Onafhankelijk onderzoek door politieministers Zorg in Twente over aftak van Betuwelijn Zittende kamerleden voeren de lijst van D66 aan Limburgse bedrijven krijgen meer geld Laadkisten waren op juiste wijze vastgezet J* j 1 j Naar problemen rond Interregionaal Rechercheteam Janmaat weg als CD een of twee zetels haalt Straffen tot vijf jaar voor bendeleden 'Als plannen doorgaan is het gedaan met de natuur lÓWUMi/M V cue Wii/i CJY if 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Ook deel van extra loonkosten DEN HAAG - Het kabinet komt de door watersnood getroffen bedrijven in Limburg royaler tegemoet dan eerder in een brief aan de Tweede Kamer in het vooruitzicht was gesteld. Dat bleek na een gesprek tussen een delegatie van het Limburgse bedrijfsle ven en minister Andriessen van Economische Za ken. In tegenstelling tot hetgeen was aangekondigd, worden niet alleen goederen vergoed, maar ook een deel van de extra loonkosten. Bovendien komt er geen bovengrens in schadever goeding. Minister Andriessen schetste in grote lijnen de volgende re geling. Schade tot tweeduizend gulden wordt niet vergoed. Ook geldt een eigen risico van 10 procent. Voor agrarische be drijven gaat een andere, maar soortgelijke regeling gelden. Het kabinet schenkt 65 procent van de noodhulp, hetgeen neer komt op naar verwachting vijf tig miljoen gulden. Voor de resterende 25 procent moeten een noodfonds soelaas bieden en een versoepelde borgstel lingsregeling voor het midden- en kleinbedrijf. Die borgstel- lmgsregeling zal bovendien ook gelden voor bedrijven met meer dan honderd werkne mers. De regeling houdt in dat onder staatsgarantie geleend wordt tegen een rente van 4 procent, dat de eerste twee jaar geen aflossing hoeft te worden betaald en dat bovendien de looptijd sterk verlengd wordt ten opzichte van de huidige borgstellingsregeling. Tevreden Oud-staatssecretaris Van Zeil, die de delegatie uit Limburg aanvoerde, toonde zich tevre den over het resultaat. Hij is te vens voorzitter van de stich ting die de hulp verder coördi neert. De details van de rege ling moeten nog worden vast gesteld. Inmiddels zijn 1605 schadefor mulieren binnen, waarvan 1505 zijn verwerkt. Ook tachtig aan vragen uit Noord-Brabant en Gelderland worden in behan deling genomen. Uiterlijk midden februari be gint men met de uitbetaling, maar de meegt accute gevallen worden voor die tijd al tege moet gekomen. Er zijn nog steeds ondernemingen, waar nog geen duidelijk beeld van de schade kon ontstaan als ge volg van de wateroverlast. Politie te water over gifzakjeskwestie: IJMUIDEN/RIJSWIJK - De politie te water in IJ- muiden heeft maandag juridisch vastgesteld, dat in derdaad het Franse containerschip Sherbro de laad kisten met een paar honderdduizend zakjes land- bouwbestrijdingsmiddelen heeft verloren. De laad kisten waren op de juiste wijze aan boord geplaatst en vastgezet, aldus de politie. De deklading was echter niet opgewassen tegen de storm met orkaankracht, waarin het schip op zijn reis van Le Havre naar Montoir (beide in Frank rijk) vorige maand terecht kwam. Van strafbare feiten aan boord is de politie niets ge bleken. De politie had al eerder in op dracht van de Amsterdamse of ficier van justitie de beman ning verhoord en de ladingpa pieren gecontroleerd. Aan de hand van nummers heeft zij aangespoelde zakjes met ze kerheid kunnen herleiden naar het schip. Onder het zand Rijkswaterstaat vreest dat een nog onbekend aantal zakjes met het landbouwgif onder het zand van de stranden ligt. Maandag hebben twaalf ploe gen de honderden zakjes die waren aangespoeld bij onder meer Scheveningen en Katwijk en op de Waddeneilanden Texel, Vlieland en Terschelling opgeruimd. Zakjes die in de Waddenzee bij Terschelling werden gesigna leerd, zijn op de ebstroom te ruggedreven naar de Noordzee. In het Marsdiep zijn 15 zakjes opgevist. Rijkswaterstaat, po litie en Staatsbosbeheer heb ben tijdens patrouilles met twee helikopters en schepen op en boven de Waddenzee geen nieuwe zakjes gevonden. Ook medewerkers van de zeehon dencrèche in Pieterburen heb ben in dat gebied geen gif aan getroffen. De inspecties van de stranden en het Waddengebied gaan dinsdag verder. De meeste stranden blijven nog voor on bepaalde tijd gesloten. Van de 70.000 tot 80.000 verpakkingen die nog in de Noordzee worden vermoed zijn de eerste maan dagmiddag op de Duitse Wad deneilanden Norderney en Juist en mogelijk ook op Pell- worm aangespoeld, aldus Rijkswaterstaat en het Duitse persbureau DPA. De Duitse stranden zijn al enkele dagen voor het publiek gesloten. Zeven Rijkswaterstaat gaat onderzoe ken of zand van de meest ver vuilde stranden met speciale machines kan worden afgegra ven en gezeefd om onderge- woelde zakjes op te sporen. Binnenkort neemt de dienst op enkele stranden proeven. Daar voor worden twee gedeelten uitgekozen; een strand dat nau welijks is verontreinigd en een ander strand dat juist sterk verontreinigd is geweest. De meeste stranden tussen Zeeuws-Vlaanderen en Den Helder zijn volgens Rijkswa terstaat op het eerste gezicht schoon. De proeven moeten uit wijzen hoeveel gif onder het zand ligt. Ook wil de dienst uitdrukkelijk weten in hoever re de graaf- en zeefmachines nog gesloten verpakkingen on beschadigd kunnen uitzeven. ,,We willen echt al het gif verza melen voordat met Pasen de eerste toeristen komen", aldus Rijkswaterstaat. Pasen is op 3 en 4 april. Tijden en standen volgens gelijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v, NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 26 januari 02.25 147 08.35 - 135 14.55 160 20.50 -126 27 januari 03.15 157 09.15 -143 15.40 173 21.25 -127 ROOMPOT BUITEN 26 januari 01.00 146 07.15 -132 13.20 164 19.25 -127 27 januari 01.40 161 08.00 -145 13.50 183 20.05 -131 BRUINISSE 26 januari 02.35 154 08.35 -143 15.10 167 20.55 -135 27 januari 03.45 163 09.15 -153 16.10 181 21.30 -137 WEMELDINGE 26 januari 02.35 153 08.35 -140 15.00 167 20.55 -132 27 januari 03.25 162 09.15 -149 15.50 179 21.35 -133 UTRECHT - De politieministers Hirsch Ballin (Justitie) en Van Thijn (Binnenlandse Zaken) stellen een onafhankelijke commissie in die de problemen gaat onderzoeken rond het Interregionaal Recherche Team Noord-Holland/Utrecht (IRT). Vandaag, dins dag wordt bekend wie er in de commissie komen te zitten. Dat heeft de Amsterdamse procureur- generaal Van Randwijck in Utrecht meegedeeld. Volgens hem richt het onder zoek zich op een analyse van de problemen rond het IRT. Te vens doet de commissie aanbe velingen voor het opzetten van een nieuw team. De zaak komt dinsdagochtend aan de orde tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. De korpschefs van Amster dam, Utrecht, Haarlem, Zaanstad en Alkmaar en hun burgemeesters hebben maan dagavond in Utrecht uitgespro ken een dergelijk onafhanke lijk onderzoek van harte te on dersteunen. Van Randwijck maakte tevens bekend dat hij nog deze week een rapportage verwacht van de rijksrecherche die reeds in zijn opdracht onderzoek doet naar de publikaties in het Al gemeen Dagblad en NRC Han delsblad van afgelopen zater dag. Van Randwijck: „Dagelijks word ik op de hoogte gehou den. Het onderzoek, dat zich toespitst op Van Duijn (voorzit ter Nederlandse Politiebond), Kruizinga (voorzitter Alge meen Christelijke Politiebond) en Wiarda (hoofdcommissaris Utrecht) moet uiterlijk donder dag zijn afgerond. Afhankelijk van de resultaten beslissen we daarna of verder strafrechte lijk onderzoek nodig is". Netelig Eerder op de dag had Wiarda laten weten weinig te voelen voor een rijksrecherche onderzoek naar de commotie die is ontstaan rond het ophef fen van het IRT. Hij zei veel meer heil te zien in een onaf hankelijk onderzoek. Daarbij kan worden gedacht aan een parlementaire enquête. Wiarda noemt de materie zo netelig, dat het niet goed zou zijn als betrokken autoriteiten, zoals de procureur-generaal, dit on derzoek ter hand zouden ne men. De hoofdcommissaris herhaal de dat hij het Amsterdamse korps nooit rechtstreeks van corruptie heeft beticht, zoals NRC Handelsblad afgelopen zaterdag meldde. Wiarda kwam maandag spe ciaal terug van vakantie in Zwitserland nadat in het week einde commotie was ontstaan over uitlatingen van hem in NRC Handelsblad. Daarin be weert de Utrechtse commissa ris dat de top van de politie in Amsterdam corrupt is. De hoofdcommissaris in Amster dam, Nordholt, had daarop woedend gereageerd. Wiarda zou zijn uitspraken hebben gedaan naar aanlei ding van het opheffen van het Interregionaal Recherche Team (IRT) van de korpsen in Noord- Holland en Utrecht. De rijks recherche is inmiddels een on derzoek begonnen naar de be schuldigingen van corruptie. Van Randwijck had eerder op de dag laten weten zo snel mo gelijk een nieuwe samenwer king te willen zien. Nordholt. en hoofdofficier van justitie Vrakking kondigden begin de cember na de ontbinding van het Interregionale Recherche team Noord-Holland/Utrecht aan dat tussen 1 januari en 1 april 1994 een nieuwe samen werkingsvorm zou worden ont wikkeld voor de bestrijding van de georganiseerde mis daad. Dat van Randwijck een nieuw team op poten wil zetten, ver baast de Leidse bestuurskundi ge en corruptiedeskundige dr. B. J. S. Hoetjes niet, zo heeft hij maandag laten weten. Het spoedig fSrmeren daarvan moet volgens Hoetjes ,,in be langrijke mate worden gezien als een signaal aan de onder wereld dat met het opheffen van het oude team de kous niet af is". De bestuurskundige is verbonden aan de juridische faculteit van de Rijksuniversi teit Leiden. Volgens hem moet aan een eventueel nieuw team helder en duidelijk worden gemaakt waf zij kunnen en vooral mo gen. Als daarbij wordt beslo ten tot het gebruik van infil tranten moet het Nederlands strafprocesrecht worden gewij zigd. En dat is een politieke zaak. ,,In de Verenigde Staten zijn undercoverteams in het verleden zeer corruptiegevoe lig gebleken." Springtij 29 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Mm 'ii>iiji DEN HAAG - Als de Centrum democraten na de verkiezin gen op één of twee zetels in de Tweede Kamer blijven, wil lijsttrekker Janmaat dat de partij zijn voorzitterschap ter discussie stelt. Dat heeft hij maandag gezegd. Janmaat kwam vorige week uitvoering in het nieuws door een artikel in Elsevier. Volgens het blad heeft hij gezegd dat minister Hirsch Ballin van justitie moet aftreden, omdat zijn vader een Duitse jood was. Janmaat bevestigde maandag dat hij waarschijnlijk zelf joods bloed heeft. De moeder van zijn moeder was een jodin, veronderstelt Janmaat. De Centrumpartij vindt dat ie mand alleen een openbare functie kan bekleden als zijn familie sinds drie generaties in Nederland is. Volgens Elsevier heeft Janmaat eraan toege voegd: Dat joden als nomaden trekken wil ik ze niet kwalijk hemen, maar openbare func ties mogen ze dan niet bekle den." 'Janmaat zegt nu dat El sevier zijn woorden verdraaid heeft. Janmaat beweerde maandag tegen antisemitisme te zijn. LEEUWARDEN - De 34-jarige E. van I. en de 40-jarige P. K. uit Leeuwarden zijn maandag door het gerechtshof in Leeu warden tot respectievelijk vijf en drie jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tegen beide man nen waren straffen geëist die drie jaar hoger lagen. Het duo maakte deel uit van een bende in Leeuwarden. De groep hield zich bezig met mar telingen, ontvoeringen,* mis handelingen, poging tot doodslag en handel in verdo vende middelen. De twee man nen hadden een drugsverslaaf de met een mes gestoken en een andere verslaafde met bran dende sigaretten en heet me taal gebrandmerkt. HENGELO - Als alle plannen voor verkeer en ver voer in Twente doorgaan, is het voor een belangrijk gedeelte gedaan met natuur, landschap, rust en leef milieu in deze streek. Twente verliest zo z'n karak ter en heeft dan veel weg van de Randstad. Natuur- en milieuorganisaties hebben dat maandagavond in Hengelo verklaard bij de start van de openbare discussie in deze streek over het doortrek ken van de Betuwelijn, de bouw van een terminal voor de overslag van containers en het verbinden van het Twenteka naal met het Duitse Mittel- landkanaal. Dat zijn in de ogen van de orga nisaties stuk voor stuk projec ten die zijn in gegeven door de gedachte dat Nederland haast moet maken met om te kunnen blijven concurreren in Europa. Elke samenhang tussen de plannen ontbreekt. Evenmin is de noodzaak aangetoond, zo stellen ze. Het Overijssels Landschap, dat in Twente diverse landgoede ren bezit, maakt zich eveneens zorgen. „Het landschap zal ver der worden versnipperd, zodat de samenhang tussen de na tuurgebieden verdwijnt", vreest directeur F. Naber van het instituut. Gedeputeerde H. Kemperman en R. Lanning van Overijssel en hoofd-ingenieur-directeur E. Riedstra van Rijkswater staat in Overijssel hebben maandagavond geprobeerd duidelijk te maken dat er juist in het belang van het milieu naar de vervoersmogelijkhe den over rails en water wordt gekeken. Zo kan bijvoorbeeld worden voorkomen dat de autosnelweg Al dichtslibt door het toenemende vrachtverkeer tussen West- en Oost-Europa. Wil Twente in economisch op zicht van die wassende .goede renstroom profiteren, dan moet er in de optiek van de provincie een overslag voor containers komen. Of het Twentekanaal naar Duitsland wordt doorgetrok ken, is niet zeker. Noodzaak, technische mogelijkheden en financiële haalbaarheid daar van zijn nog in studie. De af takking van de Betuwelijn lijkt dichterbij. „De vraag is niet meer of die lijn er komt, maar waar die komt", aldus wethouder L. Roessink van Hengelo. Het meest reeële plan is in zijn ogen het volgen van de bestaan spoorverbinding van Zutphen via Hengelo en OldenzaaJ naar Duitsland. Daarbij voorziet hij overigens een fors probleem, want de bodemgesteldheid laat het niet toe de lijn in bepaalde gemeenten ondergronds aan te leggen om de overlast te beper ken. DEN HAAG - De eerste acht plaatsen op de kandidatenlijst van D66 voor de ko mende Tweede-Kamerverkiezingen worden ingenomen door zittende kamerle den. Bovenaan staat zoals verwacht Hans van Mierlo, met op twee en drie Gerrit-Jan Wolffensperger en Jacob Kohnstamm. Dat is het resultaat van de schriftelijke stemming onder de D66-leden, die in deze partij altijd het laatste woord hebben over de volgorde op de lijst. De drie journalisten die door de stemadviescommissie van de partij laag op de aanbeve lingslijst waren gezet, zijn door de leden een hogere plaats toebedacht. Nieuw bij de bovenste twaalf plaatsen, het aantal zetels dat de partij nu in de Kamer bezet, zijn de statenleden Joke Jor- ritsma (Zeeland) en Ursie Lam- brechts (Noord Brabant). Die bovenste twaalf plaatsen wor den daarmee voor de helft door vrouwen bezet; naast de twee genoemden zijn dat de huidige fractieleden Groenman, Schel- tema, Schimmel en Versnel. Verder staan de leden Tbmmel, Nuis en Ybema bovenaan. Van de zittende parlementa riërs vertrekt er één, Doeke Eisma, naar het Europees Par lement. Pieter ter Veer, melk veehouder te Woltersum en ka merlid sinds 1989, zakt op de lijst naar de 14e plaats; hij moet de Alkmaarse rechter Bo ris Dittrich nog boven zich dul den. Opvallend is dat de drie journalisten die door de ste madviescommissie in de on derste regionen van de lijst wa ren gezet, door de leden flink omhoog geschoven zijn. De vroegere journaalverslag geefster Marijn de Koning was een nauwelijks verkiesbare plaats beneden nummertje 26 toebedacht, maar de leden ver huisden haar naar plaats 19. Free-lancejournaliste Pauline van de Ven kwam helemaal niet op de aanbevelingslijst voor, maar staat nu op plaats 31. door Mare Legendre b-JC V 1/1 Dinsdag 25 januari Zierikzee Jaarvergadering NBvP. Foyer restaurant Mondragbn. 14.00 uur. Adviescommissie internatio nale uitwisselingen. Stadhuis. 16.30 uur. Schrijf avond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Algemene bestuursvereniging Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. Driehoek. 19.30 uur. Modebruidsfestival. Concert zaal. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-H aamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Scharendijke Schrijf avond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy, dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Ouwerkerk Schrijf avond Amnesty Inter national. Fam. Kuyper-Filius (Ring 26). Van 19.00 tot 20.30 uur. Nieu werker k Jaarvergadering afdeling Schouwen NBvP. Ons Dorps huis. 19.30 uur. Bruinisse Voorlichtingsbijeenkomst be- volkingspnderzoek borstkan ker. Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw. 14.00 uur. Bijeenkomst Hervormde Vrou wenvereniging. Verenigingsge bouw. 19.30 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee Crea-middag maskers maken. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. Dorpshuis Zuud ènde. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering adviescommissie bezwaarschriften. Gemeente huis. 20.00 uur. Donderdag 27 januari Zierikzee Thxatiedag Veilinghuis Christie's. Restaurant Mondra- gon. 10.00-16.00 uur. ANBO-themamiddag over Vi sio in de Paternoster. 14.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 28 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal Volksdansver eniging Nehalennia in gebouw De Driehoek. Aanvang 19.45 uur. Zaal ópen vanaf 19.30 uur. Burgh-Haamstede Officiële opening Rode Kruis- gebouw. Schuitkant 5. 10.35 uur. Uitvoering muziekvereniging Witte van Haemstede. Dorps huis De Schutse. 20.00 uur. Brouwershaven Familie-avond CPB, CBTB en CPJ. Tbnnenmagazijn. Aan vang koffiemaaltijd 18.00 uur, aanvang avondprogramma 20.00 uur. Zaterdag 29 januari Zierikzee Première van het toneelstuk Angst door Amateur Comedie Zierikzee in Concertzaal. 20.30 uur. Optreden popgroep Block Busters. Jongerensoos Bro- gum. 23.00 uur. Ren esse Jaarconcert Luctor et Emergo. Dorpshuis. 19.30 uur. Brouwershaven Rondwandeling Brouwersha ven Gidsendienst Zeeland. Vanaf WV-kantoor. Van 14.00 tot 15.30 uur. Maandag 31 januari Zierikzee Commissievergadering alge mene en bestuurlijkse zaken in stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Jaarvergadering Oranjevereni ging. Consistorie Nederlandse Hervormde kerk. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2