'Grootschalige aanpak windenergie is nu nodig' Van oliehoudend gewas tot rendabele teelt Winter Volgens recent onderzoek: Commissaris van de Koningin drs. W. T. van Gelder: 'j r 6 ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE ZIERIKZEE Conflicthantering Vandaag, vrijdag 21 januari om 19.30 uur geeft de Jongeren Or ganisatie Vrijheid en Democra tie (JOVD) een cursus over han tering van conflicten in restau rant Mondragon in Zierikzee. In de cursus wordt kennisge maakt met verschillende reac ties op conflicten, het verkrij gen van inzicht in de relatie en de situatie waarbinnen het conflict zich voordoet en het ef fectief leren behandelen van conflicten. De cursus wordt ge geven door Frederik Arps. De toegang is gratis. Informatie 01112-1895, ANBO De afdeling Zierikzee van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen heeft voor don derdag 27 januari een thema middag over Visio belegd. Deze bijeenkomst, waarvoor John Dingemanse is uitgenodigd, wordt vanaf 14.00 uur in het ANBO-gebouw de Paternoster gehouden. Visio is een instel ling die zich bezighoudt met de revalidatie van slechtzienden en blinden. Vrouw en Werk Vrouw en Werk geeft een 12- weekse cursus banen- en beroe- penoriëntatie. De cursus is be stemd voor vrouwen die over wegen (weer) te gaan werken. Het doel is ondersteuning te geven bij de keuze, de moge lijkheden en haalbaarheid van een baan en of het werk te com bineren is met de zorg voor de huishouding en de kinderen. Er wordt informatie gegeven over beroepen, arbeidsmarkt, opleidingsmogelijkheden, om en bijscholing door middel van excursies, video's en gastdo centen. Er zal worden geoefend in solliciteren en het inwinnen van informatie over adverten ties. Belangstellenden kunnen deêlnemen aan de informatie morgen die op donderdag 10 fe bruari, van 9.30-14.00 uur aan de cursus vooraf gaat. Plaats: Arbeidsbureau, Oude Haven 15 in Zierikzee. Er is iedere don derdag van 9.30-14.00 uur les, behalve in de schoolvakanties. Opleiding of diploma's zijn niet noodzakelijk. Er zijn geen kosten aan de cursus verbon den en er is een regeling moge lijk voor kinderopvang en reis kostenvergoeding. Informatie: Vrouw en Werk Zeeland in Goes, telefoon 01100-20329. GOES Kapasi Vriendenkring Kapasi houdt op zaterdag 29 januari een dans- en ontmoetingsavond voor alleenstaanden tot 45 jaar. De avond wordt gehouden in Wijkgebouw De Spinne in Goes. Aanvang: 21.30 uur. Voor informatie kan men bellen naar 01109-259. LEWEDORP Gedrag en Gehoorzaamheid Hondenschool De Valkenhove in Lewedorp houdt op zaterdag 22 januari de tweede open wed strijd Gedrag en Gehoorzaam heid. Inschrijvingen zijn moge lijk in de categorie 1 tot en met 8. Het secretariaat is vanaf half negen geopend. De wedstrijd begint om half tien op het ter rein van de hondenschool aan de Nieuwe Kraayertsedijk 17b. Dit seizoen zijn er nog twee wedstrijden: op 2 april en op 9 juli. Opgave bij het secretari aat de Valkenhove, B. Wolf- straat 2, 4494 NP Geersdijk. MIDDELBURG Provinciale VVV naar Duitsland In de periode van zaterdag 22 tot en met zondag 30 januari neemt de provinciale VVV Zee land deel aan de watersport- beurs BOOT in het Duitse Düs- seldorf. De VVV presenteert daar onder meer de nieuwe Wa- tersportgids Zeeland. BOOT is met ruim 1450 exposanten (waaronder ongeveer 190 uit Nederland) en ongeveer 400.000 bezoekers de grootste wa- tersportbeurs ter wereld. Lezing Het Centrum voor Zelfbezin ning houdt op vrijdag 28 janua ri een lezing over spiegelwer- king in relaties met als titel 'Ik ben jij, en jij bent ik en dat is gezellig'. Het gaat over eenheid in gescheidenheid, gescheiden heid in eenheid, spiegelwer- king in relaties door Tine van der Groot. Aanvang 20.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 in Middel burg. Voor informatie: telefoon 01180-15394. Rozenkruisers Op initiatief van het Rozen kruisers Genootschap wordt vanaf dinsdag 1 februari in de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg een cursus gehouden waarbij de universele waar heid van alle tijden centraal staat. Aan de orde komen on der meer de beide natuurorden macrokosmos, kosmos, micro kosmos en reïncarnatie en kar ma. Verder het mysterie van le ven en dood: transfiguratie en opstanding en de broederschap van het Rozenkruis. De cursus omvat twaalf avonden. Belang stellenden kunnen voor inlich tingen of aanmelding telefone ren via 01660-3268. Forumdiscussie Onder het motto Wegens werk niet beschikbaar voor zorg wordt woensdag 9 februari een inleiding plus forumdiscussie gehouden over de organisatie van de zorg in relatie tot de groeiende arbeidsparticipatie van vrouwen. Deze bijeen komst wordt tussen 20.00 en 22.00 uur gehouden in de Zeeuwse bibliotheek in Mid delburg. De inleiding wordt verzorgd tfoor Marjolein Mo- rée, werkzaam bij de vakgroep Vrouwenstudies van de Rijks universiteit in Leiden. Na haar inleiding volgt een forumdis cussie die geleid wordt door mevrouw E. Walrave- Troost, beleidsmedewerker van het Emancipatiebureau Zeeland. In het forum hebben behalve gedeputeerde A. Dijkwel ook J. van Dijk-Sturm, R. de Groot en D. Veen zitting. Deze bijeen komst is een initiatief van het Emancipatiebureau Zeeland en het Bureau Positieve Actie. De bijeenkomst maakt deel uit van een cyclus lezingen en dis cussies over de combinatie be taald werk en verzorgende ta ken en de positie van beide soorten werk in onze samenle ving. OOSTKAPELLE Taalcursussen De Stichting Educatief Toe risme Zeeland Oranjezon biedt twee keer per jaar gelegenheid een korte cursus Frans, Duits, Engels of Spaans te volgen. Er worden meerdere niveaugroe pen gevormd. De cursussen zijn bedoeld om de kennis op te frissen of uit te breiden. De mogelijkheid bestaat om meer dere cursussen achter elkaar of in groepsverband, bijvoor beeld bedrijven, te volgen. Er zal worden gewerkt in kleine groepen. Er zijn twaalf lessen van vijf kwartier. De eerste les is geheel vrijblijvend en men kan na afloop beslissen over deelname. De cursus wordt ge geven op maandag- en woens dagavond vanaf 7 en 9 februari in het Studiecentrum Oranje zon, Schoolstraat 4 in Oostka- pelle. Tfelefoon 01188-1507. VLISSINGEN Expositie Deze maand bestaat het Ko ninklijk Zeeuws Genootschap 225 jaar. Dit 'geleerd' gezel schap is tegenwoordig geves tigd in Middelburg. Het ge nootschap is echter ontstaan in Vlissingen in 1769. In 1801 ver huisde het genootschap naar Middelburg. Naar aanleiding van dit jubileum zal in het Ste delijk Museum in Vlissingen van 25 januari tot en met 10 april een expositie te zien zijn over de eerste decennia van het bestaan van het genootschap, toen het gevestigd was in Vlis singen. Openingstijden: maan dag tot en vrijdag van 10.00- 17.00 uur, zaterdag en zondag van 13.00-17.00 uur. Informatie: 01184-12498. AARDENBURG Cursus heroriëntatie Het WAO-platform Zeeland, een samenwerkingsverband van organisaties die zich inzet ten voor de belangen van ar beidsongeschikten, start op maandag 7 februari een cursus heroriëntatie voor gedeeltelijk arbeidsongeschikten. Het doel van deze cursus is oriëntatie op toekomstmogelijkheden in werk en vrije tijd en wordt ge geven in het Zeeland Studie Centrum in Aardenburg. Aan de cursus zijn geen kosten ver bonden. De reiskosten worden vergoed. Voor deelname of in formatie: WAO-platform Zee land, Dam 2 in Middelburg. Te lefoon 01180-41341. AMSTERDAM - De Trust speelt van 3 t/m 19 februari „Marz" in zijn eigen theater aan de Heiligeweg in Amster dam. Marz is een bewerking van de roman „Marz. de carriè re van de schizofrene dichter Alexander Marz" van Heinar Kipphardt. ZIERIKZEE - De resultaten van het onderzoek dat sinds 1990 in het kader van het Nationaal Oliepro gramma is uitgevoerd, tonen aan dat er olieproduce rende plantesoorten gevonden zijn die kunnen uit groeien tot rendabel te telen gewassen. De termijn waarop dit bereikt wordt, is met name afhankelijk van de snelheid waarmee de industrie de nieuwe grondstoffen kan toepassen, en de onderzoekinput die besteed zal worden aan de verdere ontwikkeling van de gewassen. Dat staat in de 'Conclusies en aan bevelingen'. De gewassen Crambe en Calen dula blijken op korte termijn de meeste perspectieven te bie den. De olie van deze gewassen kan door de industrie direct als vervanger van bestaande grondstoffen gebruikt worden. Continuering van het onder zoek kan vrij snel leiden tot aanvaardbare niveaus van pro- duktiviteit en kwaliteit Voor Lunaria kan op korte termijn vastgesteld worden in hoeverre ook dit gewas snel in de Neder landse landbouw geïntrodu ceerd kan worden. Hoewel het onderzoek naar de industriële winning van de olie nog moet worden gestart, kan op grond van eerdere ervarin gen met vergelijkbare oliety pen verwacht worden dat dit weinig problemen zal opleve ren. De landbouwkundige proble men zijn inmiddels nauwkeu rig omschreven, zodat gestart is met probleemoplossend ver- edelingsonderzoek. Naar ver wachting zal het geteelde area al van de gewassen zeker de eerste jaren na introductie be perkt blijven tot enkele hon derden tot enkele duizenden hectares per gewas. De \ntwikkeling na deze eerste valt nauwelijks te voor- om dat hierin groothe den fen rol spelen als de situa tie o£ de grondstoffenmarkten en deresultaten van technolo gisch ?n wetenschappelijk on derzoek dat pas wordt opge start n\dat de oliën in voldoen de matt beschikbaar zijn geko men. Dtbij het onderzoek ver kregen kennis over de in dustriële infrastructuur zal volgens -Ie onderzoekers ver der gecompleteerd moeten worden ?>dat een compleet beeld verkregen kan worden van de nogelijkheden van plantaardige oliën en vetten als grondstoffen voor de tech- nisch-chemfeche industrie in West Europ^ Verder zal ook fundamenteel applicatie-onderzoek uitge voerd moeten worden, om op lange termijn nieuwe afzetmo gelijkheden te scheppen. Voor een snelle ontwikkeling van plantesoorten tot hoogwaardi ge gewassen is het noodzake lijk om onderzoek te doen naar betere methoden voor versnel de domesticatie. Onze conventionele akker bouwgewassen hadden name lijk enkele honderden tot dui zenden jaren nodig om op het huidige niveau te komen. Toe passing van conventionele teel toptimalisatie en veredeling zou dan ook te langzaam zijn om op afzienbare termijn ren dabele nieuwe gewassen op te leveren. van minister Andriessen van economische zaken. In het verleden is windenergie volgens Van Gelder, die de dis cussiedag leidde, te veel het do mein geweest van idealisten. Te snel werd begonnen met het opzetten van windmolenpar ken, met als gevolg veel proble men zoals geluidsoverlast en loslatende rotorbladen. Dat heeft de weerstand tegen wind energie vergroot, aldus Van Gelder, die in het verleden als gedeputeerde van Noprd- Holland het energiebeleid in zijn portefeuille had. Tijdens de discussiedag bleek dat tal van betrokkenen (ener giebedrijven, provinciebestu ren, milieu-activisten) vooral de gemeenten als grote dwars ligger zien op het traject naar meer windmolens. Achteraf ge zien is het volgens Van Gelder dan ook jammer dat de ge meenten niet betrokken zijn bij de bestuursovereenkomst tussen het rijk en de provin cies. Bij het grote publiek bestaat nogal wat weerstand tegen het opzetten van windmolenpar ken, die veelal ervaren worden als ontsierend voor de omge ving. Van Gelder denkt dat die weerstand kan worden wegge nomen door zorgvuldig de lo- katie voor de windmolens te kiezen en veel aandacht te besteden aan de vormgeving van de molens. ,,Je moet loka- ties kiezen waar windmolens vrijwel vanzelfsprekend zijn, bij voorbeeld op de Storm vloedkering in de Oosterschei-, de. Daar hoort het gewoon. Of bij voorbeeld langs het Noord hollands Kanaal. Daar wordt het ervaren als een bomenrij." De Zeeuwse commissaris is er van overtuigd dat windenergie een goede toekomst heeft in Nederland. Weliswaar zijn de energieprijzen momenteel laag, maar de verwachting is dat het niet lang meer zal du ren dat milieuvervuilende energiedragers met extra hef fingen zullen worden belast. Als dat gebeurt wordt de prijs van windenergie heel snel aan trekkelijk, aldus Van Gelder. Momenteel hebben projecten voor windenergie vaak nog te kampen met een gebrek aan enthousiasme van de banken, die niet scheutig zijn met lenin gen, omdat ze twijfelen aan de rentabiliteit van de projecten. FOTO JOOP VAN HOUDT is. BUSSUM - Nederland staat de komende jaren voor de opgave windenergie op grote schaal te gaan invoeren. De hele discussie over de windenergie is de kinderschoenen ontgroeid en er zijn windmolens van ten hoog technologisch niveau leverbaar. Dat zei de Commissaris van de Koningin in Zeeland drs. W. X. vaii Gelder woensdag in Bussum op een discussiedag over windenergie. Het streven is, zoals vastgelegd in een bestuursovereenkomst tussen het rijk en de zeven meest windrijke provincies, om bij de eeuwwisseling 1.000 MW aan elektrische energie door windmolens te laten op wekken. Dat is ongeveer de produktie van twee grote elek triciteitscentrales tezamen. Momenteel wordt nog maar 130 MW geleverd. Volgens Van Gel der is de 1.000 MW nog haal baar, maar dan zai op#bestuur- lijk niveau alles op alles moe ten worden gezet om voldoende projecten te realiseren. De doelstelling van 1.000 MW is in december nog eens bevestigd in de nota Energiebesparing Van Gelder: Windenergie is kinderschoenen ontgroeid". (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6