Vrouw centraal bij jaarlijkse uitvoering Luctor et Emergo Gezellige bingo-dansant in dorpshuis van Serooskerke Subsidie podiumkunsten op agenda raadsvergadering Bru Werkgroeplid bezoekt Maore ''Culturele voorziening die behouden dient te blijven' Ook volgende iveek zaterdag weer een uitvoering met hetzelfde repertoire Kunstexperts van Christie's in Mondragon SLAAP Tijdens rondreis door Kenia MAANDAG 24 JANUARI 1994 NR 25501 5 Muziekvereniging Luctor et Emergo bracht een aanvullend programma tijdens de jaarlijkse uitvoering. (Foto: Marijke Folkertsma RENESSE - De jaarlijkse uitvoering van Muziekvereniging Luctor et Emergo, dit jaar getiteld Viva Eva, trok afgelopen zaterdag een bomvolle zaal. Ruim 300 mensen togen naar het dorpshuis in Renesse om te kijken en te luisteren naar het avondvullende programma van de muziekvereniging. Deze avond was spe ciaal bedoeld voor het grote aantal donateurs van de vereniging. De staande ovatie na maar liefst 26 num mers bewees dat het publiek de prestaties van Luctor et Emergo zeer waardeerde. BRUINISSE - Als het aan het college van b en w van Bruinisse ligt gaat ook die gemeente subsidie verle nen voor het vertoon van professionele podiumkun sten op Schouwen-Duiveland. Het college stelt de raad voor een subsidie van 1,78 per inwoner be schikbaar te stellen. Het voorstel komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van donder dag 27 januari. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Voorzitter Adri Padmos open de het concert na het vrolijke The Belle of Chicago, een mars van John Philip Sousa, met een toespraak tot de aanwezigen. Hij verwelkomde burgemees ter H. Tees, wethouder ir. C. W. Veerhoek en de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Federatie van muziekvereni gingen de heer C. Schout en dankte de donateurs voor hun giften zonder welke de muziek vereniging geen bestaansmoge lijkheid meer zou hebben. Pad mos: Zeker nu de kosten blij ven stijgen en het ledenaantal minder wordt. Helaas is vol gens een besluit van de raad de subsidie van de gemeente be vroren op 16.000 gulden. Bo vendien worden de opleidingen op de muziekschool en het be zoeken van concoursen niet meer gesubsidieerd". Het laat De leden van de Dorpsgemeen schap en sportvereniging Velo- citas uit Serooskerke liepen al een tijdje rond met het idee sa men iets te organiseren voor de dorpsbewoners. De Dorpsge meenschap van Serooskerke is een vereniging die de belangen van het dorp behartigt naar de gemeente toe en feesten organi seert zoals Strao en Koningin nedag. Afgelopen jaar werd een bingo-avond gehouden, die druk bezocht werd. Ook het ge bruikelijke 'bal na' bij toneel uitvoeringen van zowel de ste is volgens de voorzitter evenwel een noodzaak omdat anders de kwaliteit van het korps achteruit gaat. Maar on danks deze sombere constate ringen heeft de muziekvereni ging het aangedurfd om een avondvullend programma te brengen. Dirigent Henk Blom zocht aan de hand van het the ma Viva Eva muziekstukken bij elkaar waarin de vrouw een belangrijke rol speelt. Vanuit opera en operette klonken de triomfmars uit Aïda van Verdi en een selectie uit Die Lustige Witwe. De zang bij dit laatste werd op verrassende wijze ver tolkt door An Hof en Bert Klapwijk, leden van zangver eniging Nu met Hope uit Haamstede. Tevens nam het duo de zang voor Het Spaanse Graan uit My Fair Lady voor zijn rekening. Bert Klapwijk Dorpsgemeenschap als Veloci- tas zijn geliefd bij de dorpsbe woners. Zo ontstond het idee om dansen en spelen te combi neren. Zo'n 45 mensen bezoch ten de avond en dat viel de or ganisatoren niet tegen. Onder de bezoekers waren ook jonge kinderen die overduidelijk veel plezier hadden. Ze speel den mee met de bingorondes en dansten met elkaar. Alle leef tijden waren vertegenwoor digd. De bingo-hoofdprijs was een levensmiddelenpakket. ,,Geen luxe waren die je anders vertolkte verder als solist het overbekende Kalinka. Zilveren speld Johan van de Vaate, bugelspe ler bij Luctor et Emergo, werd tijdens deze avond gehuldigd. Hij ontving de zilveren speld en een oorkonde wegens zijn 25-jarig lidmaatschap van de Koninklijke Nederlandse Fe deratie van muziekverenigen (KNF) Showtime Na de pauze nam het Thmboer- korps van Luctor et Emergo het ovet onder leiding van Ronald de Roo. Zij lieten van zich ho ren met zes nummers, waaron der Marcha-Cumbia, Gimme nooit zou kopen, maar de gewo ne dingen," aldus Wouta Kloet. Haar man, Jan (WalkyTalky) Kloet is één van de leden van de Party-Band en vertegen woordiger van de Dorpsge meenschap. Tevens was hij deze avond de welbespraakte spel leider van de bingo. De band, die regelmatig optreedt op bruiloften en partijen bestaat verder uit drummer Sam (De Ram) Wiebrens, accordeonist Ad (Trekzak) Loenhout en gita rist Bram (Broken String) Coo- mans. Hope Johanna en als laatste, samen met het orkest, Perfor mance van Jef Penders. In het afsluitende programma-onder deel, Showtime, trok Luctor et Emergo alle registers open en bracht zes zeer populaife num mers zoals ondermeer There's no Busines Like Showbusines, gearrangeerd door Henk Blom, I Will Always Love You van Dolly Parton en The Show Must Go On van Queen. Na af loop van de uitvoering ging de show zeker door. De avond werd afgesloten met een bal, waarbij de muziek verzorgd werd door Ad Hagesteijn. Vol gende week zaterdag, 29 janua ri om 19.30 uur, is er weer een uitvoering van Luctor et Emer go in het dorpshuis en zal het zelfde repertoire ten gehore ge bracht worden. Deze avond is voor iedereen toegankelijk. ZIERIKZEE - Experts van het internationale veilinghuis Christie's komen op donder dag 27 januari naar restaurant Mondragon in Zierikzee om vragen van particulieren te beantwoorden over kunst. Deze experts geven antwoord op vele vragen over kunst in het Amsterdamse veilinghuis in Amsterdam op werkdagen van 9.00-17.00 uur en tijdens de speciale taxatiedagen in het land. De adviezen zijn koste loos en verplichten ook niet tot verkoop. Wel wordt een uurta rief in rekening gebracht, als de cliënt een officieel taxatie rapport wenst, bijvoorbeeld voor een verzekeringspolis. Aangezien niet iedereen in de gelegenheid is om naar Am sterdam te komen, houdt Christie's twee keer per jaar een serie taxatiedagen op di verse lokaties in het land. Be langstellenden kunnen daar hun kunstvoorwerpen laten onderwerpen aan het kritisch oog van de deskundigen. Er zullen experts aanwezig zijn op het gebied van schilderijen, te keningen, grafiek, zilver en ju welen, Judaica, horloges, meu belen, klokken, sculpturen, Europese en Aziatische kera miek en kunstvoorwerpen, glas en 20e eeuwse toegepaste kunst. Ook kan men informa tie krijgen over de mogelijkhe den om een kunstvoorwerp door Christie's te laten veilen. Veelal zijn kunstwerken te groot of te kwetsbaar om mee te nemen naar een lokatie. In dat geval kan de expert op ba sis van een foto al een eerste in druk geven, waarna een bezoek aan huis tot de mogelijkheden behoort. De kunstexperts zul len aanwezig zijn tussen 10.00 en 16.00 uur. Een gratis exem plaar van de Taxatiebrochure is telefonisch te bestellen op nummer 020-5755255, of kan af gehaald worden bij Restaurant Mondragon. De overige vijf gemeenten op Schouwen-Duiveland dragen al ja,ren hun steentje bij voor wat betreft de professionele podiumkunsten, maar Bruinis- .se heeft tot dusverre nooit mee betaald. Inmiddels is Stichting Uit in Zeeland opgeheven om dat de provinciale bijdrage in de podiumkunsten is komen te vervallen. Door aan te haken bij de Stichting Stadsschouw burg en Concertzalen Middel burg kan toch een cultureel programma op Schouwen- Duiveland gewaarborgd wor den. Behouden Omdat de provincie geen subsi die meer verleent komen de kosten daarvan - 55.000,- op jaarbasis - geheel voor reke ning van de gemeenten op Schouwen-Duiveland- Voor de vijf gemeenten komt dat neer op een bedrag van 1,99 per in woner. Door deze gemeenten is een beroep gedaan op de ge meente Bruinisse om hierin ook te participeren om de po diumkunsten voor Schouwen- Duiveland te kunnen behou den. Door deelname van Brui nisse kan de bijdrage per ge- In het kader van hun opleiding communicatiewetenschappen zijn Mascha en Ingrid tot begin maart in Kenia. Zij gaan, in op dracht van het Liliane Fonds, een Nederlandse ontwikke lingsorganisatie, onderzoeken op welke manier een informa- meente teruggebracht worden 'naar 1,78 per inwoner. Het college stelt de raad voor dat beroep te honoreren. „Wij zijn van mening dat het vertoon van podiumkunsten op Schou wen-Duiveland een culturele voorziening is die behouden dient te blijven voor de gehele regio. Ook inwoners uit onze gemeente maken hiervan ge bruik", aldus het college. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college om een bedrag van bijna 80.000,- uit te trekken voor de restauratie van archiefstukken. Door al lerlei omstandigheden verke ren delen van de oude archie ven van de gemeente Bruinisse niet in goede staat. Deze scha de werd in het verleden veroor zaakt door wateroverlast, ver waarlozing, schimmels of on gedierte. „In het bijzonder moet daarbij worden genoemd de schade als gevolg van de Wa tersnoodramp van 1953", aldus het college in een toelichting op het voorstel. Het ontbrak tot dusverre aan een beeld van de totale behoefte aan restau ratie van de betreffende delen van deze archieven. Om hierin te voorzien was het noodzake tie-uitwisseling kan ontstaan tussen Kenia en Nederland. Het bezoek aan Maore zal ver moedelijk twee dagen duren, waarbij Mascha zal trachten te achterhalen welke ideeën er le ven over de voortgang en diep- lijk te beschikken over een overzicht van de archiefstuk ken waarvan restauratie nood zakelijk is terwille van het be houd daarvan". De materie is reeds onderwerp van bespreking geweest in de Streekarchiefcommissie en in de Vereniging van Burgemees ters, Wethouders en Secretaris sen. Bij alle gemeenten op Schouwen-Duiveland is sprake van achterstanden, op verzoek van de vereniging van B, W en S heeft de streekarchivaris een inventarisatie gemaakt van de archiefstukken waarvan res tauratie dringend noodzake lijk is. Voor de gemeente Brui nisse komen de kosten van res tauratie van de archiefstukken die zijn aangemerkt als drin gend noodzakelijk neer op een bedrag van 37.051,45. Deksloof Tijdens de gemeenteraadsver gadering ook aandacht voor de Bruse Vissershaven. Gebleken is dat de deksloof van de dam- wandconstructie in de Vissers haven hersteld dient te wor den. Het betonwerk vertoont volgens de toelichting van het college ernstige schade. „Scha de waardoor op diverse plaat sen de bewapening bloot komt te liggen en roestvorming op treedt. Op termijn is dit funest voor de gehele constructie en kunnen gevaarlijke situaties ontstaan". Alles bij elkaar is met het karwei een investering van 175.000,- gemoeid. Het college stelt de raad voor ge noemd bedrag beschikbaar te stellen. gang van de communicatie tus sen Maore en Zierikzee. Op 21 april aanstaande houdt de werkgroep een openbare bijeenkomst, waarin Mascha Geleijnse verslag uitbrengt van haar' ervaringen en dia's laat zien. Jong en oud op de dansvloer tijdens de gezellige bingo-dansant in Serooskerke. (Foto: Marijke Fol kertsma). <^D 'Als ik later groot ben, zal ik als vader nooit een middagslaapje doen' dacht ik als kind. Nu ben ik groot en doe dus als vader een middagdut je. Maar het duurt niet lang. De bel aan de voordeur en het geluid van jongensstemmen verstoren de zoete droom. Beneden in de gang voeren drie jongens van tien jaar een diepgaande discussie. Weken geleden waren ze langs de deuren gegaan met de vraag of de mensen 'een heitje voor een karweitje' hadden. Ze hadden hard ge werkt. Auto's schoongemaakt, bladeren ge veegd en de restanten van een gekortwiekte conifeer opgeruimd. Het was allemaal voor een goed doel. Welk doel was nog niet be kend, maar het was gauw gevonden. De meester was ziek en dus besloten de jongens iets voor de meester te kopen. Als een episo de uit een boek van W. G. van der Hulst waren de jongens naar het huis van de zieke meester gegaan, zo in de trant van: 'klompen in de gang en stil....héél stil kwamen ze binnen. Daar zat de meester en wat was hij blij...zo blij!' Het romantisch tafereel is nu echter voorbij. Want er is van het cadeau nog geld over en vanmiddag moet het worden opgemaakt. Maar de meningen zijn verdeeld. De één vindt dat ook de rest van het bedrag naar een goed doel moet gaan. Daar hebben ze toch voor ge werkt. Een ander vindt dat men nu wel genoeg liefdadigheid bewezen heeft. Hij heeft zulke lekkere dingen in de etalage gezien. Ze kun nen het betervoor zichzelf houden. Zogaat de discussie voort over de vraag van de hoogte vandeontwikkelingshulpten opzichte van het bruto nationaal inkomen. Dan wordt het weer stil in de gang. De jongens zijn al discussië rend naar de stad gefietst. Daar is de speel goedwinkel met de autootjes, daar is de drop- tiek met het snoepgoed. En de vader Die dommelt weer in, hij slaapt weer....zo fijn...zo zacht, zo heerlijk. En dan.... Er klinkt muziek beneden in de gang. Het is de ijle klank van een kleine panfluit. Daar moet ik meer van weten. Alleen voor muziek kom ik eruit. En dan krijg ik het hele verhaal te horen. Het was niet de Speelboom geworden en ook niet de Droptiek. Uiteindelijk waren de drie jongens bij de Wereldwinkel terecht geko men. Ze wilden hun geld toch maar aan een goed doel geven. Maar de mevrouw in de win kel had verteld dat de mensen in de Derdewe reld het veel fijner vindén als mensen in Euro pa hun produkten kopen. Als alle mensen dat eens zouden gaan doen dan gaat de wereld er anders uitzien. En als je iets koopt wat die mensen gemaakt hebben maak je jezelf blij en ook de mensen uit de lan den van de Derde Wereld. Toen kochten de drie jongens elk een klein panfluitje. En iedere keer als je erop blaast hoor je eigenlijk een ge luid uit de Derde Wereld. En dan denk je even aan die mensen die vechten om een klein beetje geluk. De wereld dreigt weer in slaap te vallen. Snur kend hangt men over de verdragen van de Eu ropese Unie en de GATT-akkoorden...zo in tiem, zo zachtMaar soms is er een beetje hoop. Er worden nieuwe kinderen geboren en als ze tien jaar zijn sparen ze kwartjes bij elkaar en blazen ze met een panfluitje in je oor: Vol wassen mensen, worden jullie nou nooit wak ker? MARZAS SEROOSKERKE - Muziek, spel en lekker dansen. De ingrediënten voor een heerlijk avondje uit in je eigen dorp. Afgelopen zaterdagavond werd voor de eer ste keer een bingo-dansant in het dorpshuis van Serooskerke gehouden. De live muziek werd verzorgd door De Party-Band. ZIERIKZEE - Mascha Geleijnse, lid van de Werkgroep Ontwikkelingsamenwer king Zierikzee die sinds begin 1993 contacten onderhoudt met inwoners van Ma ore,' een dorp in Tanzania, brengt rond 12 maart aanstaande een bezoek aan Mao re. Mascha maakt samen met studiegenote Ingrid Bosch een rondreis door Kenia en komt dan vrij dicht bij Maore. De werkgroep wenste deze kans niet onge bruikt te laten en heeft aan beide dames verzocht een bezoek te brengen aan het dorp.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5