Lenie Lievense neemt na dertig jaar afscheid van de kraamzorg Na twintig jaar is Hema toe aan uitgebreide inwendige verandering Mans Broekema ontwerpt beste Benetton-horloge Expositie Tien Heestermans in Bewaerschole Burgh-Haamstede Open dagen Schaapskooi Scandinavisch uffet in De Parel Opening op 5 februari door Ton Brandenbarg Lezingen over fiscale voordelen Exclusieve bruidsmodeshow in Hotel De Zeeuwse Stromen Nieuw pak handballers van shirtsponsor Van Geesbergen Franse jongeren naar Zierikzee WOENSDAG 26 JANUARI 1994 3 MIDDELBURG - Lenie Lievense (56), kraamzorgverpleegkundige bij de Stich ting Provinciale Kraamzorg Zeeland, is in de gelegenheid gesteld vervroegd uit te treden. Op 1 februari maakt de in Middelburg wonende Lenie Lievense ge bruik van de wachtgeld/vut-regeling. Ook op Schouwen-Duiveland is zij veel vuldig behulpzaam geweest bij het ter wereld helpen van een nieuwe aardbewo ner. Na ruim dertig jaar gezondheidszorg verlaat ze deze sector. Dat is even wen nen voor iemand met een lange staat van dienst, die altijd met hart en ziel haar werk verrichtte. Lenie Lievense: ,,De kraamverzorgster moet zich inleven in de situatie waarin de mensen leven". ZIERIKZEE - De vaste klanten hebben het ongetwij feld gemerkt. Er is iets aan het veranderen in de HE- MA aan de Appelmarkt in Zierikzee. Na ruim twin tig jaar vond de huidige eigenaar, de heer A. H. Deurloo, het tijd worden de inrichting van de zaak eens goed aan te pakken. Woensdagavond 19 januari was de rechtse helft van de winkel aan de beurt. De andere kant van de winkel staat voor volgende week op de agenda. „Voor de klanten is het misschien even lastig, maar ze doen er straks hun voordeel mee", al dus Deurloo. Mans Broekema mag zich de trotse eigenaar noemen van een fraaie Benetton chronograaf, die hij uit handen van Elly Jech kreeg overhandigd. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Vrijdag 21 januari kreeg de dertienja rige Mans Broekema uit Zierikzee een originele Be- netton chronograaf aangeboden uit handen van Elly Jech van de gelijknamige edelsmederij aan de Korte Sint Janstraat in Zierikzee. De chronograaf was de eerste prijs in een door de Italiaanse fabrikant uit geschreven ontwerpwedstrijd. Al direct na de zomer wist Deurloo dat er iets met zijn zaak moest gebeuren. Hij vond de loopruimten tussen de rek ken te klein en bovendien beantwoordde de indeling niet meer geheel aan de gedachte. Nadat hij een adviseur van het moederbedrijf overtuigd had van de noodzaak om een klan- tenonderzoek te verrichten ging hij aan de slag. Positief Doel van het onderzoek was in zicht te verkrijgen in de win kelfunctie, de klantenwaarde ring en de wensen ten aanzien van de herinrichting van de Hema. Allereerst werd de klanten in de winkel een aan tal vragen voorgelegd. Naar aanleiding hiervan nodigde Deurloo twee groepen mensen uit om gezamenlijk het een en ander door te nemen. ,,De klanten oordeelden in het alge meen positief tot zeer positief over de Hema", aldus Deurloo. „Vooral de sfeer in de winkel, het personeel, de verlichting en de toonbankhoogte sprongen er uit". Daarnaast uitte men ook enige punten van kritiek. „Maar daar was het uiteindelijk ook om begonnen", zegt Deurloo. De klanten vinden bijvoor beeld de loopruimte tussen de rekken te smal. Daarnaast zijn de artikelen in de uitverkoop te snel verkocht en is de keus in gebak volgens de klanten niet toereikend. Met de opvattingen De naam van de tentoonstel ling is ontleend aan het hoofd werk van deze expositie dat de titel heeft Bericht in Blauw. Dit kunstwerk is een drieluik van ongeveer twee meter hoog en drie meter breed. Het is de finale verwerking die, in ver schillende technieken reeds eerder door Heestermans werd gecreëerd. Tegen een blauwe achtergrond bevinden zich en kele bladen van zink met losse flarden tekst. In het drieluik wordt gestalte gegeven aan be grippen als eeuwigheid en ver gankelijkheid. Kleinere drie luiken die eerder in Galerie Cieremans in Rotterdam en in van de klanten in het achter hoofd stelde de adviseur een plan op. Dit plan kende vorige week de eerste fase van uitvoering. In het midden van de zaak is nu een breed looppad gecreëerd. De rekken waarop de produk- V' de provinciale Bibliotheek Middelburg werden getoond droegen titels als Voyage Noc turne en L' éternité, verwijzend naar de dichter Arthur Rim baud en de schrijfster Yource- nar. Een loodzware thematiek die wordt bevestigd door de keuze van de materialen die de kunstenares gebruikt: lood en zink. De vergankelijkheid wordt bijvoorbeeld zichtbaar gemaakt in de zinken tekstbla den die zo zijn bewerkt dat ze lijken aangetast door de tand des tijds. Ondanks de in eerste instantie ogenschijnlijk som bere thematiek geeft het werk ook een positieve, lichtvoetiger ten uitgestald liggen werden negentig graden gedraaid en staan nu haaks op het midden pad. In de textielafdeling zijn minder segmenten geplaatst. Hierdoor is er meer ruimte en door de snellere bevoorrading blijft het assortiment op het zelfde niveau als voorheen. Logisch Het werk werd met een aantal medewerkers, waaronder ook de chef, de heer A. van den Ou den en Deurloo zelf geklaard. Alle produkten werden uit de rekken gehaald en vervolgens werden deze op wieltjes ge plaatst en naar hun nieuwe be stemming gereden. De rekken zijn nu zo geplaatst dat de pro- [Ol indruk. De metalen tekstbla den dwarrelen als vellen pa pier omhoog en het is die zicht bare tegenstelling die het werk interessant maakt, Solo-expositie Het hoofdwerk wordt onder steund door enkele schilderij en die eveneens een relative rende werking hebben. De zwa re loden lijsten om de schilde rijen vormen het kader om ve derlicht beschreven papier. De geheimzinnige teksten maken de toeschouwer nieuwsgierig. Hel geschrevene is ogenschijn- Goede middag, zuster Lieven se, kent u me nog", zijn woor den die ze regelmatig bij het boodschappen doen hoort. Van de week liep Lievense nog ie mand tegen het lijf waarbij ze achttien jaar geleden bij de ge boorte van een zoon had geas sisteerd. „Als je zoveel jaren bij de kraamzorg werkt, dan kan het voorkomen dat je aan het kraambed staat van een moeder. Een moeder die je als pasgeboren baby de eerste le vensdagen verzorgd hebt", zegt ze. Voor Lievense was zo'n si tuatie de laatste jaren geen uit zondering. Ondanks haar grote ervaring blijkt ze de geboorte van een \rind altijd „als een geschenk van God" te zien. „De geboorte van een kind heb ik altijd als een wonder beschouwd. Die ge dachte had ik niet alleen bij het «eerste maar ook bij het dui zendste kind, dat is altijd zo gebleven". Het verbaast Lenie daarom dat ze jonge mensen vaak hoort zeggen: „We willen dan en dan een kind nemen". Zelf zegt ze daarover: „Je neemt nooit een kind. Je krijgt een kind of je krijgt er geen. Of je er een krijgt is niet aan de mensen gegeven". Vraagbaak Op 1 maart 1960 stapte Lenie Lievense als leerling-verpleeg ster het Vlissingse Bethesda ziekenhuis binnen. Daar haal de ze haar A-diploma en kraamaantekening. Tot 1971 werkte ze als eerste verpleeg ster op de Kraamafdeling van dokter-Merkelijn. Haar werk- dukten die bij elkaar horen ook daadwerkelijk bij elkaar liggen. „Straks komen er nog bordjes op en kunnen de klan ten alles makkelijk vinden. Daar gaat het tenslotte om', dat zij de inrichting van de winkel logisch vinden", aldus Deur loo. Het probleem van het gebak kan volgens Deurloo niet mak kelijk worden opgelost. „Wan neer iemand om 15.00 uur om gebak komt, dan bestaat er een kans dat er niets meer is. Ons beleid is om altijd vers gebak te verkopen en niet uit de vrie zer. Dit kunnen we alleen maar doen door voorzichtig, maar niet té voorzichtig, in te kopen. Alles wat blijft liggen gaat te rug naar de bakkerij en komt de volgende dag dus niet in de vitrine te liggen. Om deze kwa liteit te garanderen leggen we dus iets toe op de voorraad, maar het is of het een of het an der", aldus Deurloo. '^mim 5' lijk zonder enig verband en vormt raadsels die zodoende een dialoog in het leven roepen tussen kunstwerk en kijker. Het lijkt uiteindelijk te gaan om een vorm van communica tie. Het geschreven beeld is nu eens wel en dan weer niet leesbaar en mede daardoor wordt de toeschouwer zich bewust van de intimiteit van het betreffen de kunstwerk. Tien Heester mans woont en werkt in Noordgouwe en deed in 1971 eindexamen aan de Rotterdam se Academie van Beeldende Kunsten. Hoewel ze al sinds 1982 in Zeeland woont is het de eerste keer dat er een solo expositie van haar werk op Schouwen-Duiveland wordt gehouden. De tentoonstelling zal op 5 februari, om 15.30 uur worden geopend door Tbn Brandenbarg, directeur van het museum Meermanno Westreenianum, ofwel het Mu seum van het Boek. De ope ningstijden van de Bewaer- schole. Weststraat 18, zijn: maandag tot en met zaterdag van 13.30-16.30 uur. terrein was de verloskamer waar vrouwen met meestal een medische indicatie bevielen. Intensieve kraamjaren waar Lenie ook de zorg had over leerlingen in opleiding. Op 1 januari 1973 begon Lenie als adjunct-leidster bij het Kraamcentrum Walcheren in de Middelburgse Segeerstraat. Tot 1980 was de in Westkapelle geboren leidster belast met de opleiding van kraamver zorgster. Ze begeleidde altijd zo'n zes leerlingen. „Werken bij de kraamzorg is verantwoorde lijk en intensief werk waarbij je altijd op je hoede moet zijn. Maar het blijft mensenwerk, werk dat ook wel eens een schoonheidsfoutje laat zien". Zo herinnert Lenie zich als de dag van gisteren nog haar al lereerste telefoondienst bij de Kraamzorg. Half vier 's och tends nam ze slaperig de tele foon aan. Aan de andere kant een mannenstem die zenuw achtig meldde dat er bij zijn vrouw ingebroken was. Lenie op haar beurt adviseerde de politie te bellen. Bij zijn tegen sputteren, drong het langzaam tot haar door dat de bevalling begonnen was. Onmiddellijk werd een kraamverzorgster naar het adres gestuurd. Diezelfde politie speelde een rol toen het op straat spiegel glad was. Een politie-auto met sneeuwkettingen onder de banden bracht haar en de leer ling naar het adres waar de be valling zou plaatsvinden. Aan de sterke politie-arm glibber den Lenie en de leerling de wo ning in waar de dokter al was gearriveerd. Het duurde echter nog vele uren voordat het kind geboren werd. De tijd zorgde'voor veranderin gen. Veranderingen wat betreft de opleidingen en verhoging van de leeftijd om een kind te krijgen. Voor het Zeeuwse plat- Een tweetal fiscale deskundi gen van de Schipper Groep be handelt de fiscale consequen ties van de verschillende on dernemingsvormen. In de praktijk blijkt volgens des kundigen dat ondernemers vaak onvoldoende of in een te laat stadium stilstaan bij de rechtsvorm van de door hen ge dreven onderneming. Dit kan leiden tot ongewenste gevolgen bij overdracht en opvolging. Op zo'n moment eist de fiscus zijn deel op en dat kan een streep halen door leuke toe komstplannen van de onderne mer. Hoe ervoor gezorgd kan wor den dat de fiscus zo min moge lijk krijgt wordt toegelicht. Vervolgens gaat het hoofd On dernemersvoorlichting van de ING Bank in op de vrüag 'Hoe zakelijk bent u privé'? On danks het feit dat ondernemer en onderneming een twee-een- Op een podium van ruim zes tien meter lang showen de mo dellen de allernieuwste bruids mode. Daarnaast presenteert een groot aantal ondernemers, hetgeen zij de aanstaande brui den en bruidegommen te bie den hebben. Het is de eerste keer dat Bruidshuis Fiësta de Ooster- schelde oversteekt voor een presentatie van de bruidsmode op Schouwen-Duiveland. Naast de presentatie op het po dium presenteert een keur van ondernemers zich ieder op een eigen originele manier. Omdat de deuren van De Zeeuwse Stromen reeds om 18.30 uur, een uur voor aanvang van de HEINKENSZAND - De Stich ting Zeeuwse Schaapskudde houdt de zaterdagen en zonda gen 22 en 23 januari en 29 en 30 januari open dagen in de Schaapskooi aan de Nicuwka- merseweg in Hcinkenszand. De reden voor de open dagen is dat de jaarlijkse bevolkingsex plosie in de Schaapskooi weer goed op gang gekomen is. Er scharrelen zo'n 150 lammetjes met hun moeders rond in de kooi. De open dagen zijn van 13.00 tot' 16.00 uur. Er zijn her ders aanwezig om de bezoekers van tekst en uitleg te voorzien. teland bleven de cijfers, wat betreft gezinsuitbreiding, vrij constant. „Het krijgen van ze ven kinderen in dorpen als Me- liskerke is geen zeldzaamheid. Als je voor de bevalling de kast inspecteert dan liggen de ba byspulletjes keurig op een rij tje. Je vindt geen strootje op de vloer. De vrouwen zijn thuis, zij zetten zich volledig in voor het gezin. In de stad zijn de werkende moeders vaak ge haast en moeten meer gehol pen worden bij de aanschaf van babyspulletjes", zegt Lenie. Zij waakt ervoor een oordeel te geven omdat ieder mens vrij is in de keus hoe hij of zij leeft. Wel zegt ze dat het belangrijk is dat de kraamverzorgster zich inleeft in de situatie waarin mensen leven. Een kraamver zorgster kan volgens Lievense alleen maar goed werk verrich ten als ze beschikt over vol doende theoretische en prakti sche kennis wat betreft de kraamzorg. Ook moet de kraamverzorgster over sociale en huishoudelijke vaardighe den beschikken. In al die jaren is die zienswijze onveranderd gebleven. Die kwaliteit wordt bewaakt. Haar werkgever, de Stichting Provinciale Kraam zorg Zeeland, staat daar garant voor. In die wetenschap is het niet moeilijk aanstonds afscheid en afstand te nemen. Voor de ora toriumvereniging, het vrijwil ligerswerk en het zelf musice ren komen nu meer tijd vrij. Terugkijkend op haar carrière wil ze nog wel kwijt dat als ze weer voor de keus gesteld zou worden, ze - ondanks alle ver anderingen - weer voor de kraamzorg zou kiezen. Maar een weg terug bestaat niet. Op vrijdag vier februari neemt ze tussen 16.00 en 18.00 uur in het Middelburgse restaurant De Abdij afscheid van degenen waarbij zij haar taak heeft ver richt. heid vormen kennen beide in de praktijk een eigen levenscy clus die om specifieke voorzie ningen vraagt. In aansluiting op deze gezamenlijke activiteit van de ING Bank en de Schip per Groep wordt over enige maanden een vervolg op de le zingen gegeven in de vorm van workshops. Bij deze workshops kan een keuze gemaakt worden uit een vijftal onderwerpen. Aan bod komen: bedrijfsopvolging bij eenmanszaak of firma, aan deelhouder/directeur van de BV, samenwerken in de man/vrouw-firma, bedrijfsop volging bij de BV en Hoe zake lijk bent u privé? De zaal van restaurant Mondragon is vanaf 19.15 uur open. De afsluiting van de avond staat gepland voor 21.45 uur. Wie meer wil weten kan bellen met J. J. Heijnsdijk van de ING Bank (01110-15851). modeshow, opengaan, hebben bezoekers tijd genoeg om eerst een kijkje in de diverse stands te nemen. Voor alle bezoekers is er in de pauze koffie met bruidstaart. De deelnemende zaken zijn. Bruidshuis Fiësta, Patty Mo- nard, Deurloo Mode, Interieur Paauwe, Lingerie Diane, Taxi J. W. de Keijzer, Bloemen- kadowinkel Klavertje Vier, Fo tostudio Joop van Houdt, De Vries Drukwerk, P. de Klerk parketvloeren, Coen Honig Optiek, Dc Jager glasinterieur, Pandora Haarmode, Reisburo Van Oeveren, Chateau Ickx chocolatier wijnhandel, Ver ton Schoenen en juwelier Post- ma. De opdracht in deze wedstrijd was het maken van een kleur- ontwerp voor een horloge. Be- netton had hiertoe een blanco wijzerplaat en band op papier gezet. Deze konden door de deelnemers op een eigen crea tieve manier worden bewerkt. Mans Broekema, eerstejaars leerling van het Agrarisch Opleidingscentrum (AOC) in Goes, is een liefhebber van te kenen, kleurplaten en biologie. Aan een wedstrijd meedoen had hij tot dusver nog nooit ge daan. Hij had de wijzerplaat voorzien van onder meer zon, maan en regen. De band van het horloge sierde hij op met allerlei eigentijdse kleuren. Luid gejuich Toen Elly Jech onlangs van de vertegenwoordiger vernam dat de eerste prijs van de provincie Zeeland gewonnen was door een inwoner van Zierikzee, stelde zij deze direct op de Het bezoek maakt onderdeel uit van de jaarlijkse jeugduit wisselingen tussen de steden Zierikzee, het Engelse Hatfield en het Franse Saint Hilaire. Dit jaar komen Franse jonge ren naar Zierikzee en gaan on geveer vijftien jongeren uit Zierikzee naar het Engelse Hatfield. Dit bezoek is gepland in de periode van 27 juli tot en met 10 augustus. Tijdens een openbare vergade ring van de Zierikzeese advies commissie internationale uit wisselingen wordt gepraat over de jeugduitwisselingen en hoogte. Volgens Elly, steeg er een luid gejuich op toen Mans hoorde dat hij de eerste prijs gewonnen had. Omdat het bandje van de chro nograaf op maat gemaakt moest worden duurde het nog even voordat Mans zijn prijs in ontvangst mocht nemen. Maar vrijdag was het dan eindelijk zover. Élly Jech toonde zich verheugd dat de eerste prijs juist in handen kwam bij een klant van haar smederij. Zij mocht bovendien ook de troost prijs uitreiken. Deze troost prijs, een Benetton race-auto, portemonnee en zonneklep kwam bij Linda Koelemij te recht. Ook zij woont in Zierik zee. Het ontwerp van Mans is in middels via de Nederlandse vertegenwoordiger van de fa brikant bij de fabriek in Italië bezorgd. Wellicht komt er bin nenkort een horloge op de markt, waarin de ideeën van de winnaar zijn verwerkt. eventuele mogelijke sportuit- wisseling. Verder komt het programma aan de orde dat de commissie heeft opgesteld voor de twee weken waarin Franse jongeren in Zierikzee verblijven. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van de ervarin gen van de deelnemers aan de jeugduitwisseling van vorig jaar. De commissie is ook op zoek naar mensen in Zierikzee die bereid zijn om van 6 tot en met 20 juli gastvrijheid te verlenen aan een van de Franse jongeren die aan de uitwisseling deelne men. Advertentie DE. PAREL, BahrhtM 2.4357 BT INwnburg, iclcfnM 01188-3230 Een uitgebreid koud en warm buffet met overheerlijke Scandinavische gerechten staat voor u klaar op zaterdag 29 januari en 5,12,19, en 26 februari van 18.00 tot 22.00 uur. Prijs 39,50 p.p. Kinderen tot 12 jaar: halve prijs. Buffet in combinatie met een partijtje bowlen slechts 42,50 p.p. Reserveer tijdig, restaurant'De Parel 01188 - 3210 «SS SA"KA CNSOUASMaAWf KWHCewTWUU IHEATFft BURGH-HAAMSTEDE - Berichten in Blauw is de titel van de solo-expositie van werk van de Noordgouwse schilderes Tien Heestermans, die van 5 februari tot en met 23 februari te zien is in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Enkele medewerkers van de Hema hebben er zichtbaar genoegen in om hun bazen Deurloo en Van den Ouden, respectievelijk rechts en links van het rek. eens op een andere manier aan het werk te zien. (Foto: Joop van Houdt). Initiatief ING Bank en Schipper Groep ZIERIKZEE - Op initiatief van de ING Bank Zierik zee en de Schipper Groep wordt dinsdag 1 februari in restaurant Mondragon in Zierikzee een aantal le zingen gehouden over fiscale voordelen voor particu lieren én ondernemers. De zaal is open vanaf 19.15 uur. RENESSE - Bruidshuis Fiësta uit Middelburg houdt in samenwerking met Patty Monard en Deurloo Mo de uit Zierikzee vrijdag 4 februari een grootse bruidsmodeshow in Hotel De Zeeuwse Stromen in Renesse. ZIERIKZEE - Het tweede herenseniorenteam van Handbalver eniging ZHV/Delta Sport kreeg onlangs nieuwe trainingspak ken van de huidige shirtsponsor Tegel en sanitair speciaalzaak Van Geesbergen. De shirts werden uitgereikt door de heren C. van Geesbergen sr. (staand tweede van rechts), C. van Geesber gen jr (staand tweede van links) en P van Geesbergen (staand ge heellinks). Verder op de foto. staand v.l.n.r.: Nico Franken (trai ner/coach), Robert Smaling, Michel Schaalje. Bert de Vos. Piet Bos, Jacco Vleeshouwer, AartWalraven (voorzitter). Zittend v.l.n.r.: Jan Groenendijk, Lars van Zwieten, Tommy Venvest, Ferdinand Thiery, Peter Nuyens en Harald van Zwieten. ZIERIKZEE - In de periode van 6 tot en met 20 juli komen vijftien jongeren uit de Franse jumelage stad Saint Hilare-du Harcouët op bezoek in Zierikzee. 4 K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3