'Als er echt iets is, dan weet men ons toch wel te vinden' Schemering Mosselaanvoerders doen er een schepje bovenop Premie voor hengst uit Zeepeduinen Peilt brede strook in één keer Nieuwe dieptemeter voor Rijkswaterstaat Zeeland Bijna 11.000 tonnen voor gemiddelde prijs van 65 gulden per ton Brouwse commissieleden voelen niet veel voor (versterking van) ombudsfunctie: Bevolkingsonderzoek borstkanker in Bruinisse Cursus horeca- praktijk VRIJDAG 14 JANUARI 1994 NR 25496 5 ZIERIKZEE - Door een nieuw meetinstrument, de zogenaamde „padloder" kan Rijkswaterstaat Zeeland voortaan nauwkeuriger waterdieptes meten. Met dit instrument, aan boord van het vernieuwde meetschip Wijtviiet, kan een brede strook in één keer worden gepeild. Hierdoor is het mogelijk de scheepvaart een gegarandeerde diepte te verstrekken. Het varen met diepstekende schepen wordt dan weer wat veiliger. Op woensdag 19 januari wordt in het Ir. J. W. Topshuis de nieu we padloder door do leveran cier overgedragen aan ir. Tin Buis, rijkshavonmeester van Rijkswaterstaat Zeeland. Het instrument, een Sim rad EM 1000, wordt geleverd door Ra dio Holland Marine uit Rotter dam. Het meetvaartuig Wijt viiet is geheel aangepast door scheepswerf Damen uit Har- dinxveld. Tot nog toe worden dieptemetingen uitgevoerd met een echolood. Al varende meet men dan de hoogte van een lijn op de bodem. Door ver schillende lijnen naast elkaar te meten krijgt men een indruk van het bodemprofiel. Of er tussen de gemeten lijnen obsta kels of plaatselijke (on)dieptes zijn, is niet zichtbaar. Met het nieuwe meetinstrument kan echter in één keer een brede strook worden gemeten. Die breedte is 8 keer de waterdiep te. Dus in 15 meter diep water kan het bodemprofiel tot een breedte van 120 meter in kaart worden gebracht. Door de meetkop onder aan het meet vaartuig in plaats van ver.ti- caal, zijwaarts te richten, kun nen ook steile oevers, kades of andere constructies worden ge meten. Het gebruik van een padloder in waterdieptes tus sen 6 en 30 meter is uniek in Europa. De Wijtviiet zal met name worden gebruikt voor metingen in de Westerschelde en mogelijk ook voor inspec ties bij de Stormvloedkering in de Oosterschelde en het opspo ren van gezonken voorwerpen. BRUINISSE/ZIERIKZEE - In de week van 3 tot 8 ja nuari 1994 werden 33 ladingen mossels op de veiling in Yerseke aangevoerd, met, een totaal gewicht van 10.998 ton netto. Al deze partijen werden door de handel overgenomen. De gemiddelde prijs bedroeg 64,87 per ton. In de laatste week van 1993 losten de Zeeuwse kwekers slechts tien ladingep, voor een ge middelde prijs van 67,30. De verzending was voor zover bekend: België 3.887 ton, Frankrijk 4.069 ton, diverse landen 197 ton en de binnenlandse handel ontfermde zich over 1.271 tonnen. Op maandag 3 januari arri veerden acht vaartuigen aan de veiling met evenveel ladingen. Het grootste tonnage was af komstig van de Ye 57, die in de Hammen 583 tonnen netto viste. Bij een stukstal van 130 kookten deze mossels een vleesgewicht van 20,7 kilo. De tweede aanvoerder met meer dan 500 tonnen bleek de BRU 2 (firma De Koning). Deze Bruse kweker was verantwoordelijk voor <je aanvoer van 557 netto- tonnen uit het westelijk deel van de Oosterschelde, met een stukstal van 169 en een vlees gewicht van slechts 17,5 kilo. Hoogste bieder voor deze par tij was Triton. De YE 116 loste de volgende dag de grootste partij met 433 nettotonnen uit het westelijk deel van de Oos terschelde. Roem van Yerseke werd van deze partij, met een stukstal van 104 en een vlees gewicht van 18,5 kilo, de nieu we eigenaar. Dikke vracht Op woensdag meerden tien schepen af aan de veiling in Yerseke, waaronder de YE 80 als grootste aanvoerder met 1.346 tonnen bruto uit het noor den. Deze dikke vracht voor re kening van Hollestelle bevatte bij een stukstal van 139 een vleesgewicht van 26,3 kilo. Murre tekende op woensdag het hoogst in voor een vrachtje van 237 brutotonnen, aangebo den door de YE 182. Bij een stukstal van 143 kookten deze Zeeuwse schelpdieren een vleesgewicht van 20,3 kilo. Weer een dag later passeerden acht ladingen van zeven sche pen over de mosselklok. Groot ste aanvoerder op donderdag bleek de YE 73 met 1.365 ton nen in twee partijen uit de Meep. Prins Dingemanse nam deze beide partijen mos sels met een vleesgewicht van dik 30 kilo over. Verder meerde onder meer de YE 69 voor de veiling af met een partijtje van 500 tonnen bruto uit het Scheer. Deze lading met een stukstal van 163 werd door Prins Dingemanse in de wacht gesleept. Op vrijdag tenslotte arriveerde de BRU 62 (De Koning) als eni ge met 323 tonnen bruto. Het vrachtje met een stukstal van 188 en een vleesgewicht van 23,2 kilo werd uitgezaaid op de verwat erpercelen van Roem van Yerseke. BURGH-HAAMSTEDE - De hengst Clipper uit na tuurgebied de Zeepeduinen van de Vereniging Na tuurmonumenten behaalde een eerste premie. Clip per loopt temidden van de kudde zwarte Shetland Pony's, die bij het beheer is ingezet. De beheerders van de Zeepe duinen gingen met twee heng sten van de Vereniging Natuur monumenten naar de keuring. Behalve Clipper namen ze Pac- co mee. Die liep vroeger in de Zeepeduinen en verhuisde in 1991 naar Duin en Kruidberg, een natuurgebied van de Ver eniging in Noord Holland. Bei de hengsten werden voor een jaar goedgekeurd als dek hengst. Clipper mocht samen met andere veelbelovende hengsten, terugkomen voor de premiekeuring. Afstammelingen Om voor meer dan één jaar goedgekeurd te worden moeten ook de afstammelingen beke ken worden. Een paar maan den geleden hebben mensen van het Nederlands Shetland Pony Stamboek onderzoek ge daan bij de pony's in de Zeepe duinen. Binnenkort kunnen ze precies zeggen wie de ouders zijn van de pony's in de kudde. Dan is het bekend welke po ny's de nakomelingen van Pac- co zijn en welke van Clipper. Dit voorjaar al worden de af stammelingen van Pacco beke ken. Dat gebeurt op het mo ment dat ze in de wei lopen, voordat ze weer bekapt en ont wormd moeten worden. Als de afstammelingen van Pacco veel op hem lijken kan hij volgend jaar voor drie jaar goedge keurd worden als dekhengst. De afstammelingen van Clip per worden in 1995 bekeken. De eerste goedgekeurde hengst in eigendom van de Vereniging Natuurmonumenten die bij de kudde in de Zeepeduinen liep was Pacco van Bankras. Door omstandigheden was hij een aantal jaren niet gekeurd. Met zijn 15 jaar was hij terug op de keuring en goed genoeg om weer voor een jaar goedge keurd te worden. In vergelij king met Pacco is Clipper van Stal Hoeve nog een jonkie. Hij is zes en loopt voor het derde jaar bij de kudde. Volgend jaar volgt hij Pacco op in Duin en Kruidberg. Hij werd met nog vijftien andere premiewaardi ge hengsten opnieuw gekeurd. Zes hengsten kregen een eerste premie en Clipper was daar één van. Natuurlijk zijn de be heerders daar behoorlijk trots op. Het betekent dat de kans groot is dat er veel mooie nako melingen in de kudde lopen. Een lust voor het oog. Bijko mend voordeel is dat de pony's meer waard zijn als ze verkocht moeten worden, wanneer de kudde te groot wordt. De zwar te pony's geven de Zeepedui nen iets speciaals. Ze dragen niet alleen bij aan het beheer, ze zijn ook -fotogeniek in het landschap. BRUINISSE - Deze maand start in Bruinisse'het Bevol kingsonderzoek borstkanker. Alle vrouwen van 50 tot en met 69 jaar kunnen mee doen aan dit onderzoek. Tijdens het onderzoek worden röntgenfoto's van de borsten (mammografie) gemaakt. Op die manier is het mogelijk om kleine afwijkingen in de borst in een vroeg stadium op te spo ren. Het onderzoek'is voor de deelnemende vrouwen koste loos. Het bevolkingsonderzoek wordt betaald vanuit de Alge mene Wet Bijzondere Ziekte kosten (AWBZ). In Nederland is borstkanker de meest voor komende vorm van kanker bij vrouwen boven de veertig jaar. Per jaar overlijden in Neder land ruim 3.300 vrouwen aan deze ziekte. Per jaar komen er ruim 8.000 nieuwe ziektegeval len bij. Uit onderzoek is geble ken dat, wanneer borstkanker in een vroeg stadium ontdekt en behandeld wordt, de kans op genezing aanzienlijk toe neemt. Door het organiseren van een bevolkingsonderzoek hoopt men de hoge sterfte aan borstkanker in de komende ja ren terug te dringen. Boven dien is de verwachting, dat kleine afwijkingen kunnen worden behandeld door een borstsparende operatie, waar bij wordt voorkomen dat een borst volledig moet worden weggenomen. Het landelijk Bevolkingson derzoek borstkanker wordt ge organiseerd door een samen werkingsverband tussen het Integraal Kankercentrum Rot terdam en de GGD's uit de re gio. Vrouwen tussen de vijftig en zeventig jaar ontvangen een uitnodiging om een afspraak te maken voor het eerste onder zoek. Het onderzoek vindt plaats in het Borstonderzoek centrum, Schuttershof 17 in Goes. Om een bewuste keuze tot deelname voor de vrouwen' mógelijk tè 'maken wórdt er een voorlichtingsbijeenkomst gehouden op dinsdag 25 janua ri, van 14.00-15.15 uur in het Ne derlands Hervormd Vereni gingsgebouw te Bruinisse. Het is ook mogelijk telefonisch vragen te stellen over het be volkingsonderzoek. Bij de GGD Zeeland, is op maandag, dinsdag en woensdag van 9.00- 11.00 uur, R. Poelman, voorlich- ter-verpleegkundige bevol kingsonderzoek bereikbaar via telefoonnummer 01100- 49472. DEN HAAG - Op de vliegbasis De Peel worden in 1994 en 1995 ruim 1.000 medewerkers van de koninklijke luchtmacht 'gesta tioneerd van de Groepen ge leide wapens," die nu nog gele gerd zijn in de Duitse plaatsen Stolzenau en Bolmberg. De Peel wordt een „slapende vliegbasis", wat betekent dat zij alleen in bijzondere omstan digheden kan worden geacti veerd. lijk aan de weg getimmerd hebben in de afgelopen jaren", aldus mevrouw Van de Velde. Zij noemde als voorbeeld de verschillende hoorzittingen over de meest uiteenlopende onderwerpen, waarbij de inwo ners van de gemeente Brou wershaven de gelegenheid heb ben gehad om hun zegje te doen. ,,En als er echt iets is, dan weet men ons toch wel te vinden", aldus mevrouw Van de Velde. Belangrijke band Van der Meide toonde zich wat teleurgesteld over de reacties op zijn notitie. Hij stelde dat de band tussen burger en bestuur der een heel belangrijke band is die men niet teloor mag laten gaan. „De tegenvallende ver kiezingsopkomst blijft mij toch zorgen baren", aldus Van der Meide. Hij zei het jammer te vinden dat men wel commis- siebreed erkent dat er sprake is van een probleem maar dat men zich blijkbaar niet bij machte voelt om iets aan dat probleem te doen. Hij voegde daar aan toe dat hij de notitie ook bedoeld hééft als voorzet voor een evaluatie van het be stuurlijk functioneren van de gemeente Brouwershaven. Burgemeester L. N. Labruyère zei de opmerking van Van der Meide over het belang van een goede relatie tussen burger en bestuur volledig te kunnen on derschrijven. „En ik kan u ook zeggen dat door het college 'adoptie' van kernen door wet houders wordt overwogen", al dus Labruyère. hij voegde daar wel meteen aan toe dat aan een dergelijke constructie ook weer een aantal gevaren kle ven. FOTO JOOP VAN HOUDT ZIERIKZEE - Vanaf dinsdag 1 februari verzorgt het Regio naal Bureau Onderwijs (RBO) een cursus horecapraktijk in Zierikzee. De cursus bestaat uit elf avonden die in Auberge Maritime worden gegeven. Deze cursus, de naam zegt het eigenlijk al, is sterk praktijk gericht. Elke lesavond staat een bepaald onderwerp cen traal, waarmee direct ook wordt geoefend. Onderwerpen zijn gastheer-/gastvrouw- schap, het verzorgen van de ta fel, voorraadbeheer etcetera. De lessen worden verzorgd door een docent van Groot Stel le. Naast deze avondlessen lo pen cursisten die op zoek zijn naar werk nog zestien uur sta ge per week. In overleg wordt daarvoor een horecabedrijf uit gekozen. Meer informatie over de cursus is verkrijgbaar via telefoonnummer 01100-50320. DEN HAAG - Het gaat goed met het toneelbezoek in Neder land. Een telefonische rond gang langs de grote gezelschap pen, leert dat de bezoekcijfers in 1993 ten opzichte van het jaar ervoor, enorm zijn geste gen. BROUWERSHAVEN - „We kunnen toch moeilijk de burgers bij hun lurven pak ken en naar vergaderingen sleuren. Daar zie ik niets in". Dat was de reactie van CDA-commissielid J. W. Heinen op de suggesties van SGP/RPF/GPV-commis- sielid P. van der Meide in de door hem geproduceerde notitie Politiek- bestuurlijke vernieuwing: een probleem? Hoewel men commissiebreed erkende dat de kloof tussen bestuurder en burger een probleem is bleek de meerderheid van de Brouwse commissieleden niets te voelen voor een van de suggesties van Van der Meide: versterking van de ombudsfunctie van de leden van de gemeen teraad van Brouwershaven. Dat bleek gisteren, donderdag, tijdens de vergade ring van de commissie algemene zaken. Van der Meide spreekt in de no titie zijn ongerustheid uit over de afstand tussen bestuurder en burger. Hij ziet de tegenval lende opkomst bij de laatstge houden verkiezingen als een te ken aan de wand, maar tekent daar wel meteen bij aan dat in zijn visie die dalende opkomst- cijfers eigenlijk niet meer zijn dan een aanwijzing dat er iets fout is. „We moeten dp.s op zoek naar de dieperliggende oorza ken achter de opkomstcijfers", aldus Van der Meide. De rede nering dat de burgers blijk baar zo tevreden zijn dat ze stemmen niet nodig vinden is volgens hem te simpel. Actiecomité's „Onderzoek geeft inderdaad aan dat de burgers in het alge meen tevreden zijn over de dienstverlening. Maar dat geldt niet voor de politieke be sluitvorming", aldus Van der Meide. „Ook in onze gemeente zijn actiecomité's actief als symptoom van ontevreden heid". Van der Meide doet in zijn notitie een aantal sug gesties om de kloof tussen be stuurder en burger te dichten dan wel kleiner te maken. Hij doet onder meer de suggestie om bepaalde probleemvelden en/of bepaalde kernen binnen de gemeente te 'verdelen' on der de raadsleden. „Waarbij ie der raadslid op het betreffende terrein functioneert als 'om budsman' en ambtelijke con tacten onderhoudt met of door verwijst naar de betreffende portefeuillehouder' CDA-vertegenwoordiger J. W. Heinen erkende in een eerste reactie op de notitie van Van der Meide dat er sprake is van een probleem. „Maar ik twijfel aan het effect van de sug gesties", aldus Heinen. Hij il lustreerde die stelling met de uitspraak dat er tijdens com missievergadering maar zeer matig gebruik wordt gemaakt van het spreekrecht voor het publiek. „Wat extra contacten kan wellicht geen kwaad, maar ik zie er niets in om gezamen lijk de boer op te gaan", aldus Heinen. Ook PvdA-commissie- lid mevrouw E. M. Overbosch- de Reiger zei de bezorgdheid van Van der Meide te delen. Zij koppelde daar echter meteen de opmerking aan vast dat de burger blijkbaar alleen maar geïnteresseerd is in wat hem of haar persoonlijk raakt. „De burger kan op allerlei ma nieren zijn ongenoegen laten blijken, en moeten wij ons dan in allerlei bochten gaan wrin gen? Wij hebben nog nooit ie mand de deur gewezen en ook nooit de zaak afgedaan met de opmerking dat wij er als raads leden alleen zouden zijn om de grote lijnen in de gaten te hou den", aldus mevrouw O ver bosch. VVD-vertegenwoordig- ster mevrouw G. J. van de Velde-de Wilde noemde de noti tie van Van der Meide 'een beet je een somber verhaal'. „Ik dacht dat wij als gemeente Brouwershaven toch behoor- CDA-commissielid J. W. Hei nen: ,,We kunnen de burger toch moeilijk bij de lurven grijpen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 5