Ontsnapte gedetineerden gearresteerd in Harlingen PvdA-top geschokt door overlijden Jan Schaefer Voortbestaan van kermissen bedreigd waterstanden Wim Kok: Kans Nordholt op burgemeesterschap uiterst klein Koningin Beatrix jarig Auto's in het water en schade aan zeeweringen Helikopter ingezet bij opsporing Brinkhorst toch D66- lijsttrekker voor Euro parlement Rottenberg: Schaefer was ontregelaar van bureaucratie 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SOESTDIJK - Hare Majesteit Koningin Beatrix viert van daag, maandag 31 januari haar zesenvijftigste verjaardag. SCHEVENINGEN - In de Scheveningse binnenhaven be landden door overslaande gol ven drie auto's in het water. De politie sleepte een tiental an dere wagens uit voorzorg weg. Duikers waren vrijdagmiddag nog naar de auto's aan het zoe ken; zodat ze uit het water ge takeld konden worden. De schade aan zeeweringen in Zeeland lijkt op het eerste ge zicht mee te vallen. Langs de noordwestkust van Walcheren is op verschillende plaatsen één tot negen meter zand weg geslagen. Volgens hoofd afde ling waterkeringen van het wa terschap Walcheren, B. Veld huis, gaat het hier om door Rijkswaterstaat als buffer voor de zeewering opgespoten zand. Verder is bij Domburg een klein gat in een asfalt duin- voetverdediging geslagen .Veld huis schat de schade op Walche ren op enkele tienduizenden gulden. Op Schouwen-Duive- land is op enkele plaatsen langs de Noordzeekust duinaf slag geconstateerd. Het valt mee, volgens een woordvoerder van het waterschap. Onbetaalbaar door inschakeling C&rgffjiisatiebureaus VUGHT - Het voortbestaan van de kermis in Nederland wordt bedreigd doordat gemeenten de organisatie van kermissen steeds vaker aan organisatiebureaus overdragen. Als kermisex ploitanten afhankelijk worden van grote orga nisatiebureaus, wordt de kermis onbetaalbaar. -De exploitanten komen voor nog hogere lasten te staan en zij zullen hun inkomsten sterk zien dalen. grijpkraan- en bulido- zerspelen vormt het groot ste bezwaar. De NKB is be reid om deze kwestie tot bij de hoogste gerechtelijke in stantie uit te vechten. Keulemans kreeg daarbij alle steun toegezegd door het WD-Tweede-Kamerlid Jos van Rey. Volgens hem maakt Vlissingen misbruik van recht door een veredel de gokautomatenhal te bestempelen tot permanen te kermis. Dat druist in te gen het algemeen streven om de gokverslaving tegen te gaan. Van Rey noemde het hoogst merkwaardig dat uitgerekend staatssecre taris Van Rooij de opening van deze automatenhal heeft verricht. Hij viel ook de gemeente Tilburg aan die jaarlijks meer dan vier miljoen gul den verdient aan een negen- daagse kermis. Een groot gedeelte van dit geld zou volgens hem besteed moe ten worden aan het oplossen van knelpunten in het ker- misbedrijf. Dat"' zei voorzitter mr. L. Keulemans van de Neder landse Kennisbond (NKB) dit weekeinde tijdens de in Vught door deze bond ge houden jaarvergadering. Kermissen moeten in han den blijven van de gemeen tebesturen, aldus mr. Keule mans. Hij heeft er geen be zwaar tegen, als met name kleine gemeenten de techni sche uitvoering van de ker mis door organisatiebu reaus laten verzorgen, mits de gemeenten opdrachtge ver blijven. De NKB-voorzitter leverde oQk kritiek op bepaalde ge meenten. Zo laakte hij de gemeente Vlissingen. Zij gaf onlangs een permanente vergunning af om een amu sementshal „De Caroussel" te exploiteren als zoge naamde indoorkermis. Daarmee wordt het wezen van de kermis volgens Keu lemans geweld aangedaan. De NKB staat erop dat deze vergunning wordt ingetrok ken. De aanwezigheid van typische kermiszaken als Tijden-cn standen volgens gctijdetafcl Hydro-mctcocentrum Zeeland t.o.v. NAP 1 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 1 februari 06.45 163 00.20 -127 19.15 168 12.50 -167 ROOMPOT BUITEN 1 februari 05.00 183 11.25 -169 17.20 188 23.45 -129 BRUINISSE 1 februari 06.00 168 00.25 -136 19.45 178 12.50 -177 WEMEEDlNGE 1 februari 06.45 166 00.25 -132 19.30 175 12.55 -173 Doodtij; 5 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 LEEUWARDEN - Drie gevangenen die zondagavond met geweld ontsnapten uit de strafgevangenis De Marwei in Leeuwarden zijn maandagmorgen vroeg gear resteerd in Harlingen. De politie zette bij de opsporing een helikopter in. De drie hadden zich in de winkelstraat De Voorstraat verschanst. Dat heeft de poli tie bekend gemaakt. Omstreeks 20.59 uur zondag avond kreeg de regiopolitie Friesland een melding van een vechtpartij in de Extra Bevei ligde Inrichting De Marwei. Daar aangekomen bleek het om een gijzeling te gaan van een bewaarster. Andere be waarders hadden tevergeefs ge probeerd haar te bevrijden. De drie mannen namen de vrouw mee naar buiten. Zij vluchtten met de wagen van de bewaarster naar Harlingen. De politie vermoedt dat de be waakster bekend was in Har lingen en het drietal bewust een doodlopende winkelstraat inloodste. Daar strandde de auto tegen enkele paaltjes, waarna de ontsnapten eruit sprongen en de gijzelaarster probeerden mee te slepen. Toen zij viel, maakten ze zich uit de voeten en drongen via een steegje een huizenblok binnen. De bewaarster is met nog Qnbe- kende verwondingen naar een ziekenhuis gebracht. Arrestatieteam De politie zette de omgeving onmiddelijk af en ontruimde een blok woningen. Omstreeks 01.05 uur drong een arrestatie team een pand binnen, waar zij de daders vermoedde. De heli kopter bescheen met een zoe klicht de tuin en het platte dak van de winkel/woning om te voorkomen dat de drie daar langs zouden ontsnappen. Vijf minuten ïater waren de drie ontsnapte gedetineerden over meesterd. Ze hebben zich zon der geweld overgegeven. Zij waren op dat moment niet meer gewapend. De wapens, een schaar en een mes, waar mee ze in De Marwei de be waakster bedreigden, zijn nog niet teruggevonden. ,,We wisten vrijwel zeker dat ze zich in dat pand zouden bevin den, omdat we inmiddels had den achterhaald dat de bewo ners die avond niet thuis wa ren. Aan de hand van braaksporen en het feit dat het gordijn zo nu en dan bewoog, wisten we dat de ontsnapten hier zaten", aldus districtschef C. Bangma. Hij is blij met de goede afloop van de zaak. ,,We vreesden dat de drie in Harlin gen nieuwe gijzelaars hadden gemaakt, maar dat bleek ge lukkig niet het geval." Naar de ontsnapping in De Marwei wordt een nader onder zoek ingesteld. De politie stond klaar bij de gevangenis toen de vier naar buiten kwa men, maar greep niet in om het leven van de vrouw niet in ge vaar te brengen. De drie als vluchtgevaarlijke te- boekstaande mannen zijn de 18-jarige P., veroordeeld tot twintig en vijf jaar onder ande re voor een gewelddadige ont snapping uit penitentiaire ge vangenis De Geerhorst in Sit- tard, de 20-jarige S.H. en de 17- jarige S.B.. De laatste zou op 11 april dit jaar vrijkomen en worden uitgeleverd. De Marwei in Leeuwarden is een van dé vier EBI's in Neder land. De andere zijn De Geer horst in Sittard, De Gritten- borgh in Hoogeveen en De Schie in Rotterdam. De inrich ting zou eigenlijk al gesloten moeten zijn. Slechts omdat Justitie problemen heeft bij het vinden van personeel voor de Tijdelijk Extra Beveiligde Inrichting (TEBI) in Vught, is de penitentiaire inrichting nog open. Er zit slechts een gering aantal gevangenen in De Mar wei, die allen wel als vluchtge vaarlijk teboekstaan. Staatssecretaris Kosto heeft vorig jaar besloten tot het in stellen van de TEBI in Vught omdat twee nieuwe EBI's nog niet gereed zijn. Deze inrich tingen moeten een eind maken aan het grote aantal ontsnap pingen. Vorig jaar waren er 52 ontvluchtingen uit de EBI's waarvan 26 met geweld. Het merendeel van de ontsnapten, 41, werd weer opgepakt. DEN HAAG - Mr. L. J. Brink horst wordt de lijsttrekker van D66 voor de verkiezingen van het Europees Parlement in ju ni. Hij is als eerste uit de bus gekomen na de definitieve stemmingsronde onder de par tijleden. De top van D66 had liever de huidige aanvoerder in het Europarlement, J.W. Bertens, opnieuw als lijsttrek ker gezien. Bertens staat nu op nummer twee. Enkele weken geleden gingen de Democraten er al van uit dat Bertens de kandidatenlijst in Straatsburg voor de tweede keer zou trekken, maar een ac tie onder leiding van D66- coryfee Jan Terlouw, commis saris van de koningin in Gel derland, strooide roet in het eten. Brinkhorst is nu topambtenaar bij de Europese Commissie in Brussel. In het kabinet Den Uyl was hij staatssecretaris van buitenlandse zaken. Overi gens heeft het verkiezingscon gres van D66 op 4 en 5 februari het laatste woord over de lijst. Als er veel Bertens-aanhangers in de zaal zitten, kunnen de rugnummers alsnog worden omgewisseld. Op nummer drie staat het hui dige Tweede Kamerlid Eisma. De lijst gaat verder met mw. J. Bogeerd, voorzitter van het re gionale arbeidsbureau van Zeeland, en mw. H. Gelderblom- Lankhout, lid van de Eerste Kamer. De volgende plaatsen worden bezet door: 6. H. Glaubitz, Euro-ambtenaar, 7. mw. Y. Her- weijer, projectmanager, 8. A. Bouter, fractiemedewerker in Straatsburg en Brussel, 9. mw. M. Van Dedem- Van der Does, voorlichter, 10. mw. L. Wies van der Laan, Euro-ambtenaar. NIEUWERKERK AAN DEN IJSSEL - Een 49-jarige inwoner van Nieuwerkerk aan den IJs- sel is dit weekeinde met messteken om het leven ge bracht. De politie vond het slachtoffer zaterdag in zijn wo ning, na een melding van een omwonende. Sectie wees uit dat de man is bezweken aan de gevolgen van meerdere messte ken. AMSTERDAM - In Amsterdam in zondag op 53- jarige leeftijd het voormalige Tweede-Kamerlid en oud-staatssecretaris van volkshuisvesting Jan Schaefer overleden. Hij was al geruime tijd ziek. Een woordvoerder van de PvdA heeft dat zondag be vestigd. Binnen de leiding van de PvdA is geschokt gereageerd op de dood van Jan Stttaefer. Partij voorzitter Rottenberg om schreef hem als „een hartstoch telijke man die zich druk maakte om allerlei belemme rende regeltjes. Hij was een ontregelaar van de bureaucra tie". „Veel PvdA-ers hebben van hem geleerd dat als het niet via de geijkte procedures kon je 'er dan ook om heen kon gaan'. Dat was Schaefer ten voeten uit, een wethouder van het soort Wibaut of De Miranda." Minister Pronk voor ontwikke lingssamenwerking, die in 1971 samen met Schaefer in de Tweede Kamer en in 1973 sa men met hem toetrad tot het kabinet-Den Uyl, stelde dat „hij een van de weinige politici was die werkelijk wist waar het om ging, die de mensen waar het om ging echt kende. Schaefer was iemand die altijd zichzelf bleef, niet zozeer een partijman maar een man van beweging". Johannes Lodewijk Nicolaas (Jan) Schaefer werd op 16 maart 1940 in Amsterdam ge boren. Hij volgde het nijver heidsonderwijs en werd later banketbakker. Van 1971 tot 1973 was hij lid voor de Tweede Kamer. Van 1973 tot en met 1977 was hij voor de sociaal-democraten staatssecretaris van volkshuis vesting en ruimtelijke orde ning in het kabinet-Den Uyl. Daarna keerde hij voor een jaar terug naar de Tweede Ka mer. Van 1978 tot 1986 was hij wet houder van stadsvernieuwing en volkshuisvesting in Amster dam. Daarna was hij weer vier jaar lid van de Tweede- Kamerfractie van de PvdA. In 1990 werd hij op verzoek van de inmiddels overleden minister van binnenlandse zaken Dales voorzitter van de Interbestuur- lijke Projectgroep Sociale Ver nieuwing IPSV. In 1991 werd Schaefer door en kele afdelingen kandidaat ge steld voor het voorzitterschap van de partij als opvolger van Marjan Sint. Hij bedankte voor die eer omdat hij zich niet „in staat was op grotere af stand van het politieke bedrijf te functioneren". Hij voelde er niets voor Kop van Jut te spe len. In dat zelfde jaar maakte Schaefer bekend in Nederland een nieuwe progressieve bewe ging van de grond te willen til len „die meer vaart moet bren gen in de discussie over en de oplossing van vraagstukken waarmee de samenleving worstelt". In februari vorig jaar kwam het inderdaad tot de oprichting van Democra tisch Offensief. Jan Schaefer was de man die in Nederland gestalte gaf aan het woord stadsvernieuwing lang voordat iemand ooit van de term gehoord had. Zowel in het kabinet-Den Uyl, waar hij in Marcel van Dam een groot me destander vond, als in de ge meenteraad van Amsterdam zette hij zich volledig in voor de wederopbouw van de bin nensteden. Zijn beroemdste uitspraak uit die tijd was „In gelul kun je niet wonen" waar mee hij wilde aangeven dat vergaderingen geen oplossin gen voor de problemen opleve ren. AMSTERDAM - De kansen voor ^hoofdcommissaris Eric Nordholt van de Amsterdamse politie om burgemeester van de hoofdstad te worden, zijn naar de opvatting van vice- premier Wim Kok uiterst klein. „De overstap van een ge prononceerde positie bij de po litie naar de politiek, als eer ste man in de stad, lijkt me erg groot. Zelfs voor een man als Nordholt", aldus Kok zater dagavond tijdens de uitzen ding van „Een prettig ge sprek" met Theo van Gogh op de Amsterdamse tv-zender AT5. De benoeming van de opvolger van Ed van Thijn, die na het overlijden van Ien Dales werd benoemd tot minister van bin nenlandse zaken, is een kabi netsbeslissing. Dat is de ge bruikelijke gang van zaken bij aanstellingen van burge meesters in de grote steden en provincie-hoofdsteden. De ge reserveerde reactie van de vice- premier wijst er op dat de kan sen van Nordholt gering zijn, vooropgesteld dat hij kandi daat is. Kok wilde op die vraag geen antwoord geven. „Hij heeft zelf in ieder geval nooit gezegd dat hij het niet is. We verkeren in de luxe positie dat we bin nen de PvdA vrij veel goede mensen hebben." Kok wil de komende dagen „een goed con tact" hebben met Nordholt „over zijn kijk op de dingen". Nordholt zelf gaf direct na het vertrek van Van Thijn te ken nen dat hij zich beraadde op zijn positie in Amsterdam. Hij leek daar een week later op te rug te komen, omdat zijn korps werd geconfronteerd met zwa re beschuldigingen over cor ruptie. Op vragen liet Nordholt toen blijken zijn korps niet in de steek te willen laten. door Mare Legendre Maandag 31 januari Zierikzee Commissievergadering alge mene en bestuurlijkse zaken in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Jaarvergadering Oranjevereni ging. Consistorie Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie bezwaar- en beroepschriften. Gemeentehuis. 14.00 uur. Brouwershaven Vergadering gemeenteraad in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 1 februari Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuu'dènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing over het Waterschap Westerschouwen voor afdeling Westerschouwen van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen in De Schutse. 14.00 uur. Woensdag 2 februari Zierikzee Vergadering algemeen bestuur werkvoorzieningsschap De Zuidhoek. Bestuurskamer Ha venstraat 1. 15.30 uur. Informatiebijeenkomst water schap voor leden NBvP en NBTB. 's Landskamer. 20.00 uur. Werkbezoek minister Hedy d'Ancona aan Zierikzee. Bij eenkomst in multifunctioneel gebouw aan De Huybertstraat. 20.00 uur. Donderdag 3 februari Zierikzee Vergadering Intergemeentelij ke Sociale Dienst in gebouw Oude Haven 54. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie bestuurszaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Commissie bestuurlijke zaken. Raadzaal gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 4 februari Zierikzee Theatersportwedstrijd Kiekie- res. Concertzaal. 20.00 uur. Zaterdag 5 februari Zierikzee Midwinterfeest. Concertzaal. Zaal open 19.30 uur; aanvang 20.00 uur. Ars Musica concert met clave- cimbel en piano. Zeeuwse Mu ziekschool. 20.00 uur. Culturele manifestatie. Res taurant Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Opening expositie Tien Heestermans. Bewaerschole. 15.30 uur. Maandag 7 februari Ouwerkerk Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. Nieuwerkerk Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. Oosterland Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. Sirjansiand Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. Dinsdag 8 februari Zierikzee Openbare ledenvergadering af deling Schouwen-Duiveland D66 in café De Gekroonde Sui kerbiet aan de Nieuwe Haven. 20.00 uur. Informatiebijeenkomst Vrouw, Geloof Samenleving in Her vormd Kerkcentrum. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Woensdag 9 februari Zierikzee Crea-middag figuurzagen. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Aanbieding orgel aan directie verpleeghuis Corneliastichting tijdens feestelijke bijeen komst. 15.00 uur. Start cursus Een zieke thuis verzorgen. Wijkgebouw Kruis vereniging Rondon de Ooster- schelde. Van 19.00 tot 21.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2