Forse kritiek op provincie tijdens discussie over herindelingsplannen Tussen karrespoor en autosnelweg <v Oosterschelde dichters t "-W. 'i -f V V .vV v V by* nA<*V 'v TV A O V''»1 'Als ze vinden dat deze gemeente niet goed functioneertmoeten ze dat eerst maar eens bewijzen Agrarische vakbeurs uitgesteld DINSDAG 18 JANUARI 1994 NR 25498 5 L y >x j,r4 1 w i T l A "X IT, t> 1 f 1 ï1'» 1 1 k 1 X '-•--•J* 'S, H /x 'o- «iV v -x- :;-.f j; 'r V FOTO MARIJKE FOLKERTSMA BURGH-HAAMSTEDE - Net als in Bruinisse blijven ook in Westerschouwen de provinciale plannen voor een gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duive- land een heet hangijzer. Dat bleek gisteravond, maandag, tijdens een informa tieavond over de herindelingsplannen in het gemeentehuis in Burgh- Haamstede. De provincie werd zwaar onder vuur genomen waarbij vooral vraagtekens werden gezet bij het democratisch gehalte van het provincie bestuur. Begin 1993 heeft het bestuur van de provincie Zeeland het plan opgevat om te komen tot een gemeentelijke herindeling in de provincie. Allereerst zou er - zo werd de gemeenten voor gehouden - in alle openheid met de betrokken gemeenten overlegd worden. Tijdens de eerste fase van dit overleg werd door vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur ook een bezoek gebracht aan de ge meente Westerschouwen. Vol gens burgemeester H. Tees, zo bleek uit diens toelichting op de visie van het college met be trekking tot de herindelings plannen, heeft dat overleg niet bepaald veel opgeleverd. Fundamentele verschillen Hij stelde dat in feite alleen maar duidelijk werd dat er fundamentele verschillen van inzicht bestonden tussen het bestuur van de gemeente Wes terschouwen en de provinciale bestuurderen. In dat open over leg stelde het college voor om eerst inhoudelijk onderzoek te doen naar taak en plaats van de lokale en regionale overhe den als het proces van bestuur lijke vernieuwing eenmaal duidelijk vorm heeft gekregen. De gemeente Westerschouwen is en blijft van oordeel dat her indeling pas zinvol is als er in zicht is in nieuwe bestuurlijke verhoudingen en de daarbij be horende taken. Volgens Tees hebben gedepu teerde staten van Zeeland ech ter nog niet inhoudelijk gerea geerd óp de visie van de ge meente Westerschouwen. „Ze zien Schouwen-Duiveland ge woon als één gemeente", aldus Tees. Het argument van gs dat bij een grotere gemeente full time wethouders aangesteld zouden kunnen worden - het geen volgens hen de bestuurs kwaliteit zou bevorderen - snijdt volgens Tees geen hout evenmin als het argument dat de kwaliteit van het gemeente lijk apparaat in een grotere ge meente op een hoger plan ge bracht zou kunnen worden dan in een kleine gemeente moge lijk is. „Maar voor ons is er geen enkele aanleiding om de bekwaamheid van het bestuur lijk apparaat in twijfel te trek ken", aldus Tees. Op de vraag van dr. Cohen- Stuart welk beeld gs hebben van één gemeente Schouwen- Duiveland antwoordde Tees dat gs Schouwen-Duiveland zien als een geografische een heid. Tees tekende daar meteen bij aan dat het college een ge meentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland niet op voorhand wil uitsluiten. „Maar dan moet men wel met goede argumenten komen", al dus Tbes. Door het college van Westerschouwen is eerder te genover gs al de suggestie ge daan om te bezien wat de mo gelijkheden zijn voor de vor ming van drie gemeenten op Schouwen-Duiveland. „Maar gedeputeerde staten hebben daar tot dusverre nog geen uit spraken over gedaan", aldus Tbes. Hij voegde daar aan toe dat Commissaris der Koningin in Zeeland drs. W. T. van Gelder er nooit een geheim van heeft gemaakt dat hij Schouwen- Duiveland liefst tot één ge meente heringedeeld ziet. H. P. van Oost ging in zijn reactie op de herindelingsplannen nog een stapje verder. Hij beschul digde gs ervan in feite al be slist te hebben. „Ik zet mijn vraagtekens bij de democratie in dit geval", stelde Van Oost. „Er is hier op Schouwen-Dui veland duidelijk sprake van drie verschillende groepen: landbouw en visserij, recreatie en industrie, die kun je niet zo maar op één hoop gooien. Maar er wordt door gs gewoon be slist en of het aan de basis dan nog wel allemaal functioneert zal hen worst wezen". Op de vraag vanuit de zaal wat er in conCreto voor de burger allemaal veran'd'ert reageerde burgemeester Tées met de op merking dat het voor de burger in Westerschouwen zeer waar schijnlijk duurder zal worden. Volgens burgemeester Tees is een gevolg van een gemeente lijke herindeling vaak dat de belastingen voor de burger om hoog gaan. Wethouder G. J. W. van der Salm sloot zich daarbij aan. „U kunt er wel vanuit gaan dat u meer zult moeten gaan betalen voor minder voor zieningen". Een ander gevolg voor de burger is volgens het Westerschouwse college een vergroting van de afstand tus sen bestuurder en burger. „De directe invloed van de inwo ners zal er een stuk op achter uit gaan", aldus Tees. Voorstander „Nu wordt de burger vertegen woordigd door raadsleden die in diezelfde gemeente wonen en leven en derhalve precies weten wat er speelt en wat de problemen zijn", aldus Tfees. Het gemeentebestuur van Brouwershaven - samen met Zierikzee en Middenschouwen voorstander van de vorming van één gemeente Schouwen- Duiveland - stelt dat dorps raden op kunnen komen voor de belangen van de verschillen de kernen. Burgemeester Tbes gelooft daar absoluut niet in. „Het instellen van een dorps raad zal niets uitmaken". Van uit de zaal werd de suggestie gedaan om in de gemeente Wes terschouwen een referendum over de herindelingsplannen te houden. Burgemeester Tfees toonde zich niet enthousiast over dat plan. „Ik weet niet of dat nu wel zoveel uit zal ha len", aldus Tbes. Wethouder G. J. W. van der Salm sloot zich daarbij aan. „Dan zou het weer om een ini tiatief vanuit de gemeente gaan en ik zou veel liever zien dat er vanuit de bevolking zelf initiatieven komen", aldus Van der Salm. Eén van de andere aanwezigen vroeg of het niet mogelijk zou zijn dat de inwo ners middels een circulaire op de hoogte gebracht worden van de mogelijkheden voor de indi viduele burger om protest aan te tekenen tegen de plannen van de provincie. Van der Salm reageerde niet onwelwillend op deze suggestie en zegde toe een en ander binnen het college te zullen bespreken. D. M. Meulblok liet weten dat hij al een bezwaarschrift van acht A-viertjes klaar heeft lig gen. Hij wilde van het college weten of er voor de burger ook de mogelijkheid bestaat de be zwaren mondeling toe te lich ten door gebruik te maken van het spreekrecht tijdens een provinciale commissievergade ring. Wethouder Van der Salm antwoordde bevestigend op die vraag. Hij zei het verder ty pisch te vinden dat juist in de gemeenten waarvan het ge meentebestuur zich eerder te gen gemeentelijke herindeling heeft uitgesproken hoorzittin gen danwel informatie-avon den georganiseerd worden ter wijl de gemeentebesturen die zich ontpopt hebben als voor standers van gemeentelijke herindeling dit tot dusverre achterwege hebben gelaten. „Die durven het blijkbaar niet aan", aldus Vah der Salm. AARDENBURG - De Zeeuwse Waterschapsbond houdt op woensdag 19 januari een symposium over de verkeersveiligheid op de plattelandswegen in het confe rentiecentrum Zeeland in Aardenburg. grootschaligheid van de land bouw en het gebruik van deze wegen als sluipwegen. Dit is voor de verkeersveiligheid zeer ongunstig omdat er sprake is van zogenaamd functieverlies. Een goed beleid en het invoe ren van een maximumsnelheid van 60 kilometer per uur is een van de mogelijkheden om dit soort wegen veer veiliger te maken. Tijdens dit symposium zullen een aantal sprekers aan het woord komen die vanuit zeer verschillende invalshoeken met de verkeersveiligheid te maken hebben. Zo zal de heer ir. P. Hamelijnck, hoofddirec teur Verkeersveiligheid van Rijkswaterstaat een inleiding' houden namens de minister van verkeer en waterstaat. Dit ministerie houdt zich momen teel intensief bezig met het opstellen van dertig zogenaam de vervoersregio's die zich alle maal in verschillende stadia van ontwikkeling bevinden. Het is de bedoeling van de mi nister dat op den duur het ge hele land wordt afgedekt met dergelijke vervoerregio's. Deze plannen zijn oorspronkelijk niet bedoeld om de verkeers veiligheid te verhogen maar om het autoverkeer terug te dringen. Toch kan een goed in elkaar stekende vervoerregio een grote invloed hebben op de verkeersveiligheid. De voorzit ter van de Zeeuwse Water schapsbond, de heer ir. P. J. Gruijters, zal vervolgens spre ken over onder meer de ont wikkeling van het plattelands wegennet. Sinds een aantal ja ren is er een ontwikkeling gaande dat het verkeer in het landelijke gebied, qua omvang en samenstelling, aan het ver anderen is. De landelijke we gen worden steeds zwaarder belast door bijvoorbeeld de Alcohol Dr. L. Beaucort, chirurg en traumatoloog aan het Acade misch Ziekenhuis in Antwer pen krijgt weer op een heel an dere manier met het fenomeen verkeersveiligheid te maken, namelijk met de verkeers slachtoffers. Als zijn hulp bij een ongeval noodzakelijk is, neemt hij niet alleen zijn reani- matiekoffer mee maar ook een fotocamera om vast te leggen hoe verkeer het menselijk li chaam geweld aan doet. Met deze dia's en een vurig betoog hield hij in een jaar tijd meer dan 600 lezingen en voordrach ten om de Belgische jeugd meer verantwoordelijksheids- besef bij te brengen met bé trekking tot alcohol en ver keer. Sinds 1900 zijn op de Ne derlandse wegen 100.000 doden gevallen. Jaarlijks vallen er 1200 doden en belanden er 13.000 mensen in het ziekenhuis. Voor mensen beneden de veertig jaar is een ongeval de belangrijkste doodsoorzaak en voor de pre ventie van ongevallen wordt jaarlijks twee miljard gulden uitgetrokken. Volgens dr. Beaucort is bij driekwart van de ongevallen alcohol in het spel. Na de pauze komt ing. J. L. Hennekeij, lid van gedeputeer de staten van de provincie Zee land en voorzitter van het Re gionaal Orgaan voor de Ver keersveiligheid in Zeeland (ROVZ) aan het woord en ten slotte de heer A. de Feijter, wethouder van de gemeente Oostburg en voorzitter van de werkgroep Verkeersveiligheid West-Zeeuws Vlaanderen. Het symposium wordt afgesloten met een forumdiscussie en een excursie. Aanvang: 9.15 uur in het conferentiecentrum Zee land. Herendreef 67 in Aarden burg. Het symposium duurt tot 16.00 uur. SEROOSKERKE Bingo-dansant Op initiatief van de Dorpsge meenschap Serooskerke en de sportvereniging Velocitas wordt zaterdag 22 januari in het dorpshuis in Serooskerke een bingo-dansant gehouden. Het is voor het eerst dat beide organisaties samen een derge lijk evenement op poten zetten. Men koos voor een bingo dansant omdat er veel belang stelling was voor een bingo avond die het afgelopen jaar werd gehouden en het bal na bij toneeluitvoeringen ook al tijd goed wordt bezocht. Spel leider bij de bingo is J. Kloet en de live muziek wordt ver zorgd door de 'party-band'. De avond is voor iedere belang stellende toegankelijk en de toegang is gratis. Aanvang 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Cursus knipkunst Bij Noordwal Kreatief aan de Noordwal 1 in Brouwershaven wordt een cursus knipkunst ge houden. De oude techniek van het prenten knippen wordt be licht in vijf bijeenkomsten waarbij vooral aandacht wordt besteed aan de technische knipproblemen. De knipkunst cursussen worden gehouden op dinsdagmorgen en donderdag avond. Belangstellenden kun nen voor meer informatie of aanmelding telefoneren via 01119-1704. Rondwandeling Gidsendienst Zeeland Op zaterdag 29 januari wordt in Brouwershaven een wande ling gehouden onder leiding van een gids. Het gaat om een initiatief van De Gidsendienst Zeeland en de Provinciale VW. Iedere zaterdagmiddag kunnen Zeeuwen en toeristen in een ander gebied van de pro vincie onder leiding van een gids kennis maken met onbe kende plekjes. Op 29 januari wordt een wandeling gemaakt door Brouwershaven en omge ving waaraan iedere belang stellende kan deelnemen. Het evenement begint om 14.00 uur bij het VVV-kantoor aan de Markt in Brouwershaven. DaaT zijn ook kaartjes verkrijgbaar voor de wandeling. Men kan ook bellen via 01180-33000. KERKWERVE Vergadering NCVB Op woensdag 19 januari komt de afdeling Kerkwerve van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond (NCVB) bijeen in dorpshuis 't Zuudènde in Kerk werve. Ds Korvink uit Kerk werve maakt daarbij met be hulp van dia's met de vrouwen een denkbeeldige reis door Is raël. De bijeenkomst begint om 19.45 uur en kan door iede re belangstellende worden bij gewoond. ZONNEMAIRE Jaarvergadering NBvP Maandag 24 januari wordt in het dorpshuis van Zonnemaire de jaarvergadering van de Ne derlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordgouwe en omstreken ge houden. Op de agenda staat on dermeer het benoemen van een reservelid voor de kascommis- sie. Na de pauze vertelt me vrouw Hekman uit Zierikzee over haar reis naar Roemenië aan de hand van een diapresen tatie. Aanvang 20.00 uur. BRUINISSE 'Jaarvergadering Donderdag 20 januari valt het doek voor landbouwvereni- ging Rondom d'n Ouwen Diek in Bruinisse. Op de uitnodi ging voor de jaarvergadering stelt het bestuur de leden voor om de vereniging definitief op te heffen. Naar aanleiding hiervan wordt het plan geop perd om een gezelligheidsvere niging op te richten. De heer P. F. Vis is deze avond uitgeno digd om een inleiding te hou den over de 'actualiteiten om trent de nieuwe ZMD'. De ver gadering begint om 20.00 uur in café/cafétaria Neffen d'Eule in Oosterland. MIDDELBURG Rozenkruisers Genootschap Op maandag 24 januari wordt op initiatief van het Rozen kruisers Genootschap een openbare lezing gehouden in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Het on derwerp dat daarbij aan de or de komt is 'het mysterie van le ven en dood'. De bijeenkomst is gratis toegankelijk en begint om 20.00 uur. GOES - In verband met de nog steeds voortdurende malaise in de agrarische industrie wordt de agrarische toeleve ringsvakbeurs Inter-Expo, die zou worden gehouden in de Zeelandhallen in Goes, uitge steld. De organisatoren van het eve nement hebben dit besloten in overleg met exposanten en de doelgroep bezoekers. De agra rische toeleveringsvakbeurs is nu verschoven naar een nog na der te bepalen datum. 0) „Stille drama's" Het wereld schaaktoernooi GATT is nu afgerond, vele landen deden nu nog mee als toeschouwer. Niemand uit de groep die zich ergens over opwond, 't was nog een klein groepje met hun doordouwer. Wanneer het in werking treedt ervaart men hoe 't gaat, zullen pas dan ondervinden wat er van terecht komt. Terwijl stijgt wel 't getal wat nooit meer meepraat, heel dramatisch wat dat bericht ons opsomt.' Bijvoorbeeld dupje-kwartje-gulden en een riks allen dragen 't opschrijft „Koningin der Nederlanden". Keer je ze om zie je elks aangegeven waarde, broederlijk in de knip en gaande door vele handen. Merkwaardig is wanneer je ze op hun kant zet. gelijk weg laat rollen, dat de riks dan het verste komt Drie anderen, minder waard, rollen niet van de pret. geldt dat ook voor 't gespeelde toernooi als je wat somt? In het zakenleven wordt de prijs bepaald per gulden opmerkelijk is zijn kantopschrift ..God met ons!" De deutse soldaat droeg het ook terwijl zij de landen vulden toch kwam voor hen (misschien wat laat) de bons. In het oudste geschiedenisboek met al zijn gebeuren, is de mens zonder Hem. groeien-bloeien- blinken-verzinken. Daar 't vaak uitliep dat ze elkaar gingen verscheuren, stelt het Boek voor: ,,God met ons" wij met Hem uitblinken. A. M. Slaager Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I. 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5