D UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Negentig procent geënquêteerde Bruenaars tegen plannen gemeentelijke herindeling Stormvloedkering wordt gesloten 'Draagvlak en enthousiasme aanwezig voor 'Kunstschouw Westerschouwen' r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ESKIJNDIGHFJD HEEFT EEN NAAM DE NATIONALE HYPOTHEEKBEURS Burgemeester A. Vogelaar: Ik hoop dat gs hier serieus naar zullen willen luisteren Gemeente Westerschouwen geeft aanzet tot kunstmanifestatie begin juni O 2 0 3 5 9 Man geeft een kopstoot Ongeluk in Bruinisse Inbraak dé krant van schouwen-duiveland! j 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE VRIJDAG 28 JANUARI 1994 Korte St. Janstraat 8 4301 AE Zierikzee Telefoon 01110-20124 150e JAARGANG NR 25504 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Burgemeester A. Vogelaar: Bruenaars te nuchter om emotio neel te reageren." (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - De overgrote meerderheid van de in woners van Bruinisse ziet absoluut niets in de plan nen van de provincie tot samenvoeging van de zes ei- landelijke gemeenten tot één gemeente. Dat blijkt uit een door de gemeente onder de bevolking gehou den enquête. De resultaten van de enquête werden gisteren, donderdag gepresenteerd in het gemeente huis in Bruinisse en het is de bedoeling dat de en quêteformulieren een dezer dagen officieel worden aangeboden aan gedeputeerde staten van Zeeland. In Bruinisse, tot in het buiten gebied toe, werden door de ver schillende raadsfracties de en quêteformulieren huis-aan- huis verspreid. In totaal ging het om 2565 vragenformulie ren. Ruim 80 procent van de verspreide formulieren werd ingeleverd. ,,De respons kan zeer goed genoemd worden", stelt de gemeente Bruinisse in een persbericht over de resulta ten van de enquête. De uit komst van de enquête laat ook aan duidelijkheid niets te wen sen over. Brede ondersteuning De eerste vraag die aan de geënquêteerden werd voorge legd was of zij voor of tegen de plannen voor samenvoeging van de zes huidige gemeenten op Schouwen-Duiveland wa ren. Uit de uitslag blijkt dat bijna negentig procent tegen deze plannen is. Slechts circa zes procent geeft aan voorstan der te zijn van een gemeentelij ke herindeling. „Deze uit komst geeft aan dat het tot nu toe door de gemeenteraad inge nomen standpunt zeer breed door de bevolking van Bruinis se wordt ondersteund", aldus de gemeente in het persbericht. Op de vraag of men niet de angst had dat uit de enquête zou blijken dat de bevolking van Bruinisse heel anders over de herindelingsplannen denkt dan hun vertegenwoordigers in de gemeenteraad reageert bur gemeester A. Vogelaar ontken nend. „De gemeenteraad vertegen woordigt de bevolking en de angst dat de bevolking er 'wel eens heel andere gedachten op na zou kunnen houden is er ei genlijk nooit geweest", aldus Vogelaar. Hij is tegelijkertijd trots en teleurgesteld. Trots omdat Bruinisse tot dusverre de enige gemeente op Schou wen-Duiveland is die zo recht streeks de burgers om hun me ning vraagt. Teleurgesteld om dat men vanuit andere gemeen ten niet met dergelijke initia tieven gekomen is. Zelf zou hij het liefst hebben gezien dat de complete bevolking, van Schouwen-duivqland zich bij referendum over de kwestie had kunnen uitspreken. Voorkeur Aan de geënquêteerden werd ook de vraag voorgelegd waar hun voorkeur naar uit zou gaan als de herindelingsplannen on verhoopt toch door- zouden gaan. De ondervraagden kre gen verschillende keuzemoge lijkheden. Men kon zich uit spreken voor samenvoeging van de gemeenten Bruinisse en Duiveland. Voorwaarde daar bij zou dan wel zijn dat het op Schouwen-Duiveland tot een driedeling zou komen waar door drie gelijkwaardige ge meenten zouden ontstaan. Een tweede mogelijkheid zou vol gens het gemeentebestuur een samenvoeging van Bruinisse en- Duiveland kunnen zijn waarbij dan nog de kern Drei- schor (nu nog gemeente Brou wershaven) aan de nieuw te vormen gemeente - in de volks mond bekend als Duivenisse - zou worden toegevoegd. Dé derde optie die aan de geënquê teerden werd voorgelegd was de samenvoeging van de huidi ge zes gemeenten tot één ge meente. Een meerderheid van 80 pro cent, zo leert de enquête, is voor samenvoeging van de ge meenten Duiveland en Bruinis se. Twintig procent- daarvan spreekt zijn voorkeur uit voor het samengaan met Duiveland onder toevoeging van de kern Dreischor. Ruim zes procent van de ondervraagden spreekt zich uit voor de samenvoeging van zes gemeenten tot één ge meente. Opmerkelijk is bij bei de vragen dat het percentage mensen dat 'geen mening' heeft zeer laag te noemen is. Opmerkelijk Als de twee vragen en de ant woorden daarop naast elkaar worden gelegd valt een aantal dingen op. Zoals al aangestipt spreekt bijna negentig procent van de Bruenaren zich uit te gen de plannen voor gemeente lijke herindeling. Ruim tachtig procent van de ondervraagden spreekt zich uit voor samen voeging van Duiveland en Bruinisse, al dan niet met toe voeging van de kern Dreischor. Ruim zes procent van de onder vraagden geeft als haar me ning te kennen dat als de herin deling er toch komt dat het dan maar om een samenvoeging van zes gemeenten tot één ge meente moet gaan. Dat verklaart het verschil tus sen de uitkomst van de twee vragen maar ten dele. Er is nog altijd vier van de negentig pro cent tegenstanders 'zoek'. Vol gens de gemeente is de oorzaak daarvan dat bij die geënquê teerden de kous af was toen ze zich uitspraken tegen de herin delingsplannen en het dan ook niet nodig vonden om de twee de vraag te beantwoorden. Hoewel Vogelaar onderkent dat de inwoners van Bruinisse minder goed dan het college en de gemeenteraad op de hoogte zijn van de praktische conse quenties van het verdwijnen van Bruinisse als zelfstandige gemeente is er volgens hem geen sprake van een emotione le keuze. „Daar zijn de Brue naars veel te nuchter voor, maar het geeft wel aan dat deze kwestie de inwoners van Brui nisse echt raakt", aldus de bur gemeester. Op de vraag wat men verwacht te bereiken met de uitkomst van de enquête antwoordt bur gemeester Vogelaar diploma tiek. Hij stelt dat er weinig te gen te doen zou zijn als de pro vincie de plannen tot herinde ling toch door zou zetten. „Maar wij hopen natuurlijk dat men dit zeer serieus zal ne men. Wij hopen dat het helpt". Echt veel vertrouwen in de pro vincie hebben de verschillende fracties binnen de gemeente raad van Bruinisse niet, zo blijkt uit de begeleidende brief bij het enquêteformulier. „Nu gedeputeerde staten vooraf provinciale staten een uit spraak hebben gevraagd over de gewenste eindsituatie kan vastgesteld worden dat het open overleg met de gemeenten een wassen neus was". De ge meenteraad van Bruinisse stelt tijdens de gemeenteraadsver gadering van 25 februari defi nitief haar standpunt ten op zichte van de herindelingsplan nen vast. Schade door storm blijft beperkt SCHOUWEN-DUIVELAND - Om 04.30 uur vanmor gen (vrijdag) ging bij de Stormvloedkering op Neel- tje Jans een alarmfase in. In verband met de harde noordwesterstorm hopdt men zorgvuldig in de gaten hoe de waterstand zich ontwikkelt. Om 10.40 uur werd besloten om de schuiven in de Stormvloedke ring te sluiten. De apparatuur in het Topshuis op Neeltje Jans registreerde aan het begin van de morgen een windkracht van tien Beau- ford. Daarbij kwamen wind stoten voor van windkracht elf ofwel 102 kilometer per uur. Coördinator Oosterscheldeke- ring, M. Haze vertelde dat het waterpeil in de Noordzee van morgen bij eb 1,90 meter hoger was dan gebruikelijk. Toen om 10.40 uur bekend werd dat bij vloed een peil van 3,25 meter plus NAP bereikt zou worden, werd het neerlaten van de schuiven in gang gezet. De ke ring blijft gesloten tot 20.00 uur. Doordat de storm in de loop van de nacht vanuit het zuid westen naar het noordwesten draaide, werd het Noordzeewa ter door de storm in de richting van de Oosterschelde gestuwd. De brandweerkorpsen op Schouwen-Duiveland hadden ondanks de harde wind een vrij rustige nacht. Alleen de Westerschouwse brandweer moest in actie komen voor een omgewaaide boom die de Ho- gezoom tussen Renesse en Haamstede versperde. De be stuurder van een ZWN-bus durfde op de weg over de Stormvloedkering niet verder te rijden. Omdat hij ook niet kon draaien verleende de poli tie assistentie bij het' achteruit rijden. BURGH-HAAMSTEDE - Om duidelijk te maken dat de gemeente Westerschou wen de bezoeker meer te bieden heeft dan alleen zon, zee en strand, heeft het col lege van burgemeester en wethouders van die gemeente onlangs het initiatief genomen voor de organisatie van een kunstmanifestatie Kunstschouw Wester schouwen genaamd, die in het weekend van 4 en 5 juni plaats zal hebben in de kernen Haamstede, Burgh, Renesse, Serooskerke en Noordwelle. Inmiddels is de bereidheid tot medewerking aan de opzet van deze manifestatie getoetst on der de beeldend kunstenaars, het bedrijfsleven en vertegenwoordigers van de dorpsgemeenschappen in de gemeente. Volgens wethouder G. J. W. van der Salm is gebleken dat er bij deze partijen beslist een draagvlak en het nodige enthou siasme bestaat voor een kwalitatief hoogwaardig evenement als het college in gedachten heeft en kunnen de voorbereidingen daarom nu concreet van start gaan. Op korte termijn wordt een werkgroep in het leven geroe pen bestaande uit vertegen woordigers van alle partijen die nodig zijn bij de organisa tie van Kunstschouw Wester schouwen. Deze werkgroep zal onder meer de kwaliteit van de aangeboden beeldende kunst beoordelen. Volgens wethou der Van der Salm is het name-* lijk de bedoeling dat tijdens de manifestatie een kwalitatief hoog niveau aan kunst te zien zal zijn en het beslist niet het karakter van een braderie rond de kerk moet hebben. „We heb ben liever een kleinschalig eve nement van hoog niveau, dan een groot evenement met een laag niveau aan kunst", aldus de wethouder. Voorlichter van de gemeente, Geert van Breugel voegde daar aan toe dat van nu af aan, de organisatie groot en deels door de op stapel staande werk groep en de betrokken partijen zal geschieden. De gemeente kijkt daarbij aan de zijlijn mee, maar is wel altijd be schikbaar voor advies. Hoewel de gemeente een financiële bij drage levert aan de manifesta tie, zal volgens Van Breugel in eerste instantie het principe 'de gebruiker betaalt' gehanteerd worden als het gaat om de kostendekking van Kunst schouw Westerschouwen. „Het bedrijfsleven levert het po dium, de kunst de voorstel ling", zegt hij. Als alles volgens plan verloopt zullen op 4 en 5 juni in bijvoor beeld galerieën, openbare ge bouwen, winkels en horecage legenheden in de gemeente, schilderijen, foto's en beeld- Wethouder G. J. W. van der Salm: 'Zeker voldoende draag vlak'. houwwerken te zien zijn van beeldend kunstenaars uit bin nen- en buitenland. Ook vele kunstenaars uit de regio heb ben inmiddels hun belangstel ling voor de manifestatie ken baar gemaakt. Overigens zijn ook andere dan bovengenoem de disciplines in de kunst wel kom. „Hoewel de nadruk in eerste instantie ligt op uitin gen van de beeldende kunst, mag muziek of theater natuur lijk ook, als het maar van een bepaald niveau is en past bin nen de stijl van de manifesta tie", meent de voorlichter. Volgens wethouder Van der Salm moet Kunstschouw Wes terschouwen dienen als aanzet tot een gemeentelijk kunstbe leid en daarom vindt hij het ook van belang dat de mani festatie geen eenmalige aange legenheid wordt maar als het even kan, jaarlijks terugkeert op de evenementenkalender van Westerschouwen. „Het eve nement moet zichzelf in princi pe in stand kunnen houden", vindt hij. Als de manifestatie een succes wordt, dan kan vol gens hem ook worden gedacht aan een bepaald thema waar onder de tentoongestelde kunst moet vallen. Omdat het deze eerste keer nogal kort dag is, houden de initiatiefnemers het op een aanbod van algeme ne aard, waarbij alleen hoge kwaliteit een doorslaggevende rol speelt. Nu duidelijk is dat er het nodi ge enthousiasme bestaat en toezeggingen voor medewer king zijn gegeven van verschil lende kanten, kan er volgens de wethouder aan de organisa tie van de manifestatie con creet worden gewerkt. Zo gauw de opzet vastere vormen heeft aangenomen, zoekt de gemeen te in elk geval landelijk de pu bliciteit om Kunstschouw Wes terschouwen te promoten. VERKIEZINGSPROGRAM Het CDA zet werkgelegenheid boven de sanering van de rijksfinanciën. 1 CHRISTIE'S De kunstexperts van veilinghuis Christie's haddebn gisteren een rustig dagje in Zierikzee. PODIUMKUNSTEN Ook Bruinisse betaalt voortaan mee aan de podium kunsten op Schouwen-Duiveland. BILJARTEN André Koot schrijft districtstitel vierde klas bandstoten op zijn naam. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Wie tegen zijn zin overtuigd wordt blijft van dezelfde meninc lUtler Tamelijk rustig HET WEER Vannacht opklaringen. Minimum temperatuur dichtbij het vriespunt. Overdag toenemende bewolking en later mogelijk wat regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer 5 gra den. Noordwestenwind, matig tot vrij krachtig, kracht 4 5. ZIERIKZEE - De politie hield donderdag Van P. uit Zierikzee aan. De man maakte zich schuldig aan mishandeling. Hij gaf een kopstoot aan B. uit Zierikzee. Die werd daardoor zodanig verwond dat hij voor onderzoek moe^l worden over gebracht naar het Zweedse Ro de Kruis Ziekenhuis in Zierik zee. Na verhoor door de politie en het opmaken van proces verbaal werd Van P. weer in vrijheid gesteld. BRUINISSE - De J. uit de ge meente Duiveland kwam don derdag met zijn personenauto in een sloot langs de Groene- weg te Bruinisse terecht. Het ongeluk gebeurde om on geveer 18.15 uur toen De J. ko mende vanaf de Rijksweg N59 de Groeneweg op reed. Door de verlichting van een tegenligger zou hij zich daarbij hebben ver keken op de weg. Hij kwam daardoor met zijn auto in de sloot naast de weg terecht. De J. raakte licht gewond aan het hoofd en werd per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. De auto moest worden wegge- takeld. BURGH-HAAMSTEDE - L. uit de gemeente Westerschou wen werd geconfronteerd met een inbraak in zijn hotel/res taurant te Nieuw-Haamstede. In de nacht van woensdag op donderdag drongen onbeken den het gebouw binnen en ont vreemdden geluidsapparatuur, sterke drank en wijn. De totale omvang van de schade is nog niet bekend. De technische re cherche van de politie stelt een onderzoek in. Advertentie BEVEILIG ZEKER met ING. JAAP VISSER ELLEMEET 01117-1875 Erkend Lid V.E.B. Advertentie Woensdag, 2 februari a.s. „Verre reizen"- presentatie in „de Concertzaal", Zierikzee Vraag informatie... 'k- reisburo van oeveren DAM 3. ZIERIKZEE. 01110-15036 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CU Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ~l ZZN t.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1