Het voorjaar zit in de lucht: tijd om te planten Huis in winterse sfeer met warme winterkleden Aantal hulp aanvrager Fiom stijgt nog steed Mosselaanvoer blijft op he zelfde niveau doorsudderei Kleine boom past zelfs op balkon België neemt 3.400 ton over Vrouwenhulpverleningsinstantie kampt niet wachtlij Sipkes Afslanken met een pleistei 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBOt MIDDELBURG - Het aantal hulpaanvragen van vrouwen met betrekking seksueel geweld en incest bijde Stichting Ambulante Fiom is in 1993 met 11 pj cent gestegen. Dit heeft tot gevolg dat vrouwen die uiteindelijk, vaak na veel j nerlijke strijd, de stap nemen naar het Fiom op een wachtlijst komen. Dit sta in een verslag over knelpunten en ontwikkelingen van fïom-Zeeland dat o langs verscheen. Het Fiom vindt het onverant woord en maatschappelijk on aanvaardbaar dat deze vrou wen twee drie maanden moe ten wachten op de hoognodige hulp. Hoewel de praktijk uit wijst dat voor de verwerking van geweldstrauma's de metho dieken van de Vrouwenhulp verlening succesvol zijn is er nog steeds onvoldoende draag vlak bij de overige reguliere hulpverleningsinstellingen. Het Vrouwenhulpverlenings project is na jarenlang soebat ten door de initiatiefgroep Vrouwenhulpverlening Zee land met de Provincie uitein delijk in versmalde vorm sinds kort ondergebracht bij de Stichting Zeeuwse Raad voor Volksgezondheid, Maatschap pelijke Ontwikkeling en Cul tuur (VMC)-Zeeland. Dit pro ject beoogt de integratie van de Vrouwenhulpverlening bij de reguliere instellingen in gang te zetten. Samenwerking Dat deze integratie uiterst be langrijk is blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat vrouwen die een seksuele geweldervaring heb ben veel vaker een moeilijke bevalling hebben die niet zel den uitdraait op een keizers nee. Het is van groot belang dat gynaecologen hiervan op de hoogte zijn zodat van te voren maatregelen kunnen worden genomen. Ook bij hulp aan verslaafde vrouwen wordt vaak nog weinig aandacht be steed aan de diepere oorzaken hiervan. Veel vrouwen zijn aan allerlei middelen verslaafd ge raakt als gevolg van seksueel geweld of incest. In samenwerking met het Zeeuws Centrum voor Alcohol en Drugs (ZCAD) heeft de Fiom hier de aandacht op gevestigd het verslag Spoorzoeken (verkrijgbaar bij de Fiom). Vol gens de Fiom is in de provincie de laatste jaren veel aan pre ventie gedaan op het gebied van seksueel misbruik. Het Sa menwerkingsverband Jeugd hulpverlening heeft middels haar voorlichtingsactiviteiten veel in beweging gezet evenals het project van de Vereniging tegen Seksuele Kindermishan deling Zeeland. Echter nog steeds ontbreekt een geëigen structuur met de betrekkij tol de behandeling van de v< we.iingsproblematiek. I Stichting Ambulante Fiom gevestigd aan de Bellinkstra W, 4331 GW in Middelburg. 1 leioon 01180-27311. ZIERIKZEE - Afslanken door alleen een pleister o het lichaam te plakker. Uitgedokterd in Amerik en daar reeds een succes, is deze zogeheten Svel Patch nu ook verkrijgbaar in Nederland. De pleister bevat een kleine hoeveelheid extract van de fu- cus vesiculosus, een zee-alg die veel wordt toegepast in af- slankprodukten. De alg beïn vloedt de stofwisseling es staat bekend als een sterke vet bestrijder. Het extract word: direct via de huid in het bloed opgenomen. Daarom kan de dosering laag blijven. In de Verenigde Staten is de werking van de afslankpleisier bij honderd proefpersonen on derzocht. Daarbij werd een ge wichtsverlies van gemiddeld acht procent n een maand. Iemand van zesti, kilo raakt-in een maand onge veer vijf kilo kwijt. Voor veël mensen is dat juist dat beetjl overgewicht dat er anders zj moeilijk af gaat. Hoewel de pleister natuurlij! maar een klein gedeelte van d< huid bedekt, werkt hij in he' hok lichaam. Bijwerkinger zijn niet bekend. Een verpak king Svelt Patch is goed vooi t. dagen. Het middel id- bij apotheek, dro-J en reformwinkel. DEN HAAG - De kans is groot dat het huidige kamerlid van GroenLinks Leonie Sipkes op de definitieve kandidatenlijst van haar partij geen verkiesba re plaats krijgt. Op de in no vember gepresenteerde con cept-kandidatenlijst staat zij weliswaar nog op de vierde plaats, maar twee sterke lob by's hebben inmiddels gewij zigde lijsten de partij in gestuurd. Daarop komt Sipkes in beide gevallen niet meer bij de eerste acht voor. Het congres van GroenLinks zal volgende week zaterdag de kandidaten lijst definitief vaststellen. 'te*rake mo9eliJk 2*j« °m in een ™aand ongeveer vijf lei BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 17 tot en met 22 januari werden 36 ladingen mossels op de vei ling in Yerseke aangevoerd, met een totaal gewicht van 12.019 ton netto. Deze werden alle aan de handel verkocht. De gemiddelde prijs bedroeg in de derde week van januari 68,19 per ton. In de week daar voor brachten ruim 1.000 ton en drie partijen meer, een gemiddelde prijs op van 71,62. De verzending was voor zover bekend: België 3.431 ton, Frankrijk 2.273 ton, diverse landen 265 ton en de binnenlandse handel kon 1.846 tonnen gebruiken. Maandag 17 januari was het op de veiling de drukste dag met het aanbod van dertien kwe kers, die een vrachtje Zeeuwse schelpdieren over de klok lie ten passeren. Delta Mossel drukte het hoogst af voor de grootste partij van 544 tonnen bruto, aangeboden door de YE 57. Deze partij uit de Hammen -bevatte bij een stukstal van 140 een vleesgewicht van 18,8 kilo. André Verwijs betaalde op maandag de hoogste prijs voor een klein partijtje van de YE 36. Hierbij ging het om 114 ton nen met een laag stukstal van 101 en een vleesgewicht van 18,6 kilo. Een dag later maakte de handel keuze uit zeven ver schillende ladinkjes. De groot ste aanvoerder bleek ander maal de YE 57 mét 555 tonnen bruto. Van der Jagt kreeg met de aankoop van deze partij de beschikking over zwarte schelpdieren met een stukstal van 152 en een vleesgewicht van 19,5 kilo. Prins Dinge- manse werd op dinsdag de nieuwe eigenaar van twee partijtjes, aangeland door twee kwekers uit Zierikzee. De ZZ 10 (Chr. Schot BV) viste op het westelijk deel van de Oos- terschelde 440 tonnen met een stukstal van 146 en een vlees gewicht van 20,8 kilo. De ZZ 6 (Vof Gebr. Kouijzer) had er eveneens ruim 400 tonnen in. Bij een stukstal van 130 kwa men deze mossels uit op een vleesgewicht van 21,4 kilo. Op woensdag meerden vier vaartuigen voor de veilingdeur in Yerseke af. De grootste la ding van 616 brutotonnen was gevist in de Zandkreek en werd aangeboden door de YE 80. De ze mossels noteerden bij een stukstal van 148 een vleesge wicht van 21,2 kilo. Uit hét Mastgat arriveerde verder BRU 62 (De Koning) met lading van 527 tonnen bn Bij een stukstal van 182 koo deze partij 24,4 aan vlees. Noorden Pas op donderdag kwamei eerste aanvoerders uit noorden aan de mosselma Prins Dingemanse en St tee betaalden elk de hoo prijs voor twee partijen twee Bruse kwekers. R 1.200 brutotonnen verd over twee ladingen van BRU 50 (L. de Waal Beheer werden die dag in de w gesleept door Prins Di manse. Deze mossels uil Meep bevatten bij stuksta van 151 en 161 een gemid vleesgewicht van 30 kilo. De BRU 6 (W. D. van den I BV) verkocht een vrachtje 212 tonnen uit de Meep aan ketee, welke handelaar tei de tweede lacing van deze voerder in huis haalde. Bij partij ging let om 439 ton uit het Oosterom met stukstal vaa 139 en een vl gewicht vac 28,8 kilo. Op dag tenslotte nog een klein klusje van 20 tonr aangeland door de YE 99. A selhandel Kees Sinke hielc aftrek vachet tarrapereent nog 14 tonnetjes over. Erwtenstruik (Caraqanaarborescens 'Walker') verdraagt goed wind en is geschikt voor in een rui me pot, bak of mand op het balkon. ZIERIKZEE - Klein of groot, in elke tuin kan een boom(pje) groeien. Als het niet vriest, kan zo'n boom worden geplant. Geen tuin? In een flinke pot doet een klei ne boom het ook op een balkon of flatgalerij. Stamboompjes zijn voor dit doel bijzonder geschikt. Het voordeel van stamboom pjes is, dat er planten onder kunnen groeien. Kies als bo dembedekker een wintergroe ne soort. Plant er voor extra kleur vroegbloeiende primu la's tussendoor. In een ruime pot of bak ontstaat zo een com pleet tuintje. Boompjes op stam worden toegepast in win- kelpromenade's en (kleine) tui nen, want ze vragen vrij weinig ruimte. De groei is beperkt en de kroon kan vrijwel altijd worden gesnoeid. Een stam boom bestaat in veel gevallen uit een stam, waarop een struikvormige soortgenoot is geënt of geoculeerd. Treurboompje Het is dus feitelijk een struik 'op een stam'. Een bolvormig struikje maakt een ronde kroon en een kruipend struikje wordt op stam een treur boompje. Ale er voldoende ruimte is, l^omen hoogstam- men in aanmerking. Prachtig is bijvoorbeeld Catalpa bigno- nioides 'Nana'. Zo'n boom heeft een stevige stam van 1.80 m of meer, met daarop een mooi ge vormd kroontje. In de zomer is het zachtgroene blad een lust voor het oog. Mooie bolbomen voor tuinen (T) en potten (P) (hoog- en/of halfstam) zijn: bolacaclh (Robi- nia pseudoacacia 'Umbracull- fera') (T) amandelboompje als halfstam, 100-1.25 cm hoog: Prunus triloba (T/P) er wtenstruik: Caragana arbore scens 'Walker' of 'Pendu- la'(treurvormen) (T/)P treur- kers: Prunus serrulata 'giku- shidare-zakura' (T) treurwilg met katjes: Salix caprea 'Ril- marnock' (T) de sierappel Na- lus 'Profusion', halfstam met donkerrode bloemen en pur perrode vruchtes en Malus 'Red Jade', een treurvorm met wit-roze bloemen en glimmend rode appeltjes, tot diep in de winter (T) veder-esdoorn Acer negundo 'Flamingo', met prachtig wit gevlekt en gerand blad, roze bij het uitlopen (T/P) bruinbladige, gewone esdoorn: Acer pseudoplatanus 'Prinz Handjery' (T/P). Vraag bij aankoop van een stamboom informatie over eventueel snoeien. Bij treur wilg en amandelboompje is jaarlijks terugsnoeien na de bloei beslist nodig. Omdat stambomen weinig ruimte vra gen, kunnen er bodembedek kers onder groeien. Kies daar voor soorten met stevig, win tergroen blad zoal maagde- palm, Vinca minor (kleinbla- dig) of Vinca major (grootbla- dig). De leerachtige blaadjes verdragen goed drupwater van bomen erboven. Er zijn ook bontbladige vormen. De blau we (of witte) bloempjes ver schijnen al vroeg in het voor jaar. Met hun lange, wortelende stengels, zorgt maagdenpalm voor een snelle sluiting van de kale grond. Mooie 'stoffering' dus, zowel voor de tuin als in potten en bakken. Van de pri mula's is Primula 'Wanda' één van de vroegste bloeiers. Het is een vaste plant die tegen een kout je kan. Deze Juliae-hybride groeit heel compact en bloeit rijk. De bloe men zijn vrij groot, 2 cm in doorsnede en opvallend van kleur: dieppaars. Primula's kruisen onderling gemakke lijk en zo is ook 'Wanda' ont staan. De planten zijn prima winterhard en groeien op een wat beschaduwd plekje uit tot grote pollen. ZIERIKZEE - 's Winters willen we het graag behaaglijk hebben. We kruipen dicht bij de kachel, hullen ons in een dikke trui en nemen een lekker warm drankje. De meeste woningen hebben goede verwarmingsvoor zieningen, dus echt koud hoeven we het niet te hebben. Toch kan een woonkamer met enkele kleine aanpas singen een extra winterse sfeer krijgen. Bijvoorbeeld door gebruik te maken van warme winterkle den. Een beetje als vervolg op de grandfoulards zijn er nu di verse soorten en modellen plaids die gedrapeerd kunnen worden over bankstel of over de stoel. Er zijn plaids in de be kende Engelse ruiten en ook in folkloristische prints, fel ge kleurd of in gedekte tinten. De plaids nemen in de woning een geheel eigen plaats in. In de woonkamer, maar ook in de slaapkamer, waar ze op bed als sprei worden gebruikt. in warme materialen. Het ta felkleed heeft niet alleen een functionele rol maar dient vooral ook voor de sier. Het kan daarom na het eten ge woon blijven liggen. Tafelkle den zijn er in veel soorten en maten. Op dit moment worden veel onder- en bovenkleden ge bruikt. Het onderkleed is vrij lang en meestal rustig van kleur, het bovenkleed is klei ner en laat een strook van het onderkleed zien. Karpetten Parket- en laminaatvloeren ogen in de winter vrij koel. Vandaar dat ook de vloer wordt 'aangekleed'. Vloerkle den dempen het geluid en ge ven het interieur warmte. Ke lims en Dhurries zijn handge- weven oosterse tapijten. Ke lims hébben meestal geometri sche dessins. Ze zijn gemaakt van honderd procent wol en hebben een loperachtig for maat. Dhurries zijn eenvoudi ge uitvoeringen van de Kelims. Ze hebben verrassende dessins en kleurstellingen en zijn aan merkelijk goedkoper dan de Kelims. Karpetten zijn tegen woordig echte kunstwerken. Ze zijn handgeknoopt of ge knoopt via de machine, dan zijn ze getuft. Wil men de lan delijke uitstraling accentue ren, dan kan men gebruik ma ken van karpetten van sisal of cocos. Al dan niet voorzien van een sierrand. De traditionele sprei Dat betekent niet dat de tradi tionele sprei uit beeld is ver dwenen, integendeel. Afge stemd op gordijnen en bijvoor beeld dekbedovertrek wordt de sprei op maat gemaakt en krijgt een heerlijk warme vul ling van bijvoorbeeld dons. Ook de ouderwetse naturel- kleurige sprei, voorzien van de méést fantastische reliëf patronen is nog steeds in veel slaapkamers te vinden. Deze uitvoering past goed in de na tuurlijke, landelijke woonstijl. Tafelkleden De tafel kan deze winter warm gedekt worden. Tafelkleden zijn er in verrassende prints en Winterse sfeer in huis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6