'Nederlands drugsbeleid vertoont tekenen van einde oorlogsfase' Nationaal debat moet landbouw licht doen zien UDftnra ■■po B.V. 'Centrum Bru is er op vooruit gegaan' waterstanden Veertig procent meer Indonesische aanvragen Opvolger Dales mogelijk zaterdag al hekend Volgens hoogleraar strafrecht Plannen Stichting Ter Zake: Treinongeluk in Polen &ee6L 'm> u?#- ,jê/ AISV/AJIOV/ /w &cw euM-üx#/ j 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vervolq van paq. 1 constructie van de Nieuwstraat weinig problemen op. Zij het dat er wel wat commentaar kwam op de afmetingen van de bloembakken. „Maar verder zijn de plannen eigenlijk al leen op details aangepast", al dus Van Beveren. Soms werden gaandeweg nieu we elementen toegevoegd. Een voorbeeld daarvan is het open lucht schaakbord dat in de bestrating van het Kerkplein werd verwerkt. Een element dat voor veel discussie zorgde was de muziektent. Wat voor de één een waardevol monu ment is ziet de ander als een onding dat niet in de omgeving past. Aanvankelijk was het ook de bedoeling om de mu ziektent te verplaatsen, maar uiteindelijk werd toch gekozen voor het handhaven van de mu ziektent op de huidige lokatie. Als het aan de plaatselijke on dernemers had gelegen had men in ieder geval dé muziek tent toch een beetje aangepast aan de omgeving. De suggestie werd gedaan om de muziektent te voorzien van een 'nostal gisch' dak in de trant van het dak dat ook het handelsbeurs je moet gaan sieren. Maar de politiek besliste anders. Maar dat is - zo bezweren de werk groepleden - ook het enige waar binnen de werkgroep ver schil van mening over bestond. „Voor de rest is de hele werk groep zeer tevreden over het re sultaat", aldus Huizer. Het kar wei heeft de gemeente in totaal een kleine 1,1 miljoen gulden gekost. De rest, een dikke vijf ton, werd op tafel gelegd door de provincie Zeeland. Terre des Hommes: JAKARTA - Terre des Hommes, de enige Nederland se hulporganisatie die op dit moment nog actief is in Indonesië, krijgt sinds maart 1992 40 procent meer aanvragen om financiële steun dan daarvoor. Dat zegt F. van Dijk, de directeur Zuidoost-Azië van de Nederlandse afdeling van Terre des Hommes. In maart 1992 beëindigde Indo nesië eenzijdig zijn ontwikke lingshulprelatie met Neder land, nadat Nederland die hulp enige tijd had opgeschort in verband met het optreden van het Indonesische leger op Oost- Timor. Daarbij werd niet al leen de rechtstreekse steun van de Nederlandse regering opge zegd maar ook die van een groot aantal Nederlandse par ticuliere organisaties die door de Nederlandse overheid wer den gesubsidieerd. De meeste grotere infrastructu rele projecten waaraan Neder land bijdroeg, zijn inmiddels op een andere manier gefinan cierd, hetzij door de Indonesi sche regering zelf, hetzij door ontwikkelingshup van andere landen. Na overleg door PvdA-partijtop DEN HAAG - Het kabinet beslist vermoedelijk za terdag al over de opvolging van de maandag overle den minister van binnenlandse zaken Dales. De PvdA-top heeft hier donderdagavond tijdens het we kelijkse bewindsliedenoverleg al een voorschot op genomen. Daarvóór hebben vice-premier Kok, par tijvoorzitter Rottenberg en fractievoorzitter Wölt- gens al over de opvolging gebrainstormd. Wöltgens is speciaal daarvoor en voor de uitvaart van Dales vervroegd teruggekeerd uit In donesië, waar hij verbleef met een parlementaire delegatie onder leiding van kamervoor zitter Deetman. Volgens PvdA- kringen bemoeit ook CDA- premier Lubbers zich intensief met de opvolgingskwestie. Vanuit de PvdA wordt niet ge reageerd op speculaties die op het Binnenhof de ronde doen over kansrijke kandidaten voor het ministerschap van binnenlandse zaken. De PvdA wil formeel pas naar buiten treden als de begrafenis van Dales achter de rug is. Die heeft vandaag, vrijdag plaats. Dat de kwestie zaterdag al wordt afgedaan is niet. uitge sloten omdat de ministerraad dan een uitgesteld beraad heeft ingelast. Dat komt door dat de voor afgelopen maandag geplande vergadering in het water is gevallen door het plotsklapse overlijden van Da les, en de reguliere van vrijdag vervalt vanwege de uitvaart plechtigheden. In politiek Den Haag doen met een steeds stelliger mate van hardnekkigheid in de opvol gingskwestie de namen de ron de van de Amsterdamse burge meester Van Thijn (ook al mi nister van binnenlandse zaken van 1981 tot 1982 in het kabinet Van Agt/Den Uyl), hoofddirec teur K. de Vries van de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (tevens voormalig kamer lid), de commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland Patijn, diens collega Van Kememade van Noord-Holland (tweemalig minister van onderwijs en we tenschappen), alsmede diens voorganger R. de Wit. Ook met een overstap van staatssecreta ris Kosto van justitie naar bin nenlandse zaken wordt nog steeds serieus rekening gehou den. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland l.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwatcr tijd stand tijd stand 15 januari 05.45 167 11.55 -155 18.05 172 23.45 - 112 16 januari 06.10 165 12.25 -153 18.40 165 - 17 januari 06.45 159 00.20 -113 19.10 155 12.55 -150 15 januari 03.55 174 10.15 - 156 16.20 183 22.25 -114 16 januari 04.35 171 10.55 -153 16.55 173 23.05 -112 17 januari 05.15 164 11.35 -147 17.35 160 23.50 -110 15 januari 06.10 179 11.45 -162 18.30 185 23.50 -122 16 januari 06.40 172 12.15 -161 18.55 174 - 17 januari 06.50 167 00.25 -122 19.15 166 12.55 -158 15 januari 05.55 173 11.45 -159 18.15 180 23.45 -118 16 januari 06.25 170 12.25 -158 18.45 172 - 17 januari 06.50 166 00.25 -119 19.15 163 12.55 -155 WEMELDINGE Doodtij: 21 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 AMSTERDAM - Het Nederlands drugsbeleid vertoont alle tekenen van het ein de van een oorlogsfase. De regelgeving is op hol geslagen, de straffen worden steeds draconischer, de waarborgen waarmee opsporing en vervolging van dea lers en gebruikers waren omgeven, worden stuk voor stuk weggeslagen. Een si tuatie die te vergelijken is met die in het Duitsland van eind 1944, begin 1945, zegt prof. mr. C.F. Rüter, hoogleraar strafrecht aan de Universiteit van Amster dam. Legalisering van hard drugs is volgens hem de enige manier om liet tij te keren en tegelij kertijd de uit harddruggebruik voortvloeiende criminaliteit - en daarmee het cellentekort - belangrijk terug te dringen. Want het huidige beleid bestrijdt de criminaliteit niet. „Integendeel, het kweekt cri minelen", zegt Rüter. „Wat drugs betreft bevinden wij ons in maart 1945", stelt de hoogleraar. „Zo doorgaan bete kent dat de zaak in elkaar so- deniietert. Binnen een jaar of vijf, schat ik. Iedere maat schappij doet in zijn tijd iets geks. Voor deze maatschappij is dat de strafrechtelijke be strijding vanjaet druggebruik. Het allerdomste wat we heb ben kunnen doen, want het heeft niets opgeleverd en het belast het politie- en justitie apparaat gigantisch. Dan moet je na dertig jaar vergeefse strijd besluiten om de streep te trekken. Genoeg is genoeg." Hard meppen „De 'luitenant-kolonels en de kapiteins' van deze oorlog de Hessings en de Nordholts - heb ben dat allang begrepen. Maar de 'generaals' aan de top - de Ernstjes Ballins, Kohls en de VN-jongens - roepen nog steeds dat er hard moet worden ge mept. Dat ze daar twintig divi sies voor inzetten, terwijl ze in werkelijkheid niks hebben. Maar ja, toegeven dat je het dertig jaar lang mis hebt gehad is niet eenvoudig", zegt Rüter met onverholen cynisme. „De bevolking gelooft allang niet meer in de 'war on drugs'. Er zijn nog wel fanatiekelin gen, hoor. Mensen zoals ex- politiefunctionaris en nu CDA- kamerlid Koffeman die, als hij een écht professionele politie man was, beter zou moeten we ten." De enige methode om de greep van de „mafia" op de drugswe reld teniet te doen en tegelij kertijd de druk op politie en justitie te verminderen, is lega lisering van harddrugs, meent Rüter. „Geen reclame, of vrije verkoop bij Albert Heijn, maar een keten van staatswinkelt- jes. Op de manier waarop in Zweden alcohol wordt ver kocht. Bord boven de deur: 'Wilt u dood, treedt hier bin nen'. Verkoop drugs tegen bo demprijzen. Dat kan, want er is geen schaarste. Wij creëren die slechts. Concurreer de drugsmafia weg, zorg dat ze geen droog brood meer kunnen verdienen. Je voorkomt er met een mee dat junkies mensen beroven om hun dope te kun nen betalen. De criminaliteit zou spectaculair verminderen. Nu zijn er bij voorbeeld groe pen verslaafde Surinamers, kleine dealertjes, die politie en justitie heel veel last bezorgen. Als ze worden veroordeeld krijgen ze zes tot negen maan den. Door legalisering van drugs til je die groep voor een belangrijk deel uit het straf rechtelijk circuit." Cellenprobleem oplosbaar „Daarmee heb je het cellenpro bleem niet in één klap opge lost, nee. Het is echter zeer wel oplosbaar. Je moet beginnen bij de koeriers die op Schiphol arriveren met kilo's heroïne. Stel ze in verzekering, fotogra feer ze, neem vingerafdrukken, pak ze de handel af, geef ze een klap ert stuur ze naar huis met de mededeling dat ze linea rec ta de cel ingaan als ze ooit nog terugkomen." „.Dat heeft twee grote voorde len: ze nemen geen celruimte in beslag en politie en justitie worden minimaal belast. Nu worden ze gearresteerd, ver oordeeld tot vijf, zes jaar, ze gaan in hoger beroep, cassa tie." Quasi wanhopig: „Waar om doen we dat? De koeriers zijn meestal afkomstig uit de armste lagen van de bevolking. Vrouwen met kinderen die door hun man in de steek zijn gelaten en bezwijken voor de verleiding om 1000 dollar te kunnen verdienen. En wij pak ken ze op en stoppen ze vijf jaar in een cel. Je kunt je afvra gen hoe netjes dat is. Het is in ieder geval buiten proportie." „De afschrikwekkende wer king? Daar moet ik om lachen. Denkt u echt dat zich in Latijns-Amerika de mare ver spreidt dat je beter niet naar Schiphol kunt gaan omdat de Haarlemse rechter je dan vijf jaar cel geeft? De enige die dat weet is de dealer en die heeft er geen belang bij om het te ver tellen. Nee, zo'n mevrouw die terug komt en zegt: „Wat me nou is overkomen...". Dat is honderd keer effectiever." Stoppen koe riers „in het gevang te donde ren" en vooral ook stoppen met de kruistocht tegen hasj kof fieshops, zou Rüter de politiek willen toeroepen. „Uit onder zoek is gebleken dat de meeste koffieshops zich keurig aan de regels houden. Geef ze nou ook de mogelijkheid om legaal aan hun handel te komen, anders dwing je ze met criminelen in zee te gaan. Ik verzeker u, dat zijn geen mensen met wie u en ik uit eten willen. Bestrijden helpt niet, dat heeft dertig jaar praktijk bewezen. Kan hasj in Nederland niet op een legale manier worden gekweekt, dan halen ze het elders." Nederland moet zich van lega lisering van alle drugs zeker' niet laten weerhouden door angst voor kritiek van andere Europese landen. „Gewoon doen", zegt Rüter welgemoed. „We krijgen steeds meer bond genoten. Heel Duitsland is aan 't kiepen. Sinds ze daar metha- donprogramma's hebben inge voerd daalt het aantal drugsdo den voor het eerst sinds tien jaar. Tbt die tijd verdubbelde het jaarlijks. Sommige deelstaten gaan al veel verder dan wij hier. Frankrijk doet er volstrekt niets toe. Zwitser land. Zeer conservatief land, maar één ding hebben de Zwit sers gemeen met oi^s; ze willen waar voor hun geld. Kijk, het strafrecht is duur en we héb ben er niet veel van. We moeten het dus zuinig en professioneel hanteren. Van beide heeft Hirsch Ballin - een oud-student overigens - absoluut geen kaas gegeten." Fel: „Ik heb nog nooit een minister gezien die met zoveel' poeha als het knapste jongetje van de klas is aangetreden en die zo weinig professioneel is op het gebied van strafrecht. Hij weet alles beter, luistert naar niemand. Ik vraag me wel eens af wat we bij de UvA fout hebben ge daan." Het enige dat de minister met zijn „war on drugs" bereikt is, zegt Rüter, dat hij de verslaaf de die zelf slachtoffer is, .aan pakt. De grote dealers blijven buiten schot. „Beschaafde landen stellen de licten waarmee je jezelf schade toebrengt niet strafbaar. Wij wel. Mijn prioriteit is een vreedzame en veilige samenle ving, gegrondvest op een be hoorlijk ethisch besef. En daar hoort niet bij dat je mensen die aan het randje balanceren nog een duwtje na geeft. Pak de drugsmafia via de economi sche weg aan, beroof ze van hun afzetmarkt en maak een keiharde deal met junkies. Voor wat hoort wat. Als ze zich toch crimineel gedragen krij gen ze geen dope. Of in ieder geval een tijdje niet meer. Tege lijkertijd, of misschien nog voordat we gaan legaliseren, moeten we meer, werk maken van sociale controle." Trekt aan zijn pijp: „We moeten ons eens goed afvragen welke mid delen zijn toegepast om roken sociaal onmogelijk te maken. Dat moeten we ook met drugs proberen. Je moet er niet eens meer aan wi llen beginnen om dat je dan uit de groep ligt." UTRECHT - De Nederlandse agrarische sector is be drijfsblind. De bedrijfstak slaagt er niet in de le vensgrote problemen rond milieu en overschotten het hoofd te bieden. Een nationaal debat over de toe komst van de land- en tuinbouw moet licht in de duisternis brengen en de noodzakelijke vernieuwing op gang brengen. Donderdag ontvouwde in Utrecht de recent opgerichte stichting Tér Zake haar plan nen voor dat debat. Enkele agrarische prominenten heb ben de stichting opgericht. Voorzitter is hoofddirecteur H. Wijffels van Rabobank Neder land. Verder maken G. van Dijk (Nationaal Coöperatieve Raad), J. van Gennip (Weten schappelijk Instituut van het CDA), R. Thzelaar (Produkt- schappen Vee, Vlees en Eieren) en B. Koéckhoven (Katholieke Nederlandse Boeren- £n Tuin- dersbond) deel uit van de stich ting. De Nederlandse land- en tuin bouw, decennia lang buitenge woon succesvol, is gedesoriën teerd geraakt, aldus de stich ting. De zorg voor het milieu stelt andere eisen aan de pro- duktie, terwijl ook de markt omstandigheden ingrijpend zijn veranderd. Op de interna tionale markt is de Nederland se land- en tuinbouw zijn voor sprong kwijt en valt ten prooi aan de concurrentie. Sectoren als de akkerbouw, de zuivel en de rundvleessector, die jaren lang afhankelijk zijn geweest van Brussel, zien plotseling de financiële steun verdwijnen. Gevolg: malaise alom. „De Nederlandse landbouw heeft decennia lang optimaal gebruik gemaakt van de om standigheden. Die omstandig heden zijn in korte tijd ingrij pend veranderd. Dat vraagt een nieuwe strategie", aldus Wijffels. Hoe die nieuwe strate gie eruit gaat zien, weet hij niet. „Het is niet zo dat we onze inzichten willen opleggen aan de sector. Wij vormen slechts een platform voor discussie. We hadden ook een rapport kun nen schrijven. Maar er liggen al veel goede rapporten. Ken nelijk is dat niet voldoende. De tijd dat een klein groepje men sen iets kon bedenken voor grote delen van de samenle ving is voorbij." Het nationaal debat - dat an derhalf jaar gaat duren - wil vooral vernieuwende ideeën zichtbaar maken, betoogt Wijf fels. Daartoe zullen mensen met dergelijke ideeën in „uit- wringingssessies" worden geïnterviewd. Verder staan er conferenties op het programma en discussies in de media. „Gaandeweg moeten zich din gen uitsorteren die worden op gepikt door mensen binnen de sectoren. Vroeger ging het er om zoveel mogelijk uniforme kwaliteit te leveren voor de markt. Van die eenheidsworst moeten we af. Pluriformiteit moet een van de opvallende kenmerken worden." Een voor beeld van dergelijke verschei denheid noemt hij de produk- tie van zogenoemde Veenwei- dekaas door een klein groepje boeren. Hoewel de stichting een hoog CDA-gehalte heeft, is er geen sprake van enige partijgebon denheid, verzekert Tér Zake. De stichting wil op korte ter mijn een bestuur samenstellen dat de noodzakelijke thema's op een rijtje gaat zetten. Ook de milieubeweging zal in het bestuur worden vertegenwoor digd. „De landbouw en de mi lieubeweging moeten nou ein delijk eens een keer uit de oude ingegraven stellingen komen." Volgens Tér Zake moet de land en tuinbouw onderwerp zijn van een nationaal debat, om dat de sector van groot belang is voor de samenleving. Wijf fels: „Het gaat ons erom dat de agrarische sector ook in 2010 nog een gezonde, dragende kracht van de economie is. We moeten ons wel realiseren dat we in de Nederlandse economi sche structuur eigenlijk maar twee clusters hebben. Dat zijn de chemie en de agrarische sec toren." Hoewel hij niet vooruit wil lo pen op het debat heeft Wijffels zelf wel bepaalde gedachten over het ,pad dat moet worden gevolgd. „Kennis zal een sleu telrol spelen. Dat was 100 jaar geleden zo en dat geldt nog steeds. Ik verwacht wel een wisseling van technologie. In de achterliggende jaren heeft de landbouw geprofiteerd van de chemie. Dat zal nu de bio technologie worden. Daarmee kunnen betere produkten wor den gemaakt tegen lagere kos ten." DEN HAAG - Vier Nederlan ders zijn woensdagavond in Polen gewond geraakt, toen de trein waarin ze zaten ontspoor de. Drie van de vier zouden donderdag uit het ziekenhuis worden ontslagen. Dat heeft het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag vernomen. Het treinongeluk gebeurde op het station van Gliwice in Sile- zië in het zuiden van Polen, toen de achterste wagon door nog onbekende oorzaak ont spoorde. in Vè £rÉMP.' door Mare Legendre Vrijdag 14 januari Zierikzee Tbneelstuk Hollandse Come- die. Concertzaal. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Viering 25-jarig bestaan Big S. Jongerencentrum Big S. 21.00 uur. Concert Crosshead. Big S. 22.30 uur. Zaterdag 15 januari Schouwen-Duiveland Bedrijfsbezoeken groene sec tor. Vertrek ZWN-station. 9.30 uur. Renesse Stijldansavond. Dorpshuis. 20.00 uur. Zondag 16 januari Zierikzee Demopresentatie Crosshead. De Vlinder. 15.30 uur. Maandag 17 januari Zierikzee Presentatie Verkeersstruc- tuurplan in trouwzaal stad huis. 19.30 uur. Bijzondere ledenvergadering ZOC met presentatie van het Ruimtelijk Economisch Onder zoek in Mondragon. 19.30 uur. Vergadering Philatelica ver eniging. Van Veenlaan 1. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeenteraadsvergadering in gemeentehuis. 19.30 uur. Informatie-avond in het ge meentehuis over gemeentelijke herindeling. Aanvang circa 20.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijke ordening. Stad huis. 19.30 uur. Dinsdag 18 januari Zierikzee Vergadering adviescommissie sport. Stadhuis. 19.30 uur. Kerkwerve Soosmiddag. Dorpshuis Zuud- ènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Lezing gemeentelijk milieube leid voor de afdeling Wester- schuwen van Nederlandse Ver eniging .van Huisvrouwen in De Schutse. 14.00 uur. Vergadering commissie grond en pachtzaken in het gemeente huis. 19.30 uur. Woensdag 19 januari Kerkwerve Bijeenkomst NCVB. Dorpshuis Zuudènde. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie ruim telijke ordening in het gemeen tehuis. 19.30 uur. Donderdag 20 januari Renesse CDA-vergadering met Eerste Kamerlid drs. H. Eversdijk. Dorpshuis. 20.00 uur. Scharendijke Gemeenteraadsvergadering. Gemeentehuis. 19.30 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Zaterdag 22 januari Brouwershaven Jaaruitvoering muziekvereni ging Apollo. Tbnnenmagazijn. 19.30 uur. Maandag 24 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst On dernemerskring Schouwen- Duiveland in Mondragon. 16.30 uur. Dinsdag 25 januari Zierikzee Modebruidsfestival. Concert zaal. 20.00 uur. Nieuwerkerk Jaarvergadering afdeling Schouwen NBvP. Ons Dorps huis. 19.30 uur. Woensdag 26 januari Zierikzee Crea-middag maskers maken. De Lichtboei. 14.00 tot 15.30 uur. Scharendijke Vergadering adviescommissie bezwaarschriften. Gemeente huis. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBEUHS - TEL tnTHM6255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 2