GRATIS ADVERTENTIE Voorzichtig positieve reacties op woningbouwplan Lage Maireweg UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r n Frits Wansink, veertig jaar ,stadstuinier, in Zierikzee ZIERIKZEESCHE j NIEUWSBODE Groene vingers heb ik altijd gehad Wanneer in plan ook mogelijkheid voor particuliere woningbouw wordt opgenomen Q 3 0 4 5 7 Caravans open gebroken Rijden onder invloed Köp/staarï- botsing CeriterËIrcs I~; dé krant van schouwen - duivelend! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 13 JANUARI 1994 150e JAARGANG NR 25495 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft reent op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman by Jannewekken 1.1 4301 HH Zierikzee Tel. Q1110-16551 Frits Wansink: 'Altijd al groene vingers gehad'. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - Groene vingers" heeft hij altijd gehad. Als knulletje al had hij achter de Mol zijn eigen tuintje. Dat tuintje waarin hij spelenderwijs leerde tuinieren, is allang verruild voor de gemeentelijke kwe kerij. Al weer heel wat jaartjes is F. Wansink uit Zierikzee de „Hendrik Jan de Tuinman" van de gemeente Zierikzee en de man achter de fraaie bloemstukken, die sinds jaar en dag allerlei officiële gebeurtenisseri en trouwerijen opfleuren. Het feit dat Wansink al vier decennia lang bij de gemeentelijke plantsoenen dienst werkt, wordt dinsdag 18 januari met een bijeenkomst (aanvang 15.00 uur) in de Trouwzaal van het stadhuis gevierd. Bloemen en planten. Na al die jaren kan Frits Wansink daar nog altijd laaiend enthousiast over worden, want bloemen en planten, dat zijn zijn „troetel kinderen". Dat is al zo vanaf de tijd dat Wansink nog een klei ne jongen was en in een hoekje op de Mol zijn eigen tuintje had. „Groene vingers heb ik van kindsaf aan gehad" zegt hij. Op zich was het dan ook niet vreemd dat Wansink na het verlaten van de lagere school niet in de bakkerij van zijn vader ging werken, maar een baantje kreeg bij bloemist C. Romijn in de Lange Nobel- straat. Zijn eerste werkzaam heden, hij weet het nog goed, bestonden uit schoffelen en dahlia's pluizen. Om zich in de groenwereld te verdiepen be zocht Wansink in die jaren voor de ramp de latere tuinbouw school in Haamstede, waar hij inmiddels ook werk had gevon den. Ook daar bleef hij niet lang, want nadat een van de Zierik- zeese bestuurders in de winkel van zijn vader kwam vragen of Wansink junior er niet voor voelde om als leerling-tuinman bij de gemeente te komen wer ken, trad hij in mei '51 in over heidsdienst voor drie dagen per week. Dat betekende dat zijn loon fors vooruit ging, „met wel zo'n driehonderd pro cent'. In die tijd werd er ook op zater dag nog gewerkt en dat bete kende voor de kersverse amb tenaar een drukke dag, want na enen moest hij dan snel naarzijn cursus voor aanko mend hovenier toe. Pas tegen 18.30 uur begon hem dan het weekeinde. Spitten In die dagen bestond de plant soenendienst nog uit drie per sonen, chef Van der Schelde, Berrevoets en Wansink zelf. Wansink: „Qver werk hadden we niet te klagen, want in die tijd werd de hele Wandeling nog door ons gespit". Ook de dagen kort na de Watersnood ramp van '53 moest er veel wor den gespit om in Zierikzee de door het water geslagen gaten te dichten. „Daarvoor hebben we bij de Balie heel wat droge grond geschept" herinnert Wansink zich nog. Daarnaast moest de jonge Wansink samen met een aantal vrijwilligers meehelpen bij het delven van graven voor de slachtoffers. Na terugkeer - de familie Wansink vertrok voor korte tijd naar Dongen - viel er aan een her vatting van de normale werk zaamheden nog lang niet te denken. De ravage in de stad was enorm en dus moesten alle zeilen worden bijgezet om Zie rikzee weer toonbaar te ma ken. Daarvoor kwam zelfs hulp uit Saint Hilaire en Hat field, de plaatsen waarmee Zie rikzee nog altijd een vriend schapsband onderhoudt. Bloemsierkunst Om hogerop te komen verhuis de Wansink in september '55 naar Nijmegen voor een oplei ding aan de rijks middelbare tuinbouwschool. Een dagoplei ding, waarin hij zich speciali seerde in de aanleg van tuinen en bloemsierkunst. Met dat di ploma op zak mocht Wansink zich vakbekwaam hovenier noemen. Zo keerde de „verlo ren zoon" in mei '58 dan ook te rug bij de plantsoenendienst, waar inmiddels een mannetje of zes, zeven het dagelijks brood verdiende. Die eerste tijd kreeg hij nog niet veel gelegenheid om zich uit te leven in zijn grote liefde, het maken van bloemstukken. Dat kwam min of meer toeval lig „op zijn bordje" terecht toen zijn chef op een keer niet op tijd terug was van een bespreking en er dringend een bloemstuk de deur uit moest. Verhuizing Aan werk had de plantsoenen dienst ook toen geen gebrek. De wijk Malta ontstond en in de jaren '70 verrees Poortam bacht. Die nieuwe wijken moesten met het nodige groen worden „opgefleurd". Daar naast moest Wansink ook wel eens bijspringen bij het sneeuwruimen of als er op het sportveld een „extra graspol letje" voor het doel nodig was. Die werkzaamheden werden tot 1976 uitgevoerd vanuit het onderkomen van de plantsoe nendienst in de Pieterse- liestraat. Een onderkomen dat niet echt optimaal was. Wansink: „Kof fie drinken deden we in de kas bij een ketel die weieens wat gas lekte, 't is zelfs ooit voorge komen dat al het plantgoed door de gassen waren ver brand, omdat het tussendeur- tje of niet goed gesloten of opengewaaid was". De verhui zing naar de Boerenweg, waar de plantsoenendienst nog al tijd te vinden is, was dan ook een hele verbetering. Kruidentuin Als „stadskweker" is Wansink daar dag in dag uit te vinden in de gemeentelijke kwekerij, waar tal van planten, struiken en bloemen hun eerste groeipe riode doormaken voordat ze er gens in Zierikzee worden ge plant. Een speciaal plaatsje in zijn hart neemt de hoek met kruiden en wilde planten in. Die is speciaal ingericht voor de excursies van de werkgroep Schoolbiologie. Die kinderen die tijdens zo'n excursie alles willen weten over dit plantje en dat insekt, daar kan Wan sink van genieten. Want wie aan de natuur komt, die komt aan Wansink. „Wild" kan hij worden als hij bemerkt dat vandalen hebben huisgehouden in een bloembak of als jonge onverlaten bomen „verkrachten". „Ik heb ooit eens twee jongens uit het middengedeelte van het Havenpark gesleurd die bezig waren om takken af te rukken van de toen nog jonge bomen. „Als ik dat zie dan word ik echt wild". Juist om dergelijk wangedrag te voorkomen zijn schoolbiologie en een boom- plantdag zo goed, vindt hij. Bloemstukken Behalve „stadskweker" is Wansink ook de man achter de vervolg pagina 2 NIEUWERKERK - „Als college hebben wij uitbreiding van Oosterland aan de andere kant van het dorp gepland. Daarom staan we niet te trappelen van blijdschap bij dit bouwplan. Ik betwijfel ook of het provin ciaal bestuur het zal goedkeuren". Ondanks deze terughoudende woorden van burgemeester A. Bergshoeff bracht de Duivelandse adviescommissie bestuurszaken woensdagavond een positief advies uit ten aanzien van een plan van het Oosterlandse bouwbedrijf Boogert. De aannemer wil aan de Lage Maireweg in Ooster land 37 seniorenwoningen bouwen. Dit bouwplan strookt niet met het gemeentelijk beleid, dat juist is gericht op woningbouw aan de andere kant van het dorp. Het gemeentebestuur heeft namelijk besloten om aan de achterzijde van Molen weg een nieuw woningbouwge bied te creëren dat de naam Ooskenshil meekreeg. Men be sloot hiertoe toen de woning bouwgebieden Leeuwenburg 1 en 2 binnen zeer korte tijd uit verkocht en volgebouwd ble ken te zijn. De onderhandelin gen over grondaankoop en het voorgeschreven bodemonder zoek in Ooskenshil nemen ech ter de nodige tijd in beslag. Volgens burgemeester Bergs hoeff zal de eerste grondver- koop in het gebied op zijn vroegst over anderhalf jaar kunnen plaatsvinden. „En dan ben ik nog optimistisch". Wan neer de Duivelandse gemeente raad zou instemmen met de plannen van bouwbedrijf Boo gert aan de andere kant van het •dorp, duurt het volgens Bergs hoeff nog langer voor in Oos kenshil de eerste woningen kunnen worden gebouwd. „We krijgen van de provincie nooit toestemming voor twee bouw plannen gelijk in Oosterland". Inmiddels is in het dorp geen grond meer te koop voor parti culieren die een woning willen laten bouwen. Tijdens de open bare commissievergadering, die onder grote publieke be langstelling werd gehouden in het gemeentehuis in Nieuwer- kerk, bleek daarom dat de commissieleden toch wat voel den voor het bouwplan van Boogert. „Ons eigen bouwplan Oos kenshil is niet op korte termijn te realiseren. Daarom is dit als tussenfase best een mooi plan", vond VVD-commissielid G. van den Ouden-Zwart. Het PvdA-commissielid C. J. Hille- brand was het met haar eens, maar vond dat het plan van Boogert dan wel zóu moeten worden aangepast. „Er moet ook ruimte in worden ge creëerd voor woningbouw in de vrije sector". Burgemeester Bergshoeff wees op de overeenkomst tussen de gemeente en het bouwbedrijf die moet worden afgesloten om het bouwplan Lage Maireweg mogelijk te maken. „Bij de on derhandelingen daarover kun nen we als gemeente die voor waarde stellen". CDA-commissielid A. R. I. van den Hoek zag het allemaal niet zo zitten. „Ik wil liever eerst het gemeentelijke uitbrei dingsplan Ooskenshil realise ren, anders zitten beide plan nen elkaar wellicht in de weg". Het SGP/ RPF-commissielid K. Hendrikse was daarentegen enthousiast. „Ik wil graag dit particulier initiatief van Boo gert ondersteunen. Het is een mooie tussenoplossing en we stimuleren er de werkgelegen heid in Oosterland mee". Praten Op grond van het advies van de commissie gaat het dagelijks bestuur met bouwbedrijf Boo gert praten over aanpassing van het plan. Tbn koste van een aantal seniorenwoningen zou er ruimte voor particuliere wo ningbouw in moeten komen. „Wanneer dat niet haalbaar zou blijken komen we bij u te rug", beloofde Bergshoeff. In de natuur voelt de mens zich beter, eenvoudiger en meer waar. Vosmaer Af en toe zon HET WEER Nu en dan zon, afgewisseld door een enkele bui. Minimumtempera tuur omstreeks 4 graden, middag- temperatuur ongeveer 7 graden. Wind uit zuidwest tot west, vrij krachtig 5, aan de kust tot hard, 6 7. Later op de dag afnemend. ADOPTIE KLIPPER De Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland adopteert de klipper 'Mijn Genoegen'. 1 BEVOLKINGSGROEI De bevolking van Schouwen-Duiveland groeide vorig jaar met 700 mensen. TELE-TAXI De route van de ZWN-teletaxi is uitgebreid met het dorp Dreischor. VERTROUWEN HERSTELD Het vertrouwen tussen spelers en bestuur van de handbalvereniging ZHV/Delta Sport is weer hersteld. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's ZAANDAM - De supermarkt keten Albert Heijn haalt het diepvriesprodukt Sate Ajam (kipsaté) uit de handel omdat er in enkele verpakkingen stukjes glas zijn aangetroffen. WÉSTERSCHOUWEN - In de afgelopen dagen werd ingebro ken in een vijftiental caravans. De caravans staan op het ter rein van een camping aan de Kraijesteinweg in Wester- schouwen. Daar de benadeel den nog niet allemaal ingelicht zijn - en derhalve ook nog aan gifte moeten doen - is nog niet bekend wat ontvreemd is. NIEUWERKERK/OOSTER- LAND - In de nacht van dins dag op woensdag werden door de politie twee automobilisten bekeurd wegens het rijden on der invloed. S. uit Duiveland werd door de politie staande gehouden op de Molenweg in Oosterland en De B. op de Poststraat in Nieuwer- kerk. Aan beiden werd een dagvaarding uitgereikt. Zij zullen zich te zijner tijd voor de rechter moeten verantwoorden voor hun gedrag. Van De B. werd bovendien het rijbewijs ingenomen. ZIERIKZEE - De auto van me vrouw H. uit Goes liep dins dag bij een kop/staart-botsing op de Weg naar de Val forse schade op. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het ongeluk gebeurde op het deel van de weg waar aan de re constructie van de weg wordt gewerkt en zou volgens de poli tie mede veroorzaakt zijn door het slechte zicht. Mevrouw H. uit Goes, bestuurster van een personenauto, zou volgens de politie te laat hebben gezien dat de voor haar rijdende Van der M. uit Zierikzee met zijn bestelwagen afremde voor een op de rijbaan stilstaande vrachtwagen en botste achter op de bestelwagen. De perso nenauto liep zware schade aan de voorzijde op. De bestelwa gen werd niet beschadigd. Advertentie NU ook voor uw bungalow boekingen... Haal die gids bij: reisburo van ocvcfcn DAM 3, ZIERIKZEE. 01110-15036 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, IK WIL EEN kwartaalabonnement met autom. afschr. f 47,00 kwartaalabonnement f 49,50 jaarabonnement met autom. afschr. f 177,00 jaarabonnement f 187,00 en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam adres postcode Dhr./mevr. plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2? Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, tO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 1