Het ongerepte landschap van de Meeuwenduinen 'Dat is hier een goede business, ik wist niet dat het zo duur was' In het voetspoor van de oorsprong: Kerkwervenaar krijgt driehonderd gulden boete voor kop/staart-aanrijding Start Zeeland Cultuur- maand wellicht in Nicolaaskerk Vergadering commissie grond en pachtzaken Vergadering commissie ro Wester sehouwen elefefe© liQvansg Ook draaideur geen succes Duiveland geeft geld voor Limburg I VRIJDAG 14 JANUARI 1994 NR 25496 Duinmeertjes en blanke duintoppen; de elementen hebben vrij spel in de Meeuwenduinen. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De elementen hebben vrij spel in de Meeuwenduinen, de mens heelt dat niet. Zo'n tien jaar geleden besloot Staatsbosbeheer - de Meeuwenduinen vormen onderdeel van de Boswachterij Westersehouwen- de natuur in dit ongeveer 230 hectare tellende duingebied in de Kop van Schouwen, haar gang te laten gang. Voor die tijd werd het zand er uit het oogpunt van kustverdediging en overlast door ver stuiving, vastgelegd met helmgras en rijshoutschermen. Nu is daar geen sprake meer van. Alleen de zee- reep, een strook die het strand scheidt van de Meeuwenduinen, wordt constant onderhouden als bescher ming tegen de zee. In het achterliggende gebied zwaaien wind en zand broederlijk de scepter. Resultaat is een dynamisch, bijna ongenaakbaar oerlandschap, een voorbeeld van hoe het er in lang vervlogen tijden in het hele duingebied van de Kop Van Schouwen moet hebben uitgezien. Een tocht in het voetspoor van de oorspong: In de luwte van het dennenbos tiert het mos welig. Een zacht, groen tapijt leidt de weg langs bosjes van kruipwilg en duin riet. Een zwerm kramsvogels op trek, doet zich tegoed aan de talloze oranje besjes van de ste kelige duindoorns. En dat is niet de enige vogelsoort die het in de winter goed toeven vindt in de Meeuwenduinen. Volgens boswachter Dirk Fluijt van Staatsbosbeheer kent het ge-- bied verschillende, bijzondere wintergasten, zoals bijvoor beeld de zee- en visarend. De stilte eh rust die in de Meeu wenduinen heersen, hebben daar volgens hem alles mee te maken. Om ervoor te zorgen dat die stilte blijft bestaan en de bouwwerken die wind en zand samen voortbrengen niet teloor gaan onder mensenvoe ten, is het gebied niet toegan kelijk voor het publiek. -Wie toch in het gebied loopt, kan rekenen op een boete. Alleen het pad dat vanaf de vuurtoren door de Meeuwenduinen naar de boswachterij loopt, staat vanaf half juli tot half maart open voor wandelaars. Meeuwen Het geruis van de zee en de schreeuw van een zwarte kraai die door onze aanwezigheid op vliegt en zijn heil op een ande re duintop zoekt, zijn de enige geluiden die op dat moment doordringen. In het voorjaar is het hier ech ter andere koek. Al sinds men senheugenis strijken er gedu rende het broedseizoen enorme aantallen meeuwen neer in het gebied, dat hieraan zijn naam dankt. Met de rust is het voor bij wanneer zo'n 25.000 van de ze vogels, waaronder ongeveer 10.000 broedparen, de duinen tijdelijk opeisen. Andere; voor al kleinere vogelsoorten hou den het dan voor gezien. Ze ver trekken om te voorkomen dat hun eieren en jongen aan de zil vermeeuwen ten prooi vallen. Volgens Fluijt bestaat de kolo nie tegenwoordig voor de helft uit kleine mantelmeeuwen, waardoor het gebruikelijke ei- errapen dat door Staatsbosbe heer jarenlang is gedaan om te voorkomen dat de kolonie alle perken te buiten gaat, komend broedseizoen wellicht niet doorgaat. Fluijt; „De kleine mantelmeeuw foerageert na melijk op zee. Hij eet in tegen stelling tot de zilvermeeuw die alles eet, alleen maar vis en dat maakt hem minder schade lijk." Aangezien de kleine mantelmeeuw minder vaak voorkomt dan de zilvermeeuw en bij het eiérrapen vaak niet duidelijk is van welke soort het broedsel is, overweegt Staatsbosbeheer om de kolonie dit jaar daarom maar met rust te laten. De meeuw is, als je het al zou willen, niet weg te krijgen uit de Meeuwenduinen. De mens heeft er echter allang het bijl tje bij neer gegooid. Eeuwen lang kende de Meeuwenduinen bewoning in de vorm van duin boertjes die er een nijver maar hard bestaan leidden. Nu nog. steeds stuiven de oude akker tjes bloot. In de wat diepere valleien zijn de stroken humus, afgewisseld met1 een laag zand, goed zichtbaar. Het moet een armzalig bestaan zijn geweest, een onafzienbare en onophou delijke strijd tegen het stuiven de, onvruchtbare zand dat con stant de broodnodige akkertjes van de duinboeren bedekte, waardoor er voor deze mensen Vaak niets anders op zat dan el ders in het. gebied opnieuw te beginnen of er maar helemaal mee op te houden. Het laatste nog zichtbare bewijs van bewo ning ligt voor ons in het zand: een hoop stenen die samen ooit het huisje vormden van de kooiker Teuntje Rosmolen. De pijpen van de eendenkooi zijn waarschijnlijk al lang geleden onder het zand verdwenen. Rosmolen zelf heeft tot 1910 in het huisje gewoond. Tijdens de mobilisatie in de Eerste We reldoorlog, zaten er nog Neder landse soldaten. Iets later is het woninkje in elkaar ge waaid. Blanke duintop De met struweel en mos be groeide luwtestrook ligt in middels achter ons. Hier op de kale stuifduinen proberen duindoorn en vlier nog te red den wat er te redden valt, maar hun ondergang lijkt onvermij delijk. Nu steken de struiken nog voor een kwart boven het zand uit. Een fikse storm uit de juiste richting en het pleit kan morgen echter zijn beslecht. Een nieuwe blanke duintop zal dan het aanzicht van de Meeu wenduinen weer hebben veran derd. Het mooiste voorbeeld van het onstuitbare samenspel tussen wind en zand is wel de enorme vallei pal achter de zee- reep. Een voorbeeld ook van hoe snel de zaken kunnen ver anderen en dat er altijd bewe ging zit in dit duingebied. De uitgestoven vallei heeft bij na iets weg van de 'Grand Ca nyon', maar dan natuurlijk wel in een mini-uitvoering. „Als de zandsuppletie van twee jaar geleden niet had plaatsgevon den, was de zaak vanuit zee ze ker doorgebroken en had je hier nu een slufter gezien," zegt Fluijt. Of iedereen nu ook blij zou zijii geweest met zo'n strandvlakte die in open ver binding staat met de zee, laat hij overigens maar in het mid den. Fluijt wijst naar de humusla- gen die zich aftekenen tegen de steile duinwanden in de stuif- ketel. Bovenin, aan de rand van het majestueuze 'bouw werk' zit het windgat, een soort tochtgat waardoor de laagte in het duin tot op het grondwater heeft kunnen uit stuiven. Op de bodem staat een fikse laag helder water, zoet grondwater dat kalkhoudend is. Wie van Fluijt de garantie wil dat deze vochtige duinval lei er over een jaar nog precies hetzelfde bij ligt, kan lang wachten. „Het gebied is con stant in beweging, afhankelijk van de windrichting .iep -kracht, kan de vallei .zo weer van vorm veranderen of zelfs dichtwaaien." De blanke duintoppen en stuif- ketels in de Meeuwenduinen kunnen de Duitse bezetter dankbaar zijn, omdat zij hen destijds voor een dreigende on dergang hebben behoed, hoe vreemd dat ook moge klinken. In i942 meenden de Duitsers namelijk dat het wel genoeg was met de aanplant van het Domaniale bosgebied in Westenschouwen. Vanuit stra tegisch oogpunt, en dreigend gebrek aan schootsveld en uit zicht over zee, vonden de Duit sers dat de aanplant van den nen nu maar eens moest stop pen, waardoor een flinke strook langs de kust die eigen lijk ook onder de dennen had moeten verdwijnen, niet meer werd ingeplant. Het oorspron kelijke landschap van de Meeu wenduinen bleef onaangetast door de mens en wie het gebied kent, zal beslist hopen dat dit voor altijd zo kan blijven. ZIERIKZEE - Verbaasd en verontwaardigd reageerde A. K. uit Kerkwerve op de boete van driehonderd gul den of zes dagen hechtenis die hem donderdagmiddag werd opgelegd tijdens de zitting van het kantonge recht in Zierikzee. „Dat is hier een goede business, ik wist niet dat het zo duur was". K. kwam voor omdat hij op 20 mei 1993 bij de verkeerslichten op de Rijksweg N57 bij Serooskerke met zijn personenauto achter op een Duitse personenauto reed, die op het laatste moment stopte voor het oranje licht. Of voor een ZWN-bus, die voor langs over de kruising reed op zijn route van Haamstede naar Renesse, zoals K. kantonrech ter mr B. Doorewaard Boek hout wilde doen geloven. „De Duitser vertoonde een paniek reactie. Hij reed door het oran je licht heen de kruising op en begon daar te remmen omdat hij schrok van die optrekkende bus. Hij was moe omdat hij ruim vierhonderd kilometer had gereden", aldus de Kerk wervenaar. Hij legde uit dat zijn auto in een slip raakte, toen hij op het gladde wegdek afremde om een botsing te voorkomen. „Daarom ben ik er achterop geklapt. Het ongeluk gebeurde zeker vier meter voorbij de stopstreep". Aan de hand van de situatiete kening die de politie van de aanrijding maakte en de ver klaring die de Duitse automo bilist indertijd aflegde kwam de kantonrechter tot een iets andere conclusie. „De politie tekent de Duitse auto op de stopstreep, nog ruim voor de verkeerlichteninstallatie. Dat komt overeen met de verkla ring van de Duitser die zegt voor het oranje licht te zijn ge stopt, waarna uw auto achter op zijn voertuig knalde". Offi cier van justitie mr E. K. van der Lende-Mulder Smit achtte de schuld van K. aan de aanrij ding bewezen. „Er is bij u ken nelijk sprake van een redelijk forse rijstijl". Genoeg afstand Zij trok die conclusie mede op grond van het strafblad van K. dat twee forse snelheidsover tredingen bevatte. Zij eiste driehonderd gulden boete en de kantonrechter vonniste con form. „Als automobilist móet je altipd genoeg afstand hou den. Je moet er altijd op be dacht zijn dat de auto voor je kan remmen voor een oranje licht en dat het wegdek glad kan zijn omdat het regent. Zo wel door het proces-verbaal van de politie als de verklarin gen van andere mensen die bij het ongeluk waren, ben ik er van overtuigd dat u dat alles niet heeft gedaan". „Dit pik ik niet, ik ga gewoon in hoger beroep". Dat zei de be jaarde A. B. uit Lage Zwaluwe. Hem werd verweten dat hij op 24 oktober 1992 in Haamstede om ongeveer 23.30 uur vanuit de Zandweg de Krayesteinweg opreed zonder voorrang te ver lenen. Dat had een flinke aan rijding tot gevolg, waarbij de auto die op de Krayesteinweg reed over de kop sloeg. „Ik heb goed uitgekeken, links en rechts. Er kwam niets", aldus B. Hij was dan ook van mening dat de personenauto, die op zijn auto botste toen hij de Krayesteinweg opdraaide, reed als een gek. „Er zaten zes jon gelui in die ordentelijk wat hadden gedronken. Later be dreigden ze me en scholden me uit. De politie-agent die er bij kwam was op hun hand. Hij kende ze goed. Hoewel ik daar steeds om vroeg weigerde hij een alcoholtest uit te voeren". Kantonrechter Doorewaard Boekhout luisterde belangstel lend maar ging af op het proces-verbaal waaruit bleek dat de bestuurder van de auto met jongelui niet had gedron ken en dat men niet te hard reed. Hij vonniste conform de eis van de officier van justitie een boete van 350 gulden. Ook bij dc Belg R. L. B. de G. uit Deurne was sprake van 'wel gekeken maar niet gezien'. Hij reed op 19 mei 1993 vanuit de Elkerzeeseweg de Delingsdijk op zonder de auto te hebben ge zien die daar naderde. Ook hier volgde een botsing die flinke materiële schade tot gevolg had. En voor Dc G. ook grote financiële schade omdat zijn auto WA was verzekerd en hij veel medische kosten had On der andere voor zijn moeder en haar hond die bij hem in de auto zaten. Daarmee rekening houdend beperkte de kanton rechter de boete van 350 gulden die de officier eiste tot 200 gul den. „Het proces-verbaal is een ad ministratief rommeltje. Mijn naam is verkeerd gespeld, er staat gemeente Veere terwijl het Westersehouwen moet zijn en ik reed in een bestelwagen terwijl er personenauto is ver meld. Wanneer ik bij mijn baas iets fout doe word ik ook op het matje geroepen". Met al deze opmerkingen kon E. B. uit Oosterland een boete van 270 gulden niet voorkomen. Hij kreeg die opgelegd omdat hij op 20 november 1992 op de Rijksweg N57 bij Serooskerke 114 kilometer per uur reed ter wijl de maximum snelheid ter plaatse tachtig kilometer is. Waar precies? Mevrouw A. W. C. van G. uit Oosterland kreeg een boete van 265 gulden omdat zij op de Stoofweg, op het gedeelte bin nen de bebouwde kom van Re- nesse 83 kilometer zou hebben gereden. „Ik wilde weten waar ze mijn auto precies hebben ge fotografeerd", aldus de vrouw. De foto waarop zij hoopte was niet beschikbaar. Wel het pro- ces-verbaal van de politie waarin sprake was van hecto- meterpaal negentien. „Ik ga kijken en als het niet klopt ga ik in hoger beroep", aldus Van G. die naar voren bracht dat op het grootste gedeelte van de Stoofweg een maximum snel heid van tachtig kilometer geldt. BROUWERSHAVEN - Als het aan het college van b en w van Brouwershaven ligt wordt in september in de Sint Nicolaas kerk in Brouwershaven het startsein gegeven voor de Zee land Cultuurmaand. Dat eve nement zou dan gecombineerd kunnen worden met de officië le heropening van de gerestau reerde kerk. Dat deelde burgemeester L. N. Labruyère gisteren, donder dag, mee tijdens de vergade ring van de commissie algeme ne zaken van de gemeente Brouwershaven. Labruyère stelde dat binnen het college lang gezocht is naar een waar dige - maar ook betaalbare - wijze om de Nicolaaskerk te heropenen. „En als we de her opening van de kerk kunnen combineren met het officiële startsein voor de Zeeland Cul tuurmaand kunnen we tegen acceptabele kosten toch een groot evenement bieden", al- .dus de Brouwse burgemeester. BURGH-HAAMSTEDE Dinsdag 18 januari vergadert de commissie grond- en pacht zaken van de gemeente Wester sehouwen. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commis sievergadering onder meer een voorstel tot wijziging van het plan Stoofweg III. Verder aan dacht voor de grondprijs in be stemmingsplan Roterij II. De vergadering is openbaar. De stukken die betrekking heb ben op de vergadering liggen een half uur voor aanvang van de vergadering ter inzage. BURGH-HAAMSTEDE Woensdag 19 januari vergade ring de commissie ruimtelijke ordening van de gemeente Wes tersehouwen. De vergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het gemeentehuis. Op de agenda van de commis sievergadering onder meer een notitie die betrekking heeft op het stallen van kampeermidde len op kampeerterreinen. Ver der op de agenda van de com missievergadering de notitie kamperen bij de boer en ver zoeken van twee campings om vrijstelling ten behoeve van winterkamperen. De vergade ring is openbaar toegankelijk. De op de vergadering betrek king hebbende stukken liggen een half uur voor aanvang van de vergadering ter inzage. Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 (Advertentie) ZIERIKZEE - Na een half uur met een draaideur in de voorgevel te hebben ge werkt is ook deze deur tegen de vlakte gegaan. "Nee. nee, hij werd niet platgelopen. We hebben hem zelf verwij derd." zo meldde ons de heer Goudswaard van de gelijk namige kado-, lederwaren- en rietshop. "Door de enor me toeloop tijdens de oprui ming maakte de draaideur zoveel toeren dat de gunstig geprijsde rieten manden en stoelen onze winkel niet meer ongeschonden konden verlaten, en dat zou zonde geweest zijn". Verwachting t/m dinsdag 18 januari WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht variabel 3 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 40% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht noordw. 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. -4 graden Mid.temp. 3'graden Windkracht zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 15 jan. Zon op 08.41, onder 16.53 Maan op 09.46, onder 21.28 16 jan. Zon op 08.40, onder 16.55 Maan op 10.05, onder 22.35 17 jan. Zon op 08.39, onder 16.57 Maan op 10.24, onder 23.42 Eerste Kwartier: 19 jan. (21.28). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het wordt flink kouder dit weekeinde. De afgelopen dagen la gen de middagtemperaturen rond de 9 graden. De komende dagen dalen ze tot enkele graden boven nul. De komende nacht zijn er op klaringen en ligt de minimumtempe ratuur iets boven nul, aan de grond kan het licht vriezen. Zaterdag heb ben we te maken met een uitloper van een hogedrukgebied en dat le vert droog weer op met geregeld zonneschijn. Later op de dag neemt de bewolking toe op nadering van een lagedrukgebied. In de nacht van zaterdag op zondag gaat er waarschijnlijk neerslag vallen, dit in de vorm van een enkele sneeuw bui. Zondag is het bewolkt en ook dan is er kans op een sneeuwbui. De hoeveelheden lijken niet erg groot te worden. De temperaturen dalen; 's nacht vriest het licht, in de middag komt het enkele graden boven nul. HENGELO - Ongeveer de helft van de 6.000 de vrouwen die in Twente thuiswerk verrichten, wil een baan met een normaal arbeidsconctract NIEUWERKERK - Het be stuur van de gemeente Duive land heeft besloten om per in woner een gulden beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de watersnoodramp in Limburg. Bij elkaar komt dat neer op een bedrag van ruim 5700 gul den. Het initiatief voor de schenking ontstond tijdens het nieuwjaarsdiner dat het Dui- velandse gemeentebestuur be gin januari altijd houdt. Tij dens de vergadering van de ad viescommissie financiën, die donderdagmiddag werd gehou den in het gemeentehuis te Nieuwerkerk wez-d het plan verder doorgesproken en afge rond. Het geld zal zo spoedig mogelijk worden ovei-gemaakt naar Limbuz-g. ZILRIKZLESCHEEl NIEUWSBODES Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Waarnemend hoofdredacteur P. Kleemans Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12449 fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 49.50 Bij autom. afschr. 1 47.00 Per jaar f 187,00 Bij autom. afschr. f 177,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3