Franse jongeren naar Zierikzee Eerste viering Straofeest traditiegetrouw in Renesse 'Het was onze toren, ik zal hem missen' Dans voorstelling: Flats beklad CDA-leden Tweede Kamer op bezoek Provincie praat over tuinbouw kassen Duiveland Enquête Bru in volle gang Familie Hanse na 33 jaar geen sleutelbewaarder meer van Plompe Toren Zaterdag 5 februari VRIJDAG 21 JANUARI 1994 NR 25500 Verwachting t/m dinsdag 25 januari ZILRIKZtESCHE^U NIEUWSBODE® Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49.50 Bij autom. afschr. f 47,00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Va% B.T.W. WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 70% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 6 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 50% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht west 6 Dinsdag Zonneschijn 40 Kans op neerslag 20% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht zuid 3 ZON- EN MAANSTANDEN 22 jan. Zon op 08.33, onder 17.05 Maan op 12.33, onder 04.00 23 jan. Zon op 08.32, onder 17.07 Maan op 13.17, onder 04.59 24 jan. Zon op 08.31, onder 17.08 Maan op 14.10, onder 05.53 Volle Maan: 27 jan. (14.24). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het is wisselvallig dit weekeinde met vooral op zondag re gen en veel wind. De komende 24 uur is het bewolkt en er valt wat lich te regen of motregen. Vannacht ligt de minimumtemperatuur rond de 4 graden, in het noorden het laagst en in het zuiden wat hoger. Overdag is het tamelijk zacht en loopt de tem peratuur op tot ongeveer 8 graden. De wind komt uit westelijke richtin gen, en is matig, rond kracht 4, later aan de kust.en op het IJsselmeer toenemend tot stormachtig, 8 Bft. Zondag waait het ook nog hard en het is een regendag. Een storing trekt van west naar oost over ons land en het regent geruime tijd. Ook dan is het nog zacht met een mid- dagtemperatuur die oploopt tot maximaal 10 graden. Na het week einde blijft het wisselvallig en wordt het iets koeler. DEN HAAG - Op 19 februari gaat in het Korzo in Den Haag de dansvoorstelling „Bach" in première. Ton Lutgerink en Piet Rogie maakten de choreo grafie voor de danseressen Pa tricia van Nugteren en Betsy Torenbos. Naast de muziek van J. S. Bach Suites No 4 en 5 voor Cello solo, uitgevoerd door Paul de Jong, wordt de spe ciaal voor deze voorstelling door De Jong gemaakte compo sitie Clicktrack gebruikt. Bach is een co-produktie van Onaf hankelijk Toneel en Stichting Peter Bulcaen. Het dansstuk is t/m 17 maart in diverse thea ters te zien. Advertentie omdat ze bekogeld werden met stenen. Ze wilden dat ik mee ging, maar dat durfde ik niet. Ik heb toen de politie gebeld." Het bleek dat jongelui de deur opengebroken hadden en zich als een soort 2-idders op hun kasteel verschanst hadden om het vervolgens te verdedigen. Maar niet alleen kwajongens braken de deur open. Zelfs een zeer eerbiedwaardig Neder lands staatsburger heeft eens met geweld de deur open laten breken. Opgesloten Echter niet om er in, maar er uit te komen! De sleutelbe waarster lacht: ,,Hoe dat pre cies in elkaar stak zal ik wel nooit te weten komen, maar het geval was dat Ed Nijpels opgesloten zat. Iemand was 's middags al de sleutel komen halen omdat er filmopnamen gemaakt zouden worden voor dat natuurprogramma, dat Nij pels presenteert. Op de een of andere manier kon hij er niet meer uit. Maar omdat hij haast had hebben ze de deur in zijn geheel eruit gehaald! De sleu tel heb ik nooit meer terug ge had. Dat was vorig jaar okto ber." Anton Pieck Binnenkort zullen de wachters van de toren vertrekken, maar de sleutel blijft waar hij al 63 jaar is, Brabersweg 6. Betsy: ,,We hebben de boerderij ver kocht, het is tegenwoordig niet zo makkelijk in de landbouw en we worden er niet jonger op, daarom hebben we besloten de boerderij te verkopen aan de familie P. Remijn. Binnenkort verhuizen we naar de Klooster- weg, ik zal er wel erg aan moe ten wennen, het is hier zo heer lijk vrij." Verschillende afbeel dingen van de toren die de mu ren sieren, zullen ongetwijfeld een ereplaatsje krijgen in het nieuwe onderkomen. Eén van de afbeeldingen is een repro- duktie van een tekening, ge maakt door Anton Pieck. Sleutelfiguur Jaren heeft het geduurd voor dat ze erachter kwamen wat voor banden deze schilder met Zeeland heeft gehad totdat ze er bij toeval achter kwamen. Betsy: „Toen de oude boerderij afgebroken werd en er een nieuw woonhuis werd ge bouwd raakten we in gesprek met de aannemer over de Plom pe Toren. Hij wist hóe de vork in de steel zat. Zijn vader had het huis De Wijde Wereld ge bouwd in Scharendijke voor de familie Stok en die was be vriend met Anton Pieck." Toen de familie Hanse op de boerde rij kwam wonen was de sleutel van de Plompe Tbren ook al op dit adres. De oom van de heer Hanse, Pieter, had hem toen al 30 jaar in zijn beheer. Ze namen die taak als vanzelfsprekend over. Binnenkort zal de heer Remijn de traditie voortzetten en zo de nieuwe sleutelfiguur van de Plompe Toren worden. TERNEUZEN - Gisteren, don derdag, werd bij de politie in Terneuzen aangifte gedaan van bekladdingen op twee flats aan de Diepenbrock- straat en een paar publikatie- borderi aan de Alvarezlaan. Op de flats en de publikatie- borden werden met witte verf hakenkruizen en leuzen met ra cistische ondertoon aange bracht. Het politieteam van het distx-ict Zeeuwsch-Vlaanderen, dat met vier mensen eerdere bekladdingen onderzoekt, neemt deze feiten mee in het onderzoek. WESTERSCHOUWEN - CDA- leden van de vaste Tweede Ka mercommissies voor volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer en voor landbouw, natuurbeheer en visserij zullen op maandag 24 januari een bezoek brengen aan de Kop van Schouwen en de Zak van Zuid-Beveland. Deze regio's zijn van belang voor het structuurschema Groene Ruimte, dat in februari in de kamer zal worden behan deld. Mevrouw L. Nederhoed- Zijlstra, lid gedeputeerde sta ten van Zeeland, zal de kamer leden begeleiden tijdens de ex cursie die bij de vuurtoren in Haamstede zal beginnen. De route zal vervolgens over Haamstede en Burgh naar Westenschouwen gaan en ver volgens via de Plompe Toren, de Schelphoek en Moriaans- hoofd naar Renesse om weer te eindigen bij Haamstede. De burgemeester van Borsele, ir. J. L. M. Mandos, zal als gastheer optreden tijdens de excursie over de Zak van Zuid-Beve land. NIEUWERKERK - De AROB- commissie van gedeputeerde staten van Zeeland houdt op dinsdag 1 februari een hoorzit ting waarbij de oprichting van tuinbouwkassen in de gemeen te Duiveland aan de orde komt. Het Duivelandse college van burgemeester en wethouders heeft aan het provinciaal be stuur verklaringen van geen bezwaar gevraagd voor het op richten van vijf hectare tuin bouwkassen aan de Noord Ho- geweg te Sirjansland. Het be drijf Zeldenrust Onroerend Goed bv wil die kassen realise ren. De provincie heeft de ge vraagde verklaringen verleend maar daarbij opgemerkt dat aan de toezegging geen ver wachtingen mogen worden ver bonden voor verdei'e uitbrei ding van de glastuinbouw in Duiveland in de toekomst. Het Duivelandse college van b en w heeft daartegen bezwaar ge maakt. Dat bezwaar wordt 1 februari om 16.00 uur behan deld in het provinciehuis in Middelburg. Iedere belangstel lende kan de bijeenkomst bij wonen. BRUINISSE - De inwoners van Bruinisse hebben deze week een enquêteformulier in de bus gekregen over de plannen tot gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland. De enquête is een initiatief van het gemeentebestuur. Het idee om een enquête te houden onder de inwoners van Bruinisse werd onlangs gelan- ceei'd op een hoorzitting over de plannen. Ook in Wester- schouwen probeert het ge meentebestuur de inwonei's te activeren. Huis-aan-huis is een schrijven verspreid waarin uit de doeken wordt gedaan wat het standpunt van het college van b en w is en hoe inwoners bij gedeputeerde staten van Zeeland bezwaar aan kunnen tekenen bij de plannen. Uit jumelagestad Saint Hilaire-du Harcouët ZIERIKZEE - In de periode van 6 tot en met 20 juli komen vijftien jongeren uit de Franse jumelage stad Saint Hilare-du Harcouët op bezoek in Zierikzee. Het bezoek maakt onderdeel uit van de jaarlijkse jeugduit wisselingen tussen de steden Zierikzee, het Engelse Hatfield en het Franse Saint Hilaire. Dit jaar komen Franse jonge ren naar Zierikzee en gaan on geveer vijftien jongeren uit Zierikzee naar het Engelse Hatfield. Dit bezoek is gepland in de pei'iode van 27 juli tot en met 10 augustus. Tijdens een openbare vergade ring van de Zierikzeese advies commissie internationale uit wisselingen wordt gepraat over de jeugduitwisselingen en eventuele mogelijke sportuit- wisseling. Verder komt het programma aan de orde dat de commissie heeft opgesteld voor de twee weken waarin Fi'anse jongeren in Zierikzee verblijven. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van de ervarin gen van dc deelnemers aan de jeugduitwisseling van vorig jaar. De commissie is ook op zoek naar mensen in Zierikzee die bereid zijn om van 6 lot en mei 20 juli gastvrijheid te verlenen aan een van de Franse jongeren die aan de uitwisseling deelne men. De vergadering van de commissie is op dinsdag 25 ja nuari om 16.30 uur in de raad zaal van het stadhuis en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. Betsy Hanse uit Burgh-Haamstede heeft 33 jaar lang de sleutel van de Plompe Toren in bewaring gehad. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Ze kan het zich haast niet voorstellen, maar binnenkort is het zover. De sleutel van de Plompe Toren wordt overgedragen aan een ander. ,,Ik heb het altijd heel leuk gevonden om te doen en ik zal het missen." De wandelingetjes 's avonds naar de mysterieuze toren die eenzaam aan de dijk staat, het lief en leed met de mensen die de sleutel kwamen halen, dit alles zal binnenkort verleden tijd zijn voor Betsy Hanse. De Plompe Toren, een monu ment waar vele mensen een kijkje hebben genomen. In de 12e eeuw \vas deze toren, toen nog een deel van de kerk, het centrum van het dorpje Koude- kerke, gelegen aan de Ooster- schelde. De teloorgang van dit dorpje heeft geleidelijk plaats gevonden. Nadat de zee sterker bleek dan de mens heeft men ixi 1581 een zogenaamde slaper dijk aangelegd om het dorp te beschermen. Deze verdediging bleek niet afdoende, de bewo ners werden keer op keer door het water bedreigd. Om uitein delijk een deel van Koudeker- ke te redden werd een extra dijk aan de Oosterscheldezijde gelegd. Maar weer was de zee sterker, in 1583 bezweek de dijk en werd de kerk dusdanig beschadigd dat tot afbraak werd besloten. Het puin werd gebruikt om de oude inlaag- dijk, toen buitendijk, te ver sterken. De toren bleef staan omdat de scheepvaart op de Oosteirschelde deze als baken gebruikte. De lijnen van de daklijst van de kerk zijn aan de oostzijde van de toren echter nog steeds te zien en herinne ren aan vervlogen tijden. De huidige inlaagdijk aan de landzijde werd in 1654 aange legd. Twee kwartjes Betsy Hanse zal de band met de Plompe Toren wel altijd houden. Betsy: „Onze drie kin deren zijn opgegroeid met de toren. Toen ze nog klein waren gingen ze in de vakantie wel eens bij de toren zitten. Ze ver kochten dan bloemen of aard appels. Ook gaven ze soms een rondleiding voor een dubbeltje of zo iets. Zelf ging ik nooit mee, ik gaf de sleutel en dan moesten ze maar zien. Ik bleef er ook niet speciaal voor thuis." Dat meegeven van de sleutel was één ding, het terugbrengen verliep niet altijd zoals het hoorde. Betsy: „De meest vreemde dingen zijn er ge beurd met die sleutel. Het is wel eens gebeurd dat een buur man aan de deur kwam met de sleutel, die had hij gevonden op het fietspad, of dat ik hem weken later terugkreeg omdat hij onder het grondzeil van een tent vandaan kwam." Tot voor zeven jaar was het een grote ou derwetse sleutel, maar omdat het slot regelmatig opengebro ken werd besloot de gemeente een nieuw modem slot aan te brengen. Betsy: „De meeste mensen brachten de sleutel ui- tei^aard netjes terug, maar ik heb me wel eens verbaasd hoe nonchalant mensen kunnen zijn. Ook wat betreft de entree. In het begin kostte het vijftien cent, nu twee kwartjes, niet echt veel. Maar toch probeer den sommige mensen de boel te flessen. Dan kwam er eentje de sleutel halen en dan gingen ze met z'n zessen de toren op. Maar ik zag het altijd aan de gezichten als ze niet wilden be talen". Nijpels Betsy Hanse' zou er een boek over kunnen schrijven, zoveel mensen heeft ze naar de toren zien gaan: „Het is wel eens ge beurd dat mensen, die ik de sleutel had gegeven, weer terug kwamen om te zeggen dat ze niet bij de toren konden komen Ringsteekwedstrijd RENESSE - Volgens de aloude traditie opent Renesse de reeks Strao-feesten die ieder jaar in de Schouwse Westhoek worden gehouden. Zoals gebruikelijk wordt het feest in Renesse acht weken voor Pasen gevierd. Dit jaar is dat op zaterdag 5 februari. De Strao-commissie, die is uitgebreid van zes naar zeven personen en nu ook twee dames telt, is er weer in geslaagd een aantrekkelijk programma sa men te stellen. Het ringsteken per fiets voor de kinderen is komen te verwal len omdat de belangstelling daarvoor toch niet zo groot was de laatste jaren. Het ringste ken op pony's blijft. Daarnaast is er de mogelijkheid deel te nemen aan het ringsteken per kabelpaard. Dit is een houten paard dat zich verplaatst langs een mono-rail van vijftien me ter lang. Dit evenement is ge heel nieuw voor Renesse en ook heel geschikt voor jonge kinderen. Flessenpost Evenals vorig jaar wordt tij dens de Strao-viering in Renes se ook dit jaar weer een flessenpost-wedstrijd gehou den. Vorig jaar werden na de strao liefst 50 flessen te water gelaten. Op 25 van de verstuur de flessenpost-boodschappen kwam een reactie binnen. De meeste reacties kwamen van de Noordduitse kust, maar een aantal flessen heeft ook de Deense kust bereikt. De laat ste reactie die binnenkwam da teert van augustus. De Strao-viering in Renesse mag zich verheugen in een goe de belangstelling, want reeds nu hebben zo'n veertig Strao- rijders zich aangemeld. Bin nenkort wordt in Renesse huis- aan-huis een uitgebreid pro grammaboekje bezorgd met daarin onder meer de route voor de paarden. Het program ma van de Strao-viering in Re nesse begint om 10.30 uur met het verzamelen en keuren van de versierde paarden en po ny's. Om 11.00 uur vertrekken de straorijders voor een strandrit. Verklede kinderen Vijf kwartier later, om 12.15 uur, verzamelen de verklede kinderen zich bij de podium wagen op de Lange Reke. De kinderen worden daar dooreen jury beooi'deeld. Om 14.00 uur haalt fanfare Luctor et Emergo de kinderen op om samen met hen de Strao-idjders binnen te halen bij The Pub. De kleintjes kunnen meerijden op een van de beschikbare boerenkarren. Deze karren worden getrokken door echte trekpaarden. Om streeks 14.30 uur presenteert de stoet zich op de Lange Reke in Renesse aan burgemeester H. Tees die de ruiters vervol gens toe zal spreken. Strao: het traditionele wassen van de paardevoeten. (Foto: Marijke Folkertsma). Het buitengebeuren wordt om 15.00 uur afgesloten met een ringsteekwedstrijd voor Strao rijders. Kinderen die hebben meegedaan aan het ringsteken kunnen om 15.30 uur terecht in Het Wapen van Renesse voor een gratis kindermenu en een consumptie, In deze gelegen heid begint om 17.00 uur de mini-playbackshow met aan sluitend de prijsuitreiking van alle wedstrijden die op deze dag werden gehouden alsmede de prijsuitreiking van de fles senpostwedstrijd van vorig jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3