zou inluiden, daarin geloofde de commissie niet. W. F. Spren- gelmeijer (SGP/GPV/ RPF) herinnerde in dit verband aan een eerdere gemeentelijke her indeling. Ook toen werden de verschillende levensbeschou welijke achtergronden als ar gument aangevoerd om de her indeling tegen te houden. Maar ook na die herindeling zijn die verschillende levensbeschou- - wingen gebleven. „Ouwerkerk blijft Ouwerkerk en als Bru een feest als het 525-jarig be staan wil vieren dan doet Bru dat gewoon" stelde Geleijnse die als voorbeeld ook de ge meente Borsele noemde, een gemeente met een behoorlijk aantal uiteenlopende kernen die elk hun eigen karakte ristiek hebben behouden. Financieel voordeel Naast de bestuurlijke voorde- W.F. Sprengelmeijer (SGP/ RPF/GPV): ,,Bij een eerdere herindeling werden levensbe schouwelijke verschillen als argument aangevoerd om her indeling tegen te houden." len biedt de vorming van één Sehouwen-Duivelandse ge meente volgens burgemeester Asselbergs ook een aardig fi nancieel voordeel. Het levert structureel in ieder geval al drie miljoen extra op. Op bestuurskosten wordt een besparing van 8,5 ton ver wacht. Daarnaast komt die ene Sehouwen-Duivelandse ge meente ook nog eens geduren de vijf jaar in aanmerking voor een staftoijdrage van jaarlijks 2,1 miljoen en een compensatievergoeding voor het uitkeren van wachtgelden van 1,7 miljoen per jaar. Assel bergs vroeg zich af of andere gemeenten die tegen één ge meente zijn voldoende oog voor die voordelen hebben. Dat deze gemeentelijke herin deling negatief kan uitpakken voor de werkgelegenheid, iets waarover de commissie be zorgd was, staat voor Assel bergs niet onomstotelijk vast: „Per definitie is het zelfde aan tal mensen nodig, al zullen er ook ambtenaren van buitenaf moeten worden aangetrokken" aldus de burgemeester. ZIERIKZEE - De belangstelling- voor de maaltijdvoorziening van de stichting Tafeltje Dek Je uit Zierikzee is zo groot dat de stichting uitbreiding overweegt. Men denkt daarbij aan de aanschaf van tien extra maaltijdkoffers en een derde transportwagen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de stichting over 1993. In totaal werden vorig jaar 13.090 warme maaltijden aan huis be zorgd. Een service die is be doeld voor ouderen en gehandi capten die nog zelfstandig wo nen, maar niet (meer) in de ge legenheid zijn om zelf dage lijks een warme maaltijd te verzorgen. Momenteel bezorgen de vrij willigers van Tafeltje Dek Je Zierikzee bijna dagelijks een warme maaltijd bij bijna 57 mensen. Men maakt daarbij gebruik van drie auto's en twee transportwagens waarin de maaltijden via speciale maal tijdkoffers op temperatuur worden gehouden. Vanwege het toenemende aan tal mensen dat gebruik maakt van Ihfeltje Dek Je hoopt men die voorzieningen dit jaar te kunnen uitbreiden met tien maaltijdkoffers en een derde transportwagen. Uit het jaar verslag blijkt dat de waarde ring voor de kwaliteit van de maaltijden, die afkomstig zijn uit de keuken van het Zierik zeese verzorgingshuis Borren- damme, groot is. „Er komen nauwelijks klachten binnen". Na een periode van grote finan ciële zorgen ziet het bestuur van de stichting ook dit aspect hoopvol in. „De zorgen zijn ge luwd omdat de gemeente Zie rikzee bereid is om de tekorten die ontstaan te financieren, mits kan worden aangetoond dat de gelden met zorg worden besteed". Het bestuur van de stichting Tbfeltje Dek Je sluit niettemin niet uit dat men door onvoorziene omstandigheden toch te maken kan krijgen met tekorten die de gemeente niet dekt. „Wij vertrouwen er op dat er dan andere instanties zijn die ons de helpende hand willen bieden". Vanwege een sterfgeval en een verhuizing vonden enkele wij zigingen plaats in de sa menstelling van het bestuur van de stichting. Voorzitter is J. A. Fonteine, penningmeester M. F. de Vos, secretaris J. L. Smalheer en coördinator T. G. Stoutjesdijk-Wilbrink. Verder zijn in het bestuur ver tegenwoordigers van zeven or ganisaties en kerken uit de re gio opgenomen. Als advise rend lid fungeert R. van der Weide van de Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duive land. ZIERIKZEE - Uit een woning aan de Nieuwe Bogerdstraat in Zierikzee werd een grote hoe veelheid elektrisch gereed schap gestolen Het betrof de woning van S. uit Zierikzee. De inbrekers dron gen de woning binnen via de achterzijde. Zij gingen er van door met veel elektrisch ge reedschap. BURGH-HAAMSTEDE - In de nacht van zaterdag op zondag werden in Haamstede zes rui ten ingegooid van de Gerefor meerde kerk aan de Ankerweg in Haamstede. Namens de kerk deed Den B. uit Haamstede aangifte van de vernieling. De kerkruiten wer den met stenen ingegooid. SCHARENDIJKE - Van der B. uit Scharendijke deed bij de politie aangifte van vergifti ging van zijn twee jachthon den. De dieren vertegenwoor digden een waarde van onge veer tweeduizend gulden. De vergiftiging, die eind janua ri bekend werd via een sectie rapport, vond eind december plaats. Then is door onbeken den iets te eten aangeboden aan de dieren en zou vergiftigd voedsel zijn neergelegd in de berm waar de honden iedere dag werden uitgelaten. De hon den werden de dag daarop ziek en moesten, worden overge bracht naar de diergeneeskun dige faculteit van de universi teit in Utrecht. Daar overleden zij.na enkele dagen. Uit de sec tie die werd verricht bleek dat de dieren werden vergiftigd. ZIERIKZEE - Niet logisch en historisch onjuist. De Zierik zeese commissie algemene en bestuurlijke zaken was maan dagavond meer dan eensgezind in haar oordeel dat Neeltje Jans niet bij Veere maar bij Schouwen-Duiveland hoort. De kwestie Neeltje Jans kwam ter sprake in de discussie over de gemeentelijke herindeling. Schouwen-Duiveland één ge meente en Neeltje Jans terug bij Schouwen. Vanuit histo risch oogpunt maar ook be stuurlijk is dat een betere; oplossing. Neeltje Jans is bo vendien onmisbaar bij het sti muleren van Schouwen als re creatiegebied. Het besluit van de provincie dat Neeltje Jans bij Veere hoort werkt volgens de liberaal J. J. Geleijnse in de praktijk niet altijd goed. Als voorbeeld noemde hij de hulp verlening, waarbij het niet al tijd duidelijk is of de huipaan- vraag-bij de regiopolitie van Walcheren of die van de Ooster- schelderegio hoort. Om die zaak recht te trekken pleitte het CDA er dan ook voor om als gezamenlijke Sehouwen- Duivelandse gemeenten nog eens aan de bel te trekken bij het provinciaal bestuur. BURGH-HAAMSTEDE - Werknemer? van Rijkswaterstaat en de Wester schouwse buitendienst gemeentewerken hebben bij een zoekactie zondag en maandag op de Westerschouwse stranden ruim vijftig zakjes landbouwgif aan getroffen. Besloten is dezelfde stranden, vanaf Goeree tot en met de Veerse Dam, vandaag dinsdag nog een keer af te speuren. Zondag zijn voor het eerst zak jes aangetroffen door wande laars. Dat was aanleiding voor Rijkswaterstaat voor een zoek actie. Volgens een woordvoer der van de dienst gaan van daag (dinsdag) weer vijf ploe gen van drie vier mensen de zelfde stranden op voor onder zoek. Voor het afsluiten van de stranden is volgens G. van B reu gel van de gemeente Wes- terschouwen, geen aanleiding. De meeste zakjes werden aan getroffen op de Westerschouw se stranden. Nadat zondag de melding van de wandelaar bin nen kwam vond men tijdens een zoekactie langs de vloed lijn elf zakjes gif. Een aantal daarvan was opengebarsten of op een andere manier bescha digd. De Westerschouwse mi lieuambtenaar K. Rouw vertel de dat men in die gevallen niet alleen de zakjes mee nam, maar ook een ruime hoeveel heid zand daarom heen. Maandagmorgen trof men langs de vloedlijn van het, ze ventien kilometer lange, strand veertig zakjes van het giftige schimmelwerende mid del Aron-plus 50DF aan. Maan dag vanaf ongeveer 15.00 uur werd niets meer gevonden. Het was dit weekeinde voor de eer ste keer dat zakjes gif, afkom stig uit de container die eind december voor de Franse kust overboord sloeg, aanspoelden op de Westerschouwse stran den. Tbt nu toe werden de zak jes vooral gevonden langs de meer noordelijke Nederlandse kusten. Niet aanraken Omdat de Westerschouwse stranden niet worden afgeslo ten voor publiek is het moge lijk dat wandelaars zakjes gif aantreffen. Men wordt in dat geval dringend verzocht het schadelijke landbouwgif niet aan te raken, maar contact op te nemen met de gemeente Wes- terschouwen, telefoon 01115- 1651. GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 150e JAARGANG NR 25506 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Voor de onwetende is alles mogelijk. Wieland Af en toe zon HET WEER Wegtrekkende regen. In de loop van de nacht enkele mistbanken. Overdag af en toe zon en in de avond van het zuidwesten uit op nieuw regen. Middagtemp. ±6 graden. Wind kracht 3 a 4. Later op de dag draaiend naar zuid. FIETSTOCHTEN Marlies Kort uit Haamstede heeft een boekje samen gesteld met fietstochten langs windturbines. ACTIEGROEP De Brouwse actiegroep Vader Cats heeft lijsttrekkers uitgenodigd voor een politiek forum. DEATH METAL Op initiatief van de Stichting Brogum wordt zaterdag een death metal meeting gehouden. VOLLEYBAL Volleybalvereniging WEA/MEVO'80 wint met 3-0 van Vollido uit Hendrik-ldo-Ambacht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Brief aan gemeenten ZIERIKZEE - De Zeeuwse Milieufederatie heeft aan alle gemeenten een brief verzonden met de oproep het gebruik van GFT-compost te bevorderen. Ook de milieufederaties in alle andere provincies hebben een vergelijkbare oproep gedaan. De brief is mede namens de Vereniging Milieudefensie en de Stich ting Natuur en Milieu ondertekènd. Sinds 1 jaiiuari dit jaar is het gescheiden inzamelen van groente-, fruit- en tuinafval verplicht en in de meeste ge meenten in Nederland wordt dit-al gedaan. De Zeeuwse ge meenten willen dit in septem ber gaan doen. In het Sloege- bied is onlangs gestart met de bouw van een composterings- fabriek, waar het ingezamelde Zeeuwse GFT-afval kan wor den gecomposteerd. De Zeeuw se Milieufederatie wil nu de ge meenten activeren zoveel mo gelijk GFT-compost te gebrui ken. Volgens de ZMF zijn er na melijk veel meer mogelijkhe den voor de afzet van GFT-compost dan vaak wordt gedacht en zou daarom graag zien dat de Nederlandse ge meenten deze kansen benutten. Uit een marktstudie van de Vereniging van Afvalverwer kers (WAV) blijkt dat er in principe genoeg afzetkanalen voor GFT-compost zijn. GFT- compost kan worden gebruikt bij de aanleg van sport- en re creatieterreinen, bij groenvoor zieningen, in civiele werken, in land- en tuinbouw en als bestanddeel van potgrond voor tuinders en particulieren. Om het gebruik van GFT- compost bij de particulier te stimuleren zou het, volgens een voorstel van de ZMF, mogelijk moeten zijn om gratis compost te scheppen bij terreinen van gemeentewerken. Van groot be lang voor de 'afzet van GFT- compost is de kwaliteit hier van. Deze kwaliteit staat nog steeds ter discussie. Alhoewel de kwa liteit steeds beter wordt dank zij het dalend gehalte aan zwa re metalen worden de streef waarden voor pak's nog steeds overschreden. De samenstel- lingseisen ten aanzien van mi lieugevaarlijke stoffen in com post zijn geregeld in het Be sluit Overige Organische Meststoffen (BOOM) dat op 1 januari 1993 in werking is ge treden. Deze eisen zullen naar alle waarschijnlijkheid per 1 januari 1995 niet worden ver scherpt. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met,de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. ét f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 35 Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1