Onderkomen voor Stichting Veldstudie in Serooskerke Principe-besluit voor verplaatsing reinigingsdienst naar Zierikzee Staatsbosbeheer doet kamphuis in de Schelphoek van de hand Verder gaan in Serooskerke roept in toekomst grote problemen op Bruinisse krijgt wellicht parkeer- controleur Vergadering sociale dienst Asielzoekers op de vuist Vandalisme bibliotheek Zierikzee Vuilnis container in haven Te hard gereden Vijf auto's open gebroken in Bruinisse Diefstal bromfiets Gewapende overval Cadzand Bezwaar schriften muziek vereniging-en DONDERDAG 27 JANUARI 1994 NR 25503 G. van Griethuljzen: Lokatie kamphuis vanwege ligging zeer geschikt. (Foto: Joop van Houdt). SEROOSKERKE - De Stichting Veldstudie uit Hei- en Boeicop is sinds enige tijd de nieuwe eigenaar van het kamphuis in natuurgebied de Schelphoek bij Serooskerke. Afgelopen voorjaar kocht deze stichting het groepsonderkomen van Staatsbosbeheer, die langzaam maar zeker al hun kamphuizen van de hand doet. Geert van Griethuysen, coördinator van de veldwerkprojekten en oprichter van de Stichting Veldstudie, wachtte niet af toen hij van Staatsbosbeheers nieuwe beleid hoorde. De stichting maakte meteen gebruik van dit 'buitenkansje': het gebouw werd zonder aarzelen aangekocht. „Ik kende het kamphuis en de omge ving hier al jaren. Als stichting willen we natuurstudie stimuleren. Dit gebouw is vanwege de ligging en de omgeving voor deze doelstelling heel erg geschikt aldus Van Griethuysen. Omdat de Stichting Veldstudie bij aankoop afgelopen voor jaar, alle reeds door Staatsbos beheer gemaakte boekingen voor die zomer erbij kreeg, is er tot nu toe nog niet veel geko men van natuurstudie door groepen. Maar vanaf eind maart ziet het er wat de bezet ting betreft, al anders uit. Een groep middelbare scholieren komt dan in het kamphuis om de natuur in de omgeving aan een nader onderzoek te onder werpen.. Ook voor komende zo mer heeft de stichting al de no dige boekingen staan voor de jeugdnatuurkampen die ze dan organiseert. Inmiddels zijn twee stagiaires die bij de stich ting in dienst zijn, bezig met de voorbereidingen. Ze verkennen nu de omgeving en stellen aan de hand van hun bevindingen een programma van veldwerk mogelijkheden samen voor de groepen die in het kamphuis komen bivakkeren.. In Hei- en Boeicop heeft de Stichting Veldstudie, die als enige in zijn soort zonder sub sidie werkt, overigens al vanaf 1986 een eigen veldstudiecen trum in de vorm van een kam peerboerderij. Van Griethuy sen die daar zelf ook woont, hoopt echter ook, wanneer zijn werk als docent aan de afde ling biologie van de Hoge school Amsterdam het toelaat, regelmatig in de nieuwe aan winst van de stichting in de Schelphoek te kunnen vertoe ven. Kan hij er niet zijn, dan is er altijd een stagiaire aanwezig die een groep tijdens hun ver blijf begeleidt. ,,We doen ver der niet aan ordehandhaving, daar zijn de leraren voor, maar we letten er wel op dat alle spullen heel blijven en helpen bij de uitvoering van het pro gramma", zegt hij. De stichting organiseert ook elders in den lande en zelfs in het buitenland, schoolreizen toegespitst op veldstudie, maar huurt daarvoor ter plaat se accommodatie. Wat een weekje op kamp in de Schelphoek nu zo anders maakt van een verblijf in bijna elk ander willekeurig groeps onderkomen, is het feit dat er door de bezoekers gebruik kan worden gemaakt van een uitge breid assortiment aan materia len. In de loop van de tijd hoopt Van Griethuysen in de Schelphoek net zo'n breed sca la van materiaal in huis te heb ben als nu in Hei- en Boeicop het geval is. Loeps, kijkers, mi croscopen, meetapparatuur, netten, aquaria, grondboren en een bibliotheek met boeken en tijdschriften over onder meer biologie en geografie, zijn bij voorbeeld een aantal zaken die volgens hem voor het doen van een beetje behoorlijk veldwerk niet mogen ontbreken. Om al die spullen ook enigszins tot zijn recht te laten komen, wil de stichting in de toekomst een slaapverblijf aanbouwen zodat de ruimte in het kamphuis waar nu zo'n 30 bedden staan, ook als werkruimte kan die- ,,We willen hier in dit kamp huis in principe alleen groepen hebben die veldstudie gaan doen of groepen die in elk ge val een 'natuurlijk' tintje heb ben", zegt Van Griethuysen. Of dat nu basisschoolleerlingen, middelbare scholieren of stu denten uit het hoger onderwijs zijn, dat maakt hem niets uit. Programma ,,We stellen het programma sa men in overleg met de groep of docent, al naar gelang de school. Bij het veldwerk gaat het meestal om onderzoeken die een vergelijkend aspect kennen en zijn aangepast aan het jaargetijde. Gaat een groep vogels kijken, dan wordt de deelnemers bijvoorbeeld ge vraagd door welke biologische factoren bepaalde vogelsoor ten zich op een bepaalde plaats ophouden en waarom een eind je verder juist weer andere vo gelsoorten zijn te vinden", ver telt hij. Ook onderzoekjes naar het leven in een sloot of langs de waterkant behoren onder meer tot de mogelijkheden. Volgens Van Griethuysen bele ven de meeste veldwerkers of veldwerkertjes veel plezier aan hun activiteiten: „Veel kinde ren hebbën een sóoi;t schrik beeld van een werkweek. Maar in de praktijk blijken ze het hartstikke gezellig te vinden. Als het kan, mogen ze zelfstan dig in groepjes op pad en dat maakt het voor hun leuk. Op de meeste scholen mag name lijk maar zelden iets zelfstan dig worden ondernomen." KERKWERVE - Het algemeen bestuur van de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland heeft in principe be sloten om het bedrijf met al zijn toekomstige activiteiten vanaf de Hoosjesweg bij Serooskerke te verplaat sen naar het industrieterrein Zuidhoek in Zierikzee. In principe. Want voor de bestuursleden definitief hun fiat geven aan het plan willen zij eerst meer zekerheid over diverse aspecten er van. Dat bleek tijdens de openbare vergadering van het algemeen bestuur die woensdagmiddag werd gehouden in het dorpshuis Zuudènde in Kerkwerve. Het belangrijkste aspect waar- over het algemeen bestuur meer zekerheid wil betreft' de hoeveelheid afval die vanuit 1 Zuid-Holland wordt aange voerd op de vuilstortplaats in Serooskerke. De stortplaats moet op 1 januari 1995 worden gesloten, terwijl er op dit mo ment nog ruimte is voor onge veer 315.000 kubieke meter af val. Veel meer capaciteit dan nodig is voor het afval van par ticulieren en bedrijven op Schouwen-Duiveland. Daarom werd vorig jaar een contract ge sloten met het bedrijf PROAV voor de storting van 140.000 kub uit Zuid-Holland afkom stig afval op de vuilstortplaats bij Serooskerke. Extra afval uit Zuid-Holland Dat gebeurde met de daarvoor benodigde toestemming van het provinciaal bestuur van Zeeland. In verband met het plan om alle activiteiten van de reinigingsdienst naar Zie rikzee te verplaatsen wil de reinigingsdienst het contract met de PROAV aanpassen door nog eens 100.000 120.000 ton extra afval vanuit Zuid-Hol land te laten aanvoeren voor 1 januari 1995. Dat zou de reini gingsdienst ongeveer zeven miljoen gulden extra opleve ren, geld dat men goed kan ge bruiken voor de verplaatsing van het bedrijf naar Zierikzee en de bouw van een overslagbe drijf. Ook zou op die manier de mogelijkheid ontstaan om de vuilstortplaats helemaal vol te J. C. Hendrikse: ,,We praten wel over ruim zeven miljoen gulden aan inkomsten die we missen wanneer de extra stor ting van de PROAV niet door gaat. (Foto: Joop van Houdt). storten en daardoor beter af te dekken. Uit een toelichting van de voorzitter van het algemeen bestuur van de dienst, W. den Boer bleek echter dat de PRO AV niet direct wilde ingaan op het voorstel. ..Men schijnt een deel van het Zuid-Hollands af val dat men in andere provin cies stortte weer terug te moe ten halen". Het provinciaal be stuur van Zeeland is volgens de voorzitter wel genegen om toe stemming te geven voor de ex tra storting, maar ook dat is nog niet beslist. Omdat voorde mogelijke extra stortingen op de vuilstortplaats een nieuw stortvak zou moeten worden ingericht, moet de PROAV voor 1 maart beslissen of men al dan niet gebruik maakt van het aanbod. Vooral de bestuursleden J. C. Hendrikse (Westerschouwen) en J. J. Geleijnse (Zierikzee) willen op grond van al deze on zekerheden nog niet definitief beslissen over verplaatsing van de activiteiten naar Zierikzee. „We praten wel over ruim zeven miljoen gulden aan inkom sten", aldus Hendrikse en Ge leijnse omschreef het nemen van een beslissing op dit mo ment als 'een stap in een doft'- ker gat', „ik wil eerst de moge lijkheden en onmogelijkheden weten". Veerhoek kwam met het com promisvoorstel om het dage lijks bestuur toestemming te geven door te gaan met de voor bereidingen voor verplaatsing van het bedrijf. „Zonder daar bij onontkoombare beslissin gen te nemen". Den Boer en da gelijks bestuurslid A. Bergs- hoeff gaan praten met de PRO AV en zo gauw er meer bekend is komt het algemeen bestuur in een extra vergadering bijeen om dan meer definitieve be sluiten te nemen. Duidelijk was wel dat alle leden voor keur hebben voor verhuizing naar Zierikzee wanneer dat mogelijk is. „We zitten in Se rooskerke temidden van natuur- en stiltegebieden. Het is duidelijk dat we hier op de langere termijn niet kunnen blijven", zo verboordde Ge leijnse de meningen. Omdat de reinigingsdienst op het moment dat de vuilstort plaats dicht moet (1 januari 1995) moet beschikken over een overslagstation (om het Schou- wen-Duivelands afval over te laden in containers die het naar Midden-Zeeland vervoe ren) wil men dat station liever in Zierikzee bouwen dan in Se rooskerke waar men toch niet kan blijven. Voorzitter Den Boer benadrukte nog eens dat men alles wil doen om de nieu we, 1,2 hectare grote, voorzie ning op het Zierikzeese indus trieterrein te laten voldoen aan de eisen en rekening te houden met de bedrijven in de omge ving. Tweede rolemmer Ruim 52 gulden per stuk ofwel 0,9 miljoen gulden moet de rei nigingsdienst uitgeven om voor elk huishouden op Schou wen-Duiveland een tweede, groenkleurige rolemmer te ko pen. Een rolemmer waarmee vanaf 5 september van dit jaar het groente-, fruit en tuinafval (GFT-afval) apart zal worden ingezameld. Óp het eerste ge zicht lijkt 0,9 miljoen een flink bedrag maar voor het bestuur van de reinigingsdienst was het een meevaller. Omdat de grijze rolemmers die men ruim tien jaar geleden invoerde ruim negentig gulden per stuk kostten had men rekening ge houden met een investering van ongeveer 1,6 miljoen. Bestuursvoorzitter Den Boer zegde toe dat deze meevaller zal worden gebruikt om het ta rief van de afvalstoffenheffing volgend jaar minder stringent te verhogen dan was voorzien. BRUINISSE - In navolging van de gemeenten Zierikzee en Brouwershaven krijgt ook de gemeente Bruinisse wellicht een controle-ambtenaar/par- keercontroleur. Tijdens een openbare vergade ring van de Bruse adviescom missie algemeen bestuurlijke zaken spreken de commissiele den zich uit over het voorne men van burgemeester en wet houders om een dergelijke ambtenaar aan te stellen. De vergadering wordt op woens dag 2 februari gehouden in het Bruse gemeentehuis. Op de agenda staat verder het provin ciaal plan voor herindeling van de gemeenten op Schouwen- Duiveland en de rechtspositie regeling voor brandweerlie den. Verder wordt advies uitge bracht over een nieuwe sa menstelling van de commissie bezwaar- en beroepschriften en de verordening voorzieningen gehandicapten. De vergade ring begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende worden gevolgd vanaf de pu blieke tribune. ZIERIKZEE - Het bestuur van de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Duiveland/ Sint Philipsland heeft voor donderdag 3 februari een ver gadering belegd. Deze verga dering wordt vanaf 19.30 uur gehouden in het gebouw van de sociale dienst aan de Oude Haven in Zierikzee. Een van de punten die deze avond ter sprake komen is de uittreding van Sint Philips land. Verder wordt er ook ge sproken over de taallessen voor statushouders, de uitvoering van de Wet Voorzieningen Ge handicapten en over interne controlemaatregelen en aan passing controleprocedures. ZIERIKZEE - In de nacht van dinsdag op woensdag ontstond onenigheid tussen enkele So- maliërs die in het kader van hun asielaanvrage in Neder land zijn gehuisvest op het schip de Roni 1, dat aan de Vis- sersdijk in Zierikzee ligt. De ruzie liep zo hoog op dat de mannen op de vuist gingen. De politie verrichtte twee aanhou dingen in verband met vech ten. Na verhoor en het opma ken van proces-verbaal werden de mannen weer in vrijheid ge steld. ZIERIKZEE - De achterzijde van het gebouw waarin de Zie rikzeese openbare bibliotheek De Stolpe is gevestigd werd door vandalen beschadigd. Namens de openbare biblio theek deed E! J. M. van de D. aangifte van de vernielingen die de afgelopen dagen aan het gebouw werden aangericht. ZIERIKZEE - Een vuilniscon tainer die aan de Vissersdijk in Zierikzee stond is door on bekenden in het water van de haven geduwd. B. M. M. van H. deed bij de po litie aangifte van de vernieling van het gevaarte. BURGH-HAAMSTEDE - Tij dens een snelheidscontrole langs de Krayesteinweg bij Haamstede heeft de politie zestien overtredingen gecon stateerd. De controle werd dinsdag tus sen 17.30 en 18.20 uur gehouden met behulp van radarappara- tuur. Zestien weggebruikers bleken harder te rijden dan ne gentig kilometer, terwijl de maximum snelheid op de Krayesteinweg tachtig kilome ter per uur is. De overtreders krijgen binnenkort het proces verbaal met bijhorende accept giro voor betaling van de boete in de brievenbus. BRUINISSE - In de nacht van maandag op dinsdag werden in Bruinisse in totaal vijf per sonenauto's opengebroken. De buit bestond voornamelijk uit audio-apparatuur. Om die te bemachtigen richtten de in brekers aanzienlijke schade aan aan de voertuigen. BRUINISSE - C. A. C. uit Brui nisse werd geconfronteerd met diefstal van haar bromfiets. Het voertuig werd door onbe kenden meegenomen toen het gestald stond aan de Deestraat in Bruinisse. CADZAND - Maandag om streeks 15.30 uur vond in Cad zand een gewapende overval plaats op een kruidenierswin kel aan de Erasmusweg. De ei genaar van de winkel werd door de verdachte aan de kassa onder bedreiging van een vuurwapen gedwongen geld af te geven. De verdachte wilde enkele aan kopen afrekenen aan de kassa, toen hij een vuurwapen op de winkeleigenaar richtte en de inhoud van de kassa opeiste. Nadat de eigenaar de verdach te een geldbedrag had gegeven, deed de verdachte zelf nog een greep in de kassa en verliet de winkel. Hij ontkwam in een in de Mariastraat te Cadzand ge parkeerde personenauto. Het betreft vermoedelijk een grijze Volkswagen Vento, die het afgelopen weekend in Bel gië werd ontvreemd. Met deze auto is het afgelopen weekend in België vermoedelijk ook een overval gepleegd, waarbij ook een vuurwapen werd gebruikt. In samenwerking met de Belgi sche politie wordt een onder zoek naar de identiteit van de verdachte ingesteld. Verwachting t/m maandag 31 ian. WEERSVOORUITZICHTEN Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 20% Min.temp. 1 graden Middagtemp. 5 graden Windkracht west 4 Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 60% Min.temp. 2 graden Middagtemp. 9 graden Windkracht west 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 1 graad Middagtemp. 6 graden Windkracht noordwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 28 jan. Zon op 08.25, onder 17.16 Maan op 19.01, onder 08.20 Volle Maan: 27 jan. (14.24) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is de rest van de dag en ook morgen bijzonder onstuimig weer. De west- tot zuidwestenwind voert eerst nog zachte lucht aan; het is bewolkt, van tijd tot tijd regent het en de temperatuur ligt tussen 8 en 11 graden. Vanavond neemt de wind nog wat toe en later vannacht staat er een westerstorm, wind kracht 9. De aangevoerde lucht wordt geleidelijk aan kouder en het kwik zakt naar ongeveer 5 graden. De regenkansen zijn tijdelijk wat kleiner. Morgen overdag stormt het nog geruime tijd, de wind draait daarbij geleidelijk naar het noord westen. De opbouw van de atmos feer wordt steeds onstabieler en er gaan dan ook flink wat buien vallen, steeds vaker met een winters karak ter. Tijdens de buien komen zeer zware windstoten voor. Ook is er af en toe wat zon en de temperatuur ligt tussen 3 en 6 graden. Later op de dag neemt de wind iets in kracht af. In de nacht van vrijdag op zater dag vallen er nog buien, meesten tijds valt de neerslag in de vorm van hagel of sneeuw. Zaterdag verbetert het weer van het westen uit. De bui en verdwijnen, de wind neemt sterk af en de zon krijgt meer ruimte. BURGH-HAAMSTEDE - De Westerschouwse adviescom missie bezwaar- en beroep schriften spreekt zich op maandag 31 januari uit over bezwaarschriften van de mu ziekverenigingen Luctor et Emergo en de Witte van Haem- stede. De Westerschouwse muziek verenigingen maken bezwaar tegen het besluit van de raad om de jaarlijkse subsidie- bijdrage van de gemeente aan een maximum bedrag te bin den en de daarbij gehanteerde Sonmo-normen van 1993 voor tenminste drie jaar te bevrie zen. De vergadering is vanaf 14.00 uur in het gemeentehuis te Haamstede en kan door iede re belangstellende worden bij gewoond. ZlhklKZtESCHERa NIEUWSBODE!^ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal 49,50 Bij autom. afschr. 1 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) I 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3