„The fire and steel brigade" op kunst CD-bon en in expositie Tien mille voor Limburg en voor begeleiding kunstgras Brouws college wil aanleg strand nog voor zomerseizoen Kunst CD-bon, nationale primeur in Zierikzee Raad beslist over bijdrage watersnoodramp op dinsdag 1 februari Reeks inbraken Schrijf- avonden Amnesty Senioren Batterijen Investering van f 272.600,- Kandidatenlijst CDA afdeling Brouwershaven DINSDAG 25 JANUARI -1994 NR 25502 3 gels gevangen raakt. Dit om aan te geven dat je ook zelf het slachtoffer van je eigen gedrag kunt worden. Zachte kleuren In scherp contrast met die scherpe, hoekige figuren staat het gebruik van zachte kleu ren. Allerlei grijzige staaltin- ten en zachte pastels maar ook de warme oranje gloed van vuur zwakken het geheel wat af, zonder dat de kracht van de afgebeelde figuren wordt aan getast. Joke Blom heeft zich wat the steel and fire brigade-thema betreft niet beperkt tot het ge bruik van inkt en airbrush. Tien jaar geleden stond deze vuurvretersbrigade eveneens model voor een collectie heren kleding. Deze collectie van simpele rechte kledingstukken van onder meer rubber en ka toen is indertijd in Paradiso getoond en ook tijdens de mo depresentatie tijdens Amster dam modestad was een deel van deze no nonsense-collectie te zien. Vanaf 1 februari, het begin van de expositie The steel and fire brigade, kan ook Zierikzee kennismaken met deze kleding die ook nu nog volop actueel is. Rubber is in en ook natuurlijke materialen scoren bij modemakers hoog. Kunst CD-bon Een aantal van de afbeeldin gen die binnenkort in 'Stubbs Art Gallery te zien zijn, wordt ook gebruikt voor een nieuw fenomeen, dat van de kunst CD-bon. Een idee van Joke Blom dat zij samen met Louis Kleingeld heeft uitgewerkt. De eerste serie van duizend kunst CD-bonnen zijn voorzien van een afbeelding (van 15x 20 cm) van Backwards Forwards. In tegenstelling tot andere ge schenkbonnen krijgt men bij het inwisselen de bon (na af stempelen) weer mee naar huis, de afbeelding is immers de moeite van het bewaren meer dan waard. Wil men die afbeelding toch wat groter dan is het mogelijk om tegen een redelijke prijs een litho van de afbeelding te kopen. Met uit zondering van Backwards Forwards is ook vaak het origi neel te koop. De kunst CD-bon is vanaf 15 februari verkrijg baar. Wie het hele thema rond The steel and fire brigade wil zien kan vanaf februari donderdag middag van 13.30 tot 17.00 uur bij Stubbs Art Gallery bin nenstappen. Verder is de gale rie aan het Kraanplein ook voor het publiek geopend tij dens de werkuren van Joke Blom en wie niet graag voor een gesloten deur komt kan al tijd nog telefonisch een af spraak maken via 01110-17930. Strakke lijnen Wie goed kijkt ontdekt in die enerzijds realistische en ander zijds sprookjesachtige afbeel dingen de strakke lijnen van de staalconstructie van een bru g. de-collectie tot een intrigerend geheel. The fire and steel bri gade, oftewel in goed Neder lands „de vuurvreters" ont stond naar aanleiding van een droom, die Joke Blom in een verhaal uitwerkte ere rijkelijk illustreerde. Bij de uitwerking van dit verhaal, waarin de ver houding tussen goed en kwaad een belangrijke plaats in neemt, heeft de galeriehoud ster en kunstenares zich laten leiden door het thema vuur en staal. Een idee dat ontstond toen zij onder een in aanbouw zijnde brug doorreed waar ar beiders druk bezig waren om de stalen balken tot een geheel te lassen. Daarbij daalde een regen van vonken op het dak van een auto neer. Het boek waarin behalve de avonturen van „the fire and steel briga de" ook de noodlottige onder gang van de boosaardige Dra- gon-Queen wordt verteld is nooit uitgegeven. De uitgever had er geen oren naar, maar de opmerkelijke illustraties daar entegen zijn nu „weer uit de motteballen" gehaald. Backwards Forwards, oftewel de haastige mens die zichzelf tegenkomt. Die afbeelding van kun stenares Joke Blom siert de eerste serie kunst-CD-bonnen. ZIERIKZEE - Hoekig zijn ze en vooral heel masculien, de leden van ,,the fire and steel brigade" van Joke Blom uit Zierikzee. Deze beschermers van het goe de, maar ook de Dragon Queen en haar libellenvolkje zijn niet alleen het onder werp van haar nieuwe expositie, maar zullen in de toekomst ook terug te vinden zijn op de kunst CD-bonnen die vanaf 15 febrari te koop zijn bij Kleingeld Elec tronics in Zierikzee. Daarmee heeft Zierikzee een nationale primeur. Hoe die bonnen eruit gaan zien toont de expositie van schilderijen en kleding die vanaf dinsdag 1 februari bij Stubbs Art Gallery aan het Kraanplein te zien is. Zachte kleuren gecombineerd zijds krachtige macho-figuren ge wezens. Die combinatie met de hoekige lijnen van ener- en anderszijds sprookjesachti- maakt The fire and steel briga- Geen enkele ronding is in de serie van in totaal zo'n twintig afbeeldingen terug te vinden. Door dat hoekige en ook mas culiene, zoals afgebeeld in Bac kwards Forwards, doet de af beelding van de eerste serie kunst CD-bonnen ook denken aan de realistische arbeiders kunst van communistisch Rus land. Een kunst die vooral voor de oorlog de glorie van de ar beid tot uitdrukking bracht in krachtige figuren. In Back wards Forwards zijn die twee krachtige wezens een en dezelfde persoon: een mens die zichzelf in zijn nimmer aflaten de haast voorbij loopt en zich zelf daardoor ook steeds tegen komt-. Daarnaast zijn ook art- deco en jugendstil-aqhtige ele menten en oriëntaalse invloe den aanwijsbaar. Met name in de afbeeldingen van de lib eb len, die een menselijke gedaan te hebben aangenomen en hun boosaardige koningin die uit eindelijk het slachtoffer wordt van haar eigen kwaadaardig heden en in een web van ijspe- ZIERIKZEE - Ook Zierikzee wil zijn financiële steentje bijdragen aan de watersnoodramp die ge deelten van Zuid-Limburg heeft getroffen. Daarvoor willen b en w ruim tienduizend gulden beschikbaar stellen. De raadsleden nemen hierover op dinsdag 1 februari een besluit. De vergadering waarin dit gebeurt begint om 19.30 uur in het stadhuis. De tienduizend gulden voor Limburg willen b en w ont trekken aan het potje voor on voorziene uitgaven. Voor pro fessionele begeleiding bij de aanleg van het kunstgrasveld is eveneens tien mille nodig. Dat bedrag is uit een offerte van het NOC*NSF naar voren gekomen. In dit bedrag zijn de kosten voor de .voorbereiding en keuring inbegrepen. Die professionele begeleiding door NOC*NSF is nodig willen de competitiewedstrijden die op dit kunstgrasveld worden afge werkt, ook officieel worden er kend. Die tien mille willen b en w in mindering brengen op de 221.000 gulden die in het be stedingsplan '94 is opgenomen voor de aanleg van het kunst- grasveld. Restauratie archieven Wateroverlast, verwaarlozing, schimmels/ongedierte hebben hun sporen nagelaten in de Zie- rikzeese archieven. Tot dusver re ontbrak echter een goed overzicht van wat er precies ge restaureerd moet worden. In middels heeft streekarchivaris H. Uil een rapport opgesteld met daarin een overzicht van de te restaureren archivaria. Prijskaartje Aan deze restauratie hangt een prijskaartje van 206.481,50. De restauratie van de archie ven is overigens geen typisch Zierikzees probleem. Bij alle gemeenten op Schouwen-Dui- veland en bij het Waterschap Schouwen-Duiveland is sprake van een achterstand bij de res tauratie. De kwestie is dan ook aangekaart in de Streekar chiefcommissie en binnen de Vereniging Burgemeesters, Wethouders en Secretarissen. Voorgesteld wordt om de res tauratie in twee fasen uit te voeren. Op basis van een verdeling van de kosten over de verschillende gemeenten en op grond van een inventarisatie van de meest noodzakelijke restauratie werkzaamheden is de bijdrage voor Zierikzee vastgesteld op 40.827,37. Uitgaande van een fase van zeven jaar komt dat neer op zesduizend gulden. Een ander voorstel waarvoor de ge- meenteraad zijn fiat moet ge ven is een aanvullende subsi die aan de Stichting Thfeitje Dek Je Zierikzee. Tn 1992 heb ben b en w besloten om Ihfeltje Dek Je een structurele subsidie te geven in het exploitatiete kort. Op basis van de begroting voor '94 bedraagt de gemeente lijke subsidie '94 31.700,-. Dit is ongeveer duizend gulden meer dan het bedrag waarmee in de gemeentebegroting reke ning is gehouden. Voor dit ex tra bedrag willen b en w de re serve voor onvoorziene uitga ven gebruiken. Verder komt ook dè wijziging van de subsi diëring van de noodopvang van het Leger des Heils aan de or de. Als de raad daarmee ak koord gaat moet de gemeente Zierikzee geen vierduizend gulden maar een kleine vijf duizend gulden betalen. ZIERIKZEE/SEROOSKER- KE - In het afgelopen weekein de werd op vijf lokaties inge broken of een poging daartoe gedaan. In de nacht van zaterdag op zondag trachtten onbekenden binnen te komen in het gebouw van de Watermaatschappij aan de Nieuwe Kooiweg te Zierik zee. Zij probeerden een steen door een ruit te gooien, maar dat lukte niet. Bij de Praxis- vestiging aan het Haringvliet- plein in Zierikzee werd dezelf de nacht een achterdeur gefor ceerd. Het is nog niet bekend of daarna wat is gestolen uit de winkel. Bij de souvenirshop Viergever aan het Kraanplein in Zierikzee werd een etalage ruit vernield waarna een hoe veelheid aanstekers werd mee genomen uit de etalage. Verder werd in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken in de woning van mevrouw M. aan de Oude Haven in Zierikzee. Daarbij werden waardevolle goederen ontvreemd, voorna melijk bestaande uit geluids apparatuur. Ook in Seroosker- ke waren inbrekers actief. Tij dens afwezigheid van B. dron gen onbekenden zijn woning binnen en doorzochten die he lemaal. Daarbij werden geld, sieraden en een fotocamera meegenomen. SCHOUWEN-DUIVELAND - In de maand januari houdt de Amnesty groep Schouwen- Duiveland een aantal schrijf- bijeenkomsten. De schrijfbijeenkomsten zijn deze maand ten bate van vier gewetensgevangenen in Cuba, waarvoor onmiddellijke en on voorwaardelijke vrijlating ge vraagd wordt. Een tweede ge val betreft de vraag om een diepgaand en onafhankelijk onderzoek naar dé dood van Baki Erdogan in Turkije. In augustus 1993 bezweek hij aan zijn verwondingen na tien da gen in hechtenis -te. hebben ge zeten. In het derde 'geval gaat het om een onderzoek naar de verdwijning van Yosèf Ayele Bati in Ethiopië. Ondanks uit gebreide speurtochten is er na zijn arrestatie op 27 november 1992 niets meer van hem verno men. De schrijfbij eenkomsten worden gehouden op dinsdag 25 januari bij de familie Murp hy in Noordgouwe tussen 10.00 en 12.00 uur en in de Prinses Julianaschool in Zierikzee, in de Gereformeerde kerk in Scharendijke en bij mevrouw Kuyper-Filius in Ouwerkerk tussen 19.00 en 20.30 uur. DEN HAAG - Het gebruik van de nieuwe seniorenregeling in het onderwijs, die het komend schooljaar ingaat, zal niet groot zijn. Als de regeling op dit moment zou worden inge voerd, dan zou van het onder wijspersoneel dat daarvoor in aanmerking komt gemiddeld 35 procent in het primair- en voortgezet onderwijs en 25 pro cent in de sector beroeps- en volwasseneducatie er gebruik van maken. UTRECHT - De Stichting Na tuur en Milieu en de Vereni ging Milieudefensie willen dat het kabinet op korte termijn besluit tot een terugname- en verwerkingsplicht voor elek trische apparaten, verpakkin gen, auto's en batterijen. BROUWERSHAVEN - Als het aan het college van b en w van Brouwershaven ligt wordt nog voor het zo merseizoen een openbaar strand aangelegd bij jacht haven Den Osse. Het voorstel van het college aan de gemeenteraad om daarvoor een krediet van 272.600,- beschikbaar te stellen staat op de agenda van de raadsvergadering van maandag 31 januari. De vergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Vier nieuwkomers BROUWERSHAVEN - Voor de komende gemeente raadsverkiezingen heeft het CDA afdeling Brou wershaven vier nieuwe kandidaten aan de lijst toe gevoegd, waaronder de 23-jarige Mark van der Weele als vertegenwoordiger van het CDJA. Het is de bedoeling dat ten westen van jachthaven Den Os- se 26 appartementen worden gebouwd. De ontwikkelaar van die appartementen legt ter plaatse ook een openbaar strand aan. Door marktom standigheden is de voorberei ding van de bouw nog niet vol tooid en daarmee wordt ook de aanleg van het strand ver traagd. „Wij achten dit een on gewenste situatie. Gaarne za gen wij het strand voor het ko mend hoogseizoen aangelegd", aldus het college van b en w van Brouwershaven. Voorfinancieren Om naar een oplossing te zoe ken heeft het college van b en w overleg gevoerd met de project-ontwikkelaar. „Deze heeft ons daarop het voorstel gedaan de kosten van aanleg van het westelijk gedeelte van het strand voor te financieren. Hiermee is een bedrag van 272.600,- gemoeid", aldus het college. Op zich, zo laat het col lege de raad weten, wil men graag op het aanbod van de project-ontwikkelaar ingaan. Over de voorwaarden waaron der en vooral de garanties met betrekking tot de terugbeta ling zou dan nog nader overleg gevoerd moeten worden met de projectontwikkelaar. Het col lege stelt de raad voor ge noemd krediet beschikbaar te stellen. Verder komt tijdens de ge meenteraadsvergadering aan de orde het voorstel van het college om een bedrag van 1,- per inwoner beschikbaar te stellen ter leniging van de schade als gevolg van de water overlast in de provincie Lim burg. Dit uit een oogpunt van solidariteit met de getroffenen. Het gaat om een bedrag van in totaal 3768,-. In verband met de plannen voor een invulling met woonbestemming op de lo- katie hoek Gracht weg/Noord- dijkstraat, waar thans nog het bedrijf van J. Beeke gevestigd is, tijdens de gemeenteraads vergadering aandacht voor de straatnaamgeving. Voorge steld wordt de nieuwe straat de Noorwegenlaan te noemen. Tijdens de gemeenteraadsver gadering ook aandacht voor de rechtspositie van het personeel van de gemeentesecretarie en de dienst gemeentewerken van de gemeente Brouwershaven. Volgens de Ambtenarenwet is de gemeente verplicht de me dezeggenschap voor het perso neel te regelen. Organisaties met minder dan 35 personeels leden kunnen op vrijwillige basis een medezeggenschap scommissieinstellen. „Wij stel len u daarom voor om in onze gemeente een gestructureerd personeelsoverleg voor de me dewerkers gemeentesecretarie en gemeentewerken in te stel len", aldus het college. Het is de bedoeling dat naast dat gestructureerd personeelsover leg het werkoverleg van de af zonderlijke afdelingen gehand haafd blijft. Lijsttrekker van het CDA afde ling Brouwershaven is weer de heer R. J. van der Wekken uit Zonnemaire. In het verleden heeft het bestuur wel eens op dracht gekregen een kandida tenlijst samen te stellen waar op leden uit alle kernen van de gemeente Brouwershaven voorkomen. Op de nieuwe kan didatenlijst komen daarom na men voor uit de kernen van Brouwershaven, Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire. Kandidatenlijst De lijst is als volgt samenge steld: 1. R. J. van der Wekken uit Zonnnemaire 2. J. W. Hei- nen uit Brouwershaven 3. T. G. de Vries uit Brouwershaven 4. M. H. van der Weele uit Brou wershaven (CDJA, nieuwe kan didaat) 5. J. H. Tieleman uit Noordgouwe 6. J. E. Vogelaar uit Zonnemaire 7. H. A. Dijks hoorn uit Brouwershaven (nieuwe kandidaat) 8. M. C. Ganzeman uit Noordgouwe 9. J. Slager uit Brouwershaven (nieuwe kandidaat) 10. M. C. Klaasse uit Dreischor (nieuwe kandidaat). Het CDA doet tevens een op roep om op twee maart niet al leen op een kandidaat voor de gemeenteraad te stemmen, maar ook op de CDA-kandida- ten voor de waterschapsverkie zingen. Verwachting t/m zaterdag 29 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neersldg 80% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 6 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 80% Min.temp. 7 graden Mid.temp, 8 graden Windkracht west 5 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 60% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 26 jan. Zon op 08.28, onder 17.12 Maan op 16.25, onder 07.19 27 jan. Zon op 08.27, onder 17.14 Maan op 17.41, onder 07.52 Volle Maan: 27 jan. (14.24) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Het wisselvallige weer houdt voorlopig aan. Vanavond en vannacht waait het flink; landin waarts is de wind vrij krachtig, wind kracht 5, aan de kust hard, 7 en tegen de ochtend mogelijk stormachtig, windkracht 8. Geleidelijk wordt de aangevoerde lucht onstabieler, waardoor de kans op buien toe neemt. Bij sommige buien komt ook hagel of onweer voor. De wind houdt een sterke afkoeling tegen; het wordt vannacht niet veel kouder dan een graad of 4. Tussen de buien door schijnt ook af en toe de zon. De tem peratuur loopt nauwelijks op en komt niet hoger dan 6 graden. Pas later in cie middag neemt, op de nadering van een zwakke rug van hogedruk, het aantal buien van het zuidwesten uit af. Ook na morgen blijft het uiter mate wisselvallig weer. Steeds is de luchtdruk boven de Azoren en Span je hoog, terwijl depressies zich op houden in het zeegebied bij IJsland en boven Scandinavië. Tussen deze systemen in staat een krachtige westelijke stroming, waarmee voort durend storingen naar West-Europa worden gevoerd. DEN HAAG - Jacques Tiche laar (41) wordt de nieuwe voor zitter van de FNV Onderwijs bond ABOR Hij is de opvolger van Ella Vogelaar. Advertentie RONDREIS ISRAËL/EGYPTE OFTURKYE We spreken géén Arabisch, maar verder rcisburo Woeveren DAM 3, ZIERIKZEE. 01110- 15036 Zl tRI KZEESCH E R9 NIEUWSBODE®! Uitgever Drukkerij Laken man Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor hel einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f T. Be advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% BTW

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3