Sluipend gevaar: donkere wolken en natte wegen 1 GULDEN Oldtimerbeurs in Autotron Rosmalen Tal van activiteiten in kader van Mondriaan jaar K OPENBARE VERKOOP Zeeland richt aandacht op beeldende kunstenaars in Domburg Beter twee banden per wiel dan één Slechts één dag!!! 2de JACK voor va. 159- I WANNEER: DONDERDAG 13 JANUARI van 12.00 -20.00 uur WAAR: REST. HUIS VAN NASSAU L. NOBELSTRAAT 2 ZIERIKZEE Voor de veertiende keer populaire klassieke motoren- en brommermarkt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Conti AquaContact. ZIERIKZEE - Het gebeurt sneller dan men zich kan voorstellen. Plotseling opent de hemel al zijn sluizen en het water stort naar heneden. De auto voor u, is nauwelijks zichtbaar. Alleen zijn remlichten! Een nachtmerrie voor elke auto mobilist. Wegcontact is dan van levensbelang. De molen van Piet Mondriaan is één van de werken die te zien is in de expositie Jan Toorop en Piet Mondriaan. ZIERIKZEE - Het Mondriaanjaar zal in Zeeland be paald niet onopgemerkt voorbij gaan. Met een scala van activiteiten, variërend van exposities tot en met een wandel- en fietsroute, wordt dit jaar aandacht besteed aan het feit dat Mondriaan precies vijftig jaar geleden op 72-jarige leeftijd in New York over leed. In Zeeland richt de aandacht zich op de kunste naars die aan het begin van deze eeuw in Domburg verbleven. Mondriaan was een van hen. Bij 80 km/uur kan het al verlo ren gaan. In plassen is de auto onbestuurbaar. Remmen gaat niet meer. Moet men dan slechts vertrouwen op autogor dels, kreukelzones en veilige kooiconstructie? Vooral brede banden kunnen bij extreem nat weer hun grip op de weg verlie zen. Bij waterplassen op de weg ontstaat een waterfilm tussen de band en het wegdek, de gevreesde aquaplaning, die de auto onbestuurbaar maakt Als de voortekenen de organi satoren niet bedriegen over treft het aanbod aan oude mo- en de remweg verlengt. Het la boratorium van Continental heeft voor de natte weg de AquaContact regenband ont wikkeld: een sportief uitzien de, brede band met opmerkelij ke eigenschappen op droog en nat wegdek. AquaContact Op een natte weg blijken Con tinental AquaContact banden gemiddeld pas bij een 15 km torfietsen en brommers dat van alle voorgaande keren. Vast staat dat bijna tweehon- hogere snelheid het contact te verliezen. Bij een experiment, uitgevoerd door het Duitse au tomagazine 'Autozeitung', ble ken normale banden het weg contact te verliezen bij gemid deld 91 km/uur. De Continen tal SportContact CZ 91 verloor zijn grip bij 95 km/uur en de AquaContact band bleef onder de constant gehouden omstan digheden tot 116 km/uur het contact met de weg houden. De sensationele Continental derd motoren en brommers te koop zullen worden aangebo den. Het mag dan wat minder AquaContact band is aanvan kelijk uitgebracht voor de gro tere bandenmaten, maar nu uitgebreid met maten voor middenklasse auto's, zoals 185/60-14 voor de Volkswagen Golf. Dr. Thorsten Reese, on derzoeker bij het bandenlabo ratorium van Continental, heeft alle maten regenbanden verder ontwikkeld. Bij de klei nere banden is een extra dwarsprofiel aangebracht om de souplesse te optimaliseren. Dit resulteert in een lagere rol- weerstand en beter rijcomfort. Bij de grotere bandenmaten is de hoek van de waterafvoerka nalen vergroot. Dit resulteert in een betere waterafvoer bij hogere snelheden. Juist auto's met brede banden blijken in het algemeen sneller te rijden. Met behulp van de computer heeft Continental voor elke bandenmaat apart een opti maal profiel ontwikkeld. Ook bij een extreem breed loopvlak kan de AquaContact band vol doende water afvoeren om aquaplaning te voorkomen, zonder dat daarbij de goede ei genschappen op droog wegdek verloren gaan. Het is een bij zondere band geworden. Een diepe middengroef lijkt de Continental AquaContact in tweeën te splitsen. Opvallend, maar vooral veilig. De lengte van de waterafvoervegen in het loopvlak is minimaal gehal veerd. Het water tussen band en wegdek vloeit sneller en on gehinderd weg. Ook via de middenril spuit het water onder de band weg. De Continental AquaContact blijft met zijn rubber op het wegdek kleven. Als scheeps boegen gaan de twee parallelle smalle loopvlakken door het water. Ze zijn onder het rubber verbonden door een futuristi sche spoelbandage, die de koersvastheid, vergelijkbaar met een bredere band, bepaalt. De dubbele sporing en de ron de schouders zijn ongevoelig voor spoorrillen in het wegdek, of ze nu vol water staan of droog zijn. Het door de compu ter ontworpen asymetrische loopvlak houdt de band tril- lingsvrij. Het tweeling-loop- vlak resulteert in de praktijk in een 5 procent kortere rem weg, 11 procent minder kans op aquaplaning op nat wegdek en 20 procent minder kans op aquaplaning in bochten, zon der nadelen op het droge weg dek. Ook aan de slijtvastheid zijn geen concessies gedaan. Inte gendeel, de extra middenslijta- ge bij brede banden, die warm geworden zijn, is nu verdeeld over de twee helften van het loopvlak. Sportieve automobi listen kunnen zich met de Con tinental AquaContact profile ren. De AquaContact banden combineren een sportieve uit straling met extra goede rijei- genschappen in het typisch Hollandse regenweer. gaan met de economie, in de motorenbranche is daar voor alsnog niet veel van te merken. Meer mensen dan ooit behaal den in 1992 hun motorrijbewijs en ook de verkoop van motoren gaat nog altijd bijzonder goed. De belangstelling voor het symbool van vrijheid en onaf hankelijkheid is niet alleen af te meten aan de verkopen van nieuwe glimmende Yamaha's, Honda's en BMW's, ook de spreekwoordelijke oudjes doen het nog altijd goed. Internationaal Tijdens de oldtimerbeurs is het grootste deel van de beschikba re ruimte in het Autotron het domein van Harley's, Indians, FN's, Rudges, Ariëls, BSA's, Matchless', Nortons, NSU's, BMW's, Adlers en Eysinks. Ook zijn er stands van roem ruchte brommermerken als So lex, Kreidler, Sparta, Tbmos, DKW en Puch. Een groot deel van de beurs bestaat uit onder- delenstands. Alles, van spruitstuk tot zuigerveer en van koplamp tot versnellings hendel wordt te koop aangebo den. De klassieke motoren- en brommermarkt is niet alleen een aanrader voor de verstokte liefhebber, ook mensen die de nostalgische sfeer van brede zweefzadels en leren motorjas- sen nog eens willen proeven kunnen hun hart ophalen. Internationale allure De markt is inmiddels uitge groeid tot een evenement met internationale allure, gezien het grote aantal uit het buiten land afkomstige bezoekers. Op beide dagen is de motoren- markt in Autotron. gelegen aan de A50 Den Bosch-Nijme- gen, geopend van 9.00-17.00 uur. Voor informatie: 04192- 19050. Mondriaa$ is in 1872 in Amers foort geboren. Na het behalen van een MO-akte tekenen stu deert hij verder aan de kunsta cademie in Amsterdam. In 1908 maakt hij kennis met Jan Too rop, de spil van een groepje kunstenaars dat aan het begin van deze eeuw in Domburg ver blijft en werkt. Op uitnodiging van Toorop gaat hij in septem ber van dat jaar naar deze Zeeuwse badplaats. Een jaar later keert hij opnieuw naar Domburg terug, waar hij de schilderes Jacoba van Heems- kerck ontmoet. Ook de winter van 1909 brengt hij op Walche ren door. Het jaar daarop keert hij opnieuw terug naar Dom burg en ook in Veere verblijft hij korte tijd. New York Onder invloed van het typische Zeeuwse licht verandert zijn werk. De lichtende kleur van het Luminisme bundelt hij met een strakke stylering van de vorm. In 1912 keert Mondriaan Nederland de rug toe en ver huist naar Parijs, waar hij een jaar eerder voor het eerst had geëxposeerd. De oorlogsdrei ging doet hem verhuizen naar Londen, waarna hij in 1940 naar New York vertrekt. Daar overlijdt hij op 1 februari 1944 ten gevolge van een longontste king. Het feit dat Mondriaan verschillende keren in Dom burg verbleef is voor de Stich ting Zeeland Mondriaan '94 aanleiding geweest om- in dit Mondriaanjaar speciale Aan dacht te besteden aan de groep kunstenaars rond Jan Toorop, die indertijd in deze Zeeuwse badplaats neerstreek. Daarvoor worden door het jaar heen uiteenlopende activitei ten ontplooid. Deze activitei ten worden gecoördineerd door de Stichting Zeeland Mondri aan '94. Exposities In de periode van zaterdag 17 september tot zondag 15 janua ri '95 zijn er twee exposities. In het Zeeuws Museum in Middel burg wordt een tentoonstelling ingericht rond het thema Jan Toorop en Piet Mondriaan in Domburg te midden van hun tijdgenoten. Centraal in deze expositie staat de invloed die Jan Toorop en Piet Mondriaan hadden op hun tijdgenoten in Domburg. Deze expositie bevat werken van onder andere Jan en Charley Toorop, Piet Mon driaan, Jacoba van Heems- kerck, Mies Elout-Drabbe, Theo van Rijsselberghe, Lode- wijk van Schelfhout en Jan Sluyters. Dit alles is geselecteerd op on derwerpen als portretten, bo men, molens,, torens en duin landschappen. In het nieuw te bouwen museum Marie Thk van Poortvliet wordt de ten toonstelling van Schilderijen Domburg juli-augustus 1912 in gericht. Ook het tentoonstel lingsgebouwtje van Jan Toorop waarin deze expositie indertijd te zien was wordt voor deze ge legenheid nagebouwd. In Dom burg zullen onder meer schil derijen te zien zijn van Mondri aan, Toorop, Jacoba van Heemskerck, Lucie van Dam en Willem Johannes Schütz. Het werk voor de twee tentoon stellingen is door particulieren en diverse musea in bruikleen gegeven. Beide exposities wor den onder verantwoordelijk heid van het Zeeuws Museum gehouden. Ter promotie van deze twee tentoonstellingen wordt een autobus van Car- lier/ZWN beschilderd met Zeeuwse werken van Mondri aan en ook wordt gewerkt aan het opzetten van een verbin ding tussen de beide exposi ties, die aansluit op de spoor wegen. Fiets- en wandelroute In Domburg wordt een cultuur historische wandelroute uit gestippeld die de wandelaar langs allerlei lokaties voert die ooit kunstenaars als Toorop en Mondriaan inspireerden. De route wordt beschreven in een circa vijftig pagina's dikke wandelgids, voorzien van af beeldingen van het Domburg van rond de eeuwwisseling en van het werk van genoemde kunstenaars. Voor Walcheren wordt een fietsroute samenge steld met daarin gebouwen en plekjes die door deze groep kunstenaars op het schilders doek zijn afgebeeld. De beide routes worden medio mei in ge bruik genomen. Verder ver zorgt de Stichting Educatief Tourisme Oranjezon in Oostka- pelle eind oktober een sympo sium rond het thema de mens Mondriaan. Tijdens dit syposi- um wordt de artistieke ontwik keling vanuit psychoanalyti sche hoek benaderd. Voor dit seminar zijn de schrijver Max Dendermonde en de psycho- loog/psycho-analyticus P. J. van de Berg uitgenodigd. Ook de Zomeruniversiteit besteedt aandacht aan het Mondriaan jaar via een tweedaagse studie bijeenkomst eind augustus. Tijdens deze bijeenkomst die de titel Het Zeeuwse licht in de beeldende kunst draagt wordt de schijnwerper gericht op het Zeeuwse werk van Mondriaan en de invloed van het licht op een object. Publikaties Dit jaar zullen ook een catalo gus en een boek worden uitge geven. De catalogus bevat zo'n honderd foto's die een beeld ge ven van beide exposities. Ver der wordt in het boek dat me dio september verschijnt, de ontwikkeling van de schilder kunst in Domburg in een brede kader geplaatst. Deze catalo gus is het werk van Francisca van Vloten en de beide conser vatoren, drs H. van den Donk en drs J. van Paaschen. Het boek Mondriaan voor begin ners wordt dinsdag 1 februari gepresenteerd. Door de .combi natie van lezen, doe- en denk- opdrachten proberen de au teurs Nannie Kuiper, Nico Out, Jetske Spanjer en Melanie Ver hoeven het inzicht in en het be grip voor het werk van Mondri aan te stimuleren. Met dit boek, dat door uitgeverij De Koperen Tuin in Goes wordt uitgegeven, willen ze een breed publiek (vanaf 12 jaar) berei ken. Voor dit pakket activitei ten is een budget van 1.000.000,- beschikbaar. Meer dan de helft (5,75 ton) is dank zij sponsors en subsidiegevers bijeengebracht. De hoge kos ten van deze manifestatie zijn vooral het gevolg van de forse uitgaven voor bewaking en be veiliging van de tentoonstellin gen, verzekeringen en vervoer van de werkstukken en promo tie. Gerenommeerde leerfabrikanten hebben te veel voorraad, door een slagnerende afzet en geannuleerde exportorders. Wij kunnen daarom ia.m. de importeur méér dan 3000 stuks lederen kleding verkopen tegen dumpprijzen! OPHEFFFINGSUITVERKOOP in MIDDELBURG. ST. JANSSTR.AAT (BU JEANS-SHOP) 3/4 Dames er» Herenjassen va. 199.- Suede Dames- en Herenjacks va. 98.- MOTORJACKS de goedkoopste va. 159.- NIEUWE COLLECTIE 20 tot 40 KORTING o.l.v. ITALIA LEATHER WEAR. HELMOND INFO: 04920 22923 ZONDAGS BEREIKBAAR ROSMALEN - Zaterdag 15 en zondag 16 januari wordt in het Autotron Rosma len een klassieke motoren- en brommermarkt gehouden. De belangstelling voor het evenement blijkt nog altijd in de lift te zitten. In 1992 passeerden ruim tien duizend belangstellenden de poorten van het Autotron. t. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1994 | | pagina 6