Verbeteren verblijfsklimaat Havenplein en Schuithaven ^1 Strand bij en fietspad naar Den Osse dit voorjaar aangelegd streeknieuws Tegenvallende belangstelling voor presentatie Ruimtelijk Economische Structuurvisie Vergadering commissie ruimtelijk beheer: Aanpassing multi functioneel gebouw 1 DINSDAG 18 JANUARI 1994 I NR 25498 De Schuithaven kan als verblijfsgebied aanmerkelijk worden verbeterd door het verwijderen van de parkeerplaatsen en het uitbreiden van de terrassen. ZIERIKZEE - De verplaatsing van supermarkt Quist naar bij voorbeeld de hui dige lokatie van Zeelandia; het Havenplein als „de huiskamer van Zierikzee" en de Nieuwe Haven als een boulevard om te flaneren, een bevoorradingshof of stockmagazijn als oplossing voor de bevoorradingsproblematiek en het beper ken van het autoverkeer in het centrum. Dat zijn ruwweg de belangrijkste aan bevelingen van de Ruimtelijk Economische Structuurvisie die het Bureau voor Ruimtelijke Ordening van Heesewijk uit Vught in opdracht van de Zierikzeese Ondernemers Centrale heeft opgesteld. Dit rapport, het resultaat van zeven, acht maanden onderzoek werd maandagavond in Mondragon gepresenteerd voor een tegenvallend aantal belangstellenden. Op de in totaal tweehonderdze ventig uitnodigingen die het ZOC-bestuur had verstuurd, reageerden net iets meer dan dertig leden. Een opkomst die ZOC-voorzitter Th. van Wijk, gelet op het belang van dit on derzoeksrapport als „teleur stellend" omschreef; hij had op zo'n vijftig tot zeventig belang stellenden gehoopt. Opvallend afwezig waren de gemeentebe stuurders. Noch het college noch raadsleden woonden de presentatie van dit plan bij. Waarschijnlijk omdat tegelij kertijd het verkeersstructuur- plan, eveneens opgesteld door BRO-adviseurs, werd gepre senteerd in het stadhuis. Een zeer ongelukkige samenloop van omstandigheden gezien het feit dat beide plannen, wel iswaar afzonderlijk zijn opge steld, maar wel degelijk raak vlakken met elkaar hebben. Die afwezigheid van het ge meentebestuur was ook om een andere reden te betreuren. Om de aanbevelingen van het REO om te zetten in een actieplan is het volgens drs F. Wigman van dit Brabantse advies- en onder zoeksbureau nodig dat ge meente en. ondernemers elk hun verantwoordelijkheid ne men in het uitvoeren van de aanbevelingen. Middensegment Op zich is het winkelbestand in Zierikzee goed te noemen; het is zo'n zestig procent hoger dan in gemeenten met een verge lijkbaar inwonertal. Met name de sector van niet- dagelijkse artikelen is fors ver tegenwoordigd met 1,33 m2 verkoopvloeroppervlak per in woner tegen een gemiddelde van 0,77 m2. De oorzaak van dit grote winkelaanbod moet vooral worden gezocht bij branches als foto/film/optiek; doe-het-zelf en schoeisel/leder waren. Veel van deze winkels (88%) behoren tot het zogehe ten middensegment. Dat heeft ook te maken met de beurs van de doorsnee toerist die Zierik zee aandoet: die beschikken veelal over een modaal inko men. De zogenaamde „betere zaken" zijn mondjesmaat aan wezig (10%). De presentatie van de winkels in de binnenstad wordt door de onderzoekers als sterk wisselend gekarakteri seerd. Van 58% van de winkels wordt de presentatie als ge middeld beoordeeld. Zestien procent presenteert zich goed. Dit is twee keer zoveel als ge middeld. Bestedingen Een behoorlijk aantal beste dingen wordt in het centrum van Zierikzee gedaan. Wat de dagelijkse artikelen (levens middelen en artikelen voor persoonlijke verzorging) be treft komt 87% van de beste dingen van de Zierikzeeënaren ook terecht in'Zierikzee. Voor de niet-dagelijkse bestedingen bedraagt dat percentage 62%. Wat dat betreft is er volgens projectleider drs F. Wigman sprake van een vrij sterke koopkrachtbinding. Dat geldt ook voor Midden- schouwen en Brouwershaven. Bruenaren daarentegen beste den weinig in Zierikzee. Uit de ze cijfers blijkt dat Zierikzee het koopcentrum van Schouwen-Duiveland is. De concurrentie komt vooral van Goes en Rotterdam. Dertien procent van de bestedingen vloeit af naar Goes. Voor Rot terdam bedraagt dat percenta ge zeven. Die koopkraehtbin- ding met het Zierikzeese cen trum loopt in het hoogseizoen terug. Uit de telefonische en quête kwam immers naar vo ren dat 34 tot 39% van de lokale bevolking in het hoogseizoen wegens de drukte minder naar het centrum gaat om bood schappen te doen. De invloed van het hoogseizoen is dan ook groot. Wat de verdeling in branches betreft signaleert het REO sterke en zwakke sectoren. Re latief sterke sectoren zijn kunst en antiek, foto/optiek en huishoudelijke artikelen. Duidelijk zwakker is de posi tie voor aankopen op het ge bied van kleding (ondanks het bovengemiddelde aanbod) en woninginrichting. De bezoe kers noemen de gezelligheid, de kwaliteit van met name de dagelijkse artikelen en de goe de bereikbaarheid als belang rijke pluspunten van het win kelapparaat. Zierikzee blijkt vooral in trek te zijn voor het doen van bood schappen. Van de in totaal 1856 geënquêteerde bezoekers gaf 53% te kennen in het centrum boodschappen te doen. De helft van de bezoekers verblijft daarvoor minder dan een uur in het centrum. Toeristen, bij na een kwart van de bezoekers, blijven langer dan twee uur. Die bezoekers komen vooral met de auto naar Zierikzee (52%). Veruit de meesten (bijna 90%) vindt gelijk een parkeer plaats. Vaak is dat de Gast huisboomgaard, waar 47% van de bezoekers de auto achter laat. Heel wat bezoekers zou den het bovendien op prijs stel len als het centrum autovrij zou zijn en er wat minder obstakels op de openbare weg zouden zijn. Hoewel onderne mend Zierikzee bepaald niet slecht uit dit ruimtelijk- économisch onderzoek is geko men, signaleren de onderzoe kers wel een aantal manco's. Op dit moment is er weinig sa menhang tussen het kernwin kelgebied (Dam, Mol, Haven plein, Appelmarkt) en het Ha-* venkwartier. Door in straten als de Korte Sint Janstraat, de Visstraat en de Sint Domus straat meer zelfstandige win kels te vestigen (zaken voor al ledaagse artikelen in de Sint Domusstraat en gespecialiseer de zaken in de Visstraat) kan die samenhang wat meer visu eel worden gemaakt. Dat geldt ook voor de relatie tussen de Nieuwe Haven en het kernwin kelgebied, waarbij de Nieuwe Bogerdstraat als spil kan fun geren. Vanaf het Havenplein moet de Visstraat wat meer geaccentu eerd worden. Een onmisken baar origineel alternatief voor Quist supermarkt noemde Wigman de huidige produktie- vestiging van Zeelandia. De huidige plaats van Quist super markt in het kernwinkelge bied is gezien de bevoorrading en bereikbaarheid met de auto niet optimaal. Een lokatie met een eigen parkeerruimte zal dan ook een verbetering zijn. Parkeren op het Havenplein moet zeker in het hoogseizoen niet mogelijk zijn. Daarvoor moet dan wel enige compensa tie aan de rand van het kernge bied worden gevonden. Dat Havenplein moet volgens Wig man „de huiskamer van Zie rikzee" worden, een ontmoe- tings- en verblijfsplaats waar voor (opnieuw) een herinrich ting nodig is. Te denken valt aan het inrichten van terrassen en zitelementen. Om een meer voetgangersvriendelijk kli maat te bewerkstelligen zou de Mol niet langer dienst moeten doen als route voor doorgaand verkeer. Deze verkeersfunctie vinden de onderzoekers in strijd met de winkelfunctie van dit stukje kernwinkelge bied. Dat geldt in feite ook voor de Schuithaven waar ge parkeerd blik het verblijfskli maat niet ten goede komt. Op heffen van de parkeerplaatsen ten gunste van een uitbreiding van de terrassen adviseren de onderzoekers dan ook. Evenals het herinrichtingsplan voor het Havenkwartier van het Zie rikzeese bureau Kort en Ver ton, een plan waarvan een aan tal elementen terug te vinden zijn in het REO), bepleit de Ruimtelijk Economische Structuurvisie ook een meta morfose van de Nieuwe Haven, van doorgangsroute naar „fla neerboulevard". Om dat te rea liseren moeten wel de nodige parkeerplaatsen worden „op geofferd" en zijn ook snel- heidsremmende maatregelen nodig. Bevoorrading Voor bevoorrading van de win kels in het centrum, een pro bleem dat menigmaal onder werp van discussie is geweest, opperen de onderzoekers de mogelijkheid van éen bevoor radingshof of een stockmaga zijn. Voor zo'n bevoorradings hof (een centraal gelegen ruim te achter de belangrijkste win kelstrips, waar vandaan alle aangrenzende winkels kunnen worden bevoorraad) biedt de Sint Domusstraat goede moge lijkheden. Een alternatief kan een stock-magazijn zijn, een goed. bereikbare opslagruimte aan de raad van het winkelge bied waar verschillende win kels hun eigen voorraadruimte hebben. Éen en ander kan vol gens het REO het beste worden uitgewerkt in een bevoorra dingsplan. Op grond van de di verse aanbevelingen van deze Ruimtelijk Economische Structuurvisie zal de gemeente in de toekomst nog een aantal andere beleidsplannen moeten ontwikkelen. Te denken valt daarbij aan een structuurvisie voor de horeca, een beleidsplan voor de detail handel, een visie op de woon functie in het kerngebied. Der gelijke deelstudies moeten dan uiteiAdelijk leiden tot een inte grale centrumvisie. Maar ook de ondernemers zelf kunnen hun steentje bijdragen aan het verbeteren van het verblijfs- en winkelklimaat in Zierikzee, bij voorbeeld door het hante ren van meer uniforme ope ningstijden, nog altijd een hei kel punt én het vermijden van te veel uitstallingen op de stoep, want ook dat ervaren be zoekers als minder prettig, uit hangborden etcetera. BROUWERSHAVEN - De commissie ruimtelijk be heer van de gemeente Brouwershaven, zo bleek tij dens een vergadering van de commissie maandag avond, kan zich in principe vinden in het door burge meester L. N. Labruyère voorgelegde voorstel van projectontwikkelaar Interleisure aan de gemeente, dat die dag was binnen gekomen en waarbij wordt voorgesteld dat de gemeente Brouwershaven de aan leg van een openbaar strand bij haven Den Osse zal voorfinancieren. Recreatiepark Port Greve betaalt daarbij de rentevergoeding, zodat het strandje de ge meente niets kost. Het ligt in de bedoeling dat bij verkoop van de nu nog te bou wen 26 strandappartementen bij de haven, het recreatiepark een bedrag van de voorfinan ciering aflost. Burgemeester Labruyère zegde de commissie leden wel toe dat het college zich op korte termijn uitvoerig over de gestelde voorwaarden in het voorstel van Interleisure zal beraden, voor ze met een bedrag over de brug komt. Als alles volgens plan verloopt en de weersomstandigheden gunstig zijn, kan volgens de burgemeester begin maart be gonnen worden met de aanleg van het strand, dat voor ieder een toegankelijk zal zijn. In april of mei kan het karwei zijn geklaard. De geplande aanleg van parkeerplaatsen bij het strand kan wat het college betreft, nog wel even wachten. „Die zijn van later zorg. Waar het ons nu om gaat is dat het strandje er voor deze zomer ligt", aldus de burgemeester. De burgemeester legde de com missieleden verder voor dat er een uitvoeringsprobleem is ge rezen wat betreft de aanleg van het ongeveer drie kilometer lange fietspad tussen de Los- wal in Brouwershaven en de haven van Den Osse. In eerste instantie was voor een geasfal teerd pad gekozen over de kruin van de dijk, waarbij veel grond aangevoerd zou moeten worden, te meer omdat de dijk op enkele plaatsen niet op de door het waterschap vereiste Deltahoogte is. „Een buitengewoon dure zaak die op ruim 400.000 gulden zou komen en dat vinden wij als college geen voorstel", aldus Labruyère. Nu is gekozen voor een slak- kenfundering met daarover een penetratie asfaltlaag. „Het pad wordt zodoende iets min der glad maar er wordt meer grond voor uitgegraven waar de dijk op enkele plaatsen meer verhoogd kan worden." Volgens het college scheelt dit al gauw zo'n 50.000 tot 60.000 gulden in de kosten van aan leg. Het bedrag van 2,5 ton dat eerst voor het fietspad was uit getrokken, wordt daarmee als nog met ruim 50.000 gulden overschreden, maar vanwege het onvoorziene probleem rond de vereiste Deltahoogte, ging de commisssie toch akkoord met dit nieuwe bedrag. PvdA- commissielid A. de Vlieger zei net als de burgemeester te ho pen dat het waterschap een fi nanciële bijdrage levert, omdat de gemeente bij dit nieuwe plan van aanpak in feite een deel van haar werk op zich neemt door de dijk tegelijker tijd met de aanleg van het fietspad op Deltahoogte te brengen. SGP/RPF/GPV-commissielid P. van der Meide vroeg zich af waarom niet is gekozen voor een eenvoudig schelpenpad. De burgemeester antwoordde dat ook hij persoonlijk in eerste in stantie meer in de aanleg van zo'n fietspad zag, dan zoals het er nu komt te liggen maar ten slotte is gezwicht voor het com mentaar van zowel technici van de gemeente als het water schap, die onder meer een fikse onderhoudspost voorzagen om dat een schelpenpad snel kapot wordt gereden. Verder bleek een schelpenpad ook niet, zoals gedacht, goedkoper in de con structie te zijn. De gemeente streeft ernaar om begin maart van start te gaan met de aanleg van het fietspad van de Loswal dat aan het eind aansluit op het al bestaande fietspad rond de haven van Den Osse. Ook werd gesproken over de bouw/'verbouw van de dorps huizen in Dreischor en Zonne- maire. In Dreischor is een lich te bodemverontreiniging ge constateerd, die eerst moet worden verwijderd voor de bouw van start kan gaan. Het gaat om lood dat door vroegere waterafvoeren in de bodem is terecht gekomen. In Zonnemai- re wacht een oude olietank op verwijdering. De geschatte kosten voor beide operaties be dragen zo'n 50.000 gulden. Voorts ging de comissie ak koord met het voorstel van het college, een Milieu Afstem- mings Kaart (MAK) te maken in het kader van de partiële herziening bestemmingsplan buitengebied. Het MAK moet duidelijkheid maken waar in het buitengebied van de ge meente nu precies wel en waar niet, of wie wel en wie niet, tien kampeereenheden - en ge durende een bepaalde tijd van het jaar vijftien - mag hebben. Volgens de burgemeester zal het college zich beraden over de vraag of dit door middel van zonering zal plaats vinden of wel alleen bij agrariërs, waar bij hij door liet klinken dat vooral de optie tot zonering nogal wat moeilijkheden te weeg kan brengen. Volgens de burgemeester moet worden vermeden dat de een aan de ge meentegrens niets mag en de ander aan diezelfde grens, maar dan in de aangrenzende gemeente, wel zijn gang mag gaan. ZIERIKZEE - De manier waar op het multi-functioneel ge bouw aan de Huybértstraat in Zierikzee moet worden aange past en ingericht staat cen traal tijdens de openbare ver gadering van de Zierikzeese commissie welzijn. De commissieleden komen op maandag 24 januari bijeen in de raadzaal van het stadhuis. Daarbij buigen ze zich over twee verschillende plannen en schetsen die zijn gemaakt om het vroegere schoolgebouw be ter geschikt te maken als mul tifunctioneel centrum. Een kostenraming laat het verschil in kosten zien tussen beide mo gelijkheden. De commissie welzijn wordt tijdens de verga dering over beide plannen geïnformeerd en zal zich tevo ren in het gebouw oriënteren en laten voorlichten over beide alternatieven. Tijdens de com missievergadering zal blijken waarnaar de voorkeur uitgaat. Tijdens de vergadering wordt ook gesproken over de concept verordening voor de Wet Voor zieningen Gehandicapten en de eerste wijziging van de ge meenschappelijke regeling Sa menwerkingsverband Wel zijnszorg Oosterschelderegio. De vergadering begint om 20.30 uur en kan door iedere belangstellende vanaf de pu blieke tribune gevolgd worden. DEN HAAG - Het aantal dief stallen van vaartuigen stijgt explosief. Net als met auto's heeft het criminele circuit een nieuw afzetgebied gevonden in het voormalige oostblok. ZIERIKZEE Bijeenkomst CPB Vorige week kwamen de leden van de Christelijke Platte landsvrouwenbond, afdeling Schouwen-Duiveland bijeen in de zaal van de Gereformeerde kerk in Zierikzee. De heer Thijssen, directeur van het ge zinsvervangend tehuis Schou- wenoord, hield een inleiding over deze instelling. Na de pau ze was er gelegenheid vragen te stellen aan een aantal bewo ners van Schouwenoord die meegekomen waren. BROUWERSHAVEN Klaverjassen Klaverjasliefhebbers kunnen sinds kort elke donderdagmid dag hun hart ophalen in de re creatiezaal van woonzorgcen trum De Poortershof in Brou wershaven. Van 14.00 tot 16.30 uur is deze Klaverjasclub voor iedereen toegankelijk. OOSTERLAND Lingerieverkoping voor stichting Adullam Op woensdag 19 januari wordt in de consistorie van de Oud Gereformeerde Gemeente in Oosterland een lingerie verkoping gehouden. De op brengst van het evenement is bestemd voor de stichting Adullam die zich inzet voor ge handicapten. De verkoping is van 19.30 tot 21.00 uur. Verwachting t/m zaterdag 22 jan. WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 80% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht west 4 Zaterdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 19 jan. Zon op 08.37, onder 17.00 Maan op 11.04, onder 00.47 20 jan. Zon op 08.36, onder 17.02 Maan op 11.28, onder 01.52 Eerste Kwartier: 19 jan. (21.28) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Na een korte periode met vrij zonnig weer, keren we terug naar een veel wisselvalliger weertype. Vanavond neemt de bewolking ver der toe en in de loop van de nacht gaat het in het westen regenen. Er waait een zuidwestenwind, landin waarts met matige kracht, wind kracht 4, aan de kust en op het IJssel- meer is de wind krachtig of hard, kracht 6 7. De temperatuur kan in het zuidoosten nog dalen tot iets bo ven nul, elders in ons land liggen de minimumwaarden rond een graad of 3. Morgen overdag trekt het neerslaggebied langzaam verder naar het oosten. In de middag wordt het in het westen weer droog en de wind neemt er af. Tegen de avond is dat ook in het oosten het geval. Het wordt wat zachter dan vandaag; mor genmiddag wijzen de thermometers ongeveer 7 graden aan. Donderdag en vrijdag krijgt de zon weer wat meer gelegenheid zich te laten zien. Er vallen ook enkele regen- of hagel buien, met name op donderdag. AMSTERDAM - De politie van Amsterdam heeft de afgelopen twee weken tien jongeren van 11 tot 17 jaar aangehouden die worden verdacht van minstens veertig straatroven in Amster dam Zuid-Oost. Advertentie CLub Escolette, My Way. en we hebben nog veel meer reisbura von ssf ®eweif©m DAM 3. ZIERIKZEE. 01110-15036 ZILRIKZLESCHEÜS! NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49,50 Bij autom. afschr. I 47.00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3