GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND 'Westerschouwen heeft asielzoekers op voorbeeldige wijze geaccepteerd' r Nieuwe dieptemeter overgedragen aan Rijkswaterstaat Zeeland Op Westerschouwse strand nog geen gif I- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Scheidende directeur Asielzoekerscentrum Burgh, P. Wezenberg: Apparatuur aan boord ms. Wijtvliet a 3 0 5 6 8 dé krant van schouwen - duiveland! X^t/odpi ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DONDERDAG 20 JANUARI 1994 150e JAARGANG NR 25499 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 P. Wezenberg: ,,Wij kunnen van de asielzoekers leren om eens wat meer tijd en aandacht te hebben voor elkaar". (Foto:. Joop van Houdt). BURGH-H AAMSTEDE - „Toen het Asielzoekerscentrum (AZC) in Burgh ruim anderhalf jaar geleden werd opgezet, wisten de mensen in de omgeving niet wat hen overkwam. Nu zijn ze al goed gewend aan het straat beeld van veelkleurig geklede kinderen die naar school gaan. De meeste reacties zijn positief. Men accep teert de asielzoekers en een aantal mensen nodigt ze zelfs op de koffie of gaat met ze naar de markt. In to taal zijn in het AZC zo'n veertig vrijwilligers uit de directe omgeving actief. Zij willen zich persoonlijk in zetten voor de vluchtelingen en vinden het prettig om mensen afkomstig vanuit andere culturen te ontmoe ten". Dat laatste is ook het geval bij de 38-jarige P. Wezenberg uit Zierikzee. Ruim anderhalf jaar geleden zette hij in opdracht van het ministerie van WVC het Asielzoekerscentrum in Burgh op en werkte daar ver volgens als directeur. „Eigenlijk hoef ik nooit met vakantie, want de hele wereld komt naar me toe". Inmiddels is Wezenberg actief in het Noord-Brabantse Gilze- Rijen waar hij een Asielzoe kerscentrum moet opzetten waar maximaal 1200 buiten landers kunnen worden opge vangen, direct nadat ze Neder land zijn binnengekomen. Een pré-opvangcentrum en onder zoekscentrum, waar het eerste onderzoek in het kader van de asielaanvragen wordt uitge voerd. Zijn plaats in het AZC in Burgh wordt nu ingenomen door J. Burger uit Goes, die daar eerst plaatsvervangend directeur was. In het Asielzoekerscentrum in Burgh is ruimte voor 275 men- NEELTJE JANS - In het Ir. J. W. Topshuis op het voormalig werkeiland Neeltje Jans, is woensdag door directeur J. W. Mantel van Radio Holland Marine uit Rotterdam een nieuw meetinstrument, de zogenaamde 'padloder', overgedragen aan ir. Tin Buis, rijkshavenmeester van Rijkswaterstaat Zeeland. Radio Hol land Marine leverde de geavanceerde apparatuur, terwijl scheepswerf Damen uit Hardinxveld het meetvaartuig Wijtvliet speciaal aanpaste voor de nieuwe dieptemeter. ,,We kunnen trots zijn op wat we nu in huis hebben, het modernste van modernste waarmee door minder inspanning, meer dieptegegevens verkre gen kunnen worden en een verbetering van de diepte-informatie zal optreden, ook voor onze klanten", aldus ir. Buis. De padloder, een Simrad EM 1000, is zeer geavanceerde ap paratuur waarmee in één keer een brede strook kan worden gemeten. Dit in tegenstelling tot de tijd voor de aankoop door Rijkswaterstaat Zeeland die toen dieptemetingen uit voerde met een echolood. Of er tussen de gemeten lijnen bij voorbeeld obstakels zijn, is bij deze manier van dieptemeting niet zichtbaar. Met de padloder kan een breedte van tot wel 8 keer de waterdiepte worden ge meten. Directeur Mantel noemde de padloder tijdens de overdracht dan ook een bijzonder, nieuw systeem dat volgens hem conti nu is uit te breiden. De nieuwe apparatuur aan boord van ms. Wijtvliet. (Foto: Joop van Houdt). Volgens ing. D. den Hoed, hoofd meetdienst Rijkswater staat Zeeland, geeft de aan koop van de nieuwe padloder wel aan dat de meetdienst springlevend is en gemoderni seerd wordt. Den Hoed: ,,Een zeer goed produkt dat een cru ciale rol kan spelen bij onder meer metingen in de Wester- schelde." Wat betreft het nut en de noodzaak van een padlo- dingssysteem refereerde hij verder aan de beleidsnota 'Op Koers' aangaande het Scheep vaartverkeer Noordzee, van de minister van verkeer en water staat aan de Tweede Kamer, waarin wordt gesteld dat voor alle Nederlandse maritieme toegangswegen het toelatings beleid in principe gebaseerd moet zijn op dezelfde metho diek en veiligheidscriteria die nu van kracht zijn voor de vaart met 22 meter schepen naar Europoort. Onderdeel van die methodie ken en criteria vormt de ver strekking van een nautisch ge garandeerde diepte. Tot nu toe kon de meetdienst van Rijks waterstaat Zeeland alleen geïn formeerde diepten geven. Met de komst van de padloper wordt het volgens Den Hoed nu mogelijk gegarandeerde diep ten te verstrekken. Directeur S. E. F. Staal van de scheepswerf Damen in Har dinxveld die verantwoordelijk was voor de aanpassing van meetschip Wijtvliet, wees tij dens de overdracht verder op de hechte band die is ontstaan tussen het bedrijf en Rijkswa terstaat en het vertrouwen dat Rijkswaterstaat opnieuw in de werf heeft getoond. „Opdrach ten verwerven is in deze tijd een moeilijke zaak, mede door de concurrentie in het Oost blok en de huidige milieumaat regelen", aldus de directeur. Met de wens voor een behou den vaart, overhandigde hij een kleine scheepsbel aan ir. Buis, als symbool voor een 'echte', die de werf aan het meetschip cadeau doet. sen bij wie die eerste screening reeds heeft plaatsgevonden. Naar aanleiding daarvan heb ben zij een status gekregen waarmee ze een goede kans maken om (maximaal) vijf jaar in Nederland te mogen blijven. „De meeste van hen zijn af komstig uit ex-Joegoslavië. Maar in Burgh zijn de afgelo pen tijd ook mensen uit Iran, Irak, Somalia, Afghanistan en Algerije opgevangen". Die mensen verblijven gemiddeld zes zeven maanden in het AZC om vervolgens door te stromen naar een ROA-woning (Regeling Opvang Asielzoe kers-woning). „Daar blijven ze tot er definitief is beslist over hun asielaanvrage. Dan kun nen ze naar een gewone woning of ze worden terug uitgezet". Wezenberg, die reeds vanaf 1987 toen de opvang van Tamils en vervolgens asielzoekers in Nederland op gang kwam, be trokken is bij de huisvesting en opvang van vluchtelingen in Nederland is enthousiast over de wijze waarop dat in Wester schouwen is gebeurd. „In het begin waren er bij de bevol king angstige reacties en leefde er onbegrip. Men vond dat men niet voldoende was betrokken bij de nieuwe bestemming van De Burgt. Maar het gemeente bestuur stelde zich vanaf het begin positief en loyaal op en deed een beroep op de bevol king om de asielzoekers te ac cepteren. Dat geeft een stuk duidelijkheid. Al snel meldden zich tientallen vrijwilligers, waarvan velen nog steeds ac tief zijn in het AZC. We kregen goede contacten met de kerkge nootschappen, die zich steeds inzetten wanneer er bepaalde goederen nodig waren. Zo wis ten ze binnen enkele dagen badkleding bijeen te brengen zodat de asielzoekers naar het strand konden toen het zo warm was. Westerschouwen heeft de asielzoekers op voor beeldige wijze geaccepteerd". De vrijwilligers uitdé omge ving spelen ook een grote rol bij de activiteiten die in het centrum worden georgani seerd. Onder meer de lessen Nederlands en maatschappij leer, de muziekband, de bingo- en dansavonden en de sportie ve activiteiten. Ook zijn zij be trokken bij het interne uit zendbureau van waaruit de vluchtelingen (voor 75 cent per uur) schilderwerkzaamheden en andere klussen aan het AZC-gebouw verrichten en de dijk rondom de vuilstortplaats bij Serooskerke schoonmaak ten. Tegenover die positieve inzet staan de reacties van aanhan gers van de Centrum Democra ten die vlak voor het AZC werd geopend het gebouw beklad den met racistische leuzen. En ongeveer een half jaar geleden werden door onbekenden op het AZC stickers met negatieve teksten geplakt. „Natuurlijk zijn er mensen die zeggen: 'Wat moeten al die buitenlanders hier? Nederland is vol'. Maar vol is zo'n relatief begrip. Ik ben er van overtuigd dat er een streng doch rechtvaardig be leid wordt gevoerd waarbij al leen mensen worden toegelaten die terecht zijn gevlucht. Ver der moeten ze hier een sober le ven leiden met twintig gulden zakgeld per week en met wei nig privacy omdat men met vier vijf mensen in een ap partement moet verblijven". Wezenberg is ervan overtuigd dat de negatieve reacties vaak niet gestoeld zijn op eigen er varingen en daardoor ongenu anceerd. „We hebben hier bijna nooit trammelant. Dat komt onder meer omdat de asielzoekers het gevoel hebben dat ze worden geaccepteerd. Ze worden door clubs uit de regio uitgenodigd om te komen voetballen en vol leyballen en toen we een open dag hielden kwamen heel veel mensen een kijkje nemen. Daarbij bleek dat ze echt be langstelling hadden". Omge keerd is dat zeker ook het ge val. „Ik ben altijd onder de in druk van de manier waarop bijvoorbeeld Afrikanen de mensen in hun omgeving tege moet treden. Wanneer ze bij me komen vragen ze altijd eerst hoe het met mij is, hoe het met mijn gezin is en hoe het met de huisdieren is die ik heb. Wan neer dat alles uitgebreid is be sproken komen ze pas met het geen ze wilden vragen. De tijd en de rust die die mensen ne men om met anderen in contact te komen, dat is heel waarde vol. Vooral wanneer je bedenkt wat ze allemaal hebben meege maakt. Daar kunnen wij wat van leren, om wat meer tijd en aandacht te hebben voor el kaar". Levende voorbeelden vefklaren dode regels. Spreekwoord Overwegend droog HET WEER Enkele opklaringen en overwe gend droog. Minimumtemperatuur circa 4 graden. Middagtempera- tuur ongeveer 7 graden. Matige zuidwestenwind, kracht 3 4. EREMEDAILLE Zierikzeese tuinman/kweker Frits Wansink ontving een zilveren eremedaille. 1 WASKNIJPERS Ineke Muste uit Zierikzee heeft een verzameling van 88 verschillende wasknijpers. REINIGINGSDIENST Het dagelijks bestuur van de reinigingsdienst is voor de verhuizing naar het industrieterrein de Zuidhoek. ASIELZOEKERS Bewoners en instellingen in Zierikzee ondersteunen sportende asielzoekers. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's BURGH-HAAMSTEDE - Tientallen medewerkers van Rijkswaterstaat en gemeentelijke reinigings diensten zijn vanochtend, donderdag, begonnen met het verzamelen van enkele duizenden zakjes zwaar landbouwgif op de Nederlandse stranden. Op het Westerschouwse strand tussen de Punt bij Westen- schouwen en de Brouwersdam bij Scharendijke zijn volgens opzichter van de algemene dienst gemeente werken Westerschouwen, I. Nortier nog geen zakjes aangespoeld. Na de vloed, vanmorgen om 07.30 uur, werden de stranden afgezocht. Vanavond na de vloed om 20.00 uur gebeurt dat opnieuw. De Commissaris van de Ko ningin in Zeeland drs W. T. van Gelder heeft de burgemeesters van de Zeeuwse kustgemeen- ten gewaarschuwd attent te zijn op het mogelijk aanspoe len van zakjes met een zeer gif tige inhoud. Ze zijn afkomstig uit een container die in decem ber 1993 overboord sloeg van een schip dat voor de Franse kust voer. Laten liggen Woensdag spoelden honderden zakjes aan op het strand bij IJ- muiden en Bloemendaal. Men acht het daarom niet uitgeslo ten dat dit ook in Zeeland zal gebeuren. Het gaat om plastic zakjes van zes bij tien centime ter die een rode inhoud heb ben. Ze bevatten het giftige, schimmelwerende middel Aron-plus 50DF. Iedereen die zo'n zakje vindt wordt drin gend geadviseerd het te laten liggen en zo snel mogelijk de politie te waarschuwen. Bij het opruimen van de gif zakjes dragen de medewerkers beschermende kleding, een veiligheidsbril of gezichtsmas ker. De prioriteit ligt op dit moment in het gebied tussen Zandvoort en Egmond, waarde meeste zakjes zijn aange spoeld. Bij Velsen en IJmuiden zijn twintig medewerkers inge zet. Om scheuren van de zakjes zoveel mogelijk te voorkomen gebeurt het verzamelen met de hand en worden de terreinvoer tuigen van de verschillende diensten zoveel mogelijk van de stranden geweerd. De zakjes worden verzameld in vaten en afgevoerd als giftig chemisch afval. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. k f 47,00 kwartaalabonnement a f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~l adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1