GRATIS ADVERTENTIE Rode Kruis Schouwen-Westhoek dolblij met nieuwe accommodatie 0 UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r Voorzitter CBTB roept op tot waakzaamheid leden in toekomst ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Voormalige brandweerkazerne Haamstede biedt nieuw onderkomen aan Rode Kruis 33 voertuigen te hard gereden Schuim rubber in groenstrook langs Rijksweg Bromfietser rijdt tegen personenauto 5 JUBILARISSEN 7 TRAINER 8 Dievengilde weer op pad CeriterËlrcs I~ dé krant van schouwen-duiveland! j tBIBLIOr^ w>.. ZÏÏRIKZEESCHE NIEUWSBODE 1 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 31 JANUARI 1994 150e JAARGANG NR 25505 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Commissaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder verrichtte de officiële opening. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Met het onthullen van de naamplaat aan de buitenzijde van de oude brandweerka zerne in Haamstede opende de Commissaris der Koningin de heer drs. W. T. van Gelder afgelopen vrijdag het nieuwe onderkomen van het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Schouwen-Westhoek. Deze ruimte biedt de zestig vrijwilligers een instructielokaal, een magazijn voor verbandmiddelen, een vergaderruimte en een garage voor het rollend materieel. Het vorige onderkomen van de vrijwilligers, de Beatrix- school, was volgens afdelings voorzitter H. Alsema niet be paald inspirerend voor het werk. Bovendien was het on prettig verkeren voor de men sen die belangeloos en gemoti veerd zoveel vrije tijd opoffe ren. Dit laatste prees ook de heer Van Gelder in zijn toe spraak tot de aanwezigen. Tij dens een bezoek aan Limburg, vanwege de overstroming, werd de commissaris gecon fronteerd met een nieuw pro bleem waar hulpverleners mee te maken krijgen. Van Gelder: „Waar vroeger de mensen een ramp als onvermijdelijk accep teerden is er nu een ontkenning en een boze reactie naar aller lei instanties die het misschien hadden kunnen voorkomen. De hulpverlener krijgt te ma ken met een tweeledige reactie van de slachtoffers. Aan de ene kant is er de ontkenning, en aan de andere kant het verwer ken van die emoties." Volgens de commissaris vergt dit van de vrijwilliger een grotere mo tivatie en is het noodzakelijk dat de training hier meer op ge richt is. Daarnaast is het on dersteunen van elkaar in die motivatie een onmisbaar ele ment, volgens de erevoorzitter. Van Gelder: „Naarmate ik er meer mee geconfronteerd word stijgt mijn bewondering voor diegenen die zoveel vrije tijd opofferen om hun medemensen terzijde te staan in tijden van nood." Sigma De afdeling Schouwen-West hoek bestaat volgend jaar 50 jaar. Bij de financiering van het nieuwe onderkomen heeft de gemeente de helpende hand toegestoken en daarnaast is een actie onder de leden gehou den. Bovendien was er door een goed financieel beleid nog een reserve in de kas. Ook de vrijwilligers van de afdeliqg zelf hebben flink de handen uit de mouwen gestoken. De voor malige brandweerkazerne vol doet aan alle eisen die een on derkomen voor een Rode Kruis-afdeling stelt. De garage biedt onderdak aan een EHM- wagen. In deze aanhangwagen bevinden zich alle materialen om een gewondennest in de buurt, van een calamiteit in te richten. Tevens een VGM- wagen met materialen voor een verzorgingsplaats gewonden. Sinds een paar maanden bezit de colonne ook een wagen met spullen voor opvang en verzor ging. De heer G. Wessel, ramp- bestrijdingsfunctionaris bij de GGD-Zeeland sprak in zijn toe spraak de wens uit dat ook in Zeeland binnenkort Sigma- groepen in het leven geroepen kunnen worden. Een Sigma- groep (Snel Inzetbare Groep ter Medische assistentie) be staat uit een groep van acht a tien personen die bij een ramp binnen 30 minuten gemobili seerd kunnen worden. Veel sneller als een hele colonne met alle materialen. Voordeel hiervan is dat er pijlsnel eerste hulp kan worden geboden, het geen de overlevingskansen van zwaar gewonden verhoogt. Duizendpoot De werkgebieden van vrijwil lige hulpverleners, zoals van het Rode Kruis en Welfare, brandweer, thuiszorg gaan el kaar steeds meer overlappen en-er'wordt is meer samen gewerkt. Volgens voorzitter Alsema is ook de overheid tot de conclusie gekomen dat de bomen niet meer tot in dé he mel groeien en verwacht dat het vrijwilligerswerk zich in de toekomst uit zal breiden. Colonnecommandant M. Pie terman noemt de vrijwilliger een duizendpoot en een ge traind en gemotiveerd mens. Hij hoopt dat meer mensen zich bij het Rode Kruis aan zul len sluiten. De sombere voor spelling van bijzonder hoogle raar rampengeneeskunde pro fessor Den Boer dat door de ex plosieve bevolkingsgroei de kans bestaat dat per ramp vier keer zoveel slachtoffers, zullen vallen kunnen we niet naast ons neerleggen. Volgens deze professor worden daarnaast door de technologische en so ciale ontwikkelingen het aan tal cultuurrampen evenredig groter. De afgelopen 25 jaar is het aantal rampen dan ook enorm toegenomen. Het Rode Kruis afdeling Schouwen- Westhoek is er in ieder geval klaar voor. ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole die de politie za terdag op twee lokaties in Zie rikzee uitvoerde werden 33 overtredingen geconstateerd. Met behulp van radarappara- tuur controleerde men 192 voertuigen die over de Lange Blokweg reden op het gedeelte waar een maximum snelheid van tachtig kilometer geldt. Daarvan reden er 21 te hard. Aan de Scheldestraat werden 142 voertuigen gecontroleerd waarvan er dertien te hard re den. Alle overtreders krijgen binnen enkele weken een pro- ces-verbaal met bijbehorende accept-giro voor betaling van de boete in de brievenbus. ZIERIKZEE - In een groen strook tussen De Kanterlaan en de Rijksweg N-59 in Zierik zee hebben onbekenden over een lengte van 200 a 300 meter stukjes bruin schuimrubber neergegooid. De politie vermoedt dat dit het werk is van iemand die er pro blemen mee heeft dat op die plek veel honden worden uitge laten. Zij attendeert hondenbe zitters er op dat het schuimrub ber gevaarlijk is voor honden omdat het uitzet in de maag wanneer het wordt opgegeten. De Zierikzeese Buitendienst Gemeentewerken is door de po litie op de hoogte gebracht van de situatie. Zij zal het schuim rubber opruimen: SEROOSKERKE - Op de krui sing Stoof weg/Serooskerkse- weg (Rijksweg N59) reed Van der C. uit Duiveland zaterdag met zijn bromfiets tegen een personenauto. Het ongeluk gebeurde om on geveer 13.30 uur toen Van der C. met zijn bromfiets over het fietspad naast de Stoofweg reed, komende uit de richting Serooskerke. Op het kruispunt zou hij geen voorrang hebben verleend aan een personenauto die werd bestuurd door Van H. uit Zierikzee. Er ontstond een botsing waarbij Van der C. zo danig werd, gewond dat hij werd overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee. De personen auto van Van H. werd bescha digd. BROUWERSHAVEN - Volgens de heer R. J. van der Wekken, voorzitter van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond (CBTB) afdeling Schouwen-Duive- land was 1993 een jaar van extremen. Hij wees hier bij met name op de hevige regenval van de herfst, die voor veel schade aan de toen nog op het veld staande gewassen zorgde. Voorzitter van de CBTB, de heer R J van der Wekken: ..Het vo rig jaar was er een van extremen". (Foto: Joop van Houdt). Van der Wekken sprak deze woorden bij de opening van de familie-avond van de CBTB, de Christelijke Plattelands Bond (CPB) en de Christelijke Plat telands Jongeren (CPJ) in het Tonnenmagazijn in Brouwers haven. Gelukkig was het voor de overheid aanleiding om tot een schaderegeling te komen, die volgens Van der Wekken voor enkele eilandelijke land bouwers zal leiden tot enige schadevergoeding. Hij wees al le aanwezigen er op, dat deze regeling er anders uitziet dan in de landbouwpers werd ver meld. Om in aanmerking te ko men voor een schadevergoe ding moet er sprake zijn van een minimale oppervlakte van vijf hectare en de schade aan de niet gerooide produkten moet minstens dertig procent bedragen. De wateroverlast is onderwerp van gesprek geweest met het Waterschap Schouwen-Duive- land. Hierin kwamen knelpun ten aan de orde zoals de duiker in de Bouwmansweg en het on- derbemalingsgebied Prunje. Het resultaat hiervan is dat er gekeken wordt of het water sneller afgevoerd kan worden. Andere zaken die volgens Van der Wekken op de landbouwor ganisaties afkomen in het nieu we jaar zijn het Plan Tureluur en een eventuele landinrich ting. Voor het Plan Tureluur is al veel grond verworven dat in handen wordt gegeven van de Zeeuwse Milieu Federatie. „Naar ik heb vernomen wor den reeds dit jaar de eerste werkzaamheden uitgevoerd en zal de inrichting als natuurge bied gestalte krijgen", aldus de voorzitter. Hij waarschuwde de leden overigens wel goed op te letten dat de waterhuishou ding in het aangrenzende ge bied goed blijft. Oplettendheid is volgens Van der Wekken ook gewenst bij de plannen van de provincie om van Schouwen West een zoge naamd Strategisch Groen Pro ject te maken. Wanneer dit plan doorgaat wordt ook voor dit gebied landinrichting aan gevraagd (voor Schouwen Oost gebeurde dit al eerder). „We moeten er het beste van zien te maken en het hele gebied een optimale invulling geven voor landbouwkundige doelein den". Van der Wekken spfak tot slot de hoop uit dat de stormen die de laatste dagen over ons heen razen geen voorbode zijn voor het komende jaar. Hij trok hierbij een parallel tussen het geen in 1953 in de Zeeuwse en Zuidhollandse delta gebeurde en hetgeen onlangs de mensen in Limburg overkwam. De col lecte die daarna gehouden werd voor de getroffenen in Limburg bracht driehonderd gulden op. Na de woorden van de voorzit ter namen de jongeren van de CPJ bezit van het podium. Zij voerden de klucht 'Pas op...! Zakkenrollers' op. Een stuk in twee bedrijven dat zich af speelt in een hotelletje in een provinciestadje, waar slechts sporadisch gasten komen. En als er dan eindelijk gasten ko men dan kan dit tot allerlei vreemde situaties leiden. Ten slotte was het Ad Leydekkers uit Zierikzee die het podium betrad. Geheel in stijl sloot hij de avond af met het voordragen van enkele van zijn voor som migen zeer bekende verhalen. In het Zeeuws, uiteraard. Men moet elkander helpen, dat is een natuurwet. La Fontaine Af en toe zon HET WEER Heldere nacht en minimumtemp. ±3 graden. Overdag eerst perio den met zon, later veeI bewolking en in de avond regen. Middag- temp. ±7 graden. Zuidwestenwind, kracht 4, langs de kust tot krachtig of hard, windkracht 6 7. 1 3 DURF Amateur Comedie Zierikzee toont durf met uitvoering Angst van Bertolt Brecht. Drie jubilarissen werden gehuldigd tijdens de jaaruit-, voering van Witte van Haemstede. De huidige Zierikzee-trainer Kees Hagesteijn wordt trainer bij Luctor '88. HANDBAL Delta Sport ging in de slotfase onderuit tegen de Bra bantse Bevo Heidia Combinatie. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Ook vorige week was het dievengilde weer erg actief op Schouwen-Duiveland. In één geval leidde dit tot een aardige vondst. In Duiveland wer den de inbrekers gestoord in hun activiteiten bij het bedrijf van Van den H. Ze sloegen op de vlucht en lieten vermoedelijk een auto achter. Deze bleek eer der in de nacht ten nadele van T. uit Brouwershaven te zijn ontvreemd. Vrijdag 28 januari werden in Zierikzee een man, D. uit Al phen aan den hijn en een vrouw, M. uit Middelburg aan gehouden. Zij hadden uit di verse winkels goederen ont vreemd. Een winkelier betrap te het tweetal op het stelen van ondergoed. Tijdens het onder zoek bleek, dat de verdachten in een aantal winkels in Zierik zee goederen hadden ont vreemd. Na het opmaken van proces-verbaal zijn de verdach ten in vrijheid gesteld. De goe deren zijn in beslag genomen. Behalve de auto van T. uit Brouwershaven, werd dezelfde nacht nog een auto in deze plaats ontvreemd. Deze keer betrof het een grijs/bruine Mercedes met het kenteken: TN-69-FV. De eigenaar Van F. had de auto geparkeerd op de Markt. Door R. uit Potsdam wérd aan gifte gedaan van diefstal uit zijn auto. Dit vond plaats in de nacht van 28 op 29 januari. R. had zijn auto geparkeerd aan de Hageweg in Bruinisse. Er werd een diplomatenkoffer ontvreemd. Deze is later terug gevonden op het Havenplateau in Bruinisse. Voor zover kan worden nagegaan werd er niets uit de koffer vermist. De scha de is onbekend. Advertentie DEN HAAG - Om het voortbe staan van Theater Pepijn in Den Haag mogelijk te maken, wordt op 13 maart in het Haag se AT&T-theater een benefiet voorstelling gegeven, waar Paul van Vliet en Youp van 't Hek zullen optreden. NU ook voor uw bungalow boekingen... Haal die gids bij: reisburo W van oeveren DAM 3. ZIERIKZEE. 01110-15036 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr/mevr. ~l plaats: adres postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1