De camera voor voetballiefhebbers De sportcamera bij uitstek Als u naar een voetbalwedstrijd op TV kijkt, let dan eens op de fotografen die in nabijheid van de doelpalen zijn opge steld, Want zij maken de fantastisebe foto's, die u levens groot op de sportpagina's tegenkomt. Al die foto-journalis ten gebruiken een bepaald type camera: de Spiegelreflex. Zo'n toestel zal wat kosten, horen we u denken. Maar dat valt non juist erg mee. Want dankzij de voortschrijdende produktie-technieken zijn deze camera's al verkrijgbaar onder de duizend gulden. In dit artikel, waaraan werd mee gewerkt door Bureau Voorlichting Foto Film Video, maakt u kennis met de topscorer onder de fotocamera's. WOENSDAG 12 JANUARI 1994 are the champion Spiegelreflex is de naam voor het systeem dat ervoor zorgt, dat u in de zoeker exact het beeld ziet, zoals dat straks op uw foto komt. U kijkt via een spiegel, rechtstreeks door de lens naar uw onderwerp. Maar dat is niet de enige reden, waarom de spiegelreflexcamera een staaltje van technische perfectie mag worden genoemd. Deze camera's zijn zeer geschikt om sporten te fotograferen, of het nu om schaken, motorsport, bas ketbal of voetbal gaat! Auto matische belichting, scherpstel- ling, filmtransport, filminleg, terugspoelen van de volle film, een flits die rode ogen voorkomt en flitsmeting zorgen voor per fecte foto's van uw favoriete sporters. Van die automatische instelling kunt u afwijken als u wilt. Scha kelt u over van automaat naar handbediening, dan blijft de camera gegevens verstrekken over alle functies! De camera is uitgerust met een overzichtelijk LCD-display, waarop de meeste functies afleesbaar zijn. In een oogopslag ziet u welke belich tingstijd en diafragma ingesteld zijn en hoeveel opnamen u nog kunt maken! Daarnaast kunt u op de spiegelreflexcamera (effect)- filters gebruiken, waarmee uw technische en artistieke mogelijk heden enorm toenemen. Voor liefhebbers van science fiction zijn er aardige wetens waardigheden over spiegelreflex camera's. Zo zijn er camera's verkrijgbaar die kunnen 'leren'; ze onthouden uw instellingen en slaan deze in een geheugen op. Wat dacht u van de camera die automatisch de juiste scherpstel- ling berekent voor een bewegend voorwerp tussen het moment, dat u de knop indrukt en het moment dat de sluiter open en dicht gaat. Of de camera waarvoor u chip- cards kunt krijgen met speciale voorkeurinstellingen voor o.m. sportfotografie. Of de infra-rood afstandsbediening, waarmee u draadloos de camera bedient. Of de spiegelreflex, die u kunt aan sluiten op een desktop-organizer om instellingen op te slaan? Wilt u nader kennismaken met een spiegelreflexcamera, dan is een bezoek aan de fotozaak aan te bevelen. Men zal u graag de mogelijkheden demonstreren. We Omdat een 'televisiebeeld in 1/25 seconde wordt gevormd door de beeldlijnen, stelt u de camera in op een belichtingstijd van 1/30 secon de. Met uw camera op een statief en een extra lichtgevoelige 400 ISO film in uw spiegelreflexcame ra, bent u dan verzekerd van een prachtige beeldscherm-foto. Uw eigen Kampioens-foto's Zelfs televisiebeelden van de sportieve prestaties van 'onze jon gens' fotografeert u moeiteloos met een spiegelreflex. Want dit toestel heeft het grote voordeel, dat u de flits kunt uitschakelen. Flits licht veroorzaakt namelijk een reflectievlek op het televisie scherm en daarom krijgt u het mooiste eindresultaat door alleen het licht dat het televisiescherm afgeeft te fotograferen. Om dezelf de reden is het aan te bevelen lam pen tegenover het televisiescherm uit te doen. neer u sport fotografeert en daar op automatisch de belichtingstijd en het diafragma aanpassen. Omdat dc spiegelreflex boven dien beschikt over een accurate autofocus (automatische lens- scherpstelling), behoren onscher pe foto's van het gedrang bij het doel tot het verleden. Een zeer lichtgevoelige film. bijvoorbeeld 400 of 800 ISO, is voor sportieve foto's warm aan te bevelen. Want dergelijke foto opnamen vragen veel licht en dc afstand tussen uw camera en het foto-onderwerp op het sportveld, is vaak groter dan het bereik van de flitser. Bevroren beweging Krijgt u sportieve bewegingen haarscherp op de foto, door de spiegelreflex in te stellen op een korte belichtingstijd (bijv. 1/500 of 1/1000 sec.) en het diafragma daar op aan te passen. Maar zei I's dat is niet altijd nodig: er zijn reflexcamera's, die weten wan- De teletoeter De spiegelreflexcamera heeft als bijzonderheid, dat de lens ver wisselbaar is. U kunt kiezen uit een standaard-, groothoek-, macro- of telelens, of een objec tief met meerdere brandpunts afstanden (zoomobjectieven). Sportfotografen hebben meestal een opvallend grote telelens op hun camera. Omdat dit objectief net als een verrekijker werkt, lijken zélfs voetbalprestaties op het veld op armlengte te zijn gefotografeerd. Bovendien is hel een ideale lens om close-ups van gezichten te fotograferen en kunt J u van toeschouwers langs dc lijn j ongemerkt leuke snapshots ■3 maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 19