Storm 'Elke dag oefenen hoeft niet meer want tweede tuba is alleen poe, poe' Drie jubilarissen bij Witte van Haemstede Ledenverga dering D66 Vrouwen en politiek thema Interna tionale Vrouwendag Vergadering Duivelandse commissie Vergadering Bruse commissie financiën Aantal politie scholen van veertien naar tien HOUSE MAANDAG 31 JANUARI 1994 NR 25505 5 BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de jaarlijkse uitvoering van Koninklijke Muziekvereniging Witt.e van Haemstede in Dorpshuis de Schutse in Haamstede mocht voorzitter P. M. Kuzee drie jubilarissen huldigen. Op zich nog geen bijzonderheid, ware het niet dat een van de jubilarissen, de 82-jarige Arjaan van der Weel, reeds zeventig jaar lid is van de fanfare. Willem Kloet (79) doet niet veel voor hem onder. Hij is slechts vijf jaar korter lid dan Van der Weel. Kees Jan Kooman blijft ver achter bij deze twee nestors van de Witte van Haemstede. Hij is 'nog maar' twaalf en een half jaar lid van de muziekvereniging. Kuzee vertelde de aanwezigen dat Van der Weel en Kloet meer dan de helft van het 110-jarig bestaan van de Witte van Haemstede hebben meege maakt. Ze hebben zich in deze tijd trouwe muzikanten ge toond en daarnaast ook op an dere manieren hun steentje bij gedragen aan het bestaan van de muziekvereniging. Van der Weel is bijvoorbeeld 22 jaar be stuurslid geweest, waarvan twintig jaar penningmeester. Hij heeft bovendien vijftig jaar - van 1935 tot 1985 - gefungeerd als tweede dirigent. Beiden zijn nu nog steeds actief in het opleiden van leerlingen. Marcheren Ze begonnen alletwee op bugel. Van der Weel heeft ook nog een tijdje alt-saxofoon gespeeld en speelt nu alweer jaren tuba. Kloet heeft inmiddels de bugel verruild voor een trombone. Ze spelen nog graag hun deuntje mee, maar marcheren op straat doen ze niet meer. En wie zou ze dat ook kwalijk nemen. ,,Zo lang we kunnen gaan we door", zegt Kloet, „maar er komt na tuurlijk een tijd dat we er een punt achter moeten zetten". Voorlopig ziet het daar echter nog niet naar uit. In tegenstelling tot Kloet oe fent Van der Weel niet meer zo veel. ,,Ik ben teruggegaan van de eerste naar de tweede tuba. Elke dag oefenen hoeft niet meer, want de tweede tuba is toch alleen maar poe, poe". Kloet laat weten dat hij iedere dag nog zo'n anderhalf uur oe fent. ,,Dat moet ook op deze leeftijd om amazuur en toon te houden". Hij vindt het jammer dat de Witte van Haemstede niet meer op concours gaat. Ook Van der Weel zou dit graag nog eens een keer doen. ,,Ze be sluiten wel eens om aan een concours deel te nemen, maar als puntje bij paaltje komt, gaan we niet", zegt hij. Als blijk van waardering voor hun verdiensten voor de ama- teurmuziekbeoefening kregen beide heren namens de Ko ninklijke Federatie van Mu ziekgezelschappen (KNF) een oorkonde. Voor Van der Weel ging deze vergezeld van een bij zondere speld en voor Kloet was er een plaquette. Voor de jonge Kees Jan Kooman was er ook een oorkonde met bijbeho rende speld. Overvol De uitvoering van de Witte van Haemstede kende een overvol programma. En zo ook was de grote zaal in Dorpshuis de Schutse. De Slagwerkgroep on- dér leiding van Ronald de Roo opende de avond met een drie tal zeer bekende en lekker in het gehoor liggende nummers. Achtereenvolgens speelden zij Phantom of the Opera, Dino saurs en Beverly Hills 90201. Daarna was het de beurt aan de fanfare. Onder leiding van Jaap Knuist liet deze zich van een zeer gevarieerde kant zien. Het Air Pathetique van Lud- wig von Beethoven en Disco Story van Johan de Nijs vorm den een zeer scherp contrast met elkaar, maar werden daar om niet minder enthousiast door het publiek ontvangen. Voordat de in oud-Hollandse klederdracht gestoken Volks muziekgroep De Zeeuwse Rei een optreden van een half uur verzorgde, verscheen de slag werkgroep nog een keer op het podium voor het spelen van de klassiekers Walburgia en Solo. De slagwerkers verzorgden ook na de pauze nog een optre den, waarbij vooral het num mer Pizza van André van Duin voor de nodige hilariteit zorg de. Na het tweede optreden van de fanfare konden vervolgens de stoelen uit de zaal verwij derd worden, zodat er lekker gedanst kon worden op de klanken van Roulette. Deze uit Oost-Souburg afkomstige band verleent al jaren mede werking aan de dansavond, die traditiegetrouw de afsluiting vormt van de uitvoering van de Witte van Haemstede. FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - Dinsdag 8 fe bruari houdt D66 afdeling Schouwen-Duiveland een openbare ledenvergadering in Café De Gekroonde Suikerbiet aan de Nieuwe Haven in Zie- rikzee. De aanvang is 20.00 uur. Tijdens de vergadering wordt de campagne voor de gemeen teraadsverkiezingen van 2 maart besproken. Tevens wordt er gediscussieerd over actuele gemeentelijke zaken in Brouwershaven en Zierikzee. Op de ledenvergadering zijn beide lijsttrekkers Theo van Dijk (Brouwershaven) en Bern- hard Katenberg (Zierikzee) aanwezig. ZIERIKZEE - Dinsdagavond 8 maart viert het Acht-maart- comité Zierikzee de jaarlijkse Internationale Vrouwendag met een bijeenkomst rond het thema Vrouwen en politiek. De bijeenkomst wordt gehou den in de bovenzaal van res taurant Mondragon. De aan vang is 20.00 uur. De vraag die deze avond cen traal staat is: Hoe politiekbe- wust zijn vrouwen? Aan het woord komen zowel komende als gaande vrouwen in de pro vinciale en gemeentelijke poli tiek. De genodigde komende vrouwen zijn: Ineke Sturm (PvdA-statenlid), Marianne Hack-Engel (staat op verkies bare plaats voor het CDA bij gemeenteraadsverkiezingen) en Marion Nienhuis (verkies baar voor gemeenteraadsver kiezingen voor D66). De gaan de vrouwen zijn: Riet bij de Vaate (CDA) en Sylvia Loscha- coff-de Kanter (PvdA). Aan de orde komen onder meer zaken als het belang van poli tiek voor vrouwen, hoe vrou wen door middel van politieke macht veranderingen kunnen bewerkstelligen en hoe het komt dat nog zoveel vrouwen zeggen: „Politiek? Mij niet ge zien". NIEUWERKERK - De concept verordening voor de nieuwe Wet Voorzieningen Gehandi capten en het plan voor herin deling van de gemeenten op Schouwen-Duiveland. Daarover wordt advies uitge bracht tijdens een openbare vergadering van de Duiveland se adviescommissie Bestuurs zaken. De commissieleden ko men op donderdag 3 februari bijeen in het gemeentehuis in Nieuwerkerk. Op de agenda staat verder een aanvraag voor het kappen van een aantal es doorns in de Esdoornstraat te Nieuwerkerk en een voorberei- dingsbesluit dat de weg vrij moet maken voor bouwactivi teiten aan het pand Hoge Kerk straat 6 te Nieuwerkerk. Iedere belangstellende kan de verga dering bijwonen. Aanvang 19.30 uur. BRUINISSE Aanpassing van de Bruse verordening stads- en dorpsvernieuwing aan de pro vinciale verordening en een verlaging van de maximale fi nanciële bijdrage aan particu lieren die hun woning in het kader van de stads- en dorps vernieuwing aanpassen. Daarover brengen de leden van de Bruse adviescommissie fi nanciën advies uit tijdens een openbare vergadering op woensdag 2 februari in het ge meentehuis in Bruinissa Op de agenda staat ook de bezetting van de afdeling financiën in het gemeentehuis en de vervan ging van een PC met printer. De vergadering wordt gehou den in de raadzaal van het Bru se gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Iedere belangstellen de kan de beraadslagingen vanaf de publieke tribune vol gen. AMERSFOORT - De Neder landse politiescholen worden de komende jaren ingrijpend gereorganiseerd. Van de huidi ge veertien politie-opleidingen blijven er tien over: vijf voor de basisopleiding en aanvul lende cursussen en vijf zeer specialistische. Dit heeft het Landelijk Selectie- en Oplei dingsinstituut Politie beslo ten. Het bestuur van deze onder wijsinstelling wil de kosten drukken. Het vindt dat de or- ganistatie nu te verbrokkeld over het land verspreid zit. In de Randstad beschikt zij over te weinig opleidingsmogelijk heden, daarbuiten over te veel. Welke centra dichtgaan en wor den samengevoegd is nog niet geheel duidelijk. De reorgani satie moet in vier jaar tijd tot stand komen. In de huidige veertien vestigingen werken 959 instructeurs en ander poli tiepersoneel. Het is nog onbe kend hoeveel arbeidsplaatsen er verloren zullen gaan. Binnenkort treedt -het bestuur in overleg met de politiebon den. Uitgangspunt is dat voor overbodige medewerkers naar een andere baan wordt uitge keken. Een paar weken geleden kreeg ik een aardige juffrouw aan de lijn. Ze zat in de redaktie van een discussieprogramma dat regelmatig door een regionale zender wordt uitgezon den. 'Wilt u in ons programma komen om te praten over housemuziek?' Nu ben ik wel ka lend maar nog niet kaal genoeg om met een kale kop op een massale 'rave' uit m'n bol te gaan. Maar ik begreep het verkeerd. In mijn rol als deelnemer aan de discussie moest ik mij als een bestrijder van de housemuziek opstel len. Ik had zin om de telefoon weer neer te leg gen. 'Ik weet er te weinig van af', maar de juf frouw hield vol. 'Meneer, als u weet wat er zich allemaal op die houseparties afspeelt...'. Ze had gelijk. Maar lieve kind, ik ben er nog nooit geweest. Ik kom hooguit op een bejaarden- house partie in de Corneliastichting. 'Weet je wat' zei ik gemeen, 'dan gaan we er toch samen heen?' Toen werd het even stil. 'Weet u'zei ze,'dat durf ik niet'Maargaikdanniet weer als een ouwe zak in de traditie staan van al die mensen die vinden dat de muziek van de jeugd een verschrikking is en dat het allemaal vroeger veel mooier was, tot die jeugd weer groot is qn vindt dat de muziek van hun kinde ren niet om aan te horen is? Of is hier de grens bereikt van wat muzikaal en moreel aanvaard baar is? De volgende dag kondig ik in een 3 HAVO-klas aan dat ik gevraagd ben voor een discussie programma over housemuziek. De klas reageert enthousiast. 'Maar', zeg ik 'ik moet anti-house zijn.'Een deel vindt het maar stom. 'Dat is toch hartstikke gave muziek!' Een ander deel reageert tevreden. Zij hebben er een heleboel over gehoord en gelezen. 'Hou semuziek is gevaarlijk. Dat mag u best zeg gen.' 'Jullie moeten me allemaal helpen. Ik wil er alles over weten. Geef me banden, CP's, ar tikelen, wat je maar krijgen kunt.... En de volgende dag zien ze hun muziekleraar naar huis rijden. Waar anders de Mozartsona- tes naar buiten ruisen scheurt hij nu dende rend voorbij. 'Ke-donk-ke-donk-ke-donk- ke-donk-ke-donk'. Thuis liggen stapels krante-artikelen voor me. Van Vrij Nederland tot de Waarheidsvriend. Het grootste deel komt uit de orthodox-chris telijke hoek. Want in die kringen is echt een 'hausse' tegen de housemuziek ontstaan. Het gaat niet zozeer over de house-muziek op zich alswel over de toepassing in de lange nachten van de houseparties, de duizenden jongeren, het donderend lawaai, de lugubere teksten, de satansmissen, de XTC, de disc- jockeys als 'high priest' en de sexscènes op devideowall. Het valt me op dat de houseparties een grillige combinatie zijn van hel en hemel. Het is je zalig voelen bij helse muziek. De namen van de par ties spreken voor zich. Van: 'Trip to hell' tot 'Dance to Eden'. Bijna ben ik nu door de hoe veelheid materiaal heen. En dan valt me iets op. Het is de waarschuwende vinger die wijst naar de excessen van de houseparties. 'Blijf er vandaan' zegt de vinger tegen de reforma torische jongeren. 'De duivel vertoont zich in ware gedaante'. Maar dan mis ik iets. Het is de vinger die naar onszelf wijst. Want als dat alle maal waar is, ligt dan niet iets van een oorzaak bij onszelf? Kennelijk kan onze manier van leven of geloven, onze welvaart met de mooie auto en de luxe caravan de jongeren niet be koren. Midden in een verkillende en verzuren de maatschappij zoeken ze bij duizenden een bijna mystieke wereld waar ze intens gelukkig kunnen zijn. 'Uit je dak gaan' is meer dan het schuifdak van je BMW opendoen. Ik schrik van de houseparties en ik schrik van mezelf. Dan neem ik de telefoon op en zeg tegen de juffrouw: Ik kom. MARZAS Ook al is het tegenwoordig nog maar tweede tuba, Arjaan van der Weel zou hel voor geen goud willen r en. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5