Tot zeven jaar cel geëist in Eper incest-affaire Bijna 1500 bedrijven hebben waterschade waterstanc 'Nog tweehonderdduizend zakjes landbouwgif drijvend voor kust' WNF herinnert Brinkman aan zijn tv-uitspraken Textiel Vandaag pleidooien advocaten verdachten Rijk daagt bedrijf voor de rechter Bruinvis mogelijk slachtoffer Choreografie ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Komende tijd bezoek schade-experts VENLO - Bij de stichting Watersnood Bedrijven Limburg hebben 1491 firma's een schadeformulier ingeleverd. De ondernemingen worden de komende periode bezocht door schade-experts die de vernie lingen zullen inventariseren. De stichting heeft dat donderdag meegedeeld. Volgens de organisatie hebben 158 ondernemers te kennen ge geven in acute geldproblemen te verkeren. Deze firma's krij gen met voorrang bezoek van de schade-experts zodat hun eventuele uitkering er zo snel mogelijk komt. Verder worden deze onderne mingen benaderd door het In stituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (IMK). Bekeken wordt welke maatregelen er genomen kunnen worden om de bedrijven van de ondergang te redden. Een soepeler manier om kre dieten te krijgen, is er in elk geval één, meldt de stichting,. Verder is met banken een „af koelingsperiode" van twee we ken overeengekomen voor on dernemingen die direct met faillissement worden bedreigd. Volgens de stichting zijn alle gedupeerde bedrijven waar het IMK zich al mee heeft be moeid, tot nu toe gered van de ondergang. Maandag is er overleg met mi nister Andriessen van econo mische zaken. Dat gesprek wordt gevoerd door vertegen woordigers van de stichting, de kamers van koophandel in Limburg, de Limburgse werk geversvereniging en de onder nemersvereniging Lozo. Inzet is de bijdrage die de regering gaat geven aan de getroffen be drijven. Volgens secretaris Rooskens van de stichting Watersnood Bedrijven Limburg is nog niet bekend hoeveel schade de be drijven hebben opgegeven. „Dit weekeinde moet dat dui delijk worden. Maandag wil len wij dat cijfer aan de minis ter presenteren." Eerdere schattingen de afgelo pen periode op basis van gege vens van ondernemersvereni gingen kwamen uit op onge veer 80 miljoen gulden. Daarin is niet de schade begrepen die boeren en tuinders hebben ge leden. 1Dat horen wc graag terug in een regeringsverklaring' ZEIST - CDA-voorman Brinkman richtte zich in sep tember vorig jaar in het succesvolle tv-spektakel Geef om de Natuur, via de RTL-televisie, recht streeks tot het Nederlandse publiek: „Uw reacties zijn hartverwarmend. Mede dankzij uw steun aan het WNF kan er in Nederland 2000 vierkante kilo meter nieuwe natuur ontstaan." Het WNF heeft dat op een videoband staan en zal niet na laten Brinkman er tijdens de verkiezingscampagne nog eens fijntjes aan te herinneren. „We horen die uitspraak ook graag terug in de regeringsverkla ring van het eerste kabinet- Brinkman", schertste voorzit ter Ed Nijpels van het Wereld- natuurfonds Nederland don derdag in Zeist. Want 2000 vierkante kilometer nieuwe natuur is precies waar het WNF, samen met andere «natuurbeschermingsorganisa ties op heeft ingezet. „Twee jaar geleden werd er nog open lijk getwijfeld aan ons kwajon gensachtige doel: verdubbeling van de natuur in Nederland in tien jaar tijd. Velen verklaar den ons voor gek. Inmiddels ontmoeten we enthousiasme op alle fronten", aldus Nijpels. Als concrete voorbeelden noemde hij de succesvolle na tuurontwikkeling in de Gel derse Poort en de aanvaarding van het plan Levende Rivieren. Over dat laatste ambitieuze plan van het WNF heeft minis ter Maij (verkeer) laten weten dat de, door de Tweede Kamer gevraagde, toetsing door Rijks waterstaat aantoont dat het plan haalbaar is, onthulde Nij pels. Minder tevreden was de WNF- voorzitter over de natuur- en milieudoelstellingen in de ver kiezingsprogramma's van de grote politieke partijen. De PvdA en D66 hebben de oproep van twee maanden geleden van zo'n veertig milieu organisaties opgepikt, maar het CDA en de VVD hebben volgens Nijpels helemaal geen milieuboodschap in het. pro gramma. „De kloof tussen de 2,5 miljoen stemgerechtigden die de achterban vormen van de veertig organisaties en de politiek is gigantisch." Nijpels hekelde voorts de „bangelijke toonzetting" van het nieuwe Nationaal Milieu beleidsplan (NMP). Neem een voorbeeld aan het elan van pre sident Bill Clinton van de Ver enigde Staten en zijn vice- president Al Gore, riep Nijpels de Nederlandse politiek toe. „Ook in de VS gaat het econo misch wat slechter, maar het milieu-programma van Clinton straalt wel enthousiasme uit." TILBURG - Het Nederlands Textielmuseum in Tilburg toont van 5 februari t/m 29 mei werken van de Amerikaanse textielontwerper Kaffe Fas- sett. Het is voor het eerst dat er in Nederland een museale pre sentatie van zijn werk plaats vindt. Naast dessins voor ge breide kledingstukken, ont werpt hij onder meer karpet ten, borduursels en meu belstoffen. Fassett (1937) heeft, volgens het museum, een revo lutie veroorzaakt in het ont werpen van gebreide kle dingstukken. Hij gebruikt soms ruim zestig kleuren in één ontwerp. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 22 januari 10.30 106 04.20 - 101 23.15 109 16.55 114 23 januari 11.50 >11 05.35 - 105 18.10 - 117 24 januari 00.30 120 06.45 - 115 13.05 127 19.10 - 121 22 januari 09.40 99 04.00 - 94 22.10 100 16.25 - 107 23 januari 11.00 104 04.55 - 98 23.35 1)2 17.25 - 09 24 januari 11.50 122 05.55 - 107 18.20 - 115 22 januari 10.25 116 04.35 - 105 23.05 116 17.10 - 121 23 januari 12.00 119 05.45 - 112 18.15 124 24 januari 00.45 129 06.45 - 123 13.10 137 19.15 - 129 22 januari 10.30 112 04.25 - 103 23.15 114 17.05 - 118 23 januari 12.00 117 05.45 - 109 18.15 - 121 24 januari 00.35 126 06.45 - 120 13.05 134 19.15 - 126 Springtij 29 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ZUTPHEN - Officier van justitie mr. M. de Weert heeft donderdag gevangenisstraffen tot zeven jaar geëist tegen de zes verdachten die voor de rechtbank in Zutphen terechtstaan in de roemruchte Eper verkrachtings- en babymoordaffaire. Vader A. van B. (58) hoorde de zwaarste straf tegen zich eisen. Of ficier De Weert acht bewezen dat de man op gruwe lijk gewelddadige wijze een aantal vruchten heeft afgedreven bij zijn nu 25;jarige dochter Jolanda. Ook acht de officier bewezen dat hij zowel Jolanda als haar zus Evelien (26)" dusdanig heeft mishandeld, dat daardoor een aantal zwangerschappen zijn afgebroken. De vrouwen wer den met tal van voorwerpen in wendig bewerkt, dan wel ge schopt en geslagen. Jolanda zegt in de periode tussen 1982 en 1989 veertien keer zwanger te zijn geweest. Acht keer werd tegen haar wil de zwanger schap door haar ouders en haar ex-man Wouter. S. (44) met veel geweld beëindigd. Evelien zegt vijf keer een dergelijke abor tus te hebben ondergaan. TBS en dwangverpleging Mr. De Weert eiste tegen moe der Dinie, tegen wie dezelfde feiten bewezen worden geacht als tegen haar man, vijf jaar gevangenisstraf. Wouter hoor de drie jaar tegen zich eisen. Volgens De Weert moet Wouter worden veroordeeld wegens zijn aandeel in een reeks illega le abortussen die hij en zijn schoonouders Jolanda lieten ondergaan. Tegen de broers Van Z., Gerrit (29) en Ronald (23), eiste de of ficier gelijke straffen: twee jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. Tegen de 52- jarige Arend Jan H. eiste zij drie jaar gevangenisstraf. Dit trio moet volgens De Weert worden veroordeeld wegens talloze verkrachtingen van Jo landa. Arend Jan en Ronald worden tevens schuldig geacht aan het meehelpen bij de ver dwijning van een in 1989 ge dood kind van Jolanda. Ronald en Gerrit hebben zich ook schuldig gemaakt aan weerzinwekkend seksueel mis bruik van twee zeer jon&e kin deren van Jolanda, terwijl Gerrit hetzelfde misdrijf pleegde met een zeer jong kind van Evelien. De officier eiste op een aantal punten vrijspraak tegen de zes verdachten. Zo kan volgens haar de oorspronkelijke aan klacht van herhaaldelijke ba- bymoord niet bewezen worden verklaard, omdat niet vast is komen te staan dat er levens vatbare vruchten zijn gedood, dat wil zeggen vruchten van 24 of meer weken oud. Ook voor een aantal illegale abortussen ontbreekt het bewijs, aldus De Weert. In haar requisitoir zei De Weert dat zij geen waarde hecht aan de integrale ontkenningen van de zes verdachten, zoals zij die tijdens de eerste twee dagen van het proces aan de x-echt- bank presenteerden. „Ik heb alle reden om deze ?es verdach ten aan hun eerdere bekente nissen te houden", aldus De Weert. „Iedereen is hier ter zit ting gaan ontkennen, maar dat gaat mij echt te ver." Er wordt plotseling „te veel" ontkend, zei de officier, terwijl ook de logica en de consistentie in de ontkenningen ontbrak. Daar bij worden de verdachten door tal van getuigen tegengespro ken, in de allereerste plaats door slachtoffer en aangeefster Jolanda. Muisstil Muisstil werd het donderdag in de rechtzhal toen Jolanda voor het eerst in de zaak in het open baar als getuige werd gehoord. Van de mogelijkheid het ver hoor achter gesloten deuren te laten plaatsvinden, wenste zij geen gebruik te maken. Recht bankpresident mr. A. de Visser ondgrvroeg haar onder meer over haar dagboeken, waarin zij veel van de gruwelen van zich afgeschreven zou hebben. „Ik heb ze niet overgelegd, om dat ook ik recht heb op priva cy", aldus de vrouw, die zich slechts met grote moeite emoti oneel staande kon houden. Het belang van haar privacy weegt voor haar zwaarder dan de be langrijke rol die de documen ten in de bewijsvoering zouden kunnen spelen. „Er staat te veel in over mijzelf en ande ren." Jolanda weigert ook haar dag boeken na te slaan om omstre den (zwangerschaps-) data té kunnen verifiëren. Ze wil de beelden niet meer aan zich vooi'bij laten trekken door de dagboeken te bestuderen, zo motiveerde zij haar houding. „Staan er nog ergere dingen in dan de zaken die wij hier nu bespreken?" Vi'oeg een van de rechters daarop. Jolanda was kort in haar antwoord: „Ja." Jolanda heeft in een later sta: dium „herinneringsdagboe ken" gecomponeerd, die een compilatie bevatten van de ori ginelen. Deze heeft zij wel in handen van justitie gegeven. Volgens officier De Weert moet de rechtbank zich vooral niet het hoofd breken over de vraag of de originele dagboeken be staan. „In deze zaak zijn ze dui delijk niet beschikbaar", aldus De Weert. De herinneringsdagboeken kunnen volgens haar „hooguit worden beschouwd als schrif telijke verklaringen" van Jo landa. Ook video-opnamen die zou den zijn gemaakt van sexpar- tijen in het Elburgse huis van Jolanda en Wouter zijn nimmer boven water gekomen. Jolanda heeft hierover steeds wisselen de verklaringen afgelegd, na dat zij had geweigerd deze beelden aan de politie af te staan. Zij schaamt zich voor de inhoud ervan en acht ze „voor derden wel erg schokkend". De politie heeft vergeefs naar de opnamen gezocht. Overigens wordt door Ronald van Z. wel bevestigd dat er tijdens or gieën videobeelden zijn ge maakt. Officier De Weert: „In deze strafzaak moeten wij er van uitgaan, nu het tegendeel niet is aangetoond, dat de vide obanden er niet zijn." Zware gang De Weert prees in haar requisi toir de moed van aangeefsters Jolanda en Evelien, alsook die van een getuige die „onder zeer moeilijke omstandigheden" belangrijke verklaringen heeft afgelegd. Het doen van aangif te „moet een zware gang zijn geweest", aldus De Weert. Min der lovend was de officier over de rol van de media: de „enor me aandacht" voor de zaak en de „aard van de berichtgeving" heeft volgens haar het onder zoek „vertraagd, bemoeilijkt en belemmerd". De getuigenis van Jolanda werd voorafgegaan door een optreden als getuige- deskundige van prof. dr. W.A. Wagenaar, die op punten ern stige kritiek heeft geuit op de manier waarop de politie de telkens uitdijende zaak heeft onderzocht. Ter zitting pleitte Wagenaar voor de oprichting van een of twee in dergelijke zware zedenzaken gespeciali seerde politieteams. De offi cier was niet onverdeeld posi tief over het rapport dat Wage naar samen met zijn collega dr. H. Soppe schreef. Het duo heeft volgens haar geopereerd vanuit een „laboratoriumsitu atie" en is onvoldoende op de hoogte geweest van de werke lijke gang van zaken tijdens het onderzoek en van de per soonlijkheidsstructuren van de verdachten. Vandaag, vrijdag trekt de rechtbank de hele dag uit voor de pleidooien van de advoca ten. MIDDELBURG - Het open baar ministerie in Middelburg heeft Dow Benelux uit Terneu- zen voor de rechter gedaagd voor het lozen van koolwa- terstoff en op de Westerschelde. Volgens een woordvoerder van directie Zeeland van Rijkswa terstaat hebben controleurs geconstateerd dat het bedrijf „verschillende keren aanmer kelijk meer heeft geloosd dan' volgens de vergunning is toe gestaan". Dow moet zich op 4 februari voor de rechtbank in Middel burg verantwoorden. Het be drijf heeft inmiddels bezwaar aangetekend tegen de dagvaar ding, omdat het vindt dat de vergunning niet is overschre den. Door een storing in het koelwatersysteem zouden lek kages en daardoor ongewilde lozingen zijn ontstaan. De lek kages, waardoor tussen- en eindprodukten in de Wester schelde terechtkwamen, ont staan door mossel- en oeste raanslag. „Gelet op de aard van het koel systeem, zijn lekkages nooit voor 100 procent uit te sluiten", reageert een woordvoerder van het bedrijf. Hij wijst op de in vesteringen - sinds 1987 ruim 18 miljoen gulden - en inspannin gen die Dow heeft gedaan om de koeling zo betrouwbaar mo gelijk te maken. De hoeveelhe den produkten die vrijkomen zijn volgens hem niet schade lijk voor het milieu gezien de geringe concentraties en de bi ologische afbreekbaarheid. DEN HAAG - Rijkswaterstaat vreest dat voor de Ne derlandse en Belgische kust nog omstreeks twee honderdduizend zakjes met het zware landbouwgif Apron Plus 50 DS drijven. Gezien de ruiming van de wind naar west en noord-west verwacht de dienst dat een belangrijk deel daarvan de komende dagen op de Nederlandse kust en in de Waddenzee terecht zal komen. Vanaf vrijdagochtend wordt in en ten noorden van de Waddenzee naar concentraties gif ge zocht. Bij IJmuiden is donderdag avond een dode bruinvis aan gespoeld, die mogelijk het slachtoffer is geworden van het gif. Om daarover zekerheid te verkrijgen, wordt het dier on derzocht. Dat is is vrijdagochtend mee gedeeld door coördinator ram penbestrijding R. Schriel van de directie Noordzee van Rijks waterstaat. Vanaf vrijdagochtend 08.00 uur heeft Rijkswaterstaat twee he likopters ingezet om boven de Waddenzee naar de zakjes te zoeken. Eerder sprak de dienst al de vrees uit dat concentra ties pesticiden dit zeer kwets bare zeegebied zullen bereiken en daar mogelijk ernstige ge volgen voor de levende have zullen hebben. Gezien de nog te verwachten hoeveelheid zakjes zullen de Nederlandse stranden waar schijnlijk het hele weekeinde gesloten moeten blijven. Hoe wel de concentraties sinds don derdagavond vooral noordelij ker langs de Noordhollandse kust aanspoelen, houdt Rijks waterstaat samen met de be trokken gemeenten ook de stranden ten zuiden van IJmui den scherp in de gaten. Het opruimen van het minder getroffen strandgebied ten zui den van IJmuiden is donder dag voor circa 80 procent vol tooid. De opruimers hebben langs de hele Nederlandse kust volgens een voorlopige schat ting enkele tienduizenden zak jes verzameld. Vrijdag werd het zoeken en schoonmaken bij het eerste daglicht door enkele honderden medewerkers van Rijkswaterstaat en de gemeen telijke reinigingsdiensten her vat. Daarbij adviseerde de dienst een tragere zoekmetho de. Onopvallend Donderdag is gebleken dat de onopvallende en deels onder het zand verscholen zakjes ge makkelijk over het hoofd wor den gezien. Met name bij Kat wijk en Noordwijk blijken bij nadere inspectie veel meer zak jes te liggen dan aanvankelijk werd geschat. De opruimers zullen daarom meer te voet zoeken en minder vanuit auto's. Ook is gebleken dat de toestand van de zakjes sterk varieert. Op sommige strand- gedeelten is het overgrote deel nog intact, op andere delen blijken veel zakjes te zijn ge scheurd na wekenlang in het zeewater te hebben gedreven. In die gevallen zijn forse hoe veelheden gif in het water of het zand tei'echt gekomen. GRONINGEN - De Britten Ga ry Lambert en Ben Craft heb ben zondagavond in de Stads schouwburg in Groningen de eerste prijs van het vierde In ternationale Choreografen Concours Dans 1994 in de wacht gesleept. Hun choreo grafie Cold Ground Drifting werd door de internationale ju- ry, onder voorzitterschap van de voormalig directeur van het Instituut voor Theateronder zoek Jan Kassies, als beste ge kozen uit totaal 17 deelnemers. Deze choreografen werden vooraf uit 162 deelnemers gese lecteerd. door Mare Legendre Vrijdag 21 januari Zierikzee Cursus conflicthantering. JOVD. Restaurant Mondragon. 19.30 uur. Dreischor Lezing over spoortuhnel Rot terdam. Vereniging Tot Nut en Genoegen. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 22 januari Serooskerke Bingo-dansant. Dorpshuis. 20.00 uur. Oud papieractie. De Dreef. Van 10.00 tot 11.30 uur. Brouwershaven 'Jaaruitvoering muziekvereni ging Apollo. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Maandag 24 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst On dernemerskring Schouwen- Duiveland in Mondragon. 16.30 uur. Direct mailavond voor onder nemers. Restaurant Mondra gon. 19.30 uur. Vergadering commissie wel zijn. Raadzaal stadhuis. 20.30 uur. Noordgouwe Jaarvergadering NBvR Dorps huis. 20.00 uur. Dinsdag 25 januari Zierikzee Jaarvergadering NBvP. Foyer restaurant Mondragon. 14.00 uur. Adviescommissie internatio nale uitwisselingen. Stadhuis. 16.30 uur. Algemene bestuursvereniging Stichting Jeugd Schouwen- Duiveland. Driehoek. 19.30 uur. Modebruidsfestival. Concert zaal. 20.00 uur. Kerkwerve Koersbal in verenigingsge bouw Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 16.00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering afdeling Schouwen NBvR Ons Dorps huis. 19.30 uur. Bruinisse Voorlichtingsbijeenkomst be volkingsonderzoek borstkan ker. Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw. 14.00 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee Crea-middag maskers maken. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Kerkwerve Vergadering algemeen bestuur Reinigingsdienst Schouwen- Duiveland. Dorpshuis Zuud ènde. 15.00 uur. Burgh-Haamstede Vergadering adviescommissie financiën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Vergadering adviescommissie bezwaarschriften. Gemeente huis. 20.00 uur. Donderdag 27 januari Zierikzee ANBO-themamiddag over Vi sio in de Paternoster. 14.00 uur. Nieuwerkerk Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 20.00 uur. Vrijdag 28 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal Volksdansver eniging Nehalennia in gebouw De Driehoek. Aanvang 19.45 uur. Zaal open vanaf 19.30 uur. Zaterdag 29 januari Zierikzee Première van het toneelstuk Angst door Amateur Comedie Zierikzee in Concertzaal. 20.30 uur. Brouwershaven Rondwandeling Brouwersha ven Gidsendienst Zeeland. Vanaf VVV-kantoor. Van 14.00 tot 15.30 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF S-TEL.0UHM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2