Greenpeace in actie bij kerncentrale in Dodewaard &eeeL Watersnoodschade Limburgse bedrijven nog niet bekend Presentatie Zierikzees Verkeersstructuurplan Nieuwbouw voor lage inkomens onbereikbaar Via de Chinese Muur in het Book of Records Toegang tot centrale door lijken" versperd Stichting durft nog geen schatting te geven Margriet jarig- Overleg tussen bonden en NedCar opgeschort Het telefoneren naar Los Angeles erg moeilijk Stratemaker 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vervola van oaq. 1 bied te kunnen inrichten als looppromenade/boulevard. Er blijft alleen wat parkeerruim te over voor 'belanghebben den'; omwonenden met een ver gunning. Het parkeerterrein Gasthuisboomgaard wordt ge heel ingericht voor betaald (en dus kort) parkeren. Het par keerterrein Mosselboomgaard blijft vooralsnog gratis par keergebied. Touringcars zou den niet meer binnen de wallen mogen parkeren. Zij worden van de Balie naar het parkeer terrein aan de Hoofdpoort- straat verplaatst, dat wordt uitgebreid met 250 plaatsen. Ook het parkeerterrein aan de Scheldestraat moet volgens het Verkeersstructuurplan wórden uitgebreid met 150 plaatsen. Beide terreinen zijn bedoeld voor langer (en gratis) parke-' ren buiten de stadswallen. Om de parkeeroverlast in Poortambacht als gevolg van de Aldisupermarkt ongedaan te maken wordt geadviseerd om deze supermarkt te ver plaatsen naar de omgeving van het parkeerterrein Schel destraat. Om onjuist parkeer- gedrag en illegaal parkeren in de binnenstad te voorkomen wordt voorgesteld om een par keerverbodszone in te stellen voor het centrum van de stad en de aanloopstraten daarom heen. Eenrichtingsverkeer Om het verkeer in de binnen stad in goede banen te leiden stelt het BRO in het Ver keersstructuurplan voor om in een aantal straten eenrich tingsverkeer in te voeren. Zo zou de Zuidwellestraat alleen mogen worden gebruikt voor verkeer dat de binnenstad uit rijdt. De Nieuwe Haven zou vanaf het Bolwerk/Luitje een richtingsstraat moeten worden van verkeer dat naar de Zuid havenpoort rijdt. Door de Nieuwe Bogerdstraat zou men voortaan alleen in de richting Sint Domusstraat mogen rij den, met als terugrijroute de Bagijnestraat en Breedstraat. Uiteraard moet daarbij ook een gedeelte van de rijrichting in de Sint Domusstraat worden aangepast. De diverse maatregelen van het Verkeersstructuurplan die nen in fases te worden inge voerd, zodat de effecten er van tussentijds kunnen worden be keken en zonodig aangepast. Uit het plan blijkt dat men als eerste de wegenstructuur met bijbehorende inrichtingseisen, de verblijfsgebieden en een 30- kilometerbeleid voor nieuw te ontwikkelen woongebieden wil vaststellen. Ook wordt prioriteit gegeven aan het belanghebbenden-parkeren in de binnenstad, het vaststellen van een parkeerverbodszone en het lang-parkeren buiten de wallen. Uit een toelichting van burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs bleek dat men een werk groep of begeleidingscommis sie wil instellen die het plan gaat bestuderen en met aanbe velingen komt. De nieuwe raad (die in maart moet worden ge kozen) kan aan de hand daar van beleidsuitgangspunten formuleren die vervolgens worden getoetst via hoorzittin gen. Het is de bedoeling om de veranderingen in jje komende tien jaar uit te voeren. DEN HAAG - Mensen met een laag inkomen maken de komende jaren steeds minder kans op ruime nieuwbouwwoningen in groeigemeenten. Doordat de huur voor deze relatief dure huizen stijgt en ver hoging van de rijkssubsidie uitblijft, vermindert de voor deze groep bereikbare woningvoorraad over vijf jaar met bijna 50 procent. Dit blijkt uit een rap port van 23 samenwerkende woningcorporaties in groeigemeenten. Zij waarschuwen dat, als het ministerie van volkshuis vesting de subsidiegrens niet verhoogt, de lage inkomens groepen in groeigemeenten als Spijkenisse, Nieuwegein, Al- mere en Lelystad straks alleen terecht kunnen in kleine flats en etagewoningen. Momenteel is door toepassing van huursubsidie 38 procent van de woningvoorraad in groeikernen toegankelijk voor burgers met een kleine beurs. Als de rijkssteun geen gelijke tred meer houdt met de huur verhoging is voor ,,de kleine beurs" in 1998 maar 21 procent en in 2003 nog slechts 10 pro cent van de beschikbare huizen betaalbaar, zo stellen de sa menstellers van het rapport vast. De woningcorporaties pleiten voor speciale maatregelen voor corporaties in groeigemeenten. Ze denken aan een extra rijks bedrage, waardoor deze plaat sen zelf kunnen overgaan tot huurverlaging of aanpassing van de subsidiegrens aan de jaarlijkse huurverhoging. GOUDA - Een voettocht van tien weken over de Chinese Muur waarin duizend kilome ter wordt afgelegd, zonder ver zorging of begeleiding. Met de ze prestatie wil een groep van zes Nederlanders deze zomer de pagina's van het Britse Guinness Book of Records be reiken. Beroepsmilitair Rob Melker (42) uit Gouda is de grote inspi rator van de groep die op 15 mei naar Peking vertrekt en op 24 juli weer gezond en wel hoopt terug te keren. De afge lopen 2,5 jaar heeft het zestal zich intensief voorbereid op de tocht via 'grensverleggende' ac tiviteiten. Dat waren bijvoor beeld een strandzesdaagse, spelonken- en kanotochten en tochten per bergfiets. De groep heeft daardoor een goede on derlinge verstandhouding op gebouwd en een prima fysieke conditie bereikt. Na aankomst in Peking neemt het zestal de trein naar het 1.100 kilometer oostelijk gele gen Yin Yuan. Vandaar wordt 150 kilometer per bus afgelegd, dan 40 kilometer te voet om uiteindelijk met de eigenlijke tocht te beginnen. De groep loopt vanaf daar terug in de richting van Peking. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 19 januari 07.50 142 01.35 -113 20.15 134 14.05 -139 20 januari 08.30 130 02.15 -110 20.55 122 14.45 -130 ROOMPOT BUITEN 19 januari 06.40 140 00.30 -107 19.05 129 12.50 - 132 20 januari 07.30 123 01.20 -102 20.00 115 13.50 -120 BRUINISSE 19 januari 07.55 154 01.35 -121 20.30 148 14.00 - 146 20 januari 08.45 142 02.15 - 116 21.10 136 14.35 - 134 WEMELD1NGE 19 januari 07.55 150 01.35 -118 20.20 143 14.00 -144 20 januari 08.35 137 02.15 -114 21.05 130 14.45 - 133 Doodtij: 21 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DODEWAARD - Ongeveer honderd actievoerders van Greenpeace hebben maan dag bij de kerncentrale in Dodewaard geprotesteerd tegen contacten die dat be drijf heeft met de maandag geopende fabriek Thorp, onderdeel van het nucleai re complex in het Engelse Sellafield. De actievoerders gingen maandagmorgen als „lijken" liggen voor de toegang tot de kerncentrale. De actie, die rond twee uur 's middags werd afgerond, werd in de loop van de ochtend na een eis daartoe van directeur H. Arnold van Dodewaard ver plaatst. De demonstranten zijn achter de slagboom gaan lig gen. Zij waren vermomd met een dodenmasker. Drie bestuurders van Green peace, het PvdA-Tweede- Kamerlid Feenstra en statenlid Augustein van D66 hebben met Arnold overlegd over het sinds 1978 met Sellafield geldende contract over de verwerking in Engeland van splijtstofstaven afkomstig uit Dodewaard. In dat gesprek stemde Arnolds toe nadat de actievoerders zich hadden verwijderd van de toe- gangsbrug. De aanwezige poli tie hoefde niet in te grijpen. Beste manier De Greenpeaceleden vroegen Arnold of hij het contract met Sellafield wil opzeggen. Dat weigerde hijDe directeur stel de dat opwerking de beste ma nier is om met afval om te gaan. Volgens hem kan het af val hoogstens twee jaar. wor den opgeslagen bij Dodewaard, dus dat is geen oplossing. Volgens Greenpeace heeft Do dewaard veertien dagen gele den een schriftelijke verkla ring afgegeven waarin de sa menwerking met Sellafield is herbevestigd. Greenpeace gaat de 45 aandeelhouders van de Gemeenschappelijke Kern energiecentrale Nederland (GKN) nu vragen het contract op te zeggen. Volgens de milieu-organisatie is plutonium een onbeheers baar probleem geworden, om dat alle snelle kweekreactoren gesloten zijn. Greenpeace be weert dat veel klanten van Sel lafield van plutonium af wil len. Thorp gaat, wanneer deze fa briek eenmaal draait, splijtstofstaven uit onder meer Dodewaard verwerken. Het contract met Dodewaard geldt voor tien jaar tot 2004. De sta ven worden chemisch behan deld zodat uranium en plutoni um worden afgescheiden. Vol gens Greenpeace is dat zinloos omdat de markt voor plutoni um is -ingestort. Bovendien neemt de nucleaire vervuiling als gevolg van de nieuwe fa briek met een factor tien toe, aldus Greenpeace. De Britse tak van de milieu organisatie is bezig Thorp juri disch aan te vechten. Ook Ne derland en Denemarken onder zoeken de mogelijkheden tot juridische stappen, aldus een woordvoerster van het ministe rie van VROM. Minister Alders (milieu) voert volgende week een gesprek met Greenpeace over de problematiek. Volgens A. Versteegh, kerne nergiedesk undige van het ECN in Petten, heeft Nederland ei genlijk geen keus. Van de in de reactoren gebruikte splijtstof fen, worden slechts een paar procent gebruikt. Als de staven zijn opgebrand en ze worden niet opnieuw gebruikt, dan be tekent dit dat 95 procent moet worden 'weggegooid' oftewel moet worden opgeslagen, legt hij uit. „Daarvoor is in Neder land geen capaciteit." Hergebruiken kan in Sella field door de scheiding in ura nium en plutonium. De drie procent restafval komt pas in '98 in Nederland terug. Dat af val gaat in glazen cilinders, verpakt in stalen containers, naar een opslagplaats bij Bors- sele. Versteegh stelt dat het er economisch gezien „om hangt". „De prijzen zijn inderdaad laag, maar dat kan in '98 an ders zijn." Sellafield Onder de actievoerders waren veel Engelse Greenpeaceleden. Ook drie moeders uit Sella field waren aanwezig bij het gesprek met Arnold. De drie wonen in de buurt van het com plex. Tb gen Sellafield bestaan grote bezwaren, ondermeer van mensen uit de buurt van het complex. De móeders zijn alle drie geconfronteerd met leukemie in hun gezin, volgens hen als gevolg van nucleaire vervuiling door de diverse fa-' brieken op het uitgebreide ter rein. Van één moeder is een dochter van zes hieraan overleden, één heeft een zoon die aan bloed- kanker heeft geleden, maar ge nezen is en van de derde lijdt een 10-jarige zoon aan de ge vreesde ziekte. Volgens zijn moeder zijn de dagen van haar zoon geteld. De moeders vinden net als Greenpeace dat de splijtstofstaven in Nederland moeten blijven en niet voor be handeling naar Sellafield moe ten gaan. PvdA-Kamerlid Feenstra zei na afloop dat zijn partij, evenals D66 en Groen- Links, vindt dat het afval rechtstreeks moet worden op geslagen bij Dodewaard. Verder zou er een milieu-effect rapportage voor Thorp nodig zijn. De Noordzeelanden heb ben in december nog een drin gend beroep gedaan op Groot- Brittannië Thorp niet op te starten. De naties zijn vooral bezorgd over de extra hoeveel heid radio-actieve stoffen die via de Ierse Zee in de Noordzee terecht kunnen komen. Minis ter Maij van verkeer en water staat zei in december 1993 „er van overtuigd te zijn geraakt" dat Thorp niet open zou moe ten. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Margriet viert mor gen, woensdag 19 januari, haar 51ste verjaardag. BORN - Het overleg tussen de bonden en autoproducent Ned Car in Born over de door het bedrijf voorgestelde extra be zuiniging van 370 miljoen gul den is maandag opgeschort. Het wordt eind januari voort gezet, zo heeft bestuurder G. van Os van de Unie BLHP meegedeeld. NedCar wil in dit stadium van het overleg geen commentaar geven. Maandag is tussen partijen niet echt onderhandeld. Ned Car heeft een toelichting gege ven op de voorstellen. Voordat het gesprek wordt voortgezet, willen de bonden eerst een aan tal zaken nader uitzoeken, al dus Van Os. NedCar moet de komende twee jaar volgens eigen zeggen en kele honderden miljoenen" ex tra besparen. Dat is nodig om de continuïteit veilig te stellen, zo deelde het bedrijf eerder mee. ROERMOND - De stichting Watersnood Limburgse Bedrijven durft nog geen schatting te geven van de schade die bedrijven in Limburg hebben geleden als gevolg van dë overstromingen. Dat heeft secretaris L. Rooskens van de stichting maandagmiddag mee gedeeld. Tijdens het weekeinde zijn sta pels schadeformulieren bin nengekomen die nog verwerkt moeten worden. Volgens hem duurt het nog zeker een week voordat er meer concrete gege vens over de geleden schade be schikbaar zijn. De taxateurs gaan dinsdag aan de slag om de schade vast te stellen bij meer dan 1200 gedu peerde bedrijven. Ook wil de stichting op hun taxaties wach ten om op maandag 24 januari tijdens een afrondend gesprek met minister Andriessen van economische zaken in Den Haag een goed onderbouwd voorstel te kunnen doen. Rooskens zelf schat de schade bij ondernemingen op zeker 80 miljoen gulden exclusief de schade die agrariërs en tuin ders hebben geleden. Volgens hem zijn de horeca-sector en de detailhandel het zwaarst ge troffen. Van de bedrijven ver keert 10 procent in acute nood. De provincie Limburg heeft de vernielingen aan publieke ei gendommen zeer voorzichtig geraamd op 60 miljoen gulden. Particuliere gedupeerden 'heb ben zelf opgegeven rond 80 mil joen gulden schade te hebben geleden. De agrarische sector die pas na woensdag meer weet over de schade, raamt voorlo pig een bedrag van 30 miljoen gulden. Wanneer deze bedra gen straks blijken te kloppen, beloopt de totale waterschade in Limburg zeker 250 miljoen gulden. Regionaal directeur drs. J.W. Janssen van de arbeidsvoorzie ning in Zuid-Limburg heeft maandag meegedeeld dat werklozen op basis van vrij willigheid voor de duur van maximaal drie weken opruim- werkzaamheden mogen ver richten. Dit zal gebeuren onder deskundige leiding. Aan de werklozen worden geen speci fieke vakbekwaamheidseisen gesteld. Wel moeten zij uit een oogpunt van reis- en verblijf kosten woonachtig zijn in één van de door de watersnood ge troffen gemeenten. In het zwaar gedupeerde Maas dorp Borgharen is maandag met steun van de buurtraad een actie op gang gekomen om inwoners te bewegen geen onroerend-goedbelasting meer te betalen. Daarmee willen de actievoerders de verantwoorde lijke overheden (rijk, provincie en gemeente Maastricht) onder druk zetten om maatregelen te treffen om in de toekomst wa teroverlast te voorkomen. Dit heeft initiatiefnemer J. Rodolf maandagmidadg bekendge maakt. Volgens hem hebben veel inwo ners van Borgharen zich in ho ge mate geërgerd aan de hulp verlening tijdens de waters nood. De evacuatie was mini maal bij gebrek aan vervoer middelen. Verder waren er on voldoende zandzakken beschikbaar waarvoor de ge dupeerden ook nog een gulden per stuk moesten neertellen. Verder bestaat er ongenoegen over het niet aanleggen van dij ken langs de Maas bij Borgha ren en Itteren waarop de inwo ners van beide dorpen al sinds 1980 aandringen. DEN HAAG - Met sommige ge bieden in en bij Los Angeles was het maandag na het be kend worden van de aardbe ving moeilijk of zelfs onmoge lijk telefoneren. Teveel onge ruste familieleden en vrienden uit de rest van de wereld pro beerden tegelijk contact op te nemen, veronderstelde een woordvoerster van PTT Tele- commaandagavond. „Verder weten we ook niet wat er ter plekke aan materiaal buiten werking is geraakt", al dus de zegsvrouw. De kans op telefonisch contact met het zui delijke deel van Los Angeles en een groot gebied ten zuiden van de stad was maandagmid dag en -avond uiterst klein. PTT Tblecom verwacht dins dagochtend enige duidelijk heid. KATWIJK - De 13de landelijke „Straatmaker-aan-zee-show" vindt dit jaar op 10 en 11 juni in Katwijk plaats. Het plein op de hoek van de Boulevard en de* Strandweg krijgt dan een nieu we bestrating. Ruim 400 vier kante meter bestrating wordt dan aangelegd door veertien koppels jonge straatmakers tij dens deze wedstrijd. Katwijk had het evenement in 1987 ook binnen de gemeentegrenzen. Den Helder had vorig jaar de eer. door Mare Legendre iM Of M t'fj ÊuetJ tjicotr Leueu u iM£ ve tuflmmee Dinsdag 18 januari Zierikzee Vergadering adviescommissie sport. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing gemeentelijk milieube leid voor de afdeling Wester- schuwen van Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen in De Schutse. 14.00 uur. Vergadering commissie grond en pachtzaken in het gemeente huis. 19.30 uur. Woensdag 19 januari Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Kerkwerve NCVB-ledevergadering. Dorpshuis 't Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ruim telijke ordening in het gemeen tehuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie, keukentex- tiel en nachtkleding ten bate van Stichting Adullam in zaal kerk Gereformeerde Gemeente in Nederland aan Stati onsstraat. Van 19.30 tot 21.00 uur. Oosterland Lingerie-verkoping. Consisto rie Oud Gereformeerde Ge meente. 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 20 januari Renesse CDA-vergadering met Eerste Kamerlid drs. H. Eversdijk. Dorpshuis. 20.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 21 januari Dreischor Lezing over spoortunnel Rot terdam. Vereniging Tot Nut en Genoegen. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 22 januari Serooskerke Bingo-dansant. Dorpshuis. 20.00 uur. Brouwershaven Jaaruitvoering muziekvereni ging Apollo. Tonnenmagazijn. 19.30 uur. Maandag 24 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst On dernemerskring Schouwen- Duiveland in Mondragon. 16.30 uur. Vergadering commissie wel zijn. Raadzaal stadhuis. 20.30 uur. Noordgouwe Jaarvergadering NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Dinsdag 25 januari Zierikzee Jaarvergadering NBvP Foyer restaurant Mondragon. 14.00 uur. Modebruidsfestival. Concert zaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering afdeling Schouwen NBvP. Ons Dorps huis. 19.30 uur. Bruinisse Voorlichtingsbijeenkomst be volkingsonderzoek borstkan ker. Nederlands Hervormd Verenigingsgebouw. 14.00 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee Crea-middag maskers maken. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Bijeenkomst NCVB. Zaal Ne derlandse Hervormde kerkcen trum. 14.30 uur. Scharendijke Vergadering adviescommissie bezwaarschriften. Gemeente huis. 20.00 uur. Vrijdag 28 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal Volksdansvere niging Nehalennia in gebouw De Driehoek. Aanvang 19.45 uur. Zaal open vanaf 19.30 uur. Burgh-Haamstede Officiële opening Rode Kruis- gebouw. Schuitkant 5. 10.35 uur. Brouwershaven Familie-avond CPB CBTB en CPJ. 19.45 uur. Zaterdag 29 januari Zierikzee Première van het toneelstuk Angst door Amateur Comedie Zierikzee in Concertzaal. 20.30 \aur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2