deurloo intermeubel Sport en comfort in snelle bolide L 'Psychische prohlemen hij boeren nemen steeds meer toe' Gebruiksvriendelijke nieuwe kinderzitjes 1295,- Nieuwe Opel Calibra Ecotec V6: Simpel te monteren l 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE o ZIERIKZEE - „De psychische problemen bij boeren en tuinders die hun bedrijf moeten sluiten, nemen de komende tijd ongetwijfeld toe. Er rust nog steeds een enorm taboe op bedrijfsbeëindiging. Agrariërs die het overkomt, kunnen er veelal niet over praten. Daarvoor schamen ze zich teveel. Hun zelfvertrouwen heeft een geweldige deuk opgelopen. Ze hebben het gevoel dat ze zijn mislukt." Tonny Verrijt (44) van de stich ting Zelforganisatie Bedrijfs beëindiging ZOB weet waar ze over praat. In de tweede helft van de jaren tachtig hield de pluimveehouderij, die ze sa men met haar man bestierde, op te bestaan. En hoewel ze in middels de enige betaalde kracht is van de ZOB - met veel kantoorwerk - noemt ze zich nog steeds boerin. Ontmoetingsdagen De Noordbrabantse Christelij ke Boerenbond organiseert al jarenlang ontmoetingsdagen voor boeren en tuinders die noodgedwongen stoppen. „Om te helpen bij de rouwverwer king", zegt Verrijt. Op een van die bijeenkomsten werd in 1988 de kiem gelegd voor de ZOB. Nu is het in Nederland de enige organisatie die zich, dankzij fi nanciële steun van enkele par ticuliere instellingen, gestruc tureerd bezighoudt met imma teriële hulp aan boeren in gees telijke nood. Inmiddels zijn ook elders initiatieven ont plooid om te komen tot soort gelijke organisaties. Wanneer een boer of tuinder er mee moet kappen, gebeurt dat bij na altijd buiten zijn schuld, zo leert de ervaring. „Deson danks blijft hij zitten met een enorm schuldgevoel. Begrip van de buitenwereld is er meestal niet. Vaak denkt hij dat hij is mislukt, terwijl er toch in feite alleen maar iets niet is gelukt. Dat is heel wat anders." Hoeveel agrariërs met psychi sche problemen worstelen is niet bekend. „We weten natuur lijk wel hoeveel boerenbedrij ven er jaarlijks verdwijnen, maar dat leidt niet altijd tot persoonlijke moeilijkheden. Daarom ontbreken harde cij fers." Vast staat dat er jaarlijks enkele honderden boeren bij de ZOB aankloppen. „Daarnaast is er nog heel veel verborgen el lende", is de stellige overtui ging van Tonny Verrijt. Anoniem citaat Een anoniem citaat op een fol dertje van de ZOB laat aan dui delijkheid niets te wensen over: „Als je je bedrijf moet op geven, verlies je veel meer dan je werk; ik was zo doodgesla gen dat ik helemaal opnieuw moest worden aangezwengeld; in feite moest ik zelfs opnieuw ontdekken dat ik leefde. Dan is het een heel eind voordat je de zon weer ziet schijnen en daar weer van mag genieten." Moeilijker Tbnny Verrijt denkt dat boeren en tuinders het moeilijker heb ben als ze moeten stoppen, dan een werknemer in het bedrijfs leven die na een jarenlang dienstverband de zak krijgt. „Boer zijn is niet een beroep uitoefenen, maar een manier van leven. Je wortels liggen op de boerderij, soms wel genera ties lang, en dat wil je niet kwijt, onder geen enkele voor waarde. Een boer heeft een ver bondenheid met zijn grond. Maar toch, ik hoorde onlangs op de radio een werkloze van 50 jaar, die er maar niet in slaagde om nieuw werk te vin den. Het'verhaal van die man was voor mij zo verschrikke lijk herkenbaar." Praten met lotgenoten, met boeren en tuinders die hetzelf de is overkomen, is voor be- drijfsbeëindigers vaak van groot belang, zo is gebleken. „Wij beschikken over erva ringsdeskundigheid. Dat is uniek. Daarmee kunnen we an deren helpen. Maar praten is nu net eep van die dingen waar een boer of tuinder in zo'n si tuatie grote moeite mee heeft. Wie bij ons aanklopt, erkent dat hij hulp nodig heeft. Daar mee heeft hij in feite al een he le belangrijke stap in de goede richting gezet." Wanneer het contact eenmaal is gelegd, kan de zelfhulporgani satie een belangrijke rol spelen bij het oplossen van de proble men. „Bij ons hoeven de be trokkenen zich niet te verdedi gen. Ze hoeven evenmin iets uit te leggen. Wij komen, in tegen stelling tot andere instanties in zo'n situatie, niets halen. In veel gevallen kunnen we delen in de ellende. Dat helpt." Langdurig proces Boerenbedrijven worden niet van de ene dag op de andere ge sloten. In vrijwel alle gevallen is dat een langdurig proces. „Meestal ziet een boer lang te voren aankomen dat het niet goed gaat. Vaak denkt hij te kunnen overleven door barder te werken. Ondertussen blijft hij hopen dat het straks weer beter gaat. En dan ineens ben je niets meer, heb je niets meer." Brodeloos Werkloos zijn betekent voor de meeste boeren ook brodeloos zijn. „Bedrijfsbeëindigers blij ven vaak zitten met forse schulden. Mensen die altijd zelfstandig zijn geweest moe ten nu hun hand op houden, met de billen bloot bij de ge meente. Dat is heel moeilijk." Vijf ja|r geleden ontstond be roering nadat de toenmalige geestelijk adviseur van de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond had verklaard dat het aantal zelfdodingen onder boeren fors toenam. Volgens de huidige adviseur, pastor X. van der Spank, is die opmer king destijds uit zijn verband gerukt. Hij zegt geen aanwij zingen te hebben dat verhou dingsgewijs meer boeren zich zelf van het leven beroven. Een mening die wordt gedeeld door Tbnny Verrijt. De ZOB is ervan overtuigd dat een deel van de problemen kan worden voorkomen wanneer de bedrijfssluiting bespreek baar wordt gemaakt. Daarom vraagt de organisatie er bij de meest uiteenlopende gelegen heden aandacht voor. „Praten over bedrijfsbeëindiging zou vanzelfsprekend moeten zijn, ook bijvoorbeeld wanneer een boer met een bank onderhan delt over nieuwe investerin gen." Tbnny Verrijt houdt ook her en der lezingen, zoals vori ge week voor jonge boeren die op het punt staan een bedrijf over te nemen. Het afgelopen jaar zegde het Juliana Welzijn Fonds een sub sidie toe aan de ZOB om gedu rende drie jaar - in de persoon van Verrijt - naast talloze vrij willigers een vaste kracht aan te stellen. Ook diverse andere instellingen, waaronder de Bond Zonder Naam, steunen het werk van de ZOB. „We zijn nu al aan het bekijken hoe het na die drie jaar verder moet. Ons werk mag niet verloren gaan." De ervaring leert, dat het met de meeste boeren na verloop van tijd weer beter gaat. „Vrij wel iedereen die bij ons terecht komt, krabbelt weer op. Het is dus een tijdelijk probleem." Tbnny Verrijt en haar man zijn er dostijds ook bovenop geko men. Zij heeft haar draai ge vonden bij de ZOB. Hij is nu vertegenwoordiger bij een be drijf in landbouwwerktuigen. „Wij hebben veel hulp gehad van anderen. En we hebben de kracht gehad door te gaan. Bo vendien hebben we enorm voel geluk gehad." Om daar in één adem aan toe te voegen: „Ge luk kun je natuurlijk ook af dwingen." nisch geregelde automatische versnellingsbak. Voor de lief hebbers is uiteraard ook een handgeschakelde versie lever- baai-. Maar dat zou dan meer een kwestie van smaak zijn, want beide varianten leveren indrukwekkende prestaties. Het ligt voor de hand dat de Calibra V6 een groep rijders zal aanspreken die waarde hecht aan sportieve prestaties. De combinatie van een zeer goed uitgebalanceerde onaf hankelijke wielophanging, een laag zwaartepunt en natuur lijk de potente zescilinder ziet er niet alleen op papier veelbe lovend uit. Bij een proefrit blijkt al snel dat het een rijma- chine pur sang is. Een auto die het beste van twee werelden in zich verenigt: het comfort van een luxe reiswagen en de spor tiviteit en uitstraling van een coupé. Maar ook andere en minstens zo belangrijke eigen schappen zijn niet vergeten. Veiligheid en milieuvriendelij ke zaken kregen buitengewoon veel aandacht. De Opel Calibra is nog steeds de meest ge stroomlijnde produktie-auto ter wereld met een CW-waarde van 0,26. Bovendien is geble ken dat zijn design een tijdloos karakter heeft. Dit succes krijgt een nieuwe dimensie met de introduktie van Opeis eerste V6 in de Calibra. Naast zijn fraaie ontwerp en de in drukwekkende Ecotec kracht bron is er nog meer dat opvalt. Zoals bijvoorbeeld de onge woon rijke uitrusting en vei-- fijnde techniek. De Calibra V6 wordt standaard geleverd met leren interieurbekleding, air conditioning, stuurbekrachti ging, een anti-blokkeer rem- systeem, ETC Anti-sliprege ling en een automatische vier- versnellingsbak. Bovendien heeft de Calibra V6 van huis uit twee full-size airbags aan boord als aanvulling op het ge bruikelijk Opel veilig heidspakket. melijk verstelbaar, zodat uw kind er altijd goed inzit. Bo vendien voorkomt dit dat de benen van het kind tegen de be nen van de fietser aan kunnen komen. Daarnaast zijn alle zit jes voorzien van een veilig heidsgordel. Uiteraard is er ook de nodife aandacht be steed aan de stabiliteit. Door dat het zitje vastgemaakt wordt aan het frame en de bei de achtervorken, kan het tij dens het fietsen niet op en neer van links naar rechts gaan. De uiteindelijke modellen zijn getest door erkende onder zoeksbureaus in heel Europa, waaronder TNO in Nederland. De zitjes zijn daarbij flink op de proef gesteld in allerlei ver schillende testen. Die testen zijn gelijk aan zes jaar achter elkaar, dag en nacht, fietsen op een onregelmatig wegdek. Dis covery is er dan ook best een beetje trots op dat de hele lijn kinderzitjes goedgekeurd is. Die door het Nederlandse de signbureau Ninaber-Peters- Krouwel ontworpen lijn be staat uit een voorzitje en twee achterzitjes. Het voorzitje is geschikt voor kinderen van 9 maanden tot 3 jaar en de ach terzitjes voor kinderen tot 6 jaar. Alle modellen zijn ge maakt van kunststof en heb- bén waterdichte kussentjes die gewassen kunnen worden. Het grootste model achterzitje heeft als extra een hogere rug met een hoofdkussen voor nog meer ondersteuning van de rug en het hoofd van uw kind. Dit model kost 169,-. De prijs van het achterzitje zonder hogere rug bedraagt 129,-, terwijl het voorzitje voor 99,- in de win kel ligt. U vindt de Discovery lijn bij de meeste fietsenwin kels. Haringvlietplein 4, Zierikzee. Tel. 01110-12946. 's Maandags gesloten. Donderdagavond koopavond Ledikant Kasper 90/200 cm elektr. verstelbare lattenbodem rubber matras Kompleet van 1640,- nu 1295,- Flinktioneel één-persoonsledikant gemaakt van wit gelakt M.D.F., ink!. 2 handige verrijdbare opbergladen 398,- NOORDGOUWE - De introduktie van de nieuwe Opel Calibra Ecotec V6 bete kent een nieuw hoogtepunt in de loopbaan van de succesrijke sportcoupé. De aandrijving wordt verzorgd door de 2.5 liter Ecotec V6 24-klepper die begin dit jaar in de Opel Vectra zijn debuut maakt. Daar heeft hij zich reeds ontpopt als een heel sterke en ook uiterst soepele krachtbron. De Ecotec V6 heeft nog een aantal andere, niet minder be langrijke eigenschappen. Door zijn toonaangevende techniek geldt deze motor namelijk als een van de zuinigste en stilste in zijn klasse. Op het gebied van het milieu voldoet de 170 pk sterke motor niet alleen aan de strengste eisen die nu van toepassing zijn. Hij is zelfs al klaar voor de normen van de toekomst. Visitekaartje De Calibra V6 is het nieuwe vi sitekaartje van Opeis coupé- lijn. In die hoedanigheid neemt hij in het modellenprogramma een belangrijke plaats in. De V6 combineert sportieve pres taties met veel comfort. Wat dat laatste betreft: hij wordt bijvoorbeeld standaard gele verd met een verfijnde elektro- ZIERIKZEE - Kinderzitjes, alle ouders kennen die onhandige dingen. Want wie had er geen moeite met het monteren of heeft zich nier geërgerd aan het onge mak tijdens het fietsen? Er zal al heel wat fietsplezier bedorven zijn door die on handige bakjes waar je je kind in moest stoppen. Al die ellende is nu gelukkig voorbij met de nieuwe Discovery kinderzirtjes van Hamax. Deze zitjes zijn zeer gemakkelijk te monteren op vrijwel elke fiets. Bovendien zijn de Discovery kin derzitjes uitermate veilig. Bij veel kinderzitjes is het zo veel werk om ze te monteren, dat als het zitje eenmaal op de fiets zit, het er ook maar op blijft zitten. De Discovery kin derzitjes daaren tegen zijn zeer makkelijk te monteren en een voudig over te zetten van de ene fiets op de andere. En het maakt daarbij niet uit wat voor fiets dat is. Want van opoefiets tot mountainbike: Discovery kinderzitjes passen op praktisch alle fietsen. Zelfs een bagagedrager is niet nodig! Veilig Het belangrijkste van kinder zitjes is de veiligheid. U wilt natuurlijk niet dat uw kind iets oevrkomt. Bij het ontwik kelen van de Discovery lijn hebben ze dat goed begrepen. De nieuwe kinderzitjes zijn na- Ledikant Iris incl. lattenbodem 90/200 cm wit of zwart Zolang de voorraad strekt. Sierlijke bijzetfauteuil, ook als eet- kamerstoel te gebruiken. - Meeneemprijs 119.- Ledikant in mdf wit 160/200 cm, inklusief 2 lattenbodems, zowel hoofd- als voeteneind verstelbaar. Inklusief 2 matrassen SG 40 Soft Achterwand apart leverbaar. De nieuwe Calibra V6'. Kinderzitjes: compleet met veiligheidsriem. Pitrieten bijzetfauteuil. Meeneemprijs 99,-- 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6