CDA zet werkgelegenheid boven saneren rijksfinanciën &eeeL Vietnamezen radeloos en onzeker over terugkeerverdrag Burgemeesters Amsterdam en Utrecht op matje in Den Haag DEURLOO B.V. Groep Turken verwijderd uit de Tweede Kamer Bedrijven aangesproken op omroepbijdrage Aanscherping verkiezingsprogram Bus chauffeurs Lubbers boos op Bolkestein Over uit de hand gelopen ruzie politiechefs Verbroken relatie was aanleiding tot ontvoering Verdronken Bevriezing AOW 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Protestactie tegen optreden politie DEN HAAG - De beveiligingsdienst van de Tweede Kamer heeft donderdagavond een groep van onge veer 25 Turken uit het Kamergebouw verwijderd. De Turken voerden op de publieke tribune actie uit protest tegen het optreden van de Nederlandse poli tie en de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Dat gebeurde tijdens het debat over de opheffing van het Interregionaal Rechercheteam Noord-Holland/ Utrecht. De Turken zijn sinds 25 januari in hongerstaking en bivakke ren in een tent op het Haagse Plein. Zij zijn sympathisanten van de linkse beweging De- vrimci Sol Gucler (Dev Sol). De politiekorpsen van Den Haag en Rotterdam begonnen vorig jaar september een on derzoek naar aanleiding van aanwijzingen dat Turken in Nederland worden gedwongen geld af te staan aan Dev Sol. In verband hiermee zijn begin de cember vijf mannen aangehou den op verdenking van afper sing, Deze zijn op 12 januari voorgeleid aan de rechter- cormpissaris. De aanhoudingen volgden op een pamflettenactie van de po litie in Haagse en Rotterdamse koffiehuizen. In de pamfletten werd opgeroepen aangifte te doen als bij collectes door Dev Sol werd geïntimideerd en ge dreigd. Er kwamen enkele tientallen reacties. Volgens een woordvoerder van de hongerstakers hebben ultra-rechtse en fascistische Turken" aangifte gedaan. Ook zouden de politie en de BVD onrechtmatige methodes heb ben gebruikt in het onderzoek. Sympathisanten die weigerden als informant voor de BVD op te treden, zouden in elkaar zijp geslagen. In Rotterdam en Ber gen op Zoom zouden mensen geblinddoekt zijn afgevoerd naar het politiebureau. De hongerstakers nemen al leen vocht tot zich, tot er vol doende aandacht is voor hun problematiek. Veel mensen willen onderduiken DEN HAAG - De telefoon staat bij voorzitter A. Nainggolan van de organisatie Active Refugee Care donderdag niet stil. Tientallen Vietnamezen bellen in verband met het nieuws over het terugkeerver- drag. „Ze zitten huilend aan de telefoon en vragen zich af wat er nu gaat gebeuren. Ze zijn radeloos." De ongerustheid en onzekerheid is groot, aldus de voorzitter. Active Refugee Care verleent psychische en sociale zorg aan vluchtelingen, met name uit Zuidoost-Azië. Volgens Nainggolan heerst er een chaotische situatie. De Vietnamezen weten niet wat ze nu moeten doen. Vanmiddag belde bij voorbeeld een vrouw die haar kinderen bij ons wilde onderbrengen." Meer mensen willen eventueel onderduiken, zegt hij. Hongerstakingen, zo als eerder ook plaatsvonden, zijn niet uit te sluiten, denkt de voorzitter. Hij vraagt zich af hoe het staat met de psychische opvang, om te voorkomen dat er zelfdodingen volgen. „Lie ver dood in Nederland dan le vend naar Vietnam. Dat krij gen wij te horen." Volgens Nainggolan heerst er onder de betrokken Vietname zen „immense nood". „Denk aan de vier Vietnamezen die destijds zijn uitgewezen naar Tsjechië. Ze zijn weer terugge komen maar hoe moeten die zich nu voelen. Na jaren onze kerheid is er nog geen duide lijkheid." Er is volgens hem onvoldoende zekerheid over de veiligheidssituatie in Vietnam. DEN HAAG - De Dienst Om roepbijdragen (DOB) is bezig alle bedrijven in Nederland met meer dan twee werkne mers te benaderen om te be werkstelligen dat zij de juiste omroepbijdrage betalen. Volgens DOB-directeur P.C. Feskens is het aantal radio- en tv-toestellen in bedrijven de laatste vijf a tien jaar flink toegenomen. Naar onze schat ting blijft het aantal aangiften daarbij achter, aldus Feskens. Daarom heeft de DOB besloten niet meer te gaan zitten af wachten. 1 In totaal worden rond 300.000 bedrijven benaderd, waarvan een kleine tweederde inmid dels een verzoek heeft gekre gen om aangifte te doen. Tien duizenden bedrijven hebben daar al op gereageerd. Voor radio's en tv's geldt in be drijven het gewone jaartarief van 184 gulden voor beide ont vangers en 54 gulden voor al leen de radio. Particulieren mogen voor dat bedrag een on beperkt aantal toestellen heb ben. Bedrijven moeten echter voor iedere combinatie van ra dio en tv opnieuw het jaarta rief neertellen. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP roompot buiten Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 29 januari 04.45 168 10.40 - 157 17.15 185 22.50 - 127 30 januari 05.30 169 11.30 - 162 18.00 184 23.40 - 126 31 januari 06.10 167 12.15 - 166 18.35 177 - 29 januari 02.50 183 09.15 - 164 15.10 208 21.25 - 133 30 januari 03.30 189 09.55 - 169 15.50 209 22.10 - 132 31 januari 04.10 189 10.40 - 171 16.35 201 22.50 - 130 29 januari 05.20 178 10.40 - 168 17.40 197 23.00 - 136 30 januari 06.0*5 179 11.25 - 172 18.25 195 23.45 - 135 31 januari 06.50 175 12.10 - 175 19.10 188 - 29 januari 05.00 173 10.40 - 164 17.20 191 23.00 - 133 30 januari 05.45 173 11.25 - 168 18.05 189 23.40 132 31 januari 06.25 170 12.10 - 172 18.50 183 - wemeldinge Springtij 29 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Het CDA kiest met de aanscherping van zijn verkiezingsprogram voor werkgelegenheid boven het saneren van de rijksfinanciën. „Na jaren waar in het terugdringen van het financieringstekort het belangrijkste was, staan we nu voor een veel erger probleem: de werkloosheid", aldus vice-voorzitter Kol naar van de CDA-programcommissie donderdag bij een vooruitblik op het par tijcongres van komend weekeinde. Daar zal het verkiezingsprogram definitief worden vastgesteld. der op dat door de loonmati ging de prijzen minder snel zullen stijgen, zodat de daling van de koopkracht beperkt blijft. Niettemin verwacht het CDA dat iedereen de komende vier jaar moet inleveren. In het oorspronkelijke verkie zingsconcept, dat in augustus werd gepresenteerd, mikte het CDA nog op een vermindering van het financieringstekort tot 2 procent van het bruto binnen lands produkt. In de aanpas sing van het concept komt het tekort een half procent hoger uit. Daarentegen heeft de program commissie voorgesteld niet 9 miljard gulden te bezuinigen, zoals aanvankelijk was voorge steld, maar ongeveer 17. Dat moet ruimte scheppen voor een dikke 15 miljard aan lastenver lichting. Het CDA denkt zo 100.000 banen te creëren in de komende vier jaar. Om het extra geld binnen te ha len wil het CDA de koppeling tussen lonen en uitkeringen loslaten. Dat betekent dat alle uitkeringsgerechtigden, inclu sief de aow'ers, er tot 1998 niets bij krijgen. Ook in de collectie ve sector (ambtenaren, zorgsec tor etc.) mikt het CDA op een loonstop. De lastenverlichting moet de sociale partners ertoe brengen de lonen eveneens te matigen. Ook een korting op allerlei subsidies (zoals de stu diebeurs) moet meer geld in het laatje brengen. Tbr compensatie van de inko mensachteruitgang wordt 700 miljoen uitgetrokken voor een nog in te voeren Algemene Voorzieningenwet, bedoeld voor mensen die door de ver schillende maatregelen onder het bestaansminimum dreigen te zakken. Kolnaar wees er ver- Naast lastenverlichting kiest het CDA voor aanscherping van het beleid op een aantal onderdelen. Zo wordt er 200 miljoen ingezet voor bodemsa nering. Op de schoongemaakte grond kunnen dan 20.000 wo ningen per jaar extra worden gebouwd. Ook voor onder meer wegenbouw en milieu technologie wordt meer geld gereserveerd. Verder wil het CDA de jeugdwerkloosheid be strijden door meer geld be schikbaar te stellen voor de Jeugdwerkgarantiewet en het leerlingstelsel. De programcommissie stelt te vens voor meer wachtgelders in te schakelen in het onder wijs, de zorgsector en de crimi naliteitsbestrijding. Op mi lieugebied wordt gekozen voor een verhoging van de diesel- en benzineaccijns, een spitshef- fing in de randstad en even tueel een milieuheffing. De op brengst hiervan wordt via las tenverlichting teruggesluisd. Wat bezuinigingen betreft gaat het CDA bijna even ver als de VVD, die 20 miljard wil ombui gen. De vergelijking gaat ech ter niet helemaal op. De WD heeft in zijn bezuinigingen een bedrag van 5 miljard verwerkt dat het huidige kabinet vol gens het Centraal Planbureau (CPB) heeft laten zitten. Het CDA doet dit niet, zodat bij de bezuinigingen van 17 miljard nog eens vijf miljard moet worden opgeteld. De PvdA wil 8 miljard ombuigen en D66 10,5 miljard. In beide gevallen is dat exclusief de 5 miljard van het CPB. DRIEBERGEN - Buschauf feurs zullen in het vervolg de politie waarschuwen als zij ge tuige zijn van onveilige ver keerssituaties zoals mist, glad heid, files, ongevallen en stremmingen. De Meldkamer van het Korps Landelijke Poli tiediensten in Driebergen heeft dit donderdag bekendge maakt. DEN HAAG - Premier Lubbers heeft woensdag met zijn uit spraken in Rotterdam niet wil len zeggen dat een CDA-PvdA- D66-coaIitie na de Kamerver kiezingen zijn voorkeur heeft. Het ging hem er vooral om aan te geven dat de VVD en met na me de politiek leider van de li beralen Bolkestein moet op houden met zijn „ongezouten kritiek" op CDA-leider Brink man. Lubbers zei dat donder dag voor de KRO-radio. Lubbers zei donderdag „wel een. beetje te begrijpen" dat in de media op grond van zijn uit spraken over de VVD („die par tij heeft teveel een uitstraling van wij tegen de rest") is ge concludeerd dat hij een voor keur voor een coalitie zonder de VVD zou hebben. „Maar", aldus Lubbers, „ik heb ook ge zegd dat de VVD prima opvat tingen heeft en dat bedoelde ik als een welgemeend compli ment". Dat hij de VVD desondanks een waarschuwing gaf, heeft volgens Lubbers alles te maken met de kritiek die VVD-leider Bolkestein afgelopen weekein de op Brinkman had. Bol kestein zei zaterdag twijfels te hebben over het politiek lei derschap van Brinkman. „Ik was heel erg kwaad," aldus Lubbers. „Hoe is het mogelijk dat je in die termen over je col lega praat en wat is het onveï- standig als je samen wilt wer ken met een andere partij dat je de eerste man van het CDA op die wijze gaat bejegenen. Dat vond ik nou niet zo han dig." Volgens Lubbers is er dan ook geen sprake van een menings verschil tussen hem en Brink man, die tot nu toe elke uit spraak over een voorkeur voor een bepaalde coalitie zorgvul dig heeft vermeden, over toe komstige coalitie-vorming. „Ik heb juist gezegd dat ik graag ook een gesprek zou hebben met de VVD. Dat verbreedt de mogelijkheden." DEN HAAG - Waarnemend burgemeester De Grave van Amsterdam en zijn Utrechtse collega Opstelten moeten binnenkort verantwoording komen afleggen in Den Haag over de volledig uit de hand gelopen ru zie tussen hun politiechefs Nordholt en Wiarda. Minister Hirsch Ballin van justitie zei donderdag in de Tweede Kamer dat de beide hoofdcommissarissen hun on derlinge vete over corruptie in het Amsterdamse korps nooit in het openbaar hadden mogen uitvechten. Als korpsbeheer ders hadden beide burge meesters de politiefunctiona rissen de mond^moeten snoe ren, meent de bewindsman. Bron van ergernis „Het is een droevig schouw spel de laatste dagen. Een bron van ergernis voor mij", zei Hirsch Ballin in een débat over de opheffing van het interregi onaal rechercheteam Noord- Holland/Utrecht (IRT). De minister benadrukte dat het overgrote deel van de poli tie het vertrouwen van de be volking verdient. „Wij moeten dus niet het beeld laten ont staan dat zij niet deugt", aldus de bewindsman. Een grote meerderheid in de Kamer van CDA en PvdA was het volstrekt met Hirsch Ballin eens dat de media-oorlog tus sen de twee hoofdcommissaris sen de politie ten onrechte in het verdachtenbankje heeft ge plaatst. De woordvoerders van beide regeringspartijen zijn er van overtuigd dat er hier en daar „rotte appelen in de mand" zitten, maar het' voort durend de draak steken met de politie moet ophouden, vinden zij. De coalitiefracties stemden in met de vier verschillende on derzoeken naar corruptie bij de Amsterdamse recherche, lekken in dat korps, de ontbin ding van de IRT-groep en de vraag of justitie en politie ge bruik mogen maken van crimi nele informanten. De resulta ten zijn uiterlijk in maart be kend. De oppositie was donderdag verre van tevreden over de ma nier waarop Hirsch Ballin het politieschandaal tot nu toe heeft behandeld. „Het zou mij niet verbazen als de stafverga deringen van de georganiseer de misdaad zeer welwillend praten over deze minister", zei de WD'er Dijkstal. D66 kon zich niet aan de in druk onttrekken dat de be windsman van justitie en het CDA het corruptieverhaal in de doofpot proberen te stoppen. In dit verband noemde woord voerder Kohnstamm het onver standig van minister Van Thijn (sinds kort Binnenlandse Za ken), dat hij omkoopbaarheid van de hoofdstedelijke politie als zeer onwaarschijnlijk heeft bestempeld. Brouwer van GroenLinks ge looft niet dat de honderd IRT- rechercheurs naar huis zijn ge stuurd alleen omdat de Am sterdamse leiding van die groep geen verklikker wilde gebruiken voor het oprollen van een drugsbende. Volgens haar zit er veel meer achter. VVD en D66 vonden ook dat Hirsch Ballin de Kamer met een kluitje het riet in stuurde. Hirsch Ballin en Van Thijn hadden de Kamer woensdag per brief laten weten dat die af faire de directe aanleiding is geweest voor ontbinding van het bijzondere rechercheteam. ASSEN - De ontvoering van èen 19-jarig meisje uit een schoolklas in Assen was een ultieme poging van haar 24-jarige ex-vriend om met haar in gesprek te komen. Eerdere pogingen daartoe waren mislukt. De ontvoerder meldde zich woensdag samen met zijn slachtoffer bij het politiebu reau in de Drentse hoofdstad. De man is onmiddellijk inge sloten. De politie wilde donderdag op een persconferentie niet zeggen waar de twee zijn geweest tus sen het moment van de ontvoe ring, dinsdagochtend, en het tijdstip van terugkeer. Wel staat vast dat zij de nacht heb ben doorgebracht in de auto. Volgens de politie gaat het niet om een impulsieve daad, maar om een goed voorbereide en ge plande actie. Daarmee hoopte de man de relatie met zijn ex- vriendin te kunnen herstellen. Zo heeft hij al medio vorige week in zijn woonplaats de auto gehuurd. Het wapen waarmee de man tijdens de ontvoering de schoolklas, een aantal personeelsleden van de school en het meisje onder schot hield, is in de auto terug gevonden. Het ging om een niet-geladen gasdrukpistool. Volgens politiewoordvoerder H. Smit heeft het meisje zich uit zelfbehoud rustig gehou den. Die houding is van groot belang geweest om verdere agressie te voorkomen. Het slachtoffer, heeft op de dag van de ontvoering 's middags tele fonisch contact gehad met een vriendin. Zij had eerder gepro beerd haar ouders en een tante te bereiken, maar dat lukte niet. AMSTERDAM - Een 54-jarige Amsterdammer is donderdag avond in het Westerkanaal ver dronken. De man is door nog onbekende oorzaak met zijn auto in het water gereden. Dui kers hebben hem uit de wagen bevrijd, maar hij bleek reeds overleden, aldus de brandweer. DEN HAAG - De ouderenorga- nisaties hebben woedend ge reageerd op het voornemen van het CDA om de aow de komen de vier jaar te bevriezen. Dat plan maakt deel uit van het concept-verkiezingsprogram van de christen-democraten om de volgende kabinetsperiode ongeveer 17 miljard te bezuini gen. De kritiek brak donder dag los na de officiële presenta tie van de voornemens, hoewel die al dagen bekend zijn. door Mare Legendre Vrijdag 28 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal Volksdansver eniging Nehalennia in gebouw De Driehoek. Aanvang 19.45 uur. Zaal open vanaf 19.30 uur. Burgh-Haamstede Officiële opening Rode Kruis- gebouw. Schuitkant 5. 10.35 uur. Uitvoering muziekvereniging Witte van Haemstede. Dorps huis De Schutse. 20.00 uur. Brouwershaven Familie-avond CPB, CBTB en CPJ. Tbnnenmagazijn. Aan vang koffiemaaltijd 18.00 uur, aanvang avondprogramma 20.00 uur. Zaterdag 29 januari Zierikzee Première van het toneelstuk Angst door Amateur Comedie Zierikzee in Concertzaal. 20.30 uur. Optreden popgroep Block Busters. Jongerensoos Bro- gum. 23.00 uur. Renesse Jaarconcert Luctor et Emergo. Dorpshuis. 19.30 uur. Brouwershaven Rondwandeling Brouwersha ven Gidsendienst Zeeland. Vanaf VVV-kantoor. Van 14.00 tot 15.30 uur. Jaarlijkse avond PJZ. Tonnen- magazijn. Maandag 31 januari Zierikzee Commissievergadering alge mene en bestuurlijkse zaken in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve 'Jaarvergadering Oranjevereni ging. Consistorie Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie bezwaar- en beroepschriften. Gemeentehuis. 14.00 uur. Brouwershaven Vergadering gemeenteraad in het stadhuis. 19.30 uur. Dinsdag 1 februari Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Bejaardensoos in verenigings gebouw Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing over het Waterschap Westerschouwen voor afdeling Westerschouwen van de Neder landse Vereniging van Huis vrouwen in De Schutse. 14.00 uur. Woensdag 2 februari Zierikzee Vergadering algemeen bestuur werkvoorzieningsschap De Zuidhoek. Bestuurskamer Ha venstraat 1. 15.30 uur. Informatiebijeenkomst water schap voor leden NBvP en NBTB. 's Landskamer. 20.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie alge meen bestuurlijke zaken. Ge meentehuis. 19.30 uur. Donderdag 3 februari Zierikzee Vergadering Intergemeentelij ke Sociale Dienst in gebouw Oude Haven 54. 19.30 uur. Vrijdag 4 februari Zierikzee Theatersportwedstrijd Kiekie- res. Concertzaal. 20.00 uur. Zaterdag 5 februari Zierikzee 4 Midwinterfeest. Concertzaal. Zaal open 19.30 uur; aanvang 20.00 uur. Ars Musica concert met .clave- cimbel en piano. Zeeuwse Mu ziekschool. 20.00 uur. Culturele manifestatie. Res taurant Mondragon. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Opening expositie Tien Heestermans. Bewaerschole. 15.30 uur. Maandag 7 februari Ouwerkcrk Inzameling gebruikte kleding t.b.v. Diabetes Fonds Neder land. Gereedzetten aan stoep rand. Vanaf 09.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUBDE8EURS - TEL OilW-16Z55

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2