ÉÉJ Jaarlijks touwtrektoernooi brengt ruim vijfhonderd mensen op de been Afzet Zeeuwse Vlegel met tachtig procent gegroeid 1 A Toenemende werkzaamheden maken verhuizing Ex Libris noodzakelijk Roovers neemt bijzondere positie in door beperking Touwtrekclub Akershoek wint Eilandenbeker C Gewonde zeehond gevonden WAO houdt nieuwjaars bijeenkomst GGD-enquête onder 55-plussers Cursussen Noordwal Kreatief Lezing over bewust wording kinderbeelden Derde elftal Duiveland in het nieuw door Neffen d'Eeule V t Aerobics Autoverzekering duurder? Betaal niet meer dan nodig is WOENSDAG 12 JANUARI 1994 3 Ondanks de inspanning van de Goereese Vissers kwam dit team niet verder dan een vijfde plaats(Foto: Joop van Houdt). OUDDORP - De tribunes van sporthal de Dorpstienden zaten bijna tot de nok toe vol. Over nagenoeg de gehele lengte van de sportvloer zelf lag één lange zwarte strook, bestaande uit het bekende soort rubberen (deur)matten, geflankeerd met het benodigde houtwerk. Een net nieuw aangeschaft 35 meter lang touw met een omtrek van bijna 12 centimeter vormde het sluitstuk van het decor, waarbinnen zich op zaterdag 8 ja nuari tussen liefst tien verschillende teams de strijd zou afspelen om de felbegeerde eilandenbeker mee naar huis te kunnen nemen. Dit lukte het team van Akershoek uit Ouddorp. zeeuwse I vlegel Het gaat goed met de Zeeuwse Vlegel. GOES - De Zeeuwse Vlegel, het milieuvriendelijke baktarwe-project in Zeeland, heeft het afgelopen jaar een forse groei doorgemaakt, aldus produkt- manager Jan Koemen. De organisatie van het toer- nooi was in handen van touw trekclub 't Hoekje uit Oud dorp, de winnaar van vorig jaar. Het feit dat zoveel mensen voor het touwtrektoernooi naar de Dorpstienden komen en ook het feit dat alle deelne mende teams van Goeree-Over- flakkee afkomstig zijn, kan zonder meer opmerkelijk ge noemd worden. Van deze teams zijn 't Hoekje, Akershoek, Duinzicht en Ouddorp officieel bij de Nederlandse Touwtrek Bond (NTB) ingeschreven. Het touwtrekken is een erkende sport, die in competitiever band tot op wereldniveau be dreven wordt. Het toernooi kende acht jaar geleden zijn eerste editie. De samenwerking van de heer J. Flohil, beheerder van Dorpstienden, met de heer A. Koole, eigenaar van een groot handel in sportartikelen en de toen aanwezige nog amateu ristische touwtrekverenigin gen leidde tot het jaarlijks eve- Peter Wijnen doorliep de Grafi sche School in Roosendaal (tot en met het Patroonsdiploma) en de Kunstacademie in Breda, waar hij zich verdiepte in het ontwerpen. Twee jaar geleden startte hij met Ex Libris. Door de toenemende werkzaamhe den was hij genoodzaakt naar nement om een wisselbeker, de huidige eilandenbeker. Het 'ei- landenbeker'-toernooi is ook toegankelijk voor zogenaamde recreatie-teams. Deze moeten echter wel van het eiland af komstig zijn. Soepeler Hoewel de wedstrijden door of ficiële Bondsscheidsrechters geleid worden maakt het ei- landtoernooi geen onderdeel uit van de officiële Bondscom- petitie. Hierdoor kan men soe peler met de regels omgaan. Behalve de sportieve prestatie staat namelijk ook de gezellig heid centraal. En dat was goed te merken aan de houding van het publiek, de in groten getale aanwezige vrijwilligers, verte genwoordiging van het Rode Kruis en het aantal deelnemen de recreatie-teams. Ook werd in het deelnemersveld een en kele dame waargenomen.' Het een en ander nam natuur- een grotere ruimte uit te zien. Nadat slager Simmers zijn sla gerij aan de Visstraat sloot zag Wijnen mogelijkheden om in dit pand zijn bedrijf uit te bou wen. Donderdag 30 decemer werd de koopakte ondertekend en vervolgens moest er snel verhuisd worden. lijk niet weg, dat de deelne mende teams er fanatiek tegen aan gingen, waarbij toch goed op bepaalde regels gelet werd. Het gebruik van alcohol was voor de deelnemers bijvoor beeld op straffe van diskwali ficatie absoluut taboe. Ook het gebruik van hars of magnesi um was verboden. Andere re gels bij het (officiële) touw trekken zijn bijvoorbeeld het verbod om te vloeken, het met de handen de grond raken of op andersoortige wijze te steunen of te zitten, het touw in te pal men of af te klemmen en het verbod op het zogenaamde roeien. Wanneer de scheids rechter niet hoeft in te grijpen, dan is dat team de winnaar, dat zijn tegenstanders over een af stand van vier meter, gezien vanuit de ruststand, naar zich toe weet te trekken. Spankracht Bij het eiland-toernooi bestaan Kleine afnemers Ex Libris is in staat een totaal pakket te bieden op het gebied van het grafisch werk; van ont werpen tot drukken. Tben hij 1 januari 1992 begon was het niet de bedoeling om ook het druk ken te verzorgen. Veeleer wilde hij zich richten op de voorbe reidende werkzaamheden. In de beginperiode besteedde hij dan ook het drukwerk uit. Maar uit prijstechnisch oog punt voor zijn klanten levert hij nu ook steeds meer druk werk. Deze klanten zijn voorname lijk verenigingen en kleine be- i de teams steeds uit acht perso nen. De techniek van het touw trekken bestaat onder meer uit het zo weinig mogelijk belas ten van de rug. De kracht komt hoofdzakelijk uit armen', han den en benen. Tfegelijkertijd probeert men. zoveel mogelijk gebruik te maken van zwaarte kracht, evenwicht én resonantie-achtig pulserende bewegingen. Men dient immers bij het touwtrekken niet te ver geten, dat natuurkundig gezien de spankracht in het touw aan beide zijden gelijk is. Veel komt dus aan op de tech niek, het uithoudingsvermo gen en de coach, die bepaalde aanwijzingen kan geven en voor de nodige aanmoedigin gen zorgt. Iets dat het aanwezi ge publiek ook niet nalaat om te doen. Het bekijken van de wedstrijden is in elk geval een spannende bezigheid, zeker bij de sterke teams. Na het groene licht van de scheidsrechter is het steeds weer wonderbaar- drijven. Hier mikte hij vanaf de start op. Door zijn vorige werkkring, hij was 25 jaar sportjournalist, weet hij met welk een klein budget sommi ge verenigingen moeten wer ken. Volgens Wijnen zijn voor kleine afnemers de prijzen van de grote drukkerijen te hoog. ,,Dit kan ook niet anders, ge zien de (personeels)kosten en daar heb ik alle begrip voor. Maar de kleinere afnemers konden verder nergens anders terecht. Wat grote drukkerijen niet op (kunnen) pakken kan ik, omdat ik geen personeels kosten heb, wel doen." Overschot Ondanks de groei is hij niet van plan om iemand in dienst te nemen. ,,Er is uitgezocht dat één man erbij niet rendabel is. Dan moet de omzet zodanig worden opgeschroefd, dat ik voor mijn personeel moet wer ken. En het overschot is dan voor mij", aldus Wijnen, die hier niet veel voor voelt. Wan neer het te druk wordt kan ik altijd een deel van het werk uitbesteden". Een nieuwe tak van Ex Libris is de belettering. Wijnen doet dit sinds drie maanden. Het be treft hier het beletteren van on der meer etalageruiten, auto's en reclameborden. En ook de uitgeverij draait tegenwoordig op volle toeren. Als alles naar wens verloopt zien dit jaar maar liefst zeven uitgaven het daglicht. Binnenkort geeft Wij nen een doctoraalscriptie in boekvorm uit over de eerste ja ren van het toerisme in de Schouwse Westhoek. Kort daarop verschijnt er bij Ex Li bris een studie over Mondra- gon, de Spaanse legeraanvoer der tijdens de Tachtigjarige Opstand. Klagen hoort men Wijnen dan ook niet. En Seop evenmin. Deze heeft intussen haar plekje weer gevonden en heeft het schijnbaar goed naar haar zin in het nieuwe onder komen. lijk welk een enorme kracht op het touw komt te staan. In Nederland wordt het touw trekken, volgens één van de aanwezige officiële scheidrech- ters, Daan Gouma, door onge veer 1500 Bondsleden en nog eens 1500 amateurs beoefend. Op 12 februari zullen in Wor- kum (Friesland) de Nederland se Indoorkampioenschappen worden gehouden. - één van de teams van GoereeOverflakkee of een van de twee officiële teams van Voorne-Putten daar ook zullen verschijnen is af hankelijk van de resultaten van de Gewestelijke Voorron den. De Bond heeft Nederland on derverdeeld in vier gewesten (Noord, Zuid, Oost en West). D nummers één tot en met drie van ieder gewest zullen tegen elkaar uitkomen op de Neder landse Kampioenschappen. Speciaal schoeisel Krijn Grinwis van 't Hoekje ziet in elk geval uit naar een groot aantal toernooien, waar van het grootste gedeelte out doors gehouden zal worden. In plaats van op rubber matten vinden de wedstrijden dan plaats op gras of op zand. Dan maakt men ook gebruik van ander, speciaal schoeisel, ver stevigd met metalen platen op de hakken en/of noppen. Men is dan immers veel meer afhan kelijk geworden van een goede grip op de ondergrond. De ma nier waarop de schoenen ver stevigd zijn is ook weer op nieuw onderworpen aan stren ge regels. Opmerkelijk is dat het ook binnen het officiële competi tieverband is toegestaan dat recreatie-teams deelnemen. Punten uit deze wedstrijden tellen weliswaar niet mee, maar deze wedstrijden zijn wel fijn in het kader van de trai ning. Anders is men immers aangewezen op het gebruik van bouwliften en dergelijke als trainingsmiddel. Met plezier ziet hij daarom in eerste in stantie uit naar het komende zomertoernooi, waar in elk ge val vier van de teams van van daag en ook de twee teams van Voorne-Putten acte de présence geven. Het gehele toernooi werd afge sloten met een verloting. De opbrengst hiervan was evenals de opbrengst van de bij de in gang geheven toegangsprijs van één gulden per persoon tra- ditiegtrouw voor het Rode Kruis afdeling Ouddorp. Dit als dank voor het altijd aanwe zig zijn bij de verschillende sportevenementen. De acties brachten bruto een bedrag van 5.000 gulden op. Dit bedrag is bestemd voor de slachtoffers van de overstromingen in Lim burg. Het is aan toernooiwin- naar Akershoek is het om vol gend jaar het volgende eilan- dentoernooi te organiseren. Uitslag 1. Akershoek (18 punten); 2. Maffia (15); 3. 't Hoekje (14); 4. Hoopsjokkers (13); 5. Goereese Vissers (10); 6. de Bailey Club (6); 7. Ouddorp (6); 8. Duinzicht (6); 9. de Lamme Hand (2); 10. de Trekvogels (0). DOMBURG - Door Duitse wandelaars werd via de inter com van het politicbureau in Domburg gemeld dat er een zeehond lag op de glooiing tus sen Domburg en Westkapelle. Ter hoogte van dijkpaal 18.38 werd de grijze zeehond, welke vermoedelijk al een of twee jaar oud is, aangetroffen. De grijze zeehond had diverse ver wondingen aan zijn bek en aan de achterflappen. Vervolgens werd de zeehond gevangen. Door de slechte weersomstan digheden kon er niet gevlogen worden zodat het transport over de weg moest. De mede werkers van de Zeehonden- èreche in Pieterburen kwamen richting Zeeland terwijl de po litie Walcheren richting Pieter buren ging. Onderweg werd de grijze zeehond overgenomen. MIDDELBURG - De Vereni ging Vrouwen met Academi sche Opleiding (WAO) houdt morgen, donderdag 13 januari, vanaf 17.00 uur een nieuw jaarsbijeenkomst in Middel burg. De bijeenkomst wordt gehou den bij mevrouw mr. M. M. C. van de Kraats in de Gortstraat 13. Zowel leden, aspirant-leden als introducé zijn van harte welkom. Zij dienen zich van te voren aan te melden bij me vrouw J. I. van Leeuwen-Maar- schalkerwaard, arts (telefoon: 01112-1492). ZIERIKZEE - In de periode van maandag 10 tot en met dinsdag 18 januari houdt de GGD-Zeeland een enquête on der 55-plussers op Schouwen- Duiveland. Via deze steek proef wil de GGD aan de weet komen hoe de voorlichting over gezondheid en zorgvoor zieningen is overgekomen. Daarvoor wordt een aantal ou deren telefonisch benaderd. Deze ouderen zijn hierover schriftelijk benaderd. Tijdens het project Voorlichting aan Ouderen, dat in de periode van januari '93 tot mei '94 op Schouwen-Duiveland wordt uitgevoerd, worden in totaal vijf telefonische enquêtes ge houden. De komende steek proef is de vierde in deze reeks. Met deze enquête wil de GGD peilen in hoeverre de voorlich ting de ouderen heeft bereikt, hoe ze de informatie hebben gewaardeerd en wat ouderen met deze informatie hebben ge daan. Met deze gegevens wil de GGD eventuele tekortkomin gen in de voorlichting bijstel len. De ouderen die voor deze telefonische steekproef worden benaderd zijn willekeurig uit de bevolkingsregisters van de gemeenten getrokken. De gege vens van de enquêtes blijven anoniem. De uitkomsten van alle enquêtes zullen medio 1994 worden gepubliceerd. BROUWERSHAVEN - Het nieuwe cursusaanbod van Noordwal Kreatief uit Brou wershaven is uit. Ook in 1994 zijn er weer volop creatieve mogelijkheden. Op maandagochtenden kan men bij Noordwal Kreatief te recht voor de cursus zijde schil deren. Maandagmiddag wordt de cursus kantklossen gegeven en maandagavond kan men er terecht voor de cursus calligra- fie. Op dinsdagmorgen wordt de cursus knipkunst gegeven. Volgens de cursusleiders kan men na ongeveer vijf lessen met het geleerde uit de voeten. Dinsdagmiddag kan er weer gekantklost worden en dins dagavond worden afwisselend de lessen houtsnijden en origa mi gehouden. Woensdag kan men bij Noord wal Kreatief terecht voor de cursus calligrafie en woensdag middag is het tijd voor een cur sus origami voor kinderen. Volgens de cursusleiders is de Japanse vouwkunst niet alleen leuk om te doen maar heeft het ook een grote ontwikkelings- waarde voor het kind. Donder dagmorgen wordt de cursus strovlechten gegeven. Er wordt gevlochten met het stro van de Zeeuwse Vlegel. Leren bordu ren op papier kan op donder dagmiddag en op donderdag avond wordt er de knipkunst- cursus gehouden. Op vrijdagen is er ruimte voor privélessen en workshops. Het cursuspro gramma gaat van start in de week van 24 januari. Voor meer informatie: 01119-1704. KAPELLE-BIEZELINGE - Za terdag 15 januari houdt Irene Roozênburg op de open dag van centrum Namaskara aan de Waardekenstraat in Kapel- le-Biezel^nge om 13.00 uur een lezing over de vraag: Hoe komt men uit de ban van de kinder bedden? Volgens Roozênburg ontdek ken steeds meer mensen dat zij in hun huidige leven vaak be paald worden door ervaringen uit hun jeugd. De kracht van deze beelden, stemmen en ge voelens uit de kinderjaren zijn vaak een bron van frustratie en spanningen in het tegenwoor dige leven. Tijdens de lezing gaat zij in op de vraag hoe de mens het gekwetste kind in zichzelf kan helen. De verkoop van tarwemeel is bijna verdubbeld in 1993. Deze groei komt voornamelijk voor rekening van bakkerijen bui ten de provincie Zeeland, die in de loop van dit jaar het Zeeuw se Vlegelbrood als milieu vriendelijk produkt in hun as sortiment hebben opgenomen. Op de Zuidhollandse eilanden en in Noord-Brabant zijn er ze ventig bakkerswinkels bijge komen die de Zeeuwse Vlegel dagelijks verkopen. Zo is op Goeree-Overflakkee de Zeeuw se Vlegel in de meeste bakkers winkels al een bekende ver schijning. In totaal zijn er in Zuid-West Nederland hu 120 Tegenwoordig bestaat er steeds meer behoefte om beslissingen op het gebied van onroerende goederen te baseren op een on partijdige taxatie. Om in deze behoefte te voorzien heeft Roo- vers zich in Middelburg geves tigd met een taxatie- en advies bureau. Als taxateur en make laar heeft hij zich gespeciali seerd in de waardebepaling van onroerende goederen. „Met mijn taxatierapport bied ik maximale objectiviteit", al- bakkersbedrijven met samen 225 verkooppunten die het op windmolens gemalen volko- renmeel afnemen. Ondanks de te natte nazomer van het afgelopen jaar zijn de meeste telers erin geslaagd om een goede, bakwaardige tarwe af te leveren. Bakproeven bij Zeelandia BV in Zierikzee toonden aan dat de bakkwali- teit goed is. In 1994 zal de Zeeuwse Vlegel trachten haar markt verder uit te breiden. Promotie-activitei ten in Zeeland zullen zich rich ten op een vergroting van de klantenbinding en de naams bekendheid. dus Roovers. „Als een van de weinige makelaars in Zeeland aanvaard ik geen opdrachten voor de verkoop van onroeren de goederen. Belangenver strengeling kan hierdoor niet plaatsvinden". De werkzaamheden van Roo vers in het gespecialiseerde deel van de makelaardij strek ken zich uit over een breed ter rein. Hij richt zich onder meer op particulieren, bedrijven, banken, verzekeraars en (se- mi-)overheid. OOSTERLAND - Het derde elftal van sportvereniging Duive land is onlangs door sponsor café cafetaria Neffen d'Eule in Oos- terland voorzien van nieuwe wedstrijdshirts en -broeken. De ei genaar van Neffen d'Eule, Erlin Louwerse (geheel links), kreeg als dank voor het nieuwe'tenue een bloemetje overhandigd. Advertentie Balletschool AEROBICS Joke Zuyderwijk Haamstede W Klassiek ballet v.a. 4 jr. Bodygym v. ouderen Inlichtingen aanmeldingen telefoon 01115-2594 Rijksgediplomeerd dansdocente Advertentie Neem even kontakt met ons op, dan vergelijken wij de premie die u nu be taalt met de laagste premie die wij u kunnen bieden. Het kan u veel geld besparen! Assurantie- en Financieringskantoor Geense BV MOLENSTRAAT 61BRUINISSE, TEL. 01113-2310 Peter Wijnen met zijn 'mascotte' Seop m de voormalige slagerij in de Visstraat (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Vrijdag 31 december was hij nog aan het werk in zijn bedrijfspand aan de Lange Nobel- straat. Donderdag 6 januari hervatte hij deze werk zaamheden aan de Visstraat, in de voormalige slage rij van L. Simmers. Grafisch adviesbureau en uitge verij Ex Libris is verhuisd. En de kat Seop verhuis de mee. MIDDELBURG - Onlangs heeft de heer G. N. A. Roovers, beëdigd taxateur en makelaar onroerend- goed zich in Middelburg gevestigd. Met zijn taxatie- en adviespraktijk neemt Roovers een bijzondere po sitie in. Als een van de weinigen in Zeeland beperkt hij zich tot de waardering van en advisering over onroerend-goed zaken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 3