WEEKEND RECEPT lieve mensen Bezoekers krijgen muzikaal onthaal in bloemrijk decor Westfriese Flora dier in het vizier Wie ambieert nu geen glanzende carrière als beroepsfotomodel? Twee aanhankelijke katten willen samen in één gezin Wat moet je doen ^chumm meteen Wchoen& kapotte schoen a leutel Modeltreinen en miniatuur auto op beurs Jeugdsolisten- concours Kunstbende heeft dit jaar kleurrijke nieuwe plannen Expositie in bibliotheek toont leefsituatie Indonesië Tulp in 1994 vierhonderd jaar in Nederland Foto-exposities in Bezoekers centrum De Grevelingen Bowling- toernooi Fietshelm voor vrouwen Aardappel-preisoep WOENSDAG 26 JANUARI 1994 15 De speciale vrouwenhelm voor op de fiets. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Er is al lang een discussie gaande of het dragen van een fietshelm zinvol is en moet worden aanbevolen. Naar aanlei ding van een Amerikaans onderzoek heeft Troxel nu ook een speciale fietshelm voor vrouwen op de markt gebracht. De meningen over het al dan niet dragen van een fietshelm zijn verdeeld. In een aantal landen is het dragen ervan ver plicht. Maar dan gaat het om landen waar de fiets vooral voor wedstrijden of het maken van lange toeristische tochten wordt gebruikt. In gevallen waar valpartijen niet kunnen worden uitgesloten, is het dra gen van een fietshelm zeker aan te raden. Voor een 'gewone' fietser komt dit echter niet of nauwelijks aan de orde. Wie een fietshelm aanschaft moet zorgen voor een goede keus en vooral voor een goede pasvorm. Evenals bij het kie zen van een zadel, moeten vrouwen extra uitkijken bij de aankoop van een helm. Bij de meeste helmen wordt uitge gaan van een mannenhoofd, maar de schedel van een vrouw heeft doorgaans een andere vorm. In Amerika is daar on langs nog onderzoek naar ge daan, waarbij bleek dat de vrouwenschedel vaak korter en breder is dan die van de man. Onder de naam Diva heeft het Amerikaans merk Troxel daarom een speciale fietshelm voor vrouwen ont wikkeld en in de handel ge bracht. Deze helm is ook in Ne derland te koop. AMSTERDAM - Staatssecreta ris Van Rooy (buitenlandse handel) vindt dat de tuinbouw zich niet in de put moet laten praten. Ondanks alle sombere berichten kan Nederland nog steeds trots zijn op de sector die in de rest van de wereld grote faam geniet, aldus de CDA-bewinds vrouwe. Poes ligt op haar schoot het knort een ritmisch deuntje zij zit aan de sherry en slaakt af en toe een kreuntje. Ze vindt het zalig, zegt ze zo af en toe een glas de alcohol maakt losjes en zij is in haar sas. Maar zoals het altijd gaat zij het dan wat later heeft ze naast haar poes plotseling ook een kater. Langeweg j vi rr>—iT-< naar, w ervice Westdijk 29 - Middelharnis Natuurlijk DORDRECHT - De vereniging De Verzamelaars van de Drecht en Merwestreek houdt zaterdag 29 januari een inter regionale modeltreinen- en mi- niatuurautoruilbeurs. De beurs is geopend van 10.00 tot 15.00 uur en vindt plaats in het Postiljonhotel in Dordrecht. De Modelspoorgroep Drecht- steden presenteert op de beurs haar grote HO moduletrein- baan. Op de treinbaan met een oppervlakte van circa tien bij zes meter zullen diverse (Ne derlandse) treinen rijden in fraaie landschappen, waaron der de molens van Kinderdijk en een containerterminal. De bovenzalen van het Postiljon hotel zijn weer afgeladen met treinen, miniatuurauto's en toebehoren. Op honderd veer tig tafels presenteren veertig standhouders bijna alle mer ken en maten. Naast het rijdend materiaal is ook het toebehoren in ruime mate aanwezig. Naast ruilen en kopen van materiaal kan het publiek ook informatie inwin nen over bijvoorbeeld het op zetten van een treinen- of miniatuurauto-verzameling of het opbouwen van een trein baan. MELISSANT - Op zaterdag 23 april wordt voor de 31e keer het jaarlijkse Jeugdsolisten- concours gehouden in het ver enigingsgebouw Melishof in Melissant. Dit concours is al leen bedoeld voor muzikanten onder de 19 jaar. De deelnemers aan dit con cours zullen worden ingedeeld in vier groepen: Klavierinstru menten (piano, orgel), kleine instrumenten (onder meer ac cordeon, blokfluit, dwarsfluit, gitaar, hoorn, trompet en viool) Zang (ook duo's en trio's) en tenslotte de groep instrumen tale duo's en trio's of andere combinaties. Afhankelijk van het aantal deelnemers worden de groepen nog gesplitst in af delingen naar leeftijd. Een op treden mag maximaal 7 minu ten duren. Er is een wisselbe ker voor de winnaar van het gehele concours en voor de di verse groepen en afdelingen een eerste, tweede en derde prijs. Als het aantal deelne mers per groep of afdeling te gering is, wordt hiervan afge weken. Daarnaast ontvangt ie dere deelnemer een diploma en een juryrapport. De meeste muziekleerkrachten, scholen en muziekgezelschappen zul len over enkele weken aanmel dingsformulieren ontvangen voor dit concours. MIDDELBURG/ROTTERDAM - In 1994 gaat het jongerenproject de Kunstbende, haar vierde jaar in. De Kunstbende stimuleert door middel van wed strijden, festivals en projecten de cultuurdeelname van jongeren van 14 tot en met 18 jaar. Voor het komende jaar heeft de Kunstbende een plan ontwik keld vol kleurrijke nieuwe pro jecten en activiteiten. De plan nen voor 1994 zijn er op gericht om nog veel meer jongeren, in stellingen en gezelschappen op een positieve manier bij de Kunstbende te betrekken. Een forse uitbreiding van de hoe veelheid activiteiten staat op stapel. De wedstrijdformule blijft echter de kern van de Kunstbende. De wedstrijd-opdrachten kun nen worden uitgevoerd in ze ven categorieën Ontwerpen, Theater, Dans, Muziek, Foto grafie en Video, Thai en Alles Mag. De eenvoudige opdrach ten en het thema 'Zwart/Wit en alles wat er tussen zit' maken de drempel voor deelname aan de wedstrijden laag. Van maart tot en met mei wor den er in veertien regio's voor rondes gehouden. Jongeren kunnen zich hiervoor inschrij ven in één of meer categorieën. De regionale winnaars doen mee aan de landelijke finale op zaterdag 25 juni in Muziekcen trum Vredenburg in Utrecht. Vanaf begin februari trekt een scholenkaravaan met een spe ciaal wervingsprogramma langs 150 tot 200 scholen in zo'n vijftig Nederlandse steden. Ook is de Kunstbende komend jaar met een bijzonder pro gramma en optredens van Kunstbende-deelnemers in ac tie te zien bij ontelbare evene menten, beurzen en festivals in het gehele land. Samenwer king met kunstinstellingen en instellingen voor kunstzinnige vorming, allochtonen-organi saties en scholen krijgen een duidelijke prioriteit in de uit werking van de plannen. De regionale voorrondes in 1994 worden onder meer gehou den in Middelburg en Rotter dam. In Middelburg is dit op zondag 1 mei in de Stads schouwburg. In Rotterdam wprdt de voorronde op vrijdag 11 maart gehouden in Night- town. De telefoonnummers van de regiocoördinatoren zijn in Middelburg 01180-34880 en in Rotterdam en omstreken 010- 4124310. Informatie over de Kunstbende is te verkrijgen bij - het landelijk projectbureau op telefoonnummer 020-6633311. Hier kan men ook deelname formulieren aanvragen. MIDDELHARNIS - In februari is in de Gemeen schapsbibliotheek Middelharnis een tentoonstelling te zien met de titel Een kist vol keukengerei uit In donesië. In de tentoonstelling staat de leefsituatie van mensen in Indonesië centraal. Er zijn materia len te zien die met voedsel en milieu te maken heb ben. Eten doe iedereen en vaak zon der er bij na te denken. Voedsel heeft veel te maken met ge zondheid, honger en het mi lieu. Het heeft bovendien cul turele waarde. Welk voedsel men eet heeft te maken met de plaats waar men woont of de religie die men aanhangt. Re cepten geven veel prijs over de eet- en leefgewoonten van de mensen in andere landen. Op de tentoonstelling is een collectie kruiden en voorwer pen uit de Indonesische keuken te zien. Via foto's komen bezoe kers te weten wat er allemaal aan werk verzet wordt, voordat het eten op tafel staat. Daar naast komen er zaken aan de orde als de taakverdeling tus sen mannen en vrouwen, de eetgewoonten, de rol van recla me en het belang van schoon water en brandstof om een maaltijd te bereiden. Advertentie ZIERIKZEE - Cato en Clouseau. Deze twee cyperse katten uit het Dierenasiel Schouweh-Duiveland in Zierikzee willen een eigen baasje, dat hen een goed onderkomen geeft. De poes Cato is vijf jaar oud en de kater Clouseau heeft zes jaar levenservaring. Zij kunnen het goed met elkaar vinden en willen dan ook graag sa men in één gezin geplaatst worden. Cato en Clouseau zijn heel aanhankelijke beestjes, die graag aangehaald worden en het prettig vinden om bij iemand op schoot te zitten. Deze lieve kat ten vinden het leuk om kopjes te geven en kroelen vinden Cato en Clouseau ook een aangename bezigheid. Zij zijn niet gewend aan honden en kunnen goed overweg met kinderen. Wie het toe komstige baasje van deze leuke beestjes wil worden, of nog meer inlichtingen wil verkrijgen, kan contact opnemen met het asiel aan de Zandweg, telefoon 01110-17013. In dit dierenverblijf zitten één hond en veertien katten. De kater Jimbo uit de Kattenopvang van de Sophia-Vereeniging in Nieuwerkerk is (nog) niet geplaatst. SCHARENDIJKE - Vanaf zondag 23 januari tot en met zondag 13 maart is in Bezoekerscentrum De Gre velingen nabij Ouddorp een foto-expositie te zien over watervogels en andere natuuronderwerpen, zo als landschappen en duinplanten. De nat uurfotografen Henk Zweers uit Spijkenisse en Gert- jan de Zoete uit Melissant heb ben een keuze gemaakt uit een aantal natuuronderwerpen, waarvan een gevarieerde foto tentoonstelling het resultaat is. Verder is er gedurende dezelfde periode een tentoonstelling in het Bezoekerscentrum te zien over watervogels die in het Deltagebied overwinteren. Fo to's, opgezette dieren, telgege vens en andere bijzonderheden geven informatie over de leef wijze van de meest voorkomen de soorten. De openingstijden van het Be zoekerscentrum zijn dinsdag tot en met zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Het Bezoekerscen trum De Grevelingen ligt aan het begin van de Brouwersdam (gezien vanuit Goeree). MIDDELHARNIS - De Bow ling Vereniging Middelharnis houdt voor de tweede keer een bowling-toernooi voor het ei land Goerce-Overflakkee. Vorig jaar werd dit toernooi voor de eerste keer gehouden en er bleek veel belangstelling voor te bestaan. Daarom zijn dit jaar weer 425 bedrijven aangeschreven op het eiland. De data zijnVastgesteld op 4, 5, 9, 11 en 12 februari. Er zal dan gestreden worden om een bo kaal. Een bedrijf dat nog geen formulier heeft gehad en toch graag mee wil doen kan dit aanvragen bij de organisato ren, telefoon 01870-85678. heuse muziektent geeft letter lijk en figuurlijk de toon aan. In deze tent worden ook live optredens verzorgd. De lentetuin wordt compleet gemaakt door bloeiende en groene struikgewassen. Hier mee biedt de Westfriese Flora de bezoekers een primeur in de tijd van het jaar. Vele azalea's, forsythia's, skimmia en andere gewassen leveren een bijdrage aan het thema van de tentoon stelling. Nieuw dit jaar is de CNB - Flo ra Agribeurs. Met deze vak beurs biedt men de mogelijk heid geconcentreerde handels contacten te leggen in een bran chegerichte ambiance. De vak beurs is van maandag 21 tot en met vrijdag 25 februari. Daar naast biedt de Westfriese Flora nog veel meer, waaronder een consumentenbeurs, een mijn- zaal, een kinderboerderij, een presentatie van diverse soorten fruit en een congrescentrum. In het congrescentrum vinden ac tiviteiten plaats die voor de leek een aanvulling vormen op het dagje flora. Zo zijn er talen tenshows, spelprogramma's en optredens van zangers, zange ressen en een clown. De Westfriese Flora is geopend op vrijdag 18 februari van 13.00 tot 18.00 uur, op zondag 19 tot en met woensdag 23 februari van 9.00 tot 18.00 uur, op don derdag 24 februari van 9.00 tot 21.00 uur en op vrijdag 25 tot en met zondag 27 februari van 9.00 tot 18.00 uur. De Neder landse Spoorwegen bieden een gemakkelijke en voordelige manier om naar de Westfriese Flora te reizen. De Westfriese Flora brengt dit jaaf een ode aan de jubilerende tulp. BOVENKARSPEL - Van vrijdag 18 tot en met zon dag 27 februari wordt in Bovenkarspel voor de 61e keer de Westfriese Flora gehouden. De Westfriese Flora is een nationaal en internationaal bekende bloembollententoonstelling. De kleurrijke mani festatie vindt plaats in de hallen van de Coöperatie ve Bloembollencentrale. zijn oorsprong. U heeft nodig voor 4 personen: 2 grove rookworsten 100 gram bakbacon, in reep jes gesneden 20 gram boter of margarine l'/2 liter bouillon 1 koolraap van ca. 1 kilo gram 4 grote aardappelen 1 ui, fijngesnipperd - 1 prei, in dunne reepjes ge sneden 1 eetlepel gehakte peterse- .lie 1 eetlepel gehakte bieslook nootmuskaat zout peper Schil de koolraap en de aardappelen en snijd ze in kleine stukjes van circa 2 x 2 centimeter. Kook ze gaar in de bouillon. Giet de blok jes vervolgens af en vang daarbij het kookvocht op in een grote pan. Maak de koolraap en de aardappelen fijn in een food processor of met een garde en voeg dit samen met de prei aan het kookvocht toe. Breng de soep aan de kook. Fruit on dertussen de bacon en de ui en voeg dit met de peterse lie en bieslook aan de soep toe. Breng het op smaak met zout, peper en nootmus kaat. Wees vooral niet te zuinig met de peper, de soep mag best een beetje pittig zijn. Laat de soep goed doorkoken en zet dan het vuur Jaag. Voeg nu de grove rookworsten toe en laat de ze in circa twintig minuten in de soep garen. Zorg er voor dat de soep tegen de kook aan blijft. Verwijder de worsten uit de soep en laat ze voor het aansnijden circa vijf minuten rusten, zo gaan er geen sappen verlo ren. Dien de soep heet op. Lekker met volkoren stok brood of roggebrood met katenspek en grove mosterd. Voedingswaarde per portie: Energie: ±2860 kJ (685 kcal) Eiwit: 29 gram Vet: 49 gram Koolhydraten: 31 gram Drempelvrees Als buiten de winter zich nog doet gelden en de natuur nog kil en naakt overkomt, zijn binnen de muren van de CNB velen druk doende de ongeveer 4.500 vierkante meter om te to veren in een lentetuin. De ont werper/arrangeur Cees van Dijk uit Baarn heeft als thema voor de tentoonstelling dit jaar gekozen voor Een muzikaal onthaal. De bezoeker wordt op muzikale wijze verwelkomd. Hij kan de sfeer proeven en luisteren naar muziek uit lang vervlogen tijden, maar ook uit recenter perioden van de jazz en pop-muziek. De tuin is 'ge componeerd' in speelse vor men. Hierin vindt de muziek Het Nederlandse Bureau voor Toerisme en het Internationaal Bloembollen Centrum zetten dit jaar de promotie-activitei ten in binnen- en buitenland in het teken van Tulp 400. De Westfriese Flora speelt hierop muzikaal in. Tussen bloemen, planten en bloemarrangemen- teri vormt zich een decor van uiteenlopende muziekstijlen. Bezoekers ontdekken tijdens de wandeling op verschillende podia klassieke muziek, jazz, pop en muziek uit Turkije. Een Roerige tijden De tentoonstelling is tevens een ode aan de tulp. Deze viert dit jaar haar vierhonderdjarig bestaan in ons land. In 1594 bloeide de eerste, uit Turkije afkomstige tulp in de Leidse Hortus Botanicus. Dit was het begin van de bloemencultuur in Nederland. De start kende roerige tijden. Rond 1630 ontstond de zoge naamde tulpomanie. Hierbij werd met tulpenbollen gespe culeerd. Eén bol overtrof zelfs de waarde van een grachten pand in Amsterdam. Hierin is gelukkig verandering geko men. De tulp geldt nu als onze nationale bloem en is voor een ieder betaalbaar. Met deze bloem heeft Nederland inter- lationaal faam verworven. door de kans gehad om verder te komen met hun carrière in deze richting. Patricia Brok, Miss Brabant 1993, is hiervan een goed voor beeld. Zij deed vol zenuwen mee aan een voorronde en is thans de assistente van Ron Brandsteden Voor wie dit ook iets lijkt en tussen de 17 en 24 jaar is, een representatief uiterlijk heeft en een behoor lijke schoolopleiding, ligt bij Miss Nederland Promotie een inschrijfformulier klaar (tele foon: 020-6418001). Met het organiseren van voor ronden probeert de organisatie de drempelvrees die veel kan didaten hebben weg te halen. Veel kandidaten durven zich niet op te geven voor een lande lijk georganiseerd evenement. Juist door het organiseren van voorronden in de provincie, probeert men deze stap zo klein mogelijk te maken. Iede re deelneemster krijgt zo de kans om zich in haar eigen om geving te presenteren en krijgt hiervoor de tijd en begeleiding die zij verdient. Voor veel kan didaten is het een enorme over winning en ervaring om mee te doen. Tevens is het voor de or ganisatie belangrijk om de deelneemsters beter te leren kennen, door wat meer tijd met elkaar door te brengen. Miss Nederland Promotie is door haar relaties met model lenbureaus, fotografen en TV- Voor Hilda van der Meulen kwam haar droom vorig jaar uit. AMSTELVEEN - Wie heeft niet ooit eens gedroomd van een carrière als fotomodel? Iedereen krijgt de kans om deze droom uit te laten komen. Miss Neder land Promotie is namelijk op zoek naar leuke kandi daten voor de Miss Nederland 1994 voorronden. Deze worden in iedere provincie gehouden. De winnares van de voorronde vertegenwoordigt haar provin cie tijdens de Miss Nederland 1994 finale. Deze finale wordt in september van dit jaar live op televisie uitgezonden. Een voorronde bestaat uit drie pre sentaties: vrijetijds-, bad- en avondkleding. De deelneemsters worden voorafgaande aan de voorron de uitgebreid begeleid door on der andere een choreograaf. Dit gebeurt om zoveel moge lijk onzekerheid en zenuwen weg te nemen. Naast uiterlijke schoonheid zijn karakter en presentatie even belangrijk. Er worden dan ook voor en tijdens de voorronde met alle kandida ten gesprekjes gevoerd. producenten betrokken bij meerdere activiteiten. Het komt voor dat kandidaten be naderd worden voor werk zaamheden als onder anderen hostess, fotomodel, actrice en presentatrice. Verschillende deelneemsters hebben hier- i I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 15