Commissie opteert na lange discussie voor 'plan serre' 0 1 uw krant schouwen-duiveland GRATIS ADVERTENTIE 'Laat gemeenten nu aan de slag gaan met wat samen mogelijk is' r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Keuze valt op duurder maar ook aantrekkelijker plan Kop/staart- ketting- botsing Bedrijfs- ongeluk Voorzitter ondernemerskring over gemeentelijke herindeling: 3 Q 5 3 5 7 DEGRADATIE VVD Middenschouwen wil ruimte voor hoevetoerisme THEATER-MENU MONDRAGON 1 I-; dé krant van schouwen - duiveland! j ZIERIKZEESCHE DINSDAG 25 JANUARI 1994 150e JAARGANG NR 25502 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Duur is het wel, maar toch geeft een meerderheid binnen de commissie welzijn de voorkeur aan het „-plan serre". ZIERIKZEE - „Kies je nu voor goedkoop dan kan dat in de toekomst weieens duurkoop zijn". Met die woor den typeerde R. Prager, lid van de Zierikzeese welzijnscommissie het dilemma waarmee de commissie maandagavond leek te worstelen. Het plan om het nog altijd naamloze multifunctionele gebouw in Malta uit te breiden met een serre en een centrale ingang aan de. achterkant van het gebouw kreeg weliswaar de voorkeur van de meeste commissieleden. Maar de hoge kosten daarvan weerhield een drietal leden om zon der meer voor dit „plan serre" te stemmen. Wat is er na de eerste renovatie fase nog nodig om van het vroegere schoolgebouw aan de Huybertstraat een echt so ciaal-cultureel trefpunt te ma ken? Daarover discussieerde de commissie maandagavond, na dat de leden zich eerst ter plek ke van de huidige situatie had den vergewist. Om het gebouw verder aan te passen aan zijn nieuwe multifunctionele func tie moest de commissie een keuze maken uit twee plannen voor de invulling van deze tweede en laatste fase, waarin onder meer de entree, de foyer en de keuken onder handen worden genomen en tevens aanpassingen worden getrof fen om het gebouw ook ge schikt te maken voor het hou den van bruiloften en partijen, die daar met medewerking van de reguliere horeca in de toe komst gehouden kunnen wor den. De kosten voor deze twee de fase kunnen volgens wet houder D. van der Wekken in drie categorieën worden onder verdeeld. Naast de kosten voor het verder opknappen van de verschillende ruimten en gan gen zijn er nog de kosten voor het verbeteren van de entree en de keuken plus de kosten voor het aanpassen van de aula. Met het oog op de bruiloften en par tijen activiteiten in de per soonlijke sfeer") moet die in ie der geval een geluidsisolatie krijgen en ook aan de klimaat beheersing valt nog wel wat te verbeteren. Twee plannen Voor die tweede renovatie zijn door de gemeente twee plan nen ontwikkeld. Het ene plan gaat uit van de aanbouw van een serre die dienst kan doen als koffië- en zithoekje. De cen trale ingang van het gebouw zou volgens dit plan naar de achterkant moeten worden ver plaatst, waar ook de parkeer plaatsen zijn. Voordeel van dit plan is dat de bezoekers van het gebouw gelijk vanaf het parkeerterrein het gebouw kunnen betreden en daar ge lijk bij de lift belanden. Na deel van ,,plan serre" zijn de hoge kosten. Uitvoering van dit plan betekent immers dat de totale renovatiekosten uit komen op ongeveer 1,4 miljoen. Een goedkoper alternatief - goed voor 1,2 miljoen- is het „plan Huyberstraat". In dit plan blijft de entree op de hui dige plaats en wordt er geen ex tra ruimte aangebouwd. Door het uitbreken van een van de lokalen kan dan een koffiezit- hoek worden ingericht. Nadeel van dit plan is dat parkeerders eerst om het gebouw heen moe ten lopen alvorens ze het ge bouw binnen kunnen gaan. Een ander nadeel vormt de par keerdruk in de omringende straten. Die kan door het uit voeren van dit plan weieens iets toenemen. Daartegenover staat dat de kosten van plan Huyberstraat twee ton lager uitvallen. Hoewel de commissie welzijn zich in eerste instantie over de inhoudelijke kant van beide plannen moest uitspreken bleek dat kostenaspect een be langrijke factor in de discussie. In feite leken de commissiele den stuk voor stuk een voor keur te hebben voor „het plan serre". De hoge kosten daarvan weerhield een drietal commis sieleden (de dames J. Bos en T. Kalwij en CDA-commissielid W. de Oude) ervan om zich deze avond voor deze variant uit te spreken. Mevrouw Bos (WD) wilde op basis van voorlopige cijfers geen definitieve uit spraak doen. Pas nadat de defi nitieve cijfers bekend zijn (eind volgende week) wil zij samen met haar fractie een definitieve keuze maken. Voor mevrouw Kalwij, het toekomstige CDA- raadslid lag de zaak ook niet zo helder. Zij zei vooral een kos ten/batenraming te missen en ook had zij zo haar twijfels over dé lastendruk die de keu ze vpor het dure plan voor an dere welzijnsvoorzieningen tot gevolg kan hebben. Uit vrees dat de keuze voor' plan serre weieens tot hogere huurprijzen zou kunnen leiden koos je uit eindelijk voor het goedkopere plan met een koffiezithoek in een van de lokalen. Een keuze die ook W. de Oude maakte. Hoewel ook mevrouw M. R. de Jong-van Loo (PvdA) niet ont kende dat plan serre er finan cieel zeker inhakt, koos zij evenals R. Prager, J. van Hek ken en mevrouw B. Bijlsma toch voor het duurdere plan, waarvan, zij de lasten graag op jaarbasis berekend wilden zien. „Plan serre" biedt vol gens De Jong-van Loo maxi maal gebruikersplezier. Mocht het plan financieel haalbaar zijn - iets wat ze graag onder zocht zag - dan moet dit plan worden uitgevoerd. Nu voor de goedkopere variant kiezen kan in de toekomst weieens duur koop blijken te zijn waar schuwde R. Prager. Als voor beeld daarvoor noemde hij De Driehoek. Met de nodige vlijti ge handen opgeknapt maar niet echt gezellig. Leidt dit tot meer leegstand dan schiet de gemeente zijn doel voorbijGe zien het belang van een goede entree koos ook Prager voor plan serre. Door creatief te zoe ken naar financiële oplossin gen kan het plan volgens wet houder Van der Wekken toch nog wel wat goedkoper uitval len. „Heel ondeugend" lan ceerde hij daarvoor al een eer ste schot voor doel door de sug gestie te doen om de sloop van het fietsenhok en het creëren van parkeervakken te financie ren uit de reserve voor de stadsuitleg. Een en ander zal nu nader moeten worden uitge werkt waarna de raad op 28 fe bruari het laatste woord heeft. ZIERIKZEE - Drie auto's raak ten vrijdag beschadigd bij een kop/staart-kettingbotsing op de Weg naar de Val ter hoogte van het wegrestaurant. Het ongeluk gebeurde om streeks 18.15 uur toen me vrouw B. uit Zierikzee moest afremmen voor een.voor haar rijdende auto, waarvan de be stuurder onbekend is gebleven. De achter mevrouw B. rijdende mevrouw Van der B. uit Zierik zee en de daarachter rijdende L. uit Vlissingen zouden vol gens de politie te laat hebben opgemerkt dat voor hen afge remd werd. Een botsing was het gevolg. Alle drie betrokken personenauto's raakten be schadigd. De voertuigen van Van der B. en L. moesten weg gesleept worden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. WILP - De 33-jarige Eimbert Jan Kamphuis uit Twello is maandagmiddag in Wilp om het leven gekomen doordat hij werd overreden door een sho vel. Hij was op slag dood. Dat heeft een woordvoerder van de regiopolitie Noordoost-Gelder land meegedeeld. De man werkte op het terrein van de Veluwse afvalrecycling. ZIERIKZEE -• Voor drs. P. Schotte, voorzitter van de Ondernemerskring Schou- wen-Duiveland staat als een paal boven water dat Schouwen-Duiveland gebaat is bij samenvoeging van de zes gemeenten tot één gemeente Schouwen- Duiveland. „Met de garantie dat de burger in de deelgemeenten adequate aan dacht krijgt en dat de financiële middelen op juiste wijze worden verdeeld be hoeft deze herindeling toch geen discussie meer. Laat de gemeenten nu eens aan de slag gaan met wat samen mogelijk is in de nabije toekomst voor Schouwen- Duiveland in plaats van te denken dat samengaan niet mogelijk is", aldus Schotte in zijn nieuwjaarsrede. Schotte begon zijn nieuwjaars rede, uitgesproken tijdens een drukbezochte nieuwjaarsbij eenkomst van de Ónderne- merskring Schouwen-Duive land in restaurant Mondragon in Zierikzee, met een korte te rugblik op 1993. Hij stelde dat 1993 landelijk gezien een be roerd jaar is geweest. „En het ziet er naar uit dat dit in 1994 niet veel beter zal worden. En het grootste probleem daarbij is de schrikbarend gestegen werkloosheid", aldus Schotte Hoewel er landelijk in de visie van Schotte sprake is van een droevig economisch verhaal toonde hij zich redelijk tevre den over de economische situa tie op Schouwen-Duiveland. „Hoewel ik niet kan putten uit sluitend cijfermateriaal kun nen we stellen dat de activitei ten op Schouwen-Duiveland in zijn algemeenheid behoorlijk op peil gebleven zijn", aldus Schotte. „De omzetten zijn nauwelijks teruggelopen, de investeringen zijn toch doorge gaan en de werkgelegenheid is zelfs nog lichtjes toegenomen. Mede door haar structuur van kleinschalige ondernemingen kan Schouwen-Duiveland met haar typische samenstelling van activiteiten - denk aan de dienstverlening - niet ontevre den zijn over 1993", aldus Schotte. Hij tekende daar wel meteen bij aan dat op Schouwen-Duiveland de winst van de ondernemingen gemid deld enigszins onder druk is komen te staan. Optimistisch Desalniettemin toonde Schotte zich optimistisch over de toe komst voor de bedrijven op Schouwen-Duiveland. Hoewel de uitkomst van de Erbo- enquête van de Kamer van Koophandel aangeeft dat het investeringsniveau terug zal lopen hoeft er volgens Schotte voor wat betreft Schouwen- Duiveland geen reden te zijn voor ongerustheid. „Dames en heren ondernemers, er komen weer nieuwe mogelijkheden. Bijvoorbeeld uw markt. Geeft bijvoorbeeld de stellige ver wachting dat Goeree-Overflak- kee aan Zeeland toegevoegd wordt u niet het idee daar eens te gaan kijken, voor zover u dat niet gedaan heeft? En wacht dan niet tot 1997, maar begin er nu aan. Ik denk gevoelsmatig dat dat zal werken", aldus Schotte. Voorwaarden Schotte voegde daar aan toe dat er wel aan een aantal in frastructurele voorwaarden zal moeten worden voldaan om de toekomst van de bedrijven op Schouwen-Duiveland te waar borgen. „Een goede verbin dingslijn van Schouwen-Dui veland zowel omhoog als naar Midden-Zeeland is van het grootste belang", aldus Schot te. „De huidige verkeersonvei- lige en inefficiënte verbinding doet het bedrijfsleven geen goed. Ik vraag mij af of de lo kale overheden wel hard ge noeg aan de bel getrokken heb ben of - anders gezegd - wel ge noeg krachten hebben gemobi liseerd nu net bekend gewor den is dat de zogenaamde Midden-Zeelandroute niet zo hoog op de prioritéitenlijst staat". Schotte voegde daar meteen aap toe dat de onderne mers wat dat betreft ook de hand in eigen boezem moeten steken. „Misschien hadden wij er als ondernemers ook wat harder aan moeten trekken". Milieu Schotte ging in zijn nieuw jaarsrede ook in op andere za ken waar de ondernemers op Schouwen-Duiveland - en ove rigens ook elders in den lande - mee te maken krijgen. Hij ken schetste de sociale voorzienin gen als 'steeds knellender' en noemde de milieuregelgeving als een andere factor die het er voor de ondernemers in zijn vi sie niet bepaald makkelijker op maakt. „Ik ben van mening dat het bedrijfsleven heeft be wezen dat zij het milieu zeer se rieus neemt, zelfs in tijden van economische tegenspoed. Dus even geen extra maatregelen", aldus Schotte. Ook de sfeeds stijgende gemeentelijke heffin gen zijn volgens Schotte zorge lijk te noemen. Hij besloot zijn nieuwjaarsrede optimistisch. „Met de ingrediënten van ver schillende waarde - een moei lijke landelijke economische situatie en een gezonde regio die voor wat betreft de be stuurlij kheid op een grotere schaal zou moeten werken ge voegd bij een gezond lokaal be drijfsleven - moet 1994 per sal do toch hoopvol van start kun nen gaan". Goedkoop is duurkoop. Spreekwoord Buien HET WEER Half tot zwaar bewolkt en vooral gedurende de nacht en ochtend enkele buien. Mogelijk met onweer en hagel. Minimumtemperatuur ±4, middagtemperatuur ±6 gra den. Wind aan de kust hard tot stormachtig, 7 a 8. KUNST-CD-BONNEN Tijdens een expositie in Stubbs Art Gallery worden on der meer kunst-CD-bonnen getoond. STRANDJE DEN OSSE Brouwershaven wil de aanleg van een nieuw strandje bij Den Osse nog voor het zomerseizoen afronden. BEATRIXSCHOOL De Beatrixschool voor speciaal onderwijs staat cen traal in de rubriek Uit de school geklapt. Badmintonteam Zierikzee degradeerde op het laatste moment uit de landelijke vierde klasse. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's MIDDENSCHOUWEN - In het verkiezingsprogram ma van de VVD Middenschouwen voor 1994 wordt onder meer de aandacht gevestigd op de nevenin komsten uit recreatie die een belangrijke in komstenbron is voor de landbouwer. Een verantwoorde ontwikke ling van de recreatieve sector is volgens de WD van het groot ste belang. Dit mede omdat de situatie in de landbouw, met name in de akkerbouw, extreem slecht is. De agrariër moet daarom alle ruimte krijgen om een omscha keling te realiseren. Ook die nen, naar het oordeel van de li beralen, leegkomende agrari sche gebouwen een aanvaard bare functie met redelijke vrij heid van handelen te krijgen. Op het gebied van de werkgele genheid neemt de WD een dui delijk standpunt in: Hard wer ken moet worden beloond, wie niet kan werken, mag rekenen op hulp maar wie niet wil wer ken moet zelf de gevolgen aan vaarden. Tbnslotte heeft dege ne die een leven lang hard heeft gewerkt recht op een AOW- uitkering waaraan niet wordt geknaagd. Beducht is men voor een te hoog prijskaartje aan milieumaatregelen omdat het anders voor de burger niet meer op te brengen is. Wonen is belangrijk. Omdat de gemeente vergrijst is een woonvorm waarbij een combi natie van zelfstandig wonen en eventuele verzbrging mogelijk is noodzakelijk in de gemeente. Tevens is de WD er voorstan der van om in elke kern van de gemeente een goed uitbrei dingsplan, dus bouwgrond, tij dig voorradig te hebben. Om de kernen te beschermen tegen de overlast van het verkeer is de WD een groot voorstander van de onlangs verschenen re giovisie Schouwen-West met daarin opgenomen de recrea- tieverdeelweg die van Haam stede, om Scharendijke heen naar Brouwershaven gepland is. En uiteraard mogen goede fietsverbindingen in Midden- schouwen niet ontbreken. Advertentie Op zaterdag 29 januari In RESTAURANT f 40,- inclusief koffie in de pauze Oude Haven 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 12670 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. éi f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 O jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 G jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening. Bij automatische afschrijving uw bank-tgironummer vermelden: 3C Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GCX Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1