JOVD keert zich tegen de Centrum Democraten Mogelijk proef met vast inkomen voor specialisten Ook Bruinisse gaat meebetalen Jeugdhonk 't Duupje aan podiumkunsten in de regio jn gebruik genomen Macbeth, poppentheater voor volwassen mensen Fractie SGP/RPF/GPV principieel tegen Stropdas wethouder eerste trofee In Oosterscheldeziekenhuizen Zierikzee en Goes Zaterdag 12 februari in De Concertzaal te Zierikzee VRIJDAG 28 JANUARI 1994 NR 25504 5 BRUINISSE - Hoewel het in feite een ommezwaai betekent werd de kwestie met een hamerklap afge handeld: van nu af aan betaalt ook de gemeente Bruinisse mee aan de podiumkunsten in de regio. Daarmee is een einde gekomen aan een periode waarin de gemeente Bruinisse als enige gemeente op Schouwen-Duiveland geen financiële bijdrage lever de aan het culturele aanbod op Schouwen-Duive land. De SGP/RPF/GPV-fractie stemde om princi piële redenen tegen het voorstel van het college om nu wel mee te gaan betalen. Met ingang van het seizoen 1994/1995 is de provinciale bij drage in de podiumkunsten ko men te vervallen. Dat dicht draaien van de subsidiekraan betekende de doodsteek voor de Stichting Uit in Zeeland en Schouwen-Duiveland dreigde daardoor geheel van podium kunsten verstoken te raken. Door aan te haken bij de Stich ting Stadsschouwburg en Con certzalen Middelburg kon dat onheil afgewend worden, maar daar hing voor de vijf gemeen ten die eerder het werk van Uit in Zeeland financieel on dersteunden wel een fors prijs kaartje aan. Het ging om pre cies te zijn om een bedrag van bijna twee gulden per inwoner. Nu de gemeente Bruinisse ook gaat meebetalen kan dat be- De politieke commissie van de JOVD Zeeland: „Elke stem op de Centrum Democraten is een protest-stem. Hieruit spreekt zowel de ontevredenheid van de Nederlandse burger als wel die van de generalisering van diezelfde burger." De politieke commissie van de JOVD vindt dat de overige partijen zich te lang verwijderd hebben van de problemen die de Centrum De mocraten nu oppikken en Volgens Bouman zijn alle drie de partijen in principe voor een gepland experiment, waar bij de inkomsten van de specia listen opnieuw worden be paald. De stichting Ooster- scheldeziekenhuizen is daarom een van de elf Nederlandse zie kenhuizen die in de afgelopen maanden bij de Ziekenfonds raad een aanvraag indiende om deel te mogen nemen aan het experiment. Zes van die ver zoeken werden afgewezen, vijf (waaronder de aanvraag van de drag teruggebracht worden tot 1,78 per inwoner. Archiefstukken Verder kwam tijdens de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college aan de orde om bijna tachtigduizend gulden uit te trekken voor de restauratie van archiefstuk ken. Door allerlei omstandig heden verkeren delen van de oude archieven van de gemeen te Bruinisse niet in goede staat. Deze schade is volgens het college in het verleden ver oorzaakt door wateroverlast, verwaarlozing, schimmel en ongedierte. De Watersnoodramp van 1953 heeft ook bijzonder veel schade aangericht. Het ontbrak tot vindt dat de burger zich bij el ke uitspraak die Janmaat doet, moet afvragen of deze wel waar is: „Janmaat is een per soon die continue niets anders doet als generalisering op ge neralisering geven. De burger moet zich werkelijk gaan af vragen of dit wel waar is." Als voorbeeld van dat generali seren in het wilde weg noemt de JOVD de uitspraken van Oosterscheldeziekenhuizen) werden goedgekeurd. Dat hield in dat de directie van het ziekenhuis met de medi sche specialisten en de zorgver zekeraar CZ-Groep om de tafel moest gaan zitten om overeen stemming te bereiken over de financiële aspecten van het ex periment. Uitgangspunt daar bij was het specialistentarief dat in 1989, via het landelijk vijf-partijen overleg door zie kenhuizen, specialisten, ziek- dusverre aan een beeld van de totale behoefte aan restauratie van deze archieven. Inmiddels heeft het streekar- chivariaat een overzicht ge maakt van de archiefstukken die restauratie behoeven. Voor de gemeente Bruinisse bete kent het een investering van 79.942,61. De kosten van res tauratie van archiefstukken die daar zeer dringend aan toe zijn komt voor Bruinisse op een dikke 37 mille. „Het is waarschijnlijk noodzakelijk, maar wij zijn er niet echt blij mee", luidde het commentaar tijdens de gemeenteraadsver gadering van Algemeen Be- lang-raadslid mevrouw M. C. Maaskant-Okkerse. „Er is te lang mee gesloft. Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de gemeente raad akkoord met het voorstel van het college om 175.000,- uit te trekken voor herstel van de deksloof van de damwand- constructie van de loswal in de vissershaven. Het betonwerk vertoont ernstige schade waar door op diverse plaatsen de wa pening bloot komt te liggen. Op termijn zou dit funest zijn voor de complete constructie en zouden er zelfs gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. De raad bleek ook geen enkele moeite te hebben met het voor- Janmaat over de 'veelvoorko mende' polygamie onder de Turkse en Marokkaanse bevol king: „In de koran wordt het hebben van meerdere vrouwen wel toegestaan maar dan moe ten ze op gelijke voet kunnen leven met de anderen. Uit de praktijk is overduide lijk gebleken dat deze bevol kingsgroep bijna nooit een tweede vrouw heeft, dat kun- tekostenverzekeraars en over heid werd overeen gekomen. Toen werd onder meer besloten dat de tarieven die specialisten voor hun medische verrichtin gen mogen rekenen werden be vroren. Naar aanleiding van een evaluatie daarvan gingen de specialistentarieven begin 1993 nog eens twaalf procent naar beneden. Dit zogenaamde 'aanvaardbaar niveau' vormde de basis van de besprekingen over het specia- stel van het college om 4295,- uit te trekken voor het aan brengen van een elektriciteits voorziening op het havenpla teau. Met het voorstel reageert de gemeente op de vraag van de exploitant van een vis kraam op het havenplateau. Deze betrekt nu zijn stroom van een van de mosselvissers. De stroomvoorziening kan ui teraard ook benut worden tij dens evenementen als de Bruse Visserij dagen of het water sportevenement Bruniversails. Toegankelijkheid Zonder discussie of hoofdelijke stemming schaarde de gemeen teraad zich verder achter het voorstel van het college van b en w om een subsidie van 150,- beschikbaar te stellen aan de werkgroep Tbeganke- lijkheidsbevordering Schou wen-Duiveland. Deze werk groep heeft als doelstelling het bevorderen van sociale en maatschappelijke integratie door het wegnemen van bouw kundige en mentale belemme ringen ten bate van mensen met een functiestoornis. Van uit die doelstelling adviseert de werkgroep omtrent aanpas singen aan gebouwen en voor zieningen om ze ook geschikt te maken voor gehandicapten. nen ze gewoon niet'betalen." Tfenslotte is de JOVD van me ning dat de politieke partijen de taak hebben om het Neder landse volk duidelijk te maken dat een Nederland zonder Jan maat en zijn volgelingen een beter Nederland, zou zijn. Maar ook moeten zij beseffen dat dit een gevoelig onderwerp is en vraagt om een genuan ceerde oplossing. listentarief die de directie van de Oosterscheldeziekenhuizen, de specialisten die daar wer ken en de CZ-Groep deze week in het ziekenhuis in Goes voer den. De besprekingen spitsten zich vooral toe op de "indicato ren'; de specifieke omstandig heden in de Oosterscheldezie kenhuizen aan de hand waar van moest worden bepaald hoever het specialistentarief in de Oosterscheldeziekenhuizen boven het 'aanvaardbaar ni veau' kon worden vastgestéld. Deze indicatoren zijn onder meer de grootte van het gebied dat de stichting Oosterschelde ziekenhuizen verzorgt. De prognose van de bevolkings groei in dat gebied. De groei van het aantal ziekenhuisopna men en poliklinische behande lingen en tenslotte de invloed van de inflatie. Op basis van dit alles zou met de zorgverzekeraars moeten worden afgesproken hoeveel medische handelingen er ver richt mogen worden (produk- tie-afspraken). Op basis hier van zou dan een vast inkomen voor de specialisten kunnen worden vastgesteld voor de duur van het experiment. Zo ver kwam het dus niet deze week. Volgens Bouman niet door onwil van de drie partijen die aan het overleg deelnamen, maar domweg omdat men niet genoeg tijd had om voor de vastgestelde datum tot over eenstemming te komen. De directeur is desondanks van mening dat de deur om tot overeenstemming te komen nog op een kier staat. Hij ver telde pogingen te zullen onder nemen om 'de zaak weer op de rails te zetten'. Dat houdt in dat Bouman van WVC toestem ming moet krijgen om het over leg ook na de dead-line nog even voort te zetten en dat hij de drie partijen weer om de ta fel moet krijgen. Dat laatste zal volgens de directeur het probleem niet zijn. „In princi pe staan ze allemaal positief ten aanzien van het experi ment". Stichtingsvoorzitter F. Babijn begon zijn toespraak ter gele genheid van de opening met het aanhalen van het spreek woord Lang verwacht en toch gekomen. „Maar er is ook nog een ander spreekwoord: veel gepraat en weinig wol. Dat is vind ik absoluut niet van toe passing", aldus Babijn. Hij stelde dat zowel de gemeente als de groep jongeren zelf een belangrijk aandeel heeft gehad in de realisering van het jeugd honk. „Er waren nogal wat wensen, maar ik moet zeggen dat we vele van die wensen hebben kunnen invullen". Biljart Babijn voegde daar aan toe dat de jongeren zelf behoorlijk wat uurtjes hebben gestoken in het omtoveren van het leegstaande schoollokaal in een echt jeug- honk. „Alles zit erop en eraan: Het betreft een voorstelling die plaats vindt onder auspiciën van de organisatie Uit op Schouwen en Duiveland. The Stuffed Puppet Theatre is, na een aantal voorstellingen in Middelburg in de afgelopen ja ren, voor het eerst te zien in Zierikzee. Tranter presenteert daarbij een opmerkelijke, ei gen bewerking van Shakespea- res overbekende koningsdra ma. De acteur staat tijdens de voorstelling tussen de poppen die als tegenspelers fungeren. Door acteurkunst op deze wij ze te combineren met pop penspel creëert hij een bijzon dere theatervorm waarin de grens tussen fantasie en werke lijkheid voortdurend ver schuift. Macbeth is daardoor een voorstelling voor iedereen die nog zoekt naar de magie van het theater. Dramastudie Tranter volgde een dramastu die aan het Darling Downs In stitute Of Advanced Education in het Amerikaanse Queens land en een training pop penspel bij het Billibar Puppet Theatre. In 1976 richtte hij in Melbourne het Stuffed Puppet Theatre op en een jaar later nam hij deel aan het Festival of Fools in Amsterdam. Vanaf die tijd bleef Tranter in Nederland om zich te ontwikkelen als solo-poppenspeler voor vol wassenen. Hij trad op in de Ne derlandse theaters met Studies televisie, video, muziekinstal latie, biljarttafel enzovoorts. Vele uurtjes zijn besteed in goede harmonie en saamhorig heid", aldus Babijn. Hij zei blij te zijn met het door de jonge ren, stichtingsbestuur en be heerder tentoongespreide en thousiasme. „Door positief te denken en sameri aan te pak ken krijg je een resultaat waar jullie jongeren trots-op mogen zijn, en dat het imago van jul lie groep alleen maar kan ver beteren". Vervolgens was het de beurt aan wethouder De Rijke voor wie de taak was weggelegd om het jeugdhonk te openen. In een korte toespraak vooraf gaand aan de officiële opening dook De Rijke in de voorge schiedenis van Het Duupje. Het begon allemaal, zo bleek uit het relaas van De Rijke, in oktober 1992. Toen werd de Zie- rikzeese wethouder benaderd in Fantasy, De zeven Hoofdzon den, Manipulator Underdog en Kamer 5, allemaal produkties die nog steeds met veel succes worden gespeeld. Vijfde produktie Macbeth is de vijfde produktie van Tranter, die al zijn voor stellingen in het Nederlands presenteert. Macbeth, heer van Glamis keert zegevierend te- door een viertal jongeren met de vraag of er niet ergens een ontmoetingsplek voor jonge ren te realiseren zou zijn. Niet veel later kwam de vraag aan de orde tijdens de vergadering van de commissie jeugd- en jongerenwerk en kon de speur tocht naar een geschikte loka- tie beginnen. Al snel viel daarbij het oog op het schoolgebouw aan de Huy- bertstraat dat in feite nog vrij plotseling eigendom van de ge meente geworden was. Achter- de schermen werd druk ge-., werkt om in.het gebouw een. passende plaats voor de groep jongeren - ook wel bekend als de Beuze Boys - terecht zou kunnen. De Rijke sprak aan het slot van zijn toespraak zijn vertrouwen uit in Het Duupje genoemd naar een Vlaamse stripheld - en nam vervolgens de hamer ter hand om de tem pex deur in te slaan. rug van het slagveld. Hij heeft voor zijn vorst koning Duncan van Schotland een beslissende overwinning behaald op diens vijanden. Dan slaat het nood lot toe in de gedaante van drie heksen die Macbeth en zijn strijdmakker Banquo een aan tal aanlokkelijke voorspellin gen doen. Vanaf dat moment nemen de gebeurtenissen een desastreuze wending. De voor stelling in de Concertzaal be gint om 20.00 uur. Bij de stichting Oosterscheldeziekenhuizen worden pogingen gedaan om tot een experiment te ko men waarbij de specialisten op proef een vast inkomen krijgen. (Foto: Joop van Houdt). 4 De Australische poppenspeler Neville Tranter gebruikt zijn pop- pèn als tegenspelers. ZIERIKZEE - De Jongeren Organisatie Vrijheid en Democratie Zeeland (JOVD) is van mening dat het suc ces van de Centrum Democraten te wijten is aan de lakse houding van de overige politieke partijen in Ne derland. Zonder schroom werd de schaar gezet in de stropdas van wethouder De Rijke. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Met het wegslaan van een tempex 'deur' opende wethouder van jeugdzaken P. de Rijke deze week jeugdhonk het Duupje. Al snel na de opening hadden de jongeren hun eerste trofee al te pakken: de stropdas van de wethou der werd afgeknipt en hangt nu keurig ingelijst aan de wand van het jeugdhonk, gevestigd in een van de ruimtes van het multifunctionele gebouw aan de Huy- bertstraat in Zierikzee. Het jeugdhonk wordt beheerd door Stichting het Duup je. ZIERIKZEE/GOES - Volgens de algemeen directeur van de stichting Ooster- listentariet die de directie van scheldeziekenhuizen (Zierikzee en Goes) B. C. Bouman is het nog steeds moge- ?/!Ïfrfc^!!deJilekf.n.h,uizen' 7 Q6 SpGC13IlSlGIl aiG Qdar WGT- lijk dat overeenstemming wordt bereikt over een experiment waarbij de specia- ken en de cz-Groep deze week listen van de ziekenhuizen in Zierikzee en Goes een vast inkomen krijgen in- in het ziekenhuis in Goes voer plaats van te worden betaald voor het aantal medische handelingen dat zij ver- d.e"- De besprekingen spitsten richten. Het overleg daarover, dat werd gevoerd tussen het ziekenhuis, de specia- rèn'^de^pedfleke omstandig- listen en de CZ-Groep werd deze week afgebroken omdat men niet tot overeen- heden in de Oosterscheldezie- stemming kon komen voor de 'dead-line', de datum die WVC daarvoor had kenhuizen aan de hand waar- J van moest worden bepaald vastgesteld. hoever het snecialistentarief in ZIERIKZEE - „Bepaald geen kinderachtige poppenkastvoorstelling, maar een volwassen theaterprogramma. Bloedmooi en soms bloedstollend". Zo wordt de voorstelling Macbeth van The Stuffed Puppet Theatre omschreven in de agenda van Uit in Zeeland. Op zaterdag 12 februari komt de Australische acteur/pop- penspeler Neville Tranter naar Zierikzee om daar in de Concertzaal zijn solo programma Macbeth 'vrij naar William Shakespeare' te presenteren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5