Nordholt woedend over beschuldigingen corruptie Wilde staking bij Elf-Atochem in Vlissingen Abraham 'hier is ze nou' 'n veterin alleen voor jou PÜ4Mief: Verkoop lading Gur Mariner dekt kosten opslag bijna helemaal waterstanden mé TQBy*ifT. &ee& LmF voor akkerbouwers naar het Europese Hof Amsterdamse korps-chef: Schandelijke aantijgingen' m*v h ie# abraham oirja"> Bolkestein twijfelt aan Brinkman als premier neeee/j.' 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Protest tegen ontslagen VLISSINGEN - Bij het chemiebedrijf Elf-Atochem in Vlissingen wordt sinds vrijdagavond gestaakt. De wilde actie is een protest tegen het ontslag van zes van de 185 werknemers, zo heeft de Industriebond FNV bekendgemaakt. De FNV-bond heeft de directie inmiddels een ultimatum ge steld, dat om 15 uur zondag middag verstrijkt. Tbont de be drijfsleiding zich voor die tijd niet bereid alsnog te onderhan delen over behoud van werkge legenheid, dan neemt de bond de staking over. Volgens districtsbestuurder Wim Waumans van de In dustriebond FNV komen de ontslagaanzeggingen als een „donderslag bij heldere he mel". De directie was nog vol op'in gesprek met de bonden en de ondernemingsraad over de noodzaak van een reorganisa tie. De FNV-bestuurder onder schrijft dat de kosten omlaag moeten. Elf-Atochem rendeert slecht door de algehele malaise in de chemie: overproduktie, lage prijzen. Maar van zware verliezen is geen sprake. Bo vendien had de directie tot nog toe steeds gezegd dat er geen gedwongen ontslagen zouden vallen, zegt Waumans. Wat de bond ook steekt, is dat er bij de zes ontslagen produk- tiemedewerkers mensen zitten die al 20 tot 25 jaar in dienst waren. Waumans: „Ik begrijp best wel dat niet ieder dekselt je op ieder potje past, maar voor zulke mensen zoek je ge woon een oplossing. Met een beetje schuiven en hier en daar wat bijscholing, lukt dat best." De wilde staking is sinds vrij dag door alle opeenvolgende ploegen overgenomen. De pro- duktie ligt stil, er is alleen een veiligheidsbezetting. Elf- Atochem maakt in Vlissingen ondér meer landbouwbestrij- dingsmiddelen en coatings voor bierflesjes. Niet verhaalde kosten 'verwaarloosbaar' VLISSINGEN - Na verkoop van het laatste gedeelte van de lading van de Gur Mariner is de Staat der Ne derlanden praktisch uit de kosten die de jarenlange opslag van de goederen in Vlissingen met zich heeft meegebracht. Woordvoerder J. Prast van de Dienst der Domeinen noemde zaterdag de enkele tiendui zenden guldens opslagkosten die niet verhaald zijn op kopers „verwaarloosbaar" in verhouding met het totaalbedrag van meer dan drie miljoen gulden die de staat als bewaarloon moest neertellen. De bedoeling was het laatste gedeelte van de scheepslading - waaronder rubbermachines, olieboorpijpen, gereedschap pen en een nachtkijker/camera - dinsdag in Vlissingen open baar te verkopen, maar de Ira kese eigenaar' van de lading kwam zelf op het laatste mo ment met een koper. De lading van de Gur Mariner werd in verband met het han delsembargo tegen Irak ruim drie jaar geleden in Vlissingen tegengehouden. Wie .de recht matige eigenaar was bleek niet te achterhalen. In een kort ge ding enkele maanden geleden bepaalde de Middelburgse rechtbank dat de staat de la ding na 1 januari 1995 open baar mocht verkopen, om zo de betaalde opslagkosten te kun nen terugvorderen. In novem ber werd echter al een groot deel van de goederen openbaar verkocht op last van een Ame rikaans bedrijf dat een vorde ring van twintig miljoen gul den had op de staat Irak. Hier door kreeg de staat al twee der de van de kosten terug. Later meldde de juridisch vertegen woordiger van de rechtmatige eigenaar zich met de medede ling dat er een koper was voor het overgebleven deel van de goederen. Prast vindt het niet de taak van Domeinen naam of land van afkomst van die ko per bekend te maken. Wat er verder met de goederen ge beurt, hoe de betaling aan Irak is geregeld - ook geldtransac ties vallen onder de boycot - is volgens hem eveneens niet een zaak die Domeinen aangaat. Zeker is wel dat de onbekende koper de spullen voor februari in Vlissingen weghaalt en be reid is tot die tijd opslagkosten te betalen. DRACHTEN - Landbouw maatschappij Friesland Flevo land (LmF) wil via het Europe se Hof van Justitie volledige compensatie voor de prijsda ling in de akkerbouw afdwin gen. Toezeggingen van de Eu ropese Commissie dat prijsda lingen volledig worden gecom penseerd met toeslagen, zijn volgens LmF voorzitter Johan nes Panman slechts voor de helft nagekomen. Panman zei dit zaterdag op de voorjaars vergadering van de LmF in Drachten. De LmF voorzitter heeft grote moeite met bewindslieden die te pas en te onpas blijven bewe ren dat de akkerbouw van het Gatt-akkoord (over de wereld handel) nauwelijks nadelen ondervindt. Naar hun mening is via de Mac-Sharry besluiten (over de sanering van de Euro pese landbouw) al aan het voorgestane Gatt beleid vol daan. „De afspraak is dat het Gatt-akkoord niet verder zou gaan dan de Mac-Sharryplan- nen. Maar op onderdelen gaat het Gatt-akkoord dus wel dege lijk verder." Panman heeft weinig vertrou wen in toezeggingen van land bouwminister Piet Bukman. „Bukman zegt dat het'met de tijd wel zal worden rechtge trokken. Mijn standpunt in de zen is: eerst zien dan geloven. Wij laten ons niet ringeloren door de politiek, laat de rech ter het maar voor ons uitzoe ken", aldus Panman. Tijden en standen volgens gotijdetafcl Hydro-meleocentrufn Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 25 januari 01.35 134 07.40 -126 14.00 145 20.05 -125 ROOMPOT BUITEN 25 januari 00.25 129 06.40 -119 12.40 143 18.55 - 121 BRUINISSE 25 januari 01.40 144 07.40 -134 14.10 153 20.05 -133 WEMELDINGE 25 januari 01.40 141 07.45 -131 14.05 151 20.05 -130 Springtij 29 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - De Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt houdt zijn Utrechtse collega Wjarda verantwoordelijk voor het verpesten van de sfeer tus sen politiekorpsen die samen moeten werken in de strijd tegen de georganiseer de misdaad. Nordholt verwijt Wiarda „schandelijke aantijgingen" over corruptie aan het adres van de Amsterdamse politie. „Natuurlijk gebeurt er ook bij ons wel eens wat. Zoals in elke grote organisatie. Vorig jaar hebben wij niet voor niets mensen ontslagen", aldus de Amsterdamse korpschef. Sug gesties dat corruptie wordt „toegedekt" zijn „infaam", al dus een woedende Nordholt. De Utrechtse politiechef heeft volgens NRC Handelsblad in een gesprek met minister Hirsch Ballin (justitie) gesug gereerd dat het Amsterdamse korps tot in de top corrupt is. Dat is de ware reden geweest voor de ontbinding van het In terregionaal Rechercheteam Noord-Holland/Utrecht (IRT) begin december vorig jaar. Wiarda ontkende dit weekein de dat hij deze beschuldigingen over de Amsterdamse politie heeft geuit. Maar Nordholt zei zondag op een persconferentie geen reden tot twijfel te heb ben aan de berichten hierover. Lekken NRC meldde zaterdag dat de politiechefs van Haarlem, Zaanstad, Alkmaar en Utrecht niet meer bereid zijn vertrou welijke informatie over mis daadorganisaties onvoorwaar delijk met de Amsterdamse po litie uit te wisselen. Het gevaar is te groot dat Amsterdam „lekt" naar criminele organi saties. In het Algemeen Dagblad ver weet voorzitter Van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) Nordholt zaterdag dat hij met de plotselinge ophef fing van het IRT mensenlevens in gevaar heeft gebracht. Ook hij sprak over corruptie in het Amsterdamse korps. Nordholt was zo boos over die beschuldi gingen van de NPB, dat hij zijn lidmaatschap opzegde. Zijn woede werd gedeeld door de plaatselijke afdeling van de bond. De procureur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, Van Randwijck, heeft de rijks recherche inmiddels opgedra gen onderzoek te doen naar de uitlatingen over vermeende corruptie. De grote fracties in de Tweede Kamer willen zo snel mogelijk alle feiten op tafel. Ze wachten vooralsnog de onderzoeksre sultaten af van de rijksrecher che. De VVD-fractie wil wèl dat de politieministers Hirsch Ballin (justitie) en Van Thijn (binnenlandse zaken) binnen één week nadere informatie ge ven over de gang van zaken rond de opheffing van het IRT. De Kamer heeft hier al twee keer eerder om gevraagd, re cent nog tijdens het debat over de georganiseerde criminali teit. De liberalen stellen de kwestie dinsdag aan de orde, wanneer de Tweede' Kamer voor het eerst na het kerstreces weer bijeen is. VVD-leider Bolkestein zei zon dag in het tv-programma Capi- tool dat de positie van Wiarda in het geding is, wanneer blijkt dat de Utrechtse politiechef zijn beschuldigingen lichtvaar dig heeft gedaan. Fractie woordvoerders waagden zich dit weekeinde nog niet aan spe culaties over mogelijke politie ke consequenties. „Die zijn nog niet in zicht", zei het Kamerlid Kohnstamm (D66) hierover. VVD en D66, beide oppositie partijen, uitten dit weekeinde al wel kritiek op de manier waarop CDA-minister Hirsch Ballin tot dusverre met de kwestie van de opheffing van het IRT is omgesprongen. „Nogal nochalant", zei VVD- woordvoerder Dijkstal. Kohnstamm stelde vast dat de Kamer „er tot nu toe niet in is geslaagd van de minister van justitie adequate informatie te krijgen". Afstandelijk Beide kamerleden stelden de bijzondere positie van Van Thijn, tot voor kort als burge meester korpsbeheerder van de Amsterdamse politie, aan de orde. Kohnstamm zei dat de minister er verstandig aandoet zich in de kwestie „afstande lijk" op te stellen. Hirsch Ballin onthield zich dit weekeinde van commentaar. Hij liet wel bevestigen vorige week een gesprek te hebben ge had met Wiarda „over een reeks van onderwerpen, waar onder de opheffing van het IRT". Van Thijn (PvdA), koud een week minister van binnenland se zaken als opvolger van de overleden mevrouw Dales, zei zaterdag op een bijeenkomst van zijn partij in Utrecht dat de beschuldigingen over cor ruptie niet op waarheid be rusten, „voor zover ik kennis van de zaak draag vanuit mijn vorige functie als burgemees ter van Amsterdam". Als mi nister zei Van Thijn de rappor tage van de rijksrecherche af te willen wachten. Waarnemend burgemeester De Grave van Amsterdam zei niet te'twijvelen aan de integriteit van het Amsterdamse korps. Hij vroeg zich af waarom Wiar da zijn aantijgingen via de krant doet. Het PvdA- Kamerlid Van Stoffelen zei dat de Utrechtse korpschef aangif te had moeten doen, in plaats van via de dagbladen „het sfeertje te scheppen dat alle Amsterdamse dienders corrupt zijn". Andere betrokkenen, zoals de politiechefs van Zaanstad, Haarlem en Alkmaar, weiger den inhoudelijk commentaar. De drie politiechefs verklaar den wel nog steeds bereid te zijn met Amsterdam samen te werken. Lekken NPB-voorzitter Van Duijn werd zaterdag bijgevallen door zijn collega Kruizinga, de voor zitter van de Algemeen Chris telijke Politiebond (ACP). „We weten al maanden dat het niet pluis is bij de Amsterdamse re cherche. Onze mensen lopen daardoor gevaar." Volgens bei de vakbondsvoorzitters zitten de lekken „diep". „Anders zou het nooit zo lang verborgen kunnen zijn gebleven". Alle commotie ten spijt, bleef de werkelijke achtergrond van de opheffing van het IRT wa zig. Overigens kondigde de Amsterdamse hoofdofficier van justitie Vrakking aan dat er snel een nieuw team voor de bestrijding van de zware crimi naliteit komt. Al was het al leen maar om te voorkomen dat de georganiseerde misdaad de lachende derde is, iets waar in veel reacties voor werd ge waarschuwd. ff'\S tcklwAAR ZIERIKZEE - t Zal je maar gebeuren. Bereik je de respectabele leeftijd van vijftig en dan krijg je behalve twee door het leven gelouterde Abrahammen ook nog een wulpse Sara cadeau. Zo eentje met een pikante kouseband, 'n uitbundige haardos en vuurrode lippen, waarvan de hartslag van iedere man acuut van slag raakt. Slager Toby Simmers uit Zierikzee keek vrijdagochtend in alle vroegte zijn ogen uit. Was het misschien een droom die wulpse Sara met het inmiddels ver buiten de provinciegrenzen bekende hardroze hockeyshirt met de twee varkenskoppen en het opschrift,,I love Toby". Die goed geproportioneerde Sara, een echte hockeyveterin stond daar overigens niet alleen. Vergezeld van een kleine delegatie even goed geproportioneerde teamgenoten, broer Tonny, na een korte nachtrust weer helemaal fit en een grij(n)zende AbraHAM stond ze daar in vol tenue en met hockeystick te wachten op het moment dat de jarige van broer en veterinnenschaar toestem ming kreeg om zijn cadeau vanonder de zwartkanten kouseband te futselen. Een bezigheid, die me nige Abraham maar wat graag van Simmers zou hebben overgenomen. Want wanneer mag je nu als man ,,op leeftijdtussen de kouseband van een bekoorlijke dame friemelen? Dat zijn toch van die zeldzame momenten in een mannenleven waarvan je moet profiteren, zeker als je in alle eer en deugd je vijftigste verjaardag viert. Dan krijg je een hockeyveterin helemaal voor je zelf, als je ten minste Toby Simmers heet. (Foto: Joop van Houdt). DEN HAAG - VVD-leider Bol kestein plaatst vraagtekens bij de karakterologische ge schiktheid van CDA- fractieleider Brinkman als be oogd CDA-leider en mogelijk nieuwe premier. Bolkestein maakte dit zaterdag duidelijk na afloop van de VVD-partij- raad op het sportcentrum Pa pendal bij Arnhem. „Men moet als politiek leider ook tegenslagen kunnen op vangen en dat heb ik de heer Brinkman de afgelopen weken niet zien doen", aldus de WD- leider. Hij refereerde aan de kritiek op Brinkman vanuit zowel zijn eigen partij als van PvdA-kroonprins Wallage. Die verwijten hielden met name verband met het feit dat Brink man zich teveel bezig zou hou den met glamour-achtige as pecten van het politieke be drijf en te weinig met de inhou delijke kant van de politiek. Bolkestein heeft Brinkman meegemaakt als bewindsman in de eerste twee kabinetten- Lubbers. „Maar ervaring is wat anders dan politiek leider schap. Ik hoop dat hij de hard heid kan opbrengen om zich dat tweede ook eigen te ma ken", aldus de voormalige VVD-minister van defensie. Hij vindt verder dat als de VVD aanschuift in een nieuw kabinet „er veel van de huidige mensen moeten verdwijnen, een enkele uitzondering daar gelaten". In die categorie uit zonderingen valt wat Bol kestein betreft PvdA-leider en minister van financiën Kok omdat die weet waar en hoe de komende jaren „welke maatre gelen moeten worden getrof fen". K i/&r vpip&w £AO trfBl tfiÉUMÉ door Mare Legendre Maandag 24 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst On dernemerskring fechouwen- Duiveland in Mondragon. 16.30 uur. Direct mailavond voor onder nemers. Restaurant Mondra gon. 19.30 uur. Vergadering commissie wel zijn. Raadzaal stadhuis. 20.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Jaarvergadering NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Dinsdag 25 januari Zierikzee Jaarvergadering NBvP. Foyer restaurant Mondragon. 14.00 uur. Adviescommissie internatio nale uitwisselingen. Stadhuis. 16.30 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Algemene bestuursvereniging Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. Driehoek. 19.30 uur. Modebruidsfestival. Concert zaal. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Zaaltje Gereformeer de kerk. Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijf ochtend Amnesty Inter national. Fam. Murphy, dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Fam. Kuyper-Filius (Ring 26). Van 19.00 tot 20.30 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering afdeling Schouwen NBvP. Ons Dorps7 huis. 19.30 uur. Bruinisse Voorlichtingsbijeenkomst be volkingsonderzoek borstkan ker. Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw. 14.00 uur. Bijeenkomst Hervormde Vrou wenvereniging. Verenigingsge bouw. 19.30 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee Crea-middag maskers maken. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. Dorpshuis Zuud ènde. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering adviescommissie bezwaarschriften. Gemeente huis. 20.00 uur. Donderdag 27 januari Zierikzee Thxatiedag Veilinghuis Christie's. Restaurant Mondra gon. 10.00-16.00 uur. ANBO-themamiddag over Vi sio in de Paternoster. 14.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 28 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal Volksdansver eniging Nehalennia in gebouw De Driehoek. Aanvang 19.45 uur. Zaal open vanaf 19.30 uur. Burgh-Haamstede Officiële opening Rode Kruis- gebouw. Schuitkant 5. 10.35 uur. Uitvoering muziekvereniging Witte van Haemstede. Dorps huis De Schutse. 20.00 uur. Brouwershaven Familie-avond CPB, CBTB en CPJ. 19.45 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2